»zc Slachtoffer wil rol spelen erheven tot een icoon van jezelf Zee en vakantietaferelen inspireren Mieke Pieters resentatie spakket over 10 jaar Goes ijdensverhaal j Hulster iters Maristen Evides koppelt met Antwerpen Man kneust heup tijdens ongeval Cliëntenraden voor het eerst bijeen Ruimer bouwen in plan Axel Dow reikt prijzen uit cunst v ibileumconcert hoolkoor yiii - dinsdag 1 februari 2005 13 ES - In het Centrum voor de asten aan de Zusterstraat in 2S wordt vrijdag om 10.00 een cd met lespakket over ss 600 jaar stad gepresen- rd aan cultuurwethouder C. issen. lespakket is bestemd voor van de middelbare gemeentearchief Goes, His- isch Museum De Bevelanden ;het Centrum voor de Kun- a hebben de lesbrief gezamen- i samengesteld. Die bestaat jdrie onderdelen: een les op ipol. een bezoek aan het ar- if en een stadswandeling, op het normale worden ver- diverse thema's behandeld handel, religie en le- 0 in een stad Centriun voor de Kunsten |ft voor de presentatie van een visuele inter natte van de stadswandeling ijiaakt. 1 presentatie is vrijdag als rproefje te zien en wordt tij- Is de koopavond van donder- j 10 februari geprojecteerd He zuidmuur van de R.K. Ma- Magdalenakerk in Goes. LST - In Oost-Zeeuws- wordt de komende itrligdagentijd het Lijdensver- d van Christus gelezen, over een en toegelicht, tj gebeurt op vier achtereen- gende woensdagavonden. verhaal wordt met muziek, fig, gebed en met ieders eigen aangevuld, zijn op 16 en sfebruari en 2 en 9 maart. Ze jn onder leiding van pater De plaats van samen- knst is het klooster van de Ma- en aan de Zandstraat 10 in ijst. wordt ge ragd zich vooraf aan te mel- j bij pater Weemaes (telefoon- «timer 0114-373145 of e-mail: eemaes@zeelandnet.nl). door Emile Calon Er is een ontzettend grote behoefte onder slachtoffers om in de rechts zaal te vertellen wat de gevolgen zijn van een misdrijf, weet Jack Geelen. De stafmedewerker van het Bureau Slacht offerhulp Zeeland verwacht dat er vol op gebruik gemaakt zal worden van dat spreekrecht. Tegelijkertijd is hij zeer be nieuwd naar de gevolgen. „Misschien heeft hel spreekrecht wel invloed op de strafmaat?" Eind 2002 besliste de Tweede Kamer dat slachtoffers van ernstige misdrijven spreektijd krijgen in de rechtszaal. De indieners van het wetsvoorstel lieten destijds weten, dat het spreekrecht de slachtoffers moet helpen het misdrijf te verwerken. Geelen onderschrijft het be lang daarvan. „Slachtoffers willen ver tellen wat de gevolgen zijn van dat mo ment van doodsangst, van die bedrei ging, van dat verlies van een dierbare. Ze willen een rol spelen in het geheel. Willen niet alleen maar passief afwach ten wat anderen beslissen." Oud-rechter en D66-Kamerlid Boris Dittrich introduceerde het plan om Spreekrecht slachtoffers spreekrecht te geven al in 2001. Destijds lukte het niet voldoende steun te krijgen. Onder meer omdat er vanuit de rechterlijke macht en justitie werd gezucht over tijdsbeslag. Dat ge luid verstomde niet toen de Kamer eind 2002 besliste het spreekrecht in te voe ren. „Natuurlijk moeten slachtoffers een stem hebben. Maar dat kost zeeën van tijd en we kunnen minder zaken af doen. Nu komen we al tijd tekort", schreef president Peter Lampe van de rechtbank in Maastricht nog ruim een half jaar later in het magazine van het ministerie van Justitie. De vader van Joes Kloppenburg, de man die in 1996 in Amsterdam door zin loos geweld om het leven kwam, kreeg als eerste de mogelijkheid om in de Slachtoffers willen vertellen wat de gevolgen zijn van dat moment van doodsangst, van die bedreiging, van dat verlies van een dierbare. foto Mechteld Jansen strafzaak tegen de daders zijn zegje te doen. Vanaf dat moment was het geluid van de nabestaanden en slachtoffers va ker te horen. Zo ook in de strafzaak tegen de moorde naars van Leen Polderman, oktober vo rig jaar. Een huisvriend van de familie mocht destijds van de Middelburgse rechtbank vertellen over de ontredde ring en machteloosheid die na de brute daad heersten bij de nabestaanden van de tachtigjarige berger uit Iiansweert. Risico's Sinds begin dit jaar is het spreekrecht niet meer een gunst maar een recht. Het geeft het slachtoffer een stem in het strafproces, herhaalt Geelen. Hij bena drukt dat er alleen gesproken mag wor den over de gevolgen van het misdrijf, niet over het misdrijf zelf. Er kleven na melijk risico's aan het spreken tijdens zittingen. De advocaat van de verdach te mag naar aanleiding van de verkla ring vragen stellen. En als er per onge luk nieuws of andere informatie wordt gegeven over de toedracht van het mis drijf, kan diegene die de verklaring af legt, zelfs als getuige worden gehoord. Geelen raadt dan ook aan om samen met medewerkers van slachtofferhulp de verklaring goed voor te bereiden. Hij adviseert de verklaring op papier te zet ten. Zo'n schriftelijke slachtofferverklaring kan, om te beginnen, bij het strafdos sier worden gevoegd. En als er behoefte bestaat kan het slachtoffer of een van de nabestaanden die verklaring ook nog tijdens de zitting voorlezen. De stafmedewerker weet maar al te goed uit zijn contacten met slachtoffers dat cle behoefte om een inbreng te heb ben bij het strafproces groot is. „Die mensen hebben vaak heel veel meege-, maakt. In de loop van het onderzoek wordt er van alles aan hen gevraagd. Ze worden als het ware gebruikt om het dossier voor het strafproces te vullen met gegevens en verklaringen." Uit zijn tijd als politieman hei'innert hij zich dat het slachtoffer vaak alleen maar een soort kapstok was om de da der te pakken te krijgen. „Politieman nen zitten toch vooral bij de politie om boeven te pakken, niet om slachtoffers te troosten." Gevolgen De stafmedewerker van slachtofferhulp wijst er ook op dat niet iedereen mag spreken tijdens een rechtszaak. Ook geldt dat spreekrecht alleen voor zaken waarbij de verdachte een gevangenis straf van acht jaar of meer kan krijgen. „Het gaat dus om de zware misdrijven." Geelen verwacht dat het spreekrecht niet alleen bijdraagt aan het verwerken van wat er gebeurd is. Mogelijk draagt het ook bij aan het herstellen van het vertrouwen in de samenleving. Hij is be nieuwd of het spreekrecht invloed heeft op het rechtssysteem. „De rechter gaat nu toch vaker de emotie zien. Hoe gaat hij of zij daarmee om, vraagt hij zich hardop af. „Worden die emoties meege wogen in de strafmaat?" De praktijk zal het uitwijzen. MIDDELBURG - Water-bedrijf Evides en de Antwerpse Waterwerken (AWW) gaan hun leidingnetten via een kop pelleiding aan elkaar verbinden. AWW zal via deze lei ding op verzoek water leveren aan Evides, eventueel ook omgekeei-d. Het Vlaamse waterbedrijf legt vanuit België een leiding aan van circa vier kilometer tot aan een door Evides te bouwen opjaagstation vlak over de grens in Ne--.:, derland. Evides koppelt het opjaagstation aan zijn eigen leidingnet in Zeeland. Het streven is dat de verbinding in. het voorjaar van 2006 klaar is. Via de leiding kan maxi maal duizend kubieke meter water per uur worden geT.: transporteerd van België naar Nederland vice versa. De overeenkomst is gesloten om cle leveringszekerheid van de watervoorziening in Zuidwest-Nederland en in Ant werpen en omgeving te vergroten. GOES - Een 26-jarige automobilist uit Goes is gistermor-r gen gewond geraakt toen hij op de A58, ter hoogte van,- zijn woonplaats, de controle over het stuur verloor, naast het wegdek terecht kwam en op zijn kant belandde. In het, ziekenhuis bleek hij zijn heup gekneusd te hebben. HULST - De cliënten- en adviesraden van de gemeenten Hulst, Terneuzen en Sluis hebben voor het eerst gezame- lijk vergaderd. De belangenbehartigers voor gehandicap ten, ouderen en uitkeringsgerechtigden kwamen bijeen in het Hulster stadhuis. De afzonderlijke raden hebben een toelichting gegeven op het beleid in hun gemeente en wil-, len in de toekomst waar mogelijk gaan samenwerken. AXEL - Bewoners van de Zuidsingel in Axel krijgen ruim- ere bouwmogelijkheden. De bestemmingsgrens tussen 'woondoeleinden' en 'tuin' wordt verlegd en cle bebou-r wingsoppervlakte wordt verruimd naar 400 vierkante me ter (er was sprake van 300 vierkante meter). De gemeente1 Terneuzen komt daarmee tegemoet aan een wens van be-i woners, die constateerden dat ze in het nieuwe bestem mingsplan flink wat meer beperkingen opgelegd krijgen, dan nu. „Terwijl algemeen gesproken wordt over een te rugtredende overheid op het gebied van ruimtelijke orde ning en het bouw- en woningtoezicht, worden voor de per- celen aan de Zuidsingel juist stringentere eisen opgeno men", betoogde een bewoner in een inspraakreactie. On gewenste ontwikkelingen kunnen volgens hem worden teT gengegaan via het normale welstands- en bouwtoezicht. De gemeente vindt dat de opmerkingen wel hout snijden. TERNEUZEN - Dow Benelux heeft gisteren verschillen de prijzen aan contractors uitgereikt. Bouwbedrijf Van. Kerckhoven kreeg een onderscheiding voor kwaliteit, pro-. ductiviteit en veiligheid. Kraan- en transportbedrijf Mam-, moet ontving de prijs voor veiligheid, gezondheid en mi-, lieu en stellingbouwer Balliauw Groep een prijs voor; structurele verbeteringen in cle bedrijfsvoering. Dowv reikt cle wisseltrofeeën en certificaten jaarlijks uit als sti- mulans om het werk veilig en verantwoord uit te voeren. istmoderne Zeeuw vindt het geweldig om tijdelijk een beroemdheid te zijn jr Rolf Bosboom 1SINGEN - Toen de Vlis- ;se kunstenaar Remco van Bosch in de zomer van 2003 >n met het project Glamour - iw, kon hij niet bevroeden elke proporties het zou uit- ëien. „Ik hoopte op twintig, tig aanmeldingen, maar het gmet honderden tegelijk." Ïis de rode draad in zijn t: podia creëren voor tijdelij- beroemdheid, geïnspireerd ir Andy Warhols stelling dat ireen recht heeft op vijftien uten roem. „Ik wil proberen uwen te verheffen tot niet-al- lagse persoonlijkheden." idee, medio 2003, was gla- irfoto's te maken van 'gewo- mensen. Van den Bosch ont- fg meer dan duizend reacties, 'eindelijk hebben bijna zes- Iderd mensen, uit allerlei leef- (scategorieën, hun belangstel- k; voor een fotosessie beves- i postmoderne Zeeuw is opge- m", zegt Van den Bosch over ■grote belangstelling. „Veel Bsen kiezen blijkbaar bewust r, zij het tijdelijke, beroemd- Ilc Iedereen vindt het gewei- om zo'n dag mee te maken, komen onzeker binnen en ;Tn zelfbewust en superenthou- it naar buiten. Mensen leg- tijdens zo'n sessie soms hun jplete privé-leven op tafel." ikunstenaar heeft inmiddels I team van twaalf vrijwilli gs om zich heen verzameld, hsen die bijvoorbeeld visagie n, het haar van de modellen :orgen of de website (www. jemclinzeeland.nl) onderhou- Sinds enkele maanden is fotograferen in volle gang. 1RIKZEE - Het schoolkoor is Maurits van cle Christelij- Scholengemeenschap Prins wits uit Middelharnis be lt 25 jaar. Op 1 oktober geeft koor in de Nieuwe Kerk te •ikzee een jubileumconcert, .rnaast wordt er een jubi- n-cd uitgebracht met muzi- hoogtepunten van de afgelo- Ijaren. Op 14 mei vindt er roorreünie en tevens school- ie plaats. Een kleine tweehonderd kandi daten heeft Van den Bosch nu voor de lens gehad. De aanvankelijke naam Gla- mourzeeuw is ingeruild voor Be roemd in Zeeland, dat beter past bij het project. „Mijn state ment is dat beroemclheid maak baar is. Iedereen kan worden verheven tot een icoon van zich zelf." Daarnaast blijft het een kunstproject. „Ik maak dan ook geen doorsneeportretten. De fo to's moeten ook een autonome waarde hebben." Hard werken De komende maanden dient er nog hard te worden gewerkt om de resterende vierhonderd be langstellenden te fotograferen. In november is de eindpresenta tie, met onder meer een grote tentoonstelling in de Willem3 in Vlissingen. Dan verschijnt ook een magazine met alle foto's. Beroemd in Zeeland krijgt steeds meer vertakkingen: foto series rond een bepaald thema die voortkomen uit de glamour- sessies. De opvallendste reeks is 'De kinderen van de zee'. Het gaat om naaktfotografie ('naakt, niet erotisch') waarbij zeedieren als attributen worden gebruikt, zoals octopussen, kreeften, schelpen en meshef ten. Advertentie. AutoTrack.nl gunt u alvast een kijkje op de AutoRAlas door Anita Tournois TERNEUZEN - Voor Mieke Pie ters vormt de zee het belangrijk ste thema in de schilderijen die momenteel tentoongesteld wor den bij Echo-Audio in Terneu zen. Een eigen kleurenpalet met gelen en blauwen en een vlotte manier van schilderen vormen de voornaamste kenmerken van deze werken in olieverf. De van oorsprong Aardenburg- se woont al weer vele jaren in Knokke. Als kind droomde ze van een opleiding aan de Kunst academie, maar die mogelijk heid ontbrak helaas. Door druk te van gezin en een eigen zaak kwam het er ook in de daarop volgende jaren niet van om zich op kunstzinnig vlak te ontwikke len. Toen er meer rust in haar leven kwam, kreeg ze eindelijk tijd om haar hart te volgen en nam ze schilderlessen. Naast het schilderen trokken ook andere disciplines haar aan en op het moment is zij vijfdejaars beeld houwen aan de Academie voor Schone Kunsten in Eeklo. Het geëxposeerde werk beperkt zich echter tot een serie schilde rijen waarin de zee centraal staat en herinneringen aan een vakantie in Egypte en Italië. Tin ten van zand en water domine ren zowel in haar vakantietafe relen als haar impressies van bij voorbeeld het Zwin, waardoor het werk een zonnige uitstraling heeft. Toscanië is het enige schilderij waar water ontbreekt en waar ook diepe oranje tinten het gele landschap kleuren, naast het groen van cipressen. Kenmer kend is haar vlotte penseel streek en het veelvuldig toepas sen van het paletmes waardoor het werk een levendige indruk maakt. Ontladen „Schilderen is voor mij een ma nier van uiten. In mijn schilde rijen kan ik mijn emoties kwijt. Het is een vorm van ontladen, ik word er rustig van", zegt Pie tei's. „Zo verwerk ik ook mijn va kanti ebelevingen." Enthousiast vertelt ze over het werk met dé felouks, een type zeilboot dat al leen op de Nijl vaart, of over de' werkjes met scholen vissen in de Rode Zee. „Een schilderij moet vooral sfeer uitstralen. Meii moet erbij kunnen wegdromen, elke keer opnieuw", voegt ze er-, aan toe. Behalve de schilderijenserie is er werk te zien van Sia Braak^ man, de galeriehoudster uit Phi lippine die de exposities bij Echo-Audio verzorgt. Zij expo seert keramische objecten in dé vitrines. Het gaat om een serie vazen met spiraalrand van ko perdraad in diverse grootten en een reeks gedecoreerde schaaL tjes, eveneens van verschillend formaat. Dit alles is verwerkt in de typische blauwtinten, die werk van deze keramiste karak teriseren. Tentoonstelling: Mielce Pieters t/m 7 maart in Echo-Audio, De Jongestraat 1, Terneuzen. Ope ningstijden: di. t/m vr. 12.30-18.00 uur, ar. ook 19.00-21.00 uur. za 10.00-17.00 uur Twee foto's van het project Beroemd in Zeeland. Fotograaf Remco van den Bosch laat gewone Zeeuwen tijdelijk beroemd zijn, dankzij de glamourachtige foto's.foto's Remco van den Bosch ft C) AutoTrack.nl Van den Bosch wil proberen ook bekende Zeeuwen te benaderen voor 'De kinderen van de zee'. De resultaten zouden dan in no vember kunnen worden geveild, waarbij de opbrengst gaat naar Warchild. Beroemd in Zeeland werkt daar al mee samen. Wie bijvoorbeeld extra foto's van zichzelf bijbestelt, steunt daar mee de stichting. Het streven is het project, na de presentatie in november, ook buiten de provin cie uit te dragen. „We willen het naar een landelijk niveau tillen, zodat het werk ook elders te zien is." Dat er belangstelling is, maakt Van den Bosch uit de 'kleine diefjes' die het concept van Beroemd in Zeeland schaamteloos kopiëren. „Dat ge beurt al in Utrecht en Amster dam, zelfs op commerciële ba- Olieverfschilderij zonder titel, dat Mieke Pieters maakte op Kreta. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13