)avis trots en waardig kampioen Ajax is structureel stuurloos )aniel Sanchez wint de supercup en eretitel Willeboordse wordt zevende in Parijs Oranje-schaatsers krijgen huiswerk merikaanse schaatser schaart zich in rijtje met kleurrijke sporthelden Kokmeijer mag ziekenhuis verlaten Freeman overweegt comeback Zeilrace om wereld via Rotterdam Toernooizege Krajicek in Ortisei Daniël Ward razendsnel op 400 meter ledactie: 0113-315640 Lww.pzc.nl jnafpdactie@pzc.nl 'ostbus 31» 4460 AA Goes HvPrtentie-exploitatie: 5-en Midden-Zeeland: 0113-315520; M?uws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. Zusjes Nijpjes hetzelfde maar toch verschillend U Peter van der Hulst 10SKOU - Shani Davis schaar- |e zich in Moskou in een rijtje net Tiger Woods, de honkbal en Jacky Robinson en Hank laron en tennisser Arthur Ashe. \ls kleurlingen zetten ze een mieke prestatie neer in een loor blanken gedomineerde [port. Davis werd gisteren in loskou de vijfde Amerikaan joit die de wereldtitel allround jpeiste, maar de eerste in de 118-jarige geschiedenis van het loernooi die van Afro-Ameri- laonse afkomst is. „Mijn kleur mag anders zijn, mijn liefde ioor de sport is net zo groot als bij elke andere schaatser." Javis begrijpt dat hij een unie everschijning is op de schaats- Niet alleen vanwege zijn en zijn prestaties. Twee jaar geleden maakte Davis als monieme deelnemer zijn de buut op het WK, vorig jaar pak- hij zilver achter landgenoot Chad Hedrick .en dit jaar be- tormde hij de hoogste trede. Da- ris is vooral uniek vanwege de moeizame strijd die hij moest le- reren. Van de Amerikaanse toad kreeg hij weinig support, ijn moeder, die Shani al in zijn onge jaren naar de tientallen ki- imeters verderop gelegen «kaatsbaan van West-Allis 1, klimt niet voor niets gere- 1 in de pen om tegen de bond en voor de belangen van haar ïoonte strijden. n Moskou bleek dat nog maar eens. De kosten van de ticket voor coach Bob Fenn, die even eens weinig op heeft met de schaatsbond, werden door bei den gedeeld. De overwinning smaakte daarom zoet voor Da- Shani Davis (rechts) en zijn coach Bob Fenn vieren dat Davis als vijfde Amerikaan in de historie wereldkampioen allroundschaatsen is geworden. foto Jerry Lampen/RTR vis én Fenn. De laatste keer dat het WK op het grondgebied van de voormalige Sovjet-Unie werd gehouden (1988) leidde de coach Eric Flaim in Alma Ata naar de wereldtitel. Achttien jaar later flikte hij het weer. „Dit is twee uit twee", zei een geëmotioneerde Fenn. Davis zou zonder de steun van zijn coach waarschijnlijk niet aan het WK hebben deelgeno men. „Hij is mijn motivator en hij schreeuwt harder dan wie ook over de baan. Dat is-goed, want ik mogi-soms wakker wor den geschud." Dat bleek na het WK sprint, twee weken geleden, waar Davis twee keer tweede werd op de 1000 meter. „Daar na ging het snel bergafwaarts. Ik ben een perfectionist en. ik schaatste gewoon slecht. Ik wil de alles snel herstellen, maar de tijd was naar mijn gevoel te kort." Dick Berg, een persoonlijke vriend die hem financieel steunt, en Fenn brachten hem op andere gedachten. Al had de coach in Moskou heel wat werk te verzetten. Hij wist dat Davis zélf zijn grootste tegenstander was op weg naar de allroundti- tel. In uiterste nood gebruikt Fenn dan zijn trucje. „Dan vraag ik hem of ik net als in het boksen de handdoek in de ring moet gooien." Niet alleen in de aanloop naar het toernooi moest hij naar het redmiddel grijpen, ook na de eer ste wedstrijddag. Davis had ten opzichte van Hedrick te weinig voorsprong gepakt op de 500 me ter. Op de vijf kilometer hield hij de schade nog beperkt, zodat hij toch nog als leider de tweede dag inging. Op de 1500 meter hielden hij en zijn landgenoten vervolgens huis. De Amerika nen eisten de eerste vier plaat sen op. Davis pakte in de win nende tijd van 1.46,60 negentien de van een seconde op Hedrick. De marge die Davis had op de tien kilometer (6,84 seconde) gaf hem genoeg ademruimte. Boven dien speelde de slimme Fenn een rol. Hij kuste in het perscen trum het papiertje waarop hij al le tussentijden van Hedrick had genoteerd. Davis leverde bijna een kopie van de rit van zijn con current uit Texas. Motivatie De 22-jarige uit Chicago wil vol gend jaar geschiedenis schrijven door als eerste op twee verschil lende disciplines (langebaan en shorttrack) een medaille te win nen tijdens de "Winterspelen. Uniek is hij al door als eerste kleurling de wereldtitel all round te pakken. Eerder liet Fenn hem in Salt Lake City in het restaurant Heroes zien wel ke andere donkere atleten hem in Amerika voor gingen. „Dat was een extra motivatie voor hem." Om het te onderstrepen ver scheen Davis op de persconfe rentie in een T-shirt met de Afro-Amerikaanse vlag. Trots en waardigheid, was de tekst op het textiel. „Ik probeer daar naar te leven. Dit shirt betekent veel voor me." GPD ROTTERDAM - Na een verblijf van ruim anderhalve maand mag Niels Kokmeijer, voormalig voetballer van Go Ahead Eagles, waarschijnlijk vanmiddag het zieken huis in Rotterdam verlaten. De 27-jarige inwoner van Uitgeest moet eerst nog wel een laatste onderzoek aan zijn zwaar getroffen onderbeen on dergaan. Maar hij ging er gisteren van uit dat hij daarna afscheid kan nemen van het verplegend personeel. Kokmeijer moet het thuis heel rustig aan doen. Hij mag zijn gekwetste been, waarop ook huidtransplantatie is verricht, absoluut nog niet belasten. Wel mag hij zich met behulp van krukken een beetje in huis voortbewegen. ANP DEN HAAG - De Australische atlete Cathy Freeman over weegt een comeback. Als er een 'grote bijval' voor dit plan komt, wil ze volgend jaar weer op de 400 meter in ac- - tie komen bij de Gemenebestspelen in Melbourne. Dit maal zal ze niet op het individuele nummer starten, maar in de estafette. De winnares van het goud op cle 400 meter tijdens de Olympische Spelen in Sydney (in 49,11 seconden) zegt dat ze zin heeft in een nieuwe carrière op de atletiekbaan. De aboriginal Freeman ontstak bij de Spelen in haar land het olympisch vuur en is in haar eigen gemeenschap een belangrijk symbool. GPD ROTTERDAM - De vierjaarlijkse zeilrace om de wereld, de Volvo Ocean Race, doet volgend jaar Rotterdam aan. De organisatie van het evenement heeft de Maasstad bo ven Amsterdam verkozen. Het gaat om een stop-over tij dens de achtste en voorlaatste etappe van Engeland naar Zweden. Vrijdag worden bij de Koninklijke Roei en Zeilvereniging De Maas in de Rotterdamse Veerhaven de plannen offici eel gepresenteerd. Daarbij zijn onder anderen burgemees ter Ivo Opstelten en de grote baas van de Ocean Race, Glenn Bourke, aanwezig. ANP ORTISEI - Michaëlla Krajicek heeft gisteren het ITF-toer- nooi in het Italiaanse Ortisei gewonnen. De zestienjarige tennisster versloeg in de finale de Duitse Sandra Klösel met twee keer 6-3. Krajicek kwalificeerde zich voor de eindstrijd door een ze ge op de Tsjechische Sandra Kleinova. Het halfzusje van Richard Krajicek was in december ook al succesvol in Ita lië met een eindzege bij het toernooi in Bergamo. ANP GOES - Atleet Daniel Ward heeft zaterdag bij indoorwed- strijden in Nebraska de 400 me ier in 47,26 seconden gelopen. Daannee dook hij vier honderd- sten van een seconde onder de li miet voor het Europees kam pioenschap in Madrid. De 21-ja- rige Hulstenaar kondigde echter al eerder aan niet naar dat toer nooi te gaan. Twee weken geleden was Ward inhetTexaanse Lubbock ook al snel op de 200 meter. Hij klokte toen 21,02, wat hem aanvanke lijk .eveneens een startbewijs voor het EK opleverde. Maar Nat hij de snelle tijd op een ietwat vreemde baan - geheel toiid en zonder opstaande boch ten-liep, werd die niet erkend. Ward gaf echter toen al aan niet naar Madrid af te reizen. Het toernooi past, niet in het wed- stiijdschema dat zijn universi- tótscoach voor hem heeft opge steld. De snelle 400 meter van zater dag is voor Ward dan ook niet meer dan een teken dat hij op de oede weg zit. Hij wil pieken op "Amerikaanse studentenkam- >enschappen, die begin maart Arkansas worden gehouden. 2ijn tijd van 47,26 was in Ne- goed voor de derde Twee atleten waren met 11,17 sneller dan hem. Ward nes- slde zich wel op de tweede pats van de Nederlandse rang- jjst van snelste 400 meters aller 'jden. Alleen Arjan Visserman 'asmet 46,73 sneller dan Ward, 'at was in 1987. 'a Zeeuws-Vlaming kwam za- erdag eveneens uit op de 4x400 'ater. Met cle ploeg van de uni citeit van El Paso- werd hij aide in 3.13,60. door Andrè Hooqeboom AMSTERDAM - Ajax is de weg volle dig kwijt. Het krediet van Ronald Koe man, de langstzittende oefenmeester in de Arena, is op. Na de 2-1-nederIaag te gen Twente rolde het 'Koeman rot op' van de tribune en dat is meestal het be gin van het einde. Wellicht zal de Gro ninger het seizoen nog afmaken, maar of hij zijn contract tot 2006 uitdient is hoogst onwaarschijnlijk. De chemie is al enige tijd weg tussen de trainer en zijn groep. De ruzies met de talenten Van der Vaart en Sneijder, zijn behoudende instelling en het teleurstel lende verloop van dit seizoen vormen een optelsom die in de Arena maar tot een uitkomst kan leiden: vertrek, Per omgaande of op zeer korte termijn. Kon het gelijke spel tegen ADO Den Haag, vorige week, nog gezien worden als een incident, na de nederlaag tegen Twente is het in de winterstop zorgvul dig opgebouwde zelfvertrouwen als sneeuw voor de zon verdwenen. Nie mand in Amsterdam durft nog het woord kampioenschap in de mond te ne men. Zelfs het bereiken van de Cham pions League is na gisteren vrijwel on mogelijk geworden. Koeman houdt zelf overal rekening mee: „Als het hier slecht gaat, dan breekt meestal de pleu ris uit. Daar hoef je geen helderziende voor te zijn." En slecht gaat het met Ajax. Tegen Den Haag was het spel bedroevend, tegen Twente gisteren was het nog slechter. Of de tegenstander was beter. Dat laat ste was zeker ook het geval. Twente is geen Den Haag. Met Simon Cziommer, de briljante Blaise N'Kufo en midden velder Dmitri Shoukov als uitblinkers werd het zorgvuldig gecreëerde Amster damse bouwwerk gisteren tot de grond toe afgebroken. Daar hielp zelfs geen vroege goal tegen. In tegenstelling tot een week eerder be- De Ajacieden Johnny Heitinga (links) en Angelos Charisteas treuren na de tweede goal van FC Twente. foto Olaf Kraak/ANP gon Ajax tegen Twente wel met voldoen de agressiviteit en dat leidde tot een ge droomde vroege treffer. Maar het effect van die kopgoal van Escudé was géén opluchting. Het doelpunt verlamde Ajax zelfs. Na tien minuten verloren de Amsterdammers de greep op cle gebeur tenissen en vielen lusteloos en plichtma tig aan. Opnieuw viel Charisteas vooral in negatieve zin op. Voor de tweede keer op rij. Tegen Den Haag was het al niet opzienbarend wat de Griek liet zien, gisteren was hij vooral anoniem. De enkele kans die hij kreeg, miste, hij ook nog. Daarmee is de aankoop van Koeman toch ter discussie komen te staan. Op merkelijk, omdat Charisteas veelbelo vend startte tegen Utrecht en Heeren veen en door veel kenners werd gezien als het laatste stukje in de legpuzzel van het nieuwe Ajax. Tegen ADO en Twente maakte de spits vooral een hul peloze indruk. Omdat Babel, in de basis gestart dit keer voor Mitea, al vroeg met een blessure was uitgevallen, wa ren er geen spelers meer die het verschil konden maken. Van der Vaart werkte hard en had enkele goede, maar geen be slissende momenten. Wesley Sneijder worstelt met zijn vorm én zijn positie, links op het middenveld, daar waar hij in Oranje meestal als meest aanvallen de middenvelder wordt geposteerd. On der het toeziend oog van de bondscoach zakten eigenlijk alle internationals door het ijs. Nigel de Jong had geen greep op N'Kufo, John Heitinga, op het middenveld weer als vervanger van de geblesseerde Galasek, haalde een vol doende en was ook nog een keer dicht bij een treffer. Maar geen van allen los te de beloftes in, die zij zo kort geleden nog waren: de hoeders van het Neder landse voetbal, de hoop voor de toe komst, het fundament van het nieuw Oranje. Wel ouder geworden, maar niet beter. Geschiedenis Bovendien lijkt bij Ajax de geschiede nis zich te herhalen. Drie maanden gele den bezwoer Koeman de crisis na de ne derlagen tegen Bayem München, Macca- bi Tel Aviv en Heerenveen door in Til burg tegen Willem II zijn elftal op acht posities te wijzigen. Dat leidde tot ze ven overwinningen op rij (en één gelijk spel tegen Feyenooi'd). In de winterstop versterkte hij de selectie met de komst van Angelos Charisteas. Nu de mogelijk heden op zijn en Ajax niet beter is ge worden, dreigt opnieuw een crisis. Dan resteert nog slechts één optie: het ver trek van de trainer. GPD iggLfrits Bakker jpWERPEN - Daniel San- "ez had zaterdagavond de vond van zijn leven. In de Ant- ^fpse Zuidercroon. waar ze shonderd genodigden tijdens en galadiner naar biljarten ke- S. won de kleine Spanjaard supercup in een rechtstreeks üe' met Dick Jaspers. Aan het ,ot yan de avond werd hij door e tijftig beste spelers van de toreld ook gekozen tot Speler van het jaar 2004. Die twee ti tels leverden Sanchez twee tro feeën met een totale waarde van 7500 euro en een geldpremie van 17.500 euro op. De Span jaard, die één Nederlands zinne tje uit zijn hoofd heeft geleerd („ik ben géél blij met deze over winning") liep nog urenlang stralend rond op het gala. Dick Jaspers moest in korte set jes van zeven caramboles bui gen voor de speler die overkomt als een schuchter, verlegen jon getje, maar aan het biljart de meest artistieke en spectaculai re ballen uit zijn keu kan tove ren. Hij gaf er zaterdagavond in een chique décor een buitenge woon staaltje van weg. Zo begon hij het treffen met Jas pers (de wereldkampioen tegen de houder van de wereldbeker) met een set van zeven in één beurt. Jaspers knokte zich nog terug naar 1-1 (7-5 in drie beur ten), verloor de volgende twee sets en bleef met 4-2 aan de ver keerde kant van de score. De Ne derlander voelde zich kennelijk niet zo op zijn gemak met zo veel rumoerige toeschouwers op de achtergrond. Sanchez speel de onbekommerd, met gevoel voor show en entertainment. Het gala in de Zuidercroon, op gesierd met optredens van Clous- eau en de Belgische zangeres Na talia, begon met een ontmoeting België tegen een wereldteam. Torbjörn Biomdahl, Marco Za- netti en Semih Sayginer won nen een achtervolgingspartij met penalty's van Raymond Ceu- lemans, Ludo Dielis en Frédéric Caudron. In de verkiezing Spe ler van het jaar haalde Sanchez veruit de meeste punten, voor Dick Jaspers, Frédéric Caudron, Semih Sayginer en de jonge Griek Filipos Kasidokostas. Al die spelers komen over ruim een week in actie tijdens het WK lan den in het Duitse Viersen en een week later in het toernooi om de wereldbeker in Sluiskil. door Roeland van Vliet PARIJS - Elisabeth Wille boordse is bij de Super World- cup in Parijs als zevende geëin digd in de klasse tot 63 kilo gram. De uit Middelburg afkom stige judoka verloor knullig in de tweede ronde van de herkan singen en liep daardoor de strijd om de derde plaats mis. Willeboordse, op 30 januari nog winnares van de Worldcup in Sofia, was in de eerste ronde te sterk voor de Finse Johanna Yli- nen. Ze kwam een koka voor en hield die kleinst mogelijke voor sprong vast. „Ik was heel voor zichtig. Ik wilde geen risico lo pen en een worp tegen krijgen", zei ze. Vervolgens leed ze een kansloze nederlaag tegen Marie Pasquet uit Frankrijk. Na 56 se conden was Willeboordse, die niet fel genoeg was, op ippon verslagen. „Een perfecte worp van die Francaise", zei Jan de Rooy, haar coach. In de eerste ronde van de her kansingen was opeens weer een heel andere Willeboordse te zien. Na ruim anderhalve mi nuut had ze Sara Alvarez al op haar rug liggen. Willeboordse: „In die partij had ik niets te ver liezen. Alvarez is de Europees kampioene en ik had al drie keer van haar verloren. Ik kon alle risico nemen." Maar daarna liet ze het in de tweede ronde van de herkansin gen helemaal lopen tegen Sarah Clark. Willeboordse maakte een beginnersfout en werd door de Engelse op haar rug gegooid. Daardoor was ze uitgeschakeld en mocht niet strijden om het brons. Voor de race om een startbewijs voor het Europees kampioenschap in Rotterdam deed ze wel goede zaken. Net als in Sofia pakte ze punten voor de Europese ranglijst, terwijl Daniëlle Vriezema, haar concur rente, nog op nul staat. pagina 24 Willeboordse stuk na beginnersfout Daniel Sanchez door Martijn van Beeten MOSKOU - Na de tweede Ame rikaanse mokerslag in twaalf maanden moeten de Nederland se schaatsers er maar eens aan wennen dat succes niet langer verzekerd is. Dat geldt voor de allroundtoernooien én de indivi duele afstanden. Sven Kramer keek vorig jaar op televisie naar het WK allround in Hamar. Hij zat zich op te vre ten dat de Nederlanders zich lie ten aftroeven door Chad Hed rick en Shani Davis. „En nu ge beurde hetzelfde met mij." Vo rig jaar kregen de Nederlanders een waarschuwing. En ze na men die ter harte, trainden de af gelopen zomer keihard. Uvtde- haage forceerde zich zelfs en kreeg knieproblemen. Mark Tui- tert joeg zich over de kop. On danks al die arbeid was het ver schil met de twee Amerikanen in Moskou nog groter dan in Ha- mar. Natuurlijk begon al tijdens het WK een zoektocht naar het waarom van het Nederlandse fa len. De duurbetaalde sterren Verheijen, Uytdehaage en De Jong werden vierde, vijfde en ze vende. Ze werden geklopt door twee Amerikanen en Kramer. Het vaste rijtje excuses passeer de in Rusland de revue. De hoge prestatiedichtheid in Neder land, waardoor het aantal selec tiemomenten zo hoog is. Jezelf steeds opnieuw moeten bewij zen tot de tank leeg is. Het druk ke programma dus. Maar Hed rick sloeg ze ook op dat gebied om de oren. „Ik zou vandaag nog willen ruilen. Ik moet steeds voor wedstrijden naar Eu ropa, vlieg heen en weer. Een week voor het WK schaatste ik nog met een jetlag in Baselga." „De Nederlandse teams moeten duidelijke keuzes maken," stelt topsportcoördinator Ab Krook. „Afgestemd op het individuele belang. En wij moeten ervoor zorgen dat de selectiecriteria zo danig zijn, dat schaatsers zich zelf niet over de kop jagen. Maar dan moeten ze zelf ook wedstrijden als tussendoortje durven beschouwen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17