AIVD'ers druk tijdens optocht PZC Carnavalsstoet in Paerehat trekt duizenden toeschouwers J Carnaval op zijn Zeeuws een feest Sprookjesachtige meisjes in 's Heerenhoek. foto Mechteld Jansen In 's-Heerenhoek wordt snoep uitgedeeld. foto Mechteld Jansen maandag 7 februari 2005 swb Carnavalsoptocht in 's-Heerenhoek. foto Mechteld Ja foto Willem Mieras door Ingrid Huibers 's-HEERENHOEK - Met een bijna voorjaarsachtig zonnetje in de rug of het gezicht kijken duizenden mensen gistermiddag naar de carnavalsoptocht in Pae rehat ('s-Heerenhoek). De medewerkers van de Algeme ne Inlichtingen en Veiligheids Dienst (AIVD) hebben het er maar druk mee. Een vlok schuim op de grond? Snel even aan ruiken. Confetti? Onder het vergrootglas. Iets vreemds ge zien? Even melden via de mobi lofoon. De Petietjes halen alles uit de kast 'voe een tupsafe Pae rehat'. Veel oh', ah's en lachsalvo's oog sten De Guusjes die als Flying Doctors in een prachtig vlieg tuig acte de présence geven. Even lijkt het erop dat het vlieg tuig motorpech heeft, maar dan worden de vleugels omhoog ge klapt en maant de piloot zijn doctors om te gaan zitten. Een flinke dot gas zet de hele straat in de rook. Het voorwiel komt los van de grond en op twee wie len 'vliegt' het toestel er van door. Carnavalsstichting De Koenkel- pot uit 's-Heerenhoek viert dit jaar haar 44-jarig bestaan. 'Al 44 jaar gekheid op stokje', staat er dan ook op de bont versierde wagen. Iedereen die lacht krijgt een lolly. De net geplaatste fietsbrug over de Sloeweg wordt op de hak ge nomen door d'Opbouwers. 'Me bin wè over 't tupje gewist. Mé een treetje 'e mist'. En dus zit ten alle vrolijke fietsers dik in het verband. Met kapotte fiet sen en fietsonderdelen in de hand zwermen ze rond het prachtig nagebouwde bruggetje. Leuk zijn ook De Elf zotte die zo het hunne denken van het spe ciale beroeps tunnelbrandweer korps dat maar niet van de grond wil komen. Dan doen zij het maar. De bejaarde brand weerlieden schuifelen achter door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Het is geen carnaval zoals het in Bra bant en Limburg wordt ge vierd, maar het is wel een groot kinderfeest. Dat vinden de leden van de Raad van Elf, de Guppies, die in de Zwaan in Oost-Souburg met de kinde ren dansen op carnavalsmu ziek. „Voor carnavalsoptochten en de ongecompliceerde carna- valsleut moet je niet op Wal cheren zijn.. Maar dit Zeeuwse sfeertje bevalt me toch goed", zegt Martin de Laat, opper vorst van de Guppies. De Laat is opgegroeid in Tilburg en via wat omzwervingen in Vlissin- gen terechtgekomen. Hij weet als kruikezeiker wat het is om carnaval te vieren. „Maar ik ga niet naar Brabant om vier dagen te hossen en te zingen. Ik mis het niet echt." Als car naval niet in het bloed zit, moet je het ook niet opdrin gen, vinden de Guppies. De Guppies zijn ontstaan uit de carnavalsvereniging de Stoepeschieters (de carnavals- naam voor de Oost-Soubur- gers), die al in 1974 was opge richt en de latere carnavals stichting Oost-Souburg. Naar voorbeeld van Zuid-Ne derland werd jaren terug een optocht in Oost-Souburg ge houden. „Maar daar ging zo veel tijd in zitten en de animo was minimaal. Dan moet je er mee stoppen." De kinderen genieten van het feest in de Zwaan. Een Batman danst voorbij en een fee, nar en een knalgele Spon gebob, naar de tekenfilm spons. Moeders mooisten in 's-Heerenhoek. foto Mechteld Jansen Oorkonde op de ruit in 's-Heerenhoek. foto Mechteld Ja Toeschouwers in 's-Heerenhoek. foto Mechteld Jansen Verpleegsters in de optocht van Goes. foto Willem Mieras Drummers luisteren de optocht van Goes op. foto Willem Kindercarnaval in De Zwaan in Oost-Souburg. foto Ruben Oreel hun rollators door de straten. Voorin de mandjes liggen keurig opgerolde brandweerslangen. 'Mien straele kom nog varre ge noeg' meldt de prachtig in el kaar gekluste brandweerbak fiets. De Zotjes zijn lekker aan het gy- men. Zij zijn van de 'patatgene ratie' en moeten nodig eens wat afvallen. Katwalk Een reusachtige poes leunt re laxed achterover op twee stuk ken kaas. Het is een 'katwalk' en De Paerehatse Vlegels hou den er de Miss Muisverkiezin gen. En dus zijn er muizen in sexy lingerie en muizen in glit terhesjes. Het publiek kan kie zen tussen Sexy Muis en Zeeuws Muisje. Prachtig aangekleed zijn de le den van het gospelkoor De Onze Lieveheersbeestjes. Op een kar vol met bloemen, vriendelijke slakken en een vrolijk dansende eend klappen de lieveheersbeest jes op de klanken van Raymond van het Groenewouds 'Geef me vuur'. En omdat iedereeh keurig in de maat blijft, ziet het er strak en swingend uit. De Jonkies dansen in hun tot danstheater De Octopus ver bouwde praalwagen. Er wordt li ve opgetreden door de enige echt L-vis. De Boenkzoenken sluiten met hun 'nationel selectie' op skeelers naadloos aan op het WK allround schaatsen dat afge lopen weekeinde in Moskou werd gehouden. In de ploeg van de Boenkzoenken rijden onder meer Bart Veldkramp, Hilbert van de Duim in de mond, Gre- tha Shit en W. van Buuren. Behalve wagens uit Paerehat zijn er zoals elk jaar ook weer verschillende groepen en wa gens uit De Pikpot (Kwaden- damme) en 't Kraaienist (Lewe- dorp) present. De volhouders van de Goese car navalsvereniging Arti-carnaval hebben zaterdagmiddag hun ei gen bescheiden optocht gehoi den. Vanuit café Baarends trol ken de wagens en deelnenw naar de Grote Markt waar pris Lowie de sleutels van de stadi ontvangst nam. Prachtig was« 'Babe watch' reddingsboot ws een setje heel verleidelijk dana omheen zwierde. Zevensprong Alleen in Goes en in 's-Heerev! hoek feesten ze vandaag «jf even door. In Goes is om 14.M uur een gehandicaptenbal mca fé Pake Sake en om 20.00 ïfl een carnavalsavond in café Mid city. Tegen middernacht wore voor de laatste keer de ze vensprong gedanst en krijgt bic gemeester D. van der Zaag zit sleutel terug. In 's-Heerenhoek is vanavoa vanaf 21.00 een kroegentodt Precies om 23.11 wordt het car naval afgeloten met de tradiot» nele verbranding van de koe kelpot. Daarna is het echt c met de pret.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14