pabo van HZ hoort bij topgroep Huib Eversdijk is een echte partijman Weg met stalstof en winterstijfheid Motortanker loopt op zandplaat Messen in beslag genomen Automobilist slaat fietsster Dj Saturn wint Hooikoorts-contest Waterschap wil meer zicht op gebruik van slootwater Man mishandelt verpleegkundige zeeuwse almanak Licht ijna de helft van lerarenopleidingen scoort onder de maat ,)Iievervuiling lip Zeeuws water toomtoevoer low lam door loring bij Elsta Agressieve man moet afkoelen in Torentijd jandag 7 februari 2005 editie Bevelanden-Tholen De deelnemers hadden allemaal keurig gehoor gegeven aan de oproep de aloude straö-traditie niet te verwarren met het zottenfeest carnaval: alle versieringen waren geheel in stijl met het evenement. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Het was in al le opzichten zuiver genieten, voor paard en mens. De thermometer kwam bij een flauw zonnetje niet verder dan een paar graden boven nul, de wind beet bij vlagen, maar de lucht boven Burgh-Haamstede was onmiskenbaar puur. Na een rit van dik vier uur door bos, duin en over strand verzamelde de stoet straörijders zich zaterdag aan het eind van de middag in de Ring van Haamste de. Daar werden de 106 deelnemers, zo als het gebruik voorschrijft, ingehaald, door de plaatselijke bevolking en ver welkomd door burgemeester J. Assel- bergs. Tot zijn vreugde constateerde de burge meester dat dit keer unaniem gehoor was gegeven aan de klemmende oproep van de organisatie aan de ruiters om een carnavaleske uitdossing thuis te la ten. De straö is immers geen verkleed partij, maar een eeuwenoude Schouwse traditie om het muffe stalstof in het zee water uit de paardenbenen te wassen, als voorbereiding op de lente. Fleurige rozetten, wollige bolletjes en vrolijke vlechten in paardenstaarten, manen en meisjeshaar voerden weer als vanouds de boventoon. Minder gewillig dit keer waren de au to-eigenaren die hun voertuig ondanks raambiljetten bij de lokale horeca-eta- blissemenfen toch op de Ring hadden ge parkeerd. Zo werd het een krappe be doening voor de 424 ongeduldige trap pelende paardenbenen tijdens de korte toespraak van de burgemeester. De straö van Burgh-Haamstede werd al even traditiegetrouw afgesloten met een daverend slotakkoord op de gras laan voor Slot Haemstede. Achttien paarden en hun berijders hadden nog de puf en moed om in vol galop het laat ste restje winterstijfheid a£ te schud den. De derde van de in totaal zes straö's op rij wordt gevierd op 26 februari in Noordwelle. De ongebruikelijke tussen pauze van twee weken valt volgens me de-organisator M. Overbeeke te verkla ren door de vaste data die de verschil lende dorpen voor zichzelf hanteren. Noordwelle schrijft steevast de laatste zaterdag van februari in de agenda. Burgh-Haamstede daarentegen heeft de zevende week voor Pasen als regel. Het gat tussen de tweede en derde straöviering komt dus doordat Pasen dit jaar vroeger valt, legt Overbeeke uit. PAAL - In de bocht van Walsoorden op de Wester schelde, even voorbij Paal, is zaterdagmiddag rond half twee de motortanker Eberhard (106 meter) vastgelopen op een zandplaat. Het schip, dat onder Antiguaanse vlag vaart, had volgens het Schelde Coördinatie Centrum in Vlissingen te kam pen met een motorstoring. Een poging om het schip te an keren mislukte, waarna de Eberhard op een zandplaat schoof. De tanker, die leeg was, kon tegen drie uur 's mid dags door drie sleepboten van bergingsbedrijf Multraship uit Terneuzen worden losgetrokken. ZIERIKZEE - Een negentienjarige automobilist is in de nacht van zaterdag op zondag in Zierikzee aangehouden voor het in bezit hebben van messen. De jongeman werd rond half vier op het Jannewekken aan de kant van de weg gezet in verband met een verkeerscontrole. De politie trof onder handbereik van de bestuurder een hobbymes en twee broodmessen aan. In verband daarmee werd hij overgebracht naar het politiebureau voor verhoor. De messen werden in beslag genomen. Na het opmaken van een proces-verbaal mocht de inwoner van Schouwen-Dui- veland naar huis. MIDDELBURG - Op de Langevielesingel in Middelburg werd zondag rond kwart over tien een veertienjarige Mid delburgse fietsster door een onbekende automobilist ge slagen en verbaal bedreigd. Zij verleende de automobilist vermoedelijk geen voorrang, waarna deze haar de weg af sneed. De onbekende stapte uit de auto en uitte bedreigen de taal, waarna hij haar in het gezicht sloeg en wegreed. De veertienjarige heeft aangifte gedaan. WESTKAPELLE - Dj Saturn uit uit Breskens heeft de tweede editie van de Hooikoorts dj-contest gewonnen, die in discotheek de Hooizolder in Westkapelle werd gehou den. Volgens de jury had dj Saturn, die in het dagelijkse leven Kajan Chow heet, de meeste lef. Daardoor zat zijn optreden vol verrassingen. De jongerentalentenjacht was drukbezocht. Naar schatting waren ongeveer 800 bezoe kers aanwezig. Ook van de dj's Ingmar, Friso en Tobi was de jury gechanneerd. Dj Saturn bouwde volgens de jury echter zijn muziekset het professioneelst op en kreeg de trofee. De 21-jarige Bressiaander kreeg een geldprijs, die hij moet besteden aan de aanschaf van platenmateriaal. Ook mag hij optreden tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. door Ben Jansen MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de re gels voor gebruik van zoet wa ter uit sloten en watergangen voor de beregening van land bouwgewassen strikter toepas- Boeren moeten het waterschap ervan op de hoogte stellen dat ze beschikken over een pomp voor de onttrekking van opper vlaktewater en als het een grote is, moeten ze vergunning voor het gebruik ervan vragen. Ver der horen ze elk jaar laten we ten hoeveel slootwater ze heb ben gebruikt. De behoefte aan water voor het beregenen van gewassen neemt elk jaar toe, heeft het water schap geconstateerd. Voor het gebruik van water uit sloten en watergangen zijn regels opge steld, die zijn vastgelegd in de Verordening waterhuishouding Zeeland 2002. Vanaf dit jaar gaat Zeeuwse Ei landen die consequenter toepas sen. Niet om het gebruik van op pervlaktewater te beperken, ver zekert woordvoerster S. Minne- boo, maar om beter zicht erop te krijgen. Zo kan het waterschap tijdig maatregelen treffen om verdroging te voorkomen. Dro ge sloten betekent dat er hele maal niets meer te beregenen valt. Wanneer een boer een pomp met een capaciteit tussen 10 en 20 kubieke meter water per uur wil inzetten voor beregening, moet hij dat van tevoren aan het waterschap melden. Voor het gebruik van een zwaar dere pomp is een vergunning no dig. Wie onder de meld- of ver gunningsplicht valt, moet bij houden hoeveel water wordt ont trokken en dat elk jaar vóór 1 november aan het waterschap melden. Een en ander geldt niet in de Reigersbergsche Polder en het zuidelijke deel van de Eerste Bathpolder. Daar wordt zoet wa ter uit het Zoommeer ingelaten. VLISSINGEN - Op de Koude- kerkseweg in Vlissingen is gis terochtend omstreeks twee uur een 45-jarige Vlissinger aange houden. Hij had even daarvoor in het ziekenhuis een verpleeg kundige mishandeld. De man was diezelfde avond, na vermoedelijk een valpartij met zijn fiets, door de ambulance naar het ziekenhuis gebracht, waar hij werd behandeld en ter observatie opgenomen. Over de aard van het ongeval en de oor zaak van de mishandeling is ver der niets bekend. De man, die onder invloed van alcohol was, is overgebracht naar Torentijd. De man van middelbare leef tijd uit Terneuzen was vroeg opgestaan. De krantenbezor ger was nog op zijn ronde toen hij z'n fiets uit de schuur haalde om naar z'n werk te rij den. Net de brandgang uit, be merkte hij tot zijn ergernis dat zowel het voorlicht als de achterlamp weigerde. Vol cha grijn keerde hij terug, plofte op de bank en zat zijn tijd uit. Toen het tegen achten echt licht werd, waagde hij een tweede poging. Halverwege huis en werk wachtte hem de volgende opdoffer: liefst drie gehelmde agenten op moun tainbikes hielden hem staan de. Rijden zonder licht! Nu had een kennis met technisch inzicht hem onlangs uitge legd dat de verlichting op mo derne fietsen heel anders werkt dan vroeger, met die draadjes en die lampjes. „Er zit een knopje op, waarmee je het hele systeem kunt reset- ten", had die hem verteld. Het schoot hem te binnen, toen één van de agenten hem vroeg hoe dat kwam, dat ka potte licht. Hij aarzelde niet en sprak vol triomf: „Tja, waarschijnlijk een computer storing. Met open mond keken de drie hem na. - nrPdith Ramakers jjSSINGEN - De lerarenoplei- !g van de Hogeschool Zeeland E) in Vlissingen hoort niet bij bos die onvoldoende kwali jk (leveren. Dat blijkt uit gege- e is van de Nederlands-Vlaam- Pï Accreditatie Organisatie VA0), de instantie die de kwa- it van het hoger onderwijs be- takt. j de helft van de lerarenoplei- jgen is de kwaliteit van het >;i derwijs met goed, zo blijkt K toets die de HZ goed heeft DRtaan. „Wij horen bij de top- iep", zegt M. Anthonisse, op- I [ingsmanager van de Vhssing- pabo. iNVAO heeft brieven met ge- nste verbeteringen gestuurd if 18 van de 39 pabo's. Als de- opleidingen nu zouden wor- i beoordeeld, komen ze niet II aanmerking voor bekostiging 11 tor de overheid. Ze zouden tgeen nieuwe studenten mo- i aannemen. ?e zijn aan een opmars be- merkt Anthonisse op. ia twaalf jaar geleden scoor- n; de pabo van de HZ slecht. phebben er de laatste jaren d aan getrokken om het ge- londen imago op te poetsen. |J1 met succes." erandering k samenwerking met leerkrach- -r-1 van basisscholen uit Zee- f: nd en West-Brabant werkt de L; samen aan het project Oplei- P- igen in de school. „We stem den het programma van de stu- nten af op de praktijk, die n verandering onderhevig is, - i met elkaar denken we na ;Ber een nieuw functiehuis. Het uitgangspunt is dat de zorg voor ieder kind goed geregeld moet worden." De pabo is de laatste jaren gegroeid van 296 studen ten naar 750. „En we doen ons best om nog meer studenten te krijgen. We weten ook dat stu denten werk hebben na de afron ding van hun studie." De pabo heeft een moderne ma nier geïntroduceerd om studen ten in spe naar Vlissingen te lók ken. Elke student wordt als een ambassadeur van de opleiding beschouwd. Als de student een nieuwe student kan aanmelden voor de opleiding, krijgt hij 150 euro aan boekenbonnen. „De ambassadeur blijft vervolgens een oogje in het zeil houden op de nieuwkomer en motiveert hem of haar. Overleeft de eerste- jaars ook het tweede jaar, dan krijgt de ambassadeur nog eens 100 euro." De 18 pabo's die op de vingers zijn getikt moeten voor 1 janua- 2006 schriftelijk laten weten wat ze hebben gedaan om hun zwakke punten te verbetei'en. De tekortkomingen betreffen sa menhang in het lesprogramma, ï'egels voor het afnemen van toetsen, wetenschappelijke ori ëntatie en kwaliteitszorg. In het visitatierapport waarop de NV AO zich baseert, waren de drie laagst scorende opleidingen de vestigingen Emmen en Assen van de Hogeschool Drenthe en de antroposofisch georiënteerde pabo Helicon in Zeist. Volgens Walter Dresschervoor zitter van de Algemene Onder wijsbond (AOb) is de kwaliteit van veel pabo's onvoldoende, omdat aan de poort niet streng genoeg wordt geselecteerd. Ook leerlingen met een middelbare beroepsopleiding (mbo) kunnen nu leerkracht worden op de ba sisschool. ,,De pabo opkrikken tot universitair niveau, is de eni ge manier om de kwaliteit te ver beteren", aldus Dresscher. jOES De Zeeuwse kust is op C ee plaatsen vervuild met olie. ^tijdag gebeurde dat ter hoogte an Cadzand, zaterdagmiddag erdop het Schelde Rijnkanaal noliespoor gevonden die onge- - «r bij de Belgische grens op- Jd. waterpolitie van het Korps ndelijke Politiediensten on- rzoekt de verontreinigingen, aar weet nog niet wie er ver- r® (woordelijk voor is. verontreiniging ter hoogte vCadzand is vermoedelijk norzaakt door een Panamees E itainerschip. Het schip kwam b i zee en was onderweg naar - itwerpen. De loods van een (op dat erachter voer, zag dat mogelijk iets over boord werd pompt. De verontreiniging op (Schelde Rijnkanaal is ver- 3 maakt door een olielozer. De lerpolitie van Wemeldinge ilgde het spoor tot bijna aan Belgische grens, maar vond en dader. WrFrank van Cooten 'KNEUZEN - Door en sto- "g bij de Elsta-centrale za- 'dagnacht rond twee uur de lc- "ng van stoom aan Dow in meuzen uitgevallen. Conform geldende procedures is een nta! fabrieken uit bedrijf ge wen. Dit gjng gepaard met leien. Wrochtend is de stoomleve- g gedeeltelijk heiwat. Tegen uur waren twee van de ekrakers weer in bedrijf. De fabrieken bevonden in diverse fasen van het op- rtproces. P een van de fakkelinstalla- 5 werd nog steeds gebruikge- aakt. dra voldoende stoom beschik- is, wordt met het opstarten 1 de tweede kraker (LHC 2) i°anen. Het was gistei'en nog 1 bekend wanneer dat gaat ^ren- „We streven er naar 'zo snel mogelijk mee te be- "lun zegt Dik Schipper, pro efleider van de kraakinstal- !'s „Uiteraard trachten we 'Is altijd de overlast voor de S^ing tot en minimum te pil" Over de omvang van schade zijn nog geen details door Inqrid Huibers KAPELLE - Een volksvertegen woordiger in hart en nieren. Zo werd CDA-coryfee Huib Evers- dijk zaterdagmiddag in de her vormde kerk van Kapelle bij de viering van zijn 35-jarige jubi leum in de politiek door een im posante rij sprekers neergezet. RENESSE - Voor een 28-jarige man uit Burgh-Haamstede is za terdag een 'avondje stappen geëindigd in Torentijd. De man werd rond kwart over drie op de Hogezoom in Renesse aangehouden, omdat hij zich vervelend gedroeg in een hoi'eca- gelegenheid. De man had een ka potgeslagen biei'glas in zijn broekzak. Toen agenten hem naai' het bu reau in Renesse brachten, werd de man zo lastig dat de politie pepperspray moest gebruiken. De man is overgebracht naar Torentijd. Na het afleggen van een verklaring werd hij in de loop van de dag weer in vrijgela ten. Eversdijk heeft in zijn lange po litieke loopbaan alle volksverte genwoordigingen dooiiopen: de gemeenteraad, Provinciale Sta ten, de Tweede en de Eerste Ka mer, het waterschap en de Parle- mentaire Vergadering van de Raad voor Europa. Hij is begon nen als raadslid in de gemeente Borsele en zit op dit moment weer voor het CDA in de ge meenteraad van Reimerswaal. De kersvers benoemde voorzit ter van de Raad van Europa, René van der Linden, roemde de 'passie' en 'betrokkenheid' van Eversdijk. Ook stond hij uitvoe- rig stil bij de kwaliteiten van de oud-senator. „Een selfmade man zoals jij bent, kom je niet vaak meer tegen", zei Van der Linden. En: „Er zitten veel te veel bureaucraten in de Tweede Kamer en veel te weinig volks vertegenwoordigers, maar jij Huib bent een echte volksverte genwoordiger." Tot slot bedankte Van der Linden Eversdijk voor het feit dat hij altijd een 'echte partij man' is gebleven. Er zijn vol gens hem veel mensen die de par- tij enkel gebruiken om carrière te maken en daar vervolgens bit ter weinig voor terugdoen. „Maar toen het slecht ging met de partij, stond jij als eerste op om de kar dan maar weer te trekken," Huib Eversdijk kreeg een onderscheiding omgehangen behorend bij Andere sprekers waren onder anderen minister Veerman van landbouw, Lous Coppoolse, Jaap Ventevogel en Engel Rein- houdt. Tot slot kreeg Eversdijk de ver- sierselen omgehangen behorend bij de Twaalfde Orde van Huib. Een onderscheiding die alleen gedragen mag worden door men sen die al elf onderscheidingen bezitten. De grote medaille die schuin om het bovenlichaam ge drapeerd wordt, is vooral be de Twaalfde Orde van Huib. foto Willem Mieras doeld om Eversdijk weer 'een beetje rechtop te laten lopen'. Op dit moment, zo vond het or ganiserend comité, valt de oucl-senator bijna voorover zo veel medailles draagt hij op zijn borst. Op de originele wijze op Kodak Fotopapier! Alleen bij...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25