portcentrum biedt nieuwe impuls zc PZC Dameszadel is bestand tegen steigeren Redt de Kaloot inventariseert bijzondere soorten PZC .11 D komt met plan voor bundeling faciliteiten in Zierikzee lulpdiensten gealarmeerd foor lege auto Rijverbod voor motorrijder Goesenaar (21) mishandeld Wildplasser dubbel bekeurd Rijverbod voor drankrijder Terneuzenaren beroofd Woninginbraak in Kapelle iAZET agenda maandag 7 februari 2005 fAIarcel Modde «tnuv— De bouw van een tuff centraal sportcentrum in erikzee gaat Schouwen-Dui- -28 land geen windeieren leggen, [oor diverse nu nog versnipper- functies te combineren en uit breiden, ontstaat een voor- tning waarmee bewoners en rl Hoerisme op het eiland de ko- F mde decennia vooruit kun- o, menen betrokkenen bij het - an. WD-raadslid D. Meulblok oceerde vorige week in de com- het idee maximaal over jf jaar te beginnen met de auwbouw van een centraal ortcomplex in Zierikzee. Om it daarin ook verschillende anbaden moeten worden on- rgebracht, wordt zo volgens ga een helder antwoord gege- e in de al jaren slepende dis- se over het overeind houden Dol-Fijn in Nieuwerkerk. stoollege van burgemeester en ethouders wil de subsidie voor particuliere bassin het ko- snde decennium weliswaar Bilzetten, maar dan slechts et de helft (40.000 euro) van atdegemeente nu jaarlijks bij aagt. ten toekomst eulblok ziet hoe dan ook geen ekomst meer voor het kleine ad en vindt dat de gemeente beter kan toewerken iar een totaal nieuwe opzet, eook voor Nieuwerkerk accep- belis. In de raadsvergadering cd deze maand komt hij met b uitgewerkt voorstel voor de bw van een nieuw sportcen- aa aan de rand van Zierikzee. min tegenover het huidige iderdak, ingeklemd tussen het realiseren 'handelspark' en thuidige bedrijventerrein De uidhoek, zou een mooie locatie jn, aldus de WD-zegsman za- in een toelichting op het dan van zijn fractie. Behalve d complex met meerdere rembaden voor recreatie- en edstrijddoeleinden, is daar uk voldoende ruimte voor meerdere (kunst)- Bezorgklachten: 0800-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; igstot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a I Postbus 80 «00 AB zierikzee Iel: 0111-454647 fax:0111-454657 f mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PielKleemans MPankow fone Soesman Melita Lanting Body 8oogert (sport) CENTRALE redactie 28 is 31 «60 AA goes Ie': (0113)315500 fax: (0113)315669 redactie@pzc.nl Wternet "ww.pzc.nl ;E'mail: web@pzc.nl velden voor buitensporten en een nieuwe atletiekbaan. De plaats van de bestaande velden kan in zijn visie worden ge bruikt voor woningbouw en le vert de gemeente zo ook weer iets op. „Ik heb heel sterk het gevoel dat we nu bezig zijn met pleisters plakken. Terwijl je met een beet je lef, inventiviteit en toekomst visie een prachtcomplex uit de grond kan stampen waar we de komende vijftig jaar met z'n allen op Schouwen-Duiveland iets aan hebben." Het raadslid verwacht van de Stichting Renesse een belang rijke bijdrage in dat plan. De vermogende stichting is eige naar van Onderdak. Voorzitter R. Erenst laat zich echter in dit stadium nog niet uit over een mogelijke inbreng vanuit het fonds. Hij heeft daarover bin nenkort op verzoek van de WD een gesprek. Later dit jaar of mogelijk pas volgend jaar praat de stichting met de gemeente over de toekomstige inzet voor Onderdak. „In principe hebben wij tot 2010 de tijd om op de huidige voet verder te gaan. Dan zullen we de knoop doorhakken wat we nadien zul len doen." Erenst wilde zater dag niet zeggen of hij bereid is die beslissing in tijd naar voren te schuiven. „De gemeente is daarin onze eerste gesprekspart ner." Bedrijfsleider M. Reedijk van Sportcentrum Onderdak is en thousiast over de plannen van de coalitiepartij. „Het gebouw is 33 jaar oud. Het voldoet nu nog wel. maar om dat de komen de jaren zo te houden, zal er steeds meer aan moeten gebeu ren. Dus wellicht is het dan extra interessant om dan maar in één keer naar iets heel nieuws over te stappen." Toeristen Reedijk ziet tevens de mogelijk heid het toeristisch aanbod op Schouwen-Duiveland te vergro ten met een serieuze slechtweer- voorziening. „Wanneer er bin nen het kader van de vakantie spreiding doordeweeks toeris ten bij ons aan het zwembad staan, moeten we hen helaas doorvei*wijzen naar Goes of ver der. Ons programma met scho len en andere doelgroepen gaat gewoon door en we hebben nu maar één bad. Zou je kiezen voor een beetje aardig wedstrijd- bad en daarnaast een recreatief bassin, dan kun je veel meer kan ten op." Hij ziet zelfs mogelijk heden voor een complex waar ook het bedoelde nieuwe theater voor Schouwen-Duiveland een plekje krijgt. „Wanneer alles in één wordt gebouwd, is de ge meente lijkt me een stuk goedko per uit." IR1JPSKERKE - In een sloot - pdeZandvoortseweg in Grijps- eikewerd zaterdagavond om- ietks kwart over acht een au- Ïi aangetroffen. Omdat nie- laadin de auto zat, werden am- ilance, brandweer en een duik ing ingeschakeld. i bestuurder, een 37-jarige iddelburger, meldde zich later 'iet politiebureau in Middel- ng De man verklaarde dat hij stzijnauto in de berm was ge- skt en daarna in de sloot te- chtwas gekomen. blaastest bleek dat de Weiburger ongeveer tweeën- keer de maximaal toegesta- boeveelheid alcohol had ge- Jeugdliteratuur neemt een belangrijke plaats in het assortiment van Boven het dal in. door Ali Pankow ZIERIKZEE - In De Uitvreter schrijft Nescio (pseudoniem J.H.F. Grönloh) over zijn kennismaking met Zierikzee. Anne-Marie en Jos Radstake zijn grote liefhebbers van Nescio's boeken, maar om hun winkeltje in tweedehands boe ken in de Poststraat in Zierikzee nou 'De Uitvreter' te noemen, leek hen wei nig vertrouwenwekkend. Het is derhal ve 'Boven het dal' geworden, een ander boek van dezelfde auteur. Het verbaasde de Radstakes toen ze zich twee jaar geleden in Zierikzee ves tigden, dat hier geen tweedehands boek winkeltjes waren. Die horen toch echt bij dit prachtige monumentale stadje, vinden ze. Naast De Zeeuwsche Boek handel van Cor Pols, die volledig in hun beeld past, was er op dat gebied inder daad nog niks of nauwelijks. Inmiddels is er een ontwikkeling op gang geko men. De Boekenbeurs, het antiquariaat in Middelburg, vestigde een dependance in Zierikzee. In een winkelpandje aan de Mol is sinds kort een speciaalzaak in oude prenten gevestigd. En een gloed nieuw initiatief betreft de oprichting van de Stichting Perkamentus. Daarin heeft een klein groepje vrijwilligers zich georganiseerd voor het creëren van een 'Culturele Huiskamer' in het voor malige VW-kantoor in het monumenta le stadhuis. Ook daar zal het hoofdzake lijk draaien om tweedehands boeken. Een groot deel van de eventuele ver koop zal bestemd zijn voor een cultu reel fonds waaruit kleinschalige optre dens in het toekomstige ambachtskwar tier in de Maarstraat betaald kunnen worden. Verder leveren Annemarie en Jos Rad stake zelf dus met Boven het dal sinds enkele dagen een belangrijke bijdrage aan het nostalgisch boekenaanbod in Zierikzee. „Het is vooral het winkeltje van Anne-Marie, hoor", haast Jos zich te zeggen. Zelf is hij docent Nederlands aan Scholengroep Pontes in Zierikzee. Hij is echter een even grote boekenfa- naat als zijn echtgenote. „Ooit hadden we, voordat we kinderen kregen, ruim tienduizend boeken in huis. Daar heb ben we vanwege de gezinsuitbreiding de helft van weg moeten doen", zegt An ne-Marie. In de loop der tijd zijn de kin deren - Wiebe, Jori en Tommie - hun plekje toch weer moeten gaan delen met boeken. „De meeste titels hebben we in de loop der jaren weer teruggekocht", zegt de gastvrouw in Boven het dal. Over de balie Zij is 22 jaar werkzaam geweest in de bibliotheek in Rotterdam en hield zich in die functie bezig met educatieprojec ten voor jongeren. Anne-Marie wil graag haar verhaal over boeken kwijt. Na de verhuizing van Barendrecht naar Zierikzee, werkte ze een blauwe maan dag bij bibliotheek De Schutse in foto Dirk-Jan Gjeltema Burgh-Haamstede. Een groot verschil met Rotterdam. Te groot, constateert ze zelf. „Als er in Haamstede een kind bin nenkwam, had ik bijna de neiging het over de balie heen te trekken." De Schutse was haar dus te stil. Even overwoog ze te gaan forensen en weer in Rotterdam te gaan werken, maar dat leek haar niet gunstig voor het gezin. Ze besloot haar eigen boekendomein aan huis te creëren. Annemarie en Jos zijn verwoede verza melaars van literatuur. Bijzondere uit gaven waarderen ze, maar het gaat hen in de eerste plaats om de inhoud. Plet as sortiment biedt: een dubbele kast jeugd literatuur, poëzie, Nederlands proza en vertaald werk, Russische literatuur en een kast met collectors items, zoals de verzamelde werken van Gerard Reve uit 1956. In de gang staat de overvolle kast met aanbiedingen voor vijftig euro cent. Liefhebbers van literatuur zullen zich in Boven het dal even in een klein para dijsje wanen. Het winkeltje is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur. door Edith Ramakers MIDDELBURG - „Paardrijden op een gewoon zadel is al moei lijk, dus zal het op een damesza del wel helemaal lastig zijn", verwacht Miranda Goetheer. Ze is een van de zeventien deel neemsters aan het dameszadel rijden in manege stal Groot Prooyen in Middelburg. „Be wust op je billen zitten en niet steunen op je stijgbeugels", roept instructrice Charlotte Specken van de Nederlandse Vereniging Het Dameszadel. Miranda, Monica de Smalen en Maria van Winden kijken naar de verrichtingen van de eerste groep. Ze giebelen. „We hebben voorpret." Die dameszadels, vin den ze, zien er bijzonder uit en ze prikkelen de fantasie. „Wat een stevige beugels zitten er bo venop. Wat zou er gebeuren als je in draf gaat", ze lachen weer. Het is een onderonsje. Maar als Herman binnenkomt, behoort alle gekheid tot het ver leden. Herman is een grote Gel derlander, een paard waar je niet omheen kunt. „Ik maak me een beetje druk hoe ik erop moet komen", zegt Miranda. Ze deelt Herman met Ingeborg Groeneschey. Ingeborg is het eerst aan de beurt. Ze krijgt een trapje om in het zadel te gaan zitten en stapt snel weg op Her man met twee benen soepeitjes aan een kant. Miranda is gerust gesteld. Ze vindt dat Ingeborg goed door zit. „Maar in draf word je toch behoorlijk door elkaar ge schud." Herman heeft er schik in en ook Priscilla, het paard van de eige nares van de stal, Corneli Lange- beeke. Met een stok (cane) wor den de hulpen aan de rechter kant, waar het been ontbreekt, gegeven. „Een licht tikje is vol doende", zegt Beer Meijer, secre taris van de vereninging van het dameszadel. „De principes voor het rijden in een dameszadel en een herenzadel zijn hetzelfde", vult ze aan. „Iemand die niet goed rechtop op een dameszadel zit, zit dat ook niet op een heren zadel." Veiligheid Hofdames, gekleed in lange rok ken, gebruikten lange tijd een paard louter als vervoersmid del. Vrouwen droegen rokken en vrouwen deden niet aan sport. Ongeveer tot de Tweede Wereldoorlog reden de amazones vaak in dameszadels, maar na de oorlog zijn ze in een vergeethoekje terecht gekomen. foto Ruben Oreel Ze schreden voorwaarts op een paard van a naar b en zaten com fortabel op een soort zadelstoel tje. Dat gebeurde in de veertien de eeuw. „Eeuwen later, toen edelvrouwen ook mee wilden doen aan de jacht, werd er aan de veiligheid van het damesza del gesleuteld. Bij de opwaartse bewegingen namelijk van het paard vielen de vrouwen van het paard." Er werd een extra kruk of beu gel uitgevonden, waarachter het linkerbeen steun kon vinden. Met opgetrokken been konden de paarden bokken of steigeren, maar de amazones bleven op het paard. Stille dood „Ongeveer tot de Tweede We reldoorlog reden de amazones vaak in dameszadels, maar na de oorlog zijn ze in een vergeet hoekje terechtgekomen. Vrou wen wilden zo nodig dezelfde dingen doen als mannen", zegt Beer Meijer. De vereniging wil de niet dat het dameszadel een stille dood zou sterven en eind jaren zeventig werd de vereni ging opgericht. „Het is een am bacht om zo'n speciaal zadel te maken. De ambacht mag niet uitsterven. Gelukkig hebben we een jonge dameszadelmaker ge vonden." Dameszadels worden met de hand gemaakt, net als de grote omslagrokken. „Het zijn veilig heidsrokken, die vind. je niet in een doorsnee rijkledingenzaak." ZIERIKZEE - Een 22-jarige motorrijder uit Zierikzee werd zaterdagnacht op de Nieuwe Kooiweg in zijn woon plaats aangehouden wegens het rijden onder invloed. Hij kreeg een rijverbod van één uur opgelegd en een boete. GOES - Een 21-jarige man uit Goes is zaterdagochtend rond kwart voor zes op de Beestenmarkt mishandeld door een groepje onbekende mannen. De Goesenaar liep met een vriend op de Beestenmarkt toen hij zonder aanleiding van achter werd besprongen door een groepje van twee of drie mannen. De man uit Goes liep hierbij enkele zwellin gen op aan zijn gezicht. SAS VAN GENT - Een 47-jarige man uit Terneuzen moest het ledigen van zijn volle blaas gisteravond beko pen met twee bekeuringen. Agenten betrapten hem toen hij op de Westkade tegen een winkelruit stond te plassen. Toen hij daarvoor een bekeuring kreeg, begon de man de agenten te beledigen. Nadat hij enkele keren gewaar schuwd was hiermee op te houden, werd de man aange houden. Hij werd na verhoor weer in vrijheid gesteld met twee bekeuringen op zak: één voor het urineren op de openbare weg en één voor belediging. ZIERIKZEE - Een 24-jarige automobilist uit Zierikzee kreeg zondagnacht een rijverbod van vijf uur opgelegd. De man was in zijn woonplaats op de Laan van Saint Hi- laire bij een verkeerscontrole tegen de lamp gelopen. Hij had bijna 2,5 keer de toegestane hoeveelheid alcohol ge dronken. TERNEUZEN - Op de Herengracht in Terneuzen is gister nacht een 27-jarige Terneuzenaar beroofd van enkele tien tallen euro's. In dezelfde nacht werd een 66-jarige plaats genoot in de Wagnerhof met geweld beroofd van zijn por temonnee. De 27-jarige man had juist geld gepind toen een onbeken de hem het geld, onder bedreiging van een slagwapen, af handig maakte. De 27-jarige zag gelegenheid het slagwa pen af te pakken, waarna de overvaller wegliep en er ver volgens op een fiets vandoor ging. De 66-jarige Terneuzenaar liep vanuit de Sloelaan in de richting van de Alvarezlaan, waar een aantal onbekenden hem tegemoet liep. Bij het passeren kreeg hij een klap in het gezicht en werd zijn portemonnee uit zijn broekzak weggepakt. In de portemonnee zaten enkele tientallen eu ro's en persoonlijke papieren. KAPELLE - Uit een woning aan de Kloosterweg in Kapel le werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een onbekend geldbedrag gestolen. Zowel de woning als het naastgele gen bedrijfsgebouw werden doorzocht, maar uit het be drijfsgebouw werd niets weggenomen. door Ingrid Huibers NIEUWDORP - Om af te reke nen met de wijdverbreide opvat ting dat duingebied de Kaloot bij Nieuwdorp geen bijzonder natuurgebied is, heeft Vereni ging Redt de Kaloot een uitge breide inventarisatie van plant en diersoorten in het gebied ge maakt. Het rapport werd vorige week aan het ministerie van LNV (Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit) aangebo den. Redt de Kaloot roept al jaren dat het gebied tussen de inlaat van de elektriciteitscentrale EPZ en de oostpier van de Sloe- haven in het Zeeuwse estuarium het enige 'goed ontwikkelde zandstrand met duinen' is. En het stoort de vereniging dat er nog nooit gedegen onderzoek is gedaan naar die specifieke kwa liteiten van het gebied. Er is nu bij de inventarisaties ge keken naar Europese richtlij nen, nationaal beschermde soor ten en de zogeheten Rode Lijs ten van bedreigde soorten. Dat leverde twintig Rode Lijstsoor- ten, twintig wettelijke bescherm de soorten, drie Habitatrichtlijn- soorten en vier Vogelrichtlijn- soorten op. Al sinds de eerste plannen voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) ver zet Redt de Kaloot zich tegen het verdwijnen van het weste lijk deel van de Kaloot, een ge bied met een lengte van onge veer 2,6 kilometer. De vereniging stoort zich vooral aan de gemaakte Milieu Effect Rapportage. Zij verwijt de op stellers van dat rapport dat er al leen gebruik is gemaakt van lo pend onderzoek in het estua rium, waarbij de specifieke na tuur van de Kaloot nauwelijks wordt belicht. Daar komt nog bij dat de natuurwaarden van de Kaloot systematisch worden 'gebagatelliseerd'. Met het nu opgestelde rapport wil de vereniging vooral bena drukken dat de Kaloot bijzon der is vanwege het 'rijke bodem leven in het intergetijdengebied en de vele kenmerkende planten soorten van droog duingras land'. Redt de Kaloot heeft geen offi ciële onderzoeksopdracht kun nen verstrekken. De inventarisa ties zijn bijeen gesprokkeld door enerzijds een beroep te doen op onderzoekei's die al in het Zeeuwse estuarium bezig zijn. Anderzijds zijn er veel vrij willigers op pad geweest om soorten te tellen en onderzoe ken. (Advertentie) KOZIJNEN ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-330333 STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 19.45: open repetitieavond van Christelijk Gemengd Eilandenkoor. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31