faillissementen in regio PZC Zeeuws bestuur op visite in Eerste Kamer Getuigen in xct-zaak verhoord in Australië via satellietverbinding PZC 15 Zeeland steekt gunstig aften opzichte van rest van het land Vanaf 2007 productie bio-ethanol in Gent Boete voor verwijderen slagboom Man vrijgesproken van overvallen Werkstraf wegens handel in xtc zaterdag 5 februari 2005 ROES - Vorig jaar zijn in Zee- |nd minder faillissementen uit- jcsproken dan in 2003. De recht- Lk heeft in 2004 171 personen •li bedrijven bankroet ver- faard. Het jaar ervoor waren |al er 180. Ie afname in Zeeland (met vijf frocent) is opmerkelijk, want fndelijk nam het aantal uitge- GroenLinks bezorgd over rechts-radicalen VL1SSINGEN - De fractie van IroenLinks in Vlissingen is be- oigd over acties van ex- reem-rechtse groeperingen. JroenLinks heeft schriftelijke Tagen gesteld aan B en W over en aangekondigde actie van de echts-radicale beweging Voor- ost. leze beweging zei protestacties '~e willen houden in Vlissingen i n Terneuzen. De actie is ge- ieht tegen toenemend extremis- islamitische jongeren en naakt deel uit van de campagne Geen Jihad in onze straat'. IroenLinks vraagt of het ge- leentebestuur iets gemerkt eeft van moslimextremisme in flissingen. Verder wil de partij .peten of de gemeente van het lan voor een protestactie op de oogte is en of Voorpost daar- oor een vergunning heeft aan- evraagd. Ook wil GroenLinks peten wanneer, waar en hoe de ctie wordt gehouden. - Bent u met ons van mening dat pealert moeten zijn op dit soort cties van extreem-rechtse groe- f ieri'waagt raadslid A. Soplan- ïla. Tevens verzoekt hij B en W lierover contact op te nemen het Anti Discriminatie Bu- eau Zeeland. Ook vindt hij dat college de Vlissingse jeugd 'zou moeten informeren over .dit soort bewegingen omdat deze or ganisaties zich dikwijls op jonge ren richten. poor Wout Bareman GENT - De Belgische firma Al- co Bio Fuel investeert de komen de jaren 150 miljoen euro in de eerste bio-ethanolfabriek in Bel gië. De fabriek wordt in drie fa sen gebouwd. De eerste produc- ielijn moet in 2007 operationeel ijn. Tegen 2010 draait de fa- iriek op volle capaciteit. )e bio-ethanolfabriek wordt ge touwd op de terreinen van één fan de partners van Alco Bio toel, Euro-Silo aan het Roden- luizedok in de Gentse Kanaalzo- p. Zijn de drie productielijnen Ver vijf .jaar in vol bedrijf, dan 'ordt jaarlijks 300.000 kubieke leter ethanol afgeleverd, vol- löende om de gehele Belgische narkt te voorzien. Als grondstof uilen hoofdzakelijk Belgische ranen worden gebruikt. De fa- wiek produceert straks ook vee- 'oer. )e stichters van het bedrijf zijn laast Euro-Silo, de Alcogroup wereldwijd één van cle belang rijkste producenten en verdelers [an ethanol) en Aveve/Wal.agri de belangrijkste Belgische iraanhandelaar en distributeur Van landbouwproducten). Sthanol wordt wereldwijd ge produceerd uit biomassa, meest al op basis van producten uit de tokerindustrie. In Centraal- en juid-Amerika, Azië, Afrika, de «aïben en Australië wordt et- rnol gemaakt uit suikerriet. In terika is maïs de meest voor rende basisgrondstof, terwijl Europa suikerbieten en graan basis vormen. 'e Europese Commissie heeft Fn richtlijn opgesteld waarin r '^staten opgeroepen worden P een programma uit te wer- P, waardoor biobrandstoffen 12005 2 procent van het brand- pfverbruik voor het wegver- pr uitmaken. •'percentagezou in 2010 moe- P oplopen tot 5,75. Ethanol is ideale product voor toepas- "ig met benzine. Zowel bij di to als bij indirecte bijmen- !ig in benzine is er een belang- Jjke vermindering van de '"-uitstoot. de Cargill-vestiging Ceres- rm Sas van Gent heeft verge- rderde plannen voor de bouw een bio-ethanolfabriek. Dat urt vermoedelijk in samen ging met zusterbedrijf Ne- Ico. sproken faillissementen toe met zeven procent. De grootstè toe name deed zich volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) voor in Utrecht en Noord-Brabant (achtereenvol gens 24 en 23 procent). Zuid-Holland telde de meeste faillissementen: 2000. Naast Zee land daalde het aantal gevallen waarin personen en bedrijven fi nancieel aan de grond kwamen ook in Groningen (min 24 pro cent) en in Friesland (min 23 procent). Vorigë maand meldde de Kamer van Koophandel een lichte stijging van faillissemen ten over het afgelopen jaar in Zeeland. Dat gold alleen bedrij ven. In de CBS-cijfers zijn ook failliet verklaarde particulieren zonder bedrijf meegeteld. Record In Nederland zijn in 2004 9300 faillissementen uitgesproken. Zo'n hoog aantal is nog nooit ge registreerd, een record dus. Lan delijk gingen vooral eenmansza ken vaker dan in andere jaren op de fles. In deze categorie bedroeg de toe name twintig procent. De stij ging bij niet-ondernemende par ticulieren was ook aanzienlijk: veertien procent. De besloten vennootschappen namen bijna de helft van alle faillissementen voor hun reke ning. In deze rechtsvorm gingen vorig jaar ongeveer 4600 bedrij ven ten onder. Ten opzichte van 2003 betekende dat wel een lich te daling, met twee procent. Het CBS schrijft de golf aan fail lissementen toe aan de zwakke economie. „Dat is veruit de door slaggevende factor geweest", al dus econoom M. Vergeer. De Ne derlandse economie liet afgelo pen jaar wel een aarzelend her stel zien, maar dat was onvol doende voor veel bedrijven die al sinds 2001 in een tegenzitten de markt opereren. „Je ziet nu de naweeën van de voorgaande jaren. Ook blijft de consument nog terughoudend." Wanneer naar de verschillende bedrijfstakken wordt gekeken, dan vallen de stijgingen in de landbouw en visserij en in de ho reca op. In de landbouw en visserij werd een toename met meer dan de helft genoteerd, terwijl in de ho reca een kwart meer onderne mingen het loodje legde. In bei de bedrijfstakken gaat het ech ter om vrij kleine aantallen. Commissaris van de koningin en de Zeeuwse gedeputeerden mochten in de Eerste Kamer achter de regeringstafel (rechts) plaatsnemen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het mag in de sta tige vergaderzaal dan stoffig rui ken, dat wil niet zeggen dat de Eerste Kamer ook een stoffig or gaan is. De Senaat is een publici- teitsoffensiefje begonnen om dat duidelijk te maken. Om te beginnen zijn Provinciale Sta ten uit alle Nederlandse provin cies voor een bezoek uitgeno digd. Zeeland had gisteren de primeur. Eenendertig Statenleden, vijf ge deputeerden, acht ambtenaren en de commissaris van de konin gin maakten hun opwachting op het Haagse Binnenhof. In het ge bouw van de Eerste Kamer wer den zij welkom geheten door voorzitter Y. Timmerman-Buck. „Wij willen u graag iets anders laten zien dan het gebruikelijke beeld als zouden wij hier reflec terend achteroverhangen in on-, ze zetels. En ik verzeker u dat de vergaderzaal meer is dan al leen het decor van het Natio naal Dictee." De Eerste Kamer toetst de wet geving op rechtmatigheid, uit voerbaarheid en handhaafbaar heid, doceerde Timmerman. Dat betekent dat de leden moeten weten wat er omgaat in de sa menleving. Stuk voor stuk heb ben ze veel ervaring in bestuur lijke functies en beschikken ze over een groot netwerk, maar ook het contact met Statenleden kan een nuttige bijdrage leve ren, aldus de Kamervoorzitter. „Wij worden notabene door u ge kozen. Het is toch te gek voor woorden dat u nu pas voor het eerst hier op bezoek komt." Regeringstafel Het College van Gedeputeerde Staten mocht voor één keer ach ter de brede regeringstafel zit ten, de Statenleden werden door Timmerman uitgenodigd plaats te nemen in de met groene gor dijnen omhangen bankjes van de Eerste Kamerleden. Daarvoor was ruimte genoeg, omdat ongeveer eenderde van de senatoren bij de ontvangst aanwezig was. Tot zijn grote genoegen consta teerde SP-fractievoorzitter M. Kox dat een aantal SGP-Sta- tenleden op de plek van zijn par tijgenoten was gaan zitten. „SP en SGP, dat scheelt een letter en een levensbeschouwing. Als uw en mijn achterban zouden we ten hoeveel we hier samenwer ken, hebben we allebei een pro bleem." Daarmee maakte hij duidelijk dat in de Senaat, anders dan in de Tweede Kamer, tegenstellin gen nauwelijks worden uitge speeld. Veeleer probeert de Eer ste Kamer in gezamenlijkheid de regering te controleren. „We dienen hier veel minder moties in dan in de Tweede Kamer", al dus Timmerman. „Dat houdt ze wel scherp. We hebben het recht van veto en dreigen daar ook regelmatig mee. Zo weet een kabinet dat het rekening moet houden met wat in de Eerste Kamer leeft. Het komt geregeld voor dat hier één iemand het woord voert na mens alle fracties." Dat de Statenleden onder de in druk waren van de ambiance, bleek uit de woorden van W. Ko- lijn (SGP). Deze week werd dui delijk dat de Eerste Kamer over ten minste één onderwerp nog hopeloos verdeeld is: moet het le dental van Provinciale Staten worden teruggebracht? Als eerste wilde Kolijn daar wel wat over zeggen. „Ik laat me na tuurlijk de gelegenheid niet ont gaan in deze historische zaal een paar woorden te spreken. Daar zou ik het bij kunnen la ten." Lachsalvo's Toen de lachsalvo's waren weg geëbd, besloot hij daar toch de vraag aan toe te voegen wat het nut is van een uitgedunde Sta tenvergadering. Vergroot dat niet de werkdruk en wordt het draagvlak in de samenleving niet versmald als kleine partijen daardoor niet meer mee kunnen doen? Er ontspon zich een interessante discussie die duidelijk maakte dat het uitstapje naar Den Haag meer was dan een plezierreisje. Kwinkslagen gingen hand in hand met serieuze betogen. Zo werd ook lang stilgestaan bij de nieuwe Wet op de Jeugdzorg. De Eerste Kamer heeft die door middel van de zogenaamde mo tie Soutendijk van allerlei mit sen en maren voorzien. Senator E. van Thijn: „Binnen de jeugdzorg leeft de opvatting dat Den Haag niet weet wat er speelt, er wordt beleid op beleid gestapeld, wat de praktijk voor uitvoerende instanties bijna on mogelijk maakt. Heeft u die er varing ook?" foto Koen van Weel/GPD Bij de kritische kanttekeningen die gedeputeerde G. van Heukel- om (SGP) zette („Ik denk dat de departementen alleen uit de krant vernemen hoe het in de praktijk toegaat"), zat een aan tal senatoren driftig notities te maken. Nog voor de overdadige lunch en de rondleiding door Kamerge bouw en Ridderzaal concludeer de commissaris van de koningin W. van Gelder dat het bezoek ge slaagd was. „Ik heb het idee dat voor het eerst in mijn vijfentwintigjarige bestuurscarrière op zo'n brede wijze een ontmoeting heeft plaatsgevonden tussen twee be stuurslagen. Ik kan niet anders dan constateren dat het resul taat vruchtbaar is." COR DE JONGE MIDDELBURG - De Middelburgse pollitierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Numansdorp voor een beschadiging van een slag boom veroordeeld tot 150 euro boete. De man had 7 juni vorig jaar in Bruinisse de slagboom van het vakantiepark Aquadelta gedemonteerd toen hij met zijn auto niet het terrein afkon. De schade van 134 euro heeft hij vergoed. De man w;erd ook poging tot diefstal verweten. Een ruitje van een auto bleek die nacht te zijn ingeslagen. Verdachte hield zich op dat tijdstip in de buurt op. Plij zette het op een lopen toen de politie kwam en moest daarvoor een beet van een politiehond incasseren. Er waren sterke aanwijzigingen dat hij erbij betrokken was, maar de politierechter twijfel de en sprak de man hiervan vrij. DEN HAAG- Een 22-jarige man uit Den Haag is gisteren door het Haagse gerechtshof vrijgesproken van het ple gen van gewapende overvallen op tankstations in Middel burg en Vlissingen. De man was door de rechtbank veroor deeld tot vijf jaar, maar ging tegen die veroordeling in ho ger beroep. Volgens de verdachte had een voormalige vriend uit Vlissingen wraak op hem genomen door de poli tie te vertellen dat hij betrokken was geweest bij de ge welddadige overvallen. Toen de Vlissinger in voorarrest zat voor deze overvallen, had de Hagenaar namelijk aller lei waardevolle spullen gestolen uit diens woning. Toen de Vlissinger daar lucht van kreeg verraadde hij de Hage naar bij de politie. Twee gewapende mannen overvielen op 22 november 2003 het Esso-station in Vlissingen. Ze richten een vuur wapen op de medewerkster en dwongen haar ruim dui zend euro en meer dan honderd telefoonkaarten af te ge ven. Op 6 december deden ze exact hetzelfde bij een Shell-station in Middelburg. Ze vluchtten op een scooter die dezelfde dag was gestolen. Die scooter werd terugge vonden bij de woning in Vlissingen. Destijds waren de Ha genaar en de Vlissinger dikke vrienden. De Hagenaar lo geerde vaak bij de Vlissinger omdat hij geen eigen wo ning had. Hof aanklaagster mr. B. Edelhauser geloofde niet dat de Hagenaar niets met de overvallen te maken had gehad. Zij eiste twee weken geleden wederom een cel straf van vijf jaar. Het hof veroordeelde de man alleen voor de diefstal uit de woning van zijn vriend tot een ge vangenisstraf van acht maanden. Het hof sprak de man wegens gebrek aan bewijs vrij van de gewelddadige over vallen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een negentienjarige inwoner van Biggekerke voor handel in xtc-pillen conform de eis veroordeeld tot 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijkgé ge vangenisstraf. De verdachte wekte volgens officier van justitie A. Flikweert de indruk zich niet bewust te zijn van cle risico's van het gebruik van harddrugs. De man verkocht vorig jaar gedurende enkele maanden de synthe tische drugs aan vrienden en bekenden in een discotheek. „Dat neem ik u bijzonder kwalijk. U zit op de rand van een gevangenisstraf", steldé de officier. De verdachte gaf toe tijdens feestpartijen ook een pilletje te gebruiken. Bij verdachte werden op 12 juli in Biggekerke dertien pillen aangetroffen. door Emile Calon MIDDELBURG - Een delegatie Zeeuwse juristen reist aanstaan de donderdagavond naar het het gebouw van het Joegoslaviëtri- bunaal in Den Haag om daar te praten over de betrokkenheid van de Terneuzenaar Sjef F. bij de smokkel van xtc-pillen. De Terneuzenaar wordt niet ver dacht van misdaden tegen de menselijkheid. Er is gekozen voor het Joegoslaviëtribunaal omdat vanuit dat gebouw het mogelijk is per beveiligde sate- lietverbintling te praten met de rechtbank in het Australische Sydney. In die stad zitten name lijk twee mannen vast die be trokken zijn bij de illegale in voer van 450.000 xtc-pillen. Tij dens de verhoren van die twee Libanezen werden de namen van de 64-jarige Terneuzenaar en zijn elf jaar jongere compaan uit Middelburg genoemd. Sjef F. wordt nu door justitie be schouwd als de organisator van dat transport. Zelf ontkent hij elke betrokkenheid bij deze zaak. Hij zit echter al ruim een jaar in voorarrest en moet eind deze maand voorkomen. Om meer duidelijkheid te krij gen over de rol van cle Terneuze naar en zijn compaan bij de smokkel van de harddrugs zijn verschillende Zeeuwse politie agenten al in Australië geweest. Dat is echter niet voldoende. Die beide Libanezen moeten ook officieel als getuige gehoord worden. Maandenlang werd er getwijfeld hoe dat moest gebeu ren: afreizen vanuit Middelburg naar Australië of de beide Liba nezen naar Nederland halen. Aan beide opties kleven bezwa ren. Aangezien het Australisch rechtssysteem afwijkt van het Nederlandse is het niet zeker of Nederlandse advocaten de ver dachten daar mogen horen. Ook de reis- en verblijfsduur van ze ker een week zorgde voor de no dige bedenkingen bij alle betrok kenen. Het Libanese duo naar Nederland halen bleek eveneens bezwaarlijk omdat een van hen daar niets voor voelt. Hij is nog niet definitief veroordeeld en wenst zo min mogelijk prijs te geven om cle Australische justi tie niet nog wijzer te maken. Om die reden is voor een derde optie gekozen: getuigenverhoor via een tv-satelietverbinding. Omdat het om een gevoelige strafzaak gaat is het niet moge lijk zoiets te doen via een een voudige videoverbinding of een paar webcams. Zulke verbindin gen zijn niet echt beveiligd. De kans dat anderen meekijken of dat er een storing optreedt waar door essentiële informatie niet overkomt, is dan ook niet denk beeldig. Om die reden reizen rech^ ter-commissaris J. Gaakeer, offi cier van justitie R. Ramméloo. de advocaten A. Sol en A. Bals, een griffier en een tolk aanstaan de donderdag af naar het Joego slaviëtribunaal. Daar is de juis te apparatuur voorhanden. Het verhoor begint om klokslag 00.00 uur vrijdagmorgen. Er is gerekend op flink wat uitloop want het gezelschap mag;-tot 10.00 uur gebruik maken van de verhoorzaal. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar-; - weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant' die samen het woord "FILM" vormen.' Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 67