f Mogelijk uitstel strengere WAO Politie schiet dolle hond dood in Axel Schoolkosten dalen met honderd euro 2 vervalt ilWV en fiscus krijgen voorbereidingen niet tijdig rond f Aanslagen beraamd in Antwerpen Grootste windturbine ter wereld in gebruik genomen IRA trekt aanbod ontwapening in Kamperen voor bouwkavel PZC AutoRAI Kamer eist goede verpleeghuiszorg Trio pleegt reeks inbraken Penaltyfestijn voor PSV 8° 15° NW 4 rt Weinig zon .jpnieuw veel bewolking en dus weinig Hzon. Op de meeste plaatsen droog, laxïmaal 8 graden. 47e jaargang no. 28 onderdag 3 februari 2005 js nummer 1,25 Zeeland k WCT wel uitzwaaien -ri 2005 "l en zware r Hans van Soest JEN HAAG - Het nieuwe, [rengere WAO-stelsel rordt mogelijk nog niet per Januari 2006 ingevoerd. In e Tweede Kamer pleiten voor uitstel nu de UWV egt te weinig tijd te heb- •n om zich voor te berei- jn. Datzelfde geldt voor de pastingdienst die de 0-premies moet heffen. [tstel zou een enorme tegenval- zijn voor minister De Geus i'ciale Zaken). Na een jaren- aanslepende ruzie met de [beweging bereikte de minis- ér eind vorig jaar eindelijk met partijen overeenstemming Jer de nieuwe WAO, een plan |at ook nog eens gesteund •Jordt door een Kamermeerder- leid. Het wetsontwerp is overi gens nog niet bij de Tweede Ka- "ner ingediend. fremieheffing litstel leidt er meestal toe dat Jetrokkenen toch weer dingen jan het plan willen veranderen. De minister houdt dan ook vast ian 1 januari aanstaande: „Als ire de problemen met de premie- leffing hebben opgelost, gaat iet wetsvoorstel naar de Twee- Je Kamer. Dan zien we wel hoe 'iet verder gaat, maar ik koers log steeds op 1 januari 2006." ïet UWV (Uitvoeringsinstituut werknemersverzekeringen), dat meier meer de WAO-keuringen jRUSSEL - Terroristen beraam- len vorig jaar een aanslag op de jjeuwe HSL-tunnel en op een Óodse school in Antwerpen. iat heeft de Belgische minister Justitie Onkelinx, gisteren restigd. Volgens haar waren •concrete aanwijzingen dat ter- isten een aanslag wilden ple- bij de opening van de nieu- i tunnel voor de hogesnelheids- bij het Centraal Station in jjtwerpen, op 17 en 18 april Jj04. Ruim 70.000 mensen be- ihten toen de nieuwe spoor tunnel, ens een informant beraam- een Antwerpse imam en jn drie zonen terreuraansla- maar bliezen ze hun plan- af toen duidelijk werd dat |e politie op de hoogte was. De worden bij gebrek aan be- niet vervolgd. Onkelinx ant woordde dat deze week op Ka- frvragen van de christen-de- iocraat Van Parys. Totnogtoe ad de regering steeds volgehou- endat er in België geen concre- terreurdreiging was. an Parys is er niet over te spre- en dat de minister de Kamer iet onmiddellijk informeerde. i>rig jaar november zei Onke- oxnog dat 'de Staatsveiligheid iet over aanwijzingen beschikt aaruit zou blijken dat splinter- oeperingen op ons grondge bed zouden kunnen optreden, 'als in Nederland is gebeurd', 'at er wel degelijk sprake was an een terreurdreiging bleek [langs toen justitie huiszoekin- en verrichte bij de Antwerpse kgent Debie, die tegenwoor- 'g medewerker is van het laams Belang. Debie wordt er in verdacht de vertrouwelijke formatie over de geplande aan- ®gen door te hebben gespeeld >n de krant De Morgen, die op mei vorig jaar een artikel pu- iceerde met als kop 'Antwer- an vreesde aanslag in tunnel'. en journaliste van die krant is ;verband met de zaak ander- gemaand afgeluisterd. 'Igens Van Parys staat het on- ^oek naar het perslek in geen jikele relatie tot het onderzoek p de verijdelde aanslagen, lat onderzoek is, aldus Onke- l> afgesloten. „Het is veront- tend dat justitie niet meer in- nningen verricht om de men- f achter die dreiging op te spo- vindt Van Parys. doet en de uitkeringen uitbe taalt, heeft laten weten dat het niet tijdig klaar kan zijn met de aanpassing van de organisatie. Het instituut zit nog middenin een omvangrijke reorganisatie. Ook de fiscus heeft meer tijd no dig om de premie-inning van de WAO van het UWV over te ne men. Daar komt bij dat ook de Raad van State in een advies op het wetsvoorstel de nodige kritiek heeft. Zo betwijfelt de Raad of de voorgenomen bezuinigingen wel gehaald worden in het nieu we systeem. Morgen praat het kabinet over de problemen rond de WAO-plannen. „We gaan 1 januari nooit ha len," voorspelt PvdA-Kamerlid Bussemaker. „De wet moet nog worden ingediend bij de Tweede Kamer. Het is een ingewikkelde stelselwijziging waar cle par tijen vele vragen over hebben, vooral over de uitvoering. Daar na moet ook de Eerste Kamer zich er nog over buigen." Rege ringspartij CDA voelt niets voor uitstel. „Het is pas februari, als iedereen zijn best doet kimnen we 1 januari 2006 wel halen", al dus Kamerlid Verburg. Regeringspartner D66 is minder stellig en vindt dat de WAO be ter later kan worden ingevoerd als de uitvoering nog niet op or de is. De WAO verandert in de nieuwe opzet drastisch. Wie echt niet meer kan werken, komt in de regeling Inkomens voorziening Volledig Arbeidson geschikten (IVA) en krijgt een uitkering van 70 procent van het laatste verdiende loon. Wie gedeeltelijk wordt afgekeurd, komt in de regeling Werkhervat ting Gedeeltelijk Arbeidsge- sehikten (WGA). De zieke werk nemer wordt geacht te blijven werken, desnoods tegen een la- BRUNSBÜTTEL - Een helikopter hangt boven de - naar verluidt - grootste windturbine ter wereld in Brunsbüttel, aan de monding van de Elbe. De Duitse mi lieuminister Trittin stelde de turbine gisteren in ge bruik. De windmolen is 183 meter hoog en de rotor heeft een diameter van 126 meter. Het gevaarte is ontworpen voor plaatsing in zee en kan volgens het bedrijf Repo- wer Systeems AG voorzien in de energiebehoefte van zesduizend gezinnen. door René van Stee AXEL - Een dolle Mechelse her der zorgde gisterochtend voor paniek in de Axelse Pironstraat en de omliggende straten. Het ontsnapte dier viel willekeurig fietsers en schoolkinderen aan. Na vergeefse vangpogingen en opnieuw een aanval op een voor bijrijdende fietser, besloot de hondenbegeleider van de politie Hulst het dier neer te schieten. De hond bezweek na zes scho ten. De herder verwondde zeker zes kinderen en drie volwassenen. Twee kinderen zijn volgens poli tiewoordvoerder A. Don door de huisarts naar het ziekenhuis doorverwezen, maar konden na behandeling weer naar huis. De getroffen kinderen waren leer lingen van de Gaspar van der DUBLIN - Het Iers Republikein se Leger IRA is niet langer be reid zijn overgebleven wapen- voorraden te vernietigen. De IRA trekt het aanbod van vo rig jaar om te ontwapenen in uit on\Tede met de houding van de Ierse en Britse regering. Het be sluit volgt op beschuldigingen van die regeringen dat de katho lieke verzetsbeweging vorig jaar december een bankroof pleegde in het Noord-Ierse Belfast. Daar bij is 38 miljoen euro buitge maakt. GPD Heydenschool. De lessen van de ze school voor gereformeerd ba sisonderwijs beginnen om kwart voor negen. De leerlingen van de nabijgelegen Prinses Ma- rijkeschool waren toen al bin nen. Fons van der Sneppen, woonachtig in de Pironstraat, was na een bezoek aan de huis arts nog steeds ontdaan van het voorval. Hij kwam af op het la waai. Bij pogingen om slachtof fers te ontzetten, liep hij een bijt- wond aan zijn elleboog op. Van der Sneppen: „Samen met een buurtgenoot probeerde ik er voor te zorgen dat de kinderen een veilig heenkomen konden SLOCHTEREN - In de Groningse gemeente Slochteren is gisteren een run ontstaan op bouwkavels in een nieuwe woonwijk. De kavels worden op 26 februari uitgegeven, maar omdat de gemeente het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt' hanteert, heeft zich een mi- nicamping van wachtenden voor het gemeente huis gevormd. Volgens een woordvoerder van de gemeente staan 26 caravans geparkeerd bij het gemeente huis. In totaal zijn 85 vrije bouwkavels beschik baar. De gemeente geeft de wachtenden een volgnummer en ziet er op toe dat de caravans permanent worden bewoond. „We hebben deze methode al eerder toegepast", zegt de gemeente woordvoerder. „Maar toen stonden er slechts drie caravans voor de deur." foto Karei Zwaneveld/ANP ger salaris. Het verschil tussen het oude en het nieuwe salaris wordt gedeeltelijk gecompen seerd. WGA-risico Het is bij deze laatste groep waar zich bij het UWV proble men voordoen. Behalve het UWV moeten namelijk ook parti culiere verzekeraars het WGA- risico voor werknemers en be drijven gaan dekken. GPD Morgen bij de PZC extra bijlage met uitgebreid aandacht voor de De Tweede Kamer eist dat er een einde komt aan gesigna leerde wantoestanden in acht op de tien Nederlandse ver pleeghuizen. De politici zijn er boos over dat mensen wor den vastgebonden of te weinig te eten krijgen. Het mag ook niet voorkomen dat mensen met incontinen- tiemateriaal rondlopen omdat er geen personeel aanwezig is om hen naar de wc te brengen. Drie mannen zijn volgens de politie verantwoordelijk voor een reeks inbraken in woningen op de Bevelan- den en in Zierikzee. Veel van de gestolen spullen, waaronder veel sieraden zijn inmiddels weer terug bij de eigenaren. PSV kreeg gisteravond in de wedstrijd tegen RBC vier penalty's, maar sprong er slordig mee om. De Brabanders misten twee keer van elf meter, schoten ook twee keer raak en wonnen het competitieduel met 4-1 cloor doelpun ten van Van Bommel (twee keer), Vennegoor of Hesselink en De Jong. Voor RBC trof Guijt M doel. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 24. Ook in Zeeland bestaan plannen voor de bouw van gro te windturbines. Eind vorig jaar maakte de Terneuzen- se projectontwikkelaar WinWind bekend 25 windmo lens van 145 meter hoog te willen bouwen in het Sloege- bied. foto EPA zoeken. We hebben er een aan tal naar binnen gehaald en een vrouw met een kinderwagen op gevangen. Het was heel angstig, want die hond was door het dol le heen." Ook op de Gaspar van der Hey denschool was de consternatie groot. „Gelukkig is de meeste kinderen niets overkomen", ver telt directeur Piet de Pooter. „We hebben de ouders of andere familie van de getroffen kinde ren zo snel mogelijk ingelicht. Natuurlijk is er ook gebeld door ongeruste vaders of moeders." Eigenaresse Elizabeth Sluijs- dam van de ruim twee jaar oude roodblonde teef Tessa toonde geen begrip voor het politieop treden. „Ze was in paniek. Het had anders gekund en gemoe ten. Thuis is er nooit iets ge beurd", zegt zij zwaar aange daan. Woordvoerder Maaike Wermer van de Dierenbescherming vindt het optreden van de poli tie niet uitzonderlijk. „Bij acuut gevaar mogen zij schieten. Dat gebeurt ook bij een losgebroken stier. Niettemin gebeurt dit heel zelden", aldus Wermer. Volgens Sluijsdam vertoonde haar hond afwijkend gedrag na een verblijf in mei vorig jaar in het pension van het dierenasiel in Terneuzen. Het dier had daar na ook al een fietser aangeval len. Als de hond werd uitgela ten, was hij aangelijnd en had hij uit voorzorg een muilkorf om. „Desondanks was zij niet bijtgraag. Er was ook geen enke le aanwijzing dat het zo uit de hand zou lopen", aldus Sluijs dam. door Jan Salden DEN HAAG - Ouders van mid delbare scholieren betalen van af volgend schooljaar tenminste honderd euro minder voor schoolboeken en lesmateriaal. Dat komt door afspraken tussen ouderorganisaties en scholen. Het nog vertrouwelijke conve nant wordt volgende week aan geboden aan minister Van der Hoeven van Onderwijs. Zij had school- en ouderorganisaties ge waagd een eind te maken aan de explosieve stijging van de schoolkosten. Volgens directeur Werner van Katwijk van Ouders Coo scheelt vooral het loslaten van de vaste boekenprijs 'een slok op een borrel'. „Voorheen kre gen scholen een maximale kor ting van tien procent bij de in koop van boeken. Dat kan nu op gerekt worden tot zestien a ze ventien procent. Alleen daar mee besparen ouders al tiental len euro's." De scholen en ouderorganisaties hebben afgesproken terughou dend te zijn met dure schoolreis jes. „De scholen boden steeds meer tegen elkaar op", zegt Van Katwijk. „De één ging naar Pa rijs, dus ging de ander naar Bar celona. We adviseren scholen hierover met ouders te overleg gen." Van Katwijk erkent dat de afspraken de recente explo sieve stijging van de schoolkos ten niet ongedaan maken. Hij zegt dan ook te rekenen op een tegenprestatie van de minister. „Als ze alleen onze adviezen in ontvangst neemt en 'dank u' zegt, dan slaat ze echt een slecht figuur. Het leeuwendeel van de schoolkosten wordt nog altijd door de overheid opgelegd. Al leen het lesgeld is al 956 euro. Ik hoop dat de minister dat zal af schaffen. Wij hebben begrepen dat daar een meerderheid voor is in de Tweede Kamer." GPD (Advertentie) i plaats: .telefoon: i (rcrstlbankcekeningnummer i Kijk op iimv.pic.nl/aliiinneren, bel gratis 1 0S00 -023123! of stuur bete bon near PZC.'afbeting lerèrsservice i Antwoordnummer 713, 0460 WB Goes l O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement 1 gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso |C 19,95). D per kwartaal met automatische incasso 58.00). per jaar met automatische incasso 222,50), het alfabet van Zeeland hhhbhhbhh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1