®c re veel haast met Stationsgebied Vraag naar duidelijkheid over Papegaaienburg Belangenvereniging eist extra onderzoek problemen theater meente moet risico 's volgens rekenkamer voortaan professioneler inschatten Alleen bij SieMatic: showroomkeukens met afscheidspremie. Verkeersgedrag wekt boosheid Meisje pleegt winkeldiefstal Werkstraf voor drankrijder Drie inbraken in Krabbendijke [vK wil betere oorstroming chroeweg Diefstal tas Juunbuze Hypotheken Verzekeringen Pensioenen actie: 01-13-315649 Redactie pzc.nl bus 31# 4400 AA G°es «rtentie-exploitatie: rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; uvs-Vlaanderen: 0114-372770; Lal: 020-4562500. irdag 5 februari 2005 eraag o editie Walcheren rNadia Berkelder IDELBURG - Het college B en W heeft vooraf geen jeinschatting gemaakt van ■jsico's die waren verbonden het project Stationsgebied Middelburg. Daarnaast wa- bestuurdcrs te gehaast en te L terwijl ambtenaren het kniet aankonden. lis de voornaamste conclusie [de Middelburgse rekenka- f die op verzoek van de ge- gteraad het project tegen Écht heeft gehouden. Het ject is acht miljoen euro irder geworden dan vooraf [.ingeschat, ruim dertig pro lvan de totale kosten. „Een fe overschrijding", oordeelt ifan Wijngaarden, de voorzit- van de rekenkamer. [kosten waren onvermij de- js de conclusie. Wel is van toren te weinig rekening ge lden met de mogelijkheid dat zich zouden voordoen. Het t onder meer om de kosten rde beveiliging tegen aanva ten door schepen, het onder- k naar explosieven, hogere ten voor de parkeergarage het mislopen van subsidies, [rekenkamer is van oordeel [hij toekomstige projecten ri- i's professioneler moeten tden ingeschat. [project is te gehaast begon- i, vindt de rekenkamer. Dat 5 nodig om in aanmerking te nenvoor bepaalde subsidies, arnaast was het college ge lden aan afspraken met het terschap over het tijdstip van everingvan de parkeergara- „Het ambtenarenapparaat am onder grote druk te an. Dit ging ten koste van de zorgvuldigheid, resulteerde in onvoldoende risicomanagement en dwong de gemeente in een af hankelijke onderhandelingsposi tie bij de aankoop van gron den." Bovendien, signaleert de reken kamer, werd gewerkt onder ho ge tijdsdruk, was er te weinig ca paciteit doordat een groot aan tal projecten tegelijkertijd lie'p en werd er weinig samenge werkt. Die problemen waren ook op het stadhuis bekend, zo blijkt uit een intern memo. „Er is sprake van geringe financiële, juridische en politiek-bestuurlij- ke transparantie in de huidige aansturing van de strategische projecten, hetgeen aanzienlijke politieke en financiële risico's met zich meebrengt." Met die waarschuwing is niets gedaan. Over de aanbestedingsprocedu res roept het rapport een aantal vragen op. Zo is niet bekend of de gemeenteraad is ingelicht over de afspraken over de aanbe steding tussen de bouwer van het stadskantoor en de gemeen te. Daarnaast wijst de rekenka mer erop dat de aanbestedings procedure voor. de damwand en de aanvaarbeveiliging is uitge voerd door BBN, het bedrijf dat de bouw namens de gemeente begeleidde. De opdracht ging naar ABT, een volle dochter van BBN. Het bedrijf wekt de schijn van belangenverstrengeling, vindt de kamer. De rekenkamer heeft de aanbestedingsprocedu res overigens niet verder onder zocht. Op de vraag of het project aan de doelstelling voldoet, kan de rekenkamer (nog) geen ant woord geven. Het Stationsge bied moest de verbindende scha kel worden tussen twee stadsde len. De kamer merkt wel op dat het stadskantoor eigenlijk op de verkeerde plek staat, zeker na dat de brug naar de Maisbaai uit het plan verdween. Boven dien heeft de rekenkamer twij fels over de winst van het 'weg geven' van de kavel voor het wa terschapskantoor. De gemeente verkocht de grond voor een gul den, om het waterschap binnen de gemeente te halen. „Dat heeft de gemeenschap veel geld gekost." Het onderzoek van de rekenka mer werd bemoeilijkt doordat een deel van de stukken is ver dwenen. Het gaat om documen ten die voor raadsleden vertrou welijk ter inzage waren gelegd. Volgens Van Wijngaarden is van boze opzet geen sprake. Hij vindt wel dat de archivering bij lopende projecten moet worden verbeterd. Documentatie is van belang om het werk te controle ren, achteraf zoals nu, maar ook tijdens het project. De gemeenteraad praat deze maand over het rapport. DC Vastgoed moet nog een op lossing vinden voor onder meer een tijdelijke verhuizing van cafetaria De Pauw. Familie Fa- thi, die acht jaar een cafetaria runt in Papegaaienburg, wil de zaak tijdens de bouw in de buurt voortzetten. „We kunnen hier oud worden en met dat idee zijn we hier ook begonnen", zegt Fathi. „Als er hier ge bouwd wordt, maken we plaats, maar we willen geen klanten verliezen." Van DC Vastgoed kreeg De Pauw de aanbieding om in een keet tijdelijk aan de andere (Advertentie) Het is weer zover. Ais gevolg van veranderingen in onze showroom moeten we van een aantal complete showroomkeukens afscheid nemen. Dat doen we met een afscheidspremie: als gelukkige koper betaalt u veel minder dan het prijskaartje. Toch krijgt u de zekerheden van een echte SieMatic. Maar kom wel snel, want het gaat maar om enkele keukens. Aflevering in overleg. AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, 0115-564070 GOES Piieger B.V. (ook voor sanitair). Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenterDe Hoop, Kennedylaan 32.0115-680612 www.siematic-showroomkeukens.nl MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Arnemuiden kwam gisteren in Middelburg voor het rijden zonder gel dig rijbewijs en geen verzekering weg met vijftien uur werkstraf, twee weken voorwaardelijke celstraf en 385 eu ro boete. De Arnemuidenaar werd vorig jaar 3 januari in Middelburg aangehouden toen hij zonder geldig rijbewijs in een onverzekerde auto reed. De man zei bij zijn aanhou ding overal 'schijt aan te hebben' sinds zijn rijbewijs was ingenomen. „De pakkans is zeer klein", had hij ver klaard. De opmerking stoorde officier van justitie G. Oos- terveld. „U lapt alle regels aan uw laars. U moet bewust worden gemaakt van de risico's.Zij eiste twee weken cel en 385 euro boete. De verdachte was twee jaar geleden zijn rijbewijs kwijtgeraakt, omdat hij na een veroordeling voor dronken rijden had verzuimd de kosten van een alco holcursus te betalen. De politierechter legde hem een be perkte werkstraf op. Over de voorwaardelijke celstraf, die hem twee jaar lang boven het hoofd hangt, wilde de of ficier nog kwijt dat ze de politie zal adviseren hem extra in de gaten te houden. VLISSINGEN - Een vijftienjarig meisje uit Ermelo is gis terochtend in de Vlissingse Walstraat aangehouden voor winkeldiefstal. Ze had spullen gestolen ter waarde van een paar euro. Tegen het meisje is proces-verbaal opge maakt. Na verhoor mocht ze gaan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 34-jarige inwoner van Scherpenisse voor dronken rijden tot negen maanden rijontzegging en veertig uur werkstraf. De drankrijder werd 5 november vorig jaar in Tholen na avondje darten in een café gepakt met 875 microgram, vier keer zoveel alcohol als is toege staan. De man, die beroepschauffeur is, heeft problemen want door het rijverbod heeft hij geen werk. Nadat hij was aangehouden, moest de Scherpenissenaar het rijbe wijs inleveren. KRABBÉNDIJKE - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn inbrekers op drie plaatsen in Krabbendijke op zoek gegaan naar apparatuur en geld. In een pand aan de Dorpsstraat werd een ruit gebroken en er werden compu ters en geld gestolen. Bij een huis in dezelfde straat bleef het bij een poging om binnen te komen. In de Johan Frisostraat ging ook een ruit kapot. Daar namen de die ven gereedschappen weg. De inbraken moeten tussen don derdag 17.00 uur en vrijdag 8.00 uur zijn gepleegd. iirMiriam van den Broek DDELBURG - De Kamer i Koophandel Zeeland wil het verkeer rond de Schroe- ig in Middelburg op korte ter- n beter doorstroomt. Eerdere ipassingen om de verkeersaf- ikeling te verbeteren voldoen t meer, zegt de Kamer in een if aan het gemeentebestuur. igaat nog zeker vijf jaar du- voordat het nieuwe aqua- it in Middelburg er is en de iroebrug ontlast wordt. Tot tijd neemt het verkeer alleen w toe, denkt de Kamer. Ze st daarvoor op de Wester- eldetunnel en de komst van nieuwe bedrijventerrein en voonwijk Mortiere in Middel- l stagnerende verkeersdoor- iming leidt tot grote vertra- genen onbetrouwbare reistij- Het gevolg hiervan is een zienlijke economische scha- 'oor onder meer het zakelijk heer, het goederenverkeer, kemwinkelgebied van Mid- tiirg en de recreatiesector", rijft de Kamer van Koophan- plan van de gemeente om de loebrug te verbreden, juicht oe. Maar de Kamer vreest te- ]k dat deze aanpassing te 'tijd in beslag neemt. De Ka- komt daarom zelf met sug- ties. „Vijf jaar geleden is er argd voor een betere door- »ming door de verkeerslich ter op elkaar af te stem- vertelt M. Volleman van Kamer van Koophandel, it alleen, is niet meer vol- nde. Misschien kunnen de ^tijdqn van de brug worden gepast. Een ander idee is de ihtplaatsen voor de recreatie- rtiets te verschuiven. Op die tier kunnen de boten soepe en dus sneller de brug passe- aan de afslag naaf de Ka- bveg moet iets gedaan wor- i vindt de Kamer. Het ver- f dat uit de stad komt kan knet over de brug niet door- en omdat het vak voor links- aand verkeer heel kort is en en opstopping ontstaat. Kamer vraagt de gemeente :°kken te worden bij de ver- - uitwerking van de maatre- 111 en hoopt dat er nog voor komende toeristenseizoen weteringen aangebracht kun- worden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De belangen vereniging van omwonenden van het nieuwe Middelburgse theater in aanbouw wil een onaf hankelijk onderzoek naar het nieuwe werkplan voor het leeg pompen van de bouwput. Het plan dat is gemaakt om de problemen met de bouwput op te lossen, is nog steeds niet goed gekeurd. Bij het leegpompen van de put, eind december, daal de het grondwater zo drastisch, dat de put op last van de ge meentelijke afdeling vergun ningverlening en handhaving weer vol water is gezet. Schom melingen in het grondwaterpeil kunnen leiden tot verzakkingen van gebouwen. Belangenvereniging Van A tot Z wil inzage in het plan, maar krijgt dat niet. De vereniging krijgt het plan pas als het is goedgekeurd, laat gemeentelijk projectleider J. Lievense weten. De vereniging wil het plan heb ben, om het te kunnen laten be oordelen door eigen deskundi gen. Zo'n beoordeling kost vier duizend euro, schat Van A tot Z. De vereniging heeft de gemeen teraad gevraagd dat bedrag be schikbaar te stellen. Uit de vraag en de brief blijkt dat de omwonenden nauwelijks nog vertrouwen hebben in de manier waarop de gemeente de problemen rond de bouw van het nieuwe theater tot nu toe heeft opgelost. „De geschiedenis van de bouwput voor het A-thea ter leert dat het vorige werk plan aantoonbaar niet voldeed, ondanks dat dit plan was goed gekeurd", schrijft de vereniging aan de raad. De voorbereidingen voor het leegpompen zijn overigens al ge troffen. Dat is gebeurd om de vertraging die door de proble men is ontstaan te beperken. De deskundigen van de vereniging denken, aan de hand van de voorbereidingen, te weten voor welke werkmethode wordt geko zen. Het plan zou zijn om aan de buitenkant van de bouwput wa ter in de grond te pompen, om zo het grondwater op peil te hou den. De belangenvereniging denkt dat die methode niet werkt. Bovendien zou de manier waarop de grondwaterstand wordt gemeten niet deugen. Verantwoordelijk wethouder A. van 't Westeinde kon gisteren vanwege ziekte niet op het ver zoek van de omwonenden reage ren. Projectleider Lievense laat weten op dit moment geen aan leiding te zien voor een extra on derzoek. Volgens hem zijn in middels al een groot aantal des kundigen ingeschakeld. Hij ver wacht dat het plan binnenkort wordt goedgekeurd. TERNEUZEN - Van een 68-jari- ge vrouw uit Terneuzen is gister middag in haar woonplaats haar schoudertas gestolen. De vrouw liep rond kwart over elf in winkelcentrum Zuidpolder toen ze merkte dat haar tas weg was. Daarin zaten pasjes, een sleutelbos en een geldbedrag van een paar honderd euro. zeeuwse almanak Het Zeeuwse dialect is uit bij de jeugd, het heeft een ouder wets imago. Alleen de oudere generatie houdt het nog m ere. Lijkt het. Maar het is nog niet helemaal gedaan met het Zeeuws, zo merkten de opa en oma van Yentl laatst toen hun klein dochter op visite kwam. Zij vertelde haar grootouders dat ze onlangs toch zo'n heerlijke 'juunbuze' had gegeten. De vragende blikken van haar grootouders gaven wel aan dat een andere verklaring nodig was: „Een frikandel spe ciaal, in het Zeeuws. De beveiliging tegen aanvaringen door schepen leidde tot hogere kosten. Volgens de rekenkamer is vooraf te weinig rekening gehouden met het feit dat dergelijke kosten zouden kunnen ontstaan. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - „We willen we ten waar we aan toe zijn?", zegt Gamal Fathi, van cafetaria de Pauw in de Vlissingse wijk Pa pegaaienburg. „Het enige dat we horen van de projectont wikkelaar is dat de brief over on ze tijdelijke huisvesting onder weg is. Dat is hij al drie maan den." Al jaren wordt er al over een op knapbeurt van winkelcentrum Papegaaienburg gesproken. Een aantal keren is ook al aangekon digd dat er spoedig begonnen zou worden met de sloop en bouw, maar telkens ketsten de onderhandelingen op het laatste moment af. In september vorig jaar kwam naar buiten dat er haast met het project gemaakt zou worden. Waf is haast maken? Wim Wester hof van DC Vast goed uit Deventer, de ontwik kelaar die sinds 1998 betrokken is bij de nieuwbouw en reno vatie van Papegaaienburg, antwoordt: „We zijn de puntjes op de i aan het zetten. Goed on roerend goed heeft tijd nodig." Kunt u de oorzaak van de vertra ging aangeven? „We willen straks in een keer doorgaan met het project. Dus in een keer de nieuwbouw reali seren en het oude winkelcom plex opknappen." Senioren In het nieuwe gedeelte, dat aan de Zuidbeekseweg grenst, wor den horeca, winkels en apparte menten ondergebracht. Er wordt rekening gehouden met de komst van de Agrimarkt, de Li dl komt terug in de nieuw bouw en ook cafetaria De Pauw. Een aantal appartementen is be stemd voor de sociale huursec tor en voor senioren. Het com plex krijgt aan de Zuidbeek seweg vijf woonlagen. Nanda en Gamal Fathi van Cafetaria De Pauw. foto Ruben Oreel Wanneer wilt u gaan bouwen? „Voor de duidelijkheid, ik wil liever niet van vertraging spreken. Dit najaar willen we het startsein voor de bouw ge kant van de weg te gaan zitten. „Dat hebben we niet geaccep teerd. Dan zouden we te veel in komsten derven. Daar lig je uit de loop." De partijen gingen op nieuw met elkaar om de tafel. „Onze advocaat kwam met het idee om het bankgebouw hier vlakbij geschikt voor ons te maken. Dat is een goed idee, waar wij volledig mee konden le ven." Fathi: „DC Vastgoed meldde eerst dat we daar niet tijdelijk naar toe konden verhuizen, een tijdje daarna ineens weer wel. In november hoorden we dat er aan een plan gewerkt zou wor den. Vanaf dat moment is ook die brief met nieuws over de huisvesting onderweg, die maar niet aankomt." Kruiwagen Westerhof zegt dat hij 'alle kik kers in de kruiwagen wil heb ben', voordat hij met een totaal plan naar buiten treedt. „We zijn er bijna uit", zegt hij. „Ook met familie Fathi." Het punt is, zegt hij, dat Fathi zijn nering deels op het bouwter rein wil voortzetten. „Die loca tie moet wel de veiligheidstoets kunnen doorstaan." DC Vastgoed wil tegemoet ko men aan Fathi's wens. „Maar het plan moet wel binnen het budget vallen. Ik kan nu meede len dat de kosten geen belemme ring meer zijn voor die tijdelijke huisvesting. De veiligheidstoets moet gunstig uitvallen. En intus sen sleutelen we ook nog aan het bouwplan om geen bezwa ren van omwonenden te krij gen." RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 433 1 JB Middelburg, Tel.: 0118-615151 Thuis in..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11