Kamer verdeeld over kiesstelsel Beste live band? Yes you did! Pleitwedstrijden zijn goede leerschool Tak 'N Djola topper op Soirée Africaine in Renesse Overheden moeten meer investeren in kwaliteit watersport^ 7 Zeeuwse volksvertegenwoordigers niet erg enthousiast over nieuw wetsvoorstel Verkoopdag schilderijen drukbezocht Jeugdorkest Euphonia wint brons maandag 31 januari 2005 door Maurits Sep VLISSINGEN - Provincie en ge meenten moeten meer geld uit trekken voor hoogwaardige lig plaatsen voor watersporters. Fa ciliteiten in jachthavens kunnen en moeten beter. Ze moeten daarentegen minder subsidie ge ven aan individuele scheepseige naren voor bijvoorbeeld onder houd en restauratie. Dat bepleitte R. Schuddeboom van het Havenmuseum Rotter dam zaterdag, tijdens de thema dag Maritiem Erfgoed in het Ar senaaltheater in Vlissingen. Hij wees erop dat particulieren hun schepen goed onderhouden, ze ker als ze er ook nog vaak mee varen. Nog prijzenswaardiger vond hij de enorm gestegen kwa liteit van de restauraties, die vol gens hem historisch verant woord worden uitgevoerd. Eige naren van oude schepen hebben daar meer aandacht en geld voor over. De kennis is vooral nog aanwezig bij oudere schip pers. Bij de jeugd zijn veel vaar digheden onbekend. Schudde boom beklaagde zich daarover. „De eerste twee jaar van het vm- bo-onderwijs zijn veel te theore tisch geworden. Daarom zijn wij als Havenmuseum begonnen met een onderwijsproject om scholieren die vaardigheden weer aan te leren." Scholieren .kunnen die kennis uiteindelijk ook goed in praktijk brengen. Schuddeboom wees er namelijk op dat particulieren hun sche pen niet zelf restaureren, maar dat uitbesteden. „Daardoor ont staan nieuwe kleine bedrijfjes." De inspanningen van particulie re schippers moeten onder steund worden door overheden. Schuddeboom pleitte voor meer geld voor hoogwaardige ligplaat sen, faciliteiten en evenementen waar bezitters van varend cultu reel erfgoed hun schepen kun nen laten zien. Zeeland is daar ook mee bezig, stelde C. Helmendach, die bij de Kamer van Koophandel Zee land verantwoordelijk is voor toerisme en watersport. De pro vincie heeft een watersportac plan en de Kamer van Kooph del doet onderzoek naar werkgelegenheid en de econo sche waarde van waterspon K de provincie. Watersport la li nu nog maar een klein aam B (zeven procent) in de totale i s zet van het toerisme in Zeek In 2002 werkten 576 mensen! 134 bedrijven in deze sec met name op Schouwen-Dui1 land. De omzet bedroeg 851 joen euro, de toegevoegde wa0 de 44 miljoen. Hoogaarzen met koningin op Veerse Meei VLISSINGEN - Zeeuws hoogaarzen en andere oud E schepen moeten koningii Beatrix begeleiden tijden j haar vaartocht op het Veer31 se Meer. Die oproep doe j waarnemend commissari c van de koningin T. Poppe laars aan de bezitters vai varend erfgoed. Poppelaars sprak zaterdaj op een themadag over Mari tiem Cultureel Erfgoed. Hl meldde dat koningin Bea trix op 10 juni naar he stadje Veere komt. In he kader van haar 25-jarij ambtsjubileum reist naar alle provincies, In Zee land bezoekt ze Veere waarvan ze markiezin Tevens zal ze een vaartoch over het Veerse Meer ma ken. Poppelaars riep de le den van het Platform Mari tiem Erfgoed Zeeland ei particuliere eigenaren vai oude Zeeuwse schepen o; aanwezig te zijn op he Veerse Meer en zo een bij drage te leveren aan he programma. De uitnodi ging werd direct in danl aanvaard door voorzitte C. Koster van het platform door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Zeeuwse Ka merleden reageren verdeeld op het voorstel voor een nieuw kies stelsel. De CDA-ers S. Buijs en M. Koomen zijn afwachtend. J. Geluk (WD) waarschuwt dat de Zeeuwse inbreng in de Twee de Kamer in het nieuwe stelsel kan afnemen. L. Blom (PvdA) noemt het wetsvoorstel 'drie ken." Ook Buijs waagt zich niet aan een voorspelling, zelfs niet over de consequenties die het kiesstelsel voor hem persoonlijk kan hebben. „Het is aan het par tijbestuur om te bepalen of ik straks weer op een kandidaten lijst terechtkom en of dat de lan delijke is of de regionale, of alle bei. Dat ligt niet in mijn han den." Geluk waarschuwt dat de twee Zeeuwse zetels in het kiesstelsel vrijwel zeker toevallen aan de grootste partijen, op dit moment dus CDA en PvdA. „Daarom is het enorm belangrijk dat op de landelijke lijst, zeker van de wat kleinere partijen, ook regio nale kandidaten staan. Ik vind het tenminste van het grootste belang dat Zeeland goed verte genwoordigd is in de Tweede Kamer." Geluk sluit niet uit dat de Tweede Kamer het wetsvoor stel nog aanzienlijk gaat aanpas sen. Afgeschoten Wat Blom betreft wordt De Graafs voorstel zelfs helemaal afgeschoten. „Het is een zielig voorstel, slappe hap, typisch D66." Volgens de PvdA'er wordt met het wetsvoorstel een probleem opgelost dat helemaal niet bestaat. „Met het huidige kiesstelsel is mijns inziens niet zoveel mis. Maar als je toch over gaat tot een een districtenstel sel, doe het dan goed. Dan krijg je in Nederland wel een twee- of driepartijenstelsel. Daarom wil D66 dat niet, want dan verdwij nen ze zelf uit de Kamer." Blom is nu het enige Zeeuwse Kamer lid voor de PvdA. Ook in het nieuwe kiesstelsel zal de PvdA-fractie naar zijn verwachting minimaal één Zeeuw bevatten. „Maar dit stelsel zal ongetwij feld leiden tot minder Zeeuwse Kamerleden. Dat is niet goed voor Zeeland." keer niks'. Vrijdag besloot het kabinet het voorstel van minister De Graaf (D66, Bestuurlijke Vernieu wing) over te nemen om bij de volgende parlementsverkiezin gen te werken met een landelij ke en een regionale lijst. Elke lijst levert in principe vij fenzeventig Kamerleden op. Kie zers kunnen twee stemmen uit brengen. één landelijk en één re gionaal. Aan de hand van de stemmen op de landelijke lijst wordt de verdeling van de hon derdvijftig Kamerzetels vastge steld. Wie de stoelen precies gaan bezetten, wordt gedeelte lijk bepaald door de verkiezings uitslagen in de regio. Daarvoor is Nederland verdeeld in twintig kiesdistricten. Uit het Zeeuwse district kunnen twee kandida ten rechtstreeks in de Tweede Kamer worden gekozen. Met zijn voorstel wil De Graaf de band verstevigen tussen volks vertegenwoordigers en hun (re gionale) achterban. Het CDA heeft bij het samenstel len van de kandidatenlijst altijd al rekening gehouden met regio nale spreiding, stelt zowel Koomen als Buijs. Ook bij de sa menstelling van de landelijke lijst zal de regionale afkomst van de kandidaten blijven mee tellen, verwachten ze. Koffiedik „Persoonlijk sta ik niet negatief tegenover dit voorstel", zegt Koomen. „Je hebt nu twee moge lijkheden om je te profileren, landelijk en regionaal. Of dit nieuwe kiesstelsel daadwerke lijk leidt tot meer of minder Zeeuwse Kamerleden, vind ik op dit moment koffiedikkij- door Maurits Sep MIDDELBURG - Een tennisser gooit zijn racket op de grond, het veert om hoog en raakt een speelster op een ande re baan vol in het gezicht. Kan. Maar toch niet op een afstand van 21 meter, verdedigt de advoaat van de beklaagde. De foto die de advocate toont van het ge zicht van de tegenspeelster, een fotomo del, beslecht het pleit in het voordeel van de vrouw - en van de advocate, die de pleitwedstrijden voor jonge advocaten wint. De zaak is bedacht, de advocaten be staan echt. Zaterdag stonden ze tegen over elkaar in de rechtbank in Middel burg: Jeroen Quist, namens de tennisser, en Bianca d'Hooghe, namens het fotomo del. Ze namen deel aan de pleitwedstrij den van de Jónge Balie. Zeven jonge ad vocaten die stage lopen bij Zeeuwse kan toren namen het tegen elkaar op. Jeroen Quist heeft na afloop geen goed gevoel. Hij zal niet gaan winnen, dat staat voor hemzelf al vast. Hij heeft bete re advocaten gezien. Wie? Nou, zijn te- genpleitster, Bianca d'Hooghe. „Ze was heel sterk. Ze heeft heel goed aangege ven wat haar cliënte is aangedaan." Het betrof dus een fotomodel dat haar neus en kaak heeft gebroken door het racket dat ze in het gezicht kreeg. Ze is tanden kwijtgeraakt én kreeg een glas scherfje van haar zonnebril in het oog en is nu blind aan haar rechteroog. Volgens de plastisch chirurg kan ze haar carrière als model wel vergeten. Indruk De foto die d'Hooghe de rechtbank kon laten zien, heeft veel indruk gemaakt, be seft Quist. Meer dan zijn verweer dat het onmogelijk is dat een racket dat op- In de rechtbank van Middelburg stonden zaterdag jonge advocaten tegenover elkaar. springt vanaf de grond, over 21 meter ie mand precies in het gezicht treft. Trou wens, stelt de verliezend advocaat, het is geen onrechtmatige daad om een racket uit frustratie op de grond te smijten. Dat doen tennissers zo vaak dat je het bijna kunt verwachten. Quist: „Ik had nog veel meer willen zeg gen, maar daar kwam ik niet aan toe. De rechtbank stelde tussendoor allemaal heel lastige vragen. Ondertussen kwam ik niet aan mijn verhaal toe." „Het was al met al heel leerzaam", zegt Quist. „Goed dat deze wedstrijden be staan." Maar maandag keert hij wel met lege handen terug op het kantoor van Adriaanse en Van der Weel in Middel burg, waar hij stage loopt. Terwijl ze daar in de aanloop naar de pleitwedstrij den de druk juist lekker hadden opge voerd. „Verhalen over wat ze zelf hadden meege maakt en zo. En dat het wel weer eens foto Lex de Meester tijd werd dat we de prijs zouden pak ken." Quist is niet bevreesd voor het mo ment waarop hij binnenstapt. „Ze hou den toch wel van me." Bovendien, hij heeft de felbegeerde prijs niet gekregen (hij werd uiteindelijk der de, nog na Tilly Neve-van der Leden), zijn kantoor wél: Bianca d'Hooghe is zijn collega bij Adriaanse en Van der Weel. Op 9 april verdedigt d'Hooghe het arron dissement Middelburg op de zuidelijke pleitwedstrijden in Noord-Brabant. door Gino van den Broecke AXEL - De schilderijenver kooptentoonstelling vai kunstgalerie Aquarius ii cultureel centrum De Halli in Axel trok gisteren vee publiek. Tussen de twee en driehonderd belangstel lenden waren op de ten' toonstelling afgekomen on te kijken naar de schilde rijen. Detentoonstelling van dl kunstgalerie uit Nieuv Vennep kwam gisterei voor de twaalfde keer naai Axel. De reizende galerie trek met de ruim vijf honden schilderijen het hele lam door en komt zo bij 'd( mensen langs'. Gisteren waren in Axel tus ,sen 12.00 en 17.00 uur d( werken te zien van verschil lende Nederlandse en bui tenlandse kunstenaars. He publiek kwam ook dit kee weer geïnteresseerd kijkei naar al het aangeboden ma teriaal van beginnende ei gevorderde kunstenaars dat stond en lag uitgestalt in de benedenzaal van D( Halle. Mensen wandelden lang de rijen schilderijen dil een diversiteit aan srijlei lieten zien. Zo waren er on der andere landschapsschil derijen en stillevens, im pressionistische werken ei hedendaags moderne schil derijen te zien in alle soor ten en maten. De schilderijen hadden ooi erg verschillende onderwer pen. Kleurrijke abstract! kunst en ook bijzonderi thema's zoals kinderen paarden, Parijs, pittoresk! stadsbeelden en landschap pen. Kunstgalerie Aquarius ver werft wereldwijd werk vai gevestigde en aankomend! kunstenaars en reist daar mee het land door. De gale rie is overigens geen onbe-j kende in het Zeeuws-Vlaamse circuit. Eerder stond men al in DeG Dullaert in Hulst en in he: Terneuzense Schel dethea< ter. door Maurits Sep VLISSINGEN - Yes you did! Het had de uitroep van de jury geweest kunnen zijn om de band ervan te overtuigen dat ze werkelijk de Zeeuwse Popprijs voor beste live act hebben ge wonnen. Maar het is gewoon de naam van de band. Yes you did, dus; de beste live band van Zee land in 2004. Na een avond vol goede muziek, gespeeld door nog betere muzi kanten, had de jury van de Zeeuwse Popprijzen het begrij pelijkerwijs niet gemakkelijk. Vier bands, vier stijlen, één ni veau: hoog. Eén van de beste edi- tities van het festival en dus één van de moeilijkste beslissingen ooit, stelde voorzitter Kees van Dorst. Het publiek dat tegen negen uur het Arsenaaltheater in Vlissin gen binnenliep, werd opge warmd met de relaxte en zonni ge reggae en ska van Tapharhee- jl. Een tienkoppige band, voor zien van blazerssectie en plastic palmbomen. Het publiek liet zich gewillig meevoeren op de aanstekelijke klanken en nam het plezier van de band over. Om een halfuur later overdon derd te worden door de compro misloze speedmetal van Yes you did. De band zorgde voor een enor me tempoversnelling in zowel de muziek als het in- en uitlo pen van de toehoorders. „Arse naal... how the fuck are you???" Nou, goed wel. getuige de vol heid van de zaal. Bij Tapharheejl was het minder druk en dat gold ook bij Void of Air. De intelligente composities klonken volwassen en dat was misschien net het probleem voor het overwegend jongere pu bliek. Britpopbands als Cold- play en Travis trekken er we reldwijd volle zalen mee, maar in Vlissingen ging de voorkeur uit naar stevigere rock. Dat bleek al bij Yes you did en het werd onderstreept toen aan het eind van de avond Floffgirl bezit nam van het podium en de zaal. Rauwe rock op zijn Austra lisch (AC/DC). Ongecompli ceerd maar met ondoordacht, ra zendsnel maar niet afgeraffeld. De energie vloeide rijkelijk. De blouse ging open, de gitaar in de nek. En dankzij de kortere num mers naar het goede voorbeeld van The Ramones, was Floffgirl in staat een breder beeld te ge ven van het repertoire dan bij voorbeeld de lang(zam)ere num mers van de andere bands. GOES - Het jeugdorkest van de muziekvereniging Euphonia uit Goes heeft zaterdag de derde plaats veroverd op het jaarlijkse jeugdfestival in Schoonhoven. Het muziekgezelschap onder lei ding van Yves Wuyts behaalde 82,5 punten en daarmee brons. De jury was lovend over het Goe- se jeugdorkest, omdat, zo stond in het juryrapport, 'met een ge ring aantal mensen toch een zeer volle en volwassen klank werd gebracht'. Tja, en zoek het dan maar eens uit als jury. Het werd dus de on verbiddelijke metal van Yes you did. Op het nippertje, benadruk te Van Dorst. De verschillen waren nooit zo klein geweest. En dus volgde een terecht applaus voor Taphar heejl, Void of Air en Floffgirl, die ook zonder de titel Beste live band Zeeland 2004 ver kunnen komen. Voor Tapharheejl was het trouwens de tweede achter eenvolgende keer dat de band was genomineerd; vorig jaar ging Badly Preserved met de eer aan de haal. Beste cd Stichting Popmuziek Zeeland reikte zaterdagavond nog meer Popprijzen uit. De beste cd van 2004 is gemaakt door de Lama- kettas. De beste website is van Force Feat. De prijs voor het bes te artwork ging naar Catfish. En Ad Boonman van Klomppop, het oudste popfestival van Zee land dat in Ovezande wordt ge houden, kreeg de prijs voor Ver dienste in de Popmuziek in Zee land. door Ali Pankow RENESSE - Omar Ka en zijn Fu- la Band golden als trekpleisters voor de Soirée Africaine, zater dag in het dorpshuis in Renesse. Uiteindelijk werden de initia tiefnemers van dit festijn, per cussiegroep Tak 'N Djola, zelf de topper van de avond. Omar Ka kwam laat op gang, let terlijk en figuurlijk. Hij en zijn groep begonnen hun optreden vijf kwartier later dan afgespro ken, maar dat schijnt 'typisch Afrikaans' te zijn volgens de kenners. Het doelgroep-publiek maakte daar ook geen probleem van en vulde zelf de tijd vrolijk met dans en percussie. De work shops eerder deze dag vooraf gaand aan de Soirée Africaine stimuleerden er ook toe 'het ge leerde in de praktijk te bren gen'. Het eerste deel van het program ma bestond uit presentaties van de deelnemers aan de trainingen Afrikaanse dans. buikdansen en percussie op djembe, doun doun en sabar. Tussentijds liet ook Tak 'N Djola van zich horen. Ar tistiek leider Willem van An- raad en zijn groep bleken duide lijk geïnspireerd door de master class van Ousmane Seye die zij 's middags hadden gevolgd. De opzwepende ritmes van de Zeeuwse percussiegroep klon ken net wat intenser dan an ders. De percussie werd dit keer met meer variatie en durf ge bracht. Bovendien spetterde het plezier van het samen muziek- maken, er vanaf. Het publiek toonde gul zijn enthousiasme ook voor de deelnemers aan de workshop Afrikaanse dans van John Kayongo. De deelneem sters aan de training van Kaouther Sgaier verrasten de toeschouwers dat zij 'de basis techniek van buikdansen zo snel onder de knie hadden gekregen. Omar Ka, onwetend van deze eu forie door zijn late entree, speel de niet in op de sfeer die toen reeds was ontstaan. Met zijn ly rische teksten vol immens ver langen en besef van de nietig heid van de mens, wist hij aan vankelijk alleen de specifieke kenners te bekoren. Al moet ge zegd dat Bao Cissokho bij meer deren bewondering afdwong met fijnzinnige klanken op de kora, een soort West-Afrikaanse harp. Een belangrijk predikaat voor deze zanger en zijn Fula Band is juist hun veelzijdigheid met de mix van genres als mbalax, funk en reggae. Enerzijds bren gen ze Sahara blues met intieme nummers over de nomadische le vensstijl van de Fulani uit weste lijk Afrika. Anderzijds produ ceert de groep ook een ritmische hartslag met hedendaagse mu- ziekinvloeden. Het biedt de Fu la Band en zijn zanger de moge lijkheid te schakelen tussen uit bundigheid en intimiteit. Verkeerde keus Omar Ka's keus te beginnen met intieme nummers gebaseerd op zijn eigen nomadenjeugd in Se negal bleek niet helemaal geluk kig. Wellicht had de groep er be ter aan gedaan direct met de mo dernere klanken uit het muziek- broeinest Dakar te komen. Zan ger en muzikanten kunnen daar evengoed mee uit de voeten en ze hadden er wellicht wat meer toehoorders mee kunnen boeien. Nu haakten sommigen voortij dig af omdat ze het opti-eden 'nogal eentonig' vonden. Voor percussieminnend Zeeland was het jaarfestijn van Tak 'N Djola vooral een dag van elkaar terugzien en nieuwe ontmoetin gen, compleet met veel dans- en muziekplezier en een Afrikaans buffet. Omar Ka trad zaterdag op in het dorpshuis van Renesse. foto Marijke Folkertsma De band Yes you did kreeg zaterdag de Zeeuwse Popprijs voor beste live act. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42