VN huren bewoners Atjeh in PZC Pedofilieschandaal veroorzaakt grote opschudding in Turkij'e Rice: aanval Iran niet op agenda Italiaanse journaliste ontvoerd in Irak Eerste verdachte van Joegoslavië-tribunaal krijgt twintig jaar Mandela wil schuldeloos Afrika Schoonmaakcontract voor 30.000 mensen in rampgebied Sneller op de bon in België Mobieltje aan tijdens vrijen Creutzfeldt-Jakob in Japan Troepen VS klaar voor Zuid-Korea Dode vader onder matras Killer-mieren bedreigen pretpark Omstreden Timosjenko premier van Oekraïne Winkeldieven PORS KEUKEN zaterdag 5 februari 2005 bn nnze redactie buitenland IgDAD - Opnieuw is een jour- alist in Irak het slachtoffer ge erden van een ontvoering. Giu- ana Sgrena. een verslaggeef- [er van de Italiaanse krant II ïanifesto werd gekidnapt toen 't vlakbij de universiteit van ïdad mensen interviewde. met een Iraakse collega en de bestuurder zat Sgrena in een auto toen de kidnappers toe sloegen. aldus de politie. De overvallers dwongen de chauf feur en de Iraakse journalist on der bedreiging van een vuurwa pen uit te stappen en gingen er daarna met Sgrena en haar auto vandoor. Diplomatieke bronnen hebben bevestigd dat een Itali aans staatsburger wordt ver mist. Sgrena is niet de eerste Italiaan die in handen valt van Iraakse ontvoerders. Vorig jaar septem ber verdwenen twee hulpverle ners. Zij werden uiteindelijk on gedeerd vrijgelaten. Een andere Italiaanse journalist, Enzo Bal- doni, werd een maand daarvoor door zijn ontvoerders geëxecu teerd toen de Italiaanse regering weigerde om haar troepen terug te trekken uit Irak. Vorige maand nog werd een journaliste van Franse afkomst ontvoerd. Zij is nog steeds niet vrijgela ten. Drie andere Franse burgers zijn juist opgepakt door Amerikaan se troepen in Fallujah voor het meevechten met Iraakse rebel len. Dat maakte de Franse krant 'Le Figaro' gisteren bekend.Het drietal hoorde bij een groep die vorige lente naar Irak vertrok om mee te vechten met het ver zet. De Franse binnenlandse veilig heidsdienst meldt dat minstens drie andere Franse burgers zijn omgekomen terwijl zij deelna men aan gevechten in Irak. GPD/RTR irjONDEN - De voormalige 3 tiid-Afrikaanse president Nel- 'r n Mandela heeft de ministers m Financiën van de zeven rijk- 1 e geïndustrialiseerde landen, G7, gisteren gevraagd om vol- e dige kwijtschelding van de Si hulden van Afrikaanse lan- ik heeft hij de bewindslieden, e dit weekeinde bijeen zijn in onden, gevraagd om verdubbe ling van de ontwikkelingshulp Afrika tussen nu en 2015. root-Brittannië, dat dit jaar jorzitter is van de G7, wil ar- pedebestrijding in met name fnka, hoog op de internationa- f agenda zetten. De Britse mi- ster van Financiën Gordon "own heeft hiervoor een ambi- i: us plan opgesteld, waarin I huidsanering en verhoging in ontwikkelingshulp een be- rj agnjke rol spelen. andela was door Brown uitge- r' idigd als gastspreker bij de II 7-ontmoeting. „We zijn hier ■«n rechtvaardigheid te eisen", Oi i de 86-jange oud-president. olgens Mandela is tot en met 115 jaarlijks 50 miljard dollar idig. „Ik roep u op vanavond og actie te ondernemen. Aarzel P jet terwijl arme mensen blijven jden.zeihij. rowns Italiaanse collega Dome- ico Siniscalco verklaarde ech- r gisteren in een vraaggesprek net het Britse persbureau Reu- :rs dat diens plan niet kan reke- r en op de steun van de rest van aeGT' 1 olgens Siniscalco is het beter m op kleinere schaal te begin- en en Afrikanen te stimuleren jelf naar oplossingen te zoeken foor hun problemen. ANP/AFP van onze redactie buitenland BANDA ATJEH - De Verenigde Naties willen 30.000 inwoners van Atjeh tijdelijk tegen beta ling in dienst nemen voor een grote schoonmaakoperatie. Ze moeten alle puinhopen oprui men die nog resteren na de grote zeebeving van 26 december. De grootschalige operatie moet volgende week beginnen met een eerste groep van honderd schoonmakers. Later volgt er uitbreiding tot de gehele Indone sische provincie, aldus een woordvoerster van het VN-ont- wikkelingsprogramma UNDP. Het mes van dë schoonmaakope ratie snijdt volgens de VN aan twee kanten: mensen hebben weer een inkomen en de weder opbouw kan worden versneld. Een groot schip dat op tweede kerstdag door de tsunami bp de kust van de Indonesische provin cie Atjeh is geworpen, wordt een monument ter nagedachte nis aan de slachtoffers van het natuurgeweld. De provincie Atjeh wil van het 100 meter lan ge schip een museum maken, waarin video's en foto's van de ramp te zien zijn. Ook komt er een lijst met de namen van de slachtoffers. De vloedgolf tilde de boot bijna drie kilometer landinwaarts naar Punge Blangcut, in de buurt van Banda Atjeh. „Het schip zal een monument worden om onze kinderen en kleinkinde ren eraan te herinneren hoe in drukwekkend de tsunami-ramp was", zei een provinciewoord voerder. De zeebeving en de vloedgolf hebbep naar schatting bijna 240.000 levens geëist in Indone sië. ANP BRUSSEL - Wie binnenkort met de auto in België rijdt, moet zich net zo strak aan de maximumsnelheid houden als in Nederland. De procureurs-generaal hebben beslo ten om voortaan ook de kleinste overtredingen aan te pak ken. Vanaf nu corrigeert de politie alleen nog voor meet fouten. Dat betekent op de snelwegen een bekeuring bij 128 kilo meter per uur. Eerder lag de grens op 136. In de bebouw de kom is het vanaf 56 kilometer per uur raak, waar het eerst 67 was. ANP MUNCHEN - Negentig procent van de Duitsers is wel ge negen om hun mobieltje uit te zetten in de bioscoop of bij een concert, maar 54 procent laat de telefoon gewoon aan tijdens een vrijpartij. Dat heeft het Duitse tijdschrift Fo cus gisteren uit een onderzoek geconcludeerd. ANP/DPA TOKIO - Voor het eerst is bij een Japanner de hersenziek te Creutzfeldt-Jakob vastgesteld, de menselijke variant van de gekke-koeienziekte (bse). Volgens het ministerie van Volksgezondheid in Tokio gaat het om een man die in december is overleden. De man bracht in 1990 een maand door in Groot-Brittan- nië, waar 148 mensen zijn gestorven nadat ze met bse be smet vlees hadden gegeten. Japan is het enige Aziatische land waar de ziekte tot nu toe is vastgesteld. ANP SEOUL - Mocht er oorlog komen in Zuid-Korea, dan stu ren de Verenigde Staten 690.000 militairen om te helpen bij de verdediging. Dat heeft het Zuid-Koreaanse ministe rie van Defensie gisteren meegedeeld. In de verklaring wordt Noord-Korea niet langer 'de belangrijkste vijand' genoemd. De VS hebben dertigduizend manschappen gelegerd in Zuid-Korea. om de 650.000 Zuid-Koreaanse militairen bij te staan. De beide Korea's zijn formeel nog met elkaar in oorlog omdat er na de Koreaanse Oorlog (1950-1953) nooit een vredesverdrag is getekend. ANP/AFP PERAK - Twee Maleisiërs hebben het lijk van hun overle den vader twintig jaar lang onder een matras verborgen gehouden, omdat zij een begrafenis niet konden betalen. De politie vond de resten van Lee Ying Fook gisteren in een verkrotte woning in Perak. ANP/RTR HONGKONG - Een dodelijke mierensoort heeft een groot nest gebouwd bij het Disney-pretpark in aanbouw in Hongkong. Het gif van de rode mieren kan fataal zijn voor kinderen, ouderen en mensen met allergieën. Hongkong kampt sinds kort met de agressieve insecten, die waarschijnlijk met geïmporteerde planten uit het aan grenzende China meekwamen. In de stad zijn al ruim zes honderd nesten aangetroffen. ANP/DPA (Advertentie) K)r Fidan Ekiz JTAXBOEL - Een seksschan- al in een kinderopvanghuis in Turkse stad Izmir heeft voor rote ophef gezorgd in Turkije. e Turkse politie deed deze eek een inval in het tehuis en Testeerde twaalf mensen, on- ir wie de directeur, zijn twee inen, personeelsleden (oppas- oeders, maatschappelijk wer- ïrs en dokteren) en vijf jon- ins uit het huis. ij worden verdacht van het ple- fn van seksuele intimidatie en rkraehting van twaalf jonge- !n. voornamelijk meisjes in de ieftijd van 14 tot 17 jaar. ïgen directeur Erdal Tunce ijn negen aanklachten inge- iend, waaronder het aangaan m seksuele relaties met oppas- moeders en het verzwijgen van ontuchtige handelingen door een aantal kinderen. Zo zou Tun ce geen actie hebben onderno men tegen een 14-jarige jongen die ontucht pleegde met een 3-jarig meisje, terwijl medisch onderzoek het misbruik duide lijk had aangetoond. Ook zou Tunce geweten hebben dat zijn zonen met enkele vrienden uit het tehuis (minderjarige) meis jes misbruikten, maar niet in greep. De Turkse gendarme kreeg twee maanden geleden een tip binnen over de misdragingen in het Bar baras Kinderopvanghuis in Ur- la, een voorstadje van Izmir. In woners van Urla zouden hun gouverneur al anderhalf jaar eer der hebben gewaarschuwd over de 'onveilige situatie' waarin de kinderen verkeerden. „We heb ben dertig handtekeningen ver zameld en ingediend bij de gou verneur. Er is nooit actie onder nomen. Ons dorp is bevlekt, on- teerd", meent de 67-jarige Suat Taskin. Pedofilieschandalen komen in Turkije zelden aan het licht. Wanneer de media lucht krijgen van dergelijke voorvallen, verke ren de verdachten in levensge vaar. De kans is levensgroot dat verdachten nog voordat ze de rechtbank halen, worden gelyn cht door boze burgers. De Turkse minister van Binnen landse Zaken, Abdülkadir Ak- su, bezocht gisteren het opvang tehuis in Urla, en stelde den in specteur aan om de vermeende betrokkenheid van gouverneur Ahmet Malioglu te onderzoe ken. Ook hem wordt verweten niet te hebben ingegrepen, ter wijl hij op de hoogte was van de gebeurtenissen. Volgens verklaringen van enke le verdachten en slachtoffers is Malioglu ook zelf schuldig aan het plegen van ontucht met een minderjarig meisje in het op vanghuis. Gouverneur Malioglu wijst alle beschuldigingen van de hand. „Ik heb een schoon geweten", zegt hij. -„Als er ook maar iets wordt gevonden, dat het tegen deel bewijst, leg ik onmiddellijk mijn functie neer." De gouverneur wijst de Vereni ging Kinderopvang als schul dige aan. „Die stellen onbekwa me oppasmoeders en medewer kers aan. Meestal zijn het dron kelappen en psychisch gestoor de mensen", aldus Malioglu. Oppasmoeders In het tehuis verblijven tachtig kinderen, ondergebracht in acht, aan elkaar grenzende hui zen. Het gaat om jongeren die in hun ouderlijk thuis worden mis bruikt, verstandelijk gehandi capten en wezen. In elk huis wordt een oppasmoeder aange steld. Onder de arrestanten zijn twee oppasmoeders, die worden ver dacht van mishandeling. GPD doorRemco Reidinq MOSKOU - Het parlement van Oekraïne heeft unaniem ingestemd met de aanstelling van Joelia Timosjenko als premier. Zij gaat vorm geven aan het beleid van Viktor Joesjtsjenko, die eind vorig jaar na een volksopstand en nieuwe verkiezingen tot presi dent werd gekozen. De aanstelling van de 44-jari- ge Timosjenko is omstreden. Ze werd in 2001 ontslagen als vice-premier, nadat de open bare aanklager van Oekraïne een strafzaak wegens corrup te tegen haar was gestart. Vo rige week sloot de aanklager alle zaken tegen de politica. Omkoping In Rusland komt haar naam echter nog altijd voor op een "jst van gezochte personen. Het buurland verdenkt Timos jenko van omkoping van Rus sische ambtenaren. Timosjenko was tijdens het premierschap van Joesjtsjen- ko verantwoordelijk voor de olie-, gas- en energiemarkt. Ze verkreeg de bijnaam gas- prinses. mede doordat ze voor die tijd schatrijk was gewor den met gasleveranties en de verkoop van pijpleidingen. Timosjenko was eind vorig jaar één van de belangrijkste steunpilaren van Joesjtsjenko tijdens de 'oranje revolutie'. Maar haar radicale en polari serende uitspraken maakten haar in het pro-Russische oos ten van het land uitermate im populair. In sommige kringen rond Joesjtsjenko is eveneens kri tisch gereageerd op haar aan stelling. Ze zou niet geschikt zijn om de bevolking te here nigen. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Condoleezza Rice, is gisteren be gonnen aan haar bezoek aan Eu ropa. In Londen ontmoette ze de Britse premier Tony Blair en haar ambtgenoot Jack Straw. Ze verzekerde hen dat een mili taire actie tegen Iran nu niet op de agenda staat. Het gaat om de eerste buitenlandse reis van Ri ce in haar nieuwe functie. Met Blair en Straw heeft ze onder meer gesproken over de toe stand in het Midden-Oosten. La ter gaat ze ook naar Israël en de Palestijnse gebieden. Ook het nucleaire programma Condoleezza Rice en haar Britse ambtgenoot Jack Straw verlaten Downing Street 10, de ambtswoning van premier Blair in Londen. foto Stefan Rousseau/EPA van Iran en de angst dat Tehe ran een kernbom probeert te ma ken, werden besproken. Rice zei na afloop dat de Verenigde Sta ten 'alle diplomatieke wegen wil len bewandelen' inzake het Iraanse nucleaire programma. Een aanval op Iran 'staat simpel weg op dit moment niet op de agenda, we hebben diplomatie ke manieren om dit op te los sen', liet ze weten. Rice en haar gastheren onder streepten nog eens nadrukkelij ke hun vriendschappelijke ban den. De Verenigde Staten 'heb ben geen betere vriend en geen betere bondgenoot' dan Groot-Brittannië. zei Rice over de belangrijkste medestander van de VS bij de aanval op Irak. Rice reist een aantal Europese hoofdsteden af. Ze gaat naar Berlijn voor een gesprek met de Duitse kanselier Schroder en la ter komen regeringsleiders in België. Luxemburg, Turkije, Ita lië en Polen aan de beurt. In Europa wil Rice onder meer de relatie verbeteren met landen die zich verzetten tegen het mili- van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Kamer van Be roep van het Joegoslavië-Tribu- naal heeft de Bosnische Serviër Dragan Nikolic (47) gisteren ver oordeeld tot twintig jaar cel. Te gen hem vaardigde toenmalig hoofdaanklager Richard Goldstone (Zuid-Afrika) in no vember 1994 de allereerste aan klacht van het VN-hof in Den Haag uit. Nikolic was in 1992 enkele maanden commandant van kamp Susica in Oost-Bosnië, niet ver van Srebrenica. Daar werden moslims gemarteld, ver kracht en vermoord. Hij sloot een akkoord met de aanklagers en bekende moord, marteling, verkrachting en etni sche vervolging. Als onderdeel Advertentie tair ingrijpen in Irak.Rice wordt dinsdag in Parijs door de Franse president Chirac ontvangen. Ze zal in de Franse hoofdstad ook een toespraak houden over de betrekkingen tussen de VS en Europa. Het is haar wens dat in Parijs te doen, waar volgeris haar veel de bat is over de politiek van de VS, aldus haar woordvoerder gisteren. ANP/DPA/RTR BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98. Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185. Postbus 150. 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv nl www bleijenbergbv.nl van de overeenkomst eisten de aanklagers slechts vijftien jaar cel. De rechters in eerste aanleg vonden dat echter, gelet op de ernst van de feiten, niet genoeg en veroordeelden Nikolic in de cember 2003 tot 23 jaar cel. Nikolic hoopte in hoger beroep een substantieel lagere straf te krijgen. De beroepsrechters, voorgezeten door de Amerikaan se president van het VN-hof, Theodor Meron (74), wezen ech ter vrijwel alle argumenten van de verdediging af. Meron benadrukte nog eens de ernst van misdaden (Nikolic was naar eigen zeggen betrok ken bij negen moorden) en herin nerde aan verklaringen van ge tuigen dat Nikolic genoot van het martelen van gevangenen. De beroepsrechters zagen slechts één reden tot strafver mindering: de rechters in eerste aanleg hebben ten onrechte de gebruikelijke vervroegde vrijla ting na het uitzitten van twee derde van de straf verdiskon- teerd in de strafmaat. Een dus danige 'wiskundige' verhoging van de straf is volgens een meer derheid van de beroepsrechters niet toegestaan. ANP MADRID - Twee Spaanse poli tieagenten hebben in de bad plaats Marbella een elektronica zaak beroofd, terwijl hun pa trouillewagen voor de deur stond. Op beveiligingscamera's was te zien hoe het duo in uni form binnenkwam en weer ver trok met medeneming van televi sies en DVD-spelers. RTR (Advertentie) ITALIAANS DESIGN GREVEIINGENSÏRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEl. 01 11 - 45 07 10 www.porskeukens.nl Kinderen in Banda Atjeh gebruiken hun gebedsmatjes als regenscherm. De Verenigde Naties wijlen dertigduizend inwoners van Atjeh inschakelen om de puinhopen van de tsunami op te ruimen. foto Warren Whiteside/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5