Kamer verdeeld over kiesstelsel Beste live band? Yes you did! Tak 'N Djola topper op Soirée Africaine in Renesse V erkeerscampagne verdient herhaling Zoektocht naar Jacoba leidt naar Goese bioscoop Flinke schade door brand in woning Hulst Zeeuwse volksvertegenwoordigers niet erg enthousiast over nieuw wetsvoorstel Verkoopdag schilderijen drukbezochl Jeugdorkest Euphonia wint brons maandag 31 januari 2005 door Wout Bareman TERNEUZEN - De grensover schrijdende voorlichtingscam pagne Spreken we dezelfde taal wordt mogelijk herhaald. De campagne, die vorig jaar in de zomermaanden werd gehouden door het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) en het Belgisch Instituut voor de Verkeersveiligheid (BIW), bleek een groot succes. Verkeersdeelnemers in Zeeuws-Vlaanderen, Oost- en West-Vlaanderen werden op speelse wijze geconfronteerd met de verschillen tussen ver keersregels aan weerszijden van de grens. Doel was het aantal Nederlan ders dat betrokken was bij onge lukken in Vlaanderen en omge keerd te beperken. Maar het uit eindelijke doel was harmonisa tie van verkeersregels in heel Eu ropa, zodat verwarrende afwij kingen verdwijnen. Wie bij een verkeerslicht in Nederland groen licht heeft om linksaf te slaan, weet zich er redelijk van verzekerd dat hij vrij baan heeft. In België moet in die situa tie altijd nog rekening worden gehouden met tegemoetkomend verkeer dat voorrang heeft. Een van rechts komende auto mobilist heeft in België geen voorrang als hij vóór het oprij den van de kruising even stil heeft gestaan. In Nederland heeft verkeer van rechts op een gelijkwaardige kruising altijd voorrang. In het kader van het veiligheids- overleg in de Euregio Schelde- mond werd twee jaar geleden be keken of Nederlanders in België en Belgen in Nederland overver tegenwoordigd zijn bij sommige soorten ongevallen. Daarbij wer den statistieken, processen-ver- baal van ongelukken en de ver keersreglementen geanalyseerd. Dat bracht de verschillen aan het licht. Tijdens een gecombineerde ver gadering van het Euregionaal Veiligheidsoverieg en de Be stuurlijke Vakgroep Veiligheid van de Scheldemondraad is be sloten te onderzoeken of de cam pagne kan worden herhaald en kan woi-den uitgebreid t( rest van Zeeland. Vorig jaar bleef de actie aaj ze kant van de grens beperl Zeeuws-Vlaanderen. R. de Meyer, coördinator I pese samenwerking Opei Orde en Veiligheid bij de pp cie Zeeland: „Er is veel bel stelling voor de campagne, i al ook uit de rest van Ni land. Ook vanuit de Benelux is de opzet geïnformeerd. Een bleem is dat het Belgisch 1 tuut voor Verkeersveilij voor dit jaar geen geld heel reserveerd. Gouverneur A. nys van Oost-Vlaanderen I het op zich genomen het i tuut te overtuigen van nu noodzaak van de campi Lukt dat, dan gaan we zekl herhaling." HULST - Een schoorsteenb heeft gistermiddag om k voor drie voor aanzienlijke: de gezorgd aan een woning) Zandstraat in Hulst. De vier bewoners van het waren op het tijdstip vai brand in hun woning, maar! den zichzelf op tijd in veilig brengen. Brandweercomt dant J. Rijk liet aanvank een tankautospuit en een h werker aanrukken, maar sloot later tot assistentie een extra tankautospuit kan de brand zien als een u hand gelopen schoorsteenbr die ervoor zorgde dat het1 zich tussen het plafond va; begane grond en vloer vai eerste verdieping verspreid aldus Rijk. Na drie kwal was de brand geblust. Rijk; waren er beducht op dat vuur wellicht nog tussen het fond zou smeulen, dus hel we een deel van het plafond gebroken." De Hulster commandant d de geleden schade niet in uit te drukken. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Zeeuwse Ka merleden reageren verdeeld op het voorstel voor een nieuw kies stelsel. De CDA-ers S. Buijs en M. Koomen zijn afwachtend. J. Geluk (VVD) waarschuwt dat de Zeeuwse inbreng in de Twee de Kamer in het nieuwe stelsel kan afnemen. L. Blom (PvdA) noemt het wetsvoorstel 'drie ken." Ook Buijs waagt zich niet aan een voorspelling, zelfs niet over de consequenties die het kiesstelsel voor hem persoonlijk kan hebben. „Het is aan het par tijbestuur om te bepalen of ik straks weer op een kandidaten lijst terechtkom en of dat de lan delijke is of de regionale, of alle bei. Dat ligt niet in mijn han den." Geluk waarschuwt dat de twee Zeeuwse zetels in het kiesstelsel vrijwel zeker toevallen aan de grootste partijen, op dit moment dus CDA en PvdA. „Daarom is het enorm belangrijk dat op de landelijke lijst, zeker van de wat kleinere partijen, ook regio nale kandidaten staan. Ik vind het tenminste van het grootste belang dat Zeeland goed verte genwoordigd is in de Tweede Kamer." Geluk sluit niet uit dat de Tweede Kamer het wetsvoor stel nog aanzienlijk gaat aanpas sen. Afgeschoten Wat Blom betreft wordt De Graafs voorstel zelfs helemaal afgeschoten. „Het is een zielig voorstel, slappe hap, typisch D66." Volgens de PvdA'er wordt met het wetsvoorstel een probleem opgelost dat helemaal niet bestaat. „Met het huidige kiesstelsel is mijns inziens niet zoveel mis. Maar als je toch overgaat tot een een districtenstelsel, doe het dan goed. Dan krijg je in Neder land wel een twee- of driepar tijenstelsel. Daarom wil D66 dat niet, want dan verdwijnen ze zelf uit de Kamer." Blom is nu het enige Zeeuwse Kamerlid voor de PvdA. Ook in het nieu we kiesstelsel zal de PvdA-frac- tïe naar zijn verwachting mini maal één Zeeuw bevatten. „Maar dit stelsel zal ongetwij feld leiden tot minder Zeeuwse Kamerleden Dat is niet goed voor Zeeland." keer niks'. Vrijdag besloot het kabinet het voorstel van minister De Graaf (D66, Bestuurlijke Vernieu wing) over te nemen om bij de volgende parlementsverkiezin gen te werken met een landelij ke en een regionale lijst. Elke lijst levert in principe vij fenzeventig Kamerleden op. Kie zers kunnen twee stemmen uit brengen, één landelijk en één re gionaal. Aan de hand van de stemmen op de landelijke lijst wordt de verdeling van de hon derdvijftig Kamerzetels vastge steld. Wie de stoelen precies gaan bezetten, wordt gedeelte lijk bepaald door de verkiezings uitslagen in de regio. Daarvoor is Nederland verdeeld in twintig kiesdistricten. Uit het Zeeuwse district kunnen twee kandida ten rechtstreeks in de Tweede Kamer worden gekozen. Met zijn voorstel wil De Graaf de band verstevigen tussen volks vertegenwoordigers en hun (re gionale) achterban. Afkomst Het CDA heeft bij het samenstel len van de kandidatenlijst altijd al rekening gehouden met regio nale spreiding, stelt zowel Koomen als Buijs. Ook bij de sa menstelling van de landelijke lijst zal de regionale afkomst van de kandidaten blijven mee tellen, verwachten ze. „Persoonlijk sta ik niet negatief tegenover dit voorstel", zegt Koomen. „Je hebt nu twee moge lijkheden om je te profileren, landelijk en regionaal. Of dit nieuwe kiesstelsel daadwerke lijk leidt tot meer of minder Zeeuwse Kamerleden, vind ik op dit moment koffiedikkij- door Harmen van der Werf GOES - 'Op zoek naar Jacoba' prijkt bo ven de ingang van de al tien jaar gesloten bioscoop van Goes. De deelnemers aan de eerste zoektocht naar Jacoba van Beie ren, in het kader van zeshonderd jaar stad Goes, nemen het zondagmiddag wel heel letterlijk. Ze duiken via een nooduit gang de bioscoop in. Willy van Meegen, organisatrice van de zoektocht naar Jacoba van Beieren, neemt het hen niet kwalijk. Integendeel. Ze gaat zelf niet naar binnen, maar ze leent wel haar digitale camera uit. Op de foto's is het bioscoopscherm goed te zien. Goes kan zo weer tussen de rooms-katho- lieke kerk en het Griekse restaurant Rho- dos aan de Singelstraat naar de film. Via de nooduitgang aan de achterzijde is het dus zelfs vrij entree. Wie ooit in de Goese bioscoop is geweest, heeft historische grond betreden. Onder de cinema bevinden zich eeuwenoude ge welven die herinneren aan de tijd dat er een heus slot stond, slot Ostende. Ge bouwd in de veertiende eeuw, nog voor dat Goes zich vanaf 1405 stad mocht noe men. En het mooie van slot Ostende is dat het nog steeds zo zichtbaar is. Achter het Griekse restaurant staat een onopval lend gepleisterd torentje, dat was van slot Ostende of, zoals rondleider Frank de Klerk zegt, Torenburg. Legendes Tegen de dertig mensen zijn op de eerste speurtocht naar Jacoba van Beieren afge komen. De meesten kennen Jacoba, voor al uit de legendes. Dat zij bijvoorbeeld zo goed kon schieten en, diept De Klerk uit de overlevering op, in één keer tijdens een toernooi een papegaai wist te raken. Het volk aanbad haar. Verhalen vertel- Zo'n dertig mensen zijn in Goes op de eerste speurtocht naar Jacoba van Beieren afgekomen. foto Willem Mieras len dat Jacoba zich daarna ook onder het volk mengde. De Klerk gelooft er niets van. „Een adellijke vrouw mengde zich in die tijd niet onder de gewone bevol- king." Zo zit het vol verzinsels over Jacoba van Beieren, die zo belangrijk zou zijn ge weest voor Goes. De Klerk denkt dat ze nauwelijks in Goes heeft rondgelopen, maar ze heeft de stad in 1417 wel toe stemming gegeven een gracht te maken om zich te kunnen verdedigen. Dat ge beurde met succes tegen Jacoba's eigen leger. De baljuw van Goes moest haar niet. Het gezelschap staat nog naast de voormalige bioscoop, op de parkeerplek van de ABN-Amro. Een eeuwenoude moerbeiboom heeft op dit terrein ge staan, een moerbeiboom die zou zijn ge plant door - jawel - Jacoba van Beieren. In 1929 is die gekapt, weet De Klerk, en delen ervan liggen in het museum van Zuid- en Noord-Beveland. Keurig met pen erbij geschreven dat die stukken van de moerbeiboom van Jacoba zijn. Ze krij gen een mooie plek in het, verbouwde mu seum aan de Zusterstraat, want hoe dan ook, Jacoba van Beieren moet levend ge houden worden. Een vrouw die zoveel mythes met zich meedraagt, verdient een ereplaats in het 600-jarige Goes. Ze krijgt die ook. Oude foto's van 'haar' slot Ostende worden de eerste helft van fe bruari opgehangen aan de Singelstraat. Met boomplantdag, 16 maart, moet de moerbeiboom terugkomen. door Gino van den Broed AXEL - De schilderijenvei kooptentoonstelling va kunstgalerie Aquarius i cultureel centrum De Hall in Axel trok gisteren vei publiek. Tussen de twet en driehonderd belangstel lenden waren op de tea toonstelling afgekomen oi te kijken naar de schilde rijen. De tentoonstelling van d kunstgalerie uit Nieui Vennep kwam gistere! voor de twaalfde keer naa Axel. De reizende galerie treil met de ruim vijf honden schilderijen het hele lam door en komt zo bij 'dj mensen langs'. Gisteren waren in Axel tus sen 12.00 en 17.00 uur dl werken te zien van verschil lende Nederlandse en bui tenlandse kunstenaars. He publiek kwam ook dit kefl weer geïnteresseerd kijka naar al het aangeboden ma teriaal van beginnende a gevorderde kunstenaan dat stond en lag uitgestald in de benedenzaal van Dl Halle. Mensen wandelden land de rijen schilderijen dij een diversiteit aan stijlet lieten zien. Zo waren er on der andere landschapsschil derijen en stillevens, im pressionistische werken a hedendaags moderne schil derijen te zien in alle soor ten en maten. De schilderijen hadden oo erg verschillende onderwer pen. Kleurrijke abstract kunst en ook bijzondei thema's zoals kindere paarden, Parijs, pittoresk stadsbeelden en landscha] pen. Kunstgalerie Aquarius ve werft wereldwijd werk va gevestigde en aankomend kunstenaars en reist daai mee het land door. De gal( rie is overigens geen onb( kende in hi Zeeuws-Vlaamse circuj Eerder stond men al in De Dullaert in Hulst en in hl Terneuzense ScheldetheJ ter. De band Yes you did kreeg zaterdag de Zeeuwse Popprijs voor beste live act. foto Lex de Meester door Maurits Sep VLISSINGEN - Yes you did! Het had de uitroep van de jury geweest kunnen zijn om de band ervan te overtuigen dat ze werkelijk de Zeeuwse Popprijs voor beste live act hebben ge wonnen. Maar het is gewoon de naam van de band. Yes you did, dus; de beste live band van Zee land in 2004. Na een avond vol goede muziek, gespeeld door nog betere muzi kanten, had de jury van de Zeeuwse Popprijzen het begrij pelijkerwijs niet gemakkelijk. Vier bands, vier stijlen, één ni veau: hoog. Eén van de beste edi- tities van het festival en dus één van de moeilijkste beslissingen ooit, stelde voorzitter Kees van Dorst. Het publiek dat tegen negen uur Het Arsenaaltheater in Vlissin- gen binnenliep, werd opge warmd met de relaxte en zonni ge reggae en ska van Tapharhee- jl. Een tienkoppige band, voor zien van blazerssectie en plastic palmbomen. Het publiek liet zich gewillig meevoeren op de aanstekelijke klanken en nam het plezier van de band over. Om een halfuur later overdon derd te worden door de compro misloze speedmetal van Yes you did. De band zorgde voor een enor me tempoversnelling in zowel de muziek als het in- en uitlo pen van de toehoorders. „Arse naal... how the fuck are you???" Nou, goed wel, getuige de vol heid van de zaal. Bij Tapharheejl was het minder druk en dat gold ook bij Void of Air. De intelligente composities klonken volwassen en dat was misschien net het probleem voor het overwegend jongere pu bliek. Britpopbands als Cold- play en Travis trekken er we reldwijd volle zalen mee, maar in Vlissingen ging de voorkeur uit naar stevigere rock. Dat bleek al bij Yes you did en het werd onderstreept toen aan het eind van de avond Floffgirl bezit nam van het podium en de zaal. Rauwe rock op zijn Austra lisch (AC/DC). Ongecompli ceerd maar niet ondoordacht, ra zendsnel maar niet afgeraffeld. De energie vloeide rijkelijk. De blouse ging open, de gitaar in de nek. En dankzij de kortere num mers naar het goede voorbeeld van The Ramones, was Floffgirl in staat een breder beeld te ge ven van het repertoire dan bij voorbeeld de lang(zam)ere num mers van de andere bands. GOES - Het jeugdorkest van de muziekvereniging Euphonia uit Goes heeft zaterdag de derde plaats veroverd op het jaarlijkse jeugdfestival in Schoonhoven. Het muziekgezelschap onder lei ding van Yves Wuyts behaalde 82,5 punten en daarmee brons. De jury was lovend over het Goe se jeugdorkest, omdat, zo stond in het juryrapport, 'met een ge ring aantal mensen toch een zeer volle en volwassen klank werd gebracht'. Tja, en zoek het dan maar eens uit als jury. Het werd dus de on verbiddelijke metal van Yes you did. Op het nippertje, benadruk te Van Dorst. De verschillen waren nooit zo klein geweest. En dus volgde een terecht applaus voor Taphar heejl, Void of Air en Floffgirl, die ook zonder de titel Beste live band Zeeland 2004 ver kunnen komen. Voor Tapharheejl was het trouwens de tweede achter eenvolgende keer dat de band was genomineerd; vorig jaar ging Badly Preserved met de eer aan de haal. Beste cd Stichting Popmuziek Zeeland reikte zaterdagavond nog meer Popprijzen uit. De beste cd van 2004 is gemaakt door de Lama- kettas. De beste website is van Force Feat. De prijs voor het bes te artwork ging naar Catfish. En Ad Boonman van Klomppop, het oudste popfestival van Zee land dat in Ovezande wordt ge houden, kreeg de prijs voor Ver dienste in de Popmuziek in Zee land. door Ali Pankow RENESSE - Omar Ka en zijn Fu- la Band golden als trekpleisters voor de Soirée Africaine, zater dag in het dorpshuis in Renesse. Uiteindelijk werden de initia tiefnemers van dit festijn, per cussiegroep Tak 'N Djola, zelf de topper van de avond. Omar Ka kwam laat op gang, let terlijk en figuurlijk. Hij en zijn groep begonnen hun optreden vijf kwartier later dan afgespro ken, maar dat schijnt 'typisch Afrikaans' te zijn volgens de kenners. Het doelgroep-publiek maakte daar ook geen probleem van en vulde zelf de tijd vrolijk met dans en percussie. De work shops eerder deze dag vooraf gaand aan de Soirée Africaine stimuleerden er ook toe 'het ge leerde in de praktijk te bren gen'. Het eerste deel van het program ma bestond uit presentaties van de deelnemers aan de trainingen Afrikaanse dans, buikdansen en percussie op djembe, doun doun en sabar. Tussentijds liet ook Tak 'N Djola van zich horen. Ar tistiek leider Willem van An- raad en zijn groep bleken duide lijk geïnspireerd door de master class van Ousmane Seye die zij 's middags hadden gevolgd. De opzwepende ritmes van de Zeeuwse percussiegroep klon ken net wat intenser dan an ders. De percussie werd dit keer met meer variatie en durf ge bracht. Bovendien spetterde het plezier van het samen muziek- maken, er vanaf. Het publiek toonde gul zijn enthousiasme ook voor de deelnemers aan de workshop Afrikaanse dans van John Kayongo. De deelneem sters aan de training van Kaouther Sgaier verrasten de toeschouwers dat zij de basis techniek van buikdansen zo snel onder de knie hadden gekregen. Omar Ka. onwetend van deze eu forie door zijn late entree, speel de niet in op de sfeer die toen reeds was ontstaan. Met zijn ly rische teksten vol immens ver langen en besef van de nietig heid van de mens, wist hij aan vankelijk alleen de specifieke kenners te bekoren. Al moet ge zegd dat Bao Cissokho bij meer deren bewondering afdwong met fijnzinnige klanken op de kora, een soort West-Afrikaanse harp. Een belangrijk predikaat voor deze zanger en zijn Fula Band is juist hun veelzijdigheid met de mix van genres als mbalax, funk en reggae. Enerzijds bren gen ze Sahara blues met intieme nummers over de nomadische le vensstijl van de Fulani uit weste lijk Afrika. Anderzijds produ ceert de groep ook een ritmische hartslag met hedendaagse mu- ziekinvloeden. Het biedt de Fu la Band en zijn zanger de moge lijkheid te schakelen tussen uit bundigheid en intimiteit. Verkeerde keus Omar Ka's keus te beginnen met intieme nummers gebaseerd op zijn eigen nomadenjeugd in Se negal bleek niet helemaal geluk kig. Wellicht had de groep er be ter aan gedaan direct met de mo dernere klanken uit het muziek- broeinest Dakar te komen. Zan ger en muzikanten kunnen daar evengoed mee uit de voeten en ze hadden er wellicht wat meer toehoorders mee kunnen boeien. Nu haakten sommigen voortij dig af omdat ze het optreden 'nogal eentonig' vonden. Voor percussieminnend Zeeland was het jaarfestijn van Tak 'N Djola vooral een dag van elkaar terugzien en nieuwe ontmoetin gen, compleet met veel dans- en muziekplezier en een Afrikaans buffet. Omar Ka trad zaterdag op in het dorpshuis van Renesse. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 28