>zc ld actie bijlagen: 0113-315680 w.pzc.nl mailiredactie s?pzc.nl ostbus 31,4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: Wrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; >euws-Vlaanderen: 0114-372770; jtionaal: 020-4562500. sterdag 5 februari 2005 ZZ Arendsoog als frietje voor de j 23 De kat is een killer 24 Veelkoppige draak voor de ree maar onzeker bestaan. Heel ongeregeld ook. Doordat ik toch heel veel van huis ben, kan ik ook lang niet altijd de familie man zijn, die ik zou willen zijn. En dit le ven is wel heel afhankelijk van winst of verlies. Maar wat dat betreft, heb ik niet te klagen. Ik win namelijk nogal veel." En dat wil Jaspers*blijven doen. Na twee wereldtitels, twee wereldbekers, twaalf nationale Masters en ontelbare andere prijzen in de voorbije twintig jaar. is er nog steeds geen spoor van verzadiging. „Ik was ook oprecht blij met mijn zege in Veghel, al was het al de twaalfde keer Maar ik vind het spel nog steeds prach tig, wil nog heel veel winnen en altijd en overal de beste zijn. Ik ben wel een tikkel tje ijdel, hoor. Niet alleen omdat ik er graag goed uitzie, vooral ook omdat ik elke keer weer wil bevestigen dat ik toch echt de beste driebander ben. Zeker van Nederland." Die nationale suprematie wil hij ook nog wel even volhouden, zo als hij ook nog verschillende wereldtitels en wereldbekers in zijn biljartkamer wil laten bijzetten. „Al weet ik echt niet hoe lang mijn loopbaan nog zal duren. Na tuurlijk, als biljarter kun je, als het mee zit, tot je zestigste of langer mee. Maar misschien heb ik het over vijf jaar wel ge zien, al kan ik tegen die tijd nog met gaan rentenieren. Zolang ik er plezier in heb, ga ik door. En ik héb nog steeds ple zier. Daarom zie ik het biljarten ook niet zozeer als mijn vak, ik rijd hoogstzelden naar een wedstrijd met in mijn achter hoofd: 'Ik moet werken.' Het is eigenlijk nog steeds mijn hobby." Dat Dick Jas pers daar zó goed in is, dat hij er zijn geld ruimschoots mee kan verdienen, is een tref. Want wat had hij anders moeten worden? „Geen idee. Muzikant mis schien? Al kan ik tot op de dag van van daag nog steeds geen instrument bespe len. Of anders ambtenaar", zegt Jaspers, waarna er een lachsalvo door de Wille- brordse keuken davert.„Voor mijn meao-studie liep ik stage bij de afdeling bevolking van de gemeente Rucphen", haalt Jaspers herinneringen op. „Ik had het daar geweldig naar mijn zin. Ik wilde ook graag blijven, op part-time basis. Zo dat ik daarnaast tijd had om te biljarten. Maar dat was helaas niet mogelijk." Nou ja, helaas? Misschien wel mede dankzij het personeelsbeleid van de gemeente Rucphen is Nederland al jaren een ar tiest rijker. Die er heel veel voor over heeft zijn sport te promoten. Zélfs een fri vool dansje op de biljarttafel. Bauke Boersma foto's Mechteld Jansen Als opwarmer voor het toernooi om de we reldbeker driebanden in Sluiskil geven biljartcoryfeeën Dick Jaspers, Raymond Ceule- mans en Jean Paul de Bruijn dinsdag 15 fe bruari een demonstratie. De avond, die is geor ganiseerd door de PZC, wordt gehouden in het Meulengat, waar een week later ook de wed strijden voor de worldcup worden gespeeld. De drie topbiljarters spelen eerst korte par tijen tegen elkaar. Daarna geven Raymond Ceulemans (veelvoudig wereldkampioen) en Dick Jaspers (regerend wereldkampioen) een demonstratie fantasiestoten. Tot slot mag het publiek vragen stellen aan de drie spelers. De demonstratie in het Meulengat begint om 19.30 uur. De toegang is gratis voor PZC-abon- nees, die via een bon in de krant van gisteren en vandaag kunnen reageren. De zaal biedt plaats aan de eerste tweehonderd toeschou wers die zich aanmelden. Twee wereldtitels, twee wereld bekers, twaalf nationale Mas ters. Plus schier ontelbare andere individuele en teamsuccessen. De palmares van Dick Jaspers kan al lang niet meer op een A4-tje. Maar van verzadiging heeft de bil jarter uit Sint Willebrord, een van de belangrijkste kanshebbers voor de Worldcup (van zondag 20 tot en met zondag 27 februari in Sluiskil), geen enkele last. „Ik wil nog heel veel winnen." Dick Jaspers het Engelse Reading persoonlijk ontmoet bij een drumclinic van hem. Schitterend was dat. Ik was de enige buitenlander in een gezelschap van een paar honderd En gelsen. Een prachtervaring, die ik nooit zal vergeten." Keihard werken De fascinatie voor het rockwereldje is simpel te verklaren, zegt Jaspers. „Ik vind niet alleen de muziek prachtig, ook die mannen spreken mij enorm aan. De manier waarop ze met hun vak bezig zijn, hoe ze altijd keihard werken om een goed product af te leveren, om de mensen te vermaken. En de levensverhalen vol ellende en tegenslag die er soms achter schuil gaan. Mooi. Heel erg mooi." Bovendien, zo erkent Dick Jaspers, is er ook wel degelijk sprake van enige herken ning. Topbiljarters zijn, weliswaar niet voor de huidige oppervlakkige en snelle samenleving, maar dat lijkt me nu juist een mooi tegenwicht voor allerlei andere sporten." Zoals Formule I. Of darts. „Ik heb daar een keer discussie over gehad met iemand van De Telegraaf. Die stelde ook dat biljarten te saai was voor televi sie. Maar als ik iets saai vind, is het wel Formule I. En darten is in mijn ogen ook alleen maar leuk door de ambiance erom heen. Van de sport zelf word ik echt niet opgewonden. En als ik een interview met een darter lees, gaat het vaak alleen maar over drank. Hoezo, topsport?" Biljarten in het algemeen en driebanden in het bijzonder is daarentegen, zo stelt Jaspers, een heel moeilijke, facetrijke en avontuurlijke sport, die prachtig is te coveren. „Al moet dat wel goed gebeuren natuurlijk. En daar ontbreekt het vaak aan. Krijg je bijvoorbeeld een partij te half zo flamboyant als rocksterren, in Jaspers' visie óók artiesten. Jaspers: „We biljarten natuurlijk in eer ste instantie voor onszelf, voor de over winning. Maar toch ook wel degelijk om de mensen te vermaken. Ik won ooit een finale, die live op televisie werd uitgezon den. Loop ik twee dagen later door Den Haag, word ik aangesproken door een man en die zegt: 'U bent toch die biljar ter? Ik heb genoten zondag?' En weg was hij. Vond ik schitterend. Het deed me echt deugd dat ik iemand zo'n leuke mid dag had bezorgd." Maar Dick Jaspers kan zijn artiesten- bloed doorgaans alleen laten stromen voor het handjevol mensen dat de moeite neemt een toernooi te bezoeken. De tele visie wil de biljartsport immers maar niet ontdekken, tot grote teleurstelling en een tikkeltje frustratie van de twee voudig wereldkampioen en wereldbeker winnaar. „Waarom kan met darts wel, wat met biljarten nog steeds niet lukt?", vraagt de Brabantse driebandenkoning zich hardop af. „Ze noemen biljarten saai, maar dat is absolute onzin. Het is juist een sport die bij uitstek geschikt is voor tv. Het is misschien wel wat traag zien zonder score in beeld. Dan schiet je dus je doel voorbij, er is helemaal niets leuks aan een wedstrijd zonder score, toch? Of een prachtpartij wordt met drie minuten afgedaan. Zonde. Allemaal ge miste kansen." Nu ligt het gebrek aan belangstelling door tv-makers ook wel aan de mensen in de sport zelf, weet de Brabander, die zijn wereldje als conservatief typeert. Maar Dick Jaspers zelf laat geen gelegen heid onbenut het biljarten te promoten. „Ik verzorg demonstraties, doe verschil lende pr-activiteiten en geef geregeld ad viezen over hoe een en ander op televisie te brengen is", zegt de driebander, die prompt een telefoontje krijgt van een Stu dio Sport-commentator die nieuwsgierig is hoe de Brabander de uitzending van de Mastersfinale vond. IJdel Maar meer dan een zo goed mogelijke am bassadeur van zijn sport proberen te zijn, kan Dick Jaspers niet doen. Zijn eer ste prioriteit is immers presteren. Biljar ten is al bijna twee decennia zijn vak. ze ges brengen een groot gedeelte van het brood op de plank. „Het is een goed. Opgehitst door collega-biljarter Jean Paul de Bruijn uit Hulst maakte Dick Jaspers zondag in Veghel de gang naar het biljart. „Dan moeten jullie mee", had de 39-jarige Brabander nog ge roepen, maar toen hij eenmaal op de ta fel was geklauterd, zich had opgericht en vervolgens om zich heen keek, bevond hij zich moederziel alleen in het middel punt van de belangstelling. Waarna een frivool dansje ter ere van alweer zijn twaalfde nationale Masterstitel volgde. Dick Jaspers uitbundig dansend op een biljarttafel. Dat beeld is maar moeilijk verenigbaar met de rustige, bescheiden, en de hier en daar zelfs een tikkeltje ver legen aard van de Brabantse driebanden koning. „Toch geneerde ik me niet hoor", vertelt Jaspers „Ik ben een rustig type, niet al te uitbundig. Maar zo'n uitspatting moet af en toe kun nen, daar doe ik niet moeilijk over. Op zo'n moment vind ik dat ook best leuk." Dan voelt Dick Jaspers zich voor even de zanger, gitarist, drummer of toetsenist van de door hem zo bewon derde rockbands. „Ik ben een enorm grot- re fan van vele soorten muziek, maar vooral van symfonische rock", zegt Jas pers, en hij somt met twinkelende ogen een oneindig lijkende rij namen op, die van Rush en Marillion via Deep Purple tot en met Emerson, Lake Palmer loopt. „Behalve dat ik in mijn schaar se vrije tijd graag met mijn vrouw en twee kinderen optrek, ben ik ook heel graag met die muziek bezig. Fantastisch vind ik dat." Dat beperkt zich niet tot het luisteren van cd's en het kijken van dvd's in de woonkamer alleen. Sterker, er zit weer een concertbezoek aan te ko men. In Tilburg, waar Jo hn Lord, de voormalig toetsenist van de legendarische rockband Deep Purple, op treedt. „Daar heb ik heel veel zin in. Of ik als wereldkampioen het voorrecht heb na afloop van het concert backstage met John Lord te praten? Oooh, als dat zou kunnen. Ik hoop het", zegt hijmet in zijn stem de opwinding van een kind dat op het punt staat zijn favoriete voetbal ler om een handtekening te vragen. Carl Palmer, drummer van het al min stens zo bekende Emerson, Lake Pal mer, is zelfs een goede vriend van Dick Jaspers. „Ik heb zijn e-mailadres", kraait de Willebrorder van puur plezier, respect én ontzag. „Ik heb hem ooit in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21