Schoonmaak van woning en geest Aisd b i PZC Casper Hobbes Chinezen vieren vandaag overal ter wereld nieuwjaar Orde puzzel Heer Bommel en de Blijdschapper &EPANKT ZEE.' PATHELfT.' recept Gepocheerde kipfilets met 5-minuten saus o weer m woensdag 9 februari 2005 door Patrick Selbach Het Chinees nieuwjaar is het belang rijkste feest voor Chinezen binnen en buiten de volksrepubliek. De festivi teiten zijn vergelijkbaar met de manier waarop wij in Nederland Kerstmis en oud en nieuw vieren. De periode rond het Chinees Nieuwjaar is een periode voor familiebezoek, maar ook vooral een letterlijke en figuurlijke schoon maak van omgeving en geest om met een schone lei het nieuwe jaar in te gaan. Hoewel de meeste Chinezen in het dage lijks leven de westerse kalender gebrui ken, is het Chinees nieuwjaar gerela teerd aan wat de maankalender wordt genoemd. De maanden zijn iets korter en elke twee jaar wordt daarom een extra schrikkelmaand toegevoegd. Het begin van het jaar valt tussen (in onze data) 21 januari en 20 februari, of ficieel op de eerste dag van de nieuwe maanmaand. De jaren worden aangeduid met de na men van dieren: Rat, Os, Tijger, Ko nijn, Draak. Slang, Paard, Geit, Aap, Haan, Hond en Varken. Personen die in het jaar van een bepaald dier zijn gebo ren, krijgen volgens de Chinese horo scoop allerlei daarmee verwante eigen schappen mee. Het huidige Chinees nieuwjaar valt vandaag, op 9 februari: het begin van het jaar van de haan. De nieuwjaarsviering, ook lentefestival genoemd, gaat gepaard met talrijke tra dities die in het enorme land per regio kunnen verschillen. Algemeen is het wel gebruikelijk om voor de komst van het nieuwe jaar het hele huis van bin nen en van buiten schoon te maken, ten gunste van de keukengod Tsao Chun. De periode rond nieuwjaar is er ook vooral een van lekker en veelal luxe eten. Het traditionele familiebezoek in de pe riode rond nieuwjaar is geen sinecure in het 1,3 miljard zielen tellende land. Volgens Chinese media zullen dit jaar naar verwachting ruim 1,8 miljard rei zen worden gemaakt in het land. Het seizoen, dat meer dan een maand duurt, wordt wel 's werelds grootste jaarlijkse migratie genoemd. Volgens het persbureau Xinhua zullen zeker 145 miljoen mensen gebruikmaken van de trein en per vliegtuig gaan er nog eens 12,6 miljoen op pad. Verreweg de meesten, bijna 1.8 miljard, gaan over de weg. De huizen in China zijn wegens het nieuwjaarsfeest doorgaans ver sierd. Vaak hangen de woorden of spreuken ondersteboven, waarmee de aankomst van een nieuwe periode wordt gesymboliseerd. Vuurwerkverbod Vuurwerk is traditioneel ook onderdeel van de nieuwjaarsviering, maar in veel stedelijke gebieden in China mag het niet langer worden afgestoken. In grote steden als Peking en Shanghai zijn ter vervanging ook geluidsbandjes te koop met het geluid van vuurwerk. Vooral op nieuwjaarsdag krijgen de kinderen alle aandacht. Ze ontvangen 'geluks- geld' in rode envelopjes, die ook aan de ste dag van het nieuwe jaar te straffen, dag en hun gebruiken kunnen ook af- andere dierbaren worden gegeven die De vele tientallen etnische minderhe- wijken van die van Han-Chinezen, de extra geluk kunnen gebruiken. Het is den in China vieren het nieuwjaars- grootste etnische groep in de volksrepu- ongebruikelijk om kinderen op de eer- feest niet altijd allemaal op dezelfde bliek .ANP Een Chinese danser in een traditioneel kostuum tijdens een nieuwjaarsceremonie in Peking. Vandaag wordt het nieuwe jaar door Chinezen overal ter wereld ingeluid. foto Reinhard Krause/RTR De afgelopen weken zat mijn man in een die pe crisis. Een identiteitscrisis. Thuis heb ben wij de zaken een beetje verdeeld. Hij heeft een vaste plaats voor belangrijke spullen, ik ben altijd alles kwijt. Hij ergert zich dan ook gere geld, omdat ik iets van een vaste plaats heb ver wijderd. Nou ligt dat natuurlijk letterlijk anders. Hij is een man, dus kan zich ongestoord focussen. Hij komt niet, zoals ik, dagelijks als een klein pake- zeltje binnen, om vervolgens besprongen te wor den door een enthousiaste hond. Het kind dat no dig moet, laat spontaan alles uit handen vallen en rent naar de wc. De jonge hond steelt onder tussen het boterhammentrommeltje, op zoek naar restjes. Wanneer ik de gestolen waar weer terugvero- verd heb op de hond, ondertussen de billen van kind heb afgeveegd, boodschappen opgeruimd Marleen Blommaert heb en daarna mijn sleutels op hun vaste plek wil leggen, ben ik ze meestal al drie keer kwijt. Manlief is anders. Stoïcijns negeert hij alles en iedereen wanneer hij thuiskomt. Hij loopt direct naar het dierbare plekje van sleutel en bril en de wereld kan vergaan, maar eerst worden die be langrijke zaken op hun plekje gelegd. Het is ef fectief, hij is nooit zijn sleutels kwijt, behalve als ik met zijn auto op stap ben geweest. Maar ergens op een dag in december is het fout ge gaan. Hij is zijn portefeuille kwijtgeraakt. Met paspoort, rij- en vaarbewijzen, pasjes, de hele bende. Die ervaring heeft hem diep geraakt. Niet zozeer het feit dat de spullen er niet zijn. Als wel het feit dat de spullen niet op hun plek liggen en dat hij ze dus niet op hun plek gelegd heeft. Ergens in die maand december moet hij de gang naar Canossa maken en vragen of ik weet waar de portefeuille is. 'Ligt-ie niet op zijn plek dan?', vraag ik verbaasd. Een paar weken later begint hij te vermoeden dat hij het ding echt kwijt is. 'Marleen, waar zou-ie nou kunnen liggen?' Hij belt iedereen in paniek op. Ook de politie, die hem meldt dat hij geen auto meer mag rijden nu. Feitelijk mag hij' zelfs niet meer de openbare weg op, want hij kan zich niet meer identificeren. 'Hoe moet dat nu?', vraagt hij. 'Ik gooi je wel achter het honden- rek in de auto en kieper je op het politiebureau eruit, zodat je jezelf kunt aangeven', zeg ik. Als hij echter de volgende maandag alles op nieuw wil gaan aanvragen, besluit ik dat het ge noeg is geweest. Mijn moeder was een aanhan ger van Sint Antonius in dit soort zaken. Maar de tijd schrijdt voort en Antonius heet nu 'zero point field theory', De theorie gaat ervan uit dat alle materie is verbonden. Als echte chaoot sta ik open voor alles; baat het niet, dan schaadt het niet. Ik besluit die avond de verbinding met de mate rie van de portefeuille aan te gaan en loop na een half uurtje naar een plastic zakje in de ber ging, waar afgezien van kleurtjes en schriftjes van de kinderen ook de portefeuille in blijkt te zitten. Mijn man is me eeuwig dankbaar en neemt zich voor om de dingen vanaf nu anders te doen, want hij wil dit nooit meer meemaken. Hij ge looft in orde. Ik niet. Ik weet, net als mijn moe der voor mij, dat orde een illusie is. Je hebt iede re theorie, heilige en god nodig om de chaos van kinderen en huis te overleven. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Pacht; 2. insect; 3. waardeloos ding; 4. brandkast; 5. voertuig; 6. illustratie; 7. papierbal; 8. nage recht; 9. mep; 10. as; 11. wind; 12. deel van het gebit; 13. geest; 14. dun stuk hout. O A I TT R A III M ~T~ Jtj T~ S E Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 H W U 1 U E R D 2 E L M U E 1 N S 3 P s R E U N L B 4 E K O L O U 1 S 5 A R U D T E O E 6 L P T R N E N T 7 P A R A O R P D 8 E W V A A L R A 9 D K E L V A A P 10 S N P H 1 U L N 11 G B E R S 1 E S 12 K C 1 H E E N S 13 S P K O E O K N 14 1 L S A T D O M Toonder Studio's Horizontaal: 1. In plaats van stortregen (6); 4. Niet verstrooid (8); 6. Daarmee rondgaan is niets gedaan (3); 7. Op het juiste moment (1,1,1); 9. Zomaar is het dialect verdwenen (7); 11. Hout van niets levert een siersteen (5). Verticaal: 1. Booswicht (4); 2. Geweldig slot (5); 3. Dat dier heeft weer geen inhoud (4); 5. Uitkijken is er hier niet bij (6); 6. Eerst stoppen en dan opsteken! (3); 8. Van de aston 'n zuilengang maken (4); 10. Die Europeaan is goed (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. Het Dompelmeer is berucht om zijn kolken en driftige stro mingen, zodat het door watersporters gemeden wordt. Het is echter zeer visrijk, en de oude Oele Boeter trotseert dage lijks de gevaren om in het midden van de plas zijn net uit te werpen. Hierboven zien we hem met zijn zoon Peer doende om het foezelwant in te halen op een plek waar twee tegen gestelde stromen elkander raken. „Het net is zwaar", sprak de bejaarde visser prijzend. „De vangst is weer goed!" „Blubber!", gromde zijn zoon. „Waarom hebben we geen motorvlet? Dit is een oude wastobbe, en dat hijsen is geen werk. Rooie Drikus doet alles mechanisch en hij haalt drie keer zoveel naar boven!" „Schaam je", hernam Oele Boeter afkeurend. „Jullie jongeren zijn tegenwoordig allemaal on tevreden. Pas toch op; dat gekanker zal gestraft worden. Wees liever blij met deze rijke vangst! Zachtjes aan, Peer. Er komt iets geweldigs naar boven!" Daar had de bejaarde gorrelvanger gelijk in. Het oppervlak van het meer werd ge broken door grote luchtbellen en daarop verscheen het paars aangelopen gelaat van heer Bommel tussen de kurken van het net. „Noem je dat iets geweldigs?", riep de jonge Peer honend. „Is dat je rijke vangst, pa? Knap waardeloos, dat is het!" door Bill Watterson C D F 12 A B C 5 Hans Belterman Oplossing van gisteren: Anagram: 1geer-regen-regent 2. rang-graan-ongaar 3. raat-taart-tartan 4ante-sante-absent 5aren-varen-na^ver 6. span-spaan-sampan 7. taan-traan-tarzan 8. kies-skien-onkies 9. klos-kolos-eslook 10amen-malen-lamoen Eindoplossing: ROTANSTOEL. Cryptogram Horizontaal norizoniaai: 1. Fles; 4. abuis; 7. eenmaal; 8. lijn; 9. eer; 10. primaat; 12. negeren. Verticaal: 2. Lala; 3. speler; 4. aanlopen; 5. uien; 6. seno- ra; 9. eten; 11Ing. Blokkendoos: 64 blokken. Puzzelland De 5-minutensaus die bij de gepocheer de borstfilets van kip wordt gegeven is een eenvoudige variant op de klassieke Béarnaisesaus uit de Franse keuken. De 5-minutensaus is echter minder machtig dan de échte Béarnaise. Hoofdgerechten voor 2 personen: 2 borstfilets van kip, samen ca. 300 gram; 1 liter kippenbouillon, even tueel van tabletten; 1 stukje verse gemberwortel, ca. 40 gram, geschild, in dunne plakjes gesneden; 1 lau rierblad, verkruimeld; 3 eierdooiers; 1 1/2 theelepel limoen- of citroensap; 90 gram (zachte) boter; 5 eetlepels warme bouillon (gezeefd pocheer vocht van kipfilets); zout; citroen peper uit de molen; 1 eetl. fijngesne den bieslook; 2 toeven (krul)peterse- lie. Breng in een wijde pan de bouillon aan de kook. Voeg plakjes gemberwortel en verkruimeld laurierblad toe. Houd alles 5 minuten tegen de kook aan. Leg daarna de filets in de bouillon en wacht tot alles aan de kook is. Temper de warmtebron en houd alles 12 - 14 minuten tegen de kook aan. Neem daarna de filets uit de pan en verpak ze in aluminiumfolie. Leg de eierdooiers in een hittebestendige kom of een (saus)pannetje. Voeg limoen- of citroensap, boter en bouillon toe. Voeg er mespuntjes zout en peper aan toe. Roer alles met een (elektrische) garde goed door elkaar. Plaats de kom of het pannetje in een grotere pan (au bain-ma rie) waarin water tegen de kook aan wordt gehouden. Blijf er zolang, op de laagste stand, met de (elektrische) garde in roeren en kloppen tot een licht gebon den saus is verkregen. Neem kom of pan netje onmiddellijk daarna uit het heet wa terbad. Blijf nog 30 seconden in de saus roeren en kloppen. Proef de saus en voeg eventueel nog zout en/of peper toe. Ver warm de saus niet meer omdat ze kan gaan schiften. Presentatie: snijd de filets in de lengte in dunne plakken, leg ze als waaiers op de borden en schep er enkele eetlepels saus over. Bestrooi de saus met bieslook en schik er peterselie als garnering bij. Geef de overige saus erbij in een kom. Dien er sugar snaps, sperziebonen of dop erwtjes en droog gekookte rijst bij op. Tip: vervang 7 eetl. bouillon door 7 eetl. droge sherry. Gebruik het restant bouil lon als basis voor een licht gebonden Chi nese tomatensoep met stukjes paprika en gekookte rijst. Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 10° 9° 10° 7° min. 6° 6° 7° 4° wind ZW 6 N 4 ZW 6 NW 6 Zon O vantfej op 8.0: onder" Maan vandas: op 8.55 onder i Nautisch bericht Tot vrij krachtig toenemende zuidwestenwind. Matig totviijo zicht. Temperatuur kustwater 5 graden. Waterstanden woensdag Hoog water Laag water 9 februari uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 1.59 230 14.21 262 8.30 227 20.45 Terneuzen 2.16 255 14.38 288 8.57 239 21.15 Cadzand 1.37 214 13.56 246 8.06 222 201 Roompot Buiten 1.52 163 14.15 193 8.04 161 20.2? Roompot Binnen 3.26 134 15.57 160 9.35 143 2151 Zierikzee 3.45 156 16.18 186 9.45 159 22lil Krammersl. West 4.12 167 16.36 202 9.46 168 22Ü Hansweert 2.55 267 15.17 300 9.25 254 21.41 Stavenisse/Yers. 3.51 161 16.15 190 9.46 164 22.C3I donderdag Hoog water Laag water 10 februari uur cm uur cm uur cm uurl Vlissingen 2.43 244 15.05 271 9.16 240 212 Terneuzen 3.06 269 15.26 296 9.46 254 2155 Cadzand 2.21 228 14.40 256 8.55 236 21.05 Roompot Buiten 2.37 172 14.56 200 8.56 169 21.05 Roompot Binnen 4.16 139 16.39 163 10.26 150 22.35 Zierikzee 4.38 163 17.05 189 10.40 166 22.55 Krammersl. West 5.00 177 17.23 208 10.36 176 22.55 Hansweert 3.37 278 16.06 307 10.11 26 9 22.25 Stavenisse/Yers. 4.36 167 17.06 195 10.31 172 22.55 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied _AA_ .•{3 zonnig lichte sneeuw matige sneeuw licht bewolkt lichte regen <7? zwaarbewolkt matige regen II» ists Europa: Kou vertrekt -5 ir o •*-: O 14 L «aft. Sk (VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 9 FEBBlWj Zachte lucht en regenstoringen proberen langzamerhand tefi winst te boeken. En dat gaat lukken. Vandaag valt er regeno: de Britse eilanden, aan de Noorse westkust, in Denemarken? het noorden van Duitsland. Er waait een stevige wind. De re? gaat in de Noorse bergen, het binnenland van Noorwegene' Zweden over in sneeuw. Vooral in Noorwegen valt veel nee' slag. Het vriest in Lapland matig tot streng, maar in Zuid- Zweden dooit het een paar graden. In Frankrijk blijft hetdrr# en in een groot deel van het land zonnig, bij 9 tot 13 graden Aan de Spaanse oostkust vallen buien en wordt het niet wars dan 14 graden. Maar morgen breekt de zon door en gaat de temperatuur omhoog. CAT 15 EÊN MET II NUU£N Zeeland: Regen en wind Aan een reeks zonnige winterdagen Door: Reiniervanfe komt nu een eind. Met een zuidwes tenwind wordt vanaf vandaag zachtere en tevens schoner»i aangevoerd. Want met name gisteren nam de luchtveronta ging in de stagnerende lucht ernstige vormen aan. De lucitj te vertroebeld door grote hoeveelheden stof- en roetdeelfs zich onder een inversie konden ophopen. Vandaag passeéii zwak front met wolkenvelden. Toch laat de zon zich misset ook nog even zien. De zuidwestenwind neemt toe en woréj de kust uiteindelijk vrij krachtig. In de aangevoerde zachter-i stijgt het kwik naar 8 graden. Komende nacht blijft hetzatf: 6 graden. Morgen overdag nadert vanuit het noordwesten^ front. De bewolking wordt dikker en het gaat vrij langdurigs nen. In totaal kan meer dan 10 millimeter worden verwacfi De zuidwestenwind neemt nog iets toe en wordt af en toetn tig, windkracht 6. Het kwik loopt verder op, tot zelfs ongeve? graden. Vrijdag komt de regenzone als het goed is boven België en Noord- Frankrijk tot stilstand. Bewol king houdt de overhand, maar de droge perioden overheer sen in onze regio. De wind neemt flink in kracht af en het blijft even zacht met een middagtemperatuur van 9 of 10 graden. Zaterdagochtend trekt de regenzone vrij snel terug naar het noorden. Overdag is het alweer droog met een paar opklaringen. Zondag steekt er een harde of zelfs stormachtige noordwes tenwind op. Het weer krijgt dan een guur karakter met tevens enkele regen- en hagelbuien. Wolkenvelden zit ZW 4 'léL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2