>zc Protest tegen privatisering tunnel Een foto beslecht het pleit Overheden moeten investeren in kwaliteit van watersport Brand in Axels restaurant loopt met een sisser af PZC 11 Hoogaarzen begeleiden koningin op Veerse Meer ^dA-fractie Terneuzen pleit voor gezamenlijk protest Zeeuws-Vlaamse gemeenten l estdorpe kan eer bellen iet vaste lijn Imitatiewapens in beslaggenomen Mishandeling voor scooter Tanker loopt vast bij Terneuzen Aanhouding voor spuiten graffiti Twee jongens (10) vernielen ruiten Gsm gestolen maandag 31 januari 2005 swb or Maurits Sep JSSINGEN - Zeeuwse hoog- rzen en andere oude schepen eten koningin Beatrix bege- den tijdens haar vaartocht op Veerse Meer. Die oproep et waarnemend commissaris de koningin T. Poppelaars aan de bezitters van varend erf goed. Poppelaars sprak zaterdag op een themadag over Maritiem Cultureel Erfgoed. Hij kondigde aan dat koningin Beatrix op 10 juni naar het stad je Veere komt. In het kader van haar 25-jarig ambtsjubileum reist ze naar alle provincies. In Zeeland bezoekt ze Veere, waar van ze markiezin is. Tevens zal ze een vaartocht over het Veerse Meer maken. Het bezoek staat namelijk in het teken van zee en land. Poppelaars riep de leden van het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland en particuliere eigena ren van oude Zeeuwse schepen op aanwezig te zijn op het Veer se Meer en zo een bijdrage te le veren aan het programma. De uitnodiging werd onmiddel lijk in dank aanvaard door voor zitter C. Koster van het plat form. Natuurlijk zullen we aanwezig zijn met traditionele schepen. We zullen laten zien hoeveel va rend erfgoed we hebben in Zee land." or Raymond de Frel KNEUZEN - De drie cuws-Vlaamse gemeenten eten samen aan het kabinet Den Haag duidelijk maken izij niets zien in de mogelijke vatisering van de Wester- leldetunnel. actievoorzitter R. de Meyer de PvdA in de gemeente Ter- iizen vraagt het college van rgemeester en wethouders in brief of zij bereid is samen 't Sluis en Hulst een krachtig itest te laten horen richting n Haag tegen het proefballon- je van het kabinet Balkenen- om de aandelen van het Rijk de Westerscheldetunnel te rkopen aan de private sector. inwoners van euws-Vlaanderen worden al iitergesteld ten opzichte van mensen in de Randstad, om- wij voor het rijden door de sterscheldetunnel, en straks door de nieuwe tunnel bij ïiskil, tol moeten betalen. In Randstad zijn de tunnels im- rs gratis toegankelijk. Als de sterscheldetunnel in handen mt van de private sector, moe- we wezen voor een stijging de toltarieven. Een krachtig naai vanuit onze regio moet n Haag ervan overtuigen dat door dit voornemen voor gro- bezorgdheid en onrust in ons van Zeeland zorgt. En onge- ijfeld ook bij alle andere (Advertentie) zAAZET KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.Njk Kapelle - Tel. 0113-330333 Zeeuwen en mensen die regelma tig door de Westerscheldetunnel rijden", schrijft De Meyer. Tweede-Kamerleden van CDA, PvdA en WD meldden vorige week aan minister Zalm dat zij niet staan te trappelen om de aandelen van de Westerschelde tunnel te verkopen. Het Rijk heeft een belang van 95,4 pro cent in de tunnel, de provincie bezit de overige 4,6 procent van de aandelen. Zalm beloofde, hoe wel hij dat niet verplicht is, een voornemen om de Westerschel detunnel te verkopen eerst voor te leggen aan de Tweede Kamer. De Temeuzense gemeenteraad nam in november al een WD-motie aan, waarin werd ge steld dat privatisering van de enige Nederlandse ontsluitings- weg naar Zeeuws-Vlaanderen geen optie is. Het risico voor ho ge prijzen en de veiligheid is vol gens de partijen te groot. Boven dien heeft een commercieel be drijf geen behoefte om winst te reserveren voor de verbetering van overige verkeersroutes en een tunnel bij Sluiskil, zo denkt de Terneuzense gemeenteraad. Dat laatste vermoeden is inmid dels door Zalm de kop inge drukt. Hij garandeerde dat de meeropbrengsten uit de tolgel den bestemd zijn voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil, ook als de Westerscheldetunnel pri vaat eigendom wordt. Burge meester J. Lonink voelt er deson danks voor om gezamenlijk met de Zeeuws-Vlaamse buurge meenten een vuist te maken in Den Haag. „Dat past zeker in het beleid om de samenwerking tussen de drie gemeenten te ver sterken. Lijkt me een heel goed idee", aldus Lonink. Burgemeester J. Sala van de ge meente Sluis spreekt woorden van een gelijke strekking, al wil hij eerst de brief van De Meyer hebben gezien voordat hij inhou delijk op het voorstel ingaat. Ook in zijn gemeente kon in no vember een PvdA-motie tegen privatisering van de tunnel reke nen op raadsbrede steun. De Hulster burgemeester J.F. Mul der wil nog geen uitspraken doen over een mogelijke geza menlijke gang naar de Tweede Kamer. „Daar moeten we eerst eens met elkaar over praten. Ik kan overigens niet zoveel met dit soort proefballonnetjes. Je kan ze lek prikken, maar vaak worden ze vanzelf wel weer slap." !STDORPE - De inwoners i Westdorpe kunnen weer via vaste telefoonlijn bellen. 'N maakte zaterdagochtend i zes uur een einde aan een r dagen durende telefoonsto- ïds dinsdagavond vroeg werk- de telefoonaansluitingen ruim 550 particulieren en drijven in Westdorpe niet er. KPN vermoedt dat bij bag- werkzaamheden in het ka al bij de brug van Sas van nt een telefoonkabel is ge- ikt.Er is in de nacht van wij- op zaterdag doorgewerkt, ris zaterdagochtend zes uur ;t alles het weer. Dat bete- it dat de werkzaamheden vol- ïs schema zijn verlopen. Het ïcombedrijf boorde een tun- onder het kanaal van Gent ar Terneuzen. Door de tunnel rd een buis aangebracht, larin een nieuwe telefoonka- met een lengte van ongeveer ehonderd meter is gelegd. 'N-woordvoerster M. Schol- „We kunnen stellen dat dit megaklus was." Werden be- vorige week de inwoners met een brief op de hoogte bracht van het euvel, zater- bleek mond-tot- mond-re- ime voldoende. „Nee, we heb- de mensen op dit vroege tijd- niet gebeld om te zeggen hun telefoonaansluiting er in orde is", grapt Scholten. In de rechtbank van Middelburg stonden zaterdag jonge advocaten tegenover elkaar. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een tennisser gooit zijn racket op de grond, het veert om hoog en raakt een speelster op een ande re baan vol in het gezicht. Kan. Maar toch niet op een afstand van 21 meter, verdedigt de advoaat van de beklaagde. De foto die de advocate toont van het gezicht van de tegenspeelster, een foto model, beslecht het pleit in het voordeel van de vrouw - en van de advocate, die de pleit wedstrijden voor jonge advoca ten wint. De zaak is bedacht, de advocaten be staan echt. Zaterdag stonden ze tegen over elkaar in de rechtbank in Middel burg: Jeroen Quist, namens de tennis ser, en Bianca d'Hooghe, namens het fo tomodel. Ze namen deel aan de pleit- wedstrijden van de Jonge Balie. Zeven jonge advocaten die stage lopen bij Zeeuwse kantoren namen het tegen el kaar op. Jeroen Quist heeft na afloop geen goed gevoel. Hij zal niet gaan winnen, dat staat voor hemzelf al vast. Hij heeft be tere advocaten gezien. Wie? Nou, zijn tegenpleitster, Bianca d'Hooghe. „Ze was heel sterk. Ze heeft heel goed aange geven wat haar cliënte is aangedaan." Het betrof dus een fotomodel dat haar neus en kaak heeft gebroken door het racket dat ze in het gezicht kreeg. Ze is tanden kwijtgeraakt én kreeg een glas scherfje van haar zonnebril in het oog en is nu blind aan haar rechteroog. Vol gens de plastisch chirurg kan ze haar carrière als model wel vergeten. De foto die d'Hooghe de rechtbank kon laten zien, heeft veel indruk gemaakt, beseft Quist. Meer dan zijn verweer dat het onmogelijk is dat een racket dat op springt vanaf de grond, over 21 meter iemand precies in het gezicht treft. Trouwens, stelt de verliezend advocaat, het is geen onrechtmatige daad om een racket uit frustratie op de grond te smij ten. Dat doen tennissers zo vaak dat je het bijna kunt vernachten. Quist: „Ik had nog veel meer willen zeg gen, maar daar kwam ik niet aan toe. De rechtbank stelde tussendoor alle maal heel lastige wagen. Ondertussen kwam ik niet aan mijn verhaal toe. Ik heb niet al mijn verweer kunnen bren gen, terwijl ik dingen had die wel be langrijk waren. Maar goed, de rechters waren erg op dreef, meer dan in andere zaken zelfs." Hij moet toegeven dat ook zijn opponen- te veel lastige vragen moest beantwoor den. Zij ging daar goed mee om, prijst hij. Quist heeft er wel een goeie les aan overgehouden: meer tijd vragen als hij zijn verhaal niet helemaal heeft kunnen doen. Sneller praten om de rechtbank geen tijd te geven hem in de rede te val len, is geen optie. Zeker niet bij pleit- wedtrijden, realiseert hij zich: dan gaan foto Lex de Meester ze zeggen dat je te snel praat, en boven dien, een beetje tegenspreken kan wel maar de rechters bepalen toch echt de regels. „Het was al met al heel leerzaam", zegt Quist. „Goed dat deze wedstrijden be staat." Maar maandag keert hij wel met lege handen terug op het kantoor van Adriaanse en Van der Weel in Middel burg, waar hij stage loopt. Terwijl ze daar in de aanloop naar de pleitwed- strijden de druk juist lekker hadden op gevoerd. „Verhalen over wat ze zelf had den meegemaakt en zo. En dat het wel weer eens tijd werd dat we de prijs zou den pakken." Quist is niet beweesd voor het moment waarop hij binnenstapt. „Ze houden toch wel van me." Bovendien, hij heeft de felbegeerde prijs niet gekregen (hij werd uiteindelijk derde, nog na Tilly Ne ve-van der Leden), zijn kantoor wél: Bi anca d'Hooghe is zijn collega bij Adriaanse en Van der Weel. Op 9 april verdedigt d'Hooghe het ar rondissement Middelburg op de zuidelij ke pleitwedstrijden in Noord-Brabant. or Maurits Sep JSSINGEN - Provincie en ge- lenten moeten meer geld uit- tkken voor hoogwaardige lig- aatsen voor watersporters. Fa- iteiten in jachthavens kunnen moeten beter. Ze moeten arentegen minder subsidie ge- aan individuele scheepseige- ren voor bijvoorbeeld onder lid en restauratie. it bepleitte R. Schuddeboom het Havenmuseum Rotter- m zaterdag, tijdens de thema- g Maritiem Erfgoed in het Ar- naaltheater in Vlissingen. Hij tes erop dat particulieren hun hepen goed onderhouden, ze- r als ze er ook nog vaak mee ren. Hg prijzenswaardiger vond hij enorm gestegen kwaliteit van restauraties, die volgens hem storisch verantwoord worden tgevoerd. Eigenaren van oude hepen hebben daar meer aan- dacht en geld voor over. De ken nis is vooral nog aanwezig bij oudere schippers. Bij de jeugd zijn veel vaardigheden onbe kend. Schuddeboom beklaagde zich daarover. „De eerste twee jaar van het vmbo-onderwijs zijn veel te theoretisch gewor den. Daarom zijn wij als Haven museum begonnen met een on derwijsproject om scholieren die vaardigheden weer aan te le ren." Praktijk Scholieren kunnen die kennis uiteindelijk ook goed in prak tijk brengen. Schuddeboom wees er namelijk op dat particu lieren hun schepen niet zelf res taureren, maar dat uitbesteden. „Daardoor ontstaan nieuwe klei ne bedrijfjes." De inspanningen van particulie re schippers moeten onder steund worden door overheden. Schuddeboom pleitte voor meer geld voor hoogwaardige ligplaat sen, faciliteiten en evenementen waar bezitters van varend cultu reel erfgoed hun schepen kun nen laten zien. Zeeland is daar ook mee bezig, stelde C. Helmendach, die bij de Kamer van Koophandel Zee land verantwoordelijk is voor toerisme en watersport. De pro vincie heeft een watersportactie plan en de Kamer van Koophan del doet onderzoek naar de werkgelegenheid en de economi sche waarde van watersport in de provincie. Friesland Watersport levert nu nog maar een klein aandeel (zeven pro cent) in de totale omzet van het toerisme in Zeeland. In 2002 werkten 576 mensen op 134 be drijven in deze sector, met name op Schouwen-Duiveland. De omzet bedroeg 85 miljoen euro, de toegevoegde waarde 44 mil joen. Schuddeboom noemde Zeeland zijn favoriete watersportgebied, niet Friesland. En toch, consta teerde Helmendach, is het ima go van Zeeland als watersport provincie slechter dan dat van Friesland. Zeeland heeft welis waar meer zeilmakerijen, meer groot- en detailhandelszaken voor watersportartikelen en ver huurt meer schepen dan Fries land. Maar er zijn hier minder jachtenbouwers en -repara teurs, minder detailhandel voor schepen en vooral minder passa giersvaart. Passagiersvaart Daar wil de Kamer van Koop handel vooral wat aan doen, kondigde Helmendach aan. De SAS VAN GENT - Tijdens een snuffelmarkt in de Vlaan- derenhal in Sas van Gent heeft de politie gistermiddag imitatiewapens in beslaggenomen. De nepwapens, tien balletjespistolen en negen laserpistolen, werden te koop aangeboden door een 39-jarige Belg. De man werd ter plekke aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau. Bij het verhoor bleek dat hij in zijn stand ook twee geheime wapens te koop aanbood: wandelstokken met daarin een degenstok. Deze werden eveneens in beslagge nomen. MIDDELBURG - Een groepje jongelui heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee Middelburgse jongens van zestien en zeventien jaar oud mishandeld in een poging de scooter waarop ze reden af te pakken. De slachtoffers reden rond 2.15 uur op een scooter door het fietstunneltje bij het station in Middelburg. Aan de kant van de Segeersweg werden ze opgewacht door een groepje van vier jongens. Een van hen kwam op de twee af en sloeg de zeventienjarige, die achterop zat, zo hard in het gezicht dat hij van de scooter op de grond viel. Twee andere jongens begonnen hem vervolgens te slaan en te schoppen. Zijn zestienjarige vriend, die eveneens was aan gevallen, was met de scooter ten val gekomen en werd ook belaagd. Eén van de aanvallers probeerde de scooter weg te nemen. De Middelburgers slaagden er echter in op hun scooter weg te vluchten. De zeventienjarige jongen liep een afgebroken tand, een gescheurde lip en diverse pijnlijke plekken op. Zijn zestienjarige vriend hield aan de mishandeling een blauw oog over. TERNEUZEN - Een Duitse tanker is in de nacht van vrij dag op zaterdag bij de haven van Terneuzen op de stenen vastgelopen. Na een half uur kon het schip de reis wegens opkomend water zelfstandig voortzetten. Het 2300 ton zware Duitse watertankschip De Ursula strandde rond 03.00 uur door drukke op- en afvaart en een sterke noor denwind. Op het moment dat het vastliep was het schip leeg, daarvoor had het ethanol vervoerd. GOES - Een 17-jarige jongen uit Zeewolde is zaterdag middag in Goes aangehouden voor het aanbrengen van graffiti in het fietstunneltje onder het viaduct bij de Anthony Fokkerstraat in Goes. Een agent uit een andere politieregio zag de jongen bezig, hield hem aan en heeft hem overgedragen aan de politie in Goes. De graffiti-ma ker is na verhoor met een proces-verbaal op zak vrijgela ten, zonder spuitbus. VLISSINGEN - Twee tienjarige jongens uit Vlissingen- zijn door de politie opgepakt voor vernieling. Ze hadden met stenen twee ruiten kapot gegooid van een leegstaan de woning aan de Frans Halslaan in hun stad. Een buurt bewoonster had dat gezien. De jongens zijn naar het pol- tiebureau gebracht. Ze hebben bekend dat ze de ruiten in gegooid hadden. economische betekenis van pas sagiersvaart (chartervaart) is volgens hem groot. Een charters chip dat een nacht in een plaats aanlegt, levert de middenstand en de horeca duizend euro op. Passagiersvaart brengt daarbij een nieuwe doelgroep toeristen naar Zeeland. Bovendien maken passagiersschepen de havens in teressanter voor andere toeris ten. Ligplaatsen Helmendach ondersteunde daar om het pleidooi van Schudde boom voor investeringen in de kwaliteit van ligplaatsen. Hij zei dat soms halsbrekende toe ren moeten worden uitgehaald om veilig van en aan boord te ko men. Ook het parkeren bij jacht havens en de nutsvoorzieningen kan beter. Een grensoverschrij dend samenwerkingsproject met de stad Antwerpen moet voor deze actiepunten extra geld opleveren. door Raymond de Frel AXEL - In restaurant Zomer- lust aan de Boslaan in Axel heeft zaterdagmiddag korte tijd brand gewoed in een kantoor ruimte op de eerste verdieping. Er raakte niemand gewond. Om drie uur rukte de brand weer met groot materieel uit. Aanvankelijk werd gevreesd voor een grote brand, vooral om dat Zomerlust een rieten dak heeft. „Als je hoort dat er een brand is op een bovenverdieping van een gebouw met een rieten dak, gaan alle alarmbellen rinkelen. Dan moet je heel snel handelen. De kamer - ongeveer vier bij vier meter - is volledig uitge brand. Ik schat de schade tussen de 20.000 en 25.000 euro", zei brandweerofficier van dienst C. Overdulve. De brandweerkorpsen van Hulst, Axel, Westdorpe en Zuid- dorpe rukten om drie uur uit, om een halfuur later het sein brand meester te geven. Het res taurant was nog niet geopend op het tijdstip van de brand. Al leen eigenaar F. van Poelje en de chef-kok van Zomerlust wa ren in het restaurant aanwezig. „Zowel in het plafond als de vloer van de kamer heeft de brand een gat veroorzaakt. Daarom hebben we een stukje van het dak en de vloer openge- zaagd, om zeker te weten dat zich daartussen geen vuurresten meer bevonden. Al met al is het echt kantje boord geweest, want het vuur was het riet heel dicht genaderd", aldus Overdulve. Over de oorzaak tast Overdulve nog in het duister. „We weten het niet zeker, maar het kan dui den op onzorgvuldigheid, denk bijvoorbeeld een smeulende siga ret. De eigenaar had in de ka mer gerookt, maar het kan net. zo goed iets heel anders zijn ge weest." Wonder Ook Van Poelje heeft geen idee. hoe de brand is ontstaan. „Mijn chefkok ontdekte het, ik zat be neden televisie te kijken. Vervol gens hebben we samen blusappa- raten op het vuur leeggespoten. Ik heb geen idee hoeveel de scha de bedraagt, maar ik ben geluk kig goed verzekerd. Overigens is wonder boven wonder mijn com puter, die in de kantoorruimte stond, nog bruikbaar." Het res taurant was zaterdagavond ge woon open. Terwijl de brand weer nog in het pand bezig was, bereidden de koks de diners, voor de gasten voor. Van Poelje: „Er bleef ook nauwelijks rook hangen, dus de klanten hebben er geen last van gehad." GOES - Een 29-jarige Goese- naar is zaterdagavond in zijn woonplaats beroofd van zijn mo biele telefoon. De man liep rond 21.45 uur in de Ostendestraat. Een jongeman die hem passerde griste de gsm, die in een tasje aan de broek vastzat, weg. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart.. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31