IRA neemt wapens weer op [rakezen jubelend naar stembus PvdA heeft nieuw beginselmanifest kerncentrale Mol arenlang onveilig oor personeel finaal in achtbaan lijkt toch te lang Dertiende dode tsunami-ramp Jubilerende koningin vandaag 67 jaar Yes you did! beste Kloetinge gaat aan de leiding ormaal verloop verkiezingen ondanks intimidatie en bomaanslagen Verdonk tegen legalisatie illegalen onze redactie buitenland 1GDAD - Terreur, intimi- tie, bomaanslagen en lorden hebben miljoenen ikezen er gisteren niet weerhouden voor het rst sinds vijftig jaar naar stembus te gaan. Over (algemeen zijn de verkie- igen volgens internationa- dormen verlopen deelde een team internatio- [e verkiezingsdeskundigen gis teravond mee. De uitslag wordt over een week verwacht. De sjiieten, die 60 procent van de bevolking vormen, zijn de ge doodverfde winnaars. Minstens 35 mensen, onder wie acht zelf moordenaars, stierven en meer dan honderd Irakezen raakten gewond bij aanslagen. Het ge weld concentreerde zich in en rond de hoofdstad Bagdad. De meeste aanslagen zijn opgeëist door de groep van Al Zarqawi. Premier Allawi prees de moed van zijn landgenoten. „Voor het eerst bepalen de Irakezen zelf hun lot", zei hij. Zijn minister van Binnenlandse Zaken zei te denken dat de buitenlandse troe pen zijn land binnen anderhalf jaar kunnen verlaten. „Ik denk dat we dan op eigen benen kun nen staan", zei hij. De Ameri kaanse president Bush zei 'de stem van de vrijheid te hebben gehoord'. Hij had het over een klinkend succes. Zijn minister van Buitenlandse Zaken, Rice, was voorzichtiger: „De intimida tie door opstandelingen heeft geen succes gehad, maar er is nog veel te doen." De meeste Irakezen lieten zich niet intimideren. Volgens een of ficiële opgave ging 60 procent naar de stemlokalen, die veelal in vestingen waren veranderd. Vooral sjiieten en Koerden maakten massaal gebruik van de mogelijkheid hun stem uit te brengen. De soennitische min derheid, daartoe opgeroepen door hun leiding, bleef in groten getale weg. Rond 14,2 miljoen Irakezen had den de mogelijkheid om voor het eerst sinds de dictatuur van Saddam Hoessein in vrijheid een parlement te kiezen. Zij ko zen uit meer dan honderd lijsten 275 afgevaardigden voor de Na tionale Vergadering. Oktober De Nationale Vergadering kiest een driehoofdig presidium, dat een premier aanwijst. Verder moet deze vergadering een nieuw grondwet opstellen waar over het volk zich naar verwach ting in oktober mag uitspreken. Uit vrees voor aanslagen waren alle grensovergangen en het vliegveld van Bagdad gesloten, ook was het de bevolking verbo den met de auto de weg op te gaan. Desondanks heerste er in grote delen van het land een feestelijke stemming. Sommige kiezers kwam op krukken, ande ren hadden vele kilometers moe ten lopen. Velen hadden proble men met de ingewikkelde kies lijsten, maar miljoenen Irakezen wisten ondanks alles de weg naar de stemlokalen te vinden. Velen juichten nadat zij hun stem hadden uitgebracht. GPD pagina 5 op patrouille in Bagdad akse vrouwen wachten op hun beurt om hun stem uit te brengen in de zuidelijke stad Basra. ar Raymond de Frel foto Toby Melville/RTR DE - De vijftienjarige Rob- Goossens uit Eede is er niet jeslaagd om 24 uur achter el- ii' rondjes te draaien in een ilbaan. In attractiepark Ierland in het Noord-Lim- :gse Sevenum haakte hij za- na tweeënhalf uur af. bbin deed met zeven andere geren uit Nederland, België iDuitsland mee aan de acht- tnstunt. „Het bleek gewoon- niet te doen", reageerde bbins moeder Ingrid Goos- gisteren op de terugweg ir Eede. Goossens deed het wrd voor haar zoon, die uitge- 'op de achterbank van de au- !ag te slapen. „Aanvankelijk 'en ze na ieder uur een kwar- pauze krijgen, maar dat bleek bij aankomst opeens een kwartier per anderhalf uur te zijn. Na tweeënhalf uur werd Robbin misselijk en is met vier anderen gestopt. Het ging echt niet meer. Hij zag erg wit en het werd op een gegeven moment ook even zwart voor zijn ogen." Na een paar uur besloot de orga nisatie over te gaan op een on derbreking van vijftien minuten per halfuur. Robin bleef de overige drie fana tiekelingen, die de finish wel haalden, de hele nacht aanmoe digen en zo nu en dan reed de achtbaanfanaat zelf ook nog een rondje mee. „Zijn hobby gaat ge woon verder, hij is nog steeds hartstikke gek van pretparken. Hij is erg blij dat hij heeft mee gedaan, want hij heeft er leuke contacten aan overgehouden", aldus zijn moeder. Ierse premier zou inlichtingen hebben over radicaliseren terreurbeweging [onze redactie buitenland )L - In de kerncentrale van Belgische Mol, vlakbij de as met Nederland, is in de ja- negentig een loopje geno- ii met veiligheidsmaatrege- Daar zijn honderden mede- fkers van onderaannemers, ils schoonmaakbedrijven, het chtoffer van geworden. getuigden vier anonieme Werknemers van de centrale leravond in het programma anderen NV van de Vlaamse ilieke televisiezender VRT. is nog onduidelijk hoeveel ieiiandse personeelsleden I onderaannemers aan te ho- istralingsrisico's zouden zijn iotgesteld. Werknemers kre- volgens de oud-werknemers eoldoende beschermende kle- of moesten te lang werken met een te hoge Ook moesten zij zich aan het einde van hun werkdag vaak douchen met radioactief besmet water. Volgens de vier ex-werknemers zijn veel colle ga's en medewerkers van onder aannemers door de straling in middels overleden aan kanker of kampen zij nu met de ziekte. De vakbonden zouden een oogje toe hebben geknepen bij het na leven van de veiligheidsvoor schriften om de werkgelegen heid in de economisch achterge stelde regio rond Mol niet op het spel te zetten. Algemeen directeur Govaerts van exploitant van de kerncen trale SCK zei dat de klachten van de vroegere medewerkers zwaar overtrokken zijn. De cen trale in Mol gaat in 2015 dicht. De eerste regering-Verhofstadt nam enkele jaren geleden onder druk van de toenmalige groene coalitiepartners het besluit om de kerncentrales in België gelei delijk te sluiten. ANP van onze redactie buitenland DUBLIN - De Noord-Ierse ter reurbeweging IRA is van plan de wapens weer op te nemen. Ook is de IRA bezig met een campagne om nieuwe leden te ronselen onder jongeren in zo wel Ierland als het onder Brits gezag vallende Noord-Ierland (Ulster). Dat berichtte de Ierse krant Irish Independent gisteren op ge zag van 'hooggeplaatste bron nen'. Volgens die bronnen heeft de veiligheidsdienst premier Ahern in de eerste week van dit jaar op de hoogte gesteld van de plannen van de IRA. De dienst zouden hem ook hebben gezegd dat de IRA verantwoordelijk is voor de bankroof in Belfast, waarbij vorige maand ruim 38 miljoen euro werd buitgemaakt. Gerry Adams Volgens het inlichtingendossier dat Ahern zou hebben ontvan gen, hebben ook Gerry Adams en Martin McGuiness, de leiders van de aan de IRA gelieerde poli tieke partij Sinn Fein, deelgeno men aan het overleg over een be- DEN HAAG - Het officiële aan tal Nederlandse dodelijke slacht offers van de tsunami in Azië is zaterdag verhoogd van twaalf naar dertien. Dat heeft het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag laten weten. Over de identiteit van de der tiende dode worden geen mede delingen gedaan. Het slachtof fer viel in Thailand en stond op de lijst van vermisten van wie ze ker is dat zij op het moment van de ramp in het gebied waren. Daar staan nu nog ruim 25 na men op. Ongeveer tien mensen van wie alleen duidelijk is dat zij in de regio waren, zijn nog niet getra ceerd. ANP perkte hervatting van de 'oor log'. Zij zouden zo een nieuwe splitsing binnen de terreurbewe ging willen voorkomen. De informatie heeft Ahern vol gens de bronnen van de Irish In dependent 'diep verontrust'. De Ierse premier en zijn Britse colle ga Blair proberen de laatste tijd juist koortsachtig Sinn Fein en de belangrijkste protestantse partij DUP weer om de tafel te krijgen om een definitieve rege ling voor Noord-Ierland te be werkstelligen. De premier zou ook vooral ge schrokken zijn van berichten over een nieuwe manier van straffen die de IRA in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast zou toepassen, waarbij jongeren door beide handpalmen worden geschoten. Deze methode wordt 'Padre Pio' genoemd, een verwijzing naar de verwondingen van Jezus na zijn kruisiging. ANP Koningin Beatrix wordt vandaag 67 jaar. door Barenda Grutterink DEN HAAG - Koningin Beatrix wordt vandaag 67. Waag het als journalist niet haar te vragen of zij denkt aan stoppen, want daar houdt de majesteit niet zo van. Eén keer liet zij echter aan de media doorschemeren dat zij Willem-Alexander en Maxima nog zo lang mogelijk de tijd wil gunnen voor elkaar. Zij maakt op derden ook nog to taal niet de indruk genoeg te hebben van haar functie. Haar energie dwingt alom respect af. Dit jaar gaat de oma van drie, en als het goed gaat in de zomer van vijf, kleinkinderen zelfs in de versnelling: haar zilveren ju bileum bezorgt haar immers een drukke tijd. Tijdens het staatsbezoek aan Thailand, een jaar geleden, liet zij merken niet uitgesproken happig te zijn op allerlei festivi teiten, maar inmiddels staat er een heel programma op stapel, dat niet alleen feestelijk, maar De publieksprijs was voor Taphareejl (foto), maar de jury oordeelde dat Yes you did! de beste Zeeuwse live act is van 2004. In het Arse naaltheater in Vlissingen werden zaterdagavond de Zeeuwse Popprijzen uitge reikt. Naast Yes you did! .en Taphareejl streden Void of Air en Floffgirl om de eer. De jury had het moei lijk; cle ver schillen waren f*f] klein. Kloetinge heeft de leiding genomen in de eerste klas se C van het zaterdagvoet bal. De Bevelandse ploeg won zelf met 2-0 van Oost- kapelle en zag concurrent GJS wederom punten ver spelen. In de hoofdklasse A won Hoek simpel van Noordwijk: 0-2. De Zeeuws- Vlamingen staan nu in de fh subtop. Varia: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 5; Gezondheid: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 1112 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19,21,22, 23 en 24 door Hans van Soest DELFT - De Partij van de Ar beid heeft een nieuw beginsel programma. Voortaan ijvert de partij er niet meer naar zo veel mogelijk macht bij de overheid neer te leggen. Verantwoorde lijkheid kan ook aan het be drijfsleven of de burgers wor den overgelaten. De partijleden namen het nieu we programma aan tijdens een congres in Delft zaterdag. Het somt in hoofdlijnen op waar de partij voor staat en dient als lei draad bij het opstellen van ver kiezingsprogramma's. Het vorige beginselprogramma dateert uit 1977. Hoewel de par tij het al jaren als een dode let ter beschouwde, lukte het eer der niet een meerderheid van de leden in te laten stemmen met een nieuw program. Op het congres benadrukte par tijvoorzitter Koole dat publieke voorzieningen wat de PvdA be treft weliswaar niet per se door de overheid hoeven te worden aangeboden, maar dat de huidi ge marktwerking in de gezond heidszorg hem niet aanstaat. Volgens Koole is er nu wel meer keuzevrijheid om van verzeke raar te wisselen, maar niet meer zekerheid voor de burger. Partijleider Bos haalde in zijn toespraak uit naar het kabinet. Volgens hem legt het kabinet te eenzijdig de nadruk op de eigen verantwoordelijkheid van de mensen. „Er is niets mis met ei gen verantwoordelijkheid, maar wel met de willekeur waarmee het kabinet dat begrip hanteert. Wel voor mensen die afhanke lijk zijn van een uitkering, maar niet voor mensen met hoge pen sioenen en met onevenredig veel hypotheekrente-aftrek." GPD pagina 3 afscheid van oud links (Advertentie) mm foto Marcel Antonisse/ANP op degelijk-Hollandse wijze ook 'inhoudelijk' moet zijn. Twaalf prövinciebezoeken, een tripje naar de Antillen, een bijeen komst in de Ridderzaal op de zich verder in Scheveningen af spelende Koninginnedag, een congres over staatsrecht, een in terreligieuze bijeenkomst, een vrijwilligersevenement, een rege ringsdiner, een hoogcultureel feestje op de Dam en een naar het zich laat aanzien wat popu lairder evenement op het Malie veld. ANP O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toesremming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). lU per kwartaal met automatische incasso 58,00). D per jaar met automatische incasso 222,50). Handtekening: - ^Sti^jinfBti0rsóönsn'eievéns,' Kijk' npwAvprc.nl/abonneren.iiel pialis 0800 - 0231231 at sUiuriln/ehonnoar. PZG; afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, MBO WB Goes "711688"555530 het alfabet van Zeeland Bewolkt jevvoIkt en vooral later vanmiddag en ranavond wat regen. Vrij krachtige wes- snwind. Maxima meest rond 8 graden. ,7e jaargang no. 25 landag 31 januari 2005 inummer 1,25 Minister Verdonk van Vreemdelingenzaken probeert via de Europese Unie een stokje te steken voor een Spaanse maatregel, waardoor meer dan achthonderdduizend ille gale werknemers in één klap een werk- en verblijfsvergun ning krijgen. „Zoiets heeft consequenties voor de rest van Europa", zei zij zaterdag na overleg met haar collega's in Luxemburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1