Judoka zit stuk na beginnersfout ?™l°ageertliintiii PZC Ait Boubker voetbalt niet zonder hoofddoekje Denkt u dat de scheidsrechters eerlijk zijn? Begenadigd talent Elmont wint eindeli Snowboardsensatie i de Nederlandse Alpe Elisabeth Willeboordse presteert wisselvallig bij Super Worldcup en wordt zevende Judoka Van de Grif Replica RUGNUMMER maandag 7 februari 2005 Willi fetbUi irertt tionc door Edward Oranie ter m zijn eigen leettijdscc- door Roeland van Vliet PARIJS - Elisabeth Wille boordse was zaterdag enkele mi nuten ontroostbaar. In de donke re catacomben van Parijs-Ber- cy, uit het zicht van het publiek, liet de judoka haar tranen de vrije loop. Dat ze met zó'n stom me beginnersfout al haar kan sen op een medaille bij een Su per Worldcup had verspeeld! Ze kon er met haar hoofd niet bij. Op de Super Worldcup in Pa rijs, zo sterk bezet dat het toer nooi ook wel het officieuze we reldkampioenschap wordt ge noemd, kon Willeboordse dus geen vervolg geven aan haar goe de optreden van een week eer der. Toen won ze in Sofia tame lijk verrassend een World- cup-toernooi, onder meer door in de finale Urska Zolnir te ver slaan, de nummer drie van de Olympisch Spelen in Athene. Maar zaterdag was de 26-jarige Zeeuwse, uitkomend in de klas se tot 63 kilogram, niet constant genoeg. In de eerste ronde van de herkansingen versloeg ze nog wel doodeenvoudig de Spaanse Sara Alvarez, de regerend Euro pees kampioene. In de volgende partij liet ze zich echter weer makkelijk verschalken door de Engelse Sarah Clark en lag ze er uit. Zevende werd ze daardoor. Met dank aan die ene basisfout. „Ik had haar niet goed vast. Nou, dan mag je dus nóóit een worp inzetten. Dat weet elke ju doka", legde Willeboordse uit, nadat ze weer een beetje tot rust was gekomen. „Ik weet wel waarom ik het deed, hoor. Ik stond een kokaatje achter en wil de wat forceren. Maar ik had moeten wachten. Zij had mij wel goed beet en toch zette ik een worp in. Op het moment dat ik dat deed, wist ik al dat het niet goed was:" „Ik had dat nooit mogen doen. Zij nam mijn actie over, plaats te een simpele beenveeg en daar lag ik. Zo stom. Ik had niet hoe ven verliezen en dat is nog het ergste. Ik won de laatste jaren meerdere keren van haar, afgelo pen zomer in Braunschweig nog. Ik had hier ook kunnen win nen en in de volgende partij kun nen gaan voor een bronzen me daille. Ik was er zo dicht bij." Sarah Clark pakte in de giganti sche sportaccommodatie aan de Seine uiteindelijk de derde plaats. Ook voor de Franse Ma rie Pasquet, die Willeboordse in de tweede ronde versloeg, was er een bronzen plak. Yoshie Ue- no uit Japan won in de finale op ippon van Fanny Riaboff uit Frankrijk. Daniëlle Vriezema, de andere Nederlandse deelneemster in de ze gewichtsklasse, werd al in de eerste ronde uitgeschakeld door de Canadese Marie Iielene Chisholm. Omdat.Chisholm ver volgens in de tweede ronde zelf verloor, was er voor Vriezema geen herkansing. Zij pakte dus geen punten voor de Europese ranking, wat voor Willeboordse weer goed nieuws was. Maar ze wilde niet van een gelukje spre ken. „Dacht je nu echt dat ik daar mee bezig ben?", vroeg ze quasi verontwaardigd. „Ik ben naar Parijs gekomen voor een medaille. Ik wilde laten zien dat ik goed kan judoën, want dat kan ik. En als dat niet lukt, baal ik enorm. Dan kan ik niet blij zijn dat Daniëlle er al in de eer ste ronde uit ligt. Bovendien heeft zij de toernooien in Ham burg en Rotterdam nog om haar achterstand goed te maken. Ge loof me, er is nog niets beslist." De o zo rustige Jan de Roov ont fermde zich zaterdagmiddag di rect over zijn pupil, die zichzelf uit razernij allerlei verwijten maakte. Terwijl Willeboordse haar kleren aan de kant smeet en bij hem uithuilde, luisterde De' Rooy en sprak troostende woorden. „Elisabeth kan zó goed judoën, het komt er alleen niet altijd uit", zei hij even la ter. „Op haar zeventiende kwam ze al bij me, op de sportschool in Goirle. Ik zag het al in haar zitten toén ze nog niets presteer de en de bond nog niet naar haar omkeek. En nu geloof ik nog steeds dat zij de beste judo ka in haar klasse is. Ze wordt hier weliswaar zevende. Dat is geen medaille en dus helemaal Judoka Elisabeth Willeboordse (links) nam de Finse Johanna Ylinen nog wel te grazen, maar kwam tijdens de Super Worldcup in Parijs uiteindelijk niet verder dan de zevende plaats. foto Jacques Demarthon/AFP niks. Maar ze wint wel van de Europees kampioen en vorige week versloeg ze de nummer drie van de Spelen. Elisabeth heeft van alle toppers al een keer gewonnen en is er zelf één. Het is alleen wachten op die ene dag dat alles op z'n plaats valt. En dat gaat een keer gebeuren." Willeboordse gelooft op haar beurt ook heilig in De Rooy, die tevens de coach is van Deborah Gravenstijn. „Bij judo moet je het op de mat helemaal alleen doen. Als er dan iemand langs de kant zit. die je over een dood punt helpt, van een achterstand naar een voorsprong praat of je •opbeurt als het even tegenzit, dan is dat fantastisch." De Rooy heeft haar ook al eens verteld dat ze wereldkampioen kan worden. „Eerst denk je: ja hoor, dat zegt elke coach tegen zijn sporter. Maar ik heb het hem daarna ook tegen anderen horen vertellen. Hij denkt dat het echt kan." De Rooy wil dat Willeboordse zich eerst volledig richt op het Europees kampioenschap, dat in mei in Rotterdam wordt ge houden. Het WK in Cairo, als ze zich daar eveneens voor zou plaatsen, is van latere zorg. De Rooy: „Ze heeft nog twee grote toernooien - Hamburg en Rotter dam - en een aantal trainings kampen. Ze moet zorgen dat ze Vriezema voor blijft en dat haar schouder zich wat herstelt. In de tussentijd kunnen we haar tactisch wat beter maken. Kijk, ze is een sterke judoka, die het vooral moet hebben van hard werken. Ze mist alleen een beet je dat tactisch inzicht, dat Debo rah Gravenstijn bijvoorbeeld wel heeft. Maar daar kunnen we nog wel op trainen. Als ze het EK dan haalt, maakt ze een fout als vandaag zeker niet meer." door Ron de Waal Het deed in diverse duels al het no dige stof opwaaien, maar bij de voetbalwedstrijd tussen de vrouwen van Oostkapelle en Wartburgia 2 keek niemand er meer van op. Ge tooid met hoofddoek speelde de zater dag zeventien jaar geworden Marok kaanse Jamila Ait Boubker de negen tig minuten vol. Bondscoach Martijn van Doorema- len kreeg bij het NK badminton in Den Bosch een replica van de olympi sche zilveren medaille van Mia Audi- na. De Rotterdamse bedankte haar coach hiermee voor zijn inspanningen tij dens het toernooi in Athene. „Ik weet dat hij er niet van houdt, maar eigenlijk verdient ook hij een zil veren medaille", zei Audina. „Hij stond dag en nacht voor me klaar en heeft me volledig gesteund." Naast de medaille ontving Van Doore- malen ook een gesigneerd exemplaar van één van de shirts die Audina tij dens de Spelen droeg. Naast haar geste aan Martijn van Dooremalen dankte Mia Audina ook het Nederlandse publiek en haar me despelers voor de steun die ze heeft ge kregen op weg naar en tijdens de Spe len. De wereldtitel van schaat ser Shani Davis betekende de zevende keer dat een Ameri kaan tot beste schaatser van de wereld werd gekroond. Met dat aantal zitten de Amerikanen de Sovjet-Unie (acht wereldti tels) en Finland (negen) op de hielen. Nederland heeft echter nog een grote voorsprong met 27 titels, terwijl Noorwegen he lemaal baanlengtes voor ligt met 36 wereldkampioenschap pen. Even volledig in zichzelf gekeerd, zat de kleine Jamila Ait Boubker na de nederlaag tegen Oostkapelle van haar zakje chips te genieten. Dolgraag had ze haar zeventiende ver jaardag met een zege willen opluiste ren, maar Oostkapelle was een maatje te groot voor de ploeg van Ait Boub ker. Toch genoot de uiterst behendige speelster zichtbaar van de wedstrijd, die ze zojuist had afgewerkt. Temeer omdat de kans behoorlijk groot is dat haar carrière binnen niet al te lange tijd wel eens afgelopen zou kunnen zijn. „Iedereen binnen de ploeg weet dat ik wat probleempjes heb", bekende Ait Boubker na afloop. „Maar gelukkig gaat de hele ploeg hier erg goed mee om", voegt ze er snel aan toe. Trainer Hugo Hoogeveen vreest echter dat hij nog hooguit een jaar.een beroep op zijn rechtsbuiten kan doen. „Van huis uit mag ze voetballen, maar de familie wil dat ze, naast het dragen van een hoofddoek, liever in een lange broek speelt of helemaal niet. Daarbij zou het goed kunnen dat er binnen de familie op den duur ook een soort moederrol verwacht wordt." Trots Dat laatste wordt door Jamila Ait Boubker zelf ontkend. „Dat speelt ge lukkig niet. Als ik zou stoppen, heeft het hier niets mee te maken. Mijn va der is trots op wat ik doe, maar dat korte broekje geeft inderdaad de nodi ge problemen." Zoals ook het dragen van een hoofd doek bij diverse duels al voor de nodi ge opschudding zorgde. „Dat klopt, ja", vertelt Ait Boubker. „Ik voetbal ook in de zaal en daar was laatst ook een discussie over. Toch verbaast me dit wel, want een keeper draagt toch ook vaak een pet", voegt ze er terecht aan toe. Ondertus sen hoopt trainer Hoogeveen vurig dat hij nog langere tijd over zijn speel ster kan beschikken. „Bij ons is de ac ceptatie er honderd procent. Daar waar ze in verband met haar geloof wat meer privacy behoeft, heeft ze ui teraard alle medewerking. Nu maar hopen dat haar thuissituatie een ver volg van haar loopbaan niet verder in de weg staat." Voetbalster Jamila Ait Boubker van Wartburgia kopt een bal in de de wedstrijd tegen Oostkapelle. foto Ruben Oreel Zodra de speaker het woord Rus land laat vallen, raken duizenden Moskovieten in extase, ook al staat die rijder onderaan in het klassement. En als de Russische schaatser zijn op ponent inhaalt, worden de fans gek. Al staat hij ver achter op het winnen de tijdschema. Dat Russen weinig van schaatsen be grijpen, werd tijdens het WK allround in Moskou helder. Een junioren wereld record van Wüst (3000 meter) valt al leen de Oranje-fans op. En het start schot voor de laatste rit op de vijf kilo meter - tussen Hedrick en Verheijen - is voor de Russen zelfs het teken om de Krilatskoje-hal te verlaten. Toch is er een prima sfeer. Elke thuisschaat- ser wordt uitzinnig begroet als hij in rijdt. Zodra een race begint, schreeu wen de Moskovieten zich schor. De vlaggen de lucht in, de handen op el kaar. Nadat Olga Tarasova klaar is met haar rit op de 1500 meter werpt een jo chie een beer op het ijs. Ook dat zijn de Russen niet gewend. Dus ligt het pluche beest nog op de baan als Nami Nemoto voorbijraast. Ze mist de knuf fel op centimeters. Hoe weinig de Russen weten van het langebaanschaatsen, werd pijnlijk dui delijk toen een tv-station enkele vra gen stelde aan een Nederlandse journa list. „Denkt u dat de scheidsrechters eer lijk zijn?" En: „Gelooft u nog in fair play?" De reporters dachten dat in Moskou een WK kunstrijden werd ge houden. door Edward Oranje GILZE - Judoka Ramon van de Grift werd in Gilze bij de man nen tot 20 jaar Zuid-Nederlands kampioen in de klasse tot 60 ki logram. De achttienjarige judo ka van Judo Ryu van Schaik pro longeerde hiermee zijn titel. Clubgenoot Boy de Punder be haalde in deze klasse zilver. Bei de Vlissingers hebben zich door deze prestatie rechtstreeks ge kwalificeerd voor de NK, over twee weken in Nijmegen. Chan- tal Gakeer uit Nieuwland (tot 70 kilo) en Evelien Plasman uit Middellourg (tot 63 kilo) maak ten het feest compleet voor de ju doclub uit Oost-Souburg. Bei den kwalificeerden zich voor het NK door in hun klasse zilver te winnen. Voor Gilbert Tolhoek (18) uit Vlissingen werd het toer nooi een deceptie. De judoka van sportschool Geelhoed plaatste zich ondanks zijn bron zen plak in de klasse tot 81 kilo niet voor de NK. Van de Grift, die in januari al op overtuigende wijze districts kampioen werd bij de senioren tot 60 kilo, bleek heer en mees ter, in zijn eigen leeftijdsei rie. In de halve finale tr Vlissinger zijn trainings- De Punder. „Ik won vat met een vol punt via mijn s> - liteit, de Kovach-techniek.' 'i Van de Grift dreigt spectaculaire techniek eeni waartse worp te maken, hij vliegensvlug onder dei terarm van zijn duikt, in een pirouette he, kerbeen grijpt en hem doe: achteren gooit. „In dec kwam ik een andere bekeer^" gen, Matthijs Corver. Me: train ik bij sportschoolEssl- Van de Grift won de party tuigend, met ippon, Ook De; der won van Corver. De ft ge judoka had bij de herka gen al zijn partijen metippi wonnen. Al zeker van mocht hij de strijd aanga; de verliezend finalisten kerde zich daarin van en het laatste NK-startbeï: Voor De Punder wordt he tot 20 jaar vooral een moo varing. Van de Grift is rieuze podiumkandidaat, over twee weken met veé trouwen naar Nijmegen. Ii dat daar wat te halen valt' US5 tie VA dii; door Gert Lammerink PARIJS - Een begenadigd talent heette hij al jaren te zijn. Maar voor de internationale door braak ontbrak het Guillaume El mont lang aan de benodigde hardheid. In Parijs rekende de Amsterdammer (-81 kg) giste ren af met dat verleden. Hij won het Super Worldeuptoernooi. Elmont was de uitschieter in de vaderlandse (mannen)ploeg. Grote teleurstelling was Dennis van der Geest.' De winnaar van brons van de Olympische Spe len van Athene verloor al snel zijn eerste partij en gaf vervol gens in de herkansing op. Bij de wouwen was Edith Bosch (-70 kg) op dreef. De Eic kampioene stuitte in c op Masae Uena. De Ja- hield haar ïn Athene van; af. In Parijs nam Bo che. Het was haar tweede: in de Franse hoofdstad. Claudia Zwiers (-78) wo:; de negende keer bronsin?; nooit was er goud. Bij deli J] re klassen leverde Natascb s Gurp (-52 kg) van de Neder, se deelnemers de beste p tie. Genoeg voor een pld het niet. De jeugdige p bondscoach Marjolein van: verloor in de halve finalevï Franse vice-wereldkam;>. Annabelle Euranie. In di om het brons verloor ze w e Belgische Ilse Heylens. AP Snowboarder Joy Geenen verras te dit weekeinde met een vijfde plaats op de World Cup. „Ik vind het heerlijk op redelijke hoogte in de lucht te hangen", zegt de Brabantse freestyler. door Roy Hammink WINTERBERG - Winterberg doet zijn naam eer aan. De thermometer staat op min 8, de harde schrale wind verlaagt de gevoelstemperatuur nog meer. Maar Joy Geenen voelt niets van de kou in het bergdorpje in het Sauerland. Hij mag zich ver heugen in warme belangstelling en gaat gewillig op de foto met twee snowbabes. Zijn volle lach doet hun tienerharten smelten. Joy Geenen (19) is net vijfde ge worden in de World Cup op het onderdeel Big Air. Nooit pres teerde een Nederlandse freesty ler dat. Geenen deed zelf twee keer mee aan een World Cup en werd tweemaal 29ste. Nu glun dert hij bij de huldiging tussen alle grote jongens. „Geweldig, dit had ik nooit verwacht." Wie wel? Als polderbewoner heb je bij het snowboarclen een natuurlijke achterstand op con currenten uit wintersportlan- den. Bij de Big Air glijdt een snow boarder van pakweg vijftien me ter naar beneden om via een om hoogstekende schans de lucht in te vliegen. In de paar seconden tussen take off en landing moet hij trucs doen: een salto, rota ties om de as, board vastpakken en draaien, dat soort dingen. De jury waardeert de sprong op moeilijkheidsgraad, landing, houding en uitvoering. In Nederland staan goede in- doorhallen, waar een freestyler basiszaken kan trainen, maar omstandigheden zoals in Scan dinavië zijn niet na te bootsen. „Daar ligt altijd sneeuw. In Fin land heb je zelfs scholen voor ta lentvolle snowboarders." Keihard Geenen heeft dit weekeinde wel een voordeel. De' schans is min der steil dan normaal en lijkt op die in Nederlandse indoorhal- len. En omdat de wedstrijden 's avonds zijn, is de piste kei hard. „Op de indoorbanen in Ne derland ligt meestal één plaat ijs, daar ben ik misschien wat beter aan gewend dan die ande re jongens. Als je buiten traint, ligt er vaak een laag op dat het ijs verdoezelt. G ijs wordt zacht door het k j tje." Geenen blijft bij al zijn sprongen in de kwalificaé j de finale staan en ziet veel; ren onderuit gaan. Ook des er in Winterberg is het ops len dat er een laaglanderf presteert. De Duitse schiw lijk heeft het over the Pi Dutchman en slaat zo ei getje naar de toeristen ui: buurland. „Hartelijk wé aan alle Hollanders hieru Niederlandischen Alpen k Helaas voor hem zijn er Nederlanders tussen de 5(PA schouwers. Winterberg ma; in winterweekeinden en -ré ties een Hollandse enclave: de bezoekers van over de»: skiën liever zelf of hossen® tent waar muziek van deS: naamse band Trafassi klink Imago Zes jaar geleden kwam Ge in contact met snowboards was verkocht. „Het imago de sport beviel me: trucjes,b je gevaar, de uitdaging. Ms mocht van mijn oudei's me: hadden gehoord dat je daan goed moest kunnen skatek den. Toen we thuis kwas kocht ik een skateboard." Hij kocht ook een dalurenb voor de indoorbaan in Wests ven, dichtbij zijn huis in kenswaard. Zo kon hij bij de wintersptf kantie van 2000 in het F: Val Th oren s wél op eens board. „Drie jaar geleden ba voor het eerst gaan oefenffi hebt ook mensen die een ntö truc niet durven of half dj maar ik ga er altijd voor- angst voor pijn moet je aai; kant zetten. Ik vind het heaj om op redelijke hoogte b! lucht te hangen." Hij viel op. belandde in dek nale jeugdselectie en schis een komeet omhoog. Met np der Harry reist hij half Eifl af in een twintig jaar oudeï cedes-bus. Volgend jaar hij zich fulltime op zijn spfl kunnen richten. Trainen;! nen, trainen. Maar snovvbt ders hebben het imago een: bandig leven te leiden. Ges „Ik houd wel van feest. M# ken iemand die nu anderh' maand in de sneeuw zit eu twee keer de berg op ging' der zit hij in de kroeg, dat niet de bedoeling zijn." GPl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24