Optimisme na Sharm el Sheikh Coalitie wil lastenverlichting IND beticht Inlia van valse documenten Koningin Beatrix eredoctor aan Leidse universiteit Tandenpoetsen goed voor hart [arde acties stuklopen ouw-CAO flair haalt fel it naar Iran Auto even duur als woonkosten Van Basten stopt met experimenten Begrotingstekort daalt harder dan verwacht 4 Lege beurs ondanks goede oogst Even tanken I MIMI i nrmiTTimiiMihi iii Hi.TTi-rrr n 7e jaargang no. 33 Si ensdag 9 februari 2005 Ni nummer €1,25 maar ook nog een enkele Matige tot vrij krachtig zuid- Maxima rond 8 graden. door Harmen van der Werf GOES - De Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) heeft bij de politie aangifte gedaan tegen Inlia Zeeland voor het in om loop brengen van valse docu menten. Volgens directeur G. Burger van de interkerkelij ke vluchtelingenorganisatie is de beschuldiging onterecht. Inlia Zeeland heeft vorige week ongeveer driehonderd asielzoe kers een brief gegeven, laat Bur ger weten. Die brief heeft geen enkele officiële status. Het schrijven is bedoeld voor de poli tie, als de asielzoeker wordt ge controleerd op zijn identiteit. Inlia Zeeland is tot de actie over gegaan, omdat sinds 1 januari in Nederland de algemene iden tificatieplicht geldt vanaf veer tien jaar. In de brief staat dat de asielzoe ker rechtmatig in Nederland ver keert. Ter controle staat het con tactnummer van Inlia Zeeland vermeld. „Om te voorkomen dat mensen worden gearresteerd, omdat ze geen geldig identiteits bewijs kunnen laten zien", al dus Burger. Tot nu toe is vijf keer van de brief gebruik ge maakt, bij controles, waarna de politiecontact zocht met Inlia Zeeland. De IND is toch over het schrijven gevallen, omdat daarin wordt gesteld dat de asielzoeker rechtmatig in Neder land is. Dat heeft asielzoekers op het verkeerde been gezet, al dus de IND. Zij denken legaal in Nederland te zijn. Een aantal heeft zich ook al bij uitzendbu reaus gemeld voor werk, terwijl ze officieel niet mogen werken. Burger is zich van geen kwaad bewust. „Die mensen zijn inder daad rechtmatig in Nederland, omdat ze nog in procedure zit ten. Het is niet anders." pagina 3 Verdonk telt duizenden illegalen meer van onze redactie buitenland SHARM EL SHEIKH - De Israë- lisch-Palestijnse topontmoeting tussen premier Sharon en presi dent Abbas gisteren heeft geleid tot een uitbarsting van hoop en optimisme. Niet alleen in het Midden-Oos ten wacht men gespannen af of het afgekondigde bestand stand houdt en de onderhandelingen over vrede kunnen worden voortgezet, ook elders in de we reld hoopt men er het beste van. „We zijn met premier Sharon overeengekomen alle daden van geweld te staken tegen Israë liërs en Palestijnen, waar ze zich ook bevinden. De rust die vanaf vandaag zal overheersen in onze landen is het begin van een nieuw tijdperk", zei Abbas in de Egyptische badplaats Sharm el Sheikh. Zijn Israëli sche tegenstrever Sharon koos woorden van gelijke strekking en sprak van hoop. „Voor het eerst in lange tijd is er hoop in onze regio op een betere toe komst voor ons en onze kleinkin deren. We moeten voorzichtig voortgaan. Het is een fragiele mogelijkheid. Alleen het breken van terreur en geweld zal vrede bouwen", zei de tegenstrever van Abbas tijdens de belangrijk ste Israëlisch-Palestijnse ont moeting sinds het begin van de tweede Palestijnse opstand in september 2000. Hoewel beide kampen gisteren een wederzijds staakt-het-vu- ren afkondigden, lijkt de reali teit weerbarstiger. Abbas en Sharon tekenden geen formeel bestand en de overeenkomst geldt alleen voor de Israëlische regering en de Palestijnse Auto- WASHINGTON - Regelmatig poetsen blijkt niet alleen goed te zijn voor de tanden, maar helpt ook tegen hart- en vaat ziekten. Volgens een gisteren gepubli ceerd Amerikaans onderzoek zouden bacteriën verantwoorde lijk voor paradontologische aan doeningen ook verantwoorde lijk zijn voor adei'aandoenin- gen. „Omdat tandvleesinfecties zijn te voorkomen en te behande len, kan het zeer wel zijn dat tandverzorging een significante invloed kan hebben op de car diovasculaire gezondheid", al dus wetenschapper M. Desva- rieux. ANP/AFP riteit. Groeperingen die in be langrijke mate verantwoorde lijk zijn voor het voortduren van het geweld zijn geen partij. Harnas De radicale Hamas-beweging bijvoorbeeld voelt zich niet ge bonden aan het staakt-het-vu- ren. De verklaring van Abbas verwoordt alleen het standpunt van de Palestijnse Autoriteit, staat in een verklaring van Ha- mas-woordvoerder Mushir al Masri. Volgens radicale groepe ringen gaan de Israëlische belof tes om negenhonderd van de achtduizend Palestijnse gevan genen vrij te laten, de troepen te rug te trekken en geen moord aanslagen meer te plegen niet ver genoeg. Volgens Sharon gaat het echter om pijnlijke beslissingen en opofferingen voor Israël. Israël draagt binnen drie weken het be heer van vijf steden op de Weste lijke Jordaanoever over aan de Palestijnen, bevestigden functio narissen van beide zijden giste ren. Het gaat om de plaatsen Bethlehem, Ramallah, Jericho, Qalqilya en Tulkarem. ANP pagina 4 commentaar pagina 5 eerst zien en dan geloven Schrameijer exposeert in Domburg vei |N HAAG - De onderhande- »en over een nieuwe CAO t de 140.000 werknemers in bouwsector zijn gisteren afge- I ken. De bonden kondigen iharde acties' aan. Nadere ere urnen worden zo snel moge- se bekendgemaakt. I is volgens FNV Bouw, Hout- nit Bouwbond CNV en Vakvere- [ing Het Zwarte Corps grote ier migheid over vroegpensioen, iltf en aanvullende arbeidsvoor- end arden als kinderopvang. Het lekpunt was volgens de bon- n dat werkgevers oude eisen nieuw ter tafel brachten. Zo- jnhouding van loon bij ziek en onbeperkt inroosteren zon- renige extra vergoeding. Bo ndien zouden de werkgevers o; bouw-CAO in 2008 helemaal ijï lillen schaffen, inj larmee gaat de klok honderd ie; ifterug", aldus CNV-bestuur- 16 r M. Postma. Bonden vrezen en t deze ontwikkeling de deur enzet voor een 'koppelbaas !r! euwe stijl', waar werknemers jar moeten afwachten wan- ir en onder welke voorwaar- mzij worden ingezet, oordvoerder P. Wouters van Igeversörganisatie Bouw- 1 Nederland geeft toe dat de rkgevers 'af willen van het kke CAO-boekwerk'. „Die edt geen ruimte voor de flexi es iliteit en kostenbesparing die sector nodig heeft." Wouters te' jorziet geen snelle hervatting an het overleg. „We hebben re mdamentele men ingsverschil eer/GPD e: >agina 3 lij «akkoordarbeidstijdenwet INDEN - De Britse premier lair heeft Iran gisteren een ponsor van terrorisme' ge- loemd. C lp de dag dat deskundigen uit r ran en Europese landen in 0 tnève een onderhandeli ngsron- |e begonnen, riep Blair het land i af te zien van de vermeende 1 ucht naar kernwapens en te vol ar oen aan EU-normen daarover, is tan sponsort absoluut terroris- ii ne. Daarover bestaat geen enke- 1 twijfel", zei Blair tegen een iflementaire commissie. Hij haart zich daarmee achter de hierikaanse president Bush, lie dezelfde mening is toege- aan. Iran zorgt voor veel inter- lationale spanning met zijn nu leair programma. ANP/AFP Een gezin met een modaal inkomen is voor vervoers kosten ongeveer dertien procent van het budget kwijt. Dat is bijna net zo duur als de huur of hypo theek van een huis, zo re kent het Nibud voor aan de vooravond van de Auto Rai, die morgen begint. Een kleine, tweedehands auto kost al gauw 354 euro per maand. door Peet Vogels DEN HAAG - De tijd van bezuinigingen is voorbij als het aan de regeringspar tijen ligt. Het is het moment om wat extra's te doen voor de middeninkomens. Minister Zalm van Financiën kondigde gisteren aan dat het begrotingstekort harder daalt dan verwacht. Dat betekent dat nieuwe bezuinigingen niet no dig zijn, zo het hij weten. „Voor ons waren nieuwe bezui nigingen al onbespreekbaar", reageerde CDA-Kamerlid De Nereé. Ook WD en D66 zijn blij dat zij niet verder hoeven te snij den. D66 kijkt inmiddels verder. „Als het financieringstekort har der daalt dan vernacht, dan wil len wij een extra lastenverlich ting voor de middeninkomens", aldus financieel woordvoerder Bakker. „Laat de gewone men sen met de gewone inkomens ook merken dat het beter gaat. Dan moet het tekort maar iets minder dalen." CDA en WD willen ook lasten verlichting, maar niet ten koste van een hoger financieringste kort. „Dan schuif je de rekening alleen maar door naar de volgen de generaties", aldus WD-Ka- merlid Blok. CDA en WD zien meer in verlaging van sociale premies. „De instroom in de WAO loopt terug, dus dat moet leiden tot la gere premies. Dat is ook lasten verlichting voor de middeninko mens", aldus De Nereé. Het kabinet heeft voor volgend jaar al een lastenverlichting aan gekondigd. Het gebruikersdeel van de onroerendzaakbelasting zal dan verdwijnen. „Dat is al een lastenverlichting waar de middeninkomens van profite ren", aldus Blok. GPD De Zeeuwse akkerbouwers hebben vorig jaar topoogsten binnengehaald, maar schieten daar weinig mee op. Het weer was ideaal: warm met regen op de goede momenten. De oogsten waren er ook naar; aardappelen en uien wer den ruimschoots binnengehaald. Maar de prij zen zijn belabberd, zegt de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie in Zeeland. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7 en 9: Radio Televisie: 11; Zee land: 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 26; Uit: 27, 28 en 29 BIDDINGHUIZEN - Een helikopter uit België "eeft gisteren een landing gemaakt op het plat st 'e'ail(l van Biddinghuizen. De piloot kwam zon- I 'Ier brandstof te zitten en moest zijn toestel aan j'c grond zetten. Omwonende G. van Tilburg wacht de vliegenier naar het dichtstbijzijnde 'ankstation om super plus te halen. Daarna vloog de helikopter verder. Van Tilburg zag de helikopter landen op de akker bij zijn huis. „Ik dacht eerst dat het inspectie was of zo." De politie heeft niets gehoord van de landing. Ook de Rijksluchtvaartdienst heeft geen mel ding binnen gekregen. foto Gerrit Jan van Tilburg/ANP Koningin Beatrix krijgt de cappa omgehangen door decaan H. de Jonge (1) aan de Faculteit Godgeleerdheid in Leiden. Rechts staat rector magnificus D. Breimer. foto Marcel Antonisse/ANP door Hans Jacobs LEIDEN - Koningin Beatrix kan eindelijk rustig slapen. Haar nachtmerries zijn voorbij, zo maakte zij gisteren duidelijk toen zij het eredoctoraat aan vaardde van de Leidse universi teit. De doctoranda in de rechts wetenschappen had in de 44 jaar na haar afstuderen 'nog wel eens een angstdroom'. Zij was weliswaar afgestudeerd, maar zij moest nog steeds pro moveren. „Na vandaag zal mij dit niet langer benauwen", al dus de koningin in de volle Leid se Pieterskerk. „Al blijft het een vreemd idee dat mij een eredoc toraat wordt verleend zonder dat er sprake is van bijzondere wetenschappelijke verdien sten." Dat was niet erg, had rector magnificus Douwe Breimer al duidelijkgemaakt. De regels ken nen daar een uitzondering voor: als de laureaat maar iets heeft gepresteerd dat past bij het eeu wenoude devies van de universi teit: 'bolwerk van de vrijheid'. „En u staat voortdurend op de bres voor vrijheid, maar wel vrij heid die is verbonden met ver antwoordelijkheid", aldus Brei mer. „Het is gebruikelijk dat eredoc toren iets vertellen over hum vak gebied en wat hun daarin bezig houdt", wist koningin Beatrix, die na het in ontvangst 'nemen van de bul en het omhangen van de 'cappa' een korte toespraak hield. Ongebonden Ook zij wilde wel vertellen wat haar motiveert en boeit in het koningschap. Omdat zij 'boven' de partijen staat en daardoor on gebonden is, kan zij zich volle dig inzetten voor de publieke zaak en dat maakt haar functie de moeite waard, aldus Beatrix. Zij had daarbij het voordeel dat in de jaren tachtig de ministerië le verantwoordelijkheid wat was opgerekt. „Ik kreeg de mo gelijkheid nieuwe terreinen te betreden." GPD Marco van Basten heeft gis teren in Birmingham, waar het Nederlands elftal ver blijft voor de interland van vanavond tegen Engeland, aangegeven te stoppen met experimenteren. In de eer ste interlands van de bonds coach leek Oranje wel een duiventil, de komende tijd zoekt Van Bas ten naar meer vastigheid. 4ZL B O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische Incasso yan dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. nummer postcode- O Noteert u mij voor een abonnement. S De eerste twee weken ontvang ik de r.plaats.|{ranJ gra,js Qaarna wj| j|< betalen: telefoon: EU per maand met automatische incasso 19.951 j e-mail: El per kwartaal met automatische incasso 58.00) I a»™®** K »M°1 .UmMenm, 8117 1 1 688115 5 5 5 30" PZCbv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. i In de colofon leest u et meer over. i KiikoptwAV.pic.nl/abonneren.belgratis i.' 0000 - 0231231 of stuur deze bon naar: J PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. wo wBGoes het alfabet van Zeeland (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1