Kritiek op terreuraanpak justitie Een republiek van niks PZC PZC I Rijke Thaise premier zeker van zege Chronisch moe Openbaar Ministerie vervalt volgens advocaat Hofstadgroep in oude fouten 5 februari 1955 zaterdag 5 februari 2005 door Sander Kuypers De advocaat van een van de vermeende leden van de zogenoemde Hofstadgroep, V. Koppe, ziet het alweer aanko men. Het Openbaar Ministerie (OM) maakt dezelfde fouten in dit onderzoek, als dat het bij de eerdere terreuronderzoeken heeft gemaakt. Ook aan die eer dere grotendeels voor justitie mislukte processen, nam Koppe deel. De rechter kan volgens hem ook dit keer weer niet tot een bewe zenverklaring komen voor het bestaan van deze vermeende ter roristische organisatie, als je kijkt naar de resultaten van het onderzoek tot nu toe. Hij ver wacht dat de kans klein is dat justitie alsnog materiaal vindt, dat het bestaan van de groep wel bevestigt. Maandag moeten de twaalf ver dachten, onder wie de cliënt van Koppe, in deze zaak voor het eerst voor de rechtbank verschij nen. De zaak wordt nog niet in houdelijk behandeld, omdat het onderzoek nog niet is afgerond. Koppe verdedigt de huisgenoot van Mohammed B., die wordt verdacht van de moord op Theo van Gogh. De raadsman consta teert dat zijn cliënt net als veel anderen van 'de groep' alleen maar is opgepakt, omdat hij in de buurt van B. was en contact met hem had. „Natuurlijk zijn er onder de twaalf verdachten mensen die over de schreef zijn gegaan." De advocaat wijst op het tweetal dat aanvankelijk op 10 novem ber in het Haagse Laakkwartier een arrestatieteam van het lijf hield door een handgranaat te laten ontploffen. Daarbij raak ten vijf politiemensen gewond. „Het gaat hier om het al dan niet bestaan van die zogenoem de Hofstadgroep als terroris tische organisatie die moorden zou beramen op onder meer Ka merleden, burgemeester Cohen en de Amsterdamse wethouder Aboutaleb. Daarvoor zit in het dossier echt geen enkel concreet bewijs", benadrukt Koppe. Het politie-optreden in het Laakkwartier tegen leden van de Hofstadgroep in november baarde veel opzien. Het proces tegen de Hofstad groep begint komende maandag en zal zeker zoveel belangstelling wekken. foto Ed Oudenaarden/ANP „De meeste van de twaalf ver dachten zijn opgepakt zonder dat er opsporingsonderzoek is gedaan, wegens de sentimenten die er waren na de moord op Van Gogh. Iedereen rond Mo hammed B. is direct aangehou den en er is gezocht naar bewijs, maar dat is niet gevonden", stelt de advocaat. „Het Open baar Ministerie had de mensen eerst in de gaten kunnen hou den om te kijken of er echt spra ke van een terroristische groep is. Nu zitten de verdachten vast en kan de politie ze niet observe ren of afluisteren in hun onder ling contact." Een briefje met aantekeningen over een moordaanslag op WD-Kamerlid Hirsi Ali is na schrijfproeven niet aan een van de vermeende Hofstadgroeple den toe te schrijven. Ook stond daar niet in wie het van plan wa ren uit te voeren. In het dossier zitten ook gegevens van de com puter van een van de Laakkwar- tierverdachten, die echter al in 2003 in beslag werd genomen toen hij samen met een andere jongen werd aangehouden. Dodenlijst In die chatgesprekken zei de ver dachte in de Laakkwartierzaak: „Ik heb wat mensen op mijn do- denlijstje, zij gaan er zeker aan. Wat te denken van Hirsi Ali, Jaap de Hoop Scheffer, Mat Her ben, Balkenende, Zalm en al die nepmoslims in de partijen. De onthoofding van de MP (minis ter-president) op video is re lax." Koppe: „Het OM liet destijds mijn cliënt en vermeende hand langers een week later weer vrij, wegens gebrek aan concreet be wijs. Men zag in dit materiaal toen dus zelf ook weinig moge lijkheden." Dan zit er in het dos sier nog een door de Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD) afgeluisterd ge sprek tussen Koppes cliënt en een andere verdachte van terro- ristsche samenzwering, na de moord op Van Gogh. „Wij heb ben conform de authentieke isla mitische wijze, een lam afge slacht. Dit zal voortaan de straf zijn die opgelegd zal worden aan ieder in dit land die Allah en zijn gezant uitscheldt en uit daagt. O, jij Hirsi Ali. morgen als Allah het wil ben jij aan de beurt." In een ander gesprek zeg gen ze: „Hahaha. Wij zijn het groepje van Mohammed B. met Theo van Gogh." Verder is vast gesteld dat Mohammed B. gere geld samen kwam met de twaalf vermeende leden van de Hof stadgroep. Ze zochten elkaar op om met elkaar te praten en som mige van hen bezaten teksten over de islam en de jihad. „Dit alles toont niets aan van een groep van twaalf of meer men sen die concrete plannen heeft gesmeed om politici te vermoor den en aanslagen te plegen", concludeert Koppe. Veeg teken Koppe verdedigt ook een twee de terreurverdachte waar justi tie van denkt dat die tot de Hof stadgroep behoort. „Het is een veeg teken dat de officier van justitie inmiddels heeft besloten om hem hier niet voor te vervol gen", meent de advocaat. „Dat zelfde geldt natuurlijk voor Mo hammed B. Zijn vermeende deel name aan de Hofstadgroep wordt niet in het proces over de moord van Theo van Gogh be handeld. Wel heeft justitie de mogelijkheid opengehouden om die aanklacht later nog aan de rechter voor te leggen. Er is nu heel erg duidelijk een tendens dat het niet erg is als er af en toe een onschuldig iemand wordt vastgehouden om elk risico van terrorisme maar uit te sluiten. Men raakt het spoor bijster", stelt Koppe vast. „Ik sta niet al leen in die gedachte. Ik weet dat die mening ook door rechters, of ficieren van justitie en politie mensen wordt gedeeld." ANP In Nederland lijden ruim dertigduizend mei aan het chronisch vermoeidheidssyndï CVS, beter bekend als ME. Veel patiëntenr nen met de aandoening redelijk goed leven, zei ten om te gaan met hun beperkingen, kunnen! moeheid - zo goed en zo kwaad als het gaat J dervangen. Anderen raken in de versukkelinl bereiken het stadium van ernstige invaliditeit! oorzaken van ME zijn moeilijk te duiden. Wefl schappers en medici zijn het niet eens. Wel isT delijk dat erfelijke aanleg en stress een rol kurJC spelen. Toch meende een commissie van del zondheidsraad, die onder leiding van oud-mini1 Els Borst van Volksgezondheid een onder! deed naar ME, dat de patiënten niet langer alsl stellers kunnen worden aangezien. Chronische! moeidheid moest - zo adviseerde de commissi huidige minister van Volksgezondheid Hans» gervorst - voortaan als een ernstige aandoe! worden beschouwd. De erkenning van ME als ziekte is voor patia van groot belang, omdat zij alleen met die erj ning in aanmerking kunnen komen voor! WAO-uitkering. E Nu kost zo'n uitkering geld. Euro's uit de sta ruif. En als de rekenmeester op het ministerie Volksgezondheid nog maar merkt dat er naar budget gekeken wordt, gaan de bellen rink; Hoogervorst is dan ook absoluüt niet van plat het advies van Borst en de haren over te nemer Volgens de minister heeft ME geen lichamel. maar een psychische oorzaak. Door ME te erl nen als ziekte zouden volgens de bewindsmaa andere lichamelijk onverklaarbare aandoenu als chronische spierpijnen, het prikkelbare-da syndroom en oorlogssyndromen erkend ma worden en dat zou 'miljoenen gaan kosten'. Patiëntenverenigingen reageerden gisteren verbijstering en teleurstelling op Hoogervorst reactie. Commissievoorzitter Borst constate; op haar beurt dat de bewindsman - afgesturó historicus en doorgeleerd in internationale bel' kingen - nu ook al meer van ziektebeelden afo dan de hooggeleerde deskundigen in haar i groep. Hoogervorst, die zich bij zijn aantreden als ral ter het credo 'Een goede gezondheid is geld wai aanmat, denkt bij volksgezondheid alleen id ken- of wiskundige formules en vergeet te; dat een 'slechte gezondheid geld kost'. En soms ook levens. f< door Patrick Selbach Hij is de rijkste man van Thailand en hij kan zich opmaken voor een nieuwe ambtstermijn als premier van het Aziatische land. Thaksin Shinawatra en zijn politieke partij Thai Houden van Thai (Thai Rak Thai) koersen bij de parlementsverkiezingen van morgen op een monsterzege af. Van de vijfhonderd beschikba re zetels in het Lagerhuis zijn er volgens peilingen waar schijnlijk ruim driehonderd voor de partij van de populisti sche eerste minister. Ongeveer 45 miljoen Thai mo gen meedoen aan de verkie zingsstrijd, waarin ongeveer 25 partijen hopen een plek op het pluche te verwerven. De enige rivaal van de premier van bete kenis is de Democratische Par tij, die bij de jongste stembus gang in 2001 beslag kon leggen op 130 zetels. De oudste partij van Thailand, opgericht in 1946, hoopt op 201 zetels, net genoeg om moties van wantrou wen te mogen indienen. Een dergelijke motie hoeft de 55-jarige Thaksin van het elec toraat niet te verwachten. De miljardair, de eerste democra tisch gekozen Thaise premier die een volledige ambtstermijn uitzit, is populair en hij heeft het tij mee. De economie zit in de lift en de politieke situatie is redelijk stabiel. Veel armere Thai vinden ook dat ze baat hebben bij het popu listische beleid dat de premier al in 2001 propageerde: goedko pe gezondheidszorg, schuldsa nering en meer mogelijkheden op krediet te krijgen. De eerste minister, die fortuin maakte in de telecomsector, heeft het kennelijke vermogen om :s lands problemen zonder politieke krassen van zich af te laten glijden. Zelfs de verwoes tende tsunami's die eind decem ber aan duizenden Thai het le ven hebben gekost, hebben bij dragen aan zijn populariteit. De meeste Thai vinden dat de premier snel en doortastend handelde. De kiezers lijken wei nig waarde te hechten aan be richten dat de Thaise meteoro logische dienst op 26 december mogelijk bewust niet heeft ge waarschuwd voor de komst van vloedgolven uit vrees voor scha de aan de toeristensector. Thaksin ontsloeg het hoofd van de meteorologische dienst en daarmee was de kous af. Ook zijn uiterst harde optreden te gen separatistische moslims in het uiterste zuiden van Thai land deert maar weinigen. De bikkelharde strijd tegen drugs, waarbij volgens critici burgerrechten op grote schaal worden geschonden, is voor de meerderheid van de Thai even min reden te twijfelen aan Thaksin. Volgens kritische politieke waarnemers, die Thailand om schrijven als een 'parlementai re dictatuur', heeft de voormali ge hoge politiefunctionaris zijn populariteit ook te danken aan het falen van de oppositie. Zij slaagt er nauwelijks in om poli tieke punten te scoren, mede doordat het zakenimperium van de premier een dikke vin ger in de pap heeft bij mediabe drijven. Hoewel Thailand for meel een vrije pers heeft, zeg gen mensenrechtengroepen dat Thaksin de nieuwsvoorziening in zijn land vergaand kan con troleren. De stemlokalen in Thailand openen om 2.00 uur in de nacht van zaterdag op zondag Neder landse tijd de deuren. Zeven uur later eindigen de verkiezin gen. ANP Premier Thaksin Shinawatra wordt met bloemenkransen verwel komd door partijgenoten tijdens zijn verkiezingstournee door Thailand. Naar verwachting zal hij zondag bij de algemene verkie zingen zondag met zijn Thai rak Thai-partij kunnen rekenen op de meeste stemmen van de 44 miljoen Thaise stemgerechtigden. foto EPA De Zweedse monarchie is bezig met een onverwachte comeback. Sinds een paar weken heeft koning Ka- rel Gustaaf zo veel aan gezag, aanzien en populariteit gewonnen dat Zweden getuige is van een 'royalistische revi val', zoals het genoemd wordt. Het is een bijzondere uitloper van de tsunami in Azië, die met name onder Zweedse toeristen veel slachtoffers maakte. Terwijl de sociaal-democrati sche regering een hulpeloze indruk maakte, wist koning Karei Gustaaf de nietszeggendheid te ontstijgen. Waar minister-president Persson onzicht baar was, was de koning plotseling overal te zien. Hij sprak de juiste woor den op de juiste toon en op de juiste tijd. Wat dat verhaal over de wederopstan ding van de Zweedse monarchie zo bij zonder maakt, is dat het land van ko ning Karei Gustaaf al sinds jaar en dag praktisch een republiek is. De monarchie heeft er al een tijdje niks meer te vertellen. De koning speelt een louter ceremoniële rol: hij mag opzitten en pootjes geven. Zelfs de troonrede leest hij niet voor. Het is dan ook geen wonder dat Nederlandse republikeinen graag naar Zweden verwijzen. Als Ne derland al een koninkrijk moet blijven - liever niet, natuurlijk - dan één naar het Zweedse model. Veroordeeld tot stilzwijgen in een hoekje van het pa leis. Maar kennelijk is de verguisde ko ning in tijden van crisis veel beter in staat dan de minister-president, de par lementsvoorzitter of een partijleider het nationale gevoel van wanhoop, rouw en verbondenheid te verwoorden. Waarom slaagt de monarchie waar re gering, parlement en partijen tekort schieten? Dat intrigerende verhaal had ik graag gelezen in De Republikein, het club blaadje van de vaderlandse tegenstan ders van het koninkrijk. Vorige week verscheen het eerste nummer van dit 'tijdschrift voor de ware democraat', zoals het zichzelf typeert. Maar helaas: De Republikein preekt vooral voor ei gen parochie. Het blad is van a tot z voorspelbaar Het is ook niet niks om je op te winden over iets waar praktisch niemand zich over opwindt. Kennelijk heeft het al bij voorbaat de moed opgegeven om de mo narchie ten val te brengen. Nee, zo wordt het niks met de republiek. Om die nietszeggendheid te camoufleren, worden grote woorden gebruikt Neem de oorlogsverklaring aan de mo narchie. 'Erfelijk koningschap is een vloek in de ogen van elke rechtgeaarde democraat', klinkt het pontificaal. 'Het druist in tegen het grondwettelijk vast gelegde gelijkheidsbeginsel dat iedere burger dezelfde rechten en plichten toe bedeelt.' Dat is een waarheid die klinkt als een koe. Maar is het inderdaad de hoogste wijsheid? Staat of valt een de mocratie niet veeleer bij de kwaliteit van het bestuur? Stelt diezelfde grond wet niet veel hogere eisen aan regeer ders? Om het land goed, netjes en fat soenlijk te regeren? Om te doen wat een getrouw koning geacht wordt te doen, zoals dat verwoord werd in de oude ambtseed bij de inhuldiging? Het geldt als een democratische stelre gel bij uitstek dat leiderschap moet kunnen bogen op meerderheid van stemmen. Waar dat niet zo is - niet al leen het staatshoofd, ook ministers en burgemeesters komen niet per referen dum aan de macht - gaat dat door voor een democratisch deficit. Vandaar dat 'ware democraten' - niet slechts sinds 1966 - ijveren voor de rechtstreeks ge kozen burgemeester en premier. Helaas, meerderheidsbeslissingen ga randeren geen democratie. Heel veel dictators of andere onaangename lie den zijn dankzij een niet eens vervalste verkiezingsuitslag aan de macht geko men. Nee, niet alleen Hitier. En nog veel langer is het rijtje politici dat voor en na campagnes kiezers zo naar de mond praat dat een stad of een land er nog jarenlang onder geleden heeft. Ja, democratie heeft heel wat onrecht en ander ongemak geproduceerd. Maar die praktijk is niet besteed aan al die democratische kruisvaarders tegen de monarchie. Men staart zich blind - blader De Republikein maar door - op de buitenkant, op de procedure: hoe komt iemand op die zetel? Als hij/zij niet tenminste 50,1 procent van de stemmen achter zich heeft, deugt het principieel niet. Maar dat is democratische kortzichtig heid. Beslissend is wat iemand-met macht er van maakt. Of iemand het goed doet - dat maakt het echte ver schil. En dat is in de twintigste eeuw met de monarchie in Nederland nooit echt een punt van discussie geweest. Het land waande zich onder de konin ginnen in goede handen. Misschien ook wel omdat het, niet altijd terecht, het gevoel had dat er iemand aan de top stond die verder keek dan een eng, par tijdig belang. Nee. er is geen reden om het Nederland se koningschap heilig te verklaren. Na 'prins Bernhard' zijn hier en daar zelfs onder de meest fervente Oranjeklanten de ogen opengegaan. Wat bedoeld was als een zelfrechtvaardiging is uitgelo pen op een grotere zelfbeschadiging voor de monarchie dan waartoe republi keinen in staat zijn. Koningin Beatrix zal er, samen met prins Willem Alexan der en prinses Maxima, nog jaren de handen aan vol hebben om die schade te herstellen. Bernhard heeft, na z'n dood, de achilles hiel van de monarchie geraakt: door overduidelijk te demonstreren dat de Oranjes ook gewoon, héél gewoon kun nen doen. Alledaags, tot op het plat vloerse af. Dat is zoiets als doorzagen van de tak waarop je zit, Oftewel de keerzijde van de medaille. Als een ko ningshuis geen meerwaarde biedt, kun je misschien wel beter een gekozen pre sident hebben. Zo iemand is bij wange drag tenminste zonder pardon af te zet ten. Maar waar een koning of koningin net dat verschil maakt, voegt een monar chie iets toe aan een democratie. Kijk maar naar Zweden, republikeinen. Jan Schinkelshoek CREMATIE - Hoewel Neder land al enige tijd beschikt over crematoria in Velsen en Die ren, kent de Nederlandse wet officieel slechts het begraven. De Tweede Kamer buigt zich momenteel over een nieuwe Wet op de Lijkbezorging. Daar in zal ook crematie worden toe gestaan. CARNAVALSGRAP - Bij een 'roofoverval' in een café te Maastricht hebben twee gemas kerde mannen het kanonnetje waarmee traditiegetrouw het carnaval wordt ingeschoten, meegenomen. Onbekenden alarmeerden zowel de politie als de brandweer als de GGj voor een overval, gewonden brand. De patrouille agent de Maastrichtse brands met ladderwagen en de dei met verplegend personeel!! fen slechts een ingetrapte It een onthutste kelner en et de wc opgesloten bezee aan. Het bleek een grap tez ELEKTRICITEIT - De 1 cherse burgemeesters zl zich inzetten voor de elekt catie van alle boerderijtS hun gebied. Daartoe zal oi legd worden met de PZEH de Vereniging der Nederlai Gemeenten. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel 101131315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactiesptc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315660 Fax (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax- (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulstiffpzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 )454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro permaand 19,95 nvt per kwartaal: 58.00 60,25 per jaar €222.50 226.50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voort* einde van de betaalperiode PZC. t.a v lezersservice Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag tim vrijdag. 1,25 zaterdag. 1.75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgewf overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volaf de Regelen voor het Advertentiewerer I Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag- van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax. (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend go*j Tel" (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren I Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Coura aan ons verstrekte gegevens hebben (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk Postbus 31,4460 7 •concern. Ds <Wj gebruikt vooicj ite diensten tnfl zorgvuldig geselen Ti bij: PZC.1 Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4