Feyenoord heeft een week lucht Arische superman moest niets van de nazi's hebben PZC Edgar Davids hoort in Oranje Van Basten laat Davids thuis El Hamdaoui kiest voor Marokko Frojdfeld leidt interland Oranje F Beerbaum wil gouden plak terug De Cauwer voor rechter gedaagd Zidane beëindigt loopbaan in 200! Kostelic pakt combinatietitel Rotterdammers spelen frustraties van zich af bij De Graafschap: 2-7 Acht maanden schorsing voor Ousmane Sanou Lars Michaelsen wint Ronde van Qatar Krajicek in halve finale A zaterdag 5 februari 2005 ZEIST - De Nederlandse bondscoaches kunnen niet! ger een beroep doen op Mounir El Hamdaoui, die vol week door Tottenham Hotspur van Excelsior weraL kocht. De aanvaller speelde de laatste interlands Jong Oranje, maar heeft er inmiddels definitief voorga! zen om voor Marokko uit te komen. GPD ZEIST - De vriendschappelijke interland tussen Erj land en Nederland staat komende woensdag onder! ding van scheidsrechter Peter Frojdfeld. De 41-ja| Zweed leidde in oktober ook al het WK-kwalificati«| tussen Macedonië en Oranje. ANP BORDEAUX - Ludger Beerbaum wil zijn olympisch van Athene terug. De Duitse springruiter heeft tochbg ten beroep aan te tekenen tegen de beslissing zijn re taat in de olympische landen wedstrijd te schrappen internationale hippische federatie FEI deed dat we een positieve test van Beerbaums paard Goldfever hengst bleek te zijn behandeld met een medicijn zoc dat dat was gemeld. In eerste instantie besloten de Dn bond, die de equipe zag duikelen van de eerste naar derde plaats, en Beerbaum het er bij te laten. Nu heef: zich na lang wikken en wegen bedacht. ANP/DPA BRUSSEL - De bondscoach van de Belgische wielrenj José de Cauwer moet voor de rechter verschijnen wq zijn aandeel in de handel in amfetaminen. Dat hebbes ridische bronnen in Antwerpen bevestigd. De feiten dj ren van 1995 en 1996. De Cauwer zou de versla ex-amateur Ronny Vansweevelt in contact hebben bracht met een Nederlandse verzorger die hem van ai taminen kon voorzien. De zaak kwam aan het rolleni Vansweevelt in 2000 werd opgepakt en belastende veri ringen aflegde. De Cauwer werd vorig jaar al gedy maar ging in beroep. Dat nu is afgewezen. ANP/AFP PARIJS - De Franse voetballer Zinedine Zidane stopt in 2007. In dat jaar loopt zijn contract metzijni dige club Real Madrid ten einde. Zidane sloot zijn to baan als international vorig jaar af na het EK in Po: gal. Zidane leidde Frankrijk in 1998 en 2000 naar het; reldkampioenschap en de Europese titel. GPD/RTR SANTA CATERINA - Janica Kostelic is gisteren inSs Caterina opnieuw wereldkampioene geworden op dec; binatie. De Kroatische allroundskister nam de leidinj de afdaling en stond die op de afsluitende slaloms: meer af. Kostelics eindtijd was 2.53,70. De titelverdec ster, na een reeks ernstige blessures en andere geza heidsklachten dit seizoen helemaal terug, bleef Zweedse rivale Anja Parson bijna anderhalve sew voor. ANP/DPA door Norbert Kleinherenbrink DOETINCHEM - Feyenoord be haalde gisteravond in Doetin- chem een competitiezege met therapeutische werking. De uit bundige overwinning op het po vere De Graafschap (7-2) was de eerste in twee maanden. Daar had vooral coach Ruud Gullit behoefte aan. Maar ook de spelersgroep kon wel wat zelfvertrouwen gebruiken. Gullit had voor het duel met De Graafschap, met de Portugese middenvelder Sousa als debu tant, al een goed gevoel. Nu heeft de impulsieve oud-interna tional dat bij Feyenoord wel va ker, maar deze keer liet zijn in tuïtie hem niet in de steek. De Rotterdammers waren aanval lend eindelijk weer eens lekker op dreef, met dank aan de lekke defensie van De Graafschap, dat eerder dit seizoen in de Kuip ook al fors verloor (6-1). Gullit baseerde zijn goede gevoel onder meer op de voorgaande duels met AZ (3-1. Amstel Cup)) en FC Twente (0-0). „De verdedigende organi satie staat eindelijk goed", merkte hij op. In de negende minuut was op de Vijberberg echter het tegendeel het geval. Uit een scherpe vrije trap van Sousa kopte Bot (ex-Feyenoord) ongehinderd de gelijkmaker in (1-1). Gullit kon wel door de grond zakken. Opnieuw deugde er niets van de dekking bij een spel hervatting, een gebrek dat Feye noord al het hele seizoen kwelt. De zichtbare èoosheid en frus tratie op de Rotterdamse bank verdwenen echter snel. Eerst rondde Castelen een fraaie com binatie met Ghaly doeltreffend af (1-2). Topscorer Een kwartier voor de rust had Kuijt opnieuw succes, uit een pass van Goor (1-3). De topsco rer van de eredivisie (na giste ren zeventien treffers) had al vroeg in de wedstrijd de score geopend met een koelbloedig schot, na een bekeken voorzet van de onzelfzuchtige Lazovic en sterk doorzetten van Caste len. Het optimisme van Gullit in de aanloop naar het duel in Doetin- chem had ook een personele re den. De ziekenboeg is in de afge lopen week aardig leegge stroomd. Bosschaart, Ono en Paauwe, in wie de coach van Feyenoord inmiddels meer een middenvelder dan een verdedi ger ziet. konden in Doetinchem alweer op de bank beginnen. Ono en Paauwe mochten in de slotfase wedstrijdritme opdoen. De getalenteerde aanvaller Leo nardo, ruim vijftien maanden uit de roulatie, was ook in trai ningspak op de Vijverberg aan wezig, maar behoorde nog niet tot de wedstrijdselectie. Ook zijn rentree komt eraan. Het zal echter voor de jonge Braziliaan nog moeilijk genoeg worden om enige speeltijd bij Gullit af te dwingen. Want de aanval van Feyenoord, nog zonder de ge blesseerde smaakmaker Kalou, blijft de sterkste linie van de Rotterdammers. Naast Kuijt was ook Lazovic in Doetinchem op schot. De duur ste aankoop uit de historie van Feyenoord zorgde kort na de pauze voor 4-1 en 5-1. Het wa ren zijn eerste treffers in dit sei zoen. Dat belooft nog wat voor Gullit, die gisteravond eindelijk weer eens echt reden tot lachen had. Zeker ook na de treffers van Hofs en goudhaantje Kuijt: 1-7. Een afgrijselijke blunder van doelman Babos op een ongevaar lijk schot van Van Beukering wekte alleen nog maar leedver maak op:2-7. Sinterklaas was nog in het land toen Feyenoord zijn laatste com petitiewedstrijd won, thuis te gen NEC (2-1). Sinds 17 oktober (Roda JC) hadden de Rotterdam mers geen uitwedstrijd gewon nen. Het spel van de ploeg ging de laatste maanden hard bergaf waarts, maar maakte gister avond een eerste opgang. Maar voor een definitieve bezwering van de crisis zijn meer overwin ningen nodig. Nu kunnen Gullit en zijn ploeg na de grootste sei zoenzege in elk geval een week lang ruim ademhalen. ANP/GPD Dirk Kuijt viert de eerste van zijn drie goals tegen De Graafschap. foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie WERKENDAM - De KNVB heeft Ousmane Sanou van zater dag-hoofdklasser Kozakken Boys voor acht maanden ge schorst. Ondanks het verweer schrift van Sanou acht de voet balbond het gebruik van dope bewezen. Bij Sanou werd na de wedstrijd Kozakken Boys-Dovo op 30 ok tober een te grote hoeveelheid efedrine aangetroffen. De schorsing van Sanou houdt in dat hij tot 11 september geen wedstrijden mag spelen en ook niet mag deelnemen aan trainin gen. Ook mag hij geen sportaccom modaties van amateurvoetbal verenigingen betreden geduren de zijn schorsing. De ex-speler van onder meer Willem II gaat in beroep tegen de schorsing. Navraag bij de KNVB leert dat er sinds 2003 tien doping- gevallen zijn geweest; zeven in het amateurvoetbal en drie in het betaald voetbal. GPD van onze sportredactie DOHA - Lars Michaelsen heeft de sterkbezette Ronde van Qa tar op zijn naam gebracht. De Deense wielrenner, uitkomend voor de CSC-formatie, verdedig de zijn leidende positie gisteren met succes in de vijfde en laat ste etappe, die werd gewonnen door Robbie McEwen. De rappe Australiër versloeg de Wit-Rus Aleksandre Oesov en de Belg Tom Boonen in de mas sasprint. In de eindrangschik king was Maarten Tjallingii de beste Nederlander. Hij werd vijf de op 5.43 van Michaelsen. Jens Voigt won de derde etappe van de Ster van Bessèges, een rit over 143 kilometer van Bran- oux-les-Taillades naar La Grand'Combe. De Fransman Freddy Bichot behield de lei ding in het klassement. ANP door Gijs van Oosten zoons van een joodse vrien Lars Michaelsen door Gijs van Oosten DEN HAAG - Hoewel de leiders van het nazi-regime hem uit pro- paganda-overwegingen graag op een voetstuk plaatsten als de arische superman, bouwde bok ser Max Schmeling een reputa tie op als een eerlijke, sociaalbe wogen man die was gevangen in woelige tijden. Schmeling zou heulen met Hit- Ier, maar na de oorlog werd hij door twee Amerikaanse histori ci gerehabiliteerd. Schmeling nam het op voor de zwarte atle ten tijdens de Olympische Spe len van 1936 in Berlijn, bood tij dens de Kristallnacht onderdak aan twee joodse jongens en wei gerde lid te worden van de na zi-partij. Max Schmeling, de voormalig wereldkampioen boksen, behaal de in 1936 als zwaargewicht eeu wige roem door de onoverwinne lijk geachte zwarte Amerikaan Joe Louis met knock-out te ver slaan. Hij legde de 'Brown Bom ber' en 60.000 toeschouwei's in het Yankee-stadion het zwijgen op. Schmeling, geboren in 1905> in de deelstaat Brandenburg als zoon van een stuurman en een boerendochter, veroverde de we reldtitel in 1930 voor de eerste maal door Joe Sharkev te ver slaan. Louis kreeg twee jaar na zijn ne derlaag, vlak voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, zijn revanche. De partij, op nieuw in New York, stond op De Amerikaanse acteur Sylvester Stallone, bekend van zijn filmrol als de bokser Rocky, toont een handschoen en een gesigneerde foto. die aan hem geschonken zijn door de woensdag overleden boksle gende Max Schmeling. het affiche als het gevecht tus sen nazi-Duitsland en de Vere nigde Staten en werd in Europa en Amerika rechtstreeks op de radio uitgezonden. Louis sloeg de Duitser, die geen nazi was en bovendien in Joe Jacobs een joodse manager had. na twee mi nuten en vier seconden in de eer ste ronde knock-out. Jaren later bekende Schmeling achteraf gezien 'bijna blij te zijn' met zijn nederlaag in het tweede gevecht. Hij was bang foto Fabrizio Bensch/RTR dat hij in publicitaire zin door de nazi's misbruikt zou worden als 'de perfecte ariër uit het Der de Rijk'. Een zege zou door het nazi-regime aangegrepen zijn als het bewijs dat het zwarte ras ondergeschikt is. Pas na de oorlog werd bekend dat Schmeling in de nazi-tijd heldhaftige verzetsdaden heeft verricht. Hij bood in de Kristal lnacht van november 1938 een schuilplaats aan twee joodse jon gens - Henry en Wemer Lewin. Het vuur in de ogen van Roy Keane zei afgelopen dinsdag alles. De spelers van Arsenal en Manchester Uni ted stonden in de tunnel naast elkaar opgesteld, in afwachting van het sein tje dat het veld betreden mocht wor den. De koude oorlog vol afkeurende en intimiderende blikken was in volle gang en werd van het ene op het andere moment een fysieke en verbale strijd. Patrick Vieira had het in z'n hoofd ge haald om Keanes ploeggenoot Gary Ne ville een tik te geven en dat had hij nou net niet moeten doen. Keane wilde Vieira aanvliegen, maar scheidsrechter Graham Poll voorkwam een handgemeen. En dat terwijl de bei de teams nog niet eens op het veld ston den. De toon was daarmee al voor de zoveelste keer vóór het eerste fluitsig naal gezet en Keane liet zijn ploeggeno ten zien dat er met hen niet te sollen vieh Wie vervolgens een als een dolle stier over het veld vliegende Keane ver wachtte. kwam bedrogen uit. Zonder een gele kaart, maar mét een overwin ning op de zo gehate rivaal op zak stap te de aanvoerder het veld af. Zijn enorme gedrevenheid is één van de redenen waarom Sir Alex Ferguson al tijd een beroep zal doen op Keane. Na tuurlijk heeft de Ier al verscheidene ma len laten zien dat hij ver over de schreef kan gaan, maar als voetballer is hij onmisbaar voor een team. En juist dat is één van de punten die in de onge schreven handleiding van een aanvoer der niet mag ontbreken. Marco van Basten denkt daar anders over, getuige zijn selectie voor het oe fenduel van aanstaande woensdag met Engeland. Edgar Davids is kennelijk niet onmisbaar voor Oranje. De 'pit bull' werd buiten de selectie gelaten, omdat hij bij Internazionale te weinig speeltijd krijgt en dus te weinig ritme heeft. Dat Nigel de Jong daarentegen sinds de winterstop bij Ajax als inval ler nog maar 25 minuten heeft gevoet bald blijkt wél voldoende voor een plaats in de selectie. En Ronieo Caste len, die de laatste tijd vooral onzicht baar is, krijgt ook gewoon weer een uit nodiging. Natuurlijk heeft het selecteren van De Jong en Castelen ook te maken met de afwezigheid van geblesseerden zoals Arjen Robben, Ruud van Nistelrooij en Phillip Cocu. Maar dan nog zijn er op dit moment betere alternatieven. Zoals Robin van Persie, die bij Arsenal laat zien wel degelijk over discipline te be schikken. Of Jan Vennegoor of Hesse- link, die na de winterstop juist wel pres teert en dus eigenlijk een selectie had verdiend. En Edgar Davids had er natuurlijk ge- zoons van een joodse vriend van hem - in zijn appartement in het hotel Excelsior in Berlijn. Schmeling hielp de jongens ook Duitsland te ontvluchten. In 1989 kwam het tot een weerzien in Las Vegas. Bij die gelegen heid lieten de in Amerika woon achtige broers weten dat ze hun leven aan Schmeling te danken hebben. Schmeling maakte na de Twee de Wereldoorlog uit geldnood nog een kortstondige rentree. In de jaren vijftig werd hij impor teur van Coca Cola. Hij bouwde een warme vriendschap op met Joe Louis, de zoon van een ka toenplukker uit Alabama. Ook toen de Amerikaan aan lager wal was geraakt, bleef hij hem trouw. Schmeling stopte hem geld toe en betaalde in 1981 zelfs voor zijn begrafenis. Schmeling werd door de kijkers van de tv-zender ZDF gekozen tot één van de grootste Duitse sporters van de vorige eeuw. In de verkiezing eindigde hij op de zesde plaats, achter Michael Schumacher. Birgit Fischer, Steffi Graf, Franz Beckenbauer en Boris Becker. Het huwelijk met actrice Anny Ondra, met wie hij in 1933 trouwde, bleef kinderloos. Sinds 1987 was Schmeling we duwnaar. Rond de kerstdagen van 2004 liep hij een verkoud heid op waarvan hij niet is her steld. Max Schmeling overleed woensdag en is gisteren in zijn woonplaats Hollenstedt begra ven. GPD woon bij moeten zijn, al was het alleen maar vanwege zijn staat van dienst. Met 73 gespeelde interlands staat de ge boren Amsterdammer op de elfde plaats in de lijst van spelers die ooit voor het Nederlands elftal uitkwamen. In het veld laat hij zijn trainer nooit zakken, Davids gaat altijd tot het uiter ste en is de aanjager die elk team nodig heeft. Maar misschien nog wel belang rijker: Edgar Davids heeft hetzelfde vuur in zijn ogen als Roy Keane. Ook al zit dat vuur dan verscholen achter een bril. Davids hoort gewoon in het Neder lands elftal, met of zonder ritme. Barry van der Hooft door Peter van Duyl ZEIST - Edgar Davids ont breekt in de selectie van het Ne derlands elftal, dat woensdag een oefeninterland in en tegen Engeland speelt. Bondscoach Marco van Basten passeerde zijn aanvoerder, omdat hij bij zijn club Inter Milaan nauwe lijks speelminuten krijgt. Van Basten selecteerde dertien spe lers uit de Nederlandse competi tie, onder wie vier van Ajax én vier van AZ. Met de verwijdering van Davids uit de vaste groep van Oranje geeft Van Basten een vervolg aan de waarschuwing die hij in november al uitsprak. De keuze heer vindt dat zijn internatio nals regelmatig moeten spelen om voor selectie in aanmerking te komen. Bij Inter Milaan is Davids volle dig op een zijspoor geraakt, hij speelde de afgelopen maanden slechts één keer een hele wed strijd - de Champions Lea gue-ontmoeting met Anderlecht - maar moet het verder doen met louter invalbeurten. Het is voor het eerst sinds zijn debuut in 1994 dat Davids, bijna 32, op sportieve gronden wordt gepasseerd voor Oranje. Hij werd na het EK van 1996 om disciplinaire redenen bijna twee jaar genegeerd en ontbrak in 2001 even door de nandro- lon-affaire. Maar als Davids fit en beschik baar is, wordt hij altijd opgeroe pen. Na het EK in Portugal wees Van Basten hem aan als aanvoerder. Overigens is de in terlandcarrière van Davids (73 caps) zeker niet definitief voor bij. Van Basten maakte gisteren duidelijk, dat hij de middenvel der automatisch weer oproept zodra hij bij Inter zijn plek heeft heroverd. De bondscoach lichtte zijn aanvoerder eerder deze week in over zijn besluit. „Hij vond het niet prettig, het was een kort gesprek", zei Van Basten gisteren in Zeist. „Ik vind het ook jammer, maar op een gegeven moment is het niet meer te verkopen naar anderen toe." Edwin van der Sar zal woens dag in Birmingham de aanvoer dersband dragen. Als de absen tie van Davids langer duurt, gaat Van Basten echter op zoek naar een nieuwe leider. Hij vindt een doelman als aanvoer der niet ideaal. „Daar zulle: de komende maanden naar: ken. Er zijn wel enkele spe in de selectie die ervoor in: merking komen", zei debo: coach, zonder namen te uv noemen. Hoewel Van Basten nadruk lijk aangaf dat de fase vana; rimenteren achter hem ligt,: hij toch weer twee debuta op. AZ-doelman Henk Tie vervangt Maarten Stekel burg, die bij Ajax op het te plan is geraakt. Heerenveen-: Ier Ugur Yildirim is de te nieuweling. Oranje moet het woensdagd zonder de geblesseerde stee laren Ruud van Nistelrooij,? lip Cocu. Pierre van Hooijc en Arjen Robben. De selectie Doel: Edwü Sar (Fulham, 95), Henk Tic (AZ, 0); Verdediging: Khaha: lahrouz (HSV, 3). Wilfred Be (PSV. 18), Giovanni van Brr horst (Barcelona. 45), Niga Jong (Ajax, 5), Jan Kromt (AZ, 1), Joris Mathijsen (Al Mario Melchiot (Birmingham'- 12): Middenveld: Mark van: mei (PSV, 30), John Hes (Ajax, 12), Denny Landzaat- 10), Wesley Sneijder (Aja.r, Rafael van der Vaart (Ajax, Aanval: Romeo Castelen noord, 4), Dirk Kuijt (Feyev 5), Roy Makaay (Bayem Munfl 41), Ugur Yildirim (Heeren: 0) Selectie Jong Oranje. Doel:. veer (FC Twente), Waterman ij renveen), verdediging: BW (FC Utrecht), Jansen (Vitessel Mosselveld (Willem II), Verb (FC Den Bosch), Wolfgang (Hf: veen). Zomer (FC Twentemid veld: Hofs (Feyenoord), Math: (Willem II). Sprockel Exceb Schaars (Vitesse), aanval: Htf aar (Heerenveen), John (Fa!'- Korf (FC Zwolle), De (Ajax), Fafiani (FC Utrecht),': (Vitesse). GPD ORTISEI - Michaëlla Krap heeft gisteren de halve finale reikt van het ITF-tennist' nooi in het Italiaanse Ortisei De zestienjarige jeugdwefl kampioene versloeg in dektf finale de Oostenrijkse S). Bammer met 6-3 6-2. Inde: ve eindstrijd ontmoet ze daag de Tsjechische Sal Kleinova. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20