E xtra geld voor landinrichting Topoogsten leveren door belabberde prijzen weinig op Patiënten wensen één nummer voor medische spoedhulp 17 Politie Zeeland krijgt goed rapportcijfer omende jaren meer aandacht voor landbouw Reformatorisch Contact Orgaan eststrate weg s directeur "tsenposten 'ilm over vredesvlam Provincie koopt foto's pijlerdam ZLTO vertrouwt op schaderegeling Milieucontrole voor gemeenten Celstraf voor drankrijder Huisvesten statushouders blijft probleem gemeenten Handmatige kokkelvissers willen rem op concurrentie Wilt u ook tot 60%) besparen op uw gasrekening? woensdag 9 februari 2005 doorAbvanderSluis MIDDELBURG - Zeeuwen die hel landelijke politienummer 1)00-8844 bellen, zijn tevreden oïer de manier waarop met Ion telefoontje wordt omge gaan. Zij geven het servicecen- min van de politie een 8 als rapportcijfer. Dat blijkt uit een analyse van het onderzoeksbu- jeauTelan. Het servicenummer werd beoor deeld op zes onderdelen, waar onder het contact, de informa tie en de professionaliteit. Uit het onderzoek kwam naar vo ren dat 86 procent van de bijna 220.000 telefoontjes die vorig jaar bij de Zeeuwse politie bin nenkwamen, binnen twintig se conden werd beantwoord. In 93 procent van alle gevallen werd binnen 45 seconden beant woord. De medewerkers van het servicecentrum kregen een 9 voor het professionaliteit. De politie Zeeland moet nog wel werken aan het terugdrin gen van het langdurig doorver binden. Met name als het niet lukt, leidt dat tot irritatie bij de beller. Zwembad Een ander probleem is het feit dat er nog steeds te vaak wordt gebeld om informatie waarvoor anderen verantwoordelijk zijn. De politie krijgt bijvoorbeeld telefoontjes van mensen die wil len weten wat het telefoonnum mer is van het zwembad of waar een paspoort gehaald kan worden. Overigens kunnen op de internetsite van de politie {www.politie.nl!zeeland) veel antwoorden worden gevonden op de meest gestelde vragen. Om de wachttijden bij het bel len terug te dringen, komen er nieuwe mogelijkheden. De poli tie begint nog dit jaar met het doen van aangifte via internet. Ook wordt het mogelijk om aan gifte te doen via de telefoon. De politie Zeeland werkt verder het plan uit om aangifte te doen via het maken van een af spraak. LrFrnst Jan Rozendaal UHAAG - Het dagelijks pro- Iciebestuur trekt één miljoen uro per jaar uit om vijf oude Indinrichtingsprojecten ver leid uit te voeren. Het geld ordt terugbetaald door het mi- jsterie van Landbouw, Natuur i Voedselkwaliteit (LNV). [et steun van het Rijk en de Eu- ipeseUnie wordt bovendien el- eeui-o die de provincie uittrekt ior nieuwe landinrichtingspro- cten tussen 2007 en 2013 ver- ien'oudigd. at is het gevolg van een over- mkomst die minister Veerman an LNV vorige week heeft ge- otenmet de provincies. De be ading daarvan is dat de ko- lende jaren in landinrichtings- [RJANSLAND - Het Reforma- arisch Contact Orgaan Schou- ra-Duiveland houdt donder- agavond een bijeenkomst in de rote zaal van de kerk in Sirjans- nd. Tedikant D. Budding uit Waar- e houdt een inleiding met als lema 'Tijd en Eeuwigheid'. De. leiding is onderdeel van een se- ebijeenkomsten waarin de Bij- lel centraal staat, evenals de traag hoe de Reformatie haar ilaats moet innemen in de huicü- >etijd. De bijeenkomst donder- lagavond begint om 19.45 uur. rClaudia Sondervan projecten meer geld wordt be steed aan landbouw. Die sector kwam er tot dusver bekaaid af, doordat de afronding van klas sieke landinrichtingsprojecten veel geld vergde. Gedeputeerde M. Kramer (land inrichting, PvdA) is blij met de overeenkomst. „We waren al van plan een aantal bestaande landinrichtingsprojecten sneller af te ronden door voorfinancie ring. Nieuw aan cle afgesloten overeenkomst is dat LNV dat nu inderdaad mogelijk maakt, Voor Zeeland gaat het om een bedrag van één miljoen euro per jaar." Over twee jaar kunnen daardoor lopende landinrich tingsprojecten in Poortvliet, Oucl-Vossemeer, Axel, Reuzen- hoek/Zaamslag en cle ruilverka veling op Walcheren zijn afge rond. Het laatstgenoemde pro ject sleept al vijfentwintig jaar. Vergeten Ook komt extra geld beschik baar voor landbouw in nieuwe landinrichtingsprojecten, die on der meer plaatsvinden in West- Zeeuws-Vlaanderen en Schou- wen-oost en -west. Dat zijn inte grale projecten waarin aan dacht is voor natuur, recreatie én landbouw. Die laatste sector werd vaak vergeten, benadrukt Kramer, „Er is nu perspectief om die projecten goed uit te voe ren." liet ministerie van LNV heeft een budget van twintig miljoen euro aan zogenoemde Koopmansgelden (bestemd voor kavelruil) beschikbaar waarmee investeringen van de provincie kunnen worden verdubbeld. De Europese Unie is bereid daar vervolgens nog eens hetzelfde bedrag bij te leggen. Kramer: „Als wij één euro uittrekken voor landinrichting kunnen dat er op deze manier dus vier wor den." Het gaat hierbij om projec ten die tussen 2007 en 2013 wor den aangepakt. 'ELLE - Directeur M. West- Ie van de Stichting Huisarts- eeskunde Zeeland legt zijn neer. Hij wordt opge- gd door de Tholense interim- nager F. Hendriks. k Stichting Huisartsgeneeskun- e Zeeland is exploitant van de riehuisartsenposten in Vlissin- en. Goes en Zierikzee. West- kate zegt weg te gaan om per- lonlijke redenen. Er is volgens en geen sprake van een con- iet. De komende maand draagt ij zijn taken over aan Hen riks. en definitieve opvolger wordt ^el gezocht. Voor een tijdelijke ecteur is gekozen in samen- ffigmet een onderzoek naar de nsturing van de huisartsen dat Deloitte en Touche omenteel uitvoert, stelt West- rate De uitkomst van het De- 'itte-onderzoek presenteert hij iet meer, zegt hij. ('esïstrate was tot vorig jaar directeur van de Districts isartsen Vereniging. De Lan- ijke Huisartsenvereniging ft echter de districten opge- en en de districtskantoren manteld. Veststrate is sinds een jaar ver- Wen aan de GGD Zeeland Is forensisch geneeskundige, 'ok onderhandelt hij namens öi aantal huisartsen met zorg- 'srzekeraars over zorgcontrac- n. ADZAND - De Stichting We- vredesvlam Cadzand heeft 'en film uitgebracht over het Weken van de wereldvredes- larn in Cadzand op 9 mei 2004. 'etitel van de film is Het geloof 1een droom en refereert aan uitspraak van Savitri Mac- ;tush, directeur van de Life °undation International en ini- ^efneemster van de wereld- ^esvlam. MacCuish ïnspireer- le de Stichting met de uit- Praak Als we alleen dromen, "ju het bij een droom. Als we Wn dromen, wordt het werke- fckheid'. r video of dvd is te koop in pzand bij bakkerij Leurgans, Permarkt Attent De Houck en wennarkt Spar Theuns in Cad- Pnd-Bad. De telers haalden vorig jaar zowel in totaal als per hectare meer aardappelen binnen maar door de lage prijzen levert dat de boeren niet meer geld op. foto Ruben Oreel door Ben Jansen GOES - Volle schuren en een lege porte monnee. De Zeeuwse akkerbouwers merken de gevolgen van de topoogst die ze vorig jaar hebben binnengehaald. De prijzen die ze voor producten als aard appelen en uien krijgen, zijn volgens voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouworganisatie in Zeeland evenwel 'belabberd'. Uien noteren nul cent (De Koeijer: „Je mag al blij zijn als iemand ze wil komen halen"), aardappelen doen 1,5 tot 3 cent per kilo (de kostprijs ligt tussen 8 tot 10 cent per kilo) en winterpeen is niet te verkopen. In boerenkringen wordt dan ook met ge mengde gevoelens gereageerd op het po sitief getoonzette bericht van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de oogst per hectare van de belang rijkste akkerbouwgewassen in 2004 flink hoger is uitgekomen dan in de voorgaande jaren. De aardappelteelt le verde 6 procent meer op dan het gemid delde in de afgelopen tien jaar. De oogst van uien was vorig jaar de helft groter dan in 2003. De groei-omstandig- heden waren in 2004 buitengewoon gun stig: de temperatuur lag vrij hoog en op de juiste momenten viel wat regen. Daardoor kon aan het eind van het sei zoen 7,5 miljard kilo aardappelen van het land worden gehaald. Dat is een zes de meer clan het jaar ervoor. Doelmatiger Gemiddeld leverde een hectare 46 ton aardappelen op; bijna 13 procent meer dan in het droge groeiseizoen van 2003. In 2004 is het areaal zaaiuien voor het vierde jaar op rij toegenomen tot 20.000 hectare. De opbrengst per hectare steeg ten opzicht van 2003 met een kwart tot 62 ton. Uientelende akkerbouwers kwa men vorig jaar voor het eerst boven een totale opbrengst van een miljard kilo zaaiuien uit. Het CBS constateert dat suikerbieten in Nederland steeds doel matiger worden geteeld. De oppervlak te die voor de teelt van dit gewas wordt benut, daalt geleidelijk en er worden steeds meer kilo's per hectare geoogst- Dat blijkt uit de opbrengst van 2004. Ondanks de vermindering van het are aal kwam een tamelijk gemiddelde op brengst van ruim 6 miljard kilo van het veld. Ook de hoeveelheid graan per hec tare blijft stijgen. In tegenstelling tot suikerbieten blijft het graanareaal on veranderd. Over een periode van tien jaar is de graanproductie met een tien de gestegen tot 1,6 miljard kilo in 2004. Volgens De Koeijer levert alleen de ho gere graanopbrengst de boeren meer geld op. Voor de waardebepaling van suikerbieten wordt gelet op het suiker gehalte van de bieten. Is dat hoger dan cle hoeveelheid die de boer zou leveren aan de suikerfabriek, dan wordt voor die extra opbrengst slechts cle lage we reldmarktprijs voor suiker betaald. Bijna de helft van de uienoogst en 80 procent van de aardappelen gaat door middel van vooral' gesloten contracten van de hand. Dat betekent dat cle boe ren die zo'n contract hebben, ondanks de lage marktprijzen toch het overeen gekomen bedrag per kilo ontvangen. De Koeijer stelt vast clat cle handel nogal eens probeert onder die prijs uit te ko men door overdreven nauwkeurig op cle kwaliteit te letten. Consument Tegenover de slechte prijzen voor akker bouwgewassen staat clat cle oogst vorig jaar onder gunstige omstandigheden kon worden binnengehaald. De Koeijer: „Dat heeft de kosten in elk geval enigs zins beperkt." Mede dankzij de super marktoorlog merkt de consument ook iets van de lage prijzen van bijvoor beeld aardappelen en uien. door Claudia Sondervan GOES - Eén telefoonnummer voor alle huisartsenposten in Zeeland en wellicht ook voor de spoedhulp in ziekenhuizen. Dat wil het Nederlands Platform voor Patiënten en Consumen ten. Het Zeeuwse patiëntenplat form schaart zich daar achter. Maar uitvoering heeft veel ha ken en ogen, waarschuwen de huisartsenposten. Te veel patiënten verzeilen in cle verkeerde wachtkamer, toont de NPCF aan met onderzoek van TNS Nipo. Dat kan voorkomen worden met eenzelfde soort nummer voor medische spoed hulp als 112 nu is voor algemene spoedhulp. Eén nummer zou de herkenbaar heid van de huisartsenhulp in avond, nacht en weekeinde veel duidelijker maken, vooral voor de toerist in Zeeland, vindt Het Klaverblad. Het Zeeuwse patiën tenplatform denkt clat cle Zeeuw en goed weten wanneer ze op welke plaats hulp moeten zoe ken. „Zeker beter dan in het be gin van de huisartsenposten." zegt woorvoerder M. Vermeer. Directeur M. Weststrate van de stichting Huisartseng'eneeskun- de Zeeland vindt het idee goed, maar moeilijk uitvoerbaar. „Het wordt een grote slag met drie huisartsenpostorganisaties en drie ziekenhuizen. En wie wordt verantwoordelijk voor de verde ling van de bellers? Nu heeft el ke post een arts die verantwoor ding." Meldkamer Naast de verantwoording wordt cle locatie van zo'n centrale las tig, meent hij, ook als aanslui ting wordt gezocht bij de centra le meldkamer. „De huisartsen posten in Zeeland hebben op enig moment twintig centralis- tes. de meldkamer één. Dit is te simpel gedacht." Bestuurslid E. van Russen Groen van de stichting ziet wel voordelen in een uniform num mer. Als voorzitter van de Regio nale Huisartsen Vereniging cüe de dagelijkse gang van zaken op de huisartsenpost in Vlissingen beheert, heeft hij samenwerking tussen de spoedhulp van het zie kenhuis en cle huisartsenpost ge regeld besproken. „Eén loket. MIDDELBURG - Het Zeeuws Documentatiecentrum wil een grote collectie luchtfoto's over de bouw van cle storm vloedkering in de Oosterschelde aankopen. Het gaat om ruim 1250 negatieven. De bedoeling is de foto's niet al leen in het archief te stoppen, maar cle collectie ook toe gankelijk te maken voor het publiek. Dat moet gebeuren door plaatsing op internet. Het dagelijks provinciebe stuur vindt het belangrijk clat de foto's in het documenta tiecentrum worden opgeslagen. „Het zou een verlies zijn voor het (toekomstig) cultureel erfgoed indien de foto's verspreid raken over Nederland, waarbij niet meer duide lijk is wat zich waar bevindt." Voor de aankoop en het ontsluiten via internet (digitaliseren) wil het dagelijks provinciebestuur 5000 euro beschikbaar stellen. GOES - De Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) is niet onder de indruk van de waarschuwing van minister Veerman van Landbouw clat een vergoeding voor schade door slecht weer in 2002 nog geen bekeken zaak is. De gewassen van enkele boeren in cle Braakman in Zeeuws-Vlaanderen hebben dat jaar door noodweer en plensbuien zo zeer te lijden gehad dat ze zich voor een schaderegeling hebben aangemeld. Veerman wees erop dat de Europese Commissie ter voorkoming van concur rentievervalsing kritisch naar dit soort compensatiereger lingen kijkt en dat toestemming vanuit Brussel geen for maliteit is. Voorzitter P. de Koeijer van ZLTO Zeeland: „We vertrouwen erop dat de minister zijn huiswerk goed heeft gemaakt. DEN HAAG - De inspectie van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) zal in de loop van dit en het volgende jaar contro-^ leren of de gemeenten Terneuzen, Sluis en Schouwen-Dui- veland in eigen huis de milieuwetgeving goed naleven. Dat antwoordt staatssecretaris P. van Geel (milieu) aan Tweede-Kamerlid W. Duyvendak (GroenLinks). Die had om opheldering gevraagd naar aanleiding van een vorige maand verschenen rapport van Vrom waaruit bleek dat deze gemeenten steken laten vallen op het gebied van mi lieu. Met name de controle op de opslag van gevaarlijke stoffen was onvoldoende. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor dronken rijden bij verstek veroordeeld tot anderhalf jaar rijontzegging en zes weken gevangenisstraf. Officier van justitie A. Flikweert had die straf geëist wegens het forse alcoholgehalte van 1155 mi crogram (meer dan vijf keer de limiet) en het doorrijden na een verkeersongeval. Daarnaast had cle verdachte zich schuldig gemaakt aan joyriding. De drie strafbare feiten werden 20 juni vorig jaar in Vlis singen gepleegd. Zo had de verdachte zonder toestem ming een bedrijfsauto gepakt en reed hij door na een bot sing op de Paul Krugerstraat. De drankrijder werd uitein delijk getraceerd door de politie, die hem een blaastest af nam. Uit de score bleek clat hij heel veel had gedronken. In Engeland heeft de man een rijverbod van vijf jaar. Poli tierechter I. Woltring vonniste conform de eis. door Rene Schrier MIDDELBURG - Het lukt de provincie maar niet om de wind er bij de Zeeuwse gemeenten on der te krijgen, als het gaat om de huisvesting van statushou ders. Dat zijn vluchtelingen met een (definitieve) verblijfsvergun ning. Alle Zeeuwse gemeenten, op vier na, krijgen weer eens een reprimande van GS. Keer op keer moet de provincie waarschuwingen aan de gemeen ten uitdelen omdat ze te weinig statushouders huisvesten. Naar aanleiding hiervan maakte de provincie in december vorig jaar nog duidelijk dat ze de ge meenten strenger achter de vod den zou zitten. Toen bleek dat Hulst, Schouwen-Duiveland, Terneuzen en Tholen er, on danks vele waarschuwingen, nog steeds niet in geslaagd wa ren om voldoende woningen be schikbaar te stellen. Schou wen-Duiveland heeft zich die kritiek kennelijk aangetrokken, omdat uit recente informatie van Gedeputeerde Staten blijkt dat cüe gemeente nu geen extra waarschuwing nodig heeft. Een reprimande hoeft ook niet uit naar Vlissingen, Middelburg en Sluis die de zaken al eerder wat beter op orde hadden. De provincie maakt zich druk over de huisvesting van status houders, omdat het Rijk de pro vincie er op aankijkt als de ge meenten hun taak op dat terrein niet goed uitvoeren. GS schrij ven de gemeenten dat de minis ter teleurgesteld is in de toe zichthouders (provincies) en de gemeenten. Een groot aantal ge meenten heeft op 1 januari 2005 een (soms grote) achterstand in de huisvesting van statushou ders. Komend halfjaar wacht er weer een nieuwe taakstelling van 74 te huisvesten personen. De provincie wil nu eindelijk de huisvestingsverslagen over het tweede halfjaar 2004 van de Zeeuwse gemeenten wel eens zien. Verder moeten alle gemeen ten, met uitzondering van de ge noemde vier, maandelijks rap porteren over de voortgang en het aantal gehuisveste status houders. waar deskundigen meteen ver wijzen naar post of spoedhulp is efficiënt en patiëntvriendelijk. Het ministerie van Volksgezond heid oppert dat ook al geruime tijd." Ongemak Het aantal mensen dat in cle ver keerde wachtkamer belandt is gering, vindt hij. Door de vesti ging nabij de ziekenhuizen zijn cle posten herkenbaar. Boven dien bellen toeristen in het alge meen niet van tevoren. Tot grote onkosten leiden de patiënten die verkeerd zitten niet, meent hij. „Het leidt ook niet tot ongeluk ken. Ongemak kan wel voorko men. Er zit weieens iemand met een breuk in cle wachtkamer en die behandelen wij niet." YERSEKE - Het aantal vergun ningen voor het handmatig vis sen op kokkels moet binnen de perken blijven. De twintig be staande handkokkelaars hebben het ministerie van Landbouw daartoe opgeroepen. De oproep komt niet uit de lucht vallen. De handkokke laars vrezen dat collega's uit de te saneren mechanische kokkel visserij willen overstappen en dat dit er wel eens té veel kun nen worden. De spoeling dreigt in jaren met een klein kokkelbe stand dan erg dun te worden, is de angst. Van het te bevissen kokkelbe stand is vijf procent gereser veerd voor handkokkelaars. Er lagen vorig jaar in de Wadden zee zoveel kokkels, dat die vijf procent met de hand niet eens op te vissen is. „Maar dat zal ze ker niet elk seizoen het geval zijn", stelt voorzitter H. van Geesbergen van de vereniging van handkokkelvissers 'Op Handkracht Verder'. „Daar wil len de huidige handkokkelaars voor waarschuwen." In het vorig jaar goedgekeurde beleidsbesluit voor cle schelp diervisserij is vastgelegd dat de mechanische kokkelvisserij op 1 januari 2005 stopt en dat het aantal handkokkelaars mag stij gen. In navolging van dit besluit laat het ministerie van Land bouw weten dat het niet uitge sloten is dat mechanische kok kelvissers een vergunning voor handvisserij krijgen. Het verle nen van die vergunningen zou de mechanische vissers opnieuw aan werk kunnen helpen. (Advertentie) Voor informatie: Dobson's Geowarmte Systemen www.geowarmte.nl tel. 06-22052598

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17