Zelfs de pop moest ze teruggeven Beweeg je fit met tai chi PZC PZC De steun van een groep lotgenoten Adoptievaders schrijven boek over hun ervaringen Tienermoeder knuffelt te weinig Bier beschermt tegen kanker Eenvoudig infuus tegen hartinfar Nieuw psoriasismiddel vergoed 31 januari 1955 1 maandag 31 januari 2005 door Tanja Olyslager DEN HAAG - Elk jaar worden ongeveer zeshonderd buiten landse kinderen geadopteerd door Nederlandse ouders. Er zijn veel boeken over dit onder werp verschenen, vaak geschre ven door moeders. In het boek Echte vaders over adoptie be schrijven drie adoptievaders over hun emoties en gebeurtenis sen die zich hebben voorgedaan voor, tijdens en na him adoptie reizen. Adoptievaders zijn eigenlijk heel bijzonder. Biologische va ders krijgen meestal pas een band met hun kind nadat het is geboren. Hun vrouw daarente gen had daarvoor al negen maanden een intense relatie met hun kind in haar buik. Bij adop tieouders is dat anders. Zowel de man als de vrouw wordt tege lijk ouder op het moment wan neer ze hun landje overhandigd krijgen. De vaders maken een ge lijke start met de moeders. In het boek Echte vaders over adoptie schrijven Marcel Bos (1960), Joris Vermeulen (1969) en Frank Boddendijk (1945) uit voerig over de adoptie van hun kinderen. Marcel Bos heeft twee dochters uit China, maar vertelt vooral over zijn ervaringen met zijn oudste, Yuan Yuan. Joris Vermeulen heeft een Chinese dochter, Lynn. Frank Bodden dijk heeft zijn dochter Doralba uit Colombia gehaald en hij is vader van twee biologische zo nen. Alle drie mannen zijn ge trouwd. Lange weg Het boek is in drie delen ge splitst: voor, tijdens en na de adoptie. In het gedeelte waarin de vaders over de tijd vooraf gaand aan de adoptie vertellen, beschrijven ze dat ze moeite heb ben met de lange weg die daar aan vooraf gaat. Adspi- rant-adoptieouders moeten veel geduld hebben. Na aanmelding bij het ministerie van Justitie duurt het zeker nog twee tot drie jaar voor ze hun kindje in de armen krijgen. Adoptievaders zijn bijzondere vaders. Voor die tijd zijn ze onder ande re verplicht een cursus te volgen van het bureau Voorlichting In terlandelijke Adoptie en stelt de Raad voor de Kinderbescher ming eisen, die allemaal opge volgd moeten worden. Ook moe ten allerlei formulieren en ver klaringen worden ingevuld, zo als inkomens- en gezondheids verklaringen. Vooral Marcel Bos windt zich er over op. „Zou den al die bekwame ambtenaren van Justitie en de Raad voor de Kinderbescherming wel eens na gedacht hebben over de gevol gen van de wachttijd voor het te adopteren kind?" Hijzelf doodt de tijd door zijn huis kindvriendelijk te maken. Alle stopcontacten worden afge dekt en alle keukendeuren krij gen klemmetjes. Ook koopt hij verantwoorde boekjes en speel goed. Verantwoordelijke vaders zijn immers op alles voorbereid, vindt hij. Joris Vermeulen heeft tijdens die periode meer moeite met zijn eigen vader, die zo zijn be denkingen heeft over de adoptie plannen van zijn zoon. „Zou je dat nu wel doen, jongen?", laat hij regelmatig vallen. Toch zet Vermeulen zijn plannen door. Hij snapt zijn vader wel. „Adop tie is natuurlijk nooit vrij van ri sico's, er zijn ouders en kinde ren heel ongelukkig van gewor den. Maar ook zelfverwekte kin deren kunnen met allerlei narig heden worden geconfronteerd, waarvan ook de ouders niet ge vrijwaard blijven", stelt hij. De drie vaders beschrijven ook hun ervaringen in het adoptie- land. Frank Boddendijk haalt in februari 1979 samen met zijn vrouw hun dochter Doralba op in Colombia. Het zesjarige meis je is boos als ze haar adoptieou ders ziet. Boos omdat ze dacht dat ze veel eerder zou worden opgehaald. Frank is ontroerd en verward tegelijk, maar schrikt als het kind zich van de non uit het kindertehuis ter plekke moet uitkleden, op haar onder goed na. Zelfs haar pop moet ze teruggeven. „Dan besef ik: al leen haar naam en kippenvel zijn van haarzelf. En wie weet welke ervaringen ze nog meer met zich mee draagt." Dolblij Joris Vermeulen gaat met zijn vrouw in 2002 naar China voor Lynn. „Het is voor alles gelukza ligmakend, het besef dat ik van af dit moment met Janine vrij wel volledig verantwoordelijk foto Reiniervan Willigen/GPD ben voor dit kleine lieve meis je." Ook Lynn ziet haar nieuwe ouders wel zitten. Ze wil, nadat ze aan hen is overhandigd, niet meer worden losgelaten. Joris: „Daar was ik dolblij om. Dat ze zich niet van ons afwendde, maar juist behoefte had aan on ze nabijheid." Marcel Bos heeft echter heel an dere ervaringen als hij Yuan Yuan ophaalt. „Krijsen. Slaan. Gillen. Huilen. Snikken. De eer ste momenten met mijn dochter in een Chinese hotelkamer. Een in Nederland op didactische doordachtheid uitgekozen speel tje werd driftig tegen de ramen gesmeten. Wat een verzet, ver driet en verontwaardiging toon de ze." Na de vierde dag wordt Yuan Yuan echter wat rustiger. Hoewel ze alle aangereikte din gen blijft weggooien. „Mis schien was dat wel het belang rijkste wat wij in die eerste week voor haar konden beteke nen: het aanreiken en aanbieden van mogelijkheden haar verzet volledig uit te leven. Had dat verantwoorde speeltje toch zijn functie gehad..., als werpob- ject." Nachtmerries Ook met Joris Vermelens doch ter Lynn, inmiddels 2,5 jaar, gaat het goed na thuiskomst. Toch maakt hij zich, ondanks haar opgewekte karakter, wel eens zorgen over haar. „Een pe riode lang had ze, en soms nog, duidelijke nachtmerries. Wat spookt en dan door haar hoofd je?" Verder vraagt hij zich af hoe Lynn, als ze wat ouder is, met haar adoptie zal omgaan. „Over niet al te lange tijd zal ze er echt mee geconfronteerd wor den. Hoe zal ze erop reageren? Gaat ze verder zonder er veel ge dachten aan te wijden of blijft ze er jaren mee rondlopen?" Frank Boddendijk komt er thuis pas achter wat zijn dochter Do ralba allemaal in haar jonge le ventje heeft meegemaakt. Ze leefde op straat, woonde in een doos, werd mishandeld en mis bruikt. Frank: „Het is een meis je met onnatuurlijke uiterlijke littekens en met vele littekens op haar ziel." Door de vele be schadigingen, die Doralba in haar jonge leventje heeft opgelo pen, gaat het op vijftienjarige leeftijd mis. Ze loopt weg van huis, raakt verslaafd aan alco hol en drugs en ontmoet verkeer de vrienden. Nu is ze 29 jaar en het gaat weer redelijk goed met haai'. Maar haar adoptie blijft ze moeilijk vinden, ondanks het goede con tact met haar adoptievader. Do ralba vertelt zelf in het boek: „Mijn vader is altijd mijn steun en toeverlaat geweest. Hij heeft mij nooit laten vallen, in wat ik ook deed en hoe ik was en ben. Hij blijft terugkomen, hij is een echte vader." GPD Marcel Bos, Joris Vermeulen, Frank Boddendijk: 'Echte vaders over adoptieuitgeverij Bohn, Stafleu, van Loghum, 14,90 euro. TORONTO - Tienermoeders (15 - 18 jaar) zijn bij de zorging van hun baby meer 'zakelijk' gericht bezig wisselen van luiers, kleertjes goed leggen, bed in orde ken) en minder 'emotioneel' bezig met hun kinderen (k felen, brabbelen) dan 'oudere' moeders (25 jaar of ou Dit concludeert K. Krpan (University of Toronto) ir vakblad Hormones and Behavior uit een onderzoek o 119 moeders. Het verschil is deels te verklaren uit het feit clat tie moeders, vaker dan 'oudere' moeders, uit een gebrokei zin komen, meent Krpan. GPD TOKIO - Waar rode wijn het risico op hart- en vaat: ten enigszins vermindert, lijkt bier een beschermende king te hebben tegen sommige vormen van kanker. hol vrij) bier bevat, vooralsnog ongeïdentificeerde, standdelen die in staat zijn heterocyclische aminen, kerverwekkende stoffen die kunnen voorkomen in voedsel, onschadelijk te maken, schrijft S. Arimot-K yashi (Okayama University, Tsushima) in het vak Journal of Agricultural and Food Chemistry op grond een onderzoek bij muizen. GPD GRONINGEN - Een eenvoudig infuus met suiker en i line na een dotterbehandeling kan het sterftecijfer mensen met een hartinfarct aanzienlijk terugbren Dat blijkt uit onderzoek waarop Iwan van der Horst de Rijksuniversiteit Groningen promoveert. Een hartinfarct wordt veroorzaakt door afsluiting een of meer kransslagaders. Die afsluiting kan met bli verdunners worden opgeheven, trombolyse, maar dc ren is nog een betere behandeling. Sinds de invoering het dotteren gaat nog maar zes procent van de patiëi dood na een hartinfarct. Uit het onderzoek van Van der Horst blijkt dat dit per tage nog verder naar beneden kan door de stofwisse in de nog levende hartspiercellen te verbeteren. Tij< een hartinfarct neemt het glucosegehalte (suiker) in bloed af. De spiercellen gaan dan noodgedwongen am producten verbranden zoals vrije vetzuren, waarbij schadelijke stoffen vrijkomen. De hartspiercellen kunnen extra glucose dan goed gel ken. Een nadeel is wel dat een deel van de patiënter het infuus een te hoge bloedsuikerspiegel krijgt. GPD DEN HAAG - Patiënten met matige tot zeer ernstige] riasis die geen baat hebben bij de standaard midde kunnen sinds kort een nieuw, relatief duur middel 1 gen. Minister Ploogervorst (Volksgezondheid) heeft be ten om het medicijn etanercept (merknaam Enbrel) o nemen in het ziekenfondspakket. Behandeling met etanercept kost naar verwach 15.000 euro per patiënt per jaar. Om dit vergoed te 1 gen moet de behandelend specialist vooraf toestemn vragen aan het ziekenfonds. Enbrel was al in Nederl op de markt als middel voor patiënten met ernstige i men van artritis. Het middel wordt in de Verenigde 5 ten ook al een tijdje voorgeschreven aan psoriasispati ten. Psoriasis is een huidziekte. ANP door Marieke van Schie Pinny is een vrouw van 65 jaar. Negen jaar geleden kreeg ze borstkanker, een borst werd afgezet. Echte uit zaaiingen kon de oncoloog niet vinden. Maar hij nam geen risico's. Ze kreeg een na behandeling met bestraling en chemotherapie. Raakte haar haren kwijt, maar kreeg er krullen voor terug. Ze heeft een optimistische en strijdbare natuur. „Mij krij gen ze er niet onder. Er ligt nog een taak voor me, ik wil er zijn voor mijn gezin en vrienden." Zeven gelukkige jaren volgden. Tot haar man ziek werd: kanker in het maagdarmkanaal. Twee jaar later stierf hij. Pinny kon het niet verwerken. „Ik heb hem zo nodig", zei ze me. „We zijn al zo lang samen. Wehebben het heerlijk gehad, samen met onze drie kinderen. Mijn ene zoon woont gelukkig in de buurt, ik heb veel steun aan hem. Maar ik wil hem niet belasten. Ik kan mijn ver haal eigenlijk moeilijk kwijt. Wat moet ik nou toch?" Al lang heb ik in mijn prak tijk een gespreksgroep van patiënten en studenten ge neeskunde en psychologie. Om de week komen we bij el kaar. De patiënten vertellen wat ze die twee weken heb ben meegemaakt, en de stu denten reageren daarop, waarop zich een uitgebreide discussie ontwikkelt. In een sfeer van vertrouwen ont staat een warme band. „Ik heb een aanbod", zeg ik tegen Pinny. „Ik heb een plek je vrij in onze gespreksgroep. Daar kan je mensen met dezelfde problemen ontmoe ten." De groep werd destijds in het leven geroepen op initiatief van een internist die geloofde in de kracht van gesprekken om het zelfhelend vermogen van patiënten te ontwikke len. Hij vond bovendien dat studenten konden leren van ervaringen van patiënten met hun artsen. Na een aarzelende kennisma king bezocht Pinny trouw de bijeenkomsten, nu al twee jaar. „Het is heerlijk om lot genoten te ontmoeten", zei ze. „Ik pieker thuis minder. Als me iets dwars zit bewaar ik het voor de groep, dan kan ik er over praten." Kortgeleden bleek ze uit zaaiingen te hebben van de kanker, die verdwenen leek. De groep leefde met haar mee. Toen ze liet weten niet meer te kunnen komen, om dat ze zo moe was, stuurden ze haar de verslagen van de gesprekken toe. Ik ga even bij haar langs tij dens mijn visiterondje. „Wat fijn dat je even tijd had om langs te komen", zegt ze. „Ik wil je zo graag vertellen wat er allemaal gebeurd is. De thuiszorg kwam voor een in take, ik krijg huishoudelijke hulp. Ze vragen de kleren van je lijf. Ik vertelde dat ik in je gespreksgroep zit, dat ik graag met de anderen praat over wat er met me gebeurt. Dat geeft steun. En weet je wat ze opschreven in dat blau we boek van ze? Dat ik aan angsten lijd!Ik zie het inderdaad staan, en verbeter het in haar schrift. 'Lotgeno tengroep om het overlijden van haar man te verwerken', schrijf ik op. „Gelukkig", zegt ze. „Ik was zo kwaad, ze luisteren gewoon niet. En ik mis het zo dat ik niet meer ko men kan." Ik bied aan, dat een van onze groepsleden haar komt ha len. „Ik kom", straalt ze. „De behandeling slaat weer aan, juist nu wil ik delen met onze gespreksgroep wat ik alle maal beleef. Dat geeft me kracht!" „Vertel vooral ook aan onze studenten wat je overkomt", zeg ik. „Dan heb ben we er allemaal baat bij." GPD Marieke van Schie is huisarts. Beweging bevordert de gezond heid en draagt bij aan het voor komen van ziekten. Toch is een op de drie Nederlanders nauwe lijks in beweging te krijgen, door luiheid, ziekte of gebrek aan tijd en motivatie. Excuses die niet opgaan voor powerwal king en tai chi. door Patricia van der Zalm ARNHEM - Op het bosachtige terrein van sportcentrum Papen dal in Arnhem staan een stuk of tien vrouwen - geen een man - in een kring. Ze maken langza me, vloeiende bewegingen met hun armen, alsof ze een grote ballon vasthouden en van boven naar beneden tillen. Licht door de knieën gezakt, bekken iets naar voren, rustige ademhaling. 'Het onderlichaam stevig als een boom, de bovenkant soepel als wuivend riet', zegt Chris Grijns, adviseur Werk Gezondheid bij het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ). Na een half uurtje tai chi'en zijn de hoofdpijn en stramheid, gevolg van een ochtend lezingen bijwo nen in een volle zaal, groten deels verdwenen. Dat de gemiddelde Nederlan ders niet zo van bewegen houdt, blijkt ook hier. Het is middag pauze op het NIGZ-congres over gezondheidsbevordering en preventie van ziekte. Toch doen er maar tien van de vele honder den congresdeelnemers mee. Ook de workshop powerwal- king - wandelen in een pittig tempo - trekt slechts een handje vol deelnemers. Als zelfs men sen die beroepshalve bezig zijn met gezondheidsbevordering al niet te porren zijn, hoe krijg je dan de rest in beweging? Door het gewoon te proberen en te merken dat het werkt, is de te neur van Grijns verhaal. Zelf be oefent ze de eeuwenoude Chine se bewegingskunst al sinds 1987. Ze zat op cursus bij ie mand die lang les heeft gehad van Master W.W. Chen ('de boks- koning van de tai chi'). Persoon lijk heeft ze veel baat gehad bij lage rugklachten. Van anderen weet ze dat het een gunstig ef fect heeft bij rsi-klachten en reu ma. „En het langzaam bewegen, liefst in de buitenlucht, is heel prettig. Je staat even stil in een druk bestaan. Tai chi is goed voor conditieverbetering: hoe In Hongkong zijn bewegingsoefeningen zoals tai chi heel gewoon en overal op straat zie je mensen deze sport beoefenen. foto GPD dieper je door je knieën zakt, hoe meer zuurstof je verbruikt, hoe hoger de hartslag. Het werkt ook bij stress: door een half uurtje tai chi kun je .door spierontspanning je hart ook juist langzamer laten kloppen. De ademhaling wordt beter en intensiever. Het kalmeert." Grijns adviseert bedrijven over alcohol- en stresspreventie, be wegen, gezonde lucht en gezon de voeding, Nederland telt op dit moment circa dertien bedrij ven, waaronder het Waterland- ziekenhuis in Purmerend, ge meentelijke, provinciale en rijks overheden, die het certificaat 'gezond bedrijf' hebben be haald. Bij haar werkgever orga niseert ze vaak lunchpau ze-workshops voor collega's. Rolstoel „De animo is niet heel groot, want er móet zoveel." Bij het NIGZ-gebouw staan ze te waaie ren op de parkeerplaats. „Buren keken eerst raar op, Maar in Am sterdam is het in parken nor maal. En in Vietnam al hele maal. Daar staan 's ochtends om zes uur allerlei subgroepen in parken, met of zonder muziek, van acht tot tachtig jaar. Het ar gument dat iemand te slecht ter been is voor tai chi, of een slech te conditie heeft, gaat dus niet op. Het kan ook worden aange past voor in de rolstoel of het zwembad: doe alsof je zeewier bent." Powerwalking ofwel stevig wan delen is een andere manier om gezond te worden en te blijven. „Door het tempo verhoog je de fitheid en verlies je mogelijk meer gewicht dan bij gewoon wandelen", zegt Marja West hoff, programmamanager Pre ventie en voorlichting van de Hartstichting. Jonge sport Westhoff noemt powerwalking, afkomstig uit Ierland, 'een jonge sport die veel potentie heeft'. „We hebben vorig jaar een pilot gehouden, in samenwerking met de Stichting Start2Run en met steun van het ministerie van VWS en Nike, Lokaal worden groepscursussen aangeboden via sportzaken en zwembaden. Al moeten zwembaden wel wen nen aan het aanbieden van niet-water-activiteiten Door het tempo en de prikkelen de naam hopen de aanbieders vooral ook jongeren aan te trek ken, al ligt de gemiddelde leef tijd rond de veertig. ,fLe willen zich fitter voelen, afvallen en meer uithoudingsvermogen op bouwen. Dat zijn de belangrijk ste argumenten om mee te doen." 'Krachtlopen' duurt met war ming up, trainen en cooling down al gauw een uurtje per keer. Een goede aanvulling op het dagelijks half uur matig in tensief bewegen dat de norm ge zond bewegen voorschrijft, vindt Westhoff. „In de laatste trendrapportage van TNO over sport en bewegen is die norm bij gesteld tot minimaal een half uur per dag, maar liever een uur. En liefst achter elkaar, voor een optimaal effect voor hart en bloedvaten, bij overge wicht, reuma, astma, stress. Be wegen is eigenlijk goed voor al les." Maar wat als je in de stad woont en een eind moet rijden naar een beetje aardig wandelgebied? Of als het snel donker is? Power- walk-trainer Theo van Maanen: „Er zijn nu met steun van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie ongeveer zeventien groene, veilige, verlichte en vlakke rou tes in Nederland uitgezet. Dat aantal breidt zich uit. Het doel is dat je vlakbi j huis kunt begin nen." GPD DAMESVOETBAL - Op het terrein: van VSV Velsen is de eerste officiële voetbalwed strijd tussen, twee dameselftal len in Nederland gespeeld. Het ging om twee teams van de pas opgerichte Zeemeeuwen. De wedstrijd trok vele, voor het merendeel mannelijke, toe schouwers en werd als 'pittig' omschreven. VERKEER - Prinses Wilhelmi- na heeft in een radiotoespraak alle weggebruikers opgeroe pen tot veiliger gedrag in het verkeer. „Het aantal ongeluk ken op onze verkeersaders heeft de afmeting aangenomen van een ramp", aldus Wifb mina. Van saamhorigheid, i als bij de bestrijding van anc re rampen, is op de straten wegen geen sprake", stelt prinses vast. „Het is alsof e mensenleven daar minder ti en uw solidariteitsbesef ni tot leven komt.- NATUUR - Afsluiting vani zeegaten zal tot een verlies ai natuurbezit leiden, voorspi Ten natuurbeschermers. Vi zal na verloop van tijd de n tuur zich herstellen, maan afwisseling van planten- diersoorten zal minder gro zijn dan voor de afsluiting. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A, J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax, (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: 222.50 226,50 Vöor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservlce@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag. 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoeri overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgen: de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag; tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten vc Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De dooi» aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementen)administratieen om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enpif ducien van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectMt- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ir Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4