VS geloven in bewind Irak PZC Leger Togo zet zoon overleden president Eyadema op troon Fransen de straat op om korte werkweek Verkiezingscampagne Portugal draait om seks politici erdrag over ossen Afrika Rumsfeld en Cheney: geen Iraanse toestanden dfdodingen Afghaans ramptoestel gevonden Peilingen wijzen op winst Thaksin bij verkiezing van parlement Thailand tok Witte Huis moet weg Doden op skipistes Duvel Moortgat is geruchten beu Adviseur Blair weer in dienst Zoenverbod in wet Indonesië Duitse ontvoering eindigt in Bosnië Londen beperkt immigratie sterk Oproép Rice aan Israël en Palestij nen maandag 7 februari 2005 j.,H»nk van den Boom klBOX - Dc campagne voor fcrvroegde parlemcntsverkie- „en in Portugal op 20 fehrua- I begonnen in een klimaat [roddels en verdachtmakin- j, De lijsttrekkers van de L ajootste partijen doen hun srste best de Portugese kiezer wjjs te maken in het seksu- ele leven van hun tegenstander. Demissionair premier Pedro Santana Lopes, die onder druk van president Jorge Sampaio in november aftrad, probeert zo de aandacht af te leiden van zijn missers in de negen maanden dat hij aan de macht was. Hij volgde vorig voorjaar Jose Ma nuel Barroso op die voorzitter van de EU werd. Santana Lo pes, de conservatieve kandidaat van de sociaal-democraten (PSD) insinueerde op een bijeen komst in Braga dat de seksuele geaardheid van zijn opponent. de socialist Jose Socrates, 'an ders is dan de zijne'. Dat was voor de campagneleiders van de socialisten het startsein 0111 het privéleven van 'playboy' Santa na Lopes aan een nader onder zoek te onderwerpen. Vijf kinde ren bij drie vrouwen getuigt in derdaad van een andere seksu ele geaardheid, luidde het weer woord. De campagnes van de beide lijsttrekkers worden ge leid door Braziliaanse bureau's die zich sterk laten inspireren door de Amerikaanse manier van campagne voeren. De Portu gezen zitten niet te wachten op lastercampagnes. Ze verwach ten van de politici een antwoord op de economische en politieke crisis. De peilingen, die een gro te overwinning voorspellen voor de socialist Socrates, geven ook aan dat een recordaantal Portu gezen niet naar de stembus gaan omdat ze geen vertrouwen meer hebben in de politiek. GPD iish schrapt in jlksgezondheid iSHINGTON - De Ameri- mse president Bush wil vol ui jaar flink schrappen in het dgd voor de volksgezond- i jet vandaag te verschijnen be- Ugsvoorstel voor 2006 agt Bush het Congres ook om 1 verhoging van het defensie ve! tot 419,3 miljard dollar,, {toename van bijna 5 pro- it de post Defensie zijn oven- sniet de kosten voor de oor- in Irak en Afghanistan mee- lomen Die belopen circa vijf Ijard dollar per maand. De enkaanse regering zal de ksvertegenwoordiging bin- enkele weken vragen nog is 80 miljard extra uit te trek- ivoor deze militaire inzet. VS kampen momenteel met enorm begrotingstekort van miljard dollar. 1 de uitgaven te beteugelen t r.et mes in talrijke over- isprogramma's op het ge il van volksgezondheid. Het t daarbij om onder meer om bestrijding van epidemieën letzucht. ANP - Leiders van tien cen- jj-Afrikaanse landen hebben [elopen weekeinde een inter- tionaal verdrag gesloten voor beschenning van de tropi- eregenwouden. het Wereld Natuur nas is er historie geschreven iens de bijeenkomst in Con- Srazzaville. De organisatie tende gisteren wel aan dat er 1 aanvullende fondsen nodig jn om het verdrag volledig te mnen uitvoeren. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Twee 'havi ken' binnen de Amerikaanse re- gering-Bush, vice-president Che ney en minister van Defensie Rumsfeld, zijn niet bevreesd voor de komst van een streng sjiitisch nieuw bestuur in Irak. Beiden zeiden gisteren in inter views met Amerikaanse tv-zen- ders dat islamitische uitgangs punten onderdeel zullen uitma ken van een nieuwe grondwet. Maar 'Iraanse toestanden waar bij enkele mullahs uiteindelijk de dienst gaan uitmaken' zullen er niet komen, aldus Rumsfeld. De minister van Defensie werd gisteren ondervraagd door de zender NBC. Hij zei dat de waar schijnlijke winnaar van de jong ste verkiezingen in Irak, de sjiie ten, niet 'zoals de Iraniërs zijn'. In Iran zijn rechtlijnige sjiiti- sche geestelijken aan de macht, terwijl in Irak de sjiitische gees telijkheid juist de soennitische minderheid de hand wil reiken, aldus Rumsfeld. Cheney zei tegen Fox News dat de Irakezen waarschijnlijk wel hebben gezien dat de 'falende Iraanse theocratie' geen aanlok kelijk staatsmodel is. De einduitslag van de verkie zingen voor een Nationale As semblee in Irak zal voor 10 fe bruari bekend zijn. Dat heeft een woordvoerder van de verkie zingscommissie zaterdag ge zegd. Voorlopige uitslagen van de stembusgang van 30 januari hebben uitgewezen dat zoals ver wacht de lijst van de sjiitische leider ayatollah Ali al Sistani aan kop gaat. Tot dusverre zijn 3,3 miljoen stemmen geteld uit overwegend sjiitische provin cies. Vrijgelaten In Bagdad hebben de Ameri kanen gisteren ruim driehon derd gevangenen vrijgelaten uit )KI0 De Japanse politie on- :oekt twee gevallen van col- lieve zelfdoding, waardoor fen personen om het leven m gekomen. slachtoffers werden zater- aangetroffen in twee auto's Tokio en in de stad Higashi Japan wordt regelmatig op duikt door collectieve zelf- onien. Mensen die hun leven lier. beëindigen, leggen vaak «act via internet. Van alle rij- landen kent Japan het groot aantal zelfdodingen. RTR SHAPERI GHAR - Een Nederlandse Apachehelikop ter vliegt over het staartstuk van een in de bergen bij Shaperi Ghar neergestort Afghaans passagiersvlieg tuig. Geen van de inzittenden heeft het ongeluk met de Boeing 737 donderdag overleefd, zeiden dit week einde woordvoerders van het Afghaanse ministerie van Defensie en de Amerikaanse ambassade in Ka boel. Het wrak van het toestel van Kam Air werd za terdag ontdekt door Nederlandse Apache-helikopters van de internationale troepenmacht Isaf, deelde een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht zater dag mee. Het wrak ligt in bergachtig gebied op meer dan 3000 meter hoogte en op ruim dertig kilometer ten zuidoos ten van Kaboel. Aan boord waren 96 passagiers en acht bemanningsleden. Het toestel was op weg van Herat in het westen van het land naar Kaboel. Kort voor de crash had de pi loot aan de verkeersleiding laten weten dat hij we gens een sneeuwstorm wilde uitwijken naar Pesha war in Pakistan. foto RTR gnonze redactie buitenland IA.NGKOK - De Thaise pre- Thaksin Shinawatra en ajn politieke partij Thai Rak [hai (Thai Houden Van Thai) ijken gisteren een monsterze- f te hebben behaald in de wlementsverkiezingen. 'olgens peilingen na het slui- en van de stembussen krij- Thaksin en zijn partij 399 an de vijfhonderd beschikba- ezetels in het Lagerhuis. '°o voor de bekendmaking 'an de officiële uitslagen eis- Thaksin de zege op. Hij 'ankte de kiezers voor het brouwen dat ze hem heb- en gegeven. de Democratische Partij, P volgens de peilingen 311 de gezamenlijke Thaise te- Mezenders op tachtig zetels !eken. Leider Banyat Bantad- an van de Democratische Partij erkende enkele uren na het sluiten van de stemloka len zijn nederlaag. Hij zei dat Thaksin een regering van uit sluitend partijleden kan vor men. Verder riep Banyat de andere oppositiepartijen op de rege ring te controleren in het be lang van de bevolking. De Democratische Partij had vooraf ingezet op 201 zetels, net genoeg om moties van wantrodwen te kunnen indie nen. Officiële uitslagen wor den later op de dag verwacht. De 55-jarige Thaksin is de eer ste democratisch gekozen Thaise premier die een volle dige ambtstermijn uitzit. De verwoestende tsunami die eind december duizenden Thai het leven kostte, droeg bij aan zijn populariteit. De meeste inwoners van het Azia tische land vinden dat de pre mier snel en doortastend han delde. ANP/AFP/RTR grce redactie buitenland pNGTON - I)e chcf-kok "d Witte Huis moet opstap- ^trokkene, Walter Scheib, 1(1 er na elf jaar werken in de ödentiële keuken geen doek- om fWe hebben geprobeerd manier te vinden om te vol- 1 aan de stilistische eisen jte First Lady en dat was "{Jk. Uiteindelijk was ik succescvol in mijn pogin gen", zei hij zaterdag in The New York Times. Scheib, die was aangenomen door Hillary Clinton, zei dat hij zijn ontslag al had zien aankomen. Dat was na het aantreden van een nieu we 'sociaal secretaris' van het Witte Huis, Lea Berman. Ber- man is de echtgenote van Way ne Berman, die veel geld heeft geschonken aan de partij van Bush. Met haar is kennelijk een nieuwe visie in het Witte Huis gekomen, zei Scheib. ANP door Eelco van der Linden PRETORIA - Gnassingbe Eyade ma, die 38 jaar het kleine Togo in een ijzeren greep hield is za terdag op 69-jarige leeftijd over leden. Wie had gehoopt dat dit een nieuw tijdperk zal inluiden voor de vijf miljoen Togolezen, komt bedrogen uit: zoon Faure (39) is op de troon gezet. De Afri kaanse Unie spreekt van een coup. Eyadema was na Fidel Castro het -langst zittende staatshoofd ter wereld, maar de onbetwiste nummer één in Afrika. Na het bekend worden van zijn dood verschenen meteen de militai ren op straat en werden de gren zen gesloten. Een generaal zei op de televisie dat iedereen kalm moet blijven en dat Faure Eyadema de nieuwe president is. Het Togolese parlement koos gis teravond in een buitengewone zitting Faure tot voorzitter en nieuwe president. Voorts werd de grondwet gewijzigd. De nood zaak om binnen 60 dagen na de dood van het staatshoofd nieu we presidentsverkiezingen te houden, is geschrapt. Hierdoor kan Faure aanblijven als staats hoofd. Vader Eyadema greep in 1967 als een van de eersten in Frans talig Afrika via een coup de macht. Hij was kolonel in het Franse koloniale leger en kreeg de hoogste Franse onderschei ding: de Legion d'Honneurs. Hoewel Gnassingbe Eyadema vanwege zijn ondemocratisch ge drag en het schenden van men senrechten door de rest van de westerse wereld gemeden werd, bleef Parijs hem koesteren. Ook behielden de Fransen een mili taire basis in hoofdstad Lomé. Dit alles zal ongetwijfeld geme moreerd worden nu de Franse president Chirac zijn Zuid-Afri kaanse ambtsgenoot Mbeki heeft laten weten dat deze niet 'de West-Afrikaanse psycholo gie en ziel begrijpt'. Chirac gaf dit donderdag tijdens een be zoek aan Senegal aan als reden voor de, in zijn ogen, geringe voortgang die Mbeki boekt als bemiddelaar van de Afrikaanse Unie in Ivoorkust. Dat land wordt verscheurd door burger oorlog. Chiracs paternalisme riekt naar de slechte oude tijd en is voor Mbeki een geweldige belediging. En dat is het ook voor de Afrikaanse Unie. Ook de AU wil afstand nemen van die oude tijd en was gisteren op vallend duidelijk over de situa tie in Togo. „Wat er in Togo is gebeurd, is een machtsoverna me door het leger"aldus Alpha Omar Konare, ex-president van Mali en leider van de Afrikaan se Unie. Gisteren schaarde de hele we reld, inclusief Frankrijk, zich achter de positie van de Afri kaanse Unie. GPD het gevangeniscomplex Abu Ghraib. Dat heeft het Iraakse ministerie van Mensenrechten gisteren ge meld. Volgens het ministerie komen de komende weken vermoede lijk nog meer gedetineerden vrij uit Iraakse gevangenissen. De Abu Ghraibgevangenis bij Bagdad raakte in opspraak door dat Amerikaanse militairen er Iraakse gevangenen mishandel den. ANP/RTR/AFP MÜNCHEN - Het winterse weer heeft het afgelopen week einde in Midden-Europa geleid tot grote verkeersproble men en dodelijke ongevallen op skipistes en in sneeuw stormen. Zeker acht wintersporters kwamen om het leven en nog eens drie mensen stierven tijdens sneeuwstormen in Roemenië. Drie wintersporters kwamen om het leven in Oostenrijk, een in Zuid-Duitsland, twee in Zwitserland en nog eens twee in de Franse Alpen. Nagenoeg alle dodelijke ongeval len gebeurden buiten de geprepareerde pistes. Volgens media in de wintersportgebieden waren er geen Nederlan ders onder de slachtoffers. ANP/AFP BRUSSEL - Brouwerij Duvel Moortgat heeft aangifte ge daan bij justitie, omdat het de telkens terugkerende ge ruchten beu is dat het bedrijf de extreem-rechtse partij Vlaams Belang (voorheen Vlaams Blok) zou steunen. De laatste maanden circuleert op internet een Franstalige e-mail met de vermeende politieke voorkeur van Duvel. Volgens directeur Michel Moortgat zijn de geruchten zeer schadelijk omdat consumenten het bier boycotten. ANP LONDEN - De Britse premier Blair heeft zijn omstreden voormalige communicatieadviseur Alastair Campbell weer in dienst genomen. De 'spindoctor' moet het mediabeleid van Blairs Labour- partij vorm geven in de aanloop naar de verkiezingen la ter dit jaar, meldde gisteren The Independent. Campbell stapte eind augustus 2003 op. Hij was in op spraak geraakt naar aanleiding van de dood van de wa pendeskundige David Kelly. Die was ontmaskerd als bron van een BBC-reportage waarin de regering-Blair er van werd beschuldigd een rapport over het wapenpro gramma van Irak te hebben aangedikt. ANP JAKARTA - Zoenen in het openbaar en ongehuwd samen wonen worden strafbaar in Indonesië. Dat blijkt uit het ontwerp van een nieuw wetboek van strafrecht. Na 25 jaar is het wetsvoorstel daarvoor klaar, zei de woordvoer der van het ministerie van Justitie zaterdag. Als het ontwerp inderdaag wet wordt, kan zoenen in het openbaar worden bestraft met maximaal tien jaar cel en/of een boete van bijna 26.000 euro. Juristen en mensen rechtenorganisaties vinden dat het ontwerp veel te ver gaat. ANP/AFP/DPA DÜSSELDORF - Na vijftien uur is er gistermiddag in het Bosnische Novi Grad een einde gekomen aan de ontvoe ring van een meisje, die in Viersen, in het westen van Duitsland, begon. Verscheidene nationale politiekorpsen volgden de ont voerder, de 29-jarige vader van het meisje, op zijn rit door Duitsland, Oostenrijk, Slovenië en Kroatië naar Bosnië. De man, een Bosniër, had handgranaten en een vuurwapen bij zich en dreigde zijn vierjarige dochter te doden. ANP/DPA President Gnassingbe Eyadema van Togo op een foto van 13 januari, gemaakt tijdens de viering van zijn 38ste jaar als machthebber. foto Nodl Kokou Tadegnon/RTR door Henk Glimmerveen PARIJS - Honderdduizenden Fransen hebben zaterdag in ruim honderd steden deelgeno men aan protestdemonstraties van de Franse vakbonden. Het protest was gericht tegen rege ringsplannen om de 35-urige werkweek aan te pakken. De grootste betoging was in de Parijse volksbuurten van het elf de arrondissement. Daaran namen volgens schattingen van de politie ruim 300.000 mensen deel. De organisatoren hielden het op een half miljoen. Grote demonstraties waren er ook in Toulouse, Marseille, Lyon, Metz, Rennes en Bordeaux. De regering-Raffarin wil de mo gelijkheid scheppen dat werkne mers in het bedrijfsleven langer kunnen werken dan de wettelij ke 35 uur per week. De vakbon den zien in dat plan een opstap je naar het verdwijnen van de, onder de socialistische rege- ring-Jospin ingevoerde, kortere werkweek. Het huidige kabinet vindt dat die wet de arbeidskos ten nodeloos verhoogt, terwijl de oorspronkelijke opzet - het verlagen van de werkloosheid - niet wordt gehaald. LONDEN - Londen beperkt het recht van immigranten om zich permanent in Groot-Brittannië te vestigen. Alleen 'bekwame vaklieden' krij gen voortaan nog een verblijfs vergunning. Met de drastische ingreep er kent de regering voor de eerste keer dat de Britse 'gastvrijheid' op de proef is gesteld door mis bruik van het immigratie- en asielsysteem, meldde de Britse krant The Observer gisteren. Volgens het dagblad zal minis ter Clarke van Binnenlandse Za ken de maatregelen vandaag be kendmaken. Londen wil alleen nog maar 'wenselijke werknemers', zoals artsen en leraren, permanent toelaten. Voor een verblijfsver- gunnig moeten belangstellenden ook slagen voor een examen En gels. Alle anderen moeten het land uit als hun werkvergun ning is afgelopen. ANP Verscheidene ministers hebben gisteren in reactie op de massale betogingen verklaard dat de re gering niet van plan is haar voor nemens in te trekken. Tegelijker tijd klonk in hun reacties de vrees door dat de onvrede over het huidige sociale beleid gevol gen kan hebben voor het referen dum over de Europese grond wet. Dat wordt nog voor de zo mer in Frankrijk gehouden. Volgens de laatste opiniepeilin gen is nog maar een kwart van de bevolking van plan bij het re ferendum voor te stemmen. Zo'n 50 procent heeft nog geen keuze gemaakt. GPD JERUZALEM - De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Condoleezza Rice, heeft Is raël en de Palestijnen gisteren opgeroepen de kans op een door braak in het vredesproces niet voorbij te laten gaan. Volgens Rice, op bezoek in Is raël, kan de top morgen tussen de Palestijnse leider Abbas en de Israëlische premier Sharon het begin inluiden van een nieu we fase in het vredesproces. Rice zei dat de joodse staat 'moeilijke besluiten' zal moeten nemen om de vrede te bewerk stelligen, ook ten behoeve van de komst van een democratische Palestijnse staat Rice spreekt vandaag op de Wes telijke Jordaanoever met Abbas In een interview gisteren met de BBC zei Rice dat Abbas 'een ech te plus voor het vredesproces is'. Ze stelde dat hem een hoop werk wacht in de strijd tegen het terrorisme. Verder wees de minister erop dat de Palestijnen hulp nodig hebben bij het opzetten van de instellingen die nodig zijn voor de vorming van een Palestijnse staat. Israëlische en Palestijnse onder handelaars hebben zaterdaga vond besloten een speciale com missie te vormen voor oplossing van het conflict over de vrijla ting van Palestijnse gevange nen. Dat meldde de Israëlische krant Haaretz gisteren. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5