•ze f erdonk wil legalisatie vreemdelingen stoppen PvdA neemt afscheid van oud links Veel slachtoffers van geweld bij uitgaan erzet tegen vergunning voor buitenlanders in Spanje ecord voor la Vinci Code Lotto-winnaar uit Goor kan zichzelf adviseren Dode bij schietpartij in Haagse gokhal Verzet tegen onderzoek archeologie Slachtoffers Auschwitz herdacht Filmploeg opgepakt in Maarssen Gouden Cactus voor Khrzhanovsky Ruziemakers schieten op cafédeur Kliklijn voor ondernemers Arts onder vuur na vrijspraak Profiteer hier al van uw Autobahnvignet! maandag 31 januari 2005 or Hetty van Rooij iXEMBURG- Minister Ver- ok van Vreemdelingenzaken obeert via de Europese Unie stokje te steken voor een lanse maatregel, waardoor ;r dan 800.000 illegale werk- mers in één klap een werk- verblijfsvergunning krijgen, oiets heeft consequenties or de rest van Europa", zei zaterdag na overleg met r collega's in Luxemburg. o woordvoerder van justitie w restigde dat de minister, on- nks haar voorzichtige en di- a imatieke woordkeus, een fel ;enstander is van het Spaanse in. naf 7 februari maakt Spanje abegin met de legalisatie van )te groepen illegalen die kun- aantonen dat zij werk heb- en minstens een half jaar in land zijn. Het gaat vooral Zuid-Amerikanen en oid-Afrikanen, voor het ratste deel uit Equator en Ma- ko. De schattingen over de zang van de groepen lopen alkenende naar ntillen en Aruba ULEMSTAD - Premier Bal- oende begint vandaag aan eerste, vaak uitgestelde be- (k aan de Nederlandse Antil- en Aruba. Het heeft bijna ie jaar geduurd voordat de imier kennismaakt met de an te delen van het Koninkrijk, eerste kabinet-Balkenende Ivoordat hij toe was aan een naar de Antillen. Vervol- is trad op de Antillen de om eden premier Myrna Godett die in de ogen van Neder- d geen visite waardig was. drukte rond het voorzitter- ap van de EU verhinderde vo- jaar een bezoek. GPD N HAAG - De Da Vinci Code de Amerikaanse schrijver nBrown is vorig jaar 412.330 »r verkocht. Niet eerder werd i boek voor volwassenen zo td verkocht. Bijbel, waarvan vorig jaar nieuwe vertaling verscheen, at, als de verschillende edi- bij elkaar worden opgeteld, de tweede plaats. Van de Bij- werden in totaal 330.000 mplaren verkocht, aldus de chting Collectieve Propagan- van het Nederlandse Boek. Da Vinci Code streeft de best- Ier Ik ben slank want ik eet! Michel Montignac voorbij, larvan in 1997 370.000 exem- werden verkocht. Het ite verkochte boek ooit is het iderboek Harry Potter en de ie van de Feniks: 550.000 (mplaren in 2003. Dan Brown volgt Geert Mak ban zijn In Europa 230.000 (mplaren verkocht. De stan- ardeditie van de bijbel staat nummer drie. GPD uiteen van 800.000 tot boven een miljoen. De Duitse minister Schilly en zijn collega Verdonk maken zich grote zorgen over het feit dat zulke aantallen illegalen via een Spaanse achterdeur toegang krijgen tot de EU. In Nederland staat het op grote schaal legali seren van illegalen 'niet ter dis cussie', aldus Verdonk. Schilly en zij hebben zaterdag het pro bleem bij hun EU-collega's op tafel gelegd en verwachten actie van het Luxemburgse voorzitter schap. „Als je praat over harmo nisatie en samenwerking, dan moet je het hier ook over heb ben", aldus de minister. „Vol gens een Spaanse diplomaat val len de gevolgen van de Spaanse maatregel voor de rest van de EU wel mee." Maar Verdonk is daar niet van overtuigd. Gelega liseerde illegalen krijgen op ter mijn het recht om vrij door de hele EU te reizen. Onmisbaar De Spaanse regering-Zapatero besloot in augustus vorig jaar tot de legalisatie van grote groe pen buitenlandse werknemers, tot grote vreugde van de werkge vers. In totaal telt Spanje 2,5 miljoen illegalen, bijna zes pro cent van de totale bevolking. Zij zijn onmisbare arbeiders in de fruitteelt in het zuiden van het land. Om die reden zijn de Spaanse werknemersorganisa ties blij dat de regering bereid is hun aanwezigheid als een econo misch probleem te zien, en niet als een veiligheidsprobleem. Lubbers, de VN-Hoge Commis saris voor de Vluchtelingen, vroeg zaterdag de EU-ministers om meer plaatsen voor vluchte lingen die op uitnodigingen naar Europa mogen komen. In Nederland zijn er dit jaar vijf honderd welkom, van wie er de ze maand 57 zijn gearriveerd. Volgens Verdonk moet Lubbers met de afzonderlijke landen re gelen en is een Europees beleid niet nodig. „De lidstaten beslis sen zelf of ze meewerken of niet." GPD van onze'reactie binnenland GOOR - Twintig miljoen eu ro. Voor veel mensen een on voorstelbaar groot geldbe drag. Laurens Otte uit Goor won het zaterdagavond met de Lotto. Het zette het leven van hem en zijn gezin op de kop. Reden om tijdelijk onder te duiken. De tip op zijn eigen website: 'Spaar met hoog rendement'. Als er iemand in Goor is die weet hoe hij met twintig mil joen om moet gaan, dan moet het Laurens Otte zijn. De 37-jarige Lotto-winnaar, ge trouwd en vader van drie kin deren, genoot al plaatselijke bekendheid omdat hij sinds vier jaar een eigen bedrijf heeft en particulieren en be drijven adviseert over hypo theken, pensioenen en verze keringen. Nu kent het hele dorp zijn naam. „Hij kan zich zelf nu van advies voorzien", zegt zijn medewerker Jos He geman. Hegeman neemt deze zondag voor zijn baas waar. Hij heeft zich ontfermd over het mobie le nummer van het bedrijf. „Laurens heeft een slechte nacht achter de rug", vertelt hij. „Dat iemand de lotto heeft gewonnen, hou je in een dorp als Goor niet lang ge heim. Van slapen kwam dan ook niet veel terecht. Daarom heeft hij zijn huis verlaten en geeft hij voorlopig geen com mentaar." Het was dan ook niet niks wat Otte zaterdagavond met de Lotto won: 20.800.000 eu ro, het hoogste bedrag dat ooit is uitgekeerd. Hij had za terdagavond niet alleen de winnende combinatie van de cijfers 3, 6, 28, 38, 41 en 45 goed, maar ook de kleur paars, een van de zes Jackpot- kleuren. GPD DEN HAAG - Een rechercheur verricht zaterdagavond onderzoek na een schietpartij in een speelautomatenhal aan het Spui in Den Haag. Een 32-jarige Hagenaar is over leden nadat hij er zaterdagavond was neergeschoten. Dat heeft de politie Haaglanden gisteren meegedeeld. De schietpartij gebeurde omstreeks negen uur. Er waren toen veel mensen in de gok hal. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Westeinde-ziekenhuis waar hij later overleed. De politie kon gisteren nog niets zeggen over de aanleiding. De dader is voortvluchtig. foto Gerrit de Heus/ANP door Hans van Soest DELFT - Midden in een debat over de vraag of de oude genera tie PvdA-politici het integratie probleem heeft onderschat, staat Hedy d'Ancona op. De ex-staatssecretaris en oud-mi nister trekt het boetekleed aan. „We hebben de problemen on derschat van de autochtonen in de oude wijken die de nieuwko- '"MA/V*. IK 0£OoeL HET SERIES mers in hun midden moesten op nemen." Ooit was d'Ancona een van de boegbeelden van de linkervleu gel van de PvdA. Maar vandaag lijkt het de dag van de grote boe tedoening voor de sociaal-demo craten van haar generatie. Tij dens het landelijke partijcon gres in Delft wordt afgerekend met oude vormen en gedachten, zoals het traditionele socialis tische strijdlied de Internationa le voorschrijft. De huidige PvdA van Wouter Bos is niet langer de partij van de jaren zeventig-denkbeelden. Nadat Wim Kok in de jaren ne gentig al opriep die ideologische veren af te werpen, is dat proces nu voltooid door Bos. Er is na bijna dertig jaar weer een nieuw beginselprogramma voor de par tij- Oude waarden als de nationali satie van industrie en banken zijn er uitgehaald. Publieke voorzieningen mogen onder voorwaarden worden overgela ten aan het bedrijfsleven. Ooit was dat vloeken in de linkse kerk. Het nieuwe manifest her bergt nog wel traditionele waar den als emancipatie van de ar beider, maar is in moderner Ne derlands geschreven. Hoewel de verscheidene afdelingen in het land nog 328 wijzigingen heb ben ingediend, neemt het con gres er slechts eentje over: een tekstuele verbetering over kan sen die voor iedereen moeten worden geschapen in plaats van herverdeeld. Verstokt lid Een enkel verstokt PvdA-lid pro beert het nog wel: moet er in de paragraaf over een eerlijker in komensverdeling niet expliciet worden vermeld dat de rijkste Nederlander niet meer dan tien keer meer mag verdienen dan de armste? Moet worden opgeroe pen tot omverwerping van de monarchie? De voorstellen ha len het niet. De tekst is dan ook al anderhalf jaar lang regel voor regel afgestemd met de achter ban op lokale bijeenkomsten. De PvdA-leden klappen hun handen blauw als na een lang de bat het nieuwe manifest wordt geaccordeerd. Exact vier jaar ge leden slepen zij nog de messen in de confrontatie met de partij top. Uit woede over het gebrek aan inspraak onder Kok en Ad Melkert, verwees het congres het toenmalige concept voor het nieuwe beginselprogramma naar de prullenbak. In één moei te door werd de kandidaat van het hoofdbestuur voor het partij voorzitterschap, Kamerlid Sharon Dijksma, weggestemd ten faveure van de onbekende Leidse hoogleraar Ruud Koole. Vier jaar later is datzelfde con gres onder leiding van Koole en Bos in een hosannastemming. Koole wijst erop dat met dit nieuwe manifest de partijver- lichaamsgeweld zoals slaan, sto ten, trappen of schoppen. Een kwart van de gewonden is be werkt met een wapen of scherp voorwerp (vooral glas). Uit dezelfde analyse van het aantal behandelingen op de eer- stehulpposten bleek tevens dat per jaar 3400 recreatieve schaat sers het ziekenhuis in glijden. De jeugd tussen tien en veertien jaar is de grootste risicogroep. De jongeren vormen een kwart van de slachtoffers die zich, meestal na een val, in het zieken huis moeten laten behandelen. Een val tijdens het schaatsen kan ernstige gevolgen hebben. Vier op de tien slachtoffers lo pen een breuk op. Pols, onder arm en elleboog zijn de zwakke plekken. Een op de zeven onge lukkige schaatsers heeft een hoofdwond. In 120 gevallen gaat het om een hersenschud ding of nog ernstiger hersenlet sel. Zo'n 6 procent van de slacht offers moet na behandeling op een eerstehulppost worden opge nomen in het ziekenhuis. ANP nieuwing zo goed als rond is. En Bos trekt een duidelijke streep onder de PvdA van vroeger en nu. Hij geeft af op de politieke correctheid van 'oud links' die bijvoorbeeld het integratiepro bleem niet aanpakte en het on derwijs met grote problemen heeft opgezadeld door haar ge- lijkheidsdenken. „Maar nieuw rechts maakt dezelfde fouten als oud links", waarschuwt Bos de WD en Wilders. „De nieuwe po litieke correctheid houdt in dat wie het hardst schreeuwt het beste standpunt heeft, dat ande ren mogen worden gekrenkt en dat iedereen die pleit voor nuan ce meteen soft wordt verklaard. Dat is net zo contraproductief als vroeger." Gesteund door de gunstige peilingen predikt Bos een betere toekomst. GPD DEN HAAG - Wie straks een huis wil bouwen, moet op ei gen kosten laten onderzoeken of er archeologische voor werpen in de grond zitten. Dat stelt staatssecretaris Van der Laan (Cultuur) voor. De Tweede Kamer, die er van daag over debatteert, heeft bezwaren. De bedoeling van de wet is dat duidelijk wordt of er iets in de grond zit dat voor archeologen interessant is voor dat de bouwwerkzaamheden beginnen. Het onderzoek kost al gauw een paar duizend euro. VVD-Kamerlid Rijps- tra en zijn CDA-collega Van Vroonhoven stellen daarom voor om gemeentes een fonds te laten oprichten waar ie dereen die wil bouwen, een klein deel van de bouwkosten in stort. Uit dat fonds moet het archeologisch onderzoek worden betaald. GPD AMSTERDAM - Ruim (drieduizend belangstellenden heb ben gisteren in Amsterdam de slachtoffers van concentra tiekamp Auschwitz herdacht. Vorig jaar waren dat er 1500. Dat liet een woordvoerder van de politie weten. De herdenking vond plaats bij het Spiegelmonument 'Nooit meer Auschwitz' in het Wertheimpark. De aanwezigen lie pen in een stille tocht van het stadhuis naar het park, waar burgemeester Cohen een toespraak hield. ANP MAARSSEN - De politie heeft zaterdag in Maarssen een filmploeg opgepakt, nadat buurtbewoners alarm hadden geslagen. De ploeg bleek een groep studenten te zijn. Een van hen wilde een film maken voor zijn opleiding. Daar bij hield een student met een bivakmuts voor de camera een ander onder schot met een windbuks. Volgens de politie zijn drie mannen en twee vrouwen uit Utrecht meegenomen naar het bureau. De arrestanten werden zaterdag na verhoor en met een proces-verbaal op zak vrijgelaten. ANP ROTTERDAM - De Gouden Cactus, de eerste Theo van Gogh Award for Maverick Film Makers, is gisteren op het Filmfestival Rotterdam uitgereikt aan de Russische regis seur- Ilya Khrzhanovsky. De Rus kreeg de prijs voor zijn regiedebuut 4, dat is genomineerd voor een Tiger Award. De jury prijst Khrzhanovsky als 'een filmer die de noodza kelijke risico's durft te nemen om zijn visie te tonen'. De film 4 toont absurde, maar realistische episodes uit het leven in Moskou en het Russische platteland. Het sce nario komt van Vladimir Sorokin, een schrijver die al heel wat taboes in de Russische samenleving heeft aange sneden, van vloeken tot homoseksualiteit. ANP DEN HAAG - Twee personen hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag geschoten op de deur van een café op het Rijswijkseplein in Den Haag. Het tweetal was eerder op de avond uit het café gezet na een vechtpartij. Bij de vechtpartij liepen twee mensen snijwonden op. De gewonden zijn in een ziekenhuis behandeld. Bij de schietpartij raakte wonder boven wonder niemand ge wond. De daders zijn onbekend en spoorloos. ANP door Hans Sonders DEN HAAG - Ondernemers kun nen vanaf vandaag anoniem klikken over concurrenten die zij ervan verdenken sociale frau de te plegen. Het gaat daarbij vooral om het aan het werk heb ben van illegale werknemers en het ontduiken van sociale pre mies. Bij de meldlijn Meld Misdaad Anoniem kunnen burgers al lan ger anoniem meldingen over em- onder hebben bonafide bedrij ven ernstig te lijden. Zelfs faillis sementen zijn er soms het ge volg van. Een ander zwaarwe gend argument voor het opzet ten van de meldlijn is dat mis bruik van uitkeringen een zwa re last vormt voor de economie als geheel. GPD stige misdaden kwijt. Nu kun nen dus ook bedrijven er terecht ZWOLLE - De arts, die drie met tips over sociale fraude. De maanden geleden is vrijgespro- Sociale Inlichtingen- en Opspo- ken van moord op een 77-jarige ringsdienst (Siod) heeft hier voor met de meldlijn een samen werkingsverband gesloten. Naast fraude met illegale werk nemers en het niet afdragen van premie, kunnen ondernemers ook meldingen doorgeven over verdenking van fraude met sub sidies en uitkeringsfraude, zoals zwart bijverdienen. Ook staat de lijn open voor tips over het gebruik van valse identiteitsbe wijzen en sofinummers. Een woordvoerder van het mi nisterie van Sociale Zaken, waaronder het Siod valt, ver wacht dat jaarlijks tussen de honderd en tweehonderd tips bij de meldlijn zullen binnenko men. Welk bedrag met de frau de is gemoeid, is zelfs bij benade ring niet bekend. Frauderende bedrijven kunnen veel goedkoper werken en daar- patiënt, is zaterdag aange klaagd bij het medisch tuchtcol lege in Zwolle. Volgens de In spectie voor de Gezondheids zorg heeft de arts onzorgvuldig gehandeld en moet hij tuchtrech- terlijk worden bestraft. Volgens de inspectie was er geen aanleiding om de dosis morfine te verhogen bij de dood zieke patiënt. Ook meent zij dat de patiënt niet ondraaglijk leed. De inspecteur vindt dat de arts levensbeëindigend heeft gehan deld, dat niet heeft geregis treerd en ook onterecht een ver klaring van natuurlijke dood heeft afgegeven. De advocaat van de arts vroeg om 'niet-ont- vankelijkheid' van de inspectie, omdat de arts ondanks de vrij spraak al zeer heeft geleden on der de strafzaak. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Op de eerste- hulpposten melden zich jaar lijks 37.000 slachtoffers van ge weld. In zeker 10 procent van de gevallen (3800) gaat het om ge weld dat zich heeft afgespeeld tijdens het uitgaan. Meer dan de helft van deze slachtoffers (2300) liep letsel op in bar, kroeg of café. Een op de vijf (770) liep de verwondingen op in een discotheek. Een woordvoerder van de stich ting Consument en Veiligheid verklaarde gisteren dat het pro bleem van horecageweld wel licht groter is, omdat meer dan de helft van het aantal slachtof fers niet opgeeft waar het ge weld zich heeft afgespeeld. Een kwart van de mensen die zich laat behandelen voor letsel dat heeft plaatsgevonden in de horeca is tussen de 20 en 24 jaar. Negen van de tien slachtof fers zijn mannen. In tweederde van de gevallen gaat het om (Advertentie) Een Autobahnvignet bij de ANWB kopen is nu wel heel erg aantrekkelijk. U krijgt dan namelijk 20% korting op een Internationale Reis- en Kredietbrief Plus. Zo kunt u voor slechts 29,95 rekenen op alle hulp bij autopech in het buitenland. Snel doen dus. Kom langs, kijk op anwb.nl of bel 0800-0503. Goede reis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3