Amerika martelt op Cuba PZC Op patrouille in Irak tijdens verkiezingen ETA blaast Spaans hotel op Afvallige liberaal wil coalitie met Vlaams Belang Relatie China-Taiwan niet ontdooid door rechtstreekse vluchten )nderzoek naar inanciën Charles Neanderthalers motioneel en achtmoedig Noon Annan bekent illegale S behandel WÊ li -J* b, Vrijgelaten Brit vertelt over mishandelingen in Guantanamo Bay Israël trekt zich terug uit enkele steden op Westelijke Jordaanoever Kinderen moorden voor maffia Spookrit na hartinfarct chauffeur Britten positiever over Europa Opec houdt olieproductie op peil Aardbeving treft zuiden Spanje (v ,ONDEN - Het Britse parle ment neemt de financiën van ;o roonprins Charles onder de di jep. Dat heeft de zondagskrant lie Observer bericht, a Inlangs werd bekend dat prins I fearles zijn salaris in elf jaar iijijd met ongeveer 300 procent ag stijgen, terwijl hij nauwe- ijks belasting hoeft te betalen. )einkomensstijging van 2,9 mil- aen pond in 1993 naar 12 mil- len pond vorig jaar, komt neer 2il p een loonsverhoging van 25 rocent per jaar. Üi i dezelfde periode stegen de lo- en in Groot-Brittannië met ge- ki liddeld 5 procent per jaar. Ie prins ontvangt zijn inkomen olan het hertogdom Cornwall, bl at hij op zijn 21e verjaardag ca ll eau kreeg van de koningin, let hertogdom is sindsdien uit- egroeid tot een zakenimperium iet een totale waarde van 460 liljoen pond, dat echter vrijstel- ing heeft.van allerlei zakelijke ij dastingen. ANP nl ONDEN - Wie bij Neandertha ls denkt aan aapachtige woes- cielingen, zit ernaast. Volgens ililrits wetenschappelijk onder- i oek waren de oermensen zeer Imotionele wezens met hoge, di ijna vrouwelijke stemmetjes. laarmee zongen ze wellicht melfs liedjes voor elkaar. Vol- a ens de Britse archeoloog Step- en Mithen, die de anatomie an onder meer de spraakorga an van Neanderthalers heeft nderzocht, waren het eigenlijk ntelligente en emotioneel com- p: lexe wezens. Waarschijnlijk ill ommuniceerden zij op een ma li ier die het midden houdt tus- (S en taal en zang. Mithen verge- p elc de spraakorganen van de i'eanderthalersmet die van mo- li leme mensenVolgens de archeo- a x>g moeten de oermensen in li laat zijn geweest met elkaar a eer complexe ideeën, en zelfs p het spirituele vlak, te commu- 31 iceren. Daarbij moeten melo- ii Se en toonhoogte een cruciale ol hebben gespeeld. ANP iONDEN - De zoon van VN-se- relaris-generaal Kofi Annan ceft toegegeven dat hij betrok- en is geweest bij onderhande- d ingen over de verkoop van zo'n vee miljoen vaten Iraakse olie ijdens het regime van dictator iaddam. Hij deed zijn bekente- is tegenover een vriend. ANP loor Harald Doornbos IAGDAD - Voordat zij gister ochtend om vijf uur de poort an hun kamp in Bagdad verlie- en, zeiden de Amerikaanse rnili- airen van de Blackhawk-een- icid van de Vijfde Brigade al lat 'de grote dag' was aangebro- en. En binnen een paar uur aapte iedereen wat zij hadden icdoeld. hnt de verkiezingsdag is net egonnen, de stembussen zijn as een uur open, als er machine- ïweervuur klinkt door de veria- en straten van de Al Ras- ®ed-wijk in het zuidwesten an Bagad. Uit angst voor auto- oommen is het vandaag verbo ten voor burgers om hun wa- |ens te gebruiken. Hierdoor 'eet iedereen dat auto's die wel ondrijden mogelijkerwijs toebe- ooren aan het verzet, dat fel te len de verkiezingen is. 'us wanneer er een witte Tovo- j langzaam over straat rijdt, iaat de uit twee Bradley-pant- ervoertuigen en een hum- ee-jeep bestaande patrouille ferm. De Amerikaanse militai- en zien echter dat een bebloede aan uit de auto stapt die huilt a schreeuwt. „M'n broer, m'n as", krijst hij terwijl het bloed at een hoofdwond gutst. Snel isemt hij de Amerikanen mee aar de auto waarin een ver baasde man en vrouw zitten, leiden zijn zwaar gewond. iWe wilden vijf minuten gele ien gaan stemmen", vertelt de 18-jarige Ahsan Izet. „Vlak voor tel we het stembureau bereik en gooide iemand vanuit een tós een handgranaat tussen ais in." Onmiddellijk verschijnt t een hospik van het Ameri- van onze redactie buitenland LONDEN - Een van de vier Brit ten die vorige week werd vrijge laten uit het Amerikaanse gevan genkamp Guantanamo Bay op Cuba, beschuldigt de Verenigde Staten van marteling van gevan genen en van twee gevallen waarin mishandeling een dode lijke afloop had. Zijn verslag van zijn verblijf in Amerikaanse gevangenschap stond gisteren in de krant The Independent on Sunday. De 36-jarige Moazzam Begg, die in januari 2002 in Pakistan werd gearresteerd, schrijft dat kaanse leger die de drie onder zoekt. De 25-jarige Samir is er slecht aan toe. Granaatscherven hebben zijn rechterbeen openge reten. Plij verliest veel bloed. „Allawi, Allawi, jij klootzak", schreeuwt broer Ashan, doelend op de Iraakse interim-premier. „Jij had gezegd dat stemmen vei lig was en kijk nu eens." Dan klinkt er een snerpend geluid, di rect gevolgd door een luide ex plosie op vierhonderd meter. „Inkomende mortieren!", roept sergeant Keith Savage met over slaande stem, „Terug naar de voertuigen." Er volgen nog twee knallen. De granaten slaan ang stig dichtbij in. Nu rent ieder een naar de drie voertuigen toe en stort zich naar binnen. On middellijk worden de motoren gestart en op het moment dat de twee Bradleys en de jeep langs de nog altijd gewonde Samir rij den, slaan er opnieuw twee mor tiergranaten vlakbij in. Plankgas Vervuld van afschuw over de aanval op de drie Irakezen, be gint de Blackhawk-eenheid de zoektocht naar de rebellen. Dat de mortierregen bijna een einde had gemaakt aan hun eigen le ven, werkt alleen maar als een extra stimulans om 'die godver geten kankerlijers af te knallen'. Plankgas gaat het nu door Bag dad. Chauffeur Jason Fortik kijkt nauwlettend naar burgers die zich bevinden op de weg of op het balkon van hun huis. Bijna iedereen geeft de jongens van Blackhawk aanwijzingen. Rechtdoor roepen een paar Ira kezen, even later zegt een man: „Rechtsaf, daar zitten ze." Vol gens sergeant Savage is deze Iraakse hulp nieuw. „Ik denk hij op de luchtmachtbasis in Bagram 'in een isolatiecel werd gesleurd, mijn handen op mijn rug geboeid en vastgeketend aan mijn enkels en met een ver stikkende kap over mijn hoofd'. „Ik kreeg een aantal klappen op mijn hoofd en werd toen een aantal uren in die toestand ach tergelaten op de vloer, waarna de ondervraging weer begon." Hij zegt dat in juni en december 2002 twee keer een gevangene doodging als gevolg van mishan deling door Amerikaanse onder vragers. Zelf zou hij meer dan 250 keer ondervraagd zijn. In totaal zat hij een jaar in Afghanistan in dat de meeste gewone mensen ook doodziek worden van die op standelingen." Maar al snel gaat het mis. In de wirwar van straat jes in de wijk Seweb, slaat de eenheid een straat te laat af naar links waardoor alle drie de voertuigen binnen vijf minuten vast komen te zitten in de mod der. Niet een beetje, maar een meter diep. Zelfs de twee pant servoertuigen komen geen milli meter meer voor- of achteruit. Terwijl een andere Amerikaan se eenheid het huis vindt waar vandaan eerder de mortieren op de Blackhawk-eenheid zijn afge vuurd, is de situatie van Black hawk zelf penibel aan het wor den. Met alle drie de voertuigen diep verankerd in intens stinken de blubber, voelen de militairen zich een schietschijf. Helikopters van het Amerikaan se leger cirkelen veelvuldig laag over om de Blackhawk-eenheid vanuit de lucht dekking te verle nen. Met grote regelmaat echter klinkt er dichtbij het geratel van machinegeweren. Ook dicht bij bevindt zich een stemlokaal. Tientallen mannen en vrouwen verdringen zich om hun stem uit te brengen. En als er dan weer eens schoten klinken, bukt ieder een of gaan mensen op hun hur ken zitten. Als het vuren voorbij is, dan begint het stemmen weer. Plotseling klinkt er een schot vanuit het stembureau. Pas vier uur later lukt het om uit de modder te komen. De rest van de dag heeft de Black hawk-eenheid geen moment rust. De militairen zijn aan het einde van de dag uitgeput en te gelijkertijd opgefokt, maar het overheersende gevoel is de blijd schap dat ze 'de grote dag' heb ben overleefd. GPD door de VS beheerde cellen. In die tijd werd hij naar eigen zeg gen onderworpen aan mensonte rende behandeling, waaronder naakt poseren voor foto's. Plij stelt dat de bewakers en onder vragers erg hardhandig met de gevangenen omgingen en dat hij in die tijd geen daglicht heeft ge zien en geen vers voedsel kreeg. Bekentenis Na zijn overbrenging naar Guan tanamo Bay tekende hij uitein delijk een bekentenis, die vol gens hem het gevolg was van dwang en bedreiging. In Guanta namo zat hij bijna twee jaar, tot november 2004, in eenzame op sluiting zonder toegang tot het daglicht. Begg was tot juli 2001 boekhan delaar in het Britse Birming ham. Hij verhuisde in die maand naar de Afghaanse hoofd stad Kaboel. Hij wilde daar een islamitische school beginnen. In oktober, na het begin van de Amerikaanse aanvallen op het land, ontvluchtte hij met zijn ge zin Kaboel. Begg ging enkele malen terug naar Kaboel om naar zijn huis te kijken. Hij was daar ook in de nacht dat de stad in Amerikaan se handen viel. De VS stellen dat hij de stad ont vluchtte temidden van strijders van Al Qaeda en de Taliban en dat hij meeging naar de terroris- tenschuiiplaats in Tora Bora. Begg ontkent dat. Het gezin Begg vestigde zich uit eindelijk in Islamabad in Paki stan. Daar werd hij eind januari 2002 van zijn bed gelicht. Begg vreest dat hij onder de nieuwe terreurwetgeving in Groot-Brittannië te maken krijgt met strenge controle van de overheid op zijn doen en la ten. Minister Clarke meldde vorige week dat hij de bevoegdheid wil hebben om verdachten van terro risme en hun familie onder huis arrest te plaatsen. ANP door Erwin Tuil PEKING - Met veel fanfare, leeuwendansen en champagne zijn zaterdag de eerste recht streekse vluchten in 56 jaar van communistisch China naar Tai wan binnengehaald. De regeringen in de hoofdsteden Peking en Taipeh lieten de afge lopen week geen mogelijkheid onbenut om het uniekè karakter van de vluchten te onderstre pen. Tenslotte is de relatie tus sen China en Taiwan, in de ogen van Peking een afvallige provin cie, allesbehalve bloeiend. De af gelopen tijd klonken geregeld dreigementen van beide kanten. Hoop dat de rechtstreekse vluch ten van afgelopen weekeinde de verhoudingen zullen verbeteren is niet terecht. De Chinese rege ring liet zaterdag weten dat zij best wil praten met Taiwan over de betrekkingen als Taiwan de van onze redactie buitenland ANTWERPEN - Volgend jaar lij ken er grote bressen te ontstaan in het cordon sanitaire rondom het Vlaams Belang, de opvolger van het vorig jaar wegens racis me verboden Vlaams Blok. Gisteren stelde de afvallige libe rale senator Coveliers in Antwer pen met een eigen lijst een coali tie te willen vormen met het Vlaams Belang na de gemeente raadsverkiezingen van 2006. Coveliers, die al langer dwars ligt over samenwerking met het Vlaams Belang in de liberale VLD van premier Verhofstadt, wordt binnenkort uit de partij gezet. Gisteren stelde Coveliers echter maar enkele zetels nodig te heb ben in Antwerpen om met het Vlaams Belang een 'alternatief voor de huidige door de socialis ten gedomineerde Antwerpse zogenoemde 'Een-China Poli tiek' onderschrijft. De toon was vriendelijk, maar de boodschap onacceptabel, vond de Taiwanese president Chen Shui Bian. Taiwan wil dat Peking erkent dat het eiland zelfstandig is en geen onafge werkt gevolg van de burgeroor log van 1949. Een forse meerder heid van de eilandbevolking zegt zich uitsluitend of voorna melijk Taiwanees te voelen en niet Chinees. De gedoodverfde nieuwe Taiwanese premier Frank Hsieh erkent dat de be trekkingen beter kunnen. Symbolisch Voor echte ontdooiing van de nogal bekoelde betrekkingen zijn de nieuwjaars vluchten te symbolisch. Want 'rechtstreeks' betekende slechts dat de toestel len geen symbolische tussenlan ding hoefden te maken in Hong kong of Macau. GPD coalitie aan te kunnen bieden'. In Antwerpen is een bonte coali tie van liberalen, socialisten, christen-democraten en groenen aan de macht om het Vlaams Be lang uit het plaatselijk bestuur van de tweede stad van België te houden. Mogelijk neemt Cove liers de splinterpartij Liberaal Appel over van de vroegere mi nister Beysen, die onlangs in Antweipen zelfmoord pleegde. Voorman Dewinter van het Vlaams Belang zegt dat er ook buiten partijbolwerk Antwer pen gesprekken plaatsvinden met dissidente liberalen over sa menwerking na de raadsverkie zingen van volgend jaar. In to taal zou het gaan om acht grote re gemeenten. Op plaatselijk ni veau zouden diverse rechtsere li beralen tegen de VLD-partijlijn in willen gaan door het cordon sanitaire op te heffen in ruil voor een burgemeesters- of wet- houderspost. ANP 8Ü|§ S 8 B J88 •^saiiiLULui 'TVMnilEfi! Politiemensen doorzoeken de puinhopen van het hotel na de bomexplosie. foto Heino Kalis/RTR van onze redactie buitenland DENIA - In een hotel in de Spaanse stad Denia is gisteren een bom ontploft. Volgens de politie is een toerist lichtge wond geraakt. De explosie kwam na een waarschuwings- telefoontje namens de verbo den afscheidingsbeweging ETA. Denia ligt aan de oostkust van Spanje, in de provincie Alican te. Na het telefoontje, aan de wegenwacht in Baskenland, heeft de politie het gebouw ontruimd. Er waren 160 men sen, onder wie veel Britse toe risten, aanwezig. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken ontplofte de bom 35 mi nuten daarna. Het hotel is flink beschadigd. Een hotelgast liep gescheurde trommelvliezen op. Twee weken geleden ontplofte een autobom in Spaans Bas kenland. Een politieman raak te gewond. De ETA heeft sinds 1968 bijna 850 mensen ver moord, in de strijd voor een on afhankelijk Baskenland in het noorden van Spanje en zuiden van Frankrijk. Spanje, de VS en de Europese Unie beschou wen de ETA als een terreuror ganisatie. In de afgelopen ja ren zijn tientallen leden en aanhangers opgepakt, maar de aanslagen zijn doorgegaan. ANP/R TR/DPA/A FP maandag 31 januari 2005 Joodse kolonisten demonstreren in Jeruzalem tegen het plan van premier Sharon om het leger uit de Gaza-strook weg te halen. foto Goran Tomasevic/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische regering wil de komende dagen in een aantal steden op de Westoever de controle overdragen aan de Palestijnse Autoriteit. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Mofaz gisteren gezegd, enkele uren na beraad met de voormali ge Palestijnse veiligheidschef Dahlan. Het Israëlische leger zou zich willen terugtrekken uit Ramallah, Toelkarem, Jericho, Bethlehem en Qalqilya. De toezegging is een stap op weg naar vrede. De mededeling van Mohfaz komt kort voor een topover- leg tussen de nieuwe Palestijnse president Abbas en de BARI - De maffia in het zuidoosten van Italië leidt kinde ren van soms pas tien jaar op tot moordenaars. Zij krijgen les in het gebruik van vuurwapens om te intimideren en zelfs om te doden. Dat zei procureur-generaal R. Dibiton- to uit Bari in de regio Apulië zaterdag. Dibitonto deed zijn uitspraken op een congres in Bari. Daar vertelde de socioloog M. Fiasco dat er in het gebied meer dan 1700 kinderen uit arme gezinnen in opleiding zijn bij de maffia. De bendes binden hun aankomende le den aan zich door te schermen met grote finaciële belonin gen en door hen voor te houden dat het een gevoel van macht geeft als je beschikt over leven en dood. ANP/AFP ATHENE - Vier mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen, nadat een buschauffeur in een voor stad van Athene tijdens de rit een hartinfarct had gekre gen. De chauffeur verloor het bewustzijn en de bus begon een spookrit, waarbij hij met tien andere voertuigen in botsing kwam. Behalve de chauffeur van de bus overleden drie personen en acht automobilisten en passanten liepen verwondin gen op. ANP/DPA LONDEN - Uit een opiniepeiling blijkt dat nog maar een kleine meerderheid van de Britten tegen cle Europese grondwet is. De verrassende uitslag is een opsteker voor de regering van premier Blair. Als er nu een volksraadple ging zou worden gehouden, dan zou 41 procent van de on dervraagden tegenstemmen, 39 procent staat positief te genover tegenover de Europese constitutie. Waarschijn lijk wordt er in Groot-Brittannië begin volgend jaar een referendum gehouden over de grondwet. ANP WENEN - De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (Opec) heeft besloten de olieproductie op het huidige ni veau te houden. Het besluit werd gisteren genomen in We nen. De ministers hebben verder besloten om het gewens te prijspeil voor een vat olie voorlopig los te laten. De Opec-ministers zagen geen reden om de productie te verhogen. Hoewel in de olie-importerende landen de, vrees voor uit de pan rijzende brandstofkosten bestaat, wijzen de Opec-ministers erop dat de inflatie in de econo mische grootmachten binnen de perken blijft en dat de economische groei niet stagneert. ANP/RTR BULL AS - Het zuiden van Spanje is zaterdagochtend ge troffen door een aardbeving met een kracht van 4,6 op de schaal van Richter. De beving richtte alleen materiële schade aan. Het epicentrum lag in Bullas, 50 kilometer ten westen van Murcia. Volgens de burgemeester van het nabijgelegen Lorca zijn bijna tweehonderd gebouwen be schadigd. Dertig huizen zijn tijdelijk onbewoonbaar. In 1999 trof een aardbeving met een kracht van 5,2 op de schaal van Richter dezelfde regio. Dat was toen de zwaar ste sinds het begin van die eeuw in Spanje en daarbij vie len gewonden. ANP/AFP Israëlische premier Sharon. Een datum is officieel nog niet vastgesteld, maar de Israëlische radio meldde dat de bijeenkomst op de agenda staat voor 8 februari. Bij het gebouw van het Israëlisch parlement in Jeruza lem hebben gisteren meer dan 130.000 mensen gedemon streerd tegen de regeringsplannen om dit jaar de Ga za-strook te verlaten. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5