RQVIKCIAli ZEEUWSE CGURAN Meer bedrijven naar buitenland Sassenaar ontkent plannen van aanslag PZC Abbas eist vrijlating van achtduizend Palestij nen PvdA: gedwongen pil zwakbegaafden fmmtiatimmmm Jaarlijks gaan 9000 banen verloren Koffie duurder voor super 8500 mensen getest op tbc Christelijke dichteres Nel Benschop overleden Tribunalen VS op Cuba mogen niet Afspraken CZ met ziekenhuizen Waterink bekent Proces tegen Michael Jackson begint N 5 Zon en wolken .Een mix van wolkenvelden en opklarin gen. Vrij krachtige noordelijke wind en maxima rond 6 graden. 247e jaargang no. 26 dinsdag 1 februari 2005 los nummer 1,25 internet: www.pzc.nl Eeuwenoude schedels met inhoud in Vlissingen Joor Peet Vogels DEN HAAG - Een groeiend aantal bedrijven verplaatst een deel van zijn productie naar het buitenland, vooral om kosten te besparen. Jaar lijks gaan daardoor 9000 ba nen verloren. Om Neder land aantrekkelijk te hou den als vestigingsland zijn verdere loonmatiging, inves teringen in onderwijs en een goede arbeidsmarkt noodzakelijk. Dat stelt staatssecretaris Van Gennip van Economische Za ken. Uit een onderzoek van het Centraal Planbureau en Bureau Berenschot - in opdracht van Economische Zaken - blijkt dat bedrijfsverplaatsingen niet be dreigend zijn voor de economie. „Door de komst van nieuwe be drijven naar Nederland komen er jaarlijks 3000 banen bij. Per jaar verdwijnen er ook 12.000 banen omdat bedrijven werk naar andere landen brengen. Per saldo resteert dus een ver lies van 9000 banen", aldus Van Gennip. In totaal zijn er zeven miljoen banen in Nederland. De onderzoekers constateren dat steeds meer bedrijven de stap naar het buitenland wagen. „Eerst ging het om vijf sectoren in de economie, zoals de textiel en metaalbedrijyen. Daar vindt UTRECHT - Marktleider in kof fie Douwe Egberts verhoogt morgen de prijs van koffie voor de afnemers als Albert Heijn en Laurus (Edah, Super De Boer en Konmar). Een pak van 250 gram wordt 15 cent duurder en een zak koffie- pads stijgt een dubbeltje in prijs. Het is echter nog niet gezegd dat koffie in de supermarkten ook in prijs stijgt. Marktleider Albert Heijn zegt goed naar de concurrentie te kijken, alvorens een prijsverhoging door te voe ren. Een woordvoerster van het bedrijf sluit niet uit dat er een verhoging komt. Douwe Egberts zegt dat het de eerste prijsveran- dering is sinds 2001. De prijs moet omhoog omdat in Brazilië, 's werelds grootste producent, de productie flink is vermin derd. Ook in Vietnam, Ivoorkust en Colombia, zijn de oogsten slechter dan vorig jaarANP de verplaatsing naar het buiten land al langer plaats. Inmiddels zijn al in elf bedrijfstakken on dernemingen bezig met het ver plaatsen van hun productie naar het buitenland", aldus Van Gennip. Het gaat om bedrijfstak ken als de chemie, ICT en archi tectenbureaus. De bedrijven die vertrekken, gaan voor het grootste deel naar Midden- en Oost-Europa. Lan den in West- en Zuid-Europa zijn voor 42 procent van de be drijven de favoriete vestigings plaats. China en India scoren respectievelijk 16 en 11 procent. Kostenbesparing is voor de meeste bedrijven reden om in het buitenland te gaan produce ren. „Maar ook een reden als dichter bij de afzetmarkt zitten, wordt vaak genoemd. Dat blijkt wel uit het feit dat 42 procent van de bedrijven naar een ander land in West-Europa verkast", aldus Van Gennip. Hoogwaardig De staatssecretaris maakt zich zorgen over de trend dat steeds meer hoogwaardige werkgele genheid naar het buitenland ver dwijnt. „Een voorbeeld is het aantal banen in de automatise ring dat naar India gaat. Dat komt doordat ze daar een veel groter aanbod hebben van breed opgeleideingenieurs. GPD SANTA MARIA - De Amerikaanse popster Mi chael Jackson wordt elektronisch gefouilleerd als hij de rechtbank van het district Santa Barbara binnengaat. Daar is gisteren het proces begonnen tegen de 46-jarige popster, die wordt beschuldigd van onder meer seksueel misbruik van een minder jarige jongen. Daarvoor kan hij zeker twintig jaar gevangenisstraf krijgen. De 'King of Pop', breed glimlachend, droeg bij aankomst bij de rechtbank een geheel wit kos tuum - de kleur van de onschuld - en werd bege leid door zijn advocaat en een legertje lijfwach ten. De fans droegen spandoeken waarop zij hun geloof in de onschuld van de popster uitten. Som migen van hen hadden, ondanks het koude weer, de nacht doorgebracht in tenten voor het gerechts gebouw. Jackson begroette hen met een V-gebaar. De rechtszaak begint met de selectie van een twaalf koppige jury. foto Carlo Allegri/EPA van onze redactie buitenland GAZA-STAD - De Palestijnse president Abbas legt volgende week in zijn overleg met de Is raëlische premier Sharon een aantal eisen op tafel. Palestijn se bronnen meldden gisteren dat Abbas Sharon gaat vragen 8000 Palestijnen vrij te laten uit Israëlische gevangenissen. Ook wil Abbas dat Israël een bestand respecteert dat de pre sident met Palestijnse militan te groepen hoopt te bereiken. Tenslotte verlangt de Palestijn se president dat Sharon zijn geplande terugtrekking uit de Gazastrook afstemt met de Pa lestijnen. Een datum voor de ontmoe ting tussen Sharon en Abbas is nog niet bekend. Eerder gis teren meldde de Israëlische ra dio dat ze op 8 februari zal plaatshebben. De Israëlische minister van De fensie Mofaz overlegde gister avond met de Palestijnse vei ligheidsadviseur Dahlan over de Israëlische terugtocht uit Ramallah, Tulkarem, Jericho, Qalqilya en Bethlehem op de Westelijke Jordaanoever. Ook over de mogelijke vrijla ting van honderden Palestijn se gevangenen is overlegd. Geen doorbraak Volgens de website van de Is raëlische krant Haaretz is er gisteravond geen doorbraak bereikt in het overleg. Mofaz heeft zijn gesprekspart ner laten weten dat er pas Is raëlische stappen op de West oever komen als de Palestijnse mortieraanvallen op joodse ne derzettingen in de Gazastrook worden gestaakt. Ook gisteren werden daar nog Israëlische nederzettingen be stookt, overigens zonder dat er gewonden vielen. Acht militan te Palestijnse groepen waar schuwden gisteren dat ze hun aanvallen op Israëlische doe len in alle hevigheid zullen her vatten als de agressie door het Israëlische leger niet snel stopt. Ze hekelen in een verklaring de 'voortdurende agressie' van Israël in de bezette gebieden en de doorgaande bouw van de omstreden 'veiligheids muur'. De verklaring is onderschre ven door onder meer de gewa pende tak van de Hamas-bewe- ging (Ezzedin al-Qassam), de aan de Fatah-beweging van Abbas gelieerde al-Aqsa Mar telaren Brigades en het Volks front voor de Bevrijding van Palestina. ANP/DPA/AFP pagina 4 Sharon vestigt hoop op Abbas ZEIST - Op de eerste dag van het grootschalige tbc-onderzoek in Zeist, hebben 8500 mensen zich laten testen op besmetting met tuberculose. Dat meldde een woordvoerster van de gemeente gisteravond na afloop van de eerste testdag. Op basis van de onverwacht grote opkomst, voorspelt de gemeente Zeist dat in totaal ruim 20.000 mensen zich de komende week laten testen. Het tbc-onderzoek in Zeist is zo grootscheeps opgezet omdat tes ten hebben uitgewezen dat een medewerker van de supermarkt in' .Zeist een erg besmettelijke vorm van tbc had. Bij zijn direc te familie is iedereen besmet ge raakt. bij zijn vrienden en ken nissen lag het percentage op ruim 50 procent. ANP door Emile Calon MIDDELBURG - Wegens het bedreigen van de Tweede-Ka merleden Hirsi Ali en Wilders en het voorhanden hebben van voorwerpen waarmee een aan slag kan worden gepleegd eist het Openbaar Ministerie dat een achttienjarige inwoner van Sas van Gent veroordeeld wordt tot vier maanden jeugddetentie en plaatsing in een inrichting voor jeugdigen, een soort jeugd-tbs. Die eis werd gisteren tijdens een besloten rechtzitting naar voren gebracht door de Middelburgse officier van justitie R. Jeuken. Zo'n plaatsing geldt voor een pe riode van maximaal twee jaar. De Sasse vwo-leerling is septem ber vorig jaar, hij was toen ze ventien, aangehouden op het Terneuzense Zeldenrust-Stee- lantcollege omdat hij op inter net bedreigingen had geuit te gen Hirsi Ali en Wilders. Ook zou hij, aldus het OM, voorwer pen hebben verzameld waarmee een aanslag, 'al dan niet met een terroristisch oogmerk', uitge voerd kon worden. Persofficier R. Rammeloo wilde geen nadere toelichting geven over de aard van die materialen. Wel is be kend dat bij een huiszoeking in de ouderlijke woning kunstmest is gevonden. Het OM had gisteren een tiental deskundigen uit de hoek van de jeugdzorg en kinderbescher ming opgeroepen als getuige. De beide ouders en de oudste broer van de Sassenaar woonden ook de bijna vijf uur durende zitting in de Middelburgse rechtbank bij. Ze toonden zich na afloop bedrukt. Advocaat H. Dunsber- gen was na afloop van de zitting achter gesloten deuren bijna net zo terughoudend in zijn com mentaar als Rammeloo. Wel stel de de raadsman dat zijn cliënt zich niet kon vinden in de be schuldiging dat hij materiaal KAMPEN - Dichteres Nel Benschop (87) is gisteroch tend na een kort ziekbed in Arnhem overleden. Nel Benschop werd op 16 ja nuari 1918 in Den Haag gebo ren. Ze groeide op in een gere formeerd gezin van zeven kin deren. Na de lagere school ging zij naar de mulo en' ver volgens naar de kweekschool. Tot 1981 werkte Nel Ben schop in het onderwijs. Zij kreeg bekendheid door haar laagdrempelige gedich ten, waarin ze haar band met God in eenvoudige taal onder woorden brengt. Haar gedich ten worden vaak gebruikt bij uitvaarten, maar ook tijdens kerkdiensten op feestdagen als Pasen en Kerstmis. GPD President Bush heeft een nederlaag geleden, doordat de federale rechter gisteren heeft bepaald, dat de tribu nalen die oordelen over ge vangenen op de Amerikaan se basis Guanta- namo ongrond- K wettelijk zijn. Zorgverzekeraar CZ heeft afspraken gemaakt met de Zeeuwse ziekenhuizen die moeten zorgen voor veel min der verpleegdagen en een efficiëntere zieken huiszorg. Voor de patiënt betekent dat hij of zij jjt sneller geholpen zou worden. De Nederlandse voetballer Thijs Waterink (foto) van het Duitse Paderborn heeft bekend dat hij geld heeft ontvangen voor het begin van de bekerwedstrijd te gen Hamburger SV. Het duel stond onder leiding van de omstre den arbiter Ro- -ó; *"F bert Hoyzer. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 14; Sport: 16 en 17; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22. overigens dat zwakbegaafden al leen in het uiterste geval dwang- medicatie mogen krijgen, bij voorbeeld via een prikpil of ge durende de periode van vrucht baarheid. „Zo'n maatregel gaat heel erg ver. Zo van: jij moet elk half jaar een prikje krijgen om dat je anders zwanger wordt. Je moet met zo'n middel heel voor zichtig omspringen. Maar soms moet je een toekomstig kind be schermen tegen ouders die niet berekend zijn op hun taak", al dus Van Dijken. Zij pleit ervoor dat staatssecre taris Ross van Volksgezondheid de discussie over gedwongen an ticonceptie voor verstandelijk gehandicapten 'opengooit'. De bewindsvrouwe van CDA-huize is hiertoe nog niet bereid, omdat ze eerst een nader onderzoek wil afwachten. Ze is er voorstan der van, zei ze eerder, dat hulp verleners op zwakbegaafden in praten om zwangerschappen te voorkomen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een rechter moet zwakbegaafden gedwongen anti conceptie kunnen opleggen om te voorkomen dat ze (opnieuw) moeder of vader worden. Dat vindt PvdA-kamerlid Van Dijken. Ze reageert hiermee op de recente rechtszaak tegen twee verstandelijk gehandicap ten uit Ochten (Gld.) die ervan werden verdacht dat ze vorig jaar juni hun tien dagen oude ba by Naomi hebben omgebracht. Het kind stierf nadat ze moge lijk stevig door elkaar was ge schud. Wegens gebrek aan be wijs werd het paar vrijgespro ken. Voorzichtig Van Dijken wordt in haar opvat ting gesteund door de Neder landse Vereniging van Artsen voor Verstandelijk Gehandicap ten. Het PvdA-kamerlid vindt (Advertentie) voor een aanslag zou hebben ver zameld. Om die reden kon de ad vocaat zich ook niet vinden in de eis. Verder merkte hij op dat de jon geman blij is dat nu een eind is gekomen aan een periode van bijna vier maanden onzeker heid. Dunsbergen vertelde dat hij noch een politiek, noch een religieus getinte verdediging heeft gevoerd. De bedreigingen die de jongeman op internet uit te waren wel religieus van aard, zo bleek eind vorig jaar uit een brief van de ministers Donner en Remkes naar aanleiding van de moord op Theo van Gogh. Volgens het OM zijn er geen be wijzen gevonden van contacten tussen de Sassenaar en anderen die verdacht worden van terro risme. De rechtbank doet 14 fe bruari uitspraak. J nummer i plaats* i (post)bankrekeningnummpi. PZC bv gaat toigvuldig om mei persoonsgegevens. i In de colofon leesi u ei meet over, i i Kijk op wwvvpx nl/abonncren. bel grabs 1 0800 0231231 o I sluw debOO OM i PZC. afdeling leierssenice i Antwoordnummer 3 <3 44G0IVB Goes Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 j O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Cl per maand met automatische incasso 19,95). D per kwartaal met automatische incasso 58.00) S D per jaar met automatische incasso 222,50) 8»711688»555530 het alfabet van Zeeland De Palestijnse politie gebruikt een bulldozer om een rij illegale taxi's op de te ruimen in Hebron op de Westelijke Jordaanoever. Sommige van de tweehonderd taxi's zijn in Israël gestolen, andere zijn niet geregistreerd voor deelname aan het verkeer. foto Abed al Hafiz/EPA Huisnamen Middelburg in ere hersteld tc pontic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1