School moet open zijn over geweld Van Vollenhoven heeft nu zijn raad Vijf gewonden bij schietpartij in Rotterdam AIVD lokte terreurverdachte Jason W. in afgeluisterd huis Partners sluiten arbo-akkoord in vers-detailhandel Huurders blijven ongerust Brand verwoest deel van trein PvdA wil regels tegen avonturen in luchtvaart Inspectie waarschuwt tegen gewenning Brink sleept Quote voor rechter Nederlandse bloembol op retour Jongeren bevrijden verdachte Meer bezoekers Filmfestival Clown berooft taxichauffeur Nijmegenaar valt agenten aan „Aan onafhankelijk onderzoek hecht ik veel waarde. Burgers hebben er recht op", aldus Van Vollenhoven in een toespraak in Leiden. Het gaat om het vinden van de oorzaak van een onge luk, niet om de schuldvraag. „De ervaring heeft duidelijk ge- AMSTERDAM - Enkele honderden mensen heb ben zaterdag in Amsterdam gedemonstreerd te gen het huurbeleid van minister Dekker. Hoe wel het kabinet afgelopen week een deel van de plannen in de ijskast zette, blijven de huurders ongerust over de toekomst. De demonstranten vrezen dat de plannen om de huren vrij te ge ven op een later moment alsnog zullen worden doorgevoerd. Zij maakten zaterdag ook een vuist tegen de voorgenomen verkoop en sloop van sociale huurwoningen en verzetten zich te gen de korting op de huursubsidie. De huurders vrezen dat ze hun huis op de lange termijn niet meer kunnen betalen, foto Koen van Weel/GPD CULEMBORG - In een interci ty-trein is zaterdagmiddag bij station Culemborg brand uitge broken. De brandweer wist het vuur binnen een uur te blussen. Niemand raakte gewond. j Rond vier uur bleek het achter- ste rijtuig van de trein die onder wegwas van Heerlen naar Haar- lem, in brand te staan. De span ning moest van de bovenleidin- ;en gehaald worden tijdens het blussen, waardoor het overige treinverkeer zeker een uur stil j lag. De tweehonderd reizigers uit de trein zijn in Culemborg opgevan gen en met bussen vervoerd. Vol- gensProRail is het achterste rij- tuig onbruikbaar geraakt. ANP ROTTERDAM - Politiemensen nemen de verklaring op van de eigenaar van de Rot terdamse Discotheek Hollywood. Bij een schietpartij gisterochtend rond half zes op het parkeerterrein bij de discotheek in het centrum van de stad raakten vijf men sen gewond. Een van hen liep een slagaderlijke bloeding in zijn been op, maar ver keert niet in levensgevaar. De vier anderen konden na behandeling in het zieken huis naar huis. Volgens de politie zat een man iemand achterna met een vuistvuurwapen. Hij schoot een aantal keren. Op dat moment was het druk op straat omdat de disco net sloot. De schutter ging er met een auto vandoor. De politie hield later twee mensen aan, maar die bleken niets met de zaak te maken te hebben. Wat de aanleiding voor de schietpartij was, is nog niet bekend. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) heeft ervoor gezorgd dat terreurverdachte Jason W. in een van afluisterapparatuur voorziene woning in het Haagse Laakkwartier terechtkwam. Dat hebben verscheidene bron nen bevestigd. De AIVD had W. al veel langer op het oog. Hij werd in 2003 al met andere terreurverdachten aangehouden, maar het Open baar Ministerie (OM) liet hem na een week weer vrij wegens ge brek aan bewijs. De inlichtin gendienst heeft hem daarna in de gaten gehouden en er voor gezorgd dat hij in de afgeluis terde woning terechtkwam Een woordvoerder van de AIVD zei zaterdag dat hij niet op de zaak kan ingaan. In de eerste pro forma-zitting op 26 januari in het proces te gen Mohammed B.citeerde offi cier van justitie F. van Straelen al uit gesprekken die de AIVD in de woning heeft afgeluisterd. B. wordt verdacht van de moord op filmmaker Van Gogh. De aan klager zei dat de AIVD twintig uur gesprekken uit de woning aan het OM ter beschikking heeft gesteld. Justitie had voor die zitting twee gesprekken tussen W. en Ismaël A. uitgewerkt. Daarmee wilde zij aangeven dat B. moge lijk betrokken is bij de zoge noemde terroristische Hofstad groep, waar W. en A. ook deel van zouden uitmaken, en om duidelijk te maken dat B. waar schijnlijk hulp heeft gehad bij de moord op Van Gogh. De twee afgeluisterde gesprek ken gaan over de moord op Theo van Gogh, bleek uit de voor dracht van Van Straelen. „Wij hebben conform de authentieke islamitische wijze, een lam afge slacht zo wordt onder meer ge zegd. Jason W. en Ismael A. wer den op 10 november in het Laak kwartier na een urenlange bele gering gearresteerd. ANP i/an onze redactie binnenland HILVERSUM - De Onderwijsin- I spectie roept scholen en leer krachten op openhartiger te zijn over geweld binnen hun instel ling. Rapportage en openheid i maken het probleem bespreck- 1 baar. Inspecteur-generaal K. Kerve zee van de inspectie riep hiertoe listeren op in het tv-program- ma Buitenhof. j geweldsincidenten komen deeds vaker voor. Vroeger wa- a ren er maandelijks gevallen, nu ff steeds meer wekelijks, zei Kerve- zee. De incidenten variëren van 5 schelden tot stelen en fysieke be- W&V- In de vier grote steden heeft de ii helft van de scholen met schel- dende ouders te maken. Zes pro- cent wordt geconfronteerd met l 'ouders die de boel komen ver- houwen', zei Kervezee. „Laten hier niet aan wennen De schoolleiding weet niet altijd wat er speelt, omdat leerkrach ten niet altijd alles melden. Dat zwijgen gebeurt soms uit een ge voel van schaamte, stelde Kerve zee. „Het is niet leuk voor een leerkracht om van deze zaken melding te maken", zei zij. Elke school zou precies zoals be drijven een arbo-rapportage moeten maken, en ook over de veiligheidssituatie moeten rap porteren. Scholen zouden een veiligheidsprotocol en een risico profiel moeten opstellen. Als al le scholen problemen melden, wordt het gemakkelijker om met de vuile wag naar buiten te komen. Kervezee wil de veiligheid op scholen nadrukkelijk op de agen da zetten. Van gewenning aan geweldsincidenten mag wat haar betreft geen sprake zijn. ANP Oorzaak )EN HAAG - De overheid moet s paal en perk stellen aan kleine Qi luchtvaartmaatschappijen die g. egen stuntprijzen vluchten aan- 8j bicden. PvdA-Kamerlid Ver- daas vindt dat de overheid moet c: voorkomen dat te veel avontu- riers deze markt betreden. t: 111 „Stuntvliegers mag je het best wat moeilijker maken", zei Ver- B daas gisteren op Radio 1. Hij rea- geerde daarmee op de perikelen rond de Nederlandse luchtvaart- maatschappij Holland Exel. Door bijvoorbeeld eisen aan lan- l dingsrechten en jaarrapporten te stellen kan de overheid vol- 3i gens de PvdA'er wat meer stu- I ren m de luchtvaartsector. WD-Kamerlid De Krom is geen - voorstander van het 'kunstma- - tig' inperken van de prijsvech- tersrnarkt. De Europese Unie stelt voldoende eisen. Ook CDA-Kamerlid Haver kamp vinclt niet dat het Rijk el- ke jaarrekening van elke lucht vaartmaatschappij moet contro- 3 leren. ANP zdL IK BÊU-E.M PAT OB- 2.1 BENT |X door Hans Jacobs DEN HAAG - Meer dan twintig jaar nadat Pieter van Vollenho ven bij Verkeer en Waterstaat voorstelde een onderzoeksraad voor het wegverkeer in te stel len, wordt hij vandaag aange steld als voorzitter van de onaf hankelijke Onderzoeksraad voor veiligheid. Het is de kroon op zijn werk. Een kwart eeuw geleden be zocht Van Vollenhoven, die toen net bij Verkeer en Waterstaat werkte, de Verenigde Staten. Hij zag daar hoe nuttig een raad voor de transportveiligheid was. Hij bracht het in Den Haag ter sprake bij de toenmalige minis ter Kroes. Veel gehoor vond hij niet. Op het ministerie zaten ze niet echt te wachten op advie zen van de echtgenoot van prin ses Margriet. Maar hij gaf niet op. „Het was maar goed dat ik niet wist dat het zo lang zou duren", aldus Van Vollenhoven in 1999, toen eindelijk' de 'Raad voor Transportveiligheid' werd inge steld. „Ik heb forse aanvaringen met ministers gehad. En dan is het toch waardevol om te zien dat ze toch zo sportief zijn ge weest om dat niet als het einde van de rit te beschouwen." De volgende logische stap was een raad voor alle calamiteiten, een Ongevallenraad zoals het oorspronkelijk zou gaan heten. De rampen in de Bijlmer, En schede en Volendam hadden de geesten rijp gemaakt. Die raad had er vorig jaar januari al moe ten zijn, maar twee jaar geleden kwam er een kink in de kabel toen bleek dat de overheid de raad niet de gewenste onafhan kelijkheid wilde geven. Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) wilde vertrouwelijke in formatie uit de rapporten van de raad kunnen schrappen. On aanvaardbaar. vond Pieter van Vollenhoven en met hem de meerderheid van de Tweede Ka- leerd dat als je de schuldvraag bij het onafhankelijk onderzoek betrekt, niemand meer de waar heid spreekt. In het strafrecht mag een verdachte zwijgen, ter wijl je bij het onderzoek juist wil dat iedereen praat, om daar uit lering te trekken", verduide lijkte Van Vollenhoven. Het materiaal dat zijn raad ver zamelt, mag dan ook niet wor den gebruikt in de rechtszaal, zo is afgesproken. Dat het onder zoek nu in één hand komt, of het nu gaat om ongevallen bij Defensie, de industrie, lucht vaart of het verkeer, is ook een overwinning voor Van Vollenho ven. Keer op keer wees hij de af gelopen jaren op de 'ziekte der verkokering' waarbij elk depar tement en elke sector eigen vei ligheidsnormen, regels en onder zoeksinstanties kende. „Van onafhankelijk onderzoek was vaak geen sprake. Het wa ren slagers die hun eigen vlees keurden", zei hij twee jaar gele den in Vlissingen. De raad, die in aanwezigheid van koningin Beatrix, vandaag wordt geïnstal leerd, krijgt een budget van 8,2 miljoen euro. Terreurbestrij ding, oorlogssituaties en openba re orde vallen buiten het werk van de raad. GPD maandag 7 februari 2005 AMSTERDAM - Nina Brink, vooral bekend van de mis lukte beursgang van internetbedrijf World Online, sleept het zakenblad Quote voor de rechter wegens belaging, las ter, smaad en belediging. Het blad schreef in het februarinummer dat Brink in 1998 haar toenmalige president-commissaris tot aftreden heeft gedwongen na een vooropgezet seksschandaal. Michael Schulhof was toezichthouder bij het internetbe drijf World Online. Volgens Quote hadden Brink en Schul hof een seksuele relatie. Toen die relatie op de klippen liep, zou Brink opdracht hebben gegeven Schulhofs bor deelbezoek met een verborgen camera vast te leggen. Brink spreekt alle aantijgingen tegen. ANP ZOETERMEER - De landen van de Europese Unie kopen steeds minder tulpen- en andere bloembollen uit Neder land. In de eerste helft van het seizoen 2004/2005 is de ex portwaarde naar de lidstaten gedaald met 7 procent. Volgens het Productschap Tuinbouw, dat de cijfers zater dag bekendmaakte, laten vooral de grote afnemers het af weten. ANP NUENEN - Een groep van ongeveer vijftig jongeren is er in de nacht van zaterdag op zondag in Nuenen (Noord-Brabant) twee keer in geslaagd een arrestant uit handen van de politie te bevrijden. De problemen begonnen, toen de politie twee vechtende jongeren uit elkaar wilde halen. Een agent liep klappen op, waarop een verdachte werd aangehouden. Daarop keerde de groep zich tegen de politie en ontzette de verdachte. Agenten grepen hem even later echter weer in de kraag en zetten hem geboeid in een politiewagen. De jongeren zagen echter kans de arrestant opnieuw te be vrijden. De verdachte is niet meer gevonden, meldde de politie gis teren. ANP ROTTERDAM - Filmliefhebbers hebben dit jaar beter de weg gevonden naar het 34e Internationaal Film Festival Rotterdam (IFFR) dan in 2004. De films, tentoonstellin gen, debatten, talkshows en andere festivalevenementen werden in totaal 358.000 keer bezocht. In 2004 stopte de teller op 355.000 bezoeken. ANP OLDENZAAL - Een taxichauffeur uit Olclenzaal heeft za terdagavond laat weinig lol beleefd aan de eerste carna valsdag. Een als clown verklede man beroofde hem van 300 euro. De verdachte, gekleed in een blauwe broek, een geruite jas en een rode pruik, hield de taxi aan en zei naar Dene kamp te willen. Even later hield hij een mes tegen de keel van de 31-jarige chauffeur en beroofde hem, meldde de politie gisteren. De clown ging er te voet vandoor. De politie heeft de om geving met honden afgezocht, maar trof hem niet meer aan. ANP door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Werk gevers- en werknemersorganisa ties hebben een akkoord bereikt over het verbeteren van de ar beidsomstandigheden. Het con venant heeft betrekking op zo'n honderdduizend medewerkers in de ambulante handel en de de tailhandel voor groente en fruit, vis en bloemen. De overeenkomst wordt 7 maart op een bijeenkomst in Almelo ondertekend door een verte genwoordiging van de diverse branche-organisaties, de dien stenbonden FNV en CNV en het rhinisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Het resultaat is tot stand gekomen na goed vier maanden onderhandelen door een branchebrede werk groep onder leiding van D. Meul- blok uit Burgh-Haamstede, voorzitter van de werkgeversor ganisatie ADN. De opdracht van het akkoord is terugdringen van het ziektever zuim en de instroom in de wao met twintig procent. Voor maat regelen om dat doel te bereiken heeft het ministerie van Econo mische Zaken voor de komende twee jaar drie miljoen euro be schikbaar gesteld, zei Meulblok zaterdag in een toelichting op het akkoord. Het ziekteverzuim binnen de be treffende branches staat vol gens de landelijk voorzitter op gemiddeld 3,5 procent. „Wan neer je dat vergelijkt met het cij fer van de overheid, gemiddeld 5,9 procent, dan doen wij het zo slecht nog niet. Maar het kan op een aantal punten nóg beter. Het klimaat moet dusdanig wor den, dat de mensen graag bij ons komen werken." Voor werk gevers komt er één centraal 'lo ket' bij een zorgverzekeraar voor begeleiding van ziektever zuim en een zo snel mogelijke te rugkeer van personeel op de werkvloer. Met name de fysieke belasting binnen de sector blijkt een groot knelpunt. Meulblok: ..Daarom ook dat we vooral op dit punt gaan investeren in voor lichting; mensen bewust maken van een andere werkhouding, waardoor ze langer gezond blij ven." Agressie - in het bijzonder ver baal geweld - tegen marktkoop lieden verdient eveneens aan dacht, heeft de inventarisatie uitgewezen. Daarnaast vormen ook kou en tocht een hardnekkig probleem waar in hoofdzaak de ambulan te handel mee te maken heeft. De werkgroep wil toe naar een consequent gebruik van spe ciaal ontworpen verkoopwagens op weekmarkten. De oude kraampjes zijn niet meer van deze tijd, hoewel veel gemeenten - waaronder Meul- bloks (tevens raadslid) eigen Schouwen-Duiveland - in hun verordening vasthouden aan de ze nostalgische uitstalling van waren. NIJMEGEN - Een 42-jarige Nij megenaar heeft zaterdagavond tot drie keer toe geprobeerd fiet sende surveillanten van de poli tie van de weg te rijden. Het is niet bekend waarom de man de agenten aanviel, aldus een politiewoordvoerder. Na een eerste mislukte poging de agenten van de weg te druk ken draaide de automobilist en reed recht op hen af. De agenten moesten aan de kant springen. Even later viel de automobilist opnieuw aan. De man vluchtte een bedrijfster rein op, waar hij werd aangehou den. ANP (Advertentie) Zelfstandig ondernemer en niet tot uw 65ste tegen arbeidsongeschiktheid verzekerd? SZW.nl Dan weet u het snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3