Organisatie NK krijgt vervolg Biljarter John Tijssens kan weer lachen e vttr SllS PZC Van Liere wl! vooral genieten op de motor Vier ruiters aan kop in dressuurcompetitie Prins Carnaval verricht de aftrap cd 24 Tevreden gezichten tijdens titelstrijd zwemmen in Vrijburgbad Zeeuwse jeugd niet op podium Schaatsers matig op dreef bij NK voor veteranen RUGNUMMER Beide doelen Bakvissen Scherp maandag 31 januari 2005 Opperste concentratie voor de start, bij één van de deelneemsters aan het NK jeugd in het Vrijburgbad. door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Het bejaarde echtpaar strompelt iets voor ne gen uur nietsvermoedend het Vrijburgbad binnen, de tas met zwemspullen stevig in de hand. Nog geen minuut later staan ze weer buiten en begint het gekib bel. De wekelijkse baantjes kun nen ze deze zondagochtend niet trekken en dus stappen ze teleur gesteld weer terug op de fiets, In het zwembad is geen ruimte, om dat het Nederlands jeugdkam- VLISSINGEN - De Zeeuwse af vaardiging wist afgelopen week einde tijdens het Nederlands kampioenschap niet één medail le in de wacht te slepen. De bes te klassering kwam op naam van Jacqueline Boonman. De zwemster van De Bevelanders uit Kapelle eindigde bij de junio ren 2 tijdens de 100 meter vlin derslag op de vierde plaats. Ook Roderick van Doeselaar van ZC Koewacht (twee vijfde plaatsen), Alex Eversdijk van De Bruinvis uit Sas van Gent (twee zesde plaatsen), Robert van de Linden van De Schelde uit Terneuzen (zesde) en zijn clubgenoot. Lorenzo van Poele (zevende) konden met een rede lijk tevreden gevoel terugblik ken op het NK jeugd. In het Vrijburgbad werd door twee teams van De Columbiaan uit Voorhout een Nederlands re cord gezwommen. Eerst was er een record op de 4x100 meter vrij voor meisjes-junioren en gis termiddag volgde een nieuwe snelste tijd op de 4x100 meter wisselslag, wederom bij de meis jes-junioren. Opmerkelijk was de finish bij de tweede serie van de 100 me ter rugslag voor meisjes-junio ren 1. Miranda Nijenhuis (De Columbiaan) en Inge Arts (Noord-Limburg) eindigden in exact dezelfde tijd (1.11.38) op de eerste plaats. pioenschap zwemmen het hele weekeinde prioriteit nummer één is. Om klokslag negen uur barst de derde en laatste dag van het NK junioren los. Bas van Houwelin- gen is de eerste Zeeuw die zich in het water stort en de zwem mer van De Schelde uit Terneu zen komt in zijn serie tot de vier de tijd. Zijn streekgenoot Rode- riek van Doeselaar van ZC Koe wacht komt een serie later in ac tie en is met 1.01.75 bijna twee seconden sneller dan Van Hou- welingen. Een plaats op het po dium bij de 100 meter vrije slag levert het echter net niet op, want Van Doeselaar ziet vier zwemmers een betere tijd neer zetten. De sfeer waarin de junioren een medaille proberen te bemachti gen, moet haast wel stimulerend werken. Het Vrijburgbad is tot de nok toe gevuld met zwem mers, zwemsters, trainers, ouders en andere belangstellen den, die zich tijdens iedere serie luidkeels laten horen. Voor de start schuifelen de zwemmers ze nuwachtig heen en weer op het startblok. De tenen worden om de rand gekruld, de brilletjes on dergaan nog even een laatste in spectie en het is wachten op het startsein. Wie vervolgens op de eerste rij zit, heeft pech. Want de spetters vliegen om de oren. Juniorenrecords Een nieuwe Pieter van den Hoo- genband is zo op het eerste ge zicht niet te ontdekken. De meervoudig olympische medail lewinnaar heeft nog altijd meer dere juniorenrecords op zijn naam staan. De snelste tijd op de 100 meter vrij (50.96 secon den) stamt uit 1994, door Van den Hoogenband neergezet in Dordrecht. Nu, elf jaar later, is de winnende tijd bij de oudste junioren 53.12, gerealiseerd door Ricardo Kombrink van Widex GZC. De recordtijd van Van den Hoogenband lijkt voor lopig dus nog te blijven staan. Ook Sander van Nieuwenhuij- zen komt in het Vrijburgbad in actie, hoewel hij net een week ziekte achter de rug heeft. Toch wil de zwemmer van De Storm vogel koste wat kost meedoen, want een NK dat is georgani seerd door je eigen vereniging laat je niet zomaar schieten. Nadat de jongens veertien series hebben afgewerkt, wordt het zwembad het domein van de meisjes. De videocamera's langs het bad registreren alles, de foto toestellen blijven flitsen en de tussentijden in het 25-meterbad worden nauwkeurig genoteerd. Jakob Koster kijkt het allemaal belangstellend aan. De inwoner van Drenthe heeft vrijdag ruim drie uur gereden en verblijft al drie dagen in een vakantiehuisje in de buurt van Zoutelande. Kos ter kijkt met speciale aandacht naar de verrichtingen van de zwemmers van ZPC Hoogeveen, waar zijn vrouw trainster is en zijn kinderen actief zijn. „Ik ga altijd mee naar de wedstrijden, want anders zou ik het niet vol houden", vertelt Koster. „Dan zou ik heel wat dagen per jaar alleen thuis zitten en dat is niks voor mij." Over de organisatie in het op de grens van Vlissingen en Middel burg gelegen zwembad is hij ui termate te spreken. „De con structie dat twee gemeenten zo samenwerken, is in mijn ogen uniek", zegt de Drent. „Dat zou bij ons nooit kunnen. De afgelo pen dagen heb ik hier geen wan- ldank gehoord. Het is perfect ge regeld en dat heb ik bij andere kampioenschappen ook wel eens anders meegemaakt." Het gevoel dat het NK jeugd pri ma verloopt, overheerst ook bij de organisatie. „Er zijn natuur lijk altijd wat zaken die even aangestuurd moeten worden", erkent Jeroen Dellebeke. „Maar over het algemeen verloopt dit vlekkeloos. We hebben hier 95 vrijwilligers rondlopen, waar van zestig van De Stormvogel. foto Lex de Meester Met de elektronische tijdwaarne ming hebben we ook geen enkel probleem gehad. Voor de zeker heid worden alle tijden ook nog handmatig geklókt, maar dat dient enkel als back-up." Kleine aanpassingen Volgens Dellebeke is het organi seren van een dergelijk groot evenement voor herhaling vat baar. „Met wat kleine aanpassin gen hier en daar moeten we het dan perfect laten verlopen. We hebben dit met een enthousiaste groep vrijwilligers neergezet en dit is zeker niet de laatste keer dat we zoiets doen." door Bauke Boersma GOES - Uit de gemoedstoe stand van podiumgangers valt doorgaans de exacte verdeling van de buit af te lezen. Maar na de finale van de 125 cc natio naal was het zaterdagavond in de Zeelandhallen makkelijk om in verwarring te raken. De uit bundige blijdschap van Joeri van Liere deed immers vermoe den dat de Kapellenaar de fraai ste bos ruikers had ontvangen, in werkelijkheid moest hij op het Goese motorsportevenement Dave de Jonge (Heinkenszand) en Gregory de Nooijer (Vlissin gen) voor laten gaan. Joeri van Liere nam vóór en na de huldiging gretig de ene na de andere felicitatie in ontvangst, schudde handen tot zijn arm er lam van werd, maar bleef tot ver na afloop van de finale 125 cc stralen. En nadat hij zijn ver haal had verteld, wekte zijn uit stekende humeur ineens ook geen verwondering meer. „Een half jaar geleden had ik het eigenlijk wel een beetje ge had met de motorsport", sprak de Kapellenaar met glunderen de ogen en een brede glimlach Op zijn gezicht. „Mijn prestaties waren al een tijd heel matig, het ging gewoon niet lekker meer. Toen heb ik er een punt achter gezet. Ik wilde rust, me bezin nen op wat ik eigenlijk wilde." Vooruitlopend op een mogelijk definitief einde van zijn motor sportloopbaan verkocht Joeri van Liere zelfs zijn motorfiets. „Ik taalde er ook helemaal niet naar, ik heb echt een half jaar niet op zo'n ding gezeten." Maar het bloed kroop bij de Ka pellenaar waar het niet gaan kon. Met de Indoorcross in de Zeelandhallen in aantocht, kreeg Van Liere de kriebels. „Het leek me schitterend hier weer te rijden. Volle bak, vrien den en bekenden op de tribune, prachtig. Toen besloot ik ge woon maar mee te gaan doen." Al was er natuurlijk wel een pro bleempje. „Inderdaad", lachte Joeri van Liere, „ik had geen mo tor. Maar ik heb mijn verkochte exemplaar speciaal voor deze ge legenheid teruggeleend. Hij is in middels wel wat anders afge steld dan ik gewend was. Het voelde dan ook niet direct als vanouds toen ik er weer opstap te. En tijdens de finale ging ook nog eens de rem kapot na een aanvaring met een andere rij der. Maar al met al ging het hart stikke lekker." Zo lekker zelfs, dat de Kapelle naar vastbesloten is het niet bij een eenmalig optreden in Goes te laten. „Ik ga er weer voor", klonk het strijdlustig. „Binnen kort heb ik weer een eigen mo tor en ga ik mijn races weer rij den. Al zal ik dat vooralsnog niet al te ambitieus doen, hooi', Ik wil nu eerst vooral genieten." Zaterdagavond deed hij dat in elk geval volop. En dat kon niet gezegd worden van Gregory de Nooijer. De Vlissinger werd tweede achter Dave de Jonge en had daar goed de smoor over in. „Ik kwam hier alleen voor de overwinning en het is me niet ge lukt die te pakken", sprak De Nooijer met een gezicht als een oorwurm. „Dat frustreert me, met de tweede plaats kan ik echt niet blij zijn." Nerveus De reden waarom hij Dave de Jonge geen moment kon bedrei gen, laat staan kloppen, was raadselachtig en begrijpelijk te gelijkertijd. „Ik doe al zo lang mee aan dit evenement, dat het eigenlijk niet meer zou mogen gebeuren", legde De Nooijer uit. „Maar ik was enorm nerveus^ Zo'n volle hal, familie en vrien den die speciaal voor mij zijn ge komen, door dat alles was ik ze nuwachtig. Daardoor maakte ik foutjes. En voor ik het wist was Dave de Jonge al veel te ver weg. Dan baal je, maar je moet je hoofd er wel bij houden om die tweede plaats veilig te stel len. Dat lukte, maar nogmaals, echt blij ben ik er niet mee." De Jonge leek ook al niet echt verheugd. Al zal hij zijn blijd schap over zijn eerste zege ooit tijdens de Indoorcross in Goes wellicht onderdrukt hebben. Nu straalde de motorcrosser uit Heinkenszand een tegen lichte arrogantie aanleunende trots uit. „Een makkie, maar ik had niet anders verwacht." door Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - In een spannend duel toonde Carola Paauwe zich met My Dream de beste in de klasse Z2 van de Ra- bo Top dressuurcompetitie. In manege De Eendracht in Vrou wenpolder eiste Wilma Salm met Living Legend de zege in de Z1 voor zich op. Dit duo vormt samen met Mario van Enige en Jessica Nijpjes het leidende kwartet in de voorlopige rang schikking van de wedstrijdserie. In de klasse Z2 dreef de eerste starter, Lucie Louws, de span ning direct op. De Middelburgse amazone stuurde de ruin Lars naar een score van 65.33 pro cent. Niets leek een zege van de combinatie in de weg te staan. Maar Carola Paauwe, die als laatste startte, besliste de wed strijd toch nog in haar voordeel. Met haar hengst My Dream over trof ze de score van Lucy Louws met een half procentje. Goede kopgroep Jurylid Margo Bosch, wiens be oordelingen opvallend dicht bij die van haar collega Joke Moret lagen: „In de Z2 kregen we een zeer goede kopgroep te beoorde len. Toch onderscheidden Lucy Louws en Carola Paauwe zich. Lucy heeft met Lars veel pro gressie gemaakt. Ik had haar op gelijke hoogte staan met Carola. Maar Joke gaf Carola een paar puntjes meer. Daar kan ik mij in vinden. Carola reed de hengst netjes opwaarts en goed vooruit. Ze maakte wat foutjes en mis schien heb ik die haar iets zwaarder aangerekend dan Jo ke. Vandaar het verschil." Beide juryleden waren minder te spreken over de verrichtingen in de Zl. Niet zo gek. Slechts drie combinaties scoorden een voldoende voor een winstpunt (60 procent). Bosch: „Het meren deel verliest de basis uit het oog. Het fundament voor een goede proef is het naar voren rijden van je paard, met de hals goed op lengte en met de juiste aan leuning. De meeste ruiters rij den de paarden te veel op de hand. Die gaan daardoor op hun kop lopen en kunnen dan onmo gelijk goed voorwaarts lopen." Die kritiek sloeg niet op Wilma Salm. De amazone uit Yerseke toonde zich superieur ten op zichte van de rest van het deelne mersveld. Enkele maanden te rug stuurde Salm haar hengst Living Legend in de klasse M2 nog naar de Zeeuwse outdoorti- tel. Met een score van 67.83 gaf ze nu in de Z1 haarmet goud omrande visitekaartje af. De 14-jarige amazone stelde tevens haar kandidatuur voor de in- doortitel, die zaterdag in Hei kant wordt vergeven. Maar Salm blijft bescheiden: „Het gaat wel goed. Zo'n zege als van daag is goed voor het vertrou wen. Maar iedere wedstrijd is anders. Dus moet ik afwachten wat het zaterdag wordt." Voor Jessica Nijpjes was 66,66 procent ruim voldoende voor de tweede stek. Iris Verhagen lever de met Westveer's Heidy een goede prestatie. De amazone uit Wemeldinge kreeg de merrie elf dagen geleden voor het eerst on der het zadel en reed met 60.50 procent naar de derde plaats. Niet ingespeeld „Heidy is een fijn paard", sprak Iris Verhagen naderhand. „Ze heeft goede bewegingen in huis, Maar we zijn nog niet helemaal op elkaar ingespeeld. Logisch, inelf dagen tijd vorm je nog geen geweldige combinatie, Maar voor de toekomst zie ik het met haar beslist wel zitten," TECHENDORF - De Zeeuwse schaatsers die zaterdag op de Oostenrijkse Weissensee meede den aan het Nederlands kam pioenschap voor veteranen, heb ben geen potten kunnen breken. Flip Salomé was van hen de bes te en werd 26e in een veld van 111 schaatsers. De Bressiaandö voltooide de 80 kilometer in 2 uur, 13 minuten en 24 seconden! Hij moest Jean-Luc Ostyn, zijn ploeggenoot van team Fiets Sport Center Cijsouw, voor la; ten gaan. De Belg werd elfde in 2.13.14. Peter van Waes uit Aai11 denburg werd 77e. Piet van den Aarssen uit Burgh-Haamsteq vond zichzelf in de eindklassfr ring terug op de 85e plaats, Kees Cijsouw uit Groede hield er op de Weissensee een hoog ge middelde (38,33 kilometer pet uur) op na, maar moest de strijd na drie ronden staken. René van der Meulen (Kampen) werd Nederlands kampioen. door Frits Bakker Wat een kreet was dat van John Tijssens, ver voordat zijn laatste bal in de halve finale van de Masters had gecaramboleerd. De hand om hoog en juichen maar, bij een staande ovatie van het publiek. Tijssens, altijd wel goed voor een relle tje, heeft in biljartland veel vrienden, maar niet bij de bond. Dat komt om dat de Brabantse biljarter het hart op de tong heeft en niet zo hard weg loopt met de bobo's. Heel vaak heeft hij gelijk, zoals ook nu weer. Tijssens claimde een wildcard voor het wereld bekertoernooi in Sluiskil, omdat hij daar volgens de klassementen alle recht op heeft. Hij kreeg hem niet en werd opge scheept met een vage verklaring. Ray mond Burgman, zaterdagavond zijn tegenstander in de Masters, kreeg hem wel. En dat werd dus een heerlij ke prestigepartij. Tijssens won gedecideerd, met 3-0. Hij veegde zijn rivaal in de laatste set zelfs van het biljart met 15-0 in twee beurten, met een onnavolgbare serie Eindelijk, het is voor elkaar. Goesenaar Carl Lucassen heeft van de Nederlandse Dartsfe deratie een heuse bond weten te maken. Dat was nodig om voor taan door sportkoepel NOCNSF serieus te worden genomen, zo wist Lucassen, die sinds enige maanden voorzitter is van de voormalige federatie en de huidi ge bond. De laatste stap in het omvor mingsproces was de onderteke ning van een officiële akte bij een notariskantoor in Venlo. Dat be drijf bracht vervolgens voor de medewerking een ludiek bedrag in euro's in rekening: 180. Inder daad, een magisch getal in de dartssport. van dertien. Als dat geen bewijs van zijn gelijk was. Daarom ging die kreet natuurlijk door heel de zaal. Wat was er nou mooier dan winnen van Burgman Tijssens: „Ik was erop gebrand, meer dan ooit. Maar wat ik ook doe, wat ik ook win, ik krijg toch nooit erkenning van de bond. Ik had die wildcard voor Sluiskil moeten krijgen, niet Burg- Jean Philip Becht beleefde zaterdag een merkwaardige middag met zijn ploeg Kozakken Boys. In het thuis duel met Marken zorgde Becht met zijn vijfde treffer van dit seizoen na zeven minuten al voor een 1-0-voor- sprong'. De verdediger uit Terneuzen zorgde er na ruim een halfuur echter ook voor dat de laaggeklasseerde be zoekers weer gelijk kwamen, door' een voorzet achter zijn eigen doelman te tikken (1-1). Kozakken Boys kwam via Raoul He- nar weliswaar weer op voorsprong, maar nadat Marken gelijk had ge maakt, pakten de bezoekers in de laat ste minuut ook nog verrassend de overwinning. Kozakken Boys zag de achterstand op koploper ASWH daar door weer groeien naar zeven punten. Show en entertainment, het zal wel bij de wereld van de motorsport horen. Maar of de bijna 3000 toe schouwers in de Zeelandhallen er nu zo op zaten te wachten? Niet echt, zo leek het zaterdagavond. Vlak voor dé finale van de avond, die van de Dutch Open, mocht een tiental meisjes het publiek proberen te vermaken. De pu bers, de hele avond al actief als cheer leaders bij de starts en huldigingen van de diverse klassen, dansten en lie ten de heupen wiegen dat het een lie ve lust was. Maar ze kregen amper res ponse vanaf de tribunes, waar de fans vooral verveeld om zich heen keken. Tót het einde van de act, toen de mei den zich plots languit op de grond lie ten vallen en zo enkele seconden ble ven liggen. „Zo, en nu die motoren er overheen", reageerde een toeschou wer, die dolblij was dat de voorstel ling eindelijk teneinde was. En hij kreeg subiet bijval van zijn buurman: „Ja, dan zien we die bakvissen vol gend jaar in elk geval niet terug." man. En heb je het publiek gezien? Ze waren allemaal voor mij. Dat willen ze bij de bond niet zien. Of het nu op een WK is, op de Masters of in de worldcup: ik ben een publiekspeler. Ik kan stunten op elk toernooi waar ik mag spelen." Biljarten is je leven. Toch roep je heel vaak: ik ga stoppen, ik ben afgeknapt op de bond. Tijssens: „Het is ook om moedeloos van te worden. Ik investeer heel veel in biljarten, maar het betaalt zich niet terug. Ik heb geen privé-sponsor, zoals veel topspelers. Wat ik kan win nen,~is meegenomen, maar er moet al tijd geld bij. Daarom is het zo oneer lijk dat ze me nu weer passeren. Het WK in Lugo komt eraan. Ik wil me heel graag plaatsen, als ik de kans maar krijg." Maar je hebt het nog altijd in eigen hand. De Masters is geslaagd.en je komt toch ook zonde wildcard naar Sluiskil Tijssens: „Ja, ik kom in elk geval. Wat er ook gespeeld heeft vooraf. En zoals ik nu in vorm ben, kan ik er heel ver komen. Ik zal aan het biljart laten zien wat ik kan, al het andere moet ik nu van me afzetten." GOES - Of er een rechtstreeks verband is, zal wel nooit duidelijk worden. Maar feit is dat Prins Carnaval de voetbal lers van Robur gistermiddag niet tot grootse daden kon inspireren. De Goese club had een overwinning tegen Hans- weertse Boys nodig om serieus mee te blijven tellen in de strijd om het kampioenschap van de vijfde klasse B, maar moest de koploper een 2-3-overwinning toestaan. Ondanks, of misschien wel dankzij, de door Prins Carnaval ver richtte aftrap. foto Willem Mieras Hij moet van tevoren hebben gewe ten dat Kloetinge- Oostkapelle een Zeeuwse derby is, waarbij het er af en toe niet al te zachtzinnig aan toe gaat. Dus was scheidsrechter Klerks uit Waalwijk zaterdag vanaf de eerste minuut scherp. Hij wilde overal kort op zitten, maar als arbiter kun je dat ook te letterlijk nemen. Luttele secon den na de aftrap opende Kloetin- ge-middenvelder Niels Kole naar rechts, maar Klerks stond een paar meter verderop precies in de baan van de pass. Het spel ging gewoon ver der, maar het zou niet bij die ene vol treffer blijven. Want zo'n 25 minuten later keek Klerks naar een verdedigen de actie van Oostkapelle en zag de bal recht op zijn gezicht afkomen. Na de knal tegen zijn hoofd oogde de Bra bander even groggy, maar de behande ling met een natte spons deed wonde ren. De wedstrijd werd vervolgd alsof er niets aan de hand was en Klerks had zichtbaar geleerd van de twee in cidenten. Wijselijk bleef hij in het res tant van het duel maar iets verder van de bal vandaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24