Steunpunt Kortgene gaat dicht PZC Dameszadel bestand tegen steigeren Drankrit eindigt in sloot Redt de Kaloot inventariseert bijzondere soorten m PZC ,11 Pauselijke onderscheiding voor koordirigente ]emeente weigert met terugwerkende kracht subsidie te betalen inhouding na «shandeling AAZET agenda Goesenaar (21) mishandeld Vandalen gooien opnieuw ruiten in Woninginbraak in Kapelle Geld gestolen uit marktkraam Wildplasser dubbel bekeurd Beschonken achter het stuur Wildplassers DVD spaarweken maandag 7 februari 2005 VEZANDE - Vanwege haar to- eloze inzet voor het koor Pius kreeg Corrie De Baar-Rent- (fster gisterochtend in Ove- m(je een pauselijke onderschei- gedecoreerde werd tijdens de wekelijkse viering in de Onze Lieve Vrouw Hemelvaartkerk verrast. Zelf bekende ze na afloop 'even gehuild' te hebben toen ze haar hele familie de kerk binnen zag komen. „Ik had geen idee wat er ging gebeuren." Corrie De Baar-Rentmeester is al 38 jaar actief binnen het koor Pius X. Op latere leeftijd is ze nog begonnen met een dirigen tenopleiding die ze met succes afrondde. Tegenwoordig is ze één van de twee dirigenten van het koor. Met de onderscheiding op de borst gespeld mocht De Baar-Rentmeester meteen het koor dirigeren, terwijl de ande re dirigent zich naar boven spoedde om het orgel te bespe len. Binnen de parochie is De Baar-Rentmeester lid van de werkgroep liturgie. In Ovezande zet ze zich al jaren in voor de EHBO, het Oranje comité en de speeltuinvereni ging- Bij de Pro Ecclesia et Pontifice hoort een oorkonde met daarop een handtekening van de paus. pnrlnqrid Huibers ORTGENE - Het steunpunt dr ouderen in Kortgene sluit 11 maart zijn deuren. De ichting Steunpunten jord-Beveland heeft dit be nt genomen omdat de gemeen- \oord-Beveland 'haar deel in «ploitatiekosten sinds 2002 ii meer bijdraagt' sardoor is het tekort volgens (stichtingsbestuur opgelopen 138.000 euro. Als de gemeente ids 2002 gewoon de maande- m huur, energie en verzeke- ;en voor haar rekening dgenomen, zou dat ongeveer |00 euro schelen, tslichting en de gemeente bak ten al maanden over de fi- Düële bijdrage die de gemeen st steunpunt verschuldigd Lajn. De stichting vindt dat sprake is van een overeen- cst waarin de gemeente aan- dt het steunpunt in Kortgene «etijd financieel te zullen on- tieunen. Die overeenkomst it echter niet op papier, rantwoordelijk wethouder Schippers (welzijn) van de ge- Rnte Noord-Beveland ont- dat er afspraken gemaakt jnover een jaarlijkse bijdrage, i! stichtingsbestuur had vol- ishem elk jaar subsidie moe- aanvragen en dan was er bi vuiltje aan de lucht ge- te. De gemeente zou het be- van het steunpunt ook her- üdehjk gemaand hebben om subsidieverzoek in te die s'., maar kreeg daarop nooit spons. 't steunpunt dat in het voor- a; van 2000 nota bene door kippers zelf geopend werd, ast Voorzien in de behoefte nr de oudere inwoners van Bezorgklachten: -0231231 opmaandag t/m vrijdag «durende de openingstij- «n;zaterdags tot 12.00 uur ©JACTIE BEVELANDEN/THOLEN Btalionspark 28 ?ostbus31 "*0AA GOES 0113-315670 10113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl tfank Balkenende (chef) W Huibers ^iekevan der Jagt Emek Janssen bbPaardekam 'oen de Vries (sport) %men van der Werf töVTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 W60AAGOES el: (0113)315500 ax: (0113)315669 ""tail: redactie@pzc.nl Vernet Jww.pzc.nl "nail: web@pzc.nl Kortgene aan een ontmoetings plek in hun eigen dorp. Dat was er niet meer sinds de sluiting van het Pensiontehuis in 1993. Met behulp van een financiële bijdrage van de gemeente werd een voormalige bejaarden wo ning aan de Willem Alexander- straat in het dorp ingericht. Er waren grootse plannen. Oude ren zouden er niet alleen terecht kunnen voor een kop koffie of een praatje, maar ook voor bij voorbeeld een gezamenlijke maaltijd of een inloopspreekuur van de thuiszorg, de gemeente of de trombosedienst. Maar daar is weinig van terecht gekomen. In feite draait het steunpunt voor een groepje van ongeveer vijftien ouderen die er twee middagen in de week ko men biljarten of kaarten. Toch is dat volgens wethouder Schippers niet de reden dat de gemeente is gestopt met het overmaken van de huur. Vol gens hem waren er voor 1999 en 2000 inderdaad toezeggingen van de gemeente voor een bijdra ge en is er vervolgens in 2001 door de Stichting Oudersteun punt Kortgene subsidie aange vraagd. Daarna niet meer. De ge meente weigert met terugwer kende kracht alsnog subsidie te verstrekken. De commissie be zwaar en beroep waar het stich tingsbestuur zijn grieven mocht toelichten, gaf Schippers daarin gelijk. Dwingen Waarop het bestuur nu heeft be sloten vanwege de hoge kosten geen verdere 'juridische wegen' te willen bewandelen om de ge meente te dwingen alsnog met geld over de brug te komen. De kosten die de afgelopen jaren voor het steunpunt zijn gemaakt worden trouwens vergoed door de Stichting Wonen Noord-Be veland, exploitant van zorgcen trum Cleijenborch in Colijns- plaat. Ouderen uit Kortgene zijn daar overigens van harte welkom om mee te doen aan allerlei activi teiten. ÏXEUZEN - Op de Markt in Bituzen is gisterochtend om uur een 36-jarige Terneu- R vrouw aangehouden we it mishandeling. tpouw weigerde tegen slui- ftijd een horecagelegenheid ie Markt te verlaten. Ze gaf ibij de beheerster een vuist en het gezicht. Deze liep let- op aan haar neus en deed bij aangifte van mishan- ing. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Me -Tel. 0113-33SPS3 Ongeveer tot de Tweede Wereldoorlog reden de amazones vaak in dameszadels, maar na de oorlog zijn ze in een vergeethoekje terechtgekomen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - „Paardrijden op een gewoon zadel is al moeilijk, dus zal het op een dameszadel wel helemaal lastig zijn", verwacht Miranda Goetheer. Ze is een van de zeventien deelneemsters aan het dameszadelrijden in manege stal Groot Prooyen in Middelburg. „Be wust op je billen zitten en niet steunen op je stijgbeugels", roept instructrice Charlotte Specken van de Nederlandse Vereniging Het Dameszadel. Miranda, Monica de Smalen en Maria van Winden kijken naar de verrichtin gen van de eerste groep. Ze giebelen. „We hebben voorpret." Die damesza dels, vinden ze, zien er bijzonder uit en ze prikkelen de fantasie. „Wat een stevi ge beugels zitten er bovenop. Wat zou er gebeuren als je in draf gaat", ze la chen weer. Het is een onderonsje. Maar als Herman binnenkomt, behoort alle gekheid tot het verleden. Herman is een grote Gelderlander, een paard waar je niet omheen kunt. „Ik maak me een beetje druk hoe ik erop moet komen", zegt Miranda. Ze deelt Herman met In geborg Groeneschey. Ingeborg is het eerst aan de beurt. Ze krijgt een trapje om in het zadel te gaan zitten en stapt snel weg op Herman met twee benen soepeitjes aan een kant. Miranda is ge rustgesteld. Ze vindt dat Ingeborg goed doorzit. „Maar in draf word je toch behoorlijk door elkaar geschud." Herman heeft er schik in en ook Priscil- la, het paard van de eigenares van de stal, Corneli Langebeeke. Met een stok (cane) worden de hulpen aan de rechter kant, waar het been ontbreekt, gegeven. „Een licht tikje is voldoende", zegt Beer Meijer, secretaris van de vereninging van het dameszadel. „De principes voor het rijden in een dameszadel en een he renzadel zijn hetzelfde", vult ze aan. „Iemand die niet goed rechtop op een dameszadel zit, zit dat ook niet op een herenzadel." Veiligheid Hofdames, gekleed in lange rokken, ge bruikten lange tijd een paard louter als vervoersmiddel. Vrouwen droegen rok ken en vrouwen deden niet aan sport. Ze schreden voorwaarts op een paard van a naar b en zaten comfortabel op een soort zadelstoeltje. Dat gebeurde in de veertiende eeuw. „Eeuwen later, toen edelvrouwen ook mee wilden doen aan de jacht, werd er aan de veiligheid van het dameszadel gesleuteld. Bij de opwaartse bewegingen namelijk van het paard vielen de vrouwen van het paard." Er werd een extra kruk of beugel uitge vonden, waarachter het linkerbeen steun kon vinden. Met opgetrokken been konden de paarden bokken of stei geren, maar de amazones bleven op het paard. „Ongeveer tot de Tweede Wereldoorlog reden de amazones vaak in damesza dels, maar na de oorlog zijn ze in een vergeethoekje terechtgekomen. Vrou wen wilden zo nodig dezelfde dingen doen als mannen", zegt Beer Meijer. De vereniging wilde niet dat het damesza del een stille dood zou sterven en eind jaren zeventig werd de vereniging opge richt. „Het is een ambacht om zo'n spe ciaal zadel te maken. De ambacht mag niet uitsterven. Gelukkig hebben we een jonge dameszadelmaker gevonden." Dameszadels worden met de hand ge maakt, net als de grote omslagrokken. „Het zijn veiligheidsrokken, die vind je niet in een doorsnee rijkledingenzaak." GRIJPSKERKE - In een sloot op de Zandvoortseweg in Grijps- kerke werd zaterdagavond om streeks kwart over acht een au to aangetroffen. Omdat nie mand in de auto zat, werden am bulance, brandweer en een duik- ploeg ingeschakeld. De bestuur der, een 37-jarige Middelbur ger, meldde zich later op het po litiebureau in Middelburg en verklaarde dat hij in de berm was geraakt en daarna in de sloot terecht was gekomen. Uit een blaastest bleek dat de man ongeveer tweeënhalf keer de toe gestane hoeveelheid alcohol had gedronken. foto Rolf de Feijter STREEKACTIVITEITEN GOES Pake-Sake, 14.00 uur: Bezoek Arti carnaval aan gehandicaptenbal mmv Te Zot; Café Mid-City, 20.00 uur: Carnavallesce avond mmv Vals Alarm, Te Zot. OorOnsNoe; Markt bij het Stadhuis, 23.40 uur: Afslui ting carnaval; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen, KAPELLE De Vroone, 09 00 uur- Schil dersclub; 10.00 uur: Volksdansen: 13 30 uur Sociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13-17 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub 'de Zwarte Dame'; Zwembad Den Inkel, 19.00-19.30 uur: Aquajogging; 19.30-20 uur: Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Sociëteit; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00- 17.00 uur. Klaverjassen, kaarten en bil jarten; 14.00 uur: Koersbal, YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur' Bewegen voor ouderen, 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17,00 uur' Biljarten. GOES - Een 21-jarige man uit Goes is zaterdagochtend rond kwart voor zes op de Beestenmarkt mishandeld door een groepje onbekende mannen. De Goesenaar liep met een vriend op de Beestenmarkt toen hij zonder aanleiding van achter werd besprongen door een groepje van twee of drie mannen. De man uit Goes liep hierbij enkele zwellin gen op aan zijn gezicht. GOES - Vandalen hebben in Goes in de nacht van zater dag op zondag opnieuw op grote schaal ruiten vernield. Deze keer waren ze in de Goese Polder actief. Van een wo ning in de Spinne sneuvelde de voordeurruit en in de Paul van Zeelandlaan werd een ruit van de woonkamer ver nield. Van een woning aan de Robert Schumanlaan werd een keukenraam kapot geslagen. Eind vorige maand moes ten Bodega Bienvenu aan de Bierkade, Italiaans restau rant Porto Bello in de Koningsstraat, restaurant Bon Vi- vant aan de Dam en Krijger Tabak aan de Kreukelmarkt het ontgelden. In diezelfde nacht werd ook een glazen deur van het stadskantoor aan de Oostsingel vernield. KAPELLE - Uit een woning aan de Kloosterweg in Kapel le werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een onbekend geldbedrag gestolen'. Zowel de woning als het naastgele gen bedrijfsgebouw werden doorzocht, maar uit het be drijfsgebouw werd niets weggenomen. GOES - Uit een marktkraam aan de Oostwal in Goes werd zaterdag tussen twee uur en half drie een blikje met daarin enkele tientallen euro's gestolen. SAS VAN GENT - Een 47-jarige man uit Temeuzen moest het ledigen van zijn volle blaas gisteravond beko pen met twee bekeuringen. Agenten betrapten hem toen hij op de Westkade tegen een winkelruit stond te plassen. Toen hij daarvoor een bekeuring kreeg, begon de man de politieagenten te beledigen. Nadat hij enkele keren ge waarschuwd was hiermee op te houden, werd de man aan gehouden en naar het bureau overgebracht. Hij werd na verhoor weer in vrijheid gesteld met twee bekeuringen op zak: één voor het urineren op de openbare weg en één voor belediging. MIDDELBURG - In de Willem Arondeusstraat in Middel burg heeft een 21-jarige Middelburgse automobilist gister ochtend rond kwart over vijf een rijverbod van drie uur gekregen omdat hij meer dan anderhalf keer de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedronken had. Tevens bleek hij niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Tegen de bestuurder werd door de politie proces-verbaal opge maakt. In de Scheldestraat in Vlissingen kreeg een 26-jari- ge automobilist gisterochtend om half vijf een rijverbod van vier uur voor rijden onder invloed. door Ingrid Huibers NEEUWDORP - Om af te reke nen met de wijdverbreide opvat ting dat duingebied de Kaloot bij Nieuwdorp geen bijzonder natuurgebied is, heeft Vereni ging Redt de Kaloot een uitge breide inventarisatie van plant en diersoorten in het gebied ge maakt. Het rapport werd vorige week aan het ministerie van LNV (Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit) aangebo den. Redt de Kaloot roept al jaren dat het gebied tussen de inlaat van de elektriciteitscentrale EPZ en de oostpier van de Sloe- haven in het Zeeuwse estuarium het enige 'goed ontwikkelde zandstrand met duinen' is. En het stoort de vereniging dat er nog nooit gedegen onderzoek is gedaan naar die specifieke kwa liteiten van het gebied. Er is nu bij de inventarisaties ge keken naar Europese richtlij nen, nationaal beschermde soor ten en de zogeheten Rode Lijs ten van bedreigde soorten. Dat leverde twintig Rode Lijstsoor- ten, twintig wettelijke bescherm de soorten, drie Habitatrichtlijn- soorten en vier Vogelrichtlijn- soorten op. Al sinds de eerste plannen voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) ver zet Redt de Kaloot zich tegen het verdwijnen van het weste lijk deel van de Kaloot, een ge bied met een lengte van onge veer 2,6 kilometer. De vereniging stoort zich vooral aan de gemaakte Milieu Effect Rapportage. Zij verwijt de op stellers van dat rapport dat er al leen gebruik is gemaakt van lo pend onderzoek in het estua rium, waarbij de specifieke na tuur van de Kaloot nauwelijks wordt belicht. Daar komt nog bij dat de natuurwaarden van de Kaloot systematisch worden 'gebagatelliseerd'. Met het nu opgestelde rapport wil de vereniging vooral bena drukken dat de Kaloot bijzon der is vanwege het 'rijke bodem leven in het intergetijdengebied en de vele kenmerkende planten soorten van droog duingras land'. Redt de Kaloot heeft geen offi ciële onderzoeksopdracht kun nen verstrekken. De inventarisa ties zijn bijeen gesprokkeld door enerzijds een beroep te doen op onderzoekers die al in het Zeeuwse estuarium bezig zijn. Anderzijds zijn er veel vrij willigers op pad geweest om soorten te tellen en onderzoe ken. 's-HEERENHOEK - In de Werri- laan in 's-Heerenhoek zijn gis terochtend om drie uur drie in woners van de gemeente Boi'se- le, in de leeftijd van 19, 21 en 26 jaar, aangehouden. Twee van hen hadden eerder die avond te gen een schutting staan plassen, van de derde persoon is dit niet bekend. De drie hadden eert woordenwisseling met de bewo ner. De drie zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant I die samen het woord 'FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de i krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27