Wonen boven winkels is effectief Variatie aan stijlen en technieken n expositie Wintervernissage Aquarellen met een doorleefde huid Actie levert vissersboot op Hardrijder raakt rijbewijs kwijt Delta op matje gemeente Hulst Inbraak in parfumeriezaak kunst ïxpositie over lans Warren n bibliotheek Veiligheid zaterdag 5 februari 2005 HULST - De ruim tachtig leerlingen van de Praktijk school in Hulst waren onder de indruk van de actie om voor duizend euro een vissersboot te laten maken voor slachtoffers van de tsunami in Sri Lanka. Gisteren over handigde directeur Karei Kerckhaert een cheque die deze aankoop mogelijk maakt. José Messagie, die inmiddels al voldoende geld ingeza meld heeft om drie boten te kunnen financieren, nam het voorlopige bedrag van 1164 euro in ontvangst. De school denkt dat het eindbedrag 1250 euro zal zijn. „We gingen voor onze eigen boot. De leerlingen hebben allerlei initia tieven ontplooid om geld in te zamelen. Zo zijn er houten vrachtwagens en vogelhuisjes gemaakt en verkocht en is de januariopbrengst van het restaurant in de pot voor Azië gegaan. Maar ook ludieke acties zoals streetdance op de Markt en koekjes bakken en verkopen hebben geld op gebracht. Eén leerling vroeg zijn moeder chocolade-mous se te maken en verkocht die aan huis aan huis. Hij haalde er 70 euro mee op." Gisteren werd de actie afgerond en het geld geteld. SLUISKIL - Een 44-jarige automobilist uit Axel zal zich zijn dollemansrit over de provinciale weg nabij Sluiskil nog lang herinneren. De politie betrapte hem er afgelopen donderdag rond 20.00 uur op, dat hij met een snelheid van 146 kilometer per uur over de weg scheurde. Dat is 66 kilometer harder dan toegestaan. Bij snelheidsovertredingen boven de vijf tig kilometer neemt de politie het rijbewijs van de overtre der in. Dat gebeurde ook in het geval van de Axelaar, die zijn au to aan de kant moest zetten. Bovendien maakte de politie proces-verbaal op. De hardrijder mag zich tezijnertijd komen verantwoor den voor zijn gedrag op de zitting van de kantonrechter. Daar zal de officier van justitie behalve een rijontzegging ook een fikse boete eisen. HULST - De gemeentelijk vertegenwoordiger van Delta moet maar eens op het matje komen in Hulst. Dat vindt de partij Algemeen Belang. Fractievoorzitter A. Roctus is de aanhoudende admini stratieve problemen bij Delta meer dan beu. Hij wil dat de gemeentelijke vertegenwoordiger tekst en uitleg komt geven. Wethouder P. Weemaes (financiën) vindt dat Hulst be stuurlijk moet ingrijpen als de situatie bij Delta niet gquw beter wordt. „Niemand kan garant staan voor de so ciale gevolgen als Delta de zaken niet gauw in orde maakt." Roctus vindt dat Delta bij aanhoudende problemen moet fuseren met een grotere energieleverancier. MIDDELBURG - In een parfumeriezaak in het centrum van Middelburg is in.de nacht van donderdag op wijdag ingebroken. Er is een nog onbekende hoeveelheid parfumflesjes gesto len. De inbraak gebeurde rond kwart over vier. De deur- van het pand werd geforceerd. aor Anita Tournois ERNEUZEN - De enige over- inkomst tussen de acht deelne- ende kunstenaars, van wie en den in Nederland wonen, is ^it zij allen een Russische ach- jrgrond hebben en in hun ge- porteland een kunstacademie iebben afgerond. De expositie mtervemissage, die vanmid dag wordt geopend in de Grote jerk in Terneuzen toont juist 'fn grote variatie aan stijlen en rkhnieken. Je Grote Kerk vormt regelma tig de plek waar werk van Russi- ïhe kunstenaars wordt geëxpo- ferd. Promotor en organisator jataly Varakina, zelf Russin |n geboorte en woonachtig in Imeuzen, heeft contact met ^ndelijke verzamelaars, die het jerk van deze kunstenaars naar «Ierland halen. Hel aanbod is zoals altijd di ers', zegt Varakina. „Ik wil pk proberen iedere keer iets bij- pnders te laten zien. Deze keer |llen vooral de bontschilde- jjen van Anna Verbieva tot de r dddelburg - Ter gelegen- e|d van het verschijnen van fn vriend, voor de schemering, J roman die Hans Warren in 951 voltooide maar die niet eer- werd gepubliceerd, heeft de jeuwse Bibliotheek in Middel- N een kleine expositie inge- iciit. jMjn manuscripten en typo- jripten van de roman te zien, Tar °ok bijvoorbeeld foto's ;:an Warren in Parijs, als ambte- 0ai' van de burgerlijke stand rjvan zijn optreden als Sinter- jas. Ooi' Een vriend voor de scheme- V9 bestaat grote belangstel- fg- Het boek is in de verkoop- JPben terug te vinden en is Fs toe aan een tweede druk! ^tentoonstelling in de Zeeuw- JBibliotheek, waar de volledi- j "teraire nalatenschap van rren wordt bewaard, is te F tot en met 26 februari. I LnnrWout Bareman i Het speelt in nagenoeg iedere binnen- !stad, zeker in de oudere. Gemeentebe sturen en ondernemersorganisaties breken zich het hoofd over een oplos sing, maar stellen al snel vast dat die bijna onbetaalbaar is. Toch is eigen- J lijk iedereen het erover eens: wonen boven winkels is dé manier in de strijd j tegen de onherbergzaamheid, onveilig heid en alle mogelijke ongewenste uit- wassen in de stadscentra. Na sluitings tijd wel te verstaan. De winkelstraten in de grotere Zeeuw se gemeenten liggen er in de avond uren, net als overal, uitgestorven bij. Etalages gaan schuil achter stalen rol luiken en de lichtreclames zijn, uit be zuinigingsoverwegingen gedoofd. Al leen boven de winkels brandt licht. Het moet inbrekers duidelijk maken dat daar toch echt wel iemand woont. De werkelijkheid is anders; op een en kele uitzondering na zijn ook de bo venverdiepingen leeg en verlaten. Soms plaatst een creatieve neringdoen de er een etalagepop voor het raam, die kil naar buiten blikt. Wie zich op straat begeeft, versnelt zijn pas, zonder ook maar één blik te werpen op illegale graffitispuiters, die ongestoord hun gang gaan. En sluit de horeca in het holst van de nacht z'n .deuren, dan ontpoppen cafégangers zich er als onbespiede wildplassers. In Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen keert de discussie op gezet te tijden terug. Ondernemers en be stuurders proberen samen een oplos sing te vinden voor de problematiek. In Goes stuitten de enthousiaste pogin gen van wethouder Charles Linssen het wonen boven de winkels te stimu leren op een bijna onneembare hinder nis: het opknappen van de bovenver dieping van de 35 winkels in het cen trum, die daarvoor in aanmerking kwamen, bleek peperduur; per pand kwam het neer op gemiddeld 188.000 euro. in totaal dus bijna zeven mil joen. Linssen denkt nu aan een be scheiden eerste stapje, waarbij de ge meente een stimuleringsbijdrage van vijfduizend euro verstrekt. Maar meer dan 45.000 euro heeft Goes niet be schikbaar; goed voor negen panden dus. In Terneuzen moet de inventarisatie van mogelijkheden voor renovatie nog t beginnen. verbeelding spreken. Omdat zo wat alle vrouwen in Rusland een bontmantel hebben, maar ook velen van hen deze vanwege het dieronvriendelijke karakter niet meer willen dragen, verza melt en koopt ze jassen. Ge bruikte jassen en hoeden krij gen zo een tweede leven." Verschillende stukken bont wor den door de kunstenares aan el kaar genaaid, waarna het geheel op jute wordt gebonden en het werk als wandobject en als ta pijt gebruikt kan worden. Zij weet de vlezige structuur van het materiaal goed uit te buiten in haar werken, waarvan iedere afbeelding begint met een oog. „Het oog is het gecompliceerd ste ding in het zichtbare univer sum. Men kan er jaren in kijken zonder te weten of je zijn expres sie begrijpt", zegt Verbieva. Het oog wordt toegepast als deel van een gezicht, zoals in haar geëxposeerde werken 'Mens en Hond' of gebruikt als symbool. Bijzonder zijn ook de kleurrijke mixed media schilderijen van Tatyana Say. Met witte pasta zet zij haar werk in lijnen op het doek. Binnen die lijnen gaat ze aan de slag met verschillende materialen, waarbij verf de hoofdzaak vormt, naast zilver en bladgoud of verf. Ook maakt zij gebruik van pa pier, stof en bestaande elemen ten als sieraden. Fraaie voorbeel den zijn 'Dinner', een werk met vissen, 'Wufte dame' en 'Kever'. Aquarellen van haar hand verto nen eveneens een typisch eigen stijl. Art nouveau Ariadna, derde vrouw in het ge zelschap, wordt sterk geïnspi reerd door art nouveau, welke stijl zij uitwerkt in tal van tech nieken. 'Subordinatie', 'De twee- taal' en 'Man met bril' van Ana- tol Novitchenko tonen krachti ge figuraties in summiere geab straheerde vormgeving. Pure schoonheid Valentin Nudnov is een aanhan ger van de School van Malevich. Het karakter van zijn abstracte werken behoort tot het suprema tisme en toont de zoektocht naar pure schoonheid. Toon aard, kleur en vorm bepalen zijn werken in strakke en gebo- gep lijnen en vormen, met witte accenten en diepe donkere tin ten. Andere mannelijke exposanten met werken in olie op doek of canvas zijn Aleksander Khom- tchick, Ales Taranovitch en Be- kir Smolski. Tentoonstelling t/m 5 maart in de Grote Kerk in de Noordslraat, Ter neuzen. 'Zeeuws licht V' (2003-2005) van Johnny Beerens. foto Peter Nicolai Als de woningen boven de winkels in de Terneuzense Noordstraat bewoond zouden zijn, is het waarschijnlijk dat het na sluitingstijd veiliger en levendiger wordt in de binnenstad. foto Peter Nicolai maken met 'een doorleefde huid'. Omdat aquarelverf niet vermengd kan worden met mate rialen, brengt hij de structuur aan in het papier. Hij gebruikt allerlei soorten aquarelpapier, met uiteenlopen de eigenschappen, die hij ver knipt en plakt tot een nieuw ge heel. Daarop brengt hij aquarel verf aan waarna door wegkras sen, inbranden, het toevoegen van papier en opnieuw aquarel leren de gewenste vormen ont staan. Ook gebruikt Beerens veel zelf- geschept papier waarin hij struc tuur en textuur aanbrengt met behulp van materialen die pas sen bij de onderwerpen die hij schildert, zoals nylondraad van aangespoelde visnetten, granu laatkorrels, schelpen en vulka nisch zand. Op de expositie in Terneuzen, Beerens' eerste solo tentoonstelling sinds 2002, zijn ook potten te zien met de vele materialen die hij gebruikt. „Ik experimenteer heel veel", zegt de kunstenaar. „Maar het moet allemaal wel technisch ver antwoord zijn. Al doende ben ik me ook gaan verdiepen in de we reld van het papierscheppen, zo dat ik nu een atelier heb met een deel waar ik schilder en een deel waar ik papier maak. Elke keer ontdek ik nieuwe mogelijk heden, waardoor ik het gevoel heb dat ik hiermee nog jaren vooruit kan." Momenteel is hij bezig met een groot werk voor het ziekenhuis in Oostburg, waarbij hij terug grijpt op de combinatie van acrylverf, eitempera en olieverf. Daarbij vormt hij een schilder huid met lagen triplex. „Dat be valt me ook wel weer." Realistisch Door zelf het papier te maken heeft Beerens de omvang van zijn doeken in eigen hand. „Ik ben gelukkig niet meer gebon den aan een standaardformaat." Zijn werk oogt sterk realistisch, maar het vormingsproces van de huid, de reeks aan behandelin gen en de opeenstapelingen van lagen vindt hij minstens zo be langrijk. „Ik zie mijn schilde rijen meer als objecten dan als doorkijkjes op de werkelijk heid." De resultaten zijn imponerend. Een onlangs voltooid werk als 'Zeeuws licht V' oogt zelfs bijna driedimensionaal door de struc tuur van het papier. Het schui mende water is zo gevormd dat het levensecht lijkt. Het zon licht trekt sterk de aandacht. „Er is inderdaad meer licht in mijn werk gekomen." Een ander aquarel op de ten toonstelling is 'Terra di Siena', dat de eindeloze nuances laat zien in een stuk omgewerkt grond. „Het idee heb ik opge daan in Toscane. Ik was daar net in een periode dat ze aan het ploegen waren." Hij heeft wat grond meegenomen om verdér te gaan met dit thema. De luchf- partij maakte hij, volgens oud gebruik, van bladgoud. Onder de eenvoud van de totaal beelden schuilt een wereld van complexe details. Beerens: „Ik vind het, ook in het algemeen, in teressant als je er niet direct op uitgekeken bent, maar dat je voortdurend nieuwe dingen kunt ontdekken en er in gedach ten in rond kunt dwalen." Expositie: Johnny Beerens, Wer ken op papier 2001-2005, tot 25 maart in galerie Contrast&. De Blokken 3-4, Terneuzen. Geopend: di, too, do en zo. 14-17 uur. en op afspraak. aan oplossingen (trappen, galerijen) aan de achterzijde van de panden. Stoffels is optimistisch. „Worden de bovenverdiepingen aangepakt, dan is het logisch dat direct ook de gevel een beurt krijgt en dat geeft meteen al een heel andere aanblik. Wonen er mensen boven de winkels, dan verhoogt dat vast en zeker ook de veiligheid en - na sluitingstijd - de levendigheid, terwijl ook de sociale controle toeneemt. Op die manier kan het aantal vernielin gen en bekladdingen waarschijnlijk ook worden teruggedrongen." Onderzoek Het onderzoeksbureau Meertens Steffens in Maastricht heeft een aan pak uitgedokterd, waarin Stoffels zich zal herkennen. Het Maastrichtse model, zoals het inmiddels wordt ge noemd, 'beoogt een bedrijfsmatige aanpak van het verhuren van woon ruimte boven winkels', legt adviseur stedelijke ontwikkeling Francois Ver- schueren in het Detailhandelmagazine uit. 'De basis is dat er een aparte orga nisatie wordt opgericht, bijvoorbeeld een NV Wonen boven Winkels. Dat is een pubhek-private samenwerking tussen de gemeente en een woningcor poratie of een vastgoedbedrijf.' De NV probeert de leegstaande verdie pingen boven de winkels in eigendom of erfpacht te verwerven, verbouwt ze tot appartementen en verhuurt ze. De eigenaar van het pand krijgt een deel van de opbrengst en is verder van alle rompslomp verlost. Het Maastrichtse model is inmiddels in enkele tiental len steden geïntroduceerd en het blijkt een schot in de roos. 'Kever', een mixed media schilderij van Tatyana Say. Het wonen boven winkels vormt een belangrijk onderdeel van het recon structieplan voor de Noordstraatpro- menade, die al jaren schreeuwt om meer dan een face-lift. Wie omhoog kijkt in de (ooit) belangrijkste winkel straat van Terneuzen, ontwaart slechts verpauperde gevels en boven verdiepingen, met achter vale gordij nen volle kledingrekken of gestapelde dozen. Bram Stoffels van de ondernemerskoe pel Coördinatie Management: „Tot een jaar of twintig geleden woonden de meeste middenstanders nog boven hun zaak, maar sindsdien zijn de mees ten verhuisd naar de buitenwijken. We weten dat er, vooral bij jongere mensen, veel belangstelling bestaat om in de binnenstad te wonen. Daar om zoeken we, samen met de gemeen te en de woningstichting Clavis naar wegen om dat mogelijk te maken. Hét probleem vormt de toegang tot die bovenwoningen. In veel gevallen ontbreekt een gescheiden opgang en komt de trap uit in de winkel. Niet ie dere winkelier vindt het plezierig dat de bovenburen door de winkel in en uit lopen." Dus moet worden gedacht door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Johnny Beerens streeft de perfectie na, tot in het uiterste. De beeldend kunste naar uit Breskens bewijst dat, opnieuw, met de tentoonstelling van zijn recente aquarellen in galerie Contrast& in Terneuzen. De expositie wordt morgenmid dag officieel geopend. Beerens (Oostburg, 1966) maak te vroeger relatief vlakke schil derijen. Geleidelijk ging hij meer met acrylverf werken die hij mengde met allerlei materia len, zodat de onderlaag een dui delijke structuur kreeg. Daarbo venop kwamen diverse lagen ei- tempera en olieverf, voor de ver dere nuances. De structuur in het schilderij noemt Beerens de verfhuid. Die is voor hem in de loop der jaren steeds belangrijker geworden. De huid ontstaat door een uitge breid en intensief proces van be werken, waarvoor hij allerlei technieken en materialen ge bruikt. Sinds 2001 probeert Beerens ook aquarellen, die voorheen al- foto Peter Nicolai leen dienden als voorstudies, te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17