DE YIN op vlamvertrager bepleit 'Puckey' eindelijk naar Terneuzen Zelzate krijgt reputatie van moordstad Lonink test nieuwe vloer jeugdsoos mm - 3L- ''ffy autoschade...? FOCWA Hypotheken Verzekeringen Pensioenen broomchemie: Rapport GroenLinks geeft vertekend beeld Werkstraf voor rijden met slok op Terneuzense beroofd van tas Autokraker vlucht met computer Hoog bezoek bij opening carnaval zeeuwse almanak Juunbuze ,edactie: 0113-31509 ww.pzG-nl ^nail.redacties'pz.nl iostbus 31,4460 Aa Goes rivertentie-exploiBtie: S- en Midden-!eeland: 0113-315520; suws-Vlaanderei: 0114-372770; ationaal: 020-4561500. aterdag 5 februari 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen iinrHarold di Puysseleijr ERNEUZE> - De provincie loet Broomchemie uit 'erneuzen vjrplichten tot de roductie vainnilieuvriendelijk- re vlamvert'agers. De Staten- raclie van GroenLinks pleit aarvoor in een eigen onder- oeksrapporl naar het gebruik an de broomhoudende vlamver- rager HBCD. .productie daarvan moet wor- en verboden, zo vindt Groen links. De partij zit het college ra Gedeputeerde Staten (GS) geruime tijd op de huid over situatie bij het Terneuzense edrijf. De partij is het 'mordi- oneem' met de provincie, vindt dat de situatie bij het edrijf te tolereren is. Wij zijn geschrokken", zei Sta- aüid L. Harpe gisterochtend ij de overhandiging van het ipport am burgemeester J. Lo- inkvan Temeuzen. Harpe doel- daanree op metingen die r TNO en eerder al door teenpeace zijn gedaan. De re- üiaten iaarvan tonen aan, dat ich in Temeuzen aanmerkelijk concentraties van de roomhoudende vlamvertrager ennde: dan elders. [oewel GroenLinks zegt de be- blking niet de stuipen op het jf te "dllen jagen, vraagt de artij te provincie ook nog- iaals on een bevolkingsonder- joek. Sroenlinks zocht gisteren jteun bij het gemeentebestuur an Terneuzen om te bewerkstel len dat de productie van de Sroomkoudende vlamvertrager in de nieuwe milieuvergunnin gen voor Broomchemie wordt verboden. De provincie moet in Terneuzense ontevreden met boete IELBURG - De Middel- politierechter F. van He- l-Meeuwis werd gisteren 'oor een dilemma geplaatst. Felke straf moest ze een 19-jari- je ïoruw uit Terneuzen opleg- jm voor twee mishandelingen been ernstige bedreiging? ©gevangenisstraf paste niet, werkstraf was door chroni- jte ziekte gedoemd te misluk- p en een boete kan de vrouw et betalen. Toen de politierech- geen andere keus zag dan een boete van 500 euro. de helft voorwaarde- te veroordelen, sputterde Terneuzense fel tegen. „Ik ga hoger beroep", reageerde ze De politierechter haar tevergeefs duide- k te maken dat er een straf volgen op de geweldsdelic- „U denkt hier toch niet met bos bloemen weg te ko- p" Op 30 mei had de vrouw een terras in Terneuzen een •zoekster een klap in haar ge- fhtgegeven en aan haar haren [trokken. „Ik werd door haar prslet uitgescholden. Ze heeft fj ook geslagen", vertelde de ïdachte. Het voorval kreeg op mei een staartje toen de twee jouwen elkaar op het strand Nieuw vliet tegenkwamen, ^verdachte zocht haar rivale on wilde dat het eerdere haar aangifte van introk. Ze dreigde haar huis in de fik te ste- De ontmoeting mondde uit wn vechtpartij. De verdachte „Ze hebben mij in el- Volgens officier justitie G. Oosterveld was verdachte intimiderend bezig Weest. „Zij is begonnen met pssief gedrag nadat ze de con- intatiehad gezocht." die vergunning daarnaast voor schrijven dat het bedrijf alleen milieuvriendelijkere alternatie ven toepast in het productiepro ces. Krijgt de provincie dat on verhoopt niet voor elkaar omdat Broomchemie zich daar met suc ces tegen verzet, dan moet het bedrijf verplicht worden extra maatregelen te nemen, zodat het 'potdicht is en de schadelijke stoffen nergens meer het bedrijf uit kunnen'. GroenLinks had van Broomche mie ook een 'actievere houding' verwacht, zo liet Harpe weten. Zijn partij verwijt Broomche mie dat het bedrijf te weinig uit eigen beweging onderneemt om de risico's van de stoffen waar mee gewerkt wordt te beperken. Burgemeester J. Lonink zei de bezorgdheid van GroenLinks over de gezondheidsrisico's te delen. Hij voegde daar in een adem aan toe, dat overigens niet de gemeente, maar de provincie en het Rijk de instanties zijn die het productieproces bij Broom chemie eventueel aan banden kunnen leggen. Volgens wethouder C. Liefting (volksgezondheid) loopt momen teel in opdracht van de Europe se Unie in Zweden een weten schappelijk onderzoek dat in zicht moet geven in de schade lijkheid van de broomhoudende vlamvertragers. De uitkomsten daarvan worden nog dit jaar ver wacht. Pas als het Zweedse on derzoek daartoe aanleiding geeft, zal de gemeente zich scha ren achter de wens van Groen Links om medisch onderzoek on der de bevolking van Terneuzen te doen. Volgens wethouder P. Hamelink (milieu) houdt de ge meente nadrukkelijk 'de vinger aan de pols' bij Broomchemie. Onterecht H. Hiel, hoofd milieu en veilig heid bij Broomchemie, ver klaart dat het rapport van GroenLinks onterechte insinua ties bevat en een vertekend beeld van de gang van zaken bij het bedrijf geeft. „Wij betreuren het dat een rap port met deze inhoud openbaar is gemaakt", zegt hij. „Broom chemie, maar ook de provincie Zeeland worden op deze manier ten om-echte in een kwaad dag licht gesteld." Volgens Hiel bevat het onder zoek een hoop algemene infor matie over broomhoudende vlamvertragers die niet zonder meer van toepassing is te verkla ren op het productieproces bij het Terneuzense bedrijf. Zo is het volgens hem feitelijk onjuist dat meer dan de helft van de geplande productie be staat uit een nieuwe, niet onder zochte broomhoudende vlamver trager, zoals GroenLinks be weert. Hiel spreekt ook tegen dat Broomchemie zelf niet genoeg onderneemt om de risico's van de stoffen waarmee wordt ge werkt te beperken. „Wij werken al verscheidene jaren aan actie plannen en zijn continu bezig met verbeteringen." Hij wijst door Gino Van den Broecke BIERVLIET - Burgemeester J. Lonink testte gister avond samen met basisscholieren van Biervliet de nieu we vloer van de jeugdsoos tijdens het jaarlijkse limona debal. De vloer moest worden gerenoveerd nadat deze na inspectie vorig jaar werd afgekeurd. Eind juni 2004 werd tijdens de heropening van het dorpshuis meteen een beroep gedaan op de gemeente Terneuzen om de vloer van de jeugdsoos te verstevigen, zodat de jeugd er weer gebruik van kon maken. Jeugdsoos Attic zat voor de renovatie beneden en is la ter op de bovenverdieping terecht gekomen. Naar later bleek, was de vloer van de bovenverdieping niet draag krachtig genoeg voor het aantal jongeren dat in de soos verbleef. Via het plafond van de benedenzaal zijn nu om de meter extra steunbalken onder de vloer aangebracht. Met deze balken eronder is de vloer van de soos wel draagkrachtig genoeg en kan de lokale jeugd weer naar hun soos toe. Met deze renovatie is de soos gered en we zijn erg blij dat de gemeente daarin zo snel heeft gehandeld", aldus beheerder C. dé Visser. Gisteravond werd door Lonink, zo'n vijftig kinderen van de soos en begeleiders stevig gesprongen op de Ka bouter Plopdans en andere carnavalskrakers. Na de door Wout Bareman TERNEUZEN - Over een paar maanden kan 'werkstad' Temeu zen eindelijk ook pronken met een groot, aansprekend kunst werk van een internationaal ver maarde kunstenaar. Eind mei, begin juni wordt na jaren van (soms) bang afwachten een im mens beeld van 'de man met de cape' geplaatst op de Schelde- boulevard bij het stadhuis. Hoewel omwonenden de komst van één van de grootste bronzen beelden van Nederland, vervaar digd door Thom Puckey, met angst en beven tegemoet zien, staat niets de plaatsing nog in de weg. „Nee", zegt wethouder C. de Mol - Marcusse (cultuur) resoluut. „Ook de schadeclaims van de omwonenden niet. Over dit kunstwerk en vooral over de locatie is jarenlang met werke lijk alle instanties overlegd; met de kunstenaar zelf, maar ook met de subsidieverstrekkers, de architect van het stadskantoor, (Advertentie) Meen bij SieMatic: showroomkeukens met afscheidspremie. Het is weer zover. Als gevolg van veranderingen in onze showroom moeten we van een aantal complete showroomkeukens afscheid nemen. Dat doen we met een afscheidspremie: ais gelukkige koper betaalt u veel minder dan het prijskaartje. Toch krijgt u de zekerheden van een echte SieMatic. Maar kom wel snel, want het gaat maar om enkele keukens. Aflevering in overleg AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair). Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg, Industrieterrein Amestein, Grenadierweg 17a, 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32.0115-680612 www.siematic-showroomkeukens.nl met de politie - uit oogpunt van veiligheid - en met Rijkswater staat. Na een proefopstelling, die we samen met de 'buren' van het stadhuis hebben bekeken en besproken, hebben we hen na drukkelijk gewezen op de be zwaarprocedures en vooral ook op de mogelijkheid een vergoe ding voor planschade aan te vra gen. Het leidde prompt tot twee aanvragen, ingediend door de huurlieden B. Hamelink en M. Steijns, die vinden dat hun uitzicht wordt bedorven en dat hun huis daardoor in waarde zal dalen. Wethouder De Mol vindt ook de schriftelijke vra gen, die WD- fractievoorzitter W. Broekhuysen gisteren over 'Puckey' stelde, een beetje mos terd na de maaltijd. „Hij weet net zo goed als iedereen dat de raad in 2001 heeft gekozen voor deze locatie." Broekhuysen trekt uit het feit dat op last van het college in de cember nog een proefopstelling werd geplaatst de conclusie dat er toen kennelijk ook bij B en W nog rekening werd gehouden met een andere locatie. Hij wil nu weten of het college bereid is in samenspraak met de 'buren' naar een alternatief te kijken. Overigens vindt de WD'er dat de politiek zich niet te nadruk kelijk met de aard en artistieke waarde van kunstwerken moet bemoeien. Dat vindt hij meer het werk van een culturele raad of commissie, die Terneuzen ove rigens al jaren ontbeert. Broek huysen wil weten wanneer het college nu eindelijk werk maakt van een dergelijke adviescom missie. In 1996 besloot de gemeente raad het nieuwe stadskantoor op te sieren met een waardevol kunstwerk. De keuze viel op een bronzen beeld van Thom (Advertentie) HAARMANWEG 45 TERNEUZEN EUROGARANTBEDRIJF 0115 61 21 56 Thuis in. RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 daarbij onder meer op de stoffil- ter dat in gebruik is genomen om de stofuitstoot te verminde ren. „En daarnaast hebben we nog een hele hoop andere maat regelen genomen", zegt Hiel. Het is dus zeker niet zo dat wij onze verantwoordelijkheid op het gebied van milieu en veilig heid niet nemen. We hebben zelfs meebetaald aan het onder zoek door TNO naar de milieuef fecten." Broomchemie gaat ook geens zins voorbij aan de uitkomsten van dergelijke studies, zo stelt Hiel. „Hoewel dat niet wil zeg gen dat er sprake is van ontoe laatbare hoeveelheden gevaarlij ke stoffen, is het voor ons wel aanleiding nog een stap extra te doen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een öO^jarige drankrijder uit Oostburg veroordeeld tot vijftien maanden rijontzeg ging en vijftig uur werkstraf. Plet onverantwoorde rijge drag en de recidive golden als strafverzwarend. De ver dachte negeerde op 21 september in Oostburg het stopte ken van een agent en reed vervolgens met zijn auto bijna achterop een politieauto. Uit de blaastest bleek dat de Oostburger bijna vijf keer (1035 microgram) de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Officier van justitie G. Oosterveld nam de man vooral het gevaarlijk rijden kwalijk. Die opmerking vond raadsman J. Burlet te ver gaan, omdat er geen aanrij ding was geweest. Volgens de strafpleiter had zijn cliënt zich na de laatste veroordeling in 2003 voorgenomen om niet meer met drank op achter het stuur te kruipen. „Daarvan is weinig terechtgekomen", moest hij beken nen. De officier zag haar eis door de politierechter inge willigd. TERNEUZEN - In haar woonplaats is gisterochtend een 68-jarige vrouw uit Temeuzen beroofd van haar schouder tas. De vrouw liep rond kwart over elf in winkelcentrum Zuidpolder toen ze bemerkte dat haar tas weg was. Daar in zaten diverse pasjes, een sleutelbos en een geldbedrag van een paar honderd euro. KAPELLEBRUG - Op de Gentsevaart in Kapellebrug is donderdagavond rond kwart voor elf ingebroken in een auto. De eigenaar, een 27-jarige man uit de gemeente Ter neuzen, kwam aanlopen op de parkeerplaats waar zijn voertuig stond en zag een man in zijn auto zitten. Die zet te het op een lopen en stapte in een gereedstaande auto. Van de auto, die meteen weggereden is, zijn geen gege vens bekend. Uit de auto van het slachtoffer werd onder andere een computer weggenomen. AARDENBURG - Aardenburg ontvangt vandaag een hoog gezelschap Fransen uit Parijs. De bijzondere gasten zullen de opening van het carnavalsfeest extra luister bij zetten. De ontvangst door prins Hurmun en zijn gevolg vindt rond de klok van tien uur plaats op het Kaaiplein. Onder de gasten bevindt zich een internationale bekendheid, die een aangename verrassing in petto heeft voor de kikker- stad. Het organisatiecomité raadt bezoekers aan, vanwe ge de te verwachten drukte, tijdig aanwezig te zijn. overhandiging van een cadeautje namens de Stichting Jeugdsoos Biervliet aan Lonink gaf de burgemeester aan blij te zijn dat de jeugd in Biervliet zich altijd zo keurig gedraagt. „Het is goed om te zien dat vele men sen zich zo enthousiast inzetten om deze soos te laten draaien en met de vloer zit het nu ook wel goed, denk ik." Naast de vloer werd ook de nieuwe speelruimte in ge bruik genomen. Deze ruimte werd in drie maanden tijd door vrijwilligers gebruiksklaar gemaakt compleet met tafeltennistafel en biljart, tot tevredenheid van de jeugd. Die amuseerde zich tot 22.00 uur kostelijk in hun veilige en kleurrijke onderkomen. foto Peter Nicolai Puckey, 'één van de bepalende beeldend kunstenaars in Neder land van de tweede helft van de twintigste eeuw'. Toen er wel erg veel tijd over heen ging voordat het beeld ook daadwerkelijk werd geplaatst, deden steeds meer geruchten de ronde over de uiteindelijk be stemming van het beeld. De Mol: „Maar het wordt toch echt Terneuzen. De kunstenaar wil niet anders." Het beeld wordt op dit moment in Milaan in brons gegoten en daarna naar Terneuzen getrans porteerd. De kunstenaar zal het hier ter plekke afwerken. door Wout Bareman ZELZATE - Op een muur vlakbij het gemeentehuis in het stadscentrum is het in gro te, slordige witte letters neer- gekalkt: Zelzate Moordstad!. Na de vijfde moord in tweeën half jaar tijd maken de Zelza- tenaren zich grote zorgen. Er valt gemakkelijk een verge lijking te trekken met de ge beurtenissen, die buurgemeen te Terneuzen eind jaren tach tig, begin jaren negentig een kwalijke reputatie bezorg den. Daar werden in 1987 kort na elkaar drie prosti tuees vermoord en kwamen in de jaren vlak daarvoor en daarna nog eens zeven men sen op gewelddadige wijze om het leven. „Ja, het lijkt wel of wij de fak kel van de buurgemeente heb ben overgenomen", zegt een gemeentelijk medewerker in Zelzate. Toen dinsdagavond in een ap partement in het Groenplein in het hartje van Zelzate een 46-jarige Duitser met ingesla gen schedel werd aangetrof fen, was dat de vijfde moord sinds januari 2002. Toen schoot een man bij een echte lijke ruzie zijn vrouw dood. In maart 2003 gooide een wan hopige vrouw in de probleem wijk Klein-Rusland in Zelza- te-West haar twee dagen oude baby in een rioolput en in maart vorig jaar zocht een Zelzatënaar zijn ex op in Eks- aarde-Lokeren, bracht haar met messteken om het leven en vervoerde haar in de kof ferbak van zijn auto terug naar zijn woning in Zelzate. Eind november vorig jaar stak een 55-jarige Zelzate- naar zijn vrouw neer tijdens een toneelvoorstelling in het naburige Assenede. Ze waren twee maanden uit elkaar. Er worden bovendien regelmatig schietpartijen gemeld in Klein-Rusland. Geweldadig Zelzatenaren ontpoppen zich steeds meer als gewelddadige typen, zegt een woordvoerder van het OCMW (tegenhanger van de Nederlandse sociale dienst). De kanaal- en grens gemeente telt nauwelijks 12.000 inwoners, maar door de rol van centrumgemeente ontstijgt Zelzate de status van een rustig stadje in een in dustriegebied. OCMW-voorzitter Freddy De Vilder stelt vast dat de bevol king dicht opeengepakt woont. En dat leidt tot span ningen, net als trouwens de gebrekkige huisvesting van veel fabrieksarbeiders en werklozen. De Vilder wijst met de beschuldigende vinger naar omliggende gemeenten, die sociaal zwakkeren'verwij zen naar Zelzate. Daarom pleit hij voor extra financiële steun voor 'opvanggemeen- ten' als de kanaalgemeente. Het Zeeuwse dialect is uit bij de jeugd, het heeft een ouder wets imago. Alleen de oudere generatie houdt het nog in ere. Lijkt het. Maar het is nog niet helemaal gedaan met het Zeeuws, zo merkten de opa en oma van Yentl laatst toen hun klein dochter op visite kwam. Zij vertelde haar grootouders dat ze onlangs toch zo'n heerlijke 'juunbuze' had gegeten. De vragende blikken van haar grootouders gaven wel aan dat een andere verklaring nodig xvas: Een frikandel spe ciaal, in het Zeeuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 71