Nieuwkomers moeten blokken Gehandicapt meisje urenlang alleen in auto Commissaris moet bijverdiensten openbaren Achter wolken gloort de zon voor Johannes Paulus Marokkanen claimen smartengeld bij Staat Inhurgeringscursus kost zeker 250 uur zelfstudie «Premier van Georgië sterft door gaslek Britse onderzeeër in Gibraltar PZC AutoRAI Vrijgeven huren van de baan 3 Ali B op Bevrijdingsfestival Puntenaftrek Fortuna Sittard Valkier verzekeringen lezen we zeeuws i» "■loorGuido de Bruin >EN HAAG - Buitenlan- ers die in eigen land het 5 ekomstige Nederlandse in- s urgeringsexamen succes- rol willen afleggen, hebben 50 tot 350 uur zelfstudie nodig. Dat schat het ministe- ie van Justitie, dat de in- urgeringstoets gisteren pre- ent eerde. 1 Ie overheid stelt geen cursusma- 1 eriaal beschikbaar, maar wel .een oefenpakket met een docu- [entaire over Nederland op vi- eo en drie oefentoetsen. Dat akket zal circa 45 euro kosten. let examen bij de Nederlandse bbassade kost 350 euro. iet inburgeringsexamen be- ïaat kennis van de Nederlandse aal en van de samenleving. Sla- [én voor het examen wordt een I óorwaarde voor het verkrijgen ran een machtiging tot voorlo- "iig verblijf. Ook analfabeten 1 loeten volgens het ministerie in 1 taat zijn om de toets met goed Gevolg af te leggen, e Computer )e norm voor de beoordeling tan de taalvaardigheid is opge- lagen in de computer waarnaar le kandidaat moet bellen om iet examen te doen. De compu- er beoordeelt de resultaten, kandidaten kunnen geen be waar maken tegen de uitslag 'an het examen, wel tegen de imstandigheden waaronder het leeft plaatsgevonden. De ambas- lades zullen ongeveer twintig BILISI - De premier van de loormalige sovjetrepubliek Ge- rgië, Zurab Zjvania, is dood ge- onden in een appartement in e hoofdstad Tbilisi. Dat maak- e het ministerie van Binnen- andse Zaken gisteren bekend. Ijvania en zijn mannelijke gast eer stierven door een gasvergif- iging. zei minister van Binnen- indse Zaken Nano Merabisjvi- „Het was kennelijk een onge- [egasvergiftiging is vermoede- jk veroorzaakt door een lekken- e kachel. In Georgïe overlijden eregeld mensen door lekkende islei dingen. 'e 41-jarige Zjvania was een indgenoot van de voormalige esident Eduard Sjevardnadze, laar sloot zich later aan bij de lenmalige oppositieleider Mi- hail Saakasjvili. Die werd pre sent na een vreedzame revolu- ie m de herfst van 2003. (vania gold als drijvende racht achter de economische ^vormingen in Georgië. Het is og onduidelijk wie hem zal op- ólgen. President Saakasjvili Ondigde gisteren aan dat hij - 'oiiopig het werk van Zjvania 'erneemt, ANP/AFP/RTR mensen moeten aannemen om het extra werk te doen dat met de examens gemoeid is. Het ministerie van Justitie, waar integratie onder valt, ver wacht dat ongeveer 14.000 mi granten per jaar een examen wil len afleggen. Het zal vooral gaan om gezins migranten uit Turkije, Marokko en Suriname. Discriminatie De film van 105 minuten, basis van het examen over de Neder landse samenleving, komt in der tien talen uit. Ze presenteert Ne derland als een klein, dichtbe volkt, overzichtelijk en bovenal democratisch land. Artikel 1 van de Grondwet, dat discrimi natie verbiedt, wordt „een van de belangrijkste" onderdelen ge noemd. Ook wordt duidelijk ge maakt dat eerwraak en huiselijk geweld in Nederland uit den bo ze zijn. Als belangrijke Neder landers passeren Willem van Oranje, Thorbecke, Anne Frank en prinses Maxima - 'de bekend ste Nederlander van buitenland se afkomst' - de revue. De Tweede en Eerste Kamer moeten zich nog uitspreken over het wetsvoorstel dat het ver plichte inburgeringsexamen in het buitenland mogelijk moet maken. Het ministerie hoopt het komende zomer te kunnen invoe ren. ANP VATICAANSTAD - Heiligenbeelden op de Sint Pieter tekenen af tegen het wolken dek in Vaticaanstad. Het gaat weer zo goed met paus Johannes Paulus II dat hij mo gelijk dit weekeinde een toespraak tot de pelgrims op het Sint-Pietersplein in Vati caanstad zal houden. De toespraak wordt waarschijnlijk zaterdag in zijn kamer in het Gemclli-ziekenhuis in Rome opgenomen en zondagmiddag uitgezonden via een groot beeldscherm. Volgens de artsen gaat de gezondheid van de paus duidelijk vooruit. De keelontsteking waaraan hij lijdt is minder geworden en hij heeft geen nieuwe ademhalingsproblemen gehad. Dinsdagavond werd de 84-jarige kerkvorst met spoed in het ziekenhuis opgenomen met ernstige ademhalingsproblemen, me de als gevolg van griep. Kardinaal Giovanni Battista Re, hoofd van de Congregatie voor de Bisschoppen, zei gisteren dat 'het gevaar voorbij' is. Hij ontkende dat de paus hart- of longproblemen heeft. Vaticaan-woordvoerder Joaquin Navarro-Valls zei te verwachten dat de paus over een dag of zeven het ziekenhuis mag verlaten. foto Eric Gaillard /RTR door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het is een kwes tie van tijd voor de commissaris sen van de koningin openheid moeten geven over de verdien sten uit bijbanen. Minister Rem- kes wil dat bij wet regelen. Gis teren bleek dat een kamermeer derheid hem daarin steunt. De vergadering van de kamer commissie Binnenlandse Zaken stond gistermiddag voor een groot deel in het teken van het artikel dat het weekblad Else vier deze week publiceerde over de bijbanen van commissarissen van de koningin. De meeste Ka merleden stelden vraagtekens bij het grote aantal bijbanen van de commissarissen en de be dragen die ze daarmee mogelijk verdienen bovenop hun salaris, dat gelijk is aan dat van een mi nister (122.000 euro). Van Gelder De Kamerleden verwonderden zich over de manier waarop som mige commissarissen van de ko ningin hadden gereageerd op de berichtgeving. Met een beroep op hun privacy stelden ze dat ze hun verdiensten niet openbaar willen maken. De Zeeuwse commissaris van de koningin W. van Gelder zei deze week in de PZC dat hij best de inkomsten uit zijn bijbanen openbaar wil maken, als andere openbare bestuurders dat ook doen. Lang zal dat niet meer du ren, want minister Remkes werkt aan een wet van die strek king. Binnen enkele weken gaat die naar de Kamer. Gisteren bleek dat een kamermeerder heid de wet steunt. Aanvanke lijk aarzelde de WD nog, bij monde van R Luchten veld. Hij zei het voldoende te vinden als de commissaris van de koningin onthult of hij een bijbaan heeft en of deze bezoldigd is. De ande re fracties gingen verder. Zij wil len dat openbare bestuurders aangeven hoeveel ze bijverdie nen. GroenLinks en PvdA vin den dat bijverdiensten boven een bepaalde grens moeten wor den teruggestort in de provin cie- of gemeentekas. SP-er J. de Wit vindt elke bijverdienste on acceptabel. RALTAR - De Britse kernonderzeeër HMS ptre gaat voor anker in de haven van Gibral- Het marineschip liep daar gisteravond binnen te worden gerepareerd. Jster van Buitenlandse Zaken Moratinos van °je - het land dat aanspraak maakt op de Brit se kroonkolonie Gibraltar - haastte zich gister avond te verklaren dat de duikboot niet langer dan zes dagen blijft en dat de technische proble men geen betrekking hebben op het nucleaire sys teem. foto Carraso Ragel/EPA door Shéila van Doorsselaer HULST - Een verstandelijk ge handicapt meisje is gisteren ruim vier uur achtergelaten in een geparkeerde auto aan de Paardenmarkt in Hulst. De poli tie werd gealarmeerd, maar die greep niet in. De Hulster burge meester J.F. Mulder wil een ver klaring van de politie. Een omwonende en twee voorbij gangers ontdekten het naar schatting tienjarige meisje rond kwart over één in de auto, met een Belgisch kenteken. „Ze zat daar al zeker anderhalf uur al leen, dat konden we zien aan de tijd die op het parkeerkaartje stond", zegt I. Lensen. Lensen en haar vriendin C. Wissink, die het meisje aantroffen in de auto, spreken schande van het voor val. „Het kind had een luier aan die helemaal was volgepoept en ze was slechts gekleed in een T-shirtje en korte broek. Het was hartstikke koud in die au to! De deur van de auto was dan wel niet op slot, maar waar moest het meisje heen? Volgens ons kon ze ook niet praten." Omwonende W. de Schepper had zo met het meisje te doen dat hij haar koekjes en een blik je cola bracht. Rond half twee alarmeerde hij de politie. Een kwartier later kwam de politie kijken. De twee agenten reden echter weer weg zonder in te grijpen. Lensen: „Die ene agent zei: 'Ze kan toch uit de auto?' En ze gingen weer weg. Ik vind het echt verschrikkelijk dat ze niets hebben gedaan. Ze hadden haar toch kunnen meenemen naar het bureau? De ouders wa ren toch wel naar het bureau ge komen als ze hadden bemerkt dat hun kind weg is." Agressief Om kwart voor vier, vier uur na dat de auto op de Paardenmarkt werd geparkeerd, zat het meisje nog steeds alleen in de auto. De Schepper ging juist weer even Vandaag bij de AutoRAI aast op meer prestige Grote auto's en de haringkwestie Elektronica faalt vooral aan de bar De vrouw staat haar mannetje Waar hebben wij dat meer gezien De autoprijzen van A tot Z Het vrijgeven van huren wordt uitgesteld. Eerst moet er meer worden ge bouwd. Zolang er te weinig huizen zijn stelt Vrom-minister Dekker (foto) een maximum vast. Rapper Ali B is op 5 mei in Vlissingen te horen tijdens het Bevrijdingsfestival. Hij doet die dag per helikopter ver schillende steden aan. Thenia van het festival is dit jaar 'Vrijheid delen is een kunst'. Ali B zal tijdens zijn optreden speciaal aandacht besteden aan de verwerking van oor- logservaringen. Fortuna Sittard is de eerste club in het betaalde voetbal die vanwege financieel wanbeleid wordt bestraft met pun tenaftrek. Fortuna moest op 1 februari een belasting schuld voldoen, maar slaagde daar niet in. In augustus gaf de voetbalbond Fortuna de eerste waarschu wing, in de vorm van een symbolische gele kaart. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Redactie Reactie: 18; Sport: 19, 21 en 23. van onze redactie binnenland nen. Vanwege immateriële scha de claimt het gezin 66.000 euro UTRECHT - Het Marokkaanse schadevergoeding. GPD gezin Mbarki uit Utrecht eist in totaal 100.000 euro schadever goeding van de Staat. Het gezin is eind september vorig jaar met veel machtsvertoon in hun huis aan de Bucheliusstraat opge pakt op verdenking van terroris me. Naar later bleek ten onrech te. Volgens advocaat L. Zegveld heeft de politie bij de inval voor duizenden euro's in de woning vernield. De politie viel de wo ning binnen op zoek naar explo sieven. Vader, moeder en zoon werden afgevoerd op verden king van betrokkenheid bij ter rorisme. Explosieven werden niet gevonden en de gezinsleden kwamen twee dagen later vrij. Justitie ontkent dat in de wo ning een ravage is aangericht. Volgens Zegveld beschikt de fa milie over foto's die dat aanto- (Advertentie) Bent u de comm. buitendienst ondersteuner bedr. die naar zoekt? Kijk morgen in de PZC en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. (Advertentie) kijken toen een man naar de au to liep. Hij nam aan dat het de vader was. „Toen ik zei dat ik het geen stijl vond dat hij dat kind zo lang alleen in de kou had gelaten, zonder eten of drin ken, werd hij agressief en gaf me een harde duw. Daarna stap te hij vliegensvlug in de auto en reed hard weg." De agenten hebben wel een rap port opgemaakt over het voor val. In dat rapport staat volgens een politiewoordvoerster dat ze het meisje aantroffen op de ach terbank van de auto, dat ze cola dronk en dat ze zat te lachen. „Daarom hebben ze de situatie maar zo gelaten." De Schepper I reageert zeer verontwaardigd. „Ze had wat te drinken omdat ik haar dat had gegeven!" Burgemeester Mulder wil van de politie weten hoe de vork pre cies in de steel zit. „Het is een lastige situatie en ik wil wel we ten waarom de politie gehan deld heeft zoals zou zijn ge beurd." telefoon' (postlbank/ekenmgnummer 'C iv gsat icigwkltg cm met p&sot Kjjk op www.pic.nl/aboitneien. bel gi 0800 -02/1231 ot steur deiebcnna PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WS Goe O Noleen u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). D per kwartaal met automatische incasso 58.00). i O per jaar met automatische incasso 222.50) 8 "71 lóSSi'SSSSSO1 J» ftlV het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1