singer heerst op alle fronten i PZC De Vries in het rijtje van grote jongens Vervecken bezorgt geplaagde Fidea-ploeg zege L Kramer stoort zich aan uitlatingen TVM Buitenbeentjes Miller en Kostelic heersen Martinez zelf meest verbaasd over zege f maakt indruk en mag aanbiedingen afwachten Springruiter "Bourdy wint in Bordeaux Freire pakt etappe op Mallorca Cox winnaar Ronde van Langkawi Baklan beste snelschaker open NK Ljökelsöy springt verst in Sapporo Eindzege Bichot in Ster Besseges GP Etruschi prooi voor Petacchi Poelman haalt limiet voor EK I Met een eindtijd van 38,43 se- Mnden was hij bovendien iets sneller dan de Ierse Jessica Kur- ten met Quibel. De Duitser Mar- cus Ehning werd derde. Gert-Jan Bruggink haalde met Joel de extra omloop ook. De Twentse combinatie gooide in de jacht op de serieuze geldprij- zen en de WB-punten in de haast twee balken af en werd tiende. Gerco Schroder en Jan Tops maakten in het eerste par- cours een springfout en eindig- den als gedeeld twaalfde. In de WB-stand leidt de Brit hek Skelton met 60 punten. Eh- nmg achterhaalde de Zweed 1 fiolf-Góran Bengtsson en staat nu °ök op 50. Wim Schroder is "tot 48 punten vijfde en is een heel eind op weg naar de finale 'n april in Las Vegas. ANP I SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Pax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 I 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl door Cilya van der Kooy HOOGSTRATEN - Met zijn ze ge in de zevende en voorlaatste wedstrijd om de Superprestige veldrijden zorgde Erwin Ver vecken eindelijk weer eens voor een succesje voor de geplaagde Fidea-ploeg. Vooral de onttroonde wereld kampioen Bart Wellens reageer de afgelopen week zijn frusta- ties af over een mislukt seizoen. Ook Vervecken moest het daar bij ontgelden omdat hij te veel zijn eigen weg zou gaan. Hij trok zich niets aan van de kri tiek en sprintte naar zijn tweede seizoenszege in de cyclus. Ri chard Groenendaal werd vierde. De ploeg van manager Hans van Kasteren gaat dit seizoen ge bukt onder suprematie van de Raboploeg, die na het aantrek ken van Sven Vanthourenhout en een superieure wereldkampi oen Sven Nys bijna onverslaan baar is. De Rabo-renners domi neerden zaterdag de wedstrijd in Lille om de Gazet van Ant werpen Trofee. Nys pakte daar voor Groenendaal en Vanthou renhout zijn 22e zege. Ook Lars Boom deed lange tijd mee om de winst, maar de hoop van het Ne derlandse veldrijden moest de strijd staken nadat hij op een boom was gebotst. In Hoogstraten hadden de Ra- bo's met drie man in de kop groep opnieuw een overwicht. Vervecken was de enige Fi- dea-renner. De met zijn vorm worstelende Wellens, die brak met zijn coach Paul Ponnet, mis te weer de aansluiting. Twee ronden voor het einde pro beerde Groenendaal weg te rij den, maar op het snelle par koers kreeg hij de ruimte niet. „Ze hielden me steeds in het zicht. Op deze omloop is een gaatje dan snel gedicht. Ik wist dat ik in sprint kansloos was en wilde daarom wat proberen. Na die tweede plek van Lille had ik het hier graag nog beter gedaan, maar het zat niet mee." Vanthourenhout poogde ook te ontsnappen, maar Vervecken bleef in zijn wiel. Met zijn zege zorgde hij voor wat vreugde bij Fidea. De ploeg komt dinsdag bij elkaar in een poging de pro blemen uit te praten. Nys finishte na een valpartij als zesde. Hij blijft met 96 punten wel leider in de tussenstand en heeft op 19 februari in de slot wedstrijd in Vorselaar aan de dertiende plek genoeg voor de eindzege. Groenendaal en Vanthourenhout staan met 84 punten gedeeld tweede, maar aan het klassement denkt Groe nendaal niet. ..Dat is niet realis tisch. Ik hoop nog een zege te pakken om met een goed gevoel de zomer in te gaan." ANP merciële schaatsploeg in verre gaande onderhandelingen is met het 18-jarige supertalent uit Oudeschoot. „Daar was ik niet blij mee", reageerde Kra mer. De schaatser ontkent de ge sprekken niet, maar was niet te spreken over het tijdstip - in de aanloop naar het belangrijkste toernooi van het jaar - waarop Bos naar buiten trad. Kramer zal de directeur daarop aanspre ken. „Ik heb het verhaal nu via de media vernomen. Ik wil graag uit zijn mond horen wat er is gebeurd." Veel ploegen willen de nationale kampioen allround, nummer twee van het EK en drie van het WK, maar al te graag inlijven. Kramer sprak ook met enkele partijen. „Maar na dit toernooi neem ik pas een beslissing." Bos stelde in de media dat al leen nog over de financiën moet worden gepraat. Kramer: „Als dat zo is, zullen we er wel snel uit zijn." Van een mondelinge overeenkomst met het verzeke ringsbedrijf is volgens de schaat ser nog geenszins sprake. „Ik kan pas concreet wat zeggen als ik ook daadwerkelijk heb gete kend." GPD c Friesinger heerste in de Russi- sche schaatshal Krylatskoje op alle fronten. Ze won vier afstan- den, wat tien jaar iferug voor het laatst was gepresteerd door landgenote Gunda Nie- r'mann. Het toernooi werd nooit k spannend, ook omdat de Canade- se Cindy Klassen, wereldkam in 2003, door ziekte pracht.tekort kwam en genoe- gen moest nemen met plek twee. - Met Claudia Pechstein en Danie- la Anschütz kende de topvier s dne Duitse vrouwen. Friesinger Dhad een matige seizoensstart, zonder zeges. „Maar dat was 4 een bewuste keuze. Ik heb toege- werkt naar dit WK." In het kielzog van Friesinger /maakte de 18-]arige debutante Ireen Wüst weer grote indruk. l'; De Jong Oranje-klant uit Goirle r werd zelfs tweede op de 1500 meter en mocht met de toppers Friesinger en Klassen op het po- dium staan. Tot groot plezier van haar ouders, haar broer, een oom en een tante, die dok waren meegereisd naar Moskou. Het ge- zeischap zorgde voor carnaval in de Russische hoofdstad. Wereldrecord Met 158,17 minuten bleef-Wüst slechts zevenhonderdste verwij derd van haar in Calgary geves- BORDEAUX - Hubert Bourd.v leeft bij het concours hippique n Bordeaux de kwalificatiewed strijd voor de wereldbeker ge wonnen. De Franse springruiter bleef met de merrie Eve de Etis- sesin de barrage weer foutloos. Op Anni Friesinger stond in Moskou weer eens geen maat. De Duitse schaatsster won tijdens het WK allround alle afstanden. foto Jerry Lampen/RTR Ireen Wüst hield de Nederlandse vrouweneer hoog in Moskou en viert haar tweede plaats op de 1500 meter met coach Aart van der Wulp. foto Jerry Lampen/RTR Friese schaatser wint alternatieve elfstedentocht op de Weissensee - Sven Kramer bleek het WK allroundschaat- Moskou onaangenaam door de uitlatingen van Bos. van TVM bevestig- in de week dat de com- nig van verwachtte. Ze gaf in Moskou maar weer eens aan dat ze meer vrouwelijke trainings partners wil bij haar team TVM. Groenewold wil graag dat Wüst en Moniek Kleinsman, de num mer acht van het WK, volgend seizoen haar teamgenoten wor den. „Ik heb die wens al verschil lende keren neergelegd bij de teamleiding, maar er is weinig mee gedaan. Het is goed om mei den om je heen te hebben die je motiveren om hard te gaan. In het verleden waren er niet veel beschikbaar, nu wel. Het heeft voor mij niet veel zin met de vuist op tafel te slaan. Ik zeg wat ik wil, mijn trainer Gerard Kemkers zal zich hard voor me maken en dan is het verder aan de teamleiding." Wüst ziet wel iets in een samen werking met Groenewold, maai de Brabantse heeft meer opties. Net als Sven Kramer is ze aan trekkelijk voor de merkenteams en pas over twee weken, na het WK voor junioren in het Finse Seinajoki, buigt Wüst zich over de aanbiedingen. „Geld is op zich niet het belangrijkste, maar als ik bij een bepaaldeploeg tweemaal zoveel kan verdienen, denk ik daar wel over na", stelt Wüst. „Het is voor mij belang rijk dat ik kan trainen op hoog niveau en dat ik mezelf kan zijn. Sfeer is voor mij belangrijk." In maart, tijdens de Oval Finals in Calgary, probeert Wüst haar marktwaarde te verhogen. „Dan ga ik mijn eigen wereldrecords voor junioren aanvallen." GPD door Mariëlle Verstegen TECHENDORF - Hij kan amper op zijn benen staan na de finish. Jeroen de Vries kan niet geloven wat hij zojuist gepresteerd heeft op de Weissensee. „Ze moeten me vannacht maar vier keer wakker maken om het me te zeg gen", zegt de Fries zaterdag na zijn zege in de alternatieve elf stedentocht op de Weissensee. De marathonschaatser kon zijn geluk niet op. Eindelijk won De Vries (33) een grote wedstrijd. „Dit betekent alles voor mij. Een tweehonderd kilometer win nen is zo mooi. Dan hoor je bij de grote jongens. Ik droomde er als jongetje al van en al die uren dat je alleen op de fiets zit. denk je eraan. Nu hoor ik erbij." De Vries doet al een tijd mee in het marathoncircuit. Hij staat bekend als sterke rijder, die se rieus met zijn sport omgaat. Al leen winnen ging hem niet goed af. Af en toe een wedstrijd op kunstijs, meer niet. „Ik hikte er maar tegenaan, er was steeds wel wat." De twijfel sloeg soms toe. „Kan ik het wel?", vroeg de niemand uit cle kopgroep van achttien man. De Vries nam geen risico. Hij kende de grote onbekende in het peloton wel, zijn opvolger trouwens bij Jor- ritsma Bouw. „Ik wist dat hij heel hard kan skeeleren", zei De Vries over Loy, de Fransman die bij zijn sponsor Hotel De Bies- ter in Gieten woont. Samen reed het duo veel ronden voorop, goed samenwerkend in rap tem po. De Vries: „Dat motiveert enorm als je vooraan rijdt." De grote verrassing uit Frank rijk, die uiteindelijk derde werd achter Miel Rozendaal, had nooit langer dan 140 kilometer geskeelerd. Laat staan ge schaatst. Hij was benieuwd wat er na 150 kilometer zou gaan ge beuren. Hij hield het lang vol, maar moest De Vries in het laat ste rondje laten gaan. „Ik kon niet meer, ik was helemaal op. Ik zat zonder benzine." Bij de vrouwen schreef Petra Grimbergen historie. De schaats ster won voor de vierde keer op rij. Dat deed niemand haar voor. Klasina Seinstra won de tocht over 200 kilometer ook vier keer, maar niet op rij. GPD - De paniek in het schaatskamp was groot november. De altijd over- vromven hadden in orldcups nog geen zege ge kt. Na een volledig Duits po- op het EK en de wereldti- an Anni Friesinger in Mos- met vier afstandszeges, is 0.en twijfel over de voortzet ting van de Duitse hegemonie. tigde wereldrecord voor junio ren. Dat brak ze zaterdag wel op de drie kilometer, met een tijd van 4.08,15 minuten. Op de afsluitende vijf kilometer pro beerde Wüst in een rechtstreeks duel Anschütz van de vierde plek te stoten. Dat mislukte. Titelverdedigster Renate Groe newold werd zevende op een toernooi waar ze vooraf al wei fulltime schaatser zich af. Ook deze week spookte dat door het hoofd van de sympathieke Fries. „Ik heb hier zo naar toegeleefd. Ik heb zo goed gerust en geen gekke dingen gedaan. Dit is on-, gelooflijk", lacht De Vries, die zijn ploeggenoten de avond er voor nog beloofde in zijn blootje in de sneeuw te gaan liggen als hij zou winnen. De Vries won. Hij nam de goede beslissing door na zo'n 150 kilometer ach ter de Fransman Tristan Loy aan te gaan. Verder reageerde Jan Maarten Heideman gaat aan kop tijdens de alternatieve elfstedentocht op de Oostenrijkse Weissen see. foto Markus Leodolter/ANP maandag 7 februari 2005 PALMA DE MALLORCA - Oscar Freire is de 14e Wieler week van Mallorca begonnen met een zege. De Spaanse Rabo-coureur was na 82 kilometer in en rond Palma de snelste in de eindsprint. Hij versloeg onder anderen zijn landgenoten Isaac Galvez en Vicente Reynes. ANP KUALA LUMPUR - Ryan Cox heeft de Ronde van Lang kawi in Maleisië gewonnen. De voorsprong van de Zuid-Afrikaanse wielrenner in het klassement kwam gis teren in de laatste etappe niet in gevaar. De Venezolaan Jose Rujano werd tweede op 18 seconden. De korte slotrit over 65 kilometer leverde een zege op voor de Australiër Graeme Brown. Hij versloeg de Argen tijn Guillermo Bongiomo en de Rus Oleg Grisjkin in de massasprint. ANP DORDRECHT - Valeri Baklan heeft het open Nederlands kampioenschap snelschaken gewonnen. De Rus behaalde in Dordrecht 24 punten en hield de Amerikaan Yasser Sei- rawan (22,5) en de Nederlander Ivan Sokolov (22) achter zich. Aan het evenement deden onder anderen achttien grootmeesters mee, onder wie Loek van Wely. Bi] de vrou wen zegevierde de Nederlandse Zhao Qin Peng. ANP SAPPORO - Roar Ljökelsöy won gisteren de wereldbeker wedstrijd op de grote schans van Sapporo. De Noorse ski springer was veruit de beste. Hij landde respectievelijk na 137,5 en 137 meter. Zijn totaal kwam uit op 292,1, aanzienlijk meer dan de Fin Risto Jussilainen (262,8) en de Oostenrijker Thomas Mórgenstern (243,1). Ljökelsöy profiteerde van de afwe zigheid van de Fin Janne Ahonen, de Pool Adam Malysz en de Tsjech Jakub Janda. ANP/AFP BESSEGES - De Fransman Freddy Bichot heeft de 35e editie van de Ster van Bessèges op zijn naam gebracht. De voorsprong van de renner van Frangaise des Jeux in het algemeen klassement kwam gisteren in de laatste etappe van de wielerronde in Frankrijk niet meer in gevaar. Bob bie Traksel eindigde als vijfde op 5.15 van Bichot. Matthé Pronk werd zevende op 5.19. De laatste dagzege in de vijfde etappe ging naar Jimmy Casper. De Franse renner versloeg na een wedstrijd over 148 kilometer de Est Jaan Kirsipuu. De Belg Tom Steels boekte de meeste ritzeges. Hij zegevierde in de tweede en vierde etappe. ANP/AFP DONORATICO - Alessandro Petacchi heeft de Italiaanse wielerkoers GP Etruschi op zijn naam gebracht. De Itali aanse wielrenner versloeg na een wedstrijd over 193 kilo meter in de omgeving van Donoratico de Braziliaan Lucia no Pagliarini en zijn landgenoot Francesco Chicci in de sprint. ANP/AFP door Gerrit Hendriksen BORMIO/SANTA CATERINA - Niet de vertegenwoordigers uit traditionele alpenlanden als Oostenrijk, Zwitserland, Frank rijk of Italië hebben het slot- weekeinde van de wereldkampi oenschappen ski in Bormio en Santa Caterina glans gegeven, maar buitenbeentjes uit de Vere nigde Staten en Kroatië. Bode Miller en Janica Kostelic heer sten op de afdaling. De Amerikaan Miller, ook al de beste op de super-G, vloog zater dag op de 3,2 kilometer lange piste in 1.56,22 naar beneden. Hij was bijna een halve seconde sneller dan landgenoot Daron Rahlves. De Oostenrijkse titel verdediger Michael Walchhofer veroverde in 1.57,09 brons. Voor Miller was het de vierde wereld titel. In 2003 won hij in Sankt Moritz de titels op de reuzensla lom en de combinatie. Hij is de eerste Amerikaanse wereldkam pioen op de afdaling. Kostelic pakte ook haar tweede goud, na de combinatie. Op nieuw was ze de snelste. Giste ren finishte ze op de Deborah Compagnoni-piste na 1.39,90, ruim een kwart seconde eerder dan Elena Fanchini. De pas 19-jarige Italiaanse bezorgde haar vele fans in Santa Caterina een aangename middag. In het wereldbekercircuit deed Fanchi ni, die de Oostenrijkse Renate Götschl voorbleef, tot dusver amper ervaring op in deze disci pline. Ze kwam pas vier keer op een WB-afdaling uit. ANP/RTR GENT - Sprintster Jacqueline Poelman heeft gisteren voldaan aan de kwalificatie-eis voor de EK indoor. In Gent won ze haar 200 meter in 23,62 seconden, driehonderdste onder de limiet voor de EK, die begin maart in Madrid worden gehouden. Ook Guus Hoogmoed maakte in druk op de 200 meter. De sprin ter won in 20,96, ruim onder de limiet voor de EK (21,10) en een persoonlijk record. Hoogmoed gaat ook naar Madrid. Hordenloper Gregory Sedoc ver zekerde zich in Groningen van deelname aan het EK. Hij won tijdens het Nelli Cooman Indoor- gala twee keer de 60 meter hor den. Met de eerste zege in 7,70 seconden toonde hij vormbe houd. ANP van onze sportredactie TOKIO/PATTAYA - Maria Sja- rapova en Conchita Martinez hebben tennissucces behaald in Azië. De Russische won ten kos te van Lindsay Davenport (6-1 3-6 7-6) het toernooi in Tokio. Martinez won in het Thaise Pat- taya haar eerste titel sinds 2000 door de Duitse Lena Grönefeld met 6-3 3-6 6-3 te verslaan. De 32-jarige Martinez was zelf nog het meest verbaasd dat ze in haar nadagen haar totaal aantal zeges op 33 bracht. „Ik had niet verwacht dat ik het ooit nog zou meemaken. Ik ben enorm blij." In de jaren negentig behoorde Martinez tot de tennistop. In 1994 behaalde ze in Wimbledon de enige grandslamtitel in haar loopbaan en bereikte in het jaar daarna met een tweede plek haar hoogste positie op de we reldranglijst. Vorig jaar verover de ze bij de Spelen van Athene aan de zijde van landgenote Rua- no Pascual zilver, maar succes in het enkelspel bleef uit. Na de zege op Davenport komt Sjarapova dicht bij de num mer-één-positie op de wereld ranglijst. „Ik leg mezelf geen tijdspad op waarbinnen ik num mer één moet zijn. Ik moet pres teren. dan komt het vanzelf." Met de zege op de Tsjech Radek Stepanek pakte de Zweed Robin Soderling (6-3. 6-7, 7-6) in Mil aan zijn tweede toernooizege in zijn loopbaan. In Italië werd hij de eerste Zweed sinds Stefan Ed- berg in 1984 die het toernooi in Milaan won. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19