Autoluwe Hogezoom in zicht Stap nu in Expositie van kleine tropische wateren PZC Koor Pop.Wave gaat op de professionele toer GRATIS Werkstraf voor drankrijder Meisje pleegt winkeldiefstal Zelzate krijgt reputatie moordstad Hoog bezoek bij opening carnaval Diefstal uit auto Wethouder stuurt minister protesten huisartsenzorg AA VARISO Driekwart eeuw Aqua Terra Goese brandweer rukte in januari bijna dagelijks uit Verplaatsen ingang Wijde Bliek scheelt 60.000 autobewegingen per jaar I I Rijverbod eri taakstraf zaterdag 5 februari 2005 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 34-jarige inwoner van Scherpenisse voor dronken rijden tot negen maanden rijontzegging en veertig uur werkstraf. De drankrijder werd 5 november vorig jaar in Tholen na avondje darten in een café gepakt met 875 microgram, vier keer zoveel alcohol als is toege staan. De man, die beroepschauffeur is, heeft problemen want door het rijverbod heeft hij geen werk. Nadat hij was aangehouden, moest de Scherpenissenaar het rijbe wijs inleveren. VLISSINGEN - Een vijftienjarig meisje uit Ermelo is gis terochtend in de Vlissingse Walstraat aangehouden voor winkeldiefstal. Ze had spullen gestolen ter waarde van een paar euro. Tegen het meisje is proces-verbaal opge maakt. Na verhoor mocht ze gaan ZELZATE - Op een muur vlakbij het gemeentehuis in het stadscentrum is het in grote, slordige witte letters neerge- kalkt: Zelzate Moordstad!. Na de vijfde moord in tweeën half jaar tijd maken de Zelzatenaren zich grote zorgen. Toen dinsdagavond in een appartement in het Groenplein in het hartje van Zelzate een 46-jarige Duitser met inge slagen schedel werd aangetroffen, was dat de vijfde moord sinds januari 2002. Toen schoot een man bij een echtelijke ruzie zijn vrouw dood: Zelzatenaren ontpoppen zich steeds meer als gewelddadi ge typen, zegt een woordvoerder van het OCMW (tegen hanger van de Nederlandse sociale dienst). OCMW-voor- zitter F. De Vilder stelt vast dat de bevolking dicht opeen gepakt woont. En dat leidt tot spanningen, net als trou wens de gebrekkige huisvesting van veel fabrieksarbei ders en werklozen. De Vilder wijst met de beschuldigende vinger naar omliggende gemeenten, die sociaal zwakke ren verwijzen naar Zelzate. AARDENBURG - Aardenburg ontvangt vandaag een hoog gezelschap Fransen uit Parijs. De bijzondere gasten zullen de opening van het carnavalsfeest extra luister bij zetten. De ontvangst door prins Hurmun en zijn gevolg vindt rond de klok van tien uur plaats op het Kaaiplein. Onder de gasten bevindt zich een internationale bekend heid, die een aangename verrassing in petto heeft voor de kikkerstad. Het organisatiecomité raadt bezoekers aan. vanwege te verwachten drukte, tijdig aanwezig te zijn voor deze unieke gebeurtenis, die het Uulehat nog meer internationale bekendheid zal geven. KAPELLEBRUG - Op de Gentsevaart in Kapellebrug is afgelopen donderdag rond kwart voor tien ingebroken in een auto. De eigenaar, een 27-jarige man uit de gemeente Terneuzen, kwam aanlopen op de parkeerplaats en zag een man in zijn auto zitten. Die zette het op een lopen en stapte in een gereedstaande auto. Van de auto, die meteen weggereden is, zijn geen gegevens bekend. Uit de auto ver dween onder meer eep computer. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De oproep van de Bruse huisarts A. Dorrestein om te protesteren tegen het afbraak beleid van de overheid heeft tot dusverre 35 mensen ertoe bewo gen een protestbrief naar wet houder G. Houtekamer (volksge zondheid) te sturen. Omdat hij weinig op dit vlak kan doen. heeft Houtekamer de protesten - met een begeleidende brief - naar minister Hoogervorst door gestuurd. In de hoop dat het signaal meer weerklank zal vinden bij de mi nister van volksgezondheid dan bij de gemeentelijke overheid, zo geeft Houtekamer aan in zijn schrijven. Gemeenten spelen na melijk geen rol in de financie ring van de huisartsenzorg. Met de protestbrieven waarmee in woners van Bruinisse hun zorg over de toekomst van de huis artsgeneeskunde kenbaar ma ken, kan de Schouwen-Duive- landse wethouder dan ook wei nig doen. „Recentelijk heb ik nog een zeer plezierig overlég ge voerd met een afvaardiging van de plaatselijke huisartsen, waar bij van hun kant werd aangege ven dat er op het terrein waar de gemeente invloed heeft, geen concrete knelpunten bestaan." De protestbrievenactie komt voort uit de landelijke actie die huisartsen op dit moment voe ren om de aandacht te vestigen op het gevreesde verlies aan kwaliteit van de huisartsenzorg. Er wordt stelselmatig op deze tak van gezondheidszorg bezui nigd en er worden voortdurend beloften gedaan die niet nageko men worden, vinden zij. Dorres tein hing in januari posters op en legde standaardprotestbrie ven in zijn praktijk om patiën ten te informeren en te mobilise ren de huisartsen te steunen in hun actie. Afbraak van de huis artsenzorg gaat uiteindelijk juist ook de patiënt aan, rede neert hij. Onbekend is hoeveel mensen aan zijn oproep gehoor hebben gegeven. Er zijn ook pro testen rechtstreeks naar de mi nister en naar de provincie ge stuurd. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING bij aankoop van KOZIJNEN Landal Een aktle In samenwerking mei www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33033 'Viomj nuer de voorwoaidon T.NL 130333 SeelandNet Vrijwilligers zijn al de hele week in touw om de voor transport leeggehaalde aquaria weer in te richten. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Tropische vissen, ko ralen, levende stenen en andere 'lagere diersoorten'. Het is allemaal te zien op de expositie gewijd aan het 75-jarig be staan van de Nederlandse Bond Aqua Terra (NBAT). Met twee lezingen en een tentoonstelling van twaalf aquaria wordt in Delta Plaza op Neeltje Jans de aftrap gegeven voor het driekwart- eeuwfeest. Doel: de belangstelling voor aquaria en terraria vergroten. Geen overbodige luxe, volgens N. den Hollander van de bij de NBAT aangeslo ten Zeeuwse aquariumvereniging. Vaak wordt, zegt zij, wel enthousiast begon nen aan een aquarium of terrarium. Maar als door onwetendheid, als gevolg van slechte voorlichting, vervolgens bin nen de kortste keren de tropische vissen aan de oppervlakte drijven en de water planten een voor een sneuvelen, is het snel gedaan met de liefde voor het aqua rium. Den Hollander: „En dat is erg zon de, want als je je er beter in verdiept, kun je er heel veel plezier aan beleven. Je moet er gewoon de tijd voor nemen om een aquarium op de juiste manier op te bouwen. Voordat een aquarium biologisch in balans is, ben je snel drie maanden verder." Groot is beter Beginnende aquariumhouders zullen, weet Den Hollander uit ervaring, klein beginnen. Begrijpelijk, maarniet slim. „Als in een klein aquarium iets mis gaat met de balans, gaat binnen de kort ste keren het hele aquarium eraan. In een groot aquarium heb je meer marge. Gaat daar iets mis, dan kun je de goede helft de besmette helft laten genezen." Gezien de gevoeligheid van aquaria en de bewoners ervan is het geen sinecure een expositie van aquaria in te richten. „Het is een hele klus", bevestigt B. de Greeff van het NBAT. „We zijn de hele week met zo'n twintig mensen bezig ge weest om de boel op poten te zetten. Eerst moeten alle aquaria leeg. Dat bete kent dus niet alleen het water en de vis sen eruit, maar ook de waterplanten en dergelijke. Vervolgens moet je het weer helemaal van het begin af aan opbou wen. Het kost wel een paar dagen eer de waterplanten aanslaan en daarna kun nen pas de vissen er weer in." Gevoederd Met alleen het opbouwen en opstellen van de aquaria - verschillend in grootte maar gemiddeld 1,20 meterlang, vijftig centimeter diep en zestig centimeter hoog - ben je er nog niet. De aquarium bewoners zullen ook op gezette tijden door deskundige hand gevoederd moe foto Marijke Folkertsma ten worden. De Greeff: „Op zich is het allemaal goed te doen, maar je moet bij voorbeeld wel een heel rooster opzetten van mensen die het willen doen." Lezing Met de expositie in Delta Plaza wordt zoals al aangestipt de aftrap gegeven voor de viering van het 75-jarig bestaan van de NBAT. Zaterdag 12 maart wordt het programma op geeltje Jans ver volgd met een thema-avond over de Oos- ter- en Westerschelde. Harry Klerks uit België houdt een lezing over koud zee water en alles wat daarin leeft. Zaterdag 19 maart verzorgen H. Meul- blok en A. Jansen een lezing over de tro pische wereldzeeën. Later in het jaar volgen evenementen in andere delen van Nederland. Op het programma on der meer een aquarium- en terrarium- beurs in Assen, een expositie in de Leid- se Hortus en de Nationale Aqua Terra dag in Barneveld. De expositie in Delta Plaza wordt zondag 6 februari geopend en is toegankelijk tot 31 maart. GOES - Januari was voor de Goese brandweer een erg druk ke maand. In totaal werd er 28 keer uitgerukt, bijna dagelijks. Ook werd er door andere brand weerkorpsen zeven keer een be roep gedaan op de Goese ladder wagen. een record. Dat staat op de website van de brandweer Goes. De spuitgas ten rukten het vaakst uit voor een kleine brand, in totaal ne gen keer. Bijna net zo vaak (acht keer) werden de unifor men aangetrokken voor een loos alarm. Bijna altijd ging het in die gevallen om een automa tisch brandalarm dat ten onrech te was afgegaan. Verder is er één keer een middel grote brand bedwongen, werd één keer uitgerukt in de catego rie kleine dienstverleningen, één keer in de categorie kleine hulpverleningen en werd acht keer bijstand verleend aan ande re korpsen. In zeven van die ge vallen, een record, werd een be roep gedaan op de Goese ladder wagen. Dat gebeurde bij bran den in Kapelle (twee keer), Kats, Baarland, Hoedekensker- ke, Baarland en Zierikzee. Met het oog op het toenemende aantal bijstandsverleningen is de bepakking van de autoladder verder uitgebreid. Het voertuig is onlangs uitgerust met een warmtebeeldcamera. Die kan door muren en dikke rook heen een duidelijk beeld geven van de situatie in een brandend pand. Ook kunnen slachtoffers snel worden gelokaliseerd, waar door de kans op tijdige redding aanzienlijk wordt vergroot. Stt drankrijder IDDDELBURG - De Middel burgse politierechter F. van He- mert-Meeuwis heeft gisteren een vijftigjarige drankrijder uit Oostburg veroordeeld tot vijf tien maanden rijontzegging en vijftig uur werkstraf. De verdachte negeerde vorig aar op 21 september in Oost burg het stopteken van een agent en reed vervolgens met zijn auto bijna achterop een poli tieauto. Uit de blaastest bleek dat de Oostburger bijna vijf keer zo veelhad gedronken als is toegestaan. Officier van justitie G. Ooster- veld nam de man, die gisteren met op zitting verscheen, vooral het gevaarlijk rijden kwalijk. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de opeqingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl J Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Ij Melita Lanting Ij Rudy Boogert (sport) j; CENTRALE REDACTIE BI Stationspark 28 I Postbus 31 4460 AA GOES Ir "Fel: (0113)315500 Ik Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Hnnr Melita Lanting RENESSE - Hel verdwijnen van de ingang van camping De Wijde Bliek aan de Hogezoom inRenesse scheelt 60.000 autobe wegingen per jaar op die weg. .„Daarmee sluiten we aan bij het plan om de Hogezoom autoluw temaken", zegt eigenaar P. van Oost. De ingang is verplaatst naar de andere kant van de cam ping, aan de Lagezoom. De Hogezoom, tussen Burgh- Haamstede en Renesse, wordt een weg waar vooral fietsers en voetgangers gebruik van ma ken. Het doorgaande verkeer wordt geweerd en daarom ver plaatst eigenaar P. van Oost van 'de Wijde Bliek de ingang naar de Lagezoom. De verhuizing is nog niet helemaal afgerond. Stratenmakers zijn druk met heileggen van de laatste stenen in de nieuwe toegangsweg en in hel fonkelnieuwe receptiege bouw' zijn installateurs bezig met het aanleggen van kabels voor alle nodige techniek. „Op 20februari moet alles werken", legt Van Oost uit. Caravans De nieuwe ingang levert voor de gasten voordeel op, denkt Van Oost. De nieuwe ontsluiting is gemakkelijk te bereiken vanaf derecreatieverdeelweg. Een na deel is wel dat de Lagezoom smal is. Niet alleen lastig als twee auto's met caravans elkaar rillen passeren, maar de smalle weg is daardoor gevaarlijk voor fietsers en voetgangers. „We hebben gevraagd om de verbre ding van de weg bespreekbaar temaken of eventueel een fiets pad ernaast aan te leggen. De weg is maar vierenhalve meter breed." Daarnaast moet er vol gens Van Oost ook openbare ver lichting komen. De verplaatsing van de ingang maakt onderdeel uit van een groot renovatie- en veranderpro- ject op de camping. De eerste be sprekingen dateren uit 1996 en in 2003 is begonnen met de aan leg van nieuwe infrastructuur en aanpassing van de kampeer plaatsen. Dat is nodig omdat in de loop van de tijd de gasten an dere eisen zijn gaan stellen aan een kampeerplaats. „Mensen willen meer ruimte, en meer pri vacy." Een voorbeeld daarvan zijn de kampeerplaatsen waar gasten beschikken over eigen sa nitair. Als de nieuwe ingang klaar is, gaat Van Oost beginnen met het veranderen van de omgeving bij de oude ingang. „Daar komen terrassen en sfeerelementen. Er blijft een uitgang voor fietsers en voetgangers en eventueel kun nen de hulpdiensten daar ook naar binnen." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met het aantrek ken van dirigent R. Pijfers uit Etten-Leur wordt popkoor Pop.Wave volwassen. Van de voorheen los-vaste aanpak is af gestapt. Er wordt nu gewerkt aan de totstandkoming van een avondvullend showprogramma. De bedoeling is dat het Schou- wen-Duivelandse koor daarmee in de loop van 2006 de planken op gaat. De show zal een keer of twee, drie worden opgevoerd, blikt voorzitter G. Wanders vooruit. Daarbij heeft het koor zijn oog laten vallen op het Goese thea ter De Mythe. Bij een volwaardi ge show hoort uiteraard aan dacht voor kostuum en decor. Ook aan het eigen 'talent' wordt driftig gesleuteld. N. Meerman is als choreografe aangetrokken om aandacht te besteden aan houding en beweging van het 56 leden tellende koor. Maar voor al ook muzikaal is er een verbe terslag gemaakt. Werd er voor heen geoefend op tekst en ge hoor, nu wordt gezongen vanaf bladmuziek en staat dus het no tenschrift centraal. Die nieuwe opzet werd niet met- Met de komst van de nieuwe dirigent en de invoering van het notenschrift hoopt Pop.Wave van een amateur- in een professioneel koor te veranderen. foto Marijke Folkertsma een door iedereen omarmd. „Maar je groeit daar eigenlijk vanzelf wel in", constateert Wanders. De koorleden die in het begin het meest tegen de in voering van het notenschrift aanhikten, zijn er misschien nog wel het snelst mee vertrouwd ge raakt, schetst de voorzitter het proces. Pop.Wave ontstond een aantal jaar geleden als antwoord op de leeftijdsregels van het - medio 2001 opgeheven - koor Blaaat. Zangers en zangeressen die 35 waren, moesten dat toenmalige koor verlaten, wat een aantal van hen tot oprichting van een nieuwe groep aanzette. Bij het daarna snel groot gegroeide Pop.Wave speelt leeftijd geen en kele rol. De leden zijn tussen de twintig en ruim vijftig jaar. Ne gen van hen zijn man. Volgens Wanders kan het koor nog altijd uitbreiding met nog eens drie mannen gebruiken. Samen met L. Boere, N. van Nieuwenhuijze en J. Groenendijk vormt Wan ders de begeleidende band. Tina Turner Op het repertoire staan num mers - en dat is een heel kleine greep - van onder meer Toto, Ti- na Turner, Ilse de Lange, Joe Cocker en Eric Clapton. Voor dit jaar staat onder meer al een optreden op de Brouwse Dag geboekt www.popwa- ve.nl). Want ook de 'gewone' op tredens gaan door. Prettig aan de nieuwe opzet is wel dat je nu ergens naar toe werkt, is Wan ders' ervaring. „Maar ook de spontaniteit van de dirigent draagt aan het enthousiasme bij." Advertentie ZeelandNet Start: voordelig en snel breedbandinternet via de kabel. Zeer hoge kortingen op installatiekosten tot 19 februari a.s. Bel 0113 - 377 770 voor meer informatie of kijk op www.zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65