Van Lieren: nog drie jaar te gaan PZC 'eter Leko lost Nys heeft felbegeerde regenboogtrui >elofte eindelijk in De Bruijn doet Jaspers even pijn ZEELANDHALLEN GOES dressuurruiter toont potentie op Jumping Amsterdam 17 Capriati onder het mes Vieberg wint bij ipringruiters Serena Williams terug op de troon Okken snel op 800 meter Robert Hunter wint GP Doha Miller jaagt op medaillerecord Melchers sprint naar brons E MODELBOUWSHOW NEDERLANDS GROOTSTE -ISl-13 ii door Koen de Vries MSTERDAM - Echte wereld toppers dressuur zoals Edward en Lingh zijn ze nog niet. oaar de huldigingsceremonie oor wereldtoppers hebben ze al binder de knie. Toen zaterdag- li niddag de eerste tonen van het rilhelmus voor de winnaars m Jumping Amsterdam door le RAI schetterden, sprongen dertien van de vijftien paarden in schrik alle kanten op. De ongste ruiter en het jongste taard, Laurens van Lieren (23) tn Hexagon's OUright (7), ble- en echter rustig staan, fan Lieren en Ollright eindig- den met hun dertiende plaats peliswaar in de achterhoede -an de kür op muziek, de status i ran topper in de wereld van de i dansende paarden zit er aan te ;omen. 1 Selfs de als superkritisch be- ;endstaande Sjef Janssen, de 2 lartner van Anky van Grunsven sinds kort Nederlands dres- lurbondscoach, had mooie poorden voor de combinatie an stal Hexagon uit Schore: Hij begint pas en is al een heel nnd. Het is nu een kwestie van ;oed door blijven trainen en aan ceel internationale wedstrijden I needoen. Nog een jaar of drie ij n dan kan Van Lieren zich me en met de besten." letzelfde is ongeveer van toe- lassing op Van Lierens stalge- noot Thamar Zweistra. Vorig maandag 31 januari 2005 AMSTERDAM - Lars Nieberg heeft gisteren bij Jumping Am sterdam de wereldbekerwed strijd voor springruiters gewon- )e Duitser behaalde het succes net Loreana. Beste Nederlan- ler in de RAI was Gerco Schroder. De Twent werd vijf- Ie, met Eurocommerce Monaco. Ichter Nieberg eindigde de )een Thomas Velin als tweede, foor de Brit Nick Skelton. ANP jaar plaatste ze zich in Amster dam dankzij een goede prestatie in de Grand Prix voor de kür op muziek, nu lukte dat niet. De concurrentie was ijzersterk en Zweistra wacht met Kyrain op een nieuwe sprong voorwaarts. Ze moest zaterdagmiddag vanaf de met 7000 toeschouwers bezet te tribunes likkebaardend toekij ken. De weg omhoog verloopt nu eenmaal niet via een kaars rechte lijn. De woorden van Janssen waren voor tweeërlei uitleg vatbaar. En dat was waarschijnlijk ook de bedoeling. Je kunt wel aan al lerlei nationale wedstrijden mee doen, maar aan die ervaring heb je niet zo veel. Pas wanneer je je met de echte top meet, leer je je tekortkomingen kennen en weet je wat je te doen staat. Waarderen Maar er is nog een andere reden om je in de grootste wedstrijden te presenteren. Je moet je ge zicht laten zien aan de juryle den. Het is belangrijk "dat zij je leren kennen en waarderen. Je moet krediet opbouwen. En dat deed Laurens van Lieren zaterdag in Amsterdam. Hij reed een bijna foutloze kür maar had de pech dat hij als al lereerste moest rijden. Ollright werd wat onrustig van de vele toeschouwers die op de tribunes naar een plaatsje zochten. En net als een scheidsrechter in een voetbalwedstrijd is de jury aan het begin van een wedstrijd extra streng. Pas later, wanneer ze weten wat voor vlees ze in de kuip hebben, zullen ze de teu gels wat laten vieren. Ondanks zijn dertiende plaats was Van Lieren meer dan tevre den met zijn optreden in de zes de wereldbekerwedstrijd van het seizoen. Vooral omdat de concurrentie ongekend zwaar was. Zo werd de winnaar van het ook hoog aangeschreven con cours in Mechelen, de Engels man Carl Hester, in Amsterdam pas zevende. En de Duitser Hu- bertus Schmidt, die in Maas tricht won, werd ondanks een fraaie kür slechts vierde. De show werd gestolen door Edward Gal met de hengst Ge- stion Lingh. Gal was zaterdag vanaf het eerste moment de lie veling van het publiek, wellicht omdat hij zich als kanshebber op eremetaal kort voor de Olym pische Spelen moest terugtrek ken. Lingh had zich verstapt. Bij zijn allereerste wedstrijd na die blessure werden Gal en Lingh als verloren zonen verwel komd. En de zaal ontplofte bij kans toen zijn ongeëvenaarde score van 81.60% op het score bord verscheen. Ook Laurens van Lieren klapte zijn handen stuk en floot op zijn vingers nadat Gal zijn kür had voltooid. Niet de andere combi naties zijn je grootste tegenstan dei's, dat ben jezelf. Schaven aan jezelf, aan je paard en je ei gen kür, daar word je beter van. Laurens van Lieren is dat vast van plan. De voorbereiding van het paard op een wedstrijd kan beter, de verrichtingen van de ruiter kunnen beter en ook de kür kan beter. Wat dat laatste betreft: Van Lie ren reed in Amsterdam voor het laatst de kür die zijn vader vroe ger op Hexagon's Louisville reed. Een eigen kür had hij nog niet, omdat hij nog maar net komt kijken op het hoogste ni veau. Louisville is verkocht naar de VS en het wordt nu tijd dat Ollright op andere muziek gaat rijden. Schaven Laurens van Lieren: ,,Ik ga een kür maken die bij uitstek ge schikt is voor Ollright. Waarin zijn sterke punten geaccentu eerd worden en zijn zwakke pun ten wat minder op de voorgrond komen." Schaven, schaven en nog eens schaven is het devies. Dan vol doet de Hexagon-ruiter na ver loop van tijd waarschijnlijk aan de verwachtingen die de speak er uitsprak toen alle vijftien deelnemers voor de huldiging in de hal verschenen: „Hij is jong en staat aan het begin van een glansrijke carrière." Het pu bliek, dat hem aan het begin van de middag al uitbundig had getracteerd op applaus, klapte nog eens extra hard voor de der de Nederlander in het klasse ment. En toen kwam de huldi ging, die Laurens van Lieren en Ollright met overmacht won nen. Het begin is er. Edward Gal won met overmacht de kür op muziek van Jumping Amsterdam. ran onze sportredactie IflJK AAN ZEE - Dertien jaar eleden debuteerde Peter Leko D Wijk van Zee. Hij was twaalf, en wereldvreemd wonderkind lit Szeged, Hongarije, dat met ijn knieën op zijn stoel zat om ille zetten te kunnen uitvoeren. lees at hij niet, melk dronk hij net. Peter leerde karate en Ja- anse ontspanningstechnieken ie hem achter het schaakbord an pas konden komen, londerd procent stressbesten- ig werd hij er niet van. Het su- iertalent liet in het verleden in rijk aan Zee twee keer de kans p de eindzege schieten. Giste leek daar een derde keer bij komen. Maar uitgerekend iet de hulp van Ivan Sokolov, e kop van jut in De Moriaan iet zes nederlagen, schreef hij och de toernooizege van Corns 005 op zijn naam. ■eko ging het slotweekeinde in iet een vol punt voorsprong op achtervolgers: Anand, SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl j E-mail: web@pzc.nl Adams en Topalov. De 25-jarige Hongaar remiseerde zaterdag met Topalov. Anand halveerde zijn achterstand door Adams van het bord te schuiven. Op de slotdag nam Leko genoegen met een korte remise met zijn landge note Judit Polgar. Anand had de kans langszij te komen, maar So kolov dwong met wit na 48 zet ten remise af. Het happy end en de hoofdprijs van 10.000 euro vormden voor Leko geen reden de champagne te ontkurken. „Het ging mij niet om de toer nooizege maar om het niveau van mijn spel", zei hij. Loek van Wely trok zich een maand met zijn secondant Che- chelov terug in de Ardennen en wisselde fysieke arbeid af met vele uren studie achter het schaakbord. De aanpak resul teerde in elf remises, een neder laag (Svidler) en winst in de slot- ronde op Short. „Over het resul taat ben ik tevreden", bekende de Tilburger. „Vijftig procent in dit veld is gewoon goed." Ivan Sokolov uit Lelystad was hopeloos uit vorm en werd hek kensluiter met zeven remises en zes nederlagen. Leko had daar geen boodschap aan. Hij steeg van vijf naar drie en passeerde Kramnik en Topalov. In 1994 werd hij met 14 jaar, vier maan den en 22 dagen de jongste grootmeester ooit. Toen werd al duidelijk dat in Leko een toe komstige winnaar schuilde. Hij moest er alleen nog elf jaar op wachten. ANP door Edward Swier SANKT WENDEL - Sven Nys had bijna alles wat zijn hartje begeerde. Behalve het regen boogtricot bij de elite-renners én vooral een coöperatieve ploegmaat. Toen op 1 januari Sven Vanthourenhout zich bij de Rabobank-rangen voegde, was direct in beide voorzien. De twee Belgen speelden gisteren in de finale van het WK veldrij den in Sankt Wendel een handig een-tweetje, waar Erwin Ver- vecken - landgenoot, maar voor al concurrent - het slachtoffer van werd. Nys sloeg in de slotronde het be slissende gaatje én zag even la ter zijn ultieme droom om één keer wereldkampioen 'bij de gro te jongens' te worden in vervul ling gaan. De derde Rabo-renner Richard Groenendaal, Nederlander en dus toch vooral tegenstrever, maakte twee ronden voor het eind een flinke smak en verspeel de zijn medaillekansen. „Zoveel pech. Ik zal in het verleden wel iets misdaan hebben, het is me niet gegund", mopperde hij aan de streep. Groenendaal werd uit eindelijk zestiende. Wilant van Gils was op de tiende plaats de beste Nederlander. Nys was dit jaar op alle fronten de sterkste. In Sankt Wendel boekte hij de 21ste zege van dit seizoen. Niet alleen fysiek is de Vlaming top, ook mentaal kan de 28-jarige coureur uit Baal nu iedereen aan. Dat bewees hij in Sankt Wendel vooral zichzelf. „Ik heb de druk overwonnen. Dat is me meer waard dan de trui zelf. Ik heb vandaag nooit getwijfeld. Deze titel maakt mijn carrière compleet." De afgelopen jaren al won Nys veel, maar op de wereldtitel strijd was er altijd wel wat. In het steekspel met zijn landgeno ten - voor het vierde keer kleur de het erepodium compleet Vlaams - was hij telkens de min dere. Of werd hij geflikt. „Maar hier heb ik getoond dat ik de meester van de cross ben. Ik had, zoals zo vaak, de beste be nen. Maar ook de beste maat. Een collega als Vanthouren hout, dat is wat me de laatste ja ren ontbrak." Nadat de twee ploegmakkers op de tartanbaan in het spoor van Vervecken nog eens van gedach ten hadden gewisseld, was het strijdplan voor de slotronde dui delijk. Nys ging in de klim aan. „De kramp zat tot bijna achter mijn oren." Hij liet Vervecken buigen. Die barstte echter pas toen Vanthourenhout zich in de bocht voor de materiaalpost langs Vervecken wrong en op zichtig het tempo drukte. „Mijn excuses", zei de latere nummer drie richting Verveeken. Die nam het sportief op. De ren ner uit de Fidea-ploeg kende het scenario. In een sport waar in één land zo dominant is, wint de coureur van het sterkste col lectief. Zonder de steun van Bart Wellens - wiens ketting er al vroeg in de koers afliep, naar eigen zeggen omdat Vanthouren hout hem hinderde - was Ver vecken op zichzelf aangewezen. „Ik ben ontgoocheld, want ik ben geen kampioen geworden. Maar Nys verdient deze titel, daar kan ik me ook wel bij neer- GPD door Mare Molenaars MELBOURNE - In een tijd dat vrouwentennis meer van hetzelf de dreigde te worden, gaven de kleurrijke Venus en Serena Wil liams de sport een nieuwe di mensie. Blessureleed en pri- vé-besognes smoorden een jaren lange hegemonie, maar in de eindstrijd van de Australian Open herleefden oude tijden. In een retrofinale tegen Lindsay Davenport pakte Serena haar ze vende kroon. Na twee roerige jaren, waarin eerst twee Belgische meisjes en later een hele batterij Russinnen een greep naar de macht deden, lijkt de orde in het vrouwenten nis voor even hersteld. Hoewel haar spel ontegenzeggelijk aan glans verloren heeft, is Serena Williams weer een factor van be- lang. Nadat ze in de halve finale al had afgerekend met kroonprin ses Maria Sjarapova, moest eer gisteren ook Lindsay Daven port, die een dag eerder ook al de dubbelspelfinale verloor, er in drie sets aan geloven: 2-6 6-3 6-0. Blessures De hoofdprijs in Melbourne, haar zevende grote titel, is mis leidend. Sportief gezien is Willi ams nog lang niet op haar oude niveau. Slepende blessures (knie en buik) en tragische fami lieomstandigheden (een halfzus je kwam om bij een schietpartij) hadden hun weerslag op het spel van de energieke krachtpat ser. De grootse vorm mag dan mis schien ontbreken, als persoon lijkheid is Serena Williams weer helemaal top. In Melbourne baarde de 23-jarige Amerikaan se niet alleen opzien met haar ve nijnige service en snoeiharde passeerslagen, maar vooral ook met haar buitenissige outfits. Op de finaledag betrad ze de Rod Laver Arena met opzichtige beenwarmers en een tennisjurk- je dat nog het meest weg had van een legpuzzel in duizend stukjes. Met kostbare diamanten om pols en hals, viste ze kort voor aanvang van de partij, nog snel een paar reusachtige oorbellen uit haar roze handtas. GPD MIAMI - Jennifer Capriati is voorlopig niet meer te be wonderen op de tennisbaan. De Amerikaanse ondergaat binnenkort een schouderoperatie om een slepend pro bleem te verhelpen. Door haar kwetsuur ontbrak ze ook al op de Australian Open, die de afgelopen twee weken in Melbourne werd af gewerkt. Capriati hoopt binnen enkele weken te beginnen met haar revalidatie. Haar terugkeer op de baan kan ech ter nog maanden duren. ANP foto Toussaint Kluiters/ANP STUTTGART - Arnoud Okken heeft zaterdag de voorlo pig beste indoortijd van dit seizoen op de 800 meter gelo pen. Tijdens het internationale gala van Stuttgart won de Nederlander de tweede serie in 1 minuut en 46,27 secon den. Okken versloeg in zijn race de Rus Dimitri Bog- danov, die 1.46,48 noteerde. De Ethiopische atlete Tirunesh Dibaba heeft zaterdag tij dens de Boston Indoor Games het wereldrecord op de 5000 meter aangescherpt. De wereldkampioene liep de af stand in 14 minuten en 32,93 seconden en snoepte daar mee meer dan zes seconden af van de oude recordtijd (14.39,29), die Dibaba's landgenote Berhane Adere in ja nuari 2004 in Stuttgart neerzette. ANP DOHA - De Zuid-Afrikaanse wielrenner Robert Hunter heeft de Grote Prijs van Doha gewonnen. De opwarmrace voor de ronde van Qatar, die vandaag begint, werd beslist in een massasprint. Hunter, dit seizoen nieuw in de Phonak-ploeg en afkomstig van de Rabo-formatie, ver sloeg op het nippertje de Belg Tom Boonen. De Deen Lars Michaelsen eindigde als derde. De wedstrijd was een crite rium over zestien ronden. ANP/AFP BORMIO - Bode Miller jaagt bij de wereldkampioen schappen ski in Bormio op het record van zes medailles. De Amerikaan begon veelbelovend aan de zegereeks met het goud zaterdag op de openingsdag op de Super-G. De 27-jarige skiër troefde in de Italiaanse wintersportplaats de Oostenrijkers Michael Walchhofer en Benjamin Raich af. De Zweedse Anja Paerson werd verrassend wereld kampioene op de Super-G. De slalomspecialiste bleef gis teren alle favorieten de baas. Miller sprak ferme taal na zijn derde wereldtitel in zijn carrière. Eerder won hij in 2003 goud op de reuzenslalom en de combinatie. „Ik doe mee in alle disciplines en acht het niet onmogelijk dat ik overal medailles win. Ik garan deer je dat ik er voor ga." ANP SANKT WENDEL - Wielrenster Mirjam Melchers heeft de bronzen medaille veroverd bij de wereldkampioen schappen veldrijden in Sankt Wendel. De Nederlandse stelde de derde plaats veilig door twee Franse veldrijdsters in een eindsprint te verslaan.De we reldtitel bij de vrouwen ging voor de derde keer naar de Duitse Hanka KupfemageL Landgenote Sabine Spitz be haalde het zilver. ANP door Frits Bakker VEGHEL - De vlag hing al in top voor Dick Jaspers, want wie van de nationale coryfeeën zou de wereldkampioen driebanden nou kunnen verslaan? De Mas ters in Veghel is het toernooi van Jaspers, al jaren, hoewel hij er in de vorige editie de grillige Frans van Kuyk voor moest la ten gaan. Maar nu. in het sei zoen van zijn wereldtitel? Jas pers werd op voorhand onver slaanbaar gewaand. Totdat Jean Paul de Bruijn za terdag in de late avond voor een volle zaal en in een sprankelen de partij boven zichzelf uit steeg. Met 2-0 in sets (15-13 en 15-2) stond de Hulster biljarter in de halve finale na een flitsen de start voor tegen Jaspers. Hij gaf één setje weg, maar kwam in de vierde weer op stoom. Jas pers zat wit weggetrokken op zijn stoel toen zijn tegenstander met technisch volmaakte ballen een 7-0-voorsprong bij elkaar caramboleerde. Daar ging de onaantastbare sta tus van de kampioen, daar ging de Masterstitel die hij als beste biljarter van het land zo graag terug wilde hebben. Het werd doodstil onder de driehonderd toeschouwers, op dat ene ap plaus na, toen de wervelwind Jo hn Tijssens in de andere halve eindstrijd over Raymond Burg man was gewalst (3-0). Maar op het biljart van Dick Jas pers, waar twee spel ere duelleer den die over drie weken voor Ne derland samen het WK voor lan den spelen, hing een sensatie in de lucht. Twee-één in sets was het, met een riante voorsprong van 7-0 in de vierde rondgang voor De Bruijn Twee missers van de Hulstenaar en een briljante serie van tien van Jaspers deden de partij op eens kantelen. Het werd 14-12 voor Jaspers, die op de rand van de uitschakeling in opperste con centratie speelde. Drie punten voor het einde liet De Bruijn een klassieke drie hoek onbenut en dook Jaspers op zijn prooi. Het was, zo bleek achteraf, de laatste kans op een stunt geweest. De wereldkampi oen ging eerst naar 2-2 en was superieur in de beslissende set: 15-5 in vier beurten. Daarna restte voor Jaspers al leen nog het duel met John Tijs sens in de finale, dat hij zonder moeite met 3-1 won. De elfde Mastertitel kreeg glans door een perfecte opvoering te gen Koorevaar (vijftien in één beurt), de hoge moyennes in de schifting (2.213 over drie par tijen) en het zinderende gevecht met De Bruijn. Twee keer rolde er in die partij een serie van tien over het biljart. De Hulstenaar deed het in het tweede setje, Jas pers op een veel belangrijker mo ment. Dat is ook typerend voor de men tale kracht. Jaspers is meestal op zijn best in cruciale partijen, De Bruijn heeft er een patent op om finales te verliezen. De Grand Prix-cyclus van vorig jaar, waarin plaatsing voor de Masters moest worden afge dwongen. was er een afspiege ling van. Jaspers won drie van de vier finales, De Bruijn ver loor twee keer een halve finale en twee keer een finale. Zaterdagavond rolden de ballen eerst in het voordeel van de Zeeuws-Vlaming. „Hij was zo sterk", gaf Jaspers later toe, „dat ik mijn titel al zag wegglip pen." Voor De Bruijn was het alleen niet goed genoeg om het vonnis over de kampioen te vellen. „Ik kan mezelf niets verwijten", be rustte hij na de 3-2 (moyennes 1.875 voor Jaspers, 1.741 voor De Bruijn). „Mijn start was be ter dan mijn finish, maar ik heb gevochten voor wat ik waard was." De blessure aan de bovenarm gold niet meer als excuus. De Bruijn speelde twee dagen met een cortisonen-injectie en werd voor de halve finale behandeld met een Chinees zalfje. „Ik had nog wel pijn, maar niet meer tij dens het spelen." CA. 700 CLUBLEDEN OP 10.000 M2 IN 2 HALLEN (advertentie) ZATERDAG ZONDAG FEBRUARI FEBRUARI 10.00-18.00 uur 10.00-18.00 uur Sven Nys haalde in Sankt Wendel eindelijk zijn eerste wereldtitel. foto Alex Grimm/Reuters modelstrucks raketbouw racewagentjes modelscheepsbouw 'vliegtuigen houtbouw minikermis modelstoom modelspoorbanen minicircus poppenhuizen kartonbouw landbouw- kraan- en autominiaturen legermini's science fiction etc. Toegang: 7,- p.p. kinderen tot 12 jaar 3,50 TEVENS ALLERLEI VERKOOPSTANDS Info: 0113 - 221020 parkeren gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17