^leidooi woonzorg in de Ankerhof Geen groter vermaak dan leedvermaak Sluis moet beter kijken naar overlast PZC 11 Brand in Axels restaurant loopt met een sisser af VD wil onderzoek naar locatie voor komst woonzorgcentrum in Philippine AAZET linke schade )or brand oning Hulst enzijdig ongeval Imitatiewapens in beslag genomen Nieuw wegdek Hasjesweg Hoek Riool Clinge wordt aangepakt Boetes voor drankrijders agenda Ver keer scampagne verdient herhaling ir Raymond de Frel maandag 31 januari 2005 EL - In restaurant Zomer- aan de Boslaan in Axel [t zaterdagmiddag korte tijd nd gewoed in een kantoor- nte op de eerste verdieping, raakte niemand gewond. drie uur rukte de brand- met groot materieel uit. ankelijk werd gevreesd reen grote brand, vooral om- Zomerlust een rieten dak It. „Als je hoort dat er een brand is op een bovenverdieping van een gebouw met een rieten dak, gaan alle alarmbellen rinkelen. Dan moet je heel snel handelen. De kamer - ongeveer vier bij vier meter - is volledig uitge brand. Ik schat de schade tussen de 20.000 en 25.000 euro", zei brandweerofficier van dienst C. Overdulve. De brandweerkorpsen van Hulst, Axel, Westdorpe en Zuid- dorpe rukten om drie uur uit, om een halfuur later het sein brand meester te geven. Het res taurant was nog niet geopend op het tijdstip van de brand. Al leen eigenaar F. van Poelje en de chef-kok van Zomerlust wa ren in het restaurant aanwezig. „Zowel in het plafond als de vloer van de kamer heeft de brand een gat veroorzaakt. Daarom hebben we een stukje van het dak en de vloer openge- zaagd, om zeker te weten dat zich daartussen geen vuurresten meer bevonden. Al met al is het echt kantje boord geweest, want het vuur was het riet heel dicht genaderd", aldus Overdulve. Over de oorzaak tast Overdulve nog in het duister. „We weten het niet zeker, maar het kan dui den op onzorgvuldigheid, denk bijvoorbeeld een smeulende siga ret. De eigenaar had in de ka mer gerookt, maar het kan net zo goed iets heel anders zijn ge weest." Wonder Ook Van Poelje heeft geen idee hoe de brand is ontstaan. „Mijn chefkok ontdekte het, ik zat be neden televisie te kijken. Vervol gens hebben we samen blusappa- raten op het vuur leeggespoten. Ik heb geen idee hoeveel de scha de bedraagt, maar ik ben geluk kig goed verzekerd. Overigens is wonder boven wonder mijn com puter, die in de kantoorruimte stond, nog bruikbaar." Het res taurant was zaterdagavond ge woon open. Terwijl de brand weer nog in het pand bezig was, bereidden de koks de diners voor de gasten voor. Van Poelje: „Er bleef ook nauwelijks rook hangen, dus de klanten hebben er geen last van gehad." ir Raymond de Frel ILIPPINE - De Ankerhof in lippine is een prima locatie reen woonzorgcomplex (wo ol in het mosseldorp. Dat de Terneuzense VVD-frac- oorzitter W. Broekhuysen. schriftelijke vragen aan het lege van burgemeester en wet- ders roept hij op tot een on- zoek naar de mogelijkheid een woonzorgcentrum in Ankerhof. De WD is fel te- istander van de huidige plan een complex voor ouderen iet Spuikompark. woners de meeste bewoners van Spuikompark willen dat woonomgeving de groene g van Philippine blijft. Zij enigden zich in de Belangen- eniging Spuikompark, om op manier hun ongenoegen over bouwplannen van de Stich- Woongoed duidelijk te kun- maken. Het Spuikompark is gens hen uniek en heeft cul- ir-historische waarde. De jikom is het. enige restant de mosselhaven. WD stipte eerder de overbo- e brandweerkazerne en voor- Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33(1333 malige palletfabriek Spamix aan als meest ideale locaties, maar die werden niet geschikt bevonden. Daarom komt Broek huysen nu met een derde alter natief. „Er was een oud plan om de se niorenwoningen aan de Anker hof te vervangen door nieuw bouw. Toen was er nog hele maal geen sprake van een woon zorgcentrum. De plannen zijn in dertijd afgeketst in verband met geplande hoogbouw, waarvoor het bestemmingsplan moest wor den veranderd", schrijft Broek huysen. De huizen van de wo ningbouwvereniging aan de An kerhof worden nu zowel door jongeren als ouderen bewoond, weet Broekhuysen. „De Anker hof ligt in het centrum van Phi lippine en er is ruimte genoeg voor een woonzorgcentrum. De ze plek is in onze ogen een pri ma alternatief voor het Spamix- terrein, waar wij in eerste in stantie de voorkeur aan gaven", aldus Broekhuysen. Secretaris J. Klok van de Belan genvereniging Spuikom is het daar roerend mee eens. Hij bena drukt andermaal dat'zijn vereni ging niet tegen de komst van een zorgcentrum naar Philippi ne is, maar hij ziet de ouderen liever op een andere plek in zijn woonplaats gehuisvest. „Ook in mijn ogen is het Spamixterrein de beste optie, maar de locatie Ankerhof is zeker het onderzoe ken waard. Daar staan wonin gen die niet meer aan de tand des tijds voldoen. Eerdere plan nen voor sloop zijn daar afge ketst, volgens mij omdat werd gevreesd voor het sneuvelen van een klein plantsoen. En nu zou wel 5500 vierkante meter van het Spuikompark moeten wij ken", schetst Klok zijn ongenoe gen. Ideaal Dorpsraadvoorzitter W. Zwar- telé bespeurde vorige week tij dens een dorpsraadvergadering bij veel inwoners vooral onge noegen over een heersende 'alles of niets'-gedachte. Zwartelé: „Of er wordt in het Spuikompark gebouwd, of hele maal niet. De Ankerhof zou vol gens Woongoed te klein zijn voor een zorgcentrum, maar wij vinden het een ideale plaats. Overigens wil ik benadrukken dat de dorpsraad niets met politieke standpunten te maken wil hebben. Wat Broekhuysen dus doet, is voor zijn rekening. Wij voelen ook voor deze locatie, maar als dorpsraad zullen we zijn vraag niet steu nen." 'LST - Een schoorsteenbrand ft gistermiddag om kwart ir drie voor aanzienlijke scha- gezorgd aan een woning in de ndstraat in Hulst. vier bewoners van het pand ren op het tijdstip van de nd in hun woning, maar kon- zichzelf op tijd in veiligheid ngen. Brand weercomman- it J. Rijk liet aanvankelijk tankautospuit en een hoog- rker aanrukken, maar be- ot later tot assistentie van extra tankautospuit. „Je de brand zien als een uit de id gelopen schoorsteenbrand, ervoor zorgde dat het vuur h tussen het plafond van de iane grond en vloer van de ste verdieping verspreidde", us Rijk. drie kwartier was de brand ilust. Rijk: „We waren er be- cht op dat het vuur wellicht tussen het plafond zou mlen, dus hebben we een :1 van het plafond uitgebi'o- De Hulster commandant ft de geleden schade niet in d uit te drukken. „Maar ze is dat er een aanzienlijke ladepost is. De bewoners kon- in elk geval niet in hun ei- woning overnachten." LST - Een 36-jarige inwoner de gemeente Hulst is zater- aangehouden nadat zijn au- im 9.23 uur over de kop sloeg de Australiëweg in Hulst. De tuurder en twee inzittenden rden door de ambulance naar ziekenhuis vervoerd. De verzette zich tegen het afne- van een blaastest, waarna politie hem aanhield. Later ek dat hij te veel had gedron- Hij kreeg een rijverbod. Marlies de Vliegere, alias Tiele Kokien, als Alonsia, de Surinaamse 'big mama' uit Paramaribo „oeweet je! door Sheila van Poorsselaer HULST - Alle 'steenezels, uilen en dom me kenijnen' uit Hulst zijn dit weekend weer eens heerlijk door de mangel ge haald. Wie het jaar ervoor boven het Hulster maaiveld uitstak, is al bij voor-, baat gewaarschuwd. Hij of zij loopt kans door de buutieedners op humoris tische wijze, doch genadeloos, een kop je kleiner te worden gemaakt. En daar smult het publiek van, al 22 jaar. Er is volgens de tonpraters en het publiek im mers geen groter vermaak dan leedver maak. De buutreedners vierden dit jaar een feestje; de ton (de 'buut') werd dit jaar voor de 22e keer bestegen. Het festival is de aanloop van carnaval en elk veel voud van het zottengetal 11 wordt dan ook uitbundig gevierd. De grondleggers van de Hulster buut, waaronder Frans de Schepper (Sieske de Flierefluiter) en Regie Buysrogge ('t Suikerke), hadden in 1984 nooit gedacht dat het tonpraten een vaste traditie zou worden. Elk jaar zijn de vier voorstellingen in Den Dul- laert uitverkocht. De kaarten voor de vrijdagavondvoor stelling zijn het meest gewild. Dan is im mers de eerste rij gereserveerd voor de burgemeester en de wethouders en, zo als Sieske het in zijn buut dit jaar mooi verwoordde „iedereen wil dan toch zien wat voor wezen ze trekken." Nadat feestfanfare Windkracht 9 het publiek letterlijk heeft 'warmgeblazen', Prins Robbie en zijn Raad van Elluf hun plekje hebben ingenomen en het Vossenlied (staand!) door iedereen uit volle borst is gezongen, kan het lokale cabaret beginnen. Dit jaar waren het ze ven buters, die na een jaar van schrij ven en schrappen, schrijven en schrap pen een buut van een kwartier hadden ingestudeerd en strak van de zenuwen stonden voor hun opkomst over de rode loper. Sieske de Flierefluiter beet het spits af. Hij vond het maai" onzin dat de gemeen te burgers vraagt voormalig asielzoe kers woonruimte te bieden. „Als het col lege en de raad ieder één statushouder opneepit, is de wachtlijst al bijna voor de helft weg!" Buutreedner Bart Holle- stelle ('t Holle Vat) had gehoord van de plannen van Hulst om een golfbaan aan te leggen bij Kloosterzande en was dan ook uitgedost als golfer. Hij vertelde van de vele baantjes die hij de afgelo pen tijd had gehad. Een ervan was als terreur-adviseur van Hulst. Hij had niet zoveel te doen, maar hoopte stiekem dat Al Qaeda de toren van de basiliek zou bombarderen. „Komen we misschien af van die toren met die frietvorken van Messagie erop. Die frituur heeft met de basiliek een nog groter reclamebord dan McDonald's! 't Suikerke vond de politiek in Hulst zo slecht bezig dat hij vindt dat ze in plaats van een kunstwerk, beter een schandpaal op de Grote Markt kunnen zetten. „We kregen van de gemeente niet eens een cadeautje vanwege ons ju bileum. Dan geef ik hen wat: Een veeg uit de pan." Tiele Kokien (Marlies de Vliegere) kreeg applaus vanwege haar originele uitdossing. Als de pikzwarte Surinaamse Alonsia, inclusief Suri naamse tongval, betrad ze de ton. Ze stelde voor wethouder Etienne de Deck- ere wat bij te staan in zijn werk. Ze wil de wel een duo met hem vormen: „Black Decker, oeweet je!" Ook de meester van het zogenaamde bruutreednen betrad de ton: Rudy Buys rogge alias Dolf Bordenveger. In het foto Peter Nicolai echte leven is hij een anglofiel en het was hem gelukt een origineel kostuum van de Beefeaters (de bewakers van de Tower in Londen) te bemachtigen. Hij had ook een leugendetector bij zich, maar de stoppen van het ding sloegen door toen hij over de loper voorbij het college wandelde. Hij gaf De Deckere de tip zijn eigen straatveger te kopen. „Als ie dan weer een bok schiet, kan hij zijn eigen straatje schoonvegen." Woordkunstenaar Jopie Buysrogge (d'n Pillendraaier) wist haarfijn de positie van Hulst over te brengen aan het pu bliek: „In 2004 stond Hulst aan de rand van de afgrond maar in 2005 doen we een stapje voorwaarts..." Trots op zijn doi"p als hij is, Tonny Ver- wer (Toon van Peet Vink), gaf het pu bliek een El O Wie cui-sus hoe ze een aardig mondje 'Steens' leren praten. Wie foutloos de zin 'Ge moet daor es kij- ke, d'r staot 'n mutten mee zijn kop deur de wjèr' kan uitspreken (Kijk daar eens, er staat een kalfje met zijn kop door de heg') kan doox-gaan als een ech te Steenenaar. Met kramp in de kaken van het lachen, stroomde de zaal leeg. Enkel wethouder Frank van Diïessche liep enigszins be dremmeld de zaal uit. „Ze hebben me niet gernoemd! Wat doe ik vei'keerd?" SAS VAN GENT - Tijdens een snuffelmai'kt in de Vlaan- dei'enhal in Sas van Gent heeft de politie gistermiddag imitatiewapens in beslaggenomen. De nep wapens, tien balletjespistolen en negen lasexpistolen, wei"den te koop aangeboden door een 39-jai'ige Belg. De man werd ter plekke aangehouden en ovei-gebracht naar het politiebu reau voor vei-hoor. Uit vei'hoor bleek dat hij in zijn stand ook nog twee geheime wapens te koop had staan: wandel stokken met daarin een degenstok. Ook deze werden in be slaggenomen. HOEK - De Hasjesweg bij Hoek gaat dit voorjaar op de schop. Het watei"schap Zeeuws-Vlaandei'en gaat de weg helemaal opnieuw aanleggen. De Hasjesweg is ruim 1200 meter lang en loopt vanaf de aansluiting met de Noord- dijk tot de aansluiting met de i'ijksweg N61. De weg is nu drie meter bx*eed en vex'keert in slechte staat. De bermen aan weerszijden van de weg zijn met andei'halve meter ei genlijk te smal en de sloten wateren niet genoeg af. In het vex"beteringsplan wordt de bestaande verharding hele maal verwijderd. De nieuwe weg (grind-asfaltbeton) woi'dt di'ieënhalve me ter breed en de bennen kiajgen een breedte van tweeënhal ve meter. Ook worden er nieuwe sloten gegi'aven. Het wa terschap gaat binnenkoi"t met de gebi-uikers van de perce len gi-ond langs de Hasjesweg ovei'leggen waar nieuwe dammen moeten komen. CLINGE - De gemeente Hulst is van plan de riolering in een groot deel van Clinge aan te pakken. Het gaat om de riolering in de omgeving van de Kennedylaan, De Ruijtei"- laan, Beukelzstraat, Frans Halsstraat en de Jac. Jordaen- straat. In het plantsoen van de Kennedylaan en in het mid den van de Beukelzstraat worden twee bergingsriolen aangelegd. Daarnaast is het de bedoeling ter hoogte van de vijver aan de Frans Halsstraat een bergbezinkbassin aan te leggen. De gemeente wil ook in de plantsoenen van de Kenne dylaan en De Ruijteiiaan een voorziening aanbrengen, dat hemelwater van daken en wegen in de bodem infil treert en afvoert. Voor belanghebbenden is er maandag 21 februari een infoi-matie-avond. Deze avond begint om 19.30 uur in gemeenschapscentrum Malpertuus in Clinge. Het plan ligt van 9 februari tot en met 8 maai"t ter inzage in het stadskantoor en in Malpertuus. AXEL - Een 55-jai"ige automobilist uit Axel is in de nacht van vrijdag op zaterdag om tien over twaalf op de Singel- weg in zijn woonplaats betrapt op het rijden onder in- - vloed. De man deed een blaastest, waai'uit bleek dat hij te j veel had gedronken. Hij kx-eeg een bekeuring en een rijver bod van vijf uur. Op de Dokweg in Tex-neuzen werd die zelfde nacht om vijf over twee een 24-jarige Terneuze- - naar aan een blaastest onderworpen. Hij kreeg een bekeu- ring en een rijverbod van één uur. Een 27-jarige Bel- gische automobilist liep vrijdagavond op de Tex-neuzense Willem de Zwijgexiaan tegen de lamp. Ook hij bleek on der invloed van alcohol achter het stuur te zitten. Hij kreeg naast een bekeuring een x-ijverbod van twee uur. door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - De actie groep van bezorgde inwoners van Schoondijke is verbolgen over het voorstel van het Sluise college van burgemeester en wet houders om 264.892 euro uit te trekken voor geluidsreduceren- de maatregelen aan de Brede- straat in Oo'stburg. De Bredestx-aat wordt aange pakt om het woongenot in het voormalige Koningin Wilhelmi- na Lyceum, dat is omgebouwd tot woonzorgcomplex, te vergro ten. De actiegroep uit Schoondij ke las het raadsvoorstel met ge mengde gevoelens. „In de Wil- lemsweg - de doorgaande weg door het dorp- in Schoondijke wox-den wij dagelijks geconfron teerd met geluidsoverlast, voor al van passerende vrachtwa gens. Sinds de opening van de Westerscheldetunnel is de ovex-- last op meerdere punten toege- nomen", schrijven de bewoners. In afwachting van de plannen voor een ï-ondweg om hun doi-p, vroeg de actiegroep Rijkswater staat vorig jaar juni om veilige oversteekplaatsen en een inhaal- vei-bod op de Willemsweg. „Wij hebben nog steeds geen ant- woord gehad van Rijkswater-' staat. 'Ook al valt de Wil lemsweg onder vei"antwooi"de- lijkheid van Rijkswaterstaat, wij zijn ook inwoners van de ge meente Sluis, waar u verant- - woox'ding voor heeft", stelt de actiegroep. „Zou het niet beter zijn om eei'st een onderzoek uit te voei*en, om te kijken op welke plaats in de gemeente de meeste geluidsovexdast is en de meeste voertuigen lijden?" Het vooi'stel komt dinsdag om 19.30 uur in het Sluise Belfox-t aan de orde ih de commissie Ruimte. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum 13.30 uur: Kaarten en biljarten: 14.00 uur: Bewe ging 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten en bil jarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; Markt, 19.00 uur: Lampionnen optocht ter gelegenheid verjaardag koningin Beatrix; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur. KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - t Heike, 13.15 uur: Koers bal en biljarten; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten en kaarten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Creatief; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; OSSENISSE - Hof ter Nesse. 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.00 uur: Country line dansen voor ge vorderden; SAS VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur: Bingo; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; ST. JANSTEEN - Café De Kroon. 14.00 uur: Kaarten; De Warande. 9.30 uur: Biljartles; 15.30 uur: KreatieVe Vorming; 19.00 uur: Re petitie jeugdtoneel; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers bal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.30 uur: Country line dansen voor ge vorderden; Café Ter Nose, 19.30 uur- Country line dance the Free Country Dancers WESTDORPE - Concordia, 13.30-15.30 uur: Solo dansen voor ouderen; )r Wout Bareman RNEUZEN - De grensover- irijdende vooi'lichtingscam- (ne Spreken we dezelfde taal rdt mogelijk herhaald. De npagne, die vorig jaar in de Hermaanden werd gehouden »r het Regionaal Orgaan Ver- .'rsveiligheid Zeeland (ROVZ) het Belgisch Instituut voor Verkeersveiligheid (BIVV), ek een groot succes. rkeersdeelnemers in Zeeuws- landeren, Oost- en West- landei-en wei-den op speelse wijze geconfronteerd met de vel schillen tussen verkeersregels aan weerszijden van de grens. Doel was het aantal Nederlan ders dat betrokken was bij onge lukken in Vlaandei-en en omge keerd te bepei-ken. Maar het uit eindelijke doel was harmonisa tie van vei"keei-sregèls in heel Eu ropa, zodat verwal-rende afwij kingen verdwijnen. Wie bij een vei-keerslicht in Nederland groen licht heeft om linksaf te slaan, weet zich er i-edelijk van verzekei'd dat hij vrij baan heeft. In België moet in die situa tie altijd nog rekening woi"den gehouden met tegemoetkomend verkeer dat voorrang heeft. Voorrang Een van rechts komende auto mobilist heeft in België geen voorrang als hij vóór het oprij den van de kruising even stil heeft gestaan. In Nederland heeft verkeer van rechts op een gelijkwaai'dige kruising altijd voorx-ang. In het kader van het veiligheidsovei'- leg in de Euregio Scheldemond wei'd twee jaar geleden bekeken of Nederlanders in België en Bel gen in Nedeiiand oververtegen woordigd zijn bij sommige soor ten ongevallen. Daarbij wei-den statistieken, processen-vei'baal van ongelukken en de verkeers reglementen geanalyseerd. Dat bracht de verschillen aan het licht. Tijdens een gecombineerde ver- gadei-ing van het Eui-egionaal Veiligheidsovei'leg en de Be stuurlijke Vakgi'oep Veiligheid van de Scheldemondi-aad is be sloten te ondei-zoeken of de cam pagne kan woi-den herhaald en kan worden uitgebreid tot de ï'est van Zeeland. Uitbreiding Voi-ig jaar bleef de actie aan de ze kant van de gi'ens bepei'kt tot Zeeuws-Vlaanderen. R. de Meyer, coördinator Euro pese samenwei-king Openbare Orde en Veiligheid bij de provin cie Zeeland: „Er is veel belang stelling voor de campagne, vooi-- al ook uit de x-est van Neder land. Ook vanuit de Benelux is naar de opzet geïnformeerd. Een probleem is dat het Bel gisch Instituut voor Vei"keersvei- ligheid voor dit jaar geen geld heeft gei-eserveei-d. Gouverneur A. Denys van Oost-Vlaanderen heeft het op zich genomen het in stituut te overtuigen van nut en noodzaak van de campagne. Lukt dat, dan gaan we zeker op herhaling." (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41