Grote broek, maar wel één die past PZC AZ is klaar voor duel met PSV Glansrijk debuut Mido bij Spurs Fortuna leeft helemaal niet Kink in de kabel bif- Nederlands elftal Sonck trefzeker vooi1, Mönchengladbach fa Heerenveen en AZ, de enige echte subtoppers in Nederland maandag 7 februari 2005 door Hans Westervoorde ZEIST - De kabel is er niet bij, overmorgen bij Oranje's oefenduel in Engeland. Neder land laat z'n donkere sterren Patrick Kluivert, Edgar Da vids, Michael Reiziger en Cla rence Seedorf thuis. Voor een afscheid is het wat te vroeg, vindt David Endt, teammana ger van Ajax. Hij kent ze uit de Amsterdam se glorietijd, toen de vier Suri naamse jongelingen een be langrijk aandeel hadden in het winnen van de Cham pions League. Volgens Endt staat ook hun 'grote rol' vast in de successen van Oranje: „Tel het aantal interlands maar eens op... Dat zegt ge noeg." Bij elkaar speelden Reiziger, Davids, Kluivert en Seedorf 301 interlands. Een goal van Kluivert; hoeveel Ne derlanders zijn er niet voor opgesprongen? De tomeloze inzet van Davids; hoe vaak is die niet geroemd door de Ne derlandse voetbalfan? Maar ze zijn er woensdag niet bij. Endt: „Edgar Davids speelt weinig bij Inter. Maar gezien zijn ervaring en geestes kracht, denk ik dat Davids nog van grote waarde kan zijn voor deze jonge groep." Seedorf zou dat ook kunnen zijn, denkt Endt: „Qua leef tijd en qua lichaam is hij niet afgeschreven. Hij kan zo door tot aan z'n 35e. Kluivert idem... Maar ze hebben bij het grote publiek wel een beetje een etiket." Want 'de kabel' genereert niet alleen positieve energie. Enkel Reizigers gedrag is on besproken. Seedorf heeft het stigma 'arro gant' na z'n gemiste penalty's en z'n reactie daarop. Klui vert is in de ogen van velen te gemakzuchtig en de met zon nebril getooide Davids onge manierd. Maar volgens Endt is dat pu blieke oordelen een verschijn sel van de moderne tijd. Hij herinnert zich een uitstapje in diensttijd van Joxe Cruijff, die in Florence se. nen ging kopen: „Toen ha J men de schouders erover nu - met alle aandacht J het voetbal en voor Ora zou dat een verschi grote zaak zijn." Endt beschouwt de houding van de Surinaai Ajacieden helemaal metT negatief: „Tijderts de sl ming-up in de catacoaJ^ vlak voor de finale tegen 4 lan, was er een heel verrei*; de man in een gifgroen pi!11 Typerend voor hun los!}1" was dat ze niet riepen re' op'; ze lieten hem een ba. i meetikken." Brazilianen „Ze hebben latent een ietsi dere mentaliteit dan de r jongens. Het verschilt ook: speler. De een heeft er spanning nodig, de ander i juist relaxed naar een w- strijd toeleven. Dat zie je: E a; Brazilianen ook, veel vrolijkheid, losheid." Groepsvorming in de kleedi13 mer, zoals 'de kabel', is normaal, en zeker niet r.e: tief, aldus Endt: „Je snappen dat het jongens i met dezelfde culturele acht? grond, van vrijwel dezej generatie. Vergelijk het a P een schoolvoetbalelftal vin in jongens ervan dror Oranje te halen. Als je met elkaar waarmayf schept dat een grote lotsv-: bondenheid." Dus van Er geen kwaad woord over zonnebril van Davids tijda interviews. „Is niet gewoj Maar in de NBA ben je blitser. En als er straks afscheidw worden genomen van de Sc namers, dan ziet Endt graag met ietsje meer respK „Al die interlands waarin lijf en leden riskeren; zere dienen het wel", besluit Erd kort na de 2-1-thuisnei? laag van Ajax tegen FC T\v; te. „Inderdaad, een enk speler had hier vandaag k iets toegevoegd." GPD Heerenveen - AZ (1-3) was zater dagavond niet alleen het duel tussen de nummers twee en vijf van de eredivisie. In het Abe Lenstra-stadion stonden tevens de twee enige ploegen tegenover elkaar die de komende jaren in staat lijken in het spoor te blij ven van de traditionele topdrie. door Harry Arts HEERENVEEN - De ploeg die de competitie dit seizoen kleur heeft gegeven doet nog steeds mee ora de landstitel. Hoewel de Noord-Hollanders van AZ zater dagavond pas in de slotfase af stand wisten te nemen van Hee renveen, lieten zij andermaal zien dat zij momenteel het leuk ste en het beste voetbal in Neder land spelen. Zaterdagavond ont vangt AZ lijstaanvoerder PSV. Bij winst neemt de ploeg van trainer Co Adriaanse zelfs de koppositie over. AZ was in 1981 de laatste club buiten Ajax, PSV en Feyenoord, die het seizoen als nummer één afsloot. Sindsdien laat de Grote Drie slechts hier en daar een dro ge kruimel vallen. Tien jaar gele den deed Roda JC heel lang mee om de hoofdprijs, maar uiteinde lijk moest de equipe van Huub Stevens buigen voor het - toen nog - grote Ajax. Verder zijn de anderen al de koning te rijk als zij zich een keertje weten te plaatsen voor de Uefa Cup. „Bij AZ vallen de puzzelstukjes dit seizoen perfect in elkaar", meent Martin van Geel, sinds tweeënhalf jaar technisch direc teur in Alkmaar. „Daardoor zijn wij nog steeds in staat om PSV te volgen in de race om het kam pioenschap. Maar je moet niet denken dat AZ zich nu defini tief in de topdrie heeft genes teld. Ajax, Feyenoord en PSV werken met begrotingen van tus sen de 50 en 55 miljoen euro, wij doen het dit seizoen met 14 mil joen. Dat gat is eenvoudigweg te groot om je ieder jaar met de grote clubs te kunnen concurre ren. Wij mikken op een structu rele plek in de subtop met af en toe een uitschieter naar boven. Zoals dit seizoen, ja." Van Geel: „Het is wel zo dat AZ in mijn ogen een van de weinige clubs is die in staat lijkt de komende ja ren een vaste plaats in de subtop te bemachtigen. Er wordt in Alkmaar druk ge bouwd aan een nieuw stadion dat ons in staat stelt veel meer inkomsten te genereren. In eer ste instantie mikken we op 15.000 toeschouwers, dat scheelt ons toch al gauw een paar miljoen euro per jaar. Ver der hebben wij in Dirk Scherin- ga een financieel daadkrachtige voorzitter, die bereid is zijn nek uit te steken om die positie in de subtop vast te houden. Het feit dat wij Louis van Gaal voor het komend seizoen hebben aange trokken, zegt genoeg over onze ambities." Volgens Van Geel is Heerenveen de enige andere Nederlandse club die de komende jaren in staat zal zijn een sprong voor waarts te gaan maken. „Heeren veen is een goed geleide club, met een fantastisch stadion dat nu al plaats biedt aan 17.000 toe schouwers. Bovendien hebben ze een bijzonder enthousiaste achterban. Ik denk dat Heeren veen de enige is die met AZ mee- kan naar een structurele plaats in de subtop." Intertoto Hoewél de ambities is Friesland even groot zijn als in de kop van Noord-Holland, kiezen ze in Heerenveen vooralsnog voor een low profile benadering. „Wij mikken op een plek tussen vier en zeven", vertelt trainer Gert Jan Verbeek. „Wij zijn een kern gezonde club die de komende ja ren nog verder kan groeien door dat de capaciteit van het sta dion wordt uitgebouwd naar 26.500 plaatsen. Daarom stre ven wij ernaar om elk jaar Euro pees voetbal spelen. Daarom hebben we ons ook ingeschre ven voor de Intertoto, maar ei genlijk is het de bedoeling om dat Uefa Cupticket via de nor male competitie te behalen. En daarvoor moet je minstens zesde worden. Tot nu toe liggen we goed op koers." Van Geel en Verbeek zijn zich er terdege van bewust dat - alle randvoorwaarden ten spijt - de voorspoed van een voetbalclub in belangrijke mate afhangt van de prestaties op het veld. Zowel bij AZ als bij Heerenveen hou den ze er rekening mee dat ze na dit seizoen spelers zullen kwijt raken, al verwacht niemand een echte leegloop. Verbeek: „Voor Vayrynen en Ra- domski hebben zich eerder dit seizoen al clubs gemeld, en jon gens als Hansson en Huntelaar spelen zich ook wekelijks in de picture. Maar zoals gezegd. Hee renveen is een gezonde club, als die jongens weggaan worden ze gewoon vervangen. Daarvoor hoeven we echt niet op onze re serves in te teren." Van Geel is het er in grote lijnen mee eens: „Ik zal niet ontken nen dat er veel druk op onze spe lersgroep ligt. We zitten nog steeds in de Uefa Cup en deze week gaan er vier spelers van AZ met het Nederlands elftal mee naar Engeland. Ook in het buitenland zitten ze niet te sla pen. Maar bij AZ staan we op het standpunt dat er om financiële redenen niemand weg moet. En als er onverhoopt toch spelers vertrekken, dan zullen wij hen moeten vervangen. Op zich ben ik daar niet zo beducht voor. PSV raakte voor dit seizoen Rob ben, Kezman en Rommedahl kwijt. Je kunt niet zeggen dat die ploeg het dit jaar zo veel slechter doet." GPD Invaller Tarik Sektioui juicht nadat hij AZ in Heerenveen op een 2-1-voorsprong heeft gezet. foto Jan Kanning/GPD van onze sportredactie HEERENVEEN - Enigszins stroef begon AZ aan de tweede helft van de competitie. Na het gelijkspel tegen NEC en de ma gere zege op FC Den Bosch lijkt de ploeg van Co Adriaanse de juiste versnelling echter weer ge vonden te hebben. In een spectaculair duel wezen de Alkmaarders zaterdagavond Heerenveen terug (1-3) en ble ven daardoor keurig in de slip stream van koploper PSV. Met name in de eerste helft werd Heerenveen, zonder Vay rynen, Seip en Radomski, bij vla gen van de mat gespeeld. Toch was het verschil halverwege slechts één doelpunt. Vier minu ten voor de pauze kogelde Huy- segems de bal achter zijn landge noot Vandenbussche, nadat Bak- kati een inzet van De Cler van de lijn had gehaald: 0-1. Na de hervatting bood de thuis ploeg iets meer weerwerk, maar de gelijkmaker van Hansson - de Zweed kopte een corner van de overigens tegenvallende Yil- dirim in - was allesbehalve ver diend te noemen. Nadat invaller Samaras even later verzuimd had voor nog meer onrecht te zorgen, trok AZ in de slotfase alsnog de winst naar zich toe. In de 88e minuut was invaller Sek tioui het handigst bij een scrim mage voor het Friese doel, waar na een andere invaller, Linden- bergh, in blessuretijd met een droge schuiver de 1-3 eindstand vastlegde. GPD Vitesse ruim langs Roda JC ARNHEM - Vitesse boekte giste ren een ruime 3-0-zege op Roda JC. Hersi, Jansen en Amoah trof fen doel voor de thuisploeg, die vorige week nog smadelijk met 1-3 verloor van RBC Roosen daal. RKC Waalwijk was met 3-0 te sterk voor FC Groningen. Hoo- gendorp. Molhoek en Oost scoor den binnen een halfuur. FC Utrecht nam voor eigen pu bliek tegen NAC (2-0) revanche voor de bekemederlaag twee we ken geleden tegen de Braban ders. Van den Bergh en Keiler waren trefzeker. In de onderste regionen behaal de ADO Den Haag een kostbare zege op FC Den Bosch (2-0). Bodde en Edson zorgden op het Zuiderpark voor een juichstem ming. ANP Brown vervangt verdediger Upson bij Engeland LONDEN - De Engelse interna tional Matthew Upson heeft zich afgemeld voor de oefenin terland tegen Nederland, woens dag in Birmingham. De 25-jarige verdediger van Bir mingham City heeft last van een dijbeenblessure. Hij ontbrak za terdag al in de wedstrijd van zijn club tegen Manchester Uni ted (0-2). Bondscoach Sven-Goran Eriks son heeft Wes Brown van Man chester United opgeroepen als vervanger. De Zweed kan tegen Oranje door blessures evenmin beschikken over twee andere verdedigers, Rio Ferdinand en Sol Campbell. RTR/ANP door Peter van Duyl LONDEN - Precies een uur had Ahmed Hossam - voetbalnaam Mido - nodig om White Hart La ne aan zijn voeten te krijgen. Bij zijn debuut voor Tottenham Hotspur, weer een nieuwe club op zijn cv, scoorde de Egypte naar twee goals en stond daar mee aan de basis van de over winning op Portsmouth (3-1). „Wat Mido aanraakt verandert in goud", concludeerde een En gelse journalist, blijkbaar niet geremd door enige kennis van het verleden. De wilde manen hebben plaats gemaakt voor een keurige, strak ke coupe. Het heeft een bijna symbolische waarde, want zelfs de flamboyante Egyptenaar zal beseffen dat hij niet zo heel veel kansen meer zal krijgen in het Europese topvoetbal. In januari haalden Frank Amesen en Mar tin Jol hem op huurbasis van AS Roma naar Londen. Tot half mei, als ook in Engeland de com petitie afloopt, mag Mido naam maken in de Premiership. Mido moet zijn 21e verjaardag nog vieren, maar is al toe aan zijn zesde club in Europa. In 2000 haalde AA Gent de aanval ler naar België en daar overtuig de hij de scouts van Ajax, waar hij in 2001 een contract teken de. De liefde tussen Mido en Ajax was even intens als gecom pliceerd. De goals van de Egyp tenaar stonden aan de basis van de landstitel van 2002, maar een conflict met zijn trainer Ronald Koeman loerde altijd om de hoek. In het voorjaar van 2003 scheid den de wegen van Ajax en Mido en uiteindelijk is de speler daar niet beter van geworden. Na een korte huurperiode bij Celta de Vigo kwam hij bij Olympique Marseille terecht. Maar in Zuid- Frankrijk bleef hij ook maar een jaartje hangen. Begin dit sei zoen bracht zijn zaakwaarne mer Mino Raiola hem onder bij AS Roma. In de Italiaanse hoofd stad kwam hij echter in een half jaar competitievoetbal tot slechts acht invalbeurten. Mido (rechts) houdt verdediger Dejan Stefanovic van Portsmouth van zich af. foto Fiona Hanson/EPA Ondanks zijn reputatie durfde Martin Jol het bij Tottenham Hotspur wel aan met Ahmed Hossam. Hoewel gesteld op dis cipline heeft de Hagenaar in zijn hart altijd een voorliefde ge had voor voetballers met afwij kend gedrag. Jol herinnerde zich niet het 'schaar-incident',- maar de passie, het talent en de fysieke kracht, die Mido in po tentie geschikt maken voor het Engelse voetbal. En dus mocht Mido zich twee weken geleden melden op White Hart Lane, de thuishaven van de Spurs. Vorige week tegen Bol ton Wanderers bleef hij nog aan de kant, zaterdag mocht hij te gen Portsmouth zijn debuut voor zijn nieuwe club maken. Omhelzing En Mido won direct de harten van de fans. De Egyptenaar was het brandpunt van de Londense aanvalsgolven. Nadat Kamara Portsmouth op voorsprong had gekopt, sleepte Mido zijn nieu we club er doorheen. Voor de pauze kopte hij een voorzet van Simon Da vies tegen het net (1-1), na een uur spelen benutte hij knap werk van Jermaine De foe voor zijn tweede doelpunt (2-1). Na een stevige omhelzing van Jol mocht Mido daarna gaan uitblazen. Robbie Keane maakte er met een prachtig doel punt nog 3-1 van. De zege van Tottenham op Portsmouth kwam ook voor Jol op een zeer gunstig moment. Na de prachtige serie rondom de kerstdagen, haalde zijn ploeg in de jongste vier wedstrijden slechts één punt, De overtuigen de start van Mido smoorde zater dag elke beginnende onrust di rect alweer in de kiem. GPD Soms weet ik echt niet meer hoe ik het heb. Een grote club als Servet- te wordt met een schuld van 7,2 mil joen euro failliet verklaard, terwijl wij in Nederland een club met 24 miljoen euro schuld gewoon voort laten be staan. Natuurlijk kan ik de emoties van de supporters en de mensen die al jaren lang bij Fortuna Sittard werken best begrijpen. Dan vecht je voor je clubje en hoop je dat je clubje blijft bestaan, maar als nuchtere buitenstaander snap ik er niets meer van. Ik vraag me echt af op welke gronden Fortuna het voordeel van de twijfel heeft gekregen. De totale schuld be draagt 24 miljoen, waarvan drie mil joen ineens voldaan moet worden. Ze willen nu bedrijven rond het stadion la ten vestigen, maar ik betwijfel of dat gaat lukken. Het stadion is aan de bin nenkant waanzinnig mooi, maar aan de buitenkant ziet het er niet uit. Het is een betonnen bak. Welk bedrijf wil daar nu zitten? Er wordt geroepen dat Fortuna Sittard zo'n roemruchte historie heeft en zulke grote spelers heeft voortgebracht. Dat valt niet te ontkennen, maar dat geldt voor meer clubs en mag natuurlijk geen reden zijn om een club in stand te hou den. Als je 24 miljoen schuld hebt opge bouwd, moet je gewoon constateren dat er een slecht management is ge voerd. Ja, en dan zijn ze bij Fortuna ook nog verontwaardigd dat ze drie punten in mindering krijgen. Als je je huishoudboekje niet: op orde hebt, is dat toch niet meer dan terecht? En vol gens mij waren ze aan het begin van het seizoen ook door de KNVB gewaar schuwd. Wij moesten donderdag met Dordrecht in Sittard tegen Fortuna spelen. Wij hadden na alle ophef van een dag er voor verwacht dat het stadion hartstik ke vol zou zitten, maar er waren nauwe lijks 2000 mensen. Nou, als die club echt in de gemeenschap zou leven, wa ren er heus wel meer toeschouwers ge komen. Nee, Fortuna leeft helemaal niet. Op weg naar Sittard kreeg ik in de bus een krant onder ogen. Op de voorpagi na stond met grote letters dat Fortuna gered was en vlak ernaast stond een be richtje over een bedrijf waar 260 ontsla gen waren gevallen. Op zo'n moment vraag ik me dan af of ze nu voor die mensen ook iets gaan doen. Ik ben echt heel benieuwd hoe dit gaat aflopen. Dan kunnen de mensen van Fortuna wel roepen dat het de gezond ste club van Nederland wordt en dat ze over drie jaar in de eredivisie zullen spelen, maar dat zijn loze kreten. Dat zijn uitspraken waar je niks aan hebt. De cijfers wijzen anders uit. Hoe willen ze toch van die schuld van 24 miljoen afkomen? Ik heb begrepen dat men een benefietduel wil organiseren, maar vol gens mij haal je daar geen 24 miljoen mee op. Gérard de Nooijer van onze sportredactie MADRID - Real Madrid heeft in de strijd om de Spaanse titel de aspiraties duidelijk nog niet ver loren. De Koninklijke haalde za terdag met 4-0 uit tegen Espa- nyol en zag Barcelona gister avond thuis verliezen van Atleti- co Madrid. Raul eiste met twee treffers de hoofdrol bij Real op. Hij scoor de in de 30e en 75e minuut. Zida- ne opende in de dertiende mi nuut de score voor de formatie uit Madrid. In de slotfase teken de Gravesen voor de vierde tref fer. Barcelona ging op eigen veld pijnlijk onderuit tegen Atletico Madrid. Spaans international Fernando Torres zorgde na twee minuten al voor 0-1, maar Barga kreeg twintig minuten voor tijd een ideale kans op de gelijkmaker. Ronaldinho miste echter vanaf elf meter. Torres besliste het duel vier minuten in blessuretijd definitief. Hij maak te vanaf de strafschopstip geen fout: 0-2. Valencia haakte definitief af in het titelgevecht. De nummer drie liet opnieuw punten liggen door met 3-3 gelijk te spelen te gen Real Sociedad. De goals vie len vooral in de laatste tien mi nuten. In de 80e minuut was het nog 1-1. Duitsland Lijstaanvoerder Bayem Mün- chen heeft in de Bundesliga een uitstekend weekeinde achter de rug. De Duitse recordkampioen won zelf met 2-0 van Bayer Le- verkusen en zag achtervolgers Schalke 04 en VfB Stuttgart in de strijd om het landskampioen schap punten verspelen. Roy Ma- kaay was opnieuw trefzeker voor het elftal. Hij maakte in blessuretijd van de eerste helft de 1-0 vanaf de strafschopstip. Bert van Marwijk zag zijn club Borussia Dortmund, nog onge slagen na de winterstop, knap winnen in de uitwedstrijd tegen het hoger geklasseerde Han nover 96. Aan de hand van Lars Rieken, die twee keer scoorde, won het elftal van Van Marwijk met 3-1. Ook Dick Advocaat won met Bo russia Mönchengladbach. De ploeg nam met een 3-2-zege op Freiburg verder afstand van de onderste plaatsen. Grote man bij Gladbach was Wesley Son ck. De in de winterstop h Ajax overgestapte Belg sak tweemaal. |S| Engeland In de strijd om de titel ntF Manchester United in Ensti geen fout tegen Birmi:.:^ Het werd 2-0 voor Ferm, formatie. Routinier RoyS* en wonderkind Rooney m den voor de favoriet. L Chelsea kon niet over Arjaip ben beschikken en zondero:lj kerspits speelde Chelsea ftj puntloos gelijk tegen Ma» ter City. De koploper heet! negen punten meer dan Uaft Nummer drie Arsenal woei In de uitwedstrijd tegen .if] Villa waren de Londenarcï 3-1 het sterkst. Binnen kwartier stond Arsenal 2-0, door goals van Ljuciaf en Henry. Na 28 minuten rA te Ashley Cole er zelfs 3-D* Pas in de slotfase deed Anfch mens Aston Villa wat terug i Italië Juventus heeft zaterdag de J de competitienederlaag b'-T vier dagen geleden. De kop* van de Italiaanse compel ging in de uitwedstrijd tegel lermo met 1-0 onderuit. AM pen woensdag verloor de aj uit Turijn ook al met 1-0.1 voor eigen publiek tegen Sa doria. Het enige doelpunil de wedstrijd viel al na twaaJ nuten. Brienza maakte d; langrijke treffer voor Paler: Door de nederlaag is het gar nummer twee AC Milan ge> ken naar twee punten. DeYJI zen wonnen gisteravond 'i op de valreep met 2-1 van li Roma. Crespo maakte in delfl ste minuut de winnende treiij Internazionale speelde voffj vijftiende keer in 23 compf'j duels gelijk. De nummer van de Serie A kwam op bij het laaggeklasseerde niet verder dan 2-2. Opval* was dat Edgar Davids weer j deel uitmaakte van de bi matie van trainer Mancim België Anderlecht raakte verder act op in de titelrace met Club Er ge. De landskampioen kwals teren op bezoek bij AA 0 niet verder dan een doelps loos gelijkspel. Koploper Br ge, dat tegen Lierse wel® (2-0), heeft nu al veertien p ten meer dan Anderlecht. A);

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18