Terug naar de kust PZC Reis boeken Weel kinderactiviteiten in voorjaarsvakantie zaterdag 5 februari 2005 W9 West-Vlaand eren BELGIE BELGIE stijl, en rode daken die het licht van de zee weerkaatsen. We rijden langs de steile en hoge duinenrij van de Kijkuit. Wie de trappen op gaat naar de vijftien meter hoge toppen, hapt boven geko men naar adem. Aan de andere kant van de weg natuurdomein D'Heye vol duinweiden. De contour van het druk ke Oostende groeit al aan de horizon, een wereldstad in zakformaat. Bij de haven naast het majestueuze station vallen lege etalages op. Tot voor kort la gen daarin drank en sigaretten hoog op getast, voor de Engelsen die even over kwamen om de boodschappenkar en zichzelf vol te laden. We proberen aldoor over de boulevard te rijden, soms moeten we eraf door bouwputten en hijskranen. Oostende is een echte zeemansstad. Druk druk. We treffen overal genieters van het goede Belgische leven met kunst en vertier diep in de voegen, ook de stad van schilder James Ensor. En de stad waar vierhonderd jaar gele den ruim 100.000 soldaten stierven bij het beleg. De volgende dag komt het beeld van de oorlog weer terug. We zijn tot Nieuw- poort geraakt, waarvan de naam bij elk kind erin is geramd. Na Lombardsijde voert de weg en de tram landinwaarts. Hier ontdoet de Ijzer zich van zijn zoe te water in de zoute zee. Het Koning Al- bert I-monument drukt zijn stempel wel erg op het landschap en verwijst naar de velden van afgrijzen uit de Eer ste Wereldoorlog die verderop liggen. Nieuwpoort heeft een nieuwe trots: de jachthaven. Volop in de groei, al heel groot, druk bezet en een topper in Eu ropa voor zeegaande zeilers. Na de kof fie tussen windjacks in harde kiemen gaat het terug naar de kust, naar de ver trouwde boulevard met manden vol strandballen, lekkere bistro's, kleine vaak witte honden en warme genoeg lijkheid. Voor de vismijn hier moet je vroeg op, toch is het er altijd drulc. Oostduinkerke; ho, stoppen bij het Na- tionaal Visserijmuseum. De garnalen- vissers met hun paarden waren gekend in heel Vlaanderen. Op de boulevard van Koksijde genieten we in alle rust tot het licht van de dag is verdwenen. Weer veel jonge kinderen en ook hier valt de enorme variëteit aan trapfiet sen en -karren op. De wind heeft de kop opgestoken, warme chocola is plot seling niet gek meer. Terug in het hotel vinden we het restau rant boordevol genieters van het goede Belgische leven. De volgende morgen vipden we in het nietige St.Idesbal, hal te 8 dus, het museum van de surrealist Paul Delvaux. Dan sluiten we de bijna zeventig kilometer af in De Panne. Even rijden we op de D60 over de grens met Frankrijk een andere, verlopen we reld in. Weg chic, weg warmte. Gauw terug naar een Belgisch bistrootje. Zo als de eerste kop koffie nabij Lekker bek was, zo zal de laatste zijn. Algemene informatie: Toerisme Vlaanderen en Brussel, Koninginnegracht 86, 2514 AJ Den Haag, tel. 070-416 81 10, www.toerisme-vlaanderen.nl. Informatie over de kusttram: tel. 0032-59 56 53 53, www.deliin.be en over de kust: www.dekust.org. ANWB gaat in vliegtickets De ANWB is onlangs begonnen met een nieu we service: de Vliegticketzoeker, waar je via website www.anwb.nl bij terecht komt. De le den van de bond (en dat zijn er ondanks de krimp van afgelopen jaar nogal wat) kunnen via de Vliegticketzoeker kiezen uit een ruim aanbod van zowel reguliere luchtvaartmaat schappijen als van de prijsvechters. Dat biedt de mogelijkheid de prijzen goed te vergelij ken, stelt de ANWB. Wie de site echter be zoekt, komt meteen in een reserveringspro gramma van het ANWB-reisbureau terecht. En wie doorklikt naar een eigen website van een luchtvaartmaatschappij, moet rekening hou den met 25 euro 'administratiekosten'. De Haan kent veel Jugenstilhuizen. gedaan aan de Vlaamse zeekant; van trendy Knokke tot aan het zilte De Pan ne, één lang bijna recht spoor met ze ventig haltes, op elke kilometer één. In de zomer vertrekt De Lijn om de tien minuten, daarbuiten om het kwartier. De Noordzeekust van onze zuiderbu ren is door een heldere planologie zeer bereikbaar. Eerst komen zeebranding en strand, vervolgens de boulevard met de appartementen en winkels on derin. Over de hele lengte loopt dan de trambaan, maar ook een brede weg, die regelmatig met de rails van stuiver tje en met zichzelf van naam verwis seld. Vaak heet hij naar een lid van de koninklijke familie, van Leopold tot Al- bert, en ook wel simpel Koninldijke- baan. In elke badplaats moet de autorij der wel even de zijstraten ingluren of hij weer de boulevard kan 'pikken'. In drukke tijden gaan de slagbomen op de promenades dicht. Zeebrugge maakt zijn naam helemaal waar: vis, ferryboten en nog meer vis. Tussen de diep in zee stekende haven hoofden en strekdammen is veel va rend verkeer, alles werkt, iedereen is druk. Hoe anders is Blankenberge. Op de vernieuwde pier met een treintje en bioscoop onder water, zien we een bordje: 'We zijn vandaag uitzonderlijk gesloten'. Jammér, maar eten en drin ken is verderop in overvloed, overal langs de kust. Achter een heerlijk potje vis kijken we naar de zee van strand huisjes en -cabines, in mooie kleuren. Eigen signatuur Elke stad langs de kust heeft zijn eigen signatuur. En wat we in Blankenberge al zagen, komt in veelvoud terug in De Haan en deelgemeente Wenduine; hui zen als gedichten. Met de mooiste frat sen en friemels, Anglo-Normandische Tropische gewassen in Indonesië Archipel is een magazine voor reizigers die al redelijk bekend zijn met Indonesië. Naast een reisreportage, over West-Java, bevat het blad I namelijk ook veel actuele korte berichten. The- ma van het meest recente nummer is tropi- i sche gewassen. In het kader daarvan staan er I verhalen in over de suikerpalm, zeewierteelt op Nusa Lembingan en thee. Het magazine be vat veel tekst. Het beeldmateriaal laat vooral het dagelijks leven van Indonesië zien, ook hiervan voor de vloedgolf. Archipel heeft al een meer glossy uitstraling ge kregen dan voorheen maar ondergaat nog dit voorjaar een complete restyling. Archipel, Indonesië en Asia-Pacific Magazine, uitge verij Maasland, €5. NICOLE OLDE KALTER De havenhoofden van Oostende zie je al van verre. Garnalenvissers aan het werk in Oostduinkerke. Zandkastelen in Zeebrugge. Azië heeft nu toerisme nodig 'U mag daar op het strand gaan liggen of op oli fanten rijden. Niet gaan betekent de getroffen Aziatische families, die goeddeels van het toe risme leven, dubbel pakken', schrijft Harri Theirlynck, hoofdredacteur van REIZEN Maga zine in het voor woord van de on langs ver schenen speciale uitgave. REIZEN wijdt een heel num mer aan Azië. Voor het toepasse lijke be drag van 5,55 euro krijgt de lezer di verse reisverhalen over Azië voorgeschoteld. En hoewel de samenwerkende hulporganisa ties onlangs te kennen gaven dat er genoeg geld is voor de slachtoffers van de tsunami, gaat de gehele opbrengst van de het blad naar giro 555. Maar de bedoeling is goed, want met de uitga ve wil REIZEN namelijk vooral laten zien dat Azië juist hu het toerisme nodig heeft. REIZEN Magazine is namelijk van mening dat de getroffen landen vooral geholpen worden door hét toerisme zo snel mogelijk weer op gang te bréngen. Daarom een speciale pagina met tips vóór reizen naar verschillende Aziati sche linden. Vérder bevat het blad reportages over het Thai se eilandenrijk, Birma en een rondreis over Sri Lanka. De verhalen zijn al een keer eerder ver schenen in REIZEN en voor de komst van de vloedgolf gemaakt. Opvallend is dat de reporta ge over de Malediven nog niet eerder in een normale uitgave verscheen, maar in het februa rinummer nog een keer te lezen is. De vele grote foto's in het blad zijn ook alle maal van voor de tsunami, dus geen schokken de of gruwelijke beelden, maar vooral veel bountystranden, tempels en lachende mensen. REIZEN is een uitgave van de ANWB. Het speciale Azië-nummer kost €5,55. NEDERLAND De Belgische Noordzeekust. Een snoer van badplaatsen, nog geen zeventig kilometer lang, opgehangen aan twee groene steunen, 't Zwin en De Panne. Het strand met kleurige cabines raakt de appartementen bijna aan. Elke gast vindt er zijn rust en vertier, want Belgen weten hoe je de mens moet behagen. DoorTHOMOLINK Het begin van de tocht langs de overzichtelij kste kust van Europa heet Lekker bek, een strandopgang. De eerste kop koffie daar geurt meteen naar België, zeer verzorgd en vol aan dacht voor de gast. Hier in 't Zoute, bo venin Knoklce-Heist ligt over de fraaie villa's een dundoek van chic. In de sliert van kuststadjes en -dorpen dra gen Knokke en het aangekoppelde Heist een goudgerand etiket. Veel festi vals, veel galeries, het lange strand en het casino hebben de faam verspreid. Toch ligt het begin van de kust nog iets noordelijker, in het particuliere na tuurreservaat 't Zwin. Als we na de kas sa langs de voormalige villa van de ko ninklijke familie zijn gelopen, ligt op de dijk de beloning klaar. Een panora ma boordevol rust met slikken en schorren in alle tinten. In de verte de duinen, voor ons het ondiepe brakke water waarin als gegoten een ooievaar met opgetrokken poot staat. Dit is een internationale luchthaven voor beken de en zeldzame trekvogels. Vlakbij hebben we ook de eerste halte van de Kusttram. Dat hebben ze handig j Oostduinkerke Veurne In Noord-Brabant hebben cle kinderen de komende twee weken va kantie, en veel attracties spelen daar op in. Zo houden ze in Dieren rijk Europa te Mierlo rekening met carnaval, de periode om je fees telijk of gek uit te dossen. Ook dieren dossen zich soms uit, maar nan om andere redenen. Verzorgers leggen dat tussen 5 en 20 fe bruari uit aan de bezoekers. Van 6 tot 13 februari kunnen kinderen rich laten schminken, kinderen die zich als dier uitdossen krijgen bovendien een cadeautje. Dierenrijk Europa is dagelijks open van 10.00-16.00 uur, entree 9. Meer informatie: tel. 0492-66 82 40, www.dierenrijkeuropa.nl. Dieren, maar dan vooral van Afrikaanse origine, zijn er ook in sa faripark Beekse Bergen. Daar kunnen bezoekers tijdens de voor jaarsvakantie een 'cijfersafari' maken: streepjes tellen van zebra's, ip hoeveel dieren er rondlopen, of berekenen hoeveel kilo riees de roofdieren verorberen. Beekse Bergen is dagelijks open van 10.00-16.30 uur, entree €10. Meer informatie: tel. 0900-233 57 32, www.beekseberaen.nl. Kijkje n cockpit Ju de voorjaarsvakantie mogen de bezoekers van het Nationaal luchtvaart-Themapark Aviodrome een kijkje nemen in verschil- lfnde historische vliegtuigen. Bij een aantal van deze museum- vliegtuigen kan men plaats nemen in de cockpit of in de cabine, zoals bij de DC-4 Skymaster, waarmee de KLM in 1946 voor het eerst naar New York vloog. Ook de 'Con nie', de beroemde vier motorige Constella tion uit 1948, is toe gankelijk, net als de 'Dove', het vliegtuig type waarmee Martin air in 1958 zijn activi teiten begon. Een an der bijzonder lucht vaartuig dat de bezoe kers van de Aviodrome tijdens deze 'Open Vliegtuigweken' van binnen kunnen bekijken, is de grote Sikorsky S-55 helikopter. De ze helikopter werd in de jaren vijftig en zestig bij de Koninklijke Marine gebruikt. Voor kinderen zijn er in de voorjaarsvakantie voortdurend bijzondere activiteiten, zoals speurtochten door de museumexpositie en kinderrondleidingen op woensdagmiddag. Het Nationaal Luchtvaart-Themapark Aviodrome op de Luchtha ven Lelystad is dagelijks open van 10.00-17.00 uur, entree €13,50. Meer informatie: tel. 0900- 284 63 76, www.aviodrome.nl. Maak je eigen shampoo In Nederland wordt maar liefst negentien miljoen liter shampoo per jaar gebruikt. Shampoo leun je in de winkel kopen, maar je kunt het ook zelf maken. Het Nederlands Watermuseum houdt van 5 tot en met 20 februari workshops voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Met een geldig toegangsbewijs en een vergoe ding van een euro kunnen de kinderen elke middag van 12.00 tot 16.00 uur aan de slag. Aanmelden is niet nodig. Het Nederlands Watermuseum is een nieuw doe-museum en wil een zo breed mo gelijk publiek informeren over alle aspecten van duurzaam zoet waterbeheer en watergebruik. Het museum in Arnhem is geopend dinsdag tot en met zondag van 9.30-17.30 uur, entree €7,50. Meer informatie: tel. 026-445 25 48, www.watermuseum.nl. Snel de berg af In Reutte in Tirol worden binnen kort internationale kampioen schappen speedsldën en snow- boarden gehouden, waaraan ook toeristen mogen deelnemen. Ski-ervaring is absoluut nodig, want het gaat met een vaartje van zo'n 180 km per uur de Hah- nenkamm af. Wie toch met win tersport die kant uitgaat kan zich aanmelden tot 14 februari, de wedstrijden zijn op 17,18 en 19 februari. Ontspannen vanaf de zij lijn toekijken kan natuurlijk ook. Meer informatie: www.reutte.com. if.' Luikse kerkschatten In een tijd dat religie nog zeer belangrijk was stond het Belgische Luik bekend als de stad met de honderd klokkentorens. Veel ker ken bestaan nog steeds en doen tegenwoordig tevens dienst als musea. In de Saint-Antoinekerk is van 12 februari tot 31 juli de ex positie Gratia Dei te zien, waar het draait om de Middeleeuwen. De kerk is voor die gelegenheid gerestaureerd en heringericht. De rijkste kerkschat is het hele jaar door te bewonderen in het oude kloostergedeelte van de kathedraal Saint-Paul. Beide kerken lig gen in het centrum van de stad. Meer informatie: tel. 0900-202 01 07, www.lieqe.be en www.qratiadei.be. Gilles de Geus Op 11 februari opent in het Nederlands Stripmuseum Groningen een expositie van Hanco Kolk. Deze tekenaar is onder meer be kend van stripfiguur Gilles de Geus en de krantenstrip SINGLE. De expositie is in het auditorium van het museum. Op 9 februari geeft de tekenaar een masterclass aan genomineerden en win naars van striptekenwedstrijd De Belofte. Uiteraard kunnen bezoe kers in het Stripmuseum ook nog genieten van bekende striphel den als Erik de Noorman, Jan Jans en de Kinderen en Agent 327. Het Nederlands Stripmuseum in Groningen is geopend van dins dag tot en met zaterdag 10.00-17.00 uur, zondag 12.00-17.00 uur, entree €7. Meer informatie: tel. 050-317 84 70, www.stripmuseumqroninqen.nl. Watersportbeurs Het expocentrum FEC in Leeuwarden is van 4 tot en met 9 februa ri de locatie voor de watersportbeurs Boot Holland. Boot Holland is niet de grootste, wel de eerste watersportbeurs in het land, met vooral aanbieders van iets kleinere, en dus beter betaalbare, vaar tuigen. Geopend 5, 6 en 9 februari van 10.00-18.00 uur, 7 en 8 fe bruari van 13.00-22.00 uur, entree €10. Meer informatie: tel. 058-294 15 00, www.boot-holland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37