Palladium stoot Mae-Uku af PZC Dameszadel bestand tegen steigeren PZC Pauselijke onderscheiding koordirigente Drankrit eindigt in sloot Redt de Kaloot inventariseert bijzondere soorten PZC ,11 Molukse medewerkers willen proberen centrum open te houden AA Ierneuzenaren slachtoffer van beroving Aanhouding na mishandeling Beschonken achter het stuur Gepakt na diefstal en mishandeling Voordeur vernield Goesenaar (21) mishandeld Vandalen gooien opnieuw ruiten in Wildplasser dubbel bekeurd agenda maandag 7 februari 2005 I^Pdith Ramakers 10ST-SOUBURG - Het voort- iestaan van wijkcentrum lae-Üku in de Molukse wijk in jost-Souburg wordt bedreigd. )e Vlissingse welzijnsorganisa- jc Palladium stoot het gebouw 1. De kosten lopen te hoog op n het gebruik van het wijkcen- rum is te gering. „We moeten Kik in het welzijnswerk effectie- tr en efficiënter werken. In -Uku is het te rustig", ver jaart P. Gillissen van Palla- lium. .Telehala, een van de medewet en; van Mae Uku, betreurt die leslissing. maar heeft er deson- lanks begrip voor. „We willen iu zelf proberen om het gebouw ipen te houden. We moeten laar met de Molukse gemeen- chap en de gemeente Vlissin- ien uit zien te komen." latei'dag 12 februari wordt er n Mae-Uku een bijeenkomst ver dit onderwerp gehouden, lanvang 10.30 uur. „We willen an de gemeenschap de vraag oorleggen hoe we verder moe engaan", zegt ze. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-330333 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE Walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 "330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Palladium huurt het gebouw van de gemeente Vlissingen om er buurtactiviteiten te houden. Al 25 jaar vormt Mae-Uku het kloppende hart in de Molukse wijk. Ook voor kerkelijke fees ten mag Mae-Uku gehuurd wor den. De laatste jaren echter, werd het stiller in Mae-Uku. „Er waren nog maar vier activi teiten die aardig liepen", zegt Telehala. Gillissen merkt op Sat Palla dium geen andere keus had, dan het opzeggen van de huur. Hij wijst erop dat er in Oost-Sou burg nog twee andere wijkcen tra zijn, de Zwaan en de Regen boog, waar bewoners cursussen en andere activiteiten kunnen volgen. „Mae-Uku is natuurlijk iets bijzonders en Molukkers zul len een zwak hebben voor het centrum, maar we willen geen verantwoordelijkheid meer dra gen voor dat centrum." Telehala zegt dat een ander wijkcentrum geen alternatief is voor Mae-Uku. „Niet alleen de cursisten zullen niet naar bij voorbeeld de Zwaan gaan, ook de medewerkers doen dat niet." De belangstelling voor de activi teiten is al enige tijd tanende. Een groep Molukkers doet nog mee aan de seniorengymnastiek en aan de doe- en informa tie-ochtend. „Er zijn nog jamses sies en een dartavond, maar daarmee houdt het aanbod op." Het is niet zo dat het aanbod niet goed aansluit bij de wensen van de Molukse gemeenschap. „We hebben enquêtes in de buurt gehouden om te achterha len wat de gemeenschap graag wil doen. Daarop hebben we ons programma afgestemd." Misschien, zegt Telehala-, is een wijkcentrum overbodig gewor den. „Of moeten we een nieuwe draai geven aan de invulling van het programma. In de jaren tachtig hebben we hier prachti ge dingen meegemaakt, maar de behoeftes zijn anders gewor den." Mae-Uku, zegt ze, hoort bij de Molukse wijk in Oost-Souburg. En als er over sluiting wordt ge sproken, zullen de emoties hoog oplopen. „Maar dan moet de ge meenschap er ook zelf aan mee werken dat Mae-Uku het klop pende hart blijft." [ERNEUZEN - Op de Heren- jacht in Terneuzen is gister- lachl een 27-jarige Terneuze- laar beroofd van enkele tiental- en euro's. In dezelfde nacht werd een 66-jarige plaatsgenoot indeWagnerhof met geweld be roofd van zijn portemonnee. )e 27-jarige man had juist geld jepind toen een onbekende hem ld, onder bedreiging van een slagwapen, afhandig maak te De 66-jarige Terneuzenaar kwam bij de Rooseveltlaan onbe kenden tegen. Bij het passeren kreeg de Terneuzenaar een klap in het gezicht en werd zijn porte monnee uit zijn broekzak wegge- rERNEUZEN - Op de Markt in Temeuzen is gisterochtend om hvee uur een 36-jarige Terneu- zense vrouw aangehouden we gens mishandeling. De vrouw weigerde tegen slui tingstijd een horecagelegenheid up de Markt te verlaten. Ze gaf laarbij de beheerster een vuist- ilagin het gezicht. Deze liep let sel op aan haar neus en deed bij ie politie aangifte van mishan- Ongeveer tot de Tweede Wereldoorlog reden de amazones vaak in dameszadels, maar na de oorlog zijn ze in een vergeethoekje terechtgekomen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - „Paardrijden op een gewoon zadel is al moeilijk, dus zal het op een dameszadel wel helemaal lastig zijn", verwacht Miranda Goetheer. Ze is een van de zeventien deelneemsters aan het dameszadelrijden in manege stal Groot Prooyen in Middelburg. „Be wust op je billen zitten en niet steunen op je stijgbeugels", roept instructrice Charlotte Specken van de Nederlandse Vereniging Het Dameszadel. Miranda, Monica de Smalen en Maria van Winden kijken naar de verrichtin gen van de eerste groep. Ze giebelen. „We hebben voorpret." Die damesza dels, vinden ze, zien er bijzonder uit en ze prikkelen de fantasie. „Wat een stevi ge beugels zitten er bovenop. Wat zou er gebeuren als je in draf gaat", ze la chen weer. Het is een onderonsje. Maar als Herman binnenkomt, behoort alle gekheid tot het verleden. Herman is een grote Gelderlander, een paard waar je niet omheen kunt. „Ik maak me een beetje druk hoe ik erop moet komen", zegt Miranda. Ze deelt Herman met In geborg Groeneschey. Ingeborg is het eerst aan de beurt. Ze krijgt een trapje om in het zadel te gaan zitten en stapt snel weg op Herman met twee benen soepeitjes aan een kant. Miranda is ge rustgesteld. Ze vindt dat Ingeborg goed doorzit. „Maar in draf word je toch behoorlijk door elkaar geschud." Lierman heeft er schik in en ook Priscil- la, het paard van de eigenares van de stal, Corneli Langebeeke. Met een stok (cane) worden de hulpen aan de rechter kant, waar het been ontbreekt, gegeven. „Een licht tikje is voldoende", zegt Beer Meijer, secretaris van de vereninging van het dameszadel. „De principes voor het rijden in een dameszadel en een he renzadel zijn hetzelfde", vult ze aan. „Iemand die niet goed rechtop op een dameszadel zit, zit dat ook niet op een herenzadel." Veiligheid Hofdames, gekleed in lange rokken, ge bruikten lange tijd een paard louter als vervoersmiddel. Vrouwen droegen rok ken en vrouwen deden niet aan sport. Ze schreden voorwaarts op een paard van a naar b en zaten comfortabel op een soort zadelstoeltje. Dat gebeurde in de veertiende eeuw. „Eeuwen later, toen edelvrouwen ook mee wilden doen aan de jacht, werd er aan de veiligheid van het dameszadel gesleuteld. Bij de opwaartse bewegingen namelijk van het paard vielen de vrouwen van het paard." Er werd een extra kruk of beugel uitge vonden, waarachter het linkerbeen steun kon vinden. Met opgetrokken been konden de paarden bokken of stei geren, maar de amazones bleven op het paard. „Ongeveer tot de Tweede Wereldoorlog reden de amazones vaak in damesza dels, maar na de oorlog zijn ze in een vergeethoekje terechtgekomen. Vrou wen wilden zo nodig dezelfde dingen doen als mannen", zegt Beer Meijer. De vereniging wilde niet dat het damesza del een stille dood zou sterven en eind jaren zeventig werd de vereniging opge richt. „Het is een ambacht om zo'n spe ciaal zadel te maken. De ambacht mag niet uitsterven. Gelukkig hebben we een jonge dameszadelmaker gevonden." Dameszadels worden met de hand ge maakt, net als de grote omslagrokken. „Het zijn veiligheidsrokken, die vind je niet in een doorsnee rijkledingenzaak." door Inqrid Huibers OVEZANDE - Vanwege haar tomeloze inzet voor het koor Pius X kreeg Corrie De Baar-Rentmeester gister ochtend in Ovezande een pau selijke onderscheiding opge speld. De gedecoreerde werd tijdens de wekelijkse viering in de Onze Lieve Vrouw Hemel- vaartkerk verrast. Zelf beken de ze na afloop 'even gehuild' te hebben toen ze haar hele fa milie de kerk binnen zag ko men. „Ik had geen idee wat er ging gebeuren." Corrie De Baar-Rentmeester is al 38 jaar actief binnen het koor Pius X. Op latere leeftijd is ze nog begonnen met een dirigentenopleiding die ze met succes afrondde. Tegenwoordig is ze één van de twee dirigenten van het koor. Met de onderscheiding op de borst gespeld mocht De Baar-Rentmeester meteen het koor dirigeren, terwijl de an dere dirigent zich naar boven spoedde om het orgel te bespe len. Speeltuinvereniging Binnen de parochie is De Baar-Rentmeester lid van de werkgroep liturgie. In Ove zande zet ze zich al jaren in voor de EHBO, het Oranjeco mité en de speeltuinvereni ging. Bij de Pro Ecclesia et Pontifi- ce hoort een oorkonde met daarop een handtekening van de paus. GRI.TPSKERKE - In een sloot op de Zandvoortse- weg in Grijpskerke werd zaterdagavond om streeks kwart over acht een auto aangetroffen. Omdat niemand in de auto zat, werden ambulan ce, brandweer en een duikploeg ingeschakeld. De bestuurder, een 37-jarige Middelburger, meldde MIDDELBURG - In de Willem Arondeusstraat in Middel burg heeft een 21-jarige Middelburgse automobilist gister ochtend rond kwart over vijf een rijverbod van drie uur gekregen omdat hij meer dan anderhalf keer de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedronken had. Tevens bleek hij niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Tegen de bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt.In de Schel- destraat in Vlissingen kreeg een 26-jarige Vlissingse auto mobilist zondagochtend om half vijf een rijverbod van vier uur omdat hij ongeveer twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken had. VEERE - In een horecabedrijf in de gemeente Veere werd zondagochtend om vier uur een 19-jarige Vlissinger aan gehouden op verdenking van diefstal van twee gsm's en rookwaar.Hij had ook een 19-jarige bezoekster in het ge zicht geslagen, die daardoor enkele schrammen en een dikke kank opliep. MIDDELBURG - De ruit van een voordeur van een wo ning in de Westerscheldestraat in Middelburg werd giste ren rond half tien 's ochtends vernield. Het schadebedrag is niet bekend. GOES - Een 21-jarige man uit Goes is zaterdagochtend rond kwart voor zes op de Beestenmarkt mishandeld door een groepje onbekende mannen. De Goesenaar liep rtiet een vriend op de Beestenmarkt toen hij zonder aanleiding van achter werd besprongen door een groepje van twee of drie mannen. De man uit Goes liep hierbij enkele zwellin gen op aan zijn gezicht. GOES - Vandalen hebben in Goes in de nacht van zater dag op zondag opnieuw op grote schaal ruiten vernield. Deze keer waren ze in de Goese Polder actief. Van een wo ning in de Spinne sneuvelde de voordeurruit en in de Paul van Zeelandlaan werd een ruit van de woonkamer ver nield. Van een woning aan de Robert Schumanlaan werd een keukenraam kapot geslagen. Eind vorige maand moes ten Bodega Bienvenu, Italiaans restaurant Porto Bello, restaurant Bon Vivant en Krijger Tabak het ontgelden. SAS VAN GENT - Een 47-jarige man uit Temeuzen moest het ledigen van zijn volle blaas gisteravond beko pen met twee bekeuringen. Agenten betrapten hem toen hij op de Westkade tegen een winkelruit stond te plassen. Toen hij daarvoor een bekeuring kreeg, begon de man de politieagenten te beledigen. Nadat hij enkele keren ge waarschuwd was hiermee op te houden, werd de man aan gehouden en naar het bureau overgebracht. Hij werd na verhoor weer in vrijheid gesteld met twee bekeuringen op zak: één voor het urineren op de openbare weg en één voor belediging. door Inqrid Huibers NIEUWDORP - Om af te reke nen met de wijdverbreide opvat ting dat duingebied de Kaloot bij Nieuvvdorp geen bijzonder natuurgebied is, heeft Vereni ging Redt de Kaloot een uitge breide inventarisatie van plant en diersoorten in het gebied ge maakt. Het rapport werd vorige week aan het ministerie van LNV (Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit) aangebo den. Redt de Kaloot roept al jaren dat het gebied tussen de inlaat van de elektriciteitscentrale EPZ en de oostpier van de Sloehaven in het Zeeuwse es tuarium het enige 'goed ont wikkelde zandstrand met dui nen' is. En het stoort de vereni ging dat er nog nooit gedegen on derzoek is gedaan naar die speci fieke kwaliteiten van het ge bied. Er is nu bij de inventarisaties ge keken naar Europese richtlij nen, nationaal beschermde soor ten en de zogeheten Rode Lijs ten van bedreigde soorten. Dat leverde twintig Rode Lijstsoor- ten, twintig wettelijke bescherm de soorten, drie Habitatrichtlijn- soorten en vier Vogelrichtlijn- soorten op. Al sinds de eerste plannen voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) ver zet Redt de Kaloot zich tegen het verdwijnen van het weste lijk deel van de Kaloot, een ge bied met een lengte van onge veer 2,6 kilometer. De vereniging stoort zich vooral aan de gemaakte Milieu Effect Rapportage. Zij verwijt de op stellers van dat rapport dat er' al leen gebruik is gemaakt van lo pend onderzoek in het estua rium, waarbij de specifieke na tuur van de Kaloot nauwelijks wordt belicht. Daar komt nog bij dat de natuurwaarden van de Kaloot systematisch worden 'gebagatelliseerd'. Met het nu opgestelde rapport wil de vereniging vooral bena drukken dat de Kaloot bijzon der is vanwege het 'rijke bodem leven in het intergetijdengebied en de vele kenmerkende planten soorten van droog duingras land'. Vrijwilligers Redt de Kaloot heeft geen offi ciële onderzoeksopdracht kun nen verstrekken. De inventarisa ties zijn bijeen gesprokkeld door enerzijds een beroep te doen op onderzoekers die al in het Zeeuwse estuarium bezig zijn. Anderzijds zijn er veel vrij willigers op pad geweest om soorten te tellen en onderzoe ken. (Adverten STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen. f— zich later op het politiebureau in Middelburg en verklaarde dat hij in de berm was geraakt en daar na in de sloot terecht was gekomen. Uit een blaas- test bleek dat de man ongeveer tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. foto Rolf de Feijter Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11