Harde aanpak veelplegers werkt Van Gelder: alle bijbanen openbaar Ondernemer PZC Roken in de zorg langer gedoogd k Kamerlid Jan Geluk wordt dijkgraaf van Hollandse Delta Openbaar vervoer ten dode opgeschreven op platteland Aantal aangiften diefstal uit woningen daalt met 500 in Zeeland Paus naar ziekenhuis 'uit voorzorg' Ramp '53 sober herdacht 25 De Waal stapt op Cito-toets krijgt te veel gewicht Manchester verslaat Arsenal 7° NW4 Wolkenvelden Wolkenvelden en soms een spatje regen. Matige, op het water vrij krachtige noord westenwind. Maxima 7 graden. Door de borden de weg zien 247e jaargang no. 27 voensdag 2 februari 2005 i os nummer 1,25 poorEmile Calon MIDDELBURG - De harde re aanpak van veelplegers Jr.heeft succes, aldus hoofdof ficier G. van der Burg. Vijf tien van hen zijn sinds de start van de actie vorig jaar -voor de rechter verschenen en tot fikse straffen veroor „Het aantal diefstallen uit wo- en winkeldiefstallen is (dankzij die actie gedaald." Voor al de afname vorig jaar van het 'VATICAANSTAD - Paus Johan nes Paulus II is gisteravond naar een ziekenhuis in Rome ge- bracht. Dat hebben Italiaanse media ge meld. De 84-jarige, toch al bro ze kerkvorst had alle afspraken [voor de komende dagen al afge- jzegd, omdat hij sinds het week einde griep heeft. Volgens het persbureau ANSA is de paus 'uit voorzorg' opge- ijnomen in het Gemelli-zie- kenhuis. Hij zou door de griep last hebben van zijn luchtwe gen. (Functionarissen van het Vati- jcaan zeiden eerder gisteren nog dat de paus geen koorts meer had .ANP aantal aangiften van diefstal uit woningen met zo'n 500, van bijna 1500 naar 960, stemt de Middelburgse hoofdofficier te vreden. De afname van het aantal gere gistreerde winkeldiefstallen met welgeteld 98, van 789 naar 684, lijkt minder spectaculair. Dat komt vooral omdat winkeliers niet vaak aangifte doen, ver moedt de hoofdofficier. Hij hoopt echter dat ze dat wel gaan doen, zodat een beter in zicht wordt verkregen in de schade die winkeldieven veroor- zaken. Dertig procent van de aangege ven misdrijven is opgelost in Zeeland. Landelijk is dit cijfer twintig procent. Toen politie, justitie, reclasse ring en het Zeeuwse Centrum voor Alcohol en Drugs vorig jaar besloten om draaideurcrimi nelen steviger aan te pakken, werd een lijst met 27 veelple gers opgesteld. Die mannen en vrouwen werden nauwlettend gevolgd. Bij de eerste de beste overtreding werden ze opgepakt en voor de rechter gebracht met het verzoek hen zo lang als mo gelijk op te sluiten. Als een veel pleger veroordeeld wordt tot een gevangenisstraf, komt hij niet in aanmerking voor proef verlof of een minder streng re giem. Deze aanpak van veelplegers werkt, zegt de hoofdofficier ter wijl hij wijst naar de misdaadcij fers. Volgens hem zelfs zo suc cesvol dat nu zestig mannen en vrouwen in de gaten worden ge houden, van wie een aantal geen echte veelpleger is. Er zitten ook wat mensen bij die net niet aan alle eisen voldoen maar toch bekend staan omdat ze re gelmatig betrapt worden op het stelen van andermans goed. Inmiddels is er volgens hem ook geld beschikbaar om de veelple gers, zodra ze vrij komen, te be geleiden. De hoofdofficier hoopt dat de veelplegers door die bege leiding niet vervallen in hun oude gewoonten. Hij tekent daar wel bij aan dat ze alleen be geleiding krijgen als ze daar vrij willig voor kiezen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het waterschap Hollandse Delta heeft Jan Ge- luk (54) uit Schuddebeurs voor gedragen als nieuwe dijkgraaf. Dat betekent dat de VVD'er zijn lidmaatschap van de Tweede Ka mer in juni beëindigt. „•Deze baan sluit werkelijk één op één aan bij de ervaring en de kennis die ik in verschillende functies heb opgebouwd", aldus Geluk. „Het is een hele mooie klus." Geluk is Kamerlid sinds 1998. Daarvoor was hij onder meer Statenlid in Zeeland, hoofdinge land van het voormalige water schap Schouwen-Duiveland en vice-voorzitter van Cebeco Zuid-West. Met zijn nieuwe baan treedt hij in de voetsporen van zijn vader, Bram Geluk, die van 1959 tot 1981 dijkgraaf was op Schou wen-Duiveland. Hij gold als een van de sterke mannen van de wa terschapswereld in Zeeland. „Uit mijn stamboom blijkt dat de familie Geluk heel wat be- stuurderen onder wie enkele dijkgraven heeft gekend", zegt Geluk, „Waarschijnlijk zit het een beetje in mijn genen." Het waterschap Hollandse Del ta is begin dit jaar ontstaan uit een fusie van de waterschappen De Brielse Dijkring, Goe- fee-Overflakkee, De Groote Waard, IJsselmonde en een deel van het Zuiveringsschap Hol landse Eilanden en Waarden. Het is een van de grotere water schappen, bevestigt Geluk. „Nummer vijf van Nederland. In het gebied wonen een miljoen mensen. Dat maakt het buitenge woon interessant en uitdagend. Mijn eerste werk zal zijn om alle perikelen die je hebt bij fusies in goede banen te leiden." Als het algemeen bestuur van de Hollandse Delta op 3 maart de door de directie en onderne mingsraad gesteunde voor dracht overneemt en de Kroon overgaat tot benoeming, verlaat Geluk eind juni de Kamer. Dat betekent dat na de zomer nog drie Zeeuwen in de Kamer zit ten: S. Buijs en M. Koomen van het. CDA en L. Blom van de Pv dA. Na het vertrek van J. te Veldhuis, twee jaar geleden, en nu Geluk, is de Zeeuwse in breng in de WD-fractie tot nul gereduceerd, pagina 18: waan van de dag regeert door Marcel Modde OUWERKERK - Schou wen-Duiveland heeft gisteren zijn 532 slachtoffers herdacht van de watersnoodramp in 1953. De centrale plechtigheid vond plaats bij het monument naast de caissons bij Ouwer- kerlc. Op de begraafplaats in het getroffen dorp zelf werd la ter op de dag, evenals in Nieu- werkerk, Oosterland en Sir- jansland, ook stilgestaan bij de gevolgen van de dijkdoorbra ken 52 jaar geleden. 'Het water, de storm, de stilte', de tekst op het monument van kunstenaar Gust Romijn, to rent op de bakstenen muur met golven hoog uit boven de klei ne vijftig kleumende belang stellenden aan de dijkvoet. Een moment van overpeinzing afdwingend. Windvlagen spe len met de koraalmuziek van de Oosterlandse Fanfare. Na mens de gemeente leggen bur gemeester J. Asselbergs en wet houder A. Croné een krans. As selbergs memoreert in zijn toe spraak dat de nabestaanden steun nodig, blijven' hebben. Veel leed "is nooit verwerkt en zal ook nooit worden ver werkt, benadrukt de burge meester. Onvermijdelijk is een vergelijk met de gevolgen van de zeebe ving in Azië en Afrika. De be volking van Schouwen-Duive land begrijpt volgens Assel bergs als geen ander het onnoe melijke leed dat de tsunami heeft veroorzaakt. Het maakt dat de watersnoodramp van 1953. weer heel erg dichtbij komt. Vanuit Wissenkerke werd vori ge maand het initiatief gelan ceerd om ook de nagedachtenis aan de Nederlandse slachtof fers van de tsunami een plekje te geven bij het Nationaal Mo nument Watersnood 1953. Se cretaris J. Schoof, tevens voor zitter van het naastgelegen wa tersnoodmuseum, reageerde welwillend op het idee. Voor alsnog worden er echter geen concrete stappen genomen, zei Schoof na afloop van de plech tigheid. „Zo lang nog niet alle slachtoffers zijn geïdentifi ceerd, moet je daar absoluut niet aan beginnen. Een volgen de stap is dat er eerst in samen spraak met de nabestaanden moet worden nagegaan of ze Herdenking bij het watersnoodmonument in Ouwerkerk behoefte hebben aan een monu ment en waar ze dat dan het liefste gerealiseerd zouden zien." Schoof kan zich goed voorstellen dat de voorkeur uit gaat naar een centrale plek in Nederland of een plaats waai de meeste slachtoffers van daan komen. Anderzijds vindt hij niet dat het Nationaal Mo nument in Ouwerkerk per defi nitie alleen is .bedoeld voor her foto Dirk-Jan Gjeltema denking van de ramp van '53. „Het zal altijd óns monument zijn. Maar het is ook een wa tersnoodmonument in de volle betekenis van het woord. De wereld houdt hier niet op." door René Schrier MIDDELBURG - De Zeeuwse commissaris van de koningin W. van Gelder wil best zijn in komsten uit zijn bijbanen open baar maken, maar dan moeten andere openbare bestuurders dat ook doen, vindt hij. Van Gelder denkt dan aan bur gemeesters, leden van de Raad van State, rechters en bijvoor beeld Tweede-Kamerleden. Ge lijke monniken, gelijke kappen. Waarom zou de aandacht zich slechts richten op die twaalf per sonen die commissaris van de koningin zijn, vraagt hij zich af. Van Gelder reageert daarmee op een aangekondigde publicatie in het weekblad Elsevier, waar in aandacht wordt besteed aan de extra inkomsten die commis sarissen van de koningin halen uit hun bijbanen. Ze klussen be hoorlijk bij, is de conclusie. Volgens het weekblad zou com missaris Alders (PvdA) uit Gro ningen zijn bruto jaarsalaris van 122.000 euro bijna verdub belen dankzij zijn nevenfunc ties. Staal (D66, Utrecht) zou op 50.000 euro aan inkomsten uit bijbanen komen, Nijpels (WD, Friesland) op 36.000 euro en Borghouts (GroenLinks, Noord- Holland) op 33.000 euro. Vol gens Van Gelder zijn deze bedra gen slechts schattingen en nog slordig ook. De verdiensten uit sommige van zijn nevenfuncties zijn gewoon in openbare stuk ken terug te vinden en die moei te heeft Elsevier niet genomen, geeft hij aan. Van Gelder heeft 21 nevenfunc ties en die zijn allemaal terug te vinden op de internetsite van de provincie. Wat hij daarmee ver- (Advertentie) Vandaag wordt bij u bezorgd: ^^1^. I INFORMATIEBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met Lezersservice: 0800 - 0231231 door René van Stee TERNEUZEN - Het openbaar vervoer is over enkele jaren in zijn huidige vorm op het plat teland verdwenen. Die bood schap had oud-staatssecreta ris M. van Huiten van Verkeer en Waterstaat gisteren in Ter- neuzen tijdens een debat avond over gratis openbaar vervoer. Van Huiten baseert zich op een vertrouwelijk rapport van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Uit cijfers van 2001 tot en met 2003 blijkt dat het aantal reizigerskilometers in niet-stedelijke gebieden, waaronder ook grote delen van Zeeland, met 35 procent is afgenomen. „Het komt er ei genlijk op neer: opheffen die handel. Maar ik heb de minis ter van Verkeer en Waterstaat zoiets nooit horen zeggen. Het zijn echter wel feiten die in het bewuste rapport zijn gepre senteerd", aldus Van Huiten. Hoewel hij ervan uit gaat dat het 'slechts' een ambtelijke ex- cercitie betreft, noemt hij de signalen uiterst verontrus tend. In het rapport worden ook twee alternatieven ge noemd voor het huidige bus vervoer. De eerste gaat uit van openbaar vervoer per afroep. In het tweede geval gaat om het om een collectief vraagaf hankelijk systeem. Hierbij is rekening gehouden met men sen met een smalle beurs. Zij zouden een persoonsgebonden budget krijgen, waardoor ze toch van het openbaar vervoer gebruik kunnen maken. Klassiek heeft een gezicht Lodewijk de Waal vertrekt in mei dit jaar als voorzit ter van de FNV, zo ver klaarde hij gisteren. De aankondiging kwam niet als een verrassing, want ge ruchten in de media over het vertrek van De Waal waren de afgelo pen weken al hardnekkig. Duizenden leerlingen van groep 8'zijïi gisteren begonnen aan de Citotoets. Directeur J. de Kunder van de Prinses Beatrixschool in Yerseke - en hij niet alleen - heeft zo zijn twijfels over de test. De Cito-toets dreigt steeds meer een doel op zich te worden in plaats van een middel om een keuze voor een schooltype in het voort- gezet onderwijs te maken. y' 8 Manchester United heeft gisteravond met 4-2 van Ar senal gewonnen. Dennis Bergkamp (foto) scoorde één keer voor Arsenal, dat door het verlies naar de derde plaats zakte. mm Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 9; Radio Televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18, 19 en 21; Sport: 22 en 23; Kunst: 25, 26, 27 en 28; Uit: 29, 30 en 31 door Ap van den Berg DEN HAAG - Het roken in ver- zorgings- en verpleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen en woongemeenschappen voor ge handicapten wordt niet per di rect verboden, maar stapsgewijs teruggedrongen. Minister van Volksgezondheid Hans Hoogervorst wil daar naar eigen zeggen 'flink de tijd voor nemen'. Hij werd gisteren door een ruime kamermeerderheid ge dwongen zijn rookbeleid te ver soepelen. Eerder overkwam de bewindsman dat in 2003. „Ik heb er geen behoefte aan om elk jaar terug te komen op gemaak te afspraken", aldus Hooger vorst. De zorginstellingen hadden tot 1 januari dit jaar respijt gekre gen om de gebouwen in te rich ten op de nieuwe Tabakswet. Be woners en personeel mogen ei genlijk alleen nog roken in spe ciale ruimten en in de buiten lucht. Inmiddels voldoet 70 pro cent van de instellingen aan de wet. De Kamer benadrukte dat de mi nister niet te rigide moet om springen met de overige dertig procent, die ook veel rokers her bergen. Tot nog toe gold voor die groep mensen een gedoogbe leid. Hoogervorst legde vooral de nadruk op de niet-rokers: „Je zult je hele leven niet hebben ge rookt, of vroeg zijn gestopt, of een aandoening hebben aan luchtwegen of longen en dan in eens midden in de rook van an deren moeten zitten." Het dilem ma tussen rokers en niet-rokers blijft een heel fors probleem, er kende Hoogervorst. Hij neemt een week de tijd om een stappen plan voor de zorginstellingen te fabriceren. Eerder stelde de Ko ninklijke Horeca Nederland zelf zo'n plan op. GPD (Advertentie) dient staat er niet bij. Een aan tal van die functies heeft hij uit hoofde van zijn functie. De in komsten die hij uit die functies ontvangt worden in de provin- ciekas gestort. De bijverdien sten uit de andere nevenfuncties (10 in totaal) zijn voor hem zelf. Daar is bijvoorbeeld het voorzit terschap van Groei en Bloei/ Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde bij. Provinciale Staten beoordelen de nevenfuncties van de commis saris en kijken bijvoorbeeld naar de tijd die hij daaraan be steed ten opzicht van zijn werk zaamheden als commissaris van de koningin. Verder speelt mee of de nevenfunctie van belang is voor de provincie Zeeland. „Wat ik met de nevenfuncties verdien meld ik, zoals iedereen, aan de belastinginspecteur. Ik weet ook van een heleboel Ne derlanders niet wat ze verdie nen", aldus Van Gelder. De minister van Binnenlandse Zaken J. Remkes (WD) zei in een eerste reactie dat hij geen moeite heeft met het bijklussen van commissarissen der konin gin. „Zolang de bijbanen maar goed zijn te combineren met het 'werk als commissaris. En zo lang er geen sprake is van belan genverstrengeling. e-mail: i (pustltonkrekentognummw i,. Kijfopwww^^^^^^miyhBl:gist!s 1 0800 023} 231 al sluw dm fton naar 07.C. Melmglsieisservice AnMoordnummer 713.4450 WB Goes automatische incasso van dil bediag va rekeningnummer Ik heb do laatste zes maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19.95) per kwartaal met automatische incasso 58.00). D per jaar met automatische Incasso 222.501 711688H555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1