zc }abo van HZ hoort bij topgroep i Huib Eversdijk is een echte partijman Hoofdplaat moet wel leefbaar blijven sp ijna de helft van lerarenopleidingen scoort onder de maat üevervuiling p Zeeuws water oomtoevoer ow lam door oring bij Elsta Aanhouding na mishandeling Motortanker loopt op zandplaat Goesenaar (21) mishandeld Automobilist slaat fietsster Messen in beslag genomen Waterschap wil meer zicht op gebruik van slootwater Dj-Saturn wint Hooikoorts-test Licht andag 7 februari 2005 Op de originele wijze op Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Zeeuws-Vlaanderen irFriith Ramakers SSINGEN - De lerarenoplei- van de Hogeschool Zeeland [(inVlissingen hoort niet bij bo's die onvoldoende kwali- lleveren. Dat blijkt uit gege- is van de Nederlands-Vlaam- Accreditatie Organisatie AO), de instantie die de kwa- tvan het hoger onderwijs be dehelft van de lerarenoplei- gen is de kwaliteit van het lenvijs niet goed, zo blijkt de toets die de HZ goed heeft «staan. „Wij horen bij de top- iep", zegt M. Anthonisse, op- idgsmanager van de Vlissing- labo. i NVAO heeft brieven met enste verbeteringen ge- mdnaar 18 van de 39 pabo's. deze opleidingen nu zouden den beoordeeld, komen ze in aanmerking voor bekos- u door de overheid. Ze idenook geen nieuwe studen- aannemen. pmars zijn aan een opmars be merkt Anthonisse op. en, twaalf jaar geleden scoor de pabo van de HZ slecht, hebben er de laatste jaren td aan getrokken om het ge raden imago op te poetsen, met succes." Menwerking met leerkrach- basisscholen uit Zee- d en West-Brabant werkt de samen aan het project Oplei- igen in de school. „We stem- m het programma van de stu- af op de praktijk, die iverandering onderhevig is, [met elkaar denken we na reen nieuw functiehuis. Het De Zeeuwse kust is op eeplaatsen vervuild met olie. dag gebeurde dat ter hoogte Cadzand, zaterdagmiddag dop het Schelde Rijnkanaal oliespoor gevonden die onge- hij de Belgische grens op- d. waterpolitie van het Korps «lelijke Politiediensten on- zoekt de verontreinigingen, ar weet nog niet wie er ver- foordelijk voor is. verontreiniging ter hoogte Cadzand is vermoedelijk «maakt door een Panamees lainerschip. Het schip kwam en was onderweg naar werpen. De loods van een ipdat erachter voer, zag dat k iets over boord werd rapt. De verontreiniging op Schelde Rijnkanaal is ver zaakt door een olielozer. De Bpolitie van Wemeldinge ide het spoor tot bijna aan Belgische grens, maar vond i dader. «frank van Cooten t-VEüZEN - Door een sto- Mj de Elsta-centrale is za- kgnacht rond twee uur de le- van stoom aan Dow in "fazen uitgevallen. Conform geldende procedures is een hl fabrieken uit bedrijf ge- *n. Dit ging gepaard met den. Wrochtend is de stoomleve- S gedeeltelijk hervat. Tegen '3 uur waren twee van de bakers weer in bedrijf. De n'e fabrieken bevonden 'ia diverse fasen van het op- dproces. 'feu van de fakkel installa ble! nog steeds gebruikge- w. N voldoende stoom beschik- 's, wordt met het opstarten h tweede kraker (LHC 2) tonen. ,?;as gisteren nog niet be- wanneer dat gaat gebeu- We streven er naar hier zo mogelijk mee te beginnen", mk Schipper, productielei- yan de kraakinstallaties, 'faard trachten we zoals al- de overlast voor de omge- )°t een minimum te beper- [de omvang van de schade n°ggeen details bekend. uitgangspunt is dat de zorg voor ieder kind goed geregeld moet worden." De pabo is de laatste jaren ge groeid van 296 studenten naar 750. „En we doen ons best om nog meer studenten te krijgen. We weten ook dat studenten werk hebben na de afronding van hun studie." De pabo heeft een moderne ma nier geïntroduceerd om studen ten in spe naar Vlissingen te lok ken. Elke student wordt als een ambassadeur van de opleiding beschouwd. Als de student een nieuwe student kan aanmelden voor de opleiding, krijgt hij 150 euro aan boekenbonnen. „De ambassadeur blijft vervolgens een oogje in het zeil houden op de nieuwkomer en motiveert hem of haar. Overleeft de eerste jaars ook het tweede jaar, dan krijgt de ambassadeur nog eens 100 euro." De 18 pabo's die op de vingers zijn getikt moeten voor 1 janua ri 2006 schriftelijk laten weten wat ze hebben gedaan om hun zwakke punten te verbeteren. De tekortkomingen betreffen sa menhang in het lesprogramma, regels voor het afnemen van toetsen, wetenschappelijke oriëntatie en kwaliteitszorg. In het visitatierapport waarop de NV AO zich baseert, waren de drie laagst scorende opleidingen de vestigingen Emmen en Assen van de Hogeschool Drenthe en de antroposofisch georiënteerde pabo Helicon in Zeist. Streng Volgens Walter Dresschervoor zitter van de Algemene On derwijsbond (AOb) is de kwali teit van veel pabo's onvoldoen de, omdat aan de poort niet streng genoeg wordt geselec teerd. Ook leerlingen met een middel bare beroepsopleiding (mbo) kunnen nu leerkracht worden op de basisschool. „De pabo op krikken tot universitair niveau, is de enige manier om cle kwali teit te verbeteren", aldus Dres scher. door Jean-Lou de Gucht HOOFDPLAAT - Is er een gro tere tegenstelling denkbaar? Willem Oranje, oud-PvdA'er, actievoerder in Vlaardingen en tegenstander van windmolens in Hoofdplaat. Hannie Tho- maes, WD'er, herenboer, voor malig wethouder van de ge meente Oostburg en voorstan der van de windmolens. Sinds een jaar zijn ze buren van elkaar. Oranje is cafébaas van Het Wapen van Zeeland in Hoofdplaat. Thomaes woont aan de andere kant van de straat in het voormalige ge meentehuis. Deze middag zit ten ze gebroederlijk met elkaar aan tafel in het café van Oran je. Zoals ze wel vaker doen. Oranje was tot vorig jaar pro jectleider bij de gemeente Vlaardingen. Hij had genoeg van de Randstad en streek neer in Hoofdplaat. „Het was alsof ik thuiskwam. Vroeger stonden de mensen in de stad nog klaar voor elkaar. Die tijd is jammer genoeg voorbij. Ik ging op zoek naar het verleden en vond het terug. Hier iri Hoofdplaat ben ik vooral getroffen door de ge zelligheid, zeg maar de Bourgondische levensstijl. Het leven zoals het hier geleefd wordt. Dit alles zet de gemeen te Sluis op het spel als er hier een windmolenpark verrijst. De toeristen zullen niet meer komen, bewoners zullen weg trekken." Realist Thomaes denkt dat het zover niet hoeft te komen. „Kijk, ik ben een realist. Er zijn natuur lijk mooiere dingen dan een windmolen. Maar er zijn nu eenmaal problemen waarmee je moet leven. Laten we wel we zen. Windmolens zijn gewoon een bron van inkomsten voor de agrariërs. En ik kan best le ven met de maximaal acht windmolens waar wethouder Leen Wille het over heeft. Na tuurlijk zie ik ook geen vijftig windmolens in de buurt van Hoofdplaat zitten." Er moet Thomaes toch iets van het hart. Hij ziet in de actie groep Hoofdplaat Tegenwind nogal wat mensen rondlopen die van buiten Zeeuws-Vlaan deren komen. „Als ik het bij het rechte eind heb zijn er ook mensen bij die bij Dow wer ken. Nu vraag ik me af wat een Hannie Thomaes (rechts) en Willem Oranje: de één is voorstander en de ander is tegenstander van de windmolens in de Hoofdplaatpolder. foto Peter Nicolai groter probleem is? De windmo lens of Dow? En veel niet-Zeeuwen zie ik ook nooit in een winkel of horecazaak hier in Hoofdplaat. Dan denk ik op mijn beurt: daar is weel een 'Ollander' met een grote moet niet de indruk wekken mond. Die zonodig over van al les en nog wat een mening moet hebben." Thomaes komt terug op de te genstanders: „De actiegroep dat alle inwoners van Hoofd plaat tegen zijn. Ik kom vaak mensen hier in het dorp tegen die zeggen: het zal me echt een zorg zijn hoeveel windmolens er komen. En natuurlijk zijn de bijeenkomsten van de actie groep goed bezocht. Maar daar heeft toch niet het hele dorp ge zeten. Als wethouder zei ik al tijd: degene die niet komt is niet tegen. Maar ik snap het wel. Als je niet hard op de trom mel slaat, horen ze je niet." Oranje vindt dat Thomaes toch wat te gemakkelijk over de na delen van de windmolens heen stapt. Hij vreest echt voor de toekomst van Hoofdplaat. Zijn angst heeft hij uitgedrukt in een ode aan Hoofdplaat. 'Langs de mooie Westerschelde ligt nu nog een klein dorp, waarvan in de toekomst ieder een hoort. Slechts een paar hon derd huizen waar ooit mensen woonden. Totdat hun rust, hun samenleving door achterhaald milieubeleid ruw werd ver stoord. Geen mens toil er nu nog ivonen, de molens wonnen terrein.' Nu staan er vijf windmolens in de buurt van Hoofdplaat. Oran je en Thomaes zeggen daar geen last van te hebben. Hoe veel turbines er in de toekomst bij komen is nu nog niet duide lijk. Daar beslist de gemeente raad van Sluis over. Over een ding" zijn beide heren het wel eens: de voor- en tegenstanders zullen met elkaar verder moe ten. Thomaes: „De bewoners zullen moeten leven met de lus ten en de lasten die nu eenmaal in een buitengebied aanwezig zijn. Je kunt hoog of laag sprin gen, maar zo is het nu eenmaal wel." Oranje valt hem bij. „Mest hoort bijvoorbeeld, bij de romantiek van het platteland. Als je dit niet wilt accepteren moet je gewoon oprotten." Strandje Oranje en Thomaes zijn het over wel meer zaken eens. De gemeente Sluis doet helemaal' niets voor Hoofdplaat. Tho maes: „Als wethouder zei ik al tijd al: Hoofdplaat is een dorp wat weinig vraagt en nooit iets krijgt. Zo is het nog steeds. Sluis zet in op het gebied tus sen Breskens en het Zwin. En wij krijgen niets. Maak bijvoor beeld het strandje hier wat gro ter of laat hier meer mini-cam pings toe." Oranje knikt. „Je ziet het. We zijn niet alleen te genstander, maar staan ook naast elkaar. Het moet immers leefbaar blijven. Je bent hier af hankelijk van elkaar. Het is en blijft een dorp." door Inqrid Huibers KAPELLE - Een volksvertegen woordiger in hart en nieren. Zo werd CDA-coryfee Huib Evers- dijk zaterdagmiddag in de hervormde kerk van Kapelle bij de viering van zijn 35-jarige ju bileum in de politiek door een imposante rij sprekers neerge zet. Eversdijk heeft in zijn lange po litieke loopbaan alle volksverte genwoordigingen doorlopen: de gemeenteraad, Provinciale Sta ten, de Tweede en de Eerste Ka mer, het waterschap en de Par lementaire Vergadering van de Raad voor Europa. Hij is be gonnen als raadslid in de ge meente Borsele en zit op dit moment weer voor het CDA in de gemeenteraad van Reimers- waal. De kersvers benoemde voorzit ter van de Raad van Europa, René van der Linden, roemde de 'passie' en 'betrokkenheid' van Eversdijk. Ook stond hij uitvoe rig stil bij de kwaliteiten van de oud-senator. „Een selfmade man zoals jij bent, kom je niet vaak meer tegen", zei Van dei- Linden. En: „Er zitten veel te veel bureaucraten in de Tweede Kamer en veel te weinig volks vertegenwoordigers, maar jij Huib bent een echte volksverte genwoordiger." Tot slot bedankte Van der Lin den Eversdijk voor het feit dat hij altijd een 'echte partijman' is gebleven. Er zijn volgens hem veel mensen die de partij enkel gebruiken om carrière te maken en daar vervolgens bitter weinig voor terugdoen. „Maar toen het slecht ging met de partij, stond jij als eerste op om de kar dan maar weer te trekken." Versierselen Andere sprekers waren onder anderen minister Veerman (land bouw), Lous Coppoolse, Jaap Ventevogel en Engel Reinhoudt. Tot slot kreeg Eversdijk de ver sierselen omgehangen behorend bij de Twaalfde Orde van Huib. Een onderscheiding die alleen gedragen mag worden door men sen die al elf onderscheidingen bezitten. De grote medaille die TERNEUZEN - Op de Markt in Terneuzen is gisteroch tend om twee uur een 36-jarige Terneuzense vrouw aange houden wegens mishandeling. De vrouw weigerde tegen sluitingstijd een horecagelegenheid op de Markt te verla ten en gaf de beheerster een vuistslag in het gezicht. Deze liep letsel op aan haar neus en deed aangifte van mishan deling. PAAL - In de bocht van Walsoorden op de Westerschelde, even voorbij Paal, is zaterdagmiddag rond half twee de motortanker Eberhard (106 meter) vastgelopen op een zandplaat. Het schip dat onder Antiguaanse vlag vaart had volgens het Schelde Coördinatie Centrum in Vlissin gen te kampen met een motorstoring. Een poging om het schip te ankeren mislukte, waarna de Eberhard op een zandplaat schoof. De tanker die leeg was, kon tegen drie uur 's middags door drie sleepboten van bergingsbedrijf Multraship uit Terneuzen worden losgetrokken. GOES - Een 21-jarige man uit Goes is zaterdagochtend rond kwart voor zes op de Beestenmarkt mishandeld door een groepje onbekende mannen. De Goesenaar liep met een vriend op de Beestenmarkt toen hij zonder aanleiding van achter werd besprongen door een groepje van twee of drie mannen. De man uit Goes liep hierbij enkele zwellin gen op aan zijn gezicht. MIDDELBURG - Op de Langevielesingel in Middelburg is gisterochtend omstreeks kwart over tien een 14-jarige Middelburgse fietsster door een onbekende automobilist geslagen en verbaal bedreigd. Zij verleende de automobi list vermoedelijk geen voorrang, waarna deze haar de weg afsneed. De onbekende stapte uit cle auto en uitte be dreigende taal, waarna hij haar in het gezicht sloeg en wegreed. De 14-jarige heeft aangifte gedaan. ZIERIKZEE - Een negentienjarige automobilist is zater dagnacht in Zierikzee aangehouden voor het in bezit heb ben van messen. De jongeman werd rond half vier op het Jannewekken aan de kant van de weg gezet' in verband met een verkeerscontrole. De politie trof onder handbe reik van de bestuurder een hobbymes en twee broodmes sen aan. In verband daarmee werd hij overgebracht naar het politiebureau voor verhoor. door Ben Jansen MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de re gels voor gebruik van zoet wa ter uit sloten en watergangen voor de beregening van land bouwgewassen strikter toepas sen. Boeren moeten het waterschap ervan op de hoogte stellen dat ze beschikken over een pomp voor de onttrekking van opper vlaktewater en als het een grote is, moeten ze vergunning voor het gebruik ervan vragen. Ver der horen ze elk jaar laten we ten hoeveel slootwater ze heb ben gebruikt. De behoefte aan water voor het beregenen van gewassen neemt elk jaar toe, heeft het water schap geconstateerd. Voor het gebruik van water uit sloten en watergangen zijn regels opge steld, die zijn vastgelegd in de Verordening waterhuishouding Zeeland 2002. Vanaf dit jaar gaat Zeeuwse Ei landen die consequenter toepas sen. Niet om het gebruik van op pervlaktewater te beperken, ver zekert woordvoerster S. Minne- boo, maar om beter zicht erop te krijgen. Zo kan het waterschap tijclig maatregelen treffen om verdroging te voorkomen. Dro ge sloten betekent dat er hele maal niets meer te beregenen valt. Wanneer een boer een pomp met een capaciteit tussen 10 en 20 kubieke meter water per uur wil inzetten voor beregening, moet hij dat van tevoren aan het waterschap melden. Voor het gebruik van een zwaar dere pomp is een vergunning no dig. Wie onder de meld- of ver gunningsplicht valt, moet bij houden hoeveel water wordt ont trokken en dat elk jaar vóór 1 november aan het waterschap melden. Een en ander geldt niet in de Reigersbergsche Polder en het zuidelijke deel van de Eerste Bathpolder. Daar wordt zoet wa ter uit het Zoommeer ingelaten. WESTKAPELLE - Dj Saturn uit uit Breskens heeft de tweede editie van de Hooikoorts dj-con test gewonnen, die in discotheek de Hooizolder in Westkapelle werd gehouden. Volgens de jury had dj Saturn, die in het dagelijkse leven Ka- jan Chow heet, de meeste lef. Daardoor zat zijn optreden vol verrassingen. De 21-jarige Bres- siaander streek een geldprijs op, die hij moet besteden aan de aanschaf van platenmateriaal. Ook mag hij optreden tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlis singen. Huib Eversdijk (links) kreeg een onderscheiding omgehangen behorend bij de Twaalfde Orde van Huib. foto Willem Mieras schuin om het bovenlichaam ge drapeerd wordt, is vooral be doeld om Eversdijk weer 'een beetje rechtop te laten lopen'. Op dit moment, zo vond het or ganiserend comité, valt de oud-senator bijna voorover zo veel medailles draagt hij op zijn borst. zeeuwse almanak De man van middelbare leef tijd uit Terneuzen was vroeg opgestaan. De krantenbezor ger was nog op ronde toen hij z'n fiets uit de schuur haalde om naar z'n werk te rijden. Net de brandgang uit, bemerk te hij tot zijn ergernis dat zo wel het voorlicht als de ach terlamp weigerden. Vol cha grijn keerde hij terug, plófte op de bank en zat zijn tijd uit. Toen het tegen achten echt licht werd, waagde hij een tweede poging. Halverwege huis en werk wachtte hem de volgende opdoffer: liefst drie gehelmde agenten op moun tainbikes hielden hem staan de. Rijden zonder licht! Nu had een kennis met technisch inzicht hem onlangs uitge legd dat de verlichting op mo derne fietsen heel anders werkt dan vroeger, met die draadjes en die lampjes. „Er zit een knopje op, waarmee je het hele systeem kunt reset- ten", had die hem verteld. Het schoot hem te binnen, toen één van de agenten hem vroeg hoe dat kwam, dat ka potte licht. Hij aarzelde niet en sprak vol triomf: „Tja, waarschijnlijk een computer storing. Met open mond keken de drie hem na.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35