Juizenbouw vooral in stadsgewest Watertoren verkocht aan kunstenaar V&s SPRINT PHOT Geloofwaardigheid politiek in geding na rapport rekenkamer Vlissingen zoekt oplossingen voor verkeershinder meenten trekken grens nationaal landschap Walcheren zeeuwse almanak Naar kantoor Steun voor uitwisseling jeugdzorg SWM heeft nieuwe directeur Bijensteek is zo slecht nog niet Vernieling Souburger gestraft voor mishandeling tóie: 0113-315649 AA Goes Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. lensdag 9 februari 2005 editie Walcheren Berkelder - De grens van nationaal landschap op Wal- ten moet langs Arnemuiden, i Laurens en Koudekerke jden getrokken. Binnen die Emoet de mogelijkheid be- om woningen te bouwen. Dat de grens van het stadsge west rond de dorpen Koudeker ke, Sint Laurens en Arnemui den loopt, betekent niet dat het hele gebied daarbinnen volge bouwd wordt, zegt Kool-Blok land. „Het is een stedelijke ont wikkelingszone, maar die zone moet wel landschappelijke waar de houden, met ruimte voor groen. Maar het is wel zo dat de gemeenten hun ontwikkelingen in woningbouw daar waar kun nen maken." Eerder sprak de gemeenteraad van Veere haar zorgen uit over de aanwijzing van Walcheren tot nationaal landschap. De raad vond dat de kernen in de gemeente de mogelijkheid moet houden om uit te breiden. Vol gens Kool-Blokland komt er rond elk dorp een zone waarin uitbreiding mogelijk is. Woning bouw in de gemeente Veere moet echter ingepast worden in het landschap. In het centrum van Walcheren moet geen nieuwe verblijfsre- creatie worden toegestaan, vin den de drie gemeenten, met uit zondering van bedrijven die aan sluiten bij een boerenbedrijf. Verbetering van de accommoda ties blijft nog wel mogelijk. Nieuwe recreatieve ontwikkelin gen moeten langs de kust plaats vinden, daarnaast moet ook dat gebied beter worden be schermd. De eerste opzet van het omge vingsplan Zeeland wordt in mei door het college van GS vastge steld. Het definitieve plan moet over anderhalf jaar klaar zijn. Of Bas van zes al wist wat hij wilde worden, wilden zijn ouders wel eens weten. Nee, dat wist Bas nog niet. Wellicht had hij aspiraties om aan de slag te gaan op het as surantiekantoor van z'n va der, suggereerde zijn va der voorzichtig. Maar helaas voor pa, dat zag Bas niet zo zitten. Wellicht leek het hem dan leuk om eens een dagje mee naar kantoor te gaan met zijn moeder, die weliswaar wor stelde met de gevolgen van een whiplash, maar bezig was met haar reïntegratie bij een bank. Ook daar kon Bas echter niet warm voor lopen. „Nee zeg, dat wil ik helemaal niet. Dan moet ik elke morgen naar ivip-les!" MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland wif- len meebetalen aan een secretariaat voor de uitwisseling van jeugdzorgkennis met Vlaanderen. De Stuurgroep Vlaanderen-Zuid-Nederland Bijzondere jeugdbijstand en jeugdhulpverlening is voortgekomen uit het Jeugdzorg traktaat van Antwerpen uit 1999 De provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en de Vlaamse provincies sti muleren sindsdien de samenwerking over de grens tussen jeugdzorginstellingen. Die wisselen kennis en methodie ken uit. Er worden nog geen cliënten uitgewisseld, hoe wel die optie opengehouden wordt. Het secretariaat moet de samenwerking gaande houden en verder uitbouwen. Het Zeeuwse aandeel in de kosten komt op 8384 euro. MIDDELBURG - De nieuwe welzijnsorganisatie in Mid delburg heeft een nieuwe directeur. Huib Kilsdonk gaat de Stichting Welzijn Middelburg leiden. De organisatie is per 1 januari van dit jaar ontstaan uit een fusie tussen de Stichting Kultureel Werk Middelburg (SKWM) en de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. Die laatste organisatie richtte zich uitsluitend op oude ren, de SKWM had een breder klantenbestand. Er is tot een fusie besloten om beter te kunnen inspelen op vernieuwingen. Door een wetswijziging worden ge meenten volgend jaar verantwoordelijk voor welzijnsacti- viteiten en niet-medische hulp voor mensen die zorg no dig hebben. De SWM moet die hulp gaan leveren. Daar naast wil de organisatie activiteiten van Middelburgers stimuleren. De nieuwe organisatie heeft 35 personeelsle den, 500 vrijwilligers en 4500 klanten. Kilsdonk is de op volger van Paul van der Linden, die tot eind vorig jaar di recteur was van de SKWM. WOLPHAARTSDIJK - Erik Speksnijder uit Wolphaarts- dijk is met zijn 33 jaar een van de jongeren. Op een verga dering van bijenhouders ziet hij veel 'grijze koppies' om zich heen. Maar bijen houden is volgens hem ook voor jon geren een leuke hobby. „Ik heb gemerkt dat je op een an dere manier naar de natuur gaat kijken als je met bijen omgaat." De Zeeuwse bijenhouders luidden deze week de nood klok; er komen te weinig nieuwe, jonge imkers bij. Bijen hebben onder meer nog altijd het imago dat ze pijnlijke steken uitdelen. Erik Speksnijder is natuurlijk ook wel eens gestoken. Zo'n steek is trouwens zo slecht nog niet. Zo werkt het mierenzuur dat een bij inspuit goed tegen reuma verschijnselen. Al zijn er natuurlijk mensen die al lergisch zijn voor bijensteken, pagina 19 Uitgelicht door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Politieke Partij Middelburg (PPM) vindt dat zowel het college van B en W als de gemeenteraad conse quenties moeten trekken uit het rapport van de rekenkamer over het Stationsgebied dat vorige week verscheen. De grote tekorten die zijn ont staan bij de ontwikkeling van het Stationsgebied zijn zowel de gemeenteraad als het college van B en W aan te rekenen, vindt fractievoorzitter H. Ak- dag. „De raad draagt de eindver antwoordelijkheid, terwijl het college niet in staat is gebleken om het karretje te trekken. De raad heeft gefaald, het college heeft informatie achtergehou den." Volgens fractievoorzitter II. Ak- dag moet de gemeenteraad er kennen dat ze schuldig is aan het uit de hand laten lopen van het project. „Men moet zich nu niet verschuilen achter het coali tiebelang." De fractievoorzitter vindt bovendien dat het huidige college de eer aan zichzelf moet houden. „Een zichzelf respecte rend college kan niet meer func tioneren." „Het tekort is opgelopen tot 17 miljoen, zeven miljoen op de in vestering en negen miljoen op de exploitatie. Het college heeft die cijfers nooit zo naar buiten gebracht. Daar komt nog bij dat er vertrouwelijke stukken kwijt zijn. Dat is een ernstige zaak. Op zo'n manier kunnen we de ge meente niet besturen, de geloof waardigheid van de politiek is in het geding." Om verdere tekorten te voorko men, moet de gemeenteraad een punt zetten achter de ontwikke ling van het Stationsgebied, vindt Akdag. „Soms is het beter om te stoppen dan om door te blijven modderen. Zo langza merhand is onze begroting uitge put, we hebben geen reserves meer." De PPM heeft al eerder een pleidooi gehouden om te stoppen met het Stationsgebied. Toen zei Akdag dat in het ge bied een park aangelegd moest worden. Het college wil kanto ren bouwen op het terrein tus sen de twee bruggen. De PPM wil dat er een extra raadsvergadering wordt inge last om over het rapport te pra ten. Het rapport staat nu gea gendeerd voor de raadsvergade ring in maart. Akdag vindt dat de behandeling van het rapport niet zo lang uitgesteld kan wor den. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 46-jarige man uit Bir mingham voor een vernieling be straft met 160 euro boete. De Engelsman had op 10 april vorig jaar een (levensgroot) beeld van een bokser in een 'res taurant in Vlissingen bescha digd. Rijk toetst dat beleid vervol- saan de Nota Ruimte van de lister. tis de bedoeling dat het na- laal landschap op het platte- dligt", zegt de Middelburgse houder van ruimtelijke orde- li H. Kool-Blokland. „We muit van een driedeling van Icheren; de stedelijke bebou- ig van het stadsgewest, waar onze woningbouwopgave ïtkunnen maken, de buffer- ie tussen het Sloegebied en stadsgewest en het platte- d," Het platteland is boven- n nog onderverdeeld in een slig centrum en een wat meer kustgebied. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Mid delburgse politierechter I. ffoltring heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Oost-Souburg voor twee mishandelingen zestig uur werkstraf opgelegd. Jn de strafmaat werd reke- gehouden met de (kwa lijke) rol van het slachtof fer. De Souburger pikte het piet dat een 22-jarige man pit Vlissingen zijn zuster Eeld aandeed. De mis- deling werd door hem jontkend. „Het is allemaal perzonnen", zei de Vlissin- ger. Wel gaf hij toe de jon ge vrouw voor hoer te heb ben uitgescholden. Zo fewam het op 12 juni vorig jaar voor een eerste keer tot een confrontatie, pe verdachte gaf toe zijn ri- M met een stuk hout te pebben geslagen. Het slachtoffer wilde wraak. Er werd tussen de kempha an een afspraak gemaakt voor een man-tegen-man 'gevecht op 14 juni. Voor de woning van de verdachte vond de vechtpartij plaats. jOfficier van justitie A. Flik- weert concludeerde dat de Souburger met name bij de eorste mishandeling fors over de schreef was gegaan on eiste tachtig uur werk straf. Straf pleitster S. Köller bleef in het ongewis se over het letsel. Ze vroeg naar cliënt van de mishan deling op 14 juni vrij te spreken, omdat er door bei- ;den vooraf instemming was gegeven voor een .man-tegen-man gevecht, '^an een mishandeling kon volgens haar geen sprake aln De politierechter nieende echter dat er meer san de hand was geweest dan een robbertje vechten. Woltring achtte beide mis handelingen bewezen. Hij 'zaS wel aanleiding om de werkstraf te beperken tot jstig uur. Raadsman E. Smit verzocht in de straf zaak tegen zijn Vlissingse cliënt, die van meerdere fei ten wordt beschuldigd, nog Kn aantal getuigen te ho- ren. Aan dat verzoek werd gehoor gegeven. is de opvatting van de drie Icherse gemeenten. Binnen- overleggen de gemeenten het provinciebestuur. De re alen van de besprekingen den verwerkt in het provin- 1 omgevingsplan, lisier Dekker van VROM be- vorig jaar om een deel van cheren aan te wijzen als na- ial landschap. nen dat gebied worden wo- jbouw en economische acti- aten beperkt, terwijl er meer dacht is voor natuur- en [bouwontwikkeling. De pro- de moet aangeven waar de azen van het nationaal land- ap komen te liggen en .wat er iet gebied precies wel en niet De Spuistraat in Vlissingen wordt een aantal weken afgesloten voor het verkeer. luchtfoto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil gratis busjes inzetten, zodra de Spui straat voor circa vijf weken voor alle ver keer is afgesloten. Vanaf medio februari kan de Oude Stad en 't Eiland alleen nog maar via de boulevard bereikt worden. De boulevard is ook de enige uitvalsweg. De Vlissingse wethouder P. van der Ma den overlegt nog met de Koninklijke Schelde Groep over een tijdelijke route over het voormalige Scheldeterrein. „Dan zouden we de bereikbaarheid in een klap vergroten. Op zeer korte ter mijn weet ik daar meer over", zegt hij. De provincie Zeeland heeft gisteren inge stemd met de aanleg van een tijdelijke tweede binnenstadsontsluiting voor Vlis singen. Vlissingen wil een brug over het Dok leggen, die in het verlengde van de Koningsweg moet komen. Daardoor zou verkeer een extra uitweg hebben. Voor de zomervakantie moet de ontsluitings- weg gerealiseerd zijn. „We begrijpen dat Vlissingers en bezoekers vanaf medio fe bruari een aantal weken ernstige hinder van de bouwactiviteiten ondervinden. Daarna is het grootste leed geleden en wordt het centrum weer van meerdere kanten bereikbaar." Tijdelijke brug De Spuistraat wordt half februari afge sloten omdat projectontwikkelaar de Ba- taafsche Aannemings Maatschappij (BAM) damwanden voor de parkeergara ge slaat, die bij het winkel-woonproject De Fonteyne hoort. In die periode wordt ook een tijdelijke brug in de Spuistraat aangelegd naar het Bellamypark. Het verkeer kan daarna weer in twee richtingen de Spuistraat gebruiken. Fietsers kunnen vanaf medio februari ge bruikmaken van de omleidingsroute via de Gasthuisstraat en de Slijkstraat. De fiets- en autoroutes worden via borden aangegeven. Er komen in De Fonteyne 6300 vierkante meter winkelruimte, 9 penthouses, 44 ap partementen en een parkeergarage voor 400 auto's. Na een periode van sloop en bodem- en archeologisch onderzoek werd gisteren de eerste paal geslagen voor De Fonteyne. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Kunstenaar J. van Munster uit Renesse mag de markante watertoren in Oost-Souburg en een stuk grond kopen in ruil voor vijftig pro cent van zijn privé-collectie en vijftig procent van zijn eigen werk. Ook mag de gemeente na zijn overlijden de watertoren te rugkopen tegen 50 procent van de getaxeerde waarde. Dat deel de wethouder L. Poppe-de Looff gisteren mee. Volgens de gemeente vindt Van Munster het belangrijk dat zijn collectie na zijn overlijden in tact en bij elkaar blijft. „Op de ze manier wordt zijn collectie in stand gehouden. Jan van Mun ster is niet alleen zelf een goede kunstenaar, hij heeft ook een uit gebreide verzameling", zegt Pop pe-de Looff. De kunstenaar zet zijn kunst in voor de koop van de grond en het onroerende goed. „Maar hij betaalt er ook gewoon met geld voor. Bij zijn overlijden schenkt hij ons een deel van de kunst, maar verbindt daar wel schen- kingsvoorwaarde aan", vult K. Luteijn van de gemeente Vlissin gen aan. De voorwaarden moeten nog uit gewerkt worden. „Ook zullen we de kunstcollectie nog moeten beschrijven. Er moet gedacht worden aan een soort Jan van Munstercentrum. Zijn werken zouden bijvoorbeeld voor een nog nader te bepalen periode in het centrum moeten blijven han gen", zegt Luteijn. IK-eiland Van Munster wil in Oost-Sou burg een vervolg geven aan zijn project Plus Min, dat hij in Re- nesse heeft gerealiseerd. In Oost-Souburg heet zijn project het IK-eiland. „We krijgen een prachtig centrum voor heden daagse kunst", zegt De Looff. „Hij geeft iets extra's aan Vlis singen." Van Munster heeft ambitieuze ideeën met de watertoren. Het moet de entree van de gemeente Vlissingen worden. Op het ter rein wil hij twee expositieruim ten bouwen in de vorm van de letters I en K. Hij legt ook een beeldentuin aan en bouwt een Zeeuws huis, waar hij gaat wo nen. Zijn atelier en tekenstudio komen bovenop de watertoren. De studio en de watertoren wor den ten minste twee keer per jaar opengesteld. Groepen kun nen op afspraak zijn werkplek bezichtigen. De expositieruim ten op het terrein, grenzend aan de A58, worden regelmatiger opengesteld. „Kunstenaars wil len aan publiek laten zien, waar mee ze bezig zijn." Voorlopig blijft de watertoren nog in gebruik als expositiecen trum van het Buro Beeldende Kunst (BBK). Op 1 maart houdt de gemeente een bijeenkomst over de plannen voor de waterto ren, aanvang 19.30 uur in wijk centrum de Zwaan. Poppe-de Looff, Jan van Munster en Leon Riekwell van Buro Beeldende Kunst Vlissingen (BBK) zullen aanwezig zijn. Daarna wordt het voorstel over legd aan de gemeenteraad. „De exposities en activiteiten die BBK jarenlang in de watertoren heeft gehouden, kunnen ver plaatst worden naar de Willem III en mogelijk naar een locatie op het voormalige Scheldeter rein." Op de watertoren van Oost-Sou burg wordt een zendmast ge plaatst. Kunstenaar Jan van Munster heeft de watertoren gis teren gekocht van de gemeente Vlissingen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13