Ierse folkmuziek heeft verschillende gezichten Drie wetenschappers draaien door 27 iefde voor nuziek bindt rio Spirale woensdag 9 februari 2005 Drie jonge musici vormen hel trio Spirale dat zondag DÖpen Haardconcert geeft in Temeuzense Porgy Bess, .drie hebben weliswaar ver- lillende nationaliteiten en ver- lillende achtergronden, maar liefde voor muziek is hun ge- ene deler. Een liefde die voor der van hen op jonge leeftijd g°n- i begon de Armeense violist pan Simonian zijn muzikale lleiding op vierjarige leeftijd, i zijn verhuizing naar Moskou Ite hij daar zijn opleiding iort en studeerde in 2002 af in het conservatórium. Hij jjt nu les in Brussel en volgt iar nog master classes. .Roemeense pianiste Monica oiescu studeerde in haar ge- mrteland en gaf haar eerste so- oncert op achtjarige leeftijd laureaat in de Lira de ur-competitie. In 2002 volgde •een masterclass bij de Neder- ndse Rian de Waal, gevolgd lormaster classes bij Pascal Si- ist en Vitaly Margulis in Bel- ït derde lid van Spirale is cel- t Makcim Fernandez Samo- iev. Hij werd geboren in de ormalige USSR, maar bracht b jeugd door op Cuba. Hij slgde zijn muzikale opleiding rst aan de National school of it in Havanna en stond vanaf ju achtste jaar regelmatig op ncertpodia. Halverwege de ja il negentig verhuisde hij terug sar Rusland en later naar Mexi- Hij volgde lessen bij diverse ocenten. Zijn muzikale pelgri- nage bracht hem vervolgens liaarEuropa (Spanje en Zwitser land) en op dit moment studeert pij aan het Lemmens Instituut in Leuven bij Hans Mannes. et trio heeft in België in korte jd een goede reputatie opge- ouwd. De musici worden in gezien als veelbelo- ïnde talenten. Ze worden ge- eund door bekende musici en paliseren zich verder bij mu- Jozef de Beenhouwer, Or Oistrakh en Hans Mannes, st trio was laureaat bij het mplions Festival 2003 en ont- ng de titel van Jong Talent 04. toegekend door dirigent lilippe Herreweghe en de Fil- imome. repertoire van het trio slaat de periode van klassiek ten met hedendaagse compo te. Zo staan stukken van Beethoven, Schubert, ahms,Tsjaikovski en Rachma- v op het repertoire naast aouldeSmet, Liudmilia Samo- en Toshi Ichiyanagi. Trio e werkt voortdurend aan euw repertoire. Makcim Fer- indez Samodaiev probeert de aditie van kamermuziek in ere houden, maar wil daarnaast werken van Latijns-Ameri- lanse componisten voor het «dichthalen. Sinds 2003 toert trio ieder half jaar in Mexi- fale: zondag, Porgy Bess Ter- •wij 15.00 uur. Het leven als één groot déja-vu. Alex d'Electrique spot als altijd met de tijd, de wetten van het theater en met zichzelf. Deze keer in een sublie me tekst. Misschien wel de bes te van regisseur Ko van den Bosch. Na 25 jaar verrassend en verwarrend theater sprak het ar tistiek brein onlangs over 'stop pen'. Subsidies werden gekort omdat deze meest indringende toneelgroep van Nederland 'niet vernieuwend genoeg' zou zijn. Maar wat is dan vernieu wend? Wanneer je als theater maker steeds weer de elitaire (toneel)wereld op de kop zet en het publiek overrompelt, wat wil je dan nog meer. In Painicilline zien we drie we tenschappers dol draaien. De econoom, de celbioloog en de na tuurkundige zijn genomineerd en wachten op een felbegeerde Alex d'Electrique speelt de voorstelling Painicilline. foto GPD prijs. De drie orakelende heren boeien onafgebroken. Ze nemen de toeschouwer mee in een vlijmscherpe karikatuur van de werkelijkheid. De situatie ont spoort zoals alleen Alex kan ont sporen. De aanvankelijk fat soenlijke karakters veranderen in doorgeslagen komische ty pes. Zoals de celbioloog met zijn fascinatie voor oorsmeer. Stapels vet heeft hij op tafel lig gen, en zo nu en dan smijt hij ge frustreerd een plak tegen de achterwand. „Vet geeft rust." De natuurkundige is geobse deerd door seks want: „Mijn vrouw is een hecht gezin." En de econoom bijt zich vast in for mules met de grote K van kapi taal en de kleine g van geweten. De wetenschappers wachten sa men op het verlossende telefoon tje maar het wachten heeft zijn functie verloren. Zoals de stoel waarin de econoom gaten boort. „Zoveel gaten dat je niet meer weet of het nog. een stoel is. Het behoudt zijn vorm maar verliest zijn functie." Marion Groenewoud Alex d'Electrique: vandaag, Theater De Mythe Goes, 20.00 uur. nder de naam Irish Unpluggd III trekt de komende maan den voor het derde achtereen volgende jaar een drietal Ier se folkacts langs de Neder landse theaters. Vrijdag wordt de Stadsschouwburg in Middelburg aangedaan. De eerdere Unplugged-edi- ties waren met namen als Frances Black, Kieran Goss, Da vid Munnelly, Sean Keane en Marian Bradfield samen goed voor meer dan dertigduizend be zoekers en een derde aflevering kon dan ook niet uitblijven. Dit maal zijn Kate Purcell, Brendan Declan Murphy en Mairin F.a- - hy aan de beurt om in een akoes tische setting te laten horen dat Ierse folk verschillende gezich ten heeft. Fahy was ooit de ster violiste van de fameuze theater productie Riverdance en staat samen met haar echtgenoot Chris Kelly garant voor opzwe pende traditionele Ierse dansmu ziek. Purcell houdt het op inge togen luisterliedjes met een knipoog naar Amerikaanse country. De gebroeders Murphy proberen een brug te slaan tus sen folk en pop. Brendan Declan Murphy zijn de spil van de groep The 4 Of Us en laten zich naar eigen zeggen nooit weer verleiden om ook maar enige concessie aan de commercie te doen. Want ze zijn door schade en schande wijs ge worden. Met hun meest recente album Heaven Earth lijken ze in Ierland eindelijk de grote doorbraak te hebben bewerkstel ligd. Er zijn op dit moment al meer dan zestigduizend exem plaren over de toonbank ge gaan. Hoewel de gebroeders Murphy begin jaren negentig nog zoeken de waren naar een definitieve muzikale vorm, vond platenreus Sony dat er genoeg talent aan wezig was voor een album en bood een contract aan. „En toen waren we van de ene op de ande re dag 'big business' geworden", vertelt Brendan. „Maar al snel kwamen we erachter dat dat he lemaal niet zo leuk was. Sony keek alleen naar de verkoopcij fers en toen die tegenvielen, pro beerden ze ons een andere kant uit te sturen dan we wilden. Ze gingen zelfs bepalen welke fo to's er in een cd-boekje moesten worden afgedrukt. Wij wilden daar absoluut niet in meegaan, met als gevolg dat beide par tijen zo gefrustreerd raakten dat we eind 1993 maar uit el kaar zijn gegaan." Toch besloot de groep niet bij de pakken neer te gaan zitten en op nieuw met de muze aan de slag te gaan. Ditmaal doken de muzi kanten gewapend met akoesti sche instrumenten de studio in om in eigen beheer Classified Personnel op te nemen, een al bum dat hen het gevoel gaf ein delijk op de juiste weg te zijn. En met het vorig jaar versche nen Heaven Earth zijn ze pre cies waar ze zijn willen. Bren dan: „We werken op dit moment zelfs alweer aan een nieuwe plaat en daarop gebruiken we ook instrumenten als bou- zouki's. Weer een nieuwe dimen sie, dus." Harry de Jong Irish Unplugged III: vrijdagStads schouwburg Middelburg, 20.00 uur. Brendan en Declan Murphy proberen een brug te slaan tussen folk en pop. In galerie en kunsthandel Contrast& in Terneuzen is een expositie inge richt met nieuw werk van Johnny Beerens. Te zien t/m 25 maart. Ope ningstijden: di., wo., do. en zo. 14-17 uur en op afspraak. Vier exposanten tonen hun werk tij dens de expositie Freakwaves en Zee wering in Gallery Maritime in Middel burg. De exposanten zijn Edwin Gris sen (olieverfschilderijen), Ineke Calis (grafiek), Ron van Velsen (olieverf op canvas) en Goos Verwoest (kera miek). Te zien t/m 27 maart op dins dag t/m zondag 12-17 uur. Abdol Motavassel exposeert in De Drukkerij in Middelburg. De exposi tie staat in het teken van zijn project Het verborgen blauw. De exposant toont een serie ingelijste tekeningen. Te zien t/m 6 maart tijdens ope ningsuren winkel. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg is een expositie ingericht rond om de onlangs gevonden roman Een vriend voor de schemering van de Zeeuwse schrijver Hans Warren. Te zien op de eerste verdieping t/m 26 fe bruari tijdens openingsuren. Rachel Bacon exposeert in de gaststu- dio van deWillem3 in Vlissingen. On der de titel Denk-Tanker presenteert zij het resultaat van twee maanden werken in Vlissingen. Te zien t/m 6 maart. Cleo Campert exposeert in de- Willem3 foto's uit de reeks Uit en Wachten met als thema de house-sce- ne. Te zien t/m 3 april op donderdag t/m zondag 12-17 uur. Cursisten van de basiscursus Kunst zinnige Vorming Middelburg expose ren in boekhandel 't Spui in Vlissin gen. De exposanten tonen ieder een foto. De foto's zijn tegen elkaar ge plakt en vormen zo een nieuw beeld. Te zien t/m 6 maart tijdens ope ningsuren winkel. Binnenstebuiten is de titel van de ex positie in De Piek in Vlissingen. De expositie bevat abstracten in olieverf en acryl van Thea van Soelen. Te zien tot eind maart op vrijdag en zaterdag vanaf 21.00 uur en op afspraak. Serge Van de Put en Adrianus van Ot- terloo exposeren respectievelijk beel den in rubber (banden) en acrylschil- derijen in stuARTgalerie in Bergen op Zoom. Te zien vanaf zaterdag t/m 26 maart op do. 11-17 uur, vr. en za. 12-17 uur en zo. 13 febr en 13 maart 14-17 uur. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 12 februari, Het jaar rond met Bol, serie tekeningen van de Twaalf Maanden van Hans Bol (Mechelen 1534-1593); t/m 20 februari, werk van de Albanees/Franse kunstenaar Anri Sala, in samenwerking met het International Film Festival Rotter dam. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; t/m 27 fe bruari, Mensen in hun wereld, de nieuwste fototentoonstelling van Na tional Geographic. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei, Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 27 februari, Nederlandse Vereniging voor Zeeschilders exposeert. Kunsthal Rotterdam: t/m 13 maart, Enrique Metinides - schitterend onge luk t/m 6 maart, Tim Brown - Master of Mississippi; t/m 17 april, Lente- lust; erotische fantasieën in Edo Ja pan. OorlogsVerzetsMuseum: 11 febr. t/m 26 juni, Menselijke dilemma's-De oor log in beeldverhalen. Met originele tekeningen van Eric Heuvel uit 'De ontdekking' en foto's, documenten, citaten van oogegetuigen en voorwer pen. ANTWERPEN KMSK: tot 20 februari - Het aller mooiste uit het prentenkabinet. MUHKA: tot 27 februari - Dear ICC Aspecten van de actuele kunst in Bel gië 1970-1985 en ABC2004 Stad van letteren I-Mart: Interventie met Joost zwagerman en Hans Op De Beeck; tot 24 april - Collectie winter 2004-2005. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Fotomuseum: Oude vleugel: tot 6 maart - Galerie Iienry Bond, tot 3 april - 25 jaar persfotografie in De Standaard Nieuwe vleugel: tot 3 april - Anton Corbijn. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. GENT MIAT: tot 20 februari 2005 -Lucht schepen en de Zeppelin van Sint-Amandsberg en Katoenkabaai. Design Museum: tot 27 februari - Re trospectieve -Maarten Van Seevere. Museum Dr. Guislain: tot 13 maart 2005 - Het Hart. Geschiedenis - Ver haal - Verbeelding. 9 t/m 15 februari WOENSDAG Alex d'Electrique Alex d'Electrique presenteert de nieuwe voorstelling Paini cilline. Drie wetenschappers schuiven aan bij een grote tafel in een vergaderruimte, omdat ze genomineerd zijn, maar ze weten niet waarvoor. Raymond Spannet, Martin Hofstra en Dorus van der Meer brengen absurd humoristische teksten van Ko van den Bosch, die ook de regie in handen heeft. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur DONDERDAG Muziektheater De Grote Vriendelijke Reus is muziektheater voor de jeugd van 8-12 jaar, naar het fameuze boek van Roald Dahl. Genio de Groot vertolkt de rol van reus en Ricky Koole speelt Sofie. Deze voorsteling is uitverkocht. •Stadsschouwburg Middelburg, 19.00 uur De Wereldband Huis van Alijn: tot 3 april - De ontem bare passie van het circusleven. S.M.A.K.: tot 20 maart - Kunst Nu met Ivo Porovoost en Simona Nicolai; tot 10 april, Michaël Borremans; tot 17 april - Bernd Lohaus - Orla Barry. Caermersklooster: tot 10 april - F3 fo tografie van Filip Claus, Piet Goet- hals en Carl Uytterhaegen. BRUGGE Bogardenkapel: tot 12 februari - Lau- reatententoonstelling Stedelijke Aca demie voor Beeldende Kunsten. Groeningemuseum: tot 28 februari 2005 - Fake - not fake, restaura ties-reconstructies-falsificaties Het conserveren van de Vlaamse Primitie ven in België (ca. 1930 - 1950). Bruggemuseum - Gruuthuuse Ont- haalkerk O.L. Vrouw: tot 6 maart 2005 - Glasdiptiek; Luik 1: Glas van vissers, kooplui, monniken en heren en Luik II: Middeleeuwse glasramen. KNOKKE Scharpoordgalerij: tot 25 februari - Carine Vermeersch - Schilderijen. Scharpoord SEAS: tot 6 maart - Tho mas Alberico. Zwart Huis: tot 27 februari - Trees De Mits - keramiek; tot 6 maart - Re flecties - Recente schilderijen 2004 van Jan De Vliegher. De Wereldband brengt het programma Lekker Warm. De zes musici hebben elk een eigen specialiteit; van jazz tot zigeunermuziek en van tango tot Indiase muziek. Lekker Warm is een potpouri van culturen en stijlen, muziek en theater, humor en ontroering. Karei de Rooij (Mini van het voormalige duo Mini en Maxi) is artistiek leider en regisseur van De Wereldband. •Arsenaaltheater Vlissingen, 20.15 uur VRIJDAG Irish Unplugged Drie verschillende Ierse groepen werken mee aan één con cert, met als slot een gezamenlijke apotheose. Brendan Declan Murphy (the 4 of us), Mairin Fahy Band (stervioliste van Riverdance) en Kate Purcell Band brengen Ierse folk in een modem jasje. De voorstelling is al uitverkocht. •Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Koffieconcert Folie a Deux verzorgt een koffieconcert. Plet duo speelt op mandoline en accordeon muziek van Piaz- zolla, Malando, maar ook Russische en Zuid-Europese volks muziek, eigen arrangementen en filmmuziek. •Hervormde Kerk, Waarde, 20.00 uur Komedie Pleuni Touw en Hugo Metsers staan weer gezamenlijk op het podium in Het kan weer vreemd gaan. Deze komedie van Bernard Slade is een vervolg op zijn eer der succes Het kan vreemd gaan, dat jaren geleden ook door hetzelfde duo op de planken werd gebracht. Een man en vrouw, beiden gelukkig getrouwd met een ander, brengen al 25 jaar eens per jaar een weekeinde met elkaar door. •Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur Johan Verminnen Johan Verminnen brengt een avondvullend liedjesprogram ma. De Vlaamse zanger wordt beschouwd als de vertolker van het Franse chanson. Samen met een trio muzikanten brengt hij een programma waarin het chanson de essentie is, maar waarin andere invloeden verweven zijn. Ledelthater Oostburg, 20.15 uur Klucht Toneelvereniging Serooskerke brengt de klucht Een grandio ze catastrofe op de planken. De gewetenloze vestigingleider van de boerenbond verkoopt in het geniep voor eigen rekening en tegen woekerprijzen on kruidbestrijdingsmiddelen die op de verboden lijst staan. •Verenigingsgebouw Ons Huis, Meliskerke, 20.30 uur Lost Key De Zeeuwse bands Inflated en Scwar treden in de schijnwer-> pers tijdens Lost Key. Rockgroep Inflated opent deze eerste avond in Midgard en Scwar verzorgt het tweede gedeelte met Nederlandstalige rock. Voorheen werden deze avonden, waarop beginnende bands zich kunnen manifesteren, gehouden in café Groen Licht in Vlissingen. •Midgard, Middelburg, 20.00 uur Evergreens Piano Charlie en Junior Walker brengen evergreens uit de Ierse pubs. Junior Walker is de zanger van het duo en Piano Charlie ver zorgt de muzikale begeleiding. •De Murphy's corner, Goes, 21.30 uur Blues-Sensation De Walcherse groep Blues-Sensation treedt op. Het trio speelt Swing blues, Texas blues en Chicago blues, i met covers van onder anderen Buddy Guy, Chris Duarte, Meivin Tailor en BB King. De bezetting: Jeroen Brand (gi taar en zang), Cees But (drums) en Jeroen Portier (basgitaar en zang). i •Café No Worries, Middelburg, 22.00 uur ZATERDAG Heartbreakrock Acht bands spelen tijdens Heartbreakrock. In acht verschillende cafés in de binnenstad treden evenzo veel bands en entertainers op: Hot Club Ghost Note (de Biet,17 uur), Johnny Burn Away (de Vlinder, 21 uur), Ad Ha- gesteijn (Sloepje, 16 uur), The Merwe Casters ('t Vislop, 20 uur), Ab ('t Centrum, 21 uur), Frankie Mokum (De Banjaard, 22 uur), Sandy Miller (Later, 0.00 uur), Mike Taylor (De Ege lantier (0.00 uur). Het minifestival wordt voorde derde keer gehouden. •Binnenstad Zierikzee, vanaf 16 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27