Hewitt kust ooit verfoeide grond Dave de Jonge zint op revanche Wereldkampioen verdient respect De Bruijn wint ook laatste poulewedstrijd Laurens van Lieren rijdt kür op muziek Australische tennisser in finale na overwinning op Roddick Blangé wil Oranje parttime doen Jaspers oppermachtig in Veghel Aangifte wedkantoor tegen Hoyzer Bellamy vertrekt bij Newcastle Henchoz gaat voor Celtic spelen Fans Fortuna dreigen met relschoppen I Roda JC ruim langs Willem II zaterdag 29 januari 2005 22 ROTTERDAM - Peter Blangé sluit een functie als partti me bondscoach van de volleybalmannen niet bij voorbaat uit. De coach van Nesselande werd vorige maand gepolst door de volleybalbond NeVoBo om leiding te geven aan Oranje, maar bedankte voor de eer. Dat ging echter om een fulltime functie. Als de oud-international de baan als bondscoach kan combineren met zijn werk voor lands kampioen Nesselande, wil Blangé er over nadenken. „Het Nederlandse volleybal is gebaat bij een sterk natio- 1 naai team. Iedereen moet bereid zijn een steentje bij te dragen, ook ik", zegt de 40-jarige coach. „Maar het mag nooit ten koste gaan van mijn werk in Rotterdam." Blangé staat open voor een gesprek. „Ik ben nog niet ge vraagd, maar ze weten me te vinden. Het valt of staat na tuurlijk ook met de medewerking van mijn club." GPD VEGHEL - Dick Jaspers heeft gisteravond ongeslagen de kwartfinales bereikt van het Masterstoernooi in Veghel. De Brabantse driebandenspecialist stelde in de derde groepswedstrijd opnieuw zijn kandidatuur voor de eindze ge. Hij was oppermachtig tegen Jean van Erp, die niet slecht speelde. Jaspers haalde een moyenne van meer dan twee caramboles per beurt: 2,368. Van Erp kwam tot 1,333. Barry van Beers boekte in groep D zijn eerste zege. Dat ging ten koste van John Tijssens: 3-2. Het gemiddelde van beide biljarters mocht er zijn: 1,810 tegen 1,500. ANP MUNCHEN - Het wedkantoor Oddset doet aangifte tegen scheidsrechter Robert Hoyzer. De Duitse voetbalarbiter bekende donderdag dat hij bewust westrijden heeft gema nipuleerd. Erwin Horak van Oddset becijfert de schade voor het be drijf op circa 1 miljoen euro. Hoyzer verklaarde dat er meer schuldigen in het schandaal zijn. Horak haakte daar op in met de mededeling dat dan meteen ook tegen die personen aangifte zal worden gedaan. ANP/SID LONDEN - Patrick Kluivert raakt een concurrent in de aanval kwijt. Newcastle United heeft overeenstemming bereikt met Birmingham City over de transfersom van Craig Bellamy. De spits uit Wales mag voor 9 miljoen eu ro verhuizen. Bellamy moet nog wel zelf overeenstem- ming bereiken met Birmingham. In Newcastle had de voetballer zichzelf onmogelijk gemaakt door trainer Grae me Souness in een tv-interview zwaar te tackelen. De Schotse trainer was zo nijdig dat hij direct liet weten dat Bellamy het bij hem voorgoed had verbruid. ANP/RTR LIVERPOOL - Stéphane Henchoz verruilt Liverpool voor Celtic. De 30-jarige Zwitserse international voetbalt tot en met het einde van het seizoen in de Schotse competitie, Henchoz kreeg onder Liverpools nieuwe trainer Rafael Benitez slechts één speelbeurt. De verdediger ondervond zware concurrentie van Hyypia en Carragher. De Zwitser kwam in 1999 over van Blackburn Rovers. Daarvoof speelde hij onder meer voor Hamburger SV. ANP/SID door Mare Molenaars 1 MELBOURNE - Het is dan toch zover. Na acht mislukte pogin gen is Lleyton Hewitt er in ge slaagd de finale te bereiken van 'zijn' Australian Open. In de af geladen Rod Laver Arena toon de de vechtjas uit Adelaide zich ook in het duel met Andy Rod dick baas in eigen huis. 1 Terwijl vijftienduizend Austra- lj liërs zo ongeveer het stadion af- braken, bouwde Hewitt onver- j stoorbaar aan zijn reputatie van mannetjesputter. Zoals wel va- I ker in dit toernooi vocht hij zich op weergaloze wijze terug van een achterstand. Na eerdere krachtproeven tegen Nadal en Nalbandian, twee moordende vijfsetters, viel ook Roddick ten prooi aan de dadendrang van de Austi'aliër: 3-6, 7-6, 7-6, 6-1. De beloning is een finale voor ei gen publiek tegen Marat Safin, die eerder al Roger Federer ver- 1 schalkte. „Niet te geloven", sta- 1 melde Hewitt na afloop. Bang r dat hij zal sneuvelen onder al te i hoge verwachtingen van het |i thuispubliek is hij allerminst. „Dat baart me geen zorgen. Ik sta tenslotte al mijn hele leven 1 in de schijnwerpers." I f Beperkingen i; Dat Hewitt tamelijk eenvoudig I' afrekende met de onderkoning ij van het mannentennis, daar was (j vooraf niet op gerekend. Op weg naar de halve finale kreeg de sterke Amerikaan amper tegen- 1 stand van betekenis. Roddick opende ook sterk, pakte vlot de i eerste set, maar maakte daarna een weinig geïnspireerde in- i druk. Nadat Hewitt eenmaal het oog kreeg in de harde opslagen j van Roddick („Het was wachten i tot de storm ging liggen") was i het rap gedaan met de Ameri- 1 kaan. Hewitt moest weliswaar 1 31 aces incasseren, maar lokte ij naarmate de partij vorderde, zijn tegenstander steeds vaker in de rally. In die slagenwisselin- gen werden de beperkingen van Roddick, gezegend met de beste 'j service van de wereld, genade- 'j loos blootgelegd. I SITTARD - Als de gemeen teraad van Sittard-Geleen j woensdag niet akkoord gaat met de komst van win kels en supermarkten bij het Fortuna-stadion, zul len er rellen in de stad uit breken. Dat zeiden enkele fans van de voetbalclub uit de eerste divisie gisteren. De gemeenteraad stemde I I een jaar geleden nog tegen winkels bij het stadion, maar nu stellen burgemees ter en wethouders voor als nog retailhandel mogelijk 1 te maken bij het stadion. Dat kan Fortuna, dat in i grote financiële problemen i verkeert, op termijn uit de i problemen helpen, aldus i 1 het college. 'li De supporters van Fortuna hebben aangekondigd dat i ze komende woensdag mas- saai de gemeenteraadsver- j i j; gadering bij zullen wonen. „Als ze niet akkoord gaan, j gaan we met enkele honder- I den mensen rellen in Sit- 1 I tard", zeiden enkelen van hen gisteren na afloop van 1 een persconferentie van B I en W. 1 Het handjevol supporters I mocht de persconferentie i j ij niet bijwonen, maar wacht- I te buiten de pers op. Burge- meester Dijkstra van Sit tard-Geleen waarschuwde j de supporters nogmaals 1 geen bedreigingen meer te- i t gen raadsleden te uiten. I „Ze moeten in vrijheid hun J keuze kunnen maken", al- I dus Dijkstra. ANP De US Open-winnaar van 2003 beschikt slechts over een be perkt arsenaal aan slagen en legt zoveel risico in die klappen dat geen ballenjongen of lijn rechter zijn leven veilig is. „An dy moet nog veel leren, ook al denkt hij daar zelf anders over", verklaarde zijn coach Brad Gil bert nadat hij een ontslagbrief op de deurmat aantrof. Aan Roddick waren de tactische lessen van Gilbert, die eerder grote successen vierde met Andre Agassi, na anderhalf jaar samenwerking niet meer be steed. Aan de hand van Dean Goldfine hoopt hij zich verder te ontwikkelen. Gezien zijn te leurstellende optreden van giste ren („Ik ben behoorlijk kwaad op mezelf") is er nog heel wat werk aan de winkel. De strategie die Roddick in de halve finale hanteerde, was even doorzichtig als naïef. Leu nend op zijn imposante opslag probeerde hij Hewitt met moker slagen vanaf de achterlijn om ver te blazen. Tegen tegenstan ders van minder kaliber komt Roddick daar doorgaans ook mee weg, nu ketsten de kanons kogels af op een muur van men tale weerbaarheid. Slechts een enkele keer probeerde Roddick zijn tegenstander te verrassen aan het net, maar die bliksem- aanvallen hadden toch vooral een wanhopig karakter. Flair Hewitt daarentegen speelde met de flair die hem eerder grote ti tels bracht in New York (2001) en op Wimbledon (2002). Het maakt de confrontatie met Sa- fin allerminst tot een routi neklus. „Marat beheerst alle sla gen. Ik zal een heel goede dag moeten hebben om hem te ver slaan. Hoe ik me op die strijd ga voorbereiden? In ieder geval niet door naar de vrouwenfinale te kijken. Ik heb niet zo veel meer met vrouwentennis", lach te hij de verbroken relatie met Kim Clijsters weg. Het grapje is de opmaat naar een charme-offensief dat mor gen zijn hoogtepunt moet berei ken. Met zijn uitgesproken ge drag maakte Hewitt de laatste tijd niet bepaald vrienden. In de media vocht hij de voorbije we ken een robbertje met toernooi directeur Paul McNamee over de snelheid van de banen aan Batman Avenue. De nummer één van Australië, die voorheen in eigen huis nooit verder kwam dan de vierde ronde, vindt de on dergrond te traag en in het na deel van de lokale spelers. „Geen wonder dat zo weinig Au stralische spelers doorbreken. Maar goed, als ik de Australian Open moet winnen op koeien- stront, dan moet het maar", ver zuchtte Hewitt, toen hem duide lijk werd dat McNamee geen duimbreed zou toegeven. Gisteravond kuste hij de grond die hij daarvoor zo verfoeide. GPD door Joop van den Oudenhoven VEGHEL - Jean Paul de Bruijn won in het Jumbo Masters drie- bandentoernooi ook zijn laatste poulewedstrijd. De prestige- strijd tegen zijn ploeggenoot van Delta/Ockenburgh Henk Habraken werd een benauwde 3-2-zege. De laatste set eindigde in 15-14. Gemakkelijk ging het allemaal niet, maar de overwinning kwam er wel voor de Hulster bil jarter. Zijn plaats in de kwartfi nale stond voor aanvang van de partij tegen Habraken al vast, maar de plaats in de eindrang schikking van de poule nog niet. Die bepaalt namelijk de volgen de tegenstander. Habraken, die was bevrijd van alle wedstrijdspanning, speelde eindelijk weer eens het van hem bekende spelletje en gaf De Bruijn geen duimbreed toe. Maar die speelde volgens het principe: 'Over mijn lijk. Deze pot wil ik winnen.' Nu de injectie tegen de slijm beursontsteking zijn werk doet, leeft ook de vechtersmentaliteit bij de Zeeuws-Vlaming weer op. Het werd daardoor een prestige- duel van de eerste orde. Om beurten werd een set binnenge haald, waardoor de vijfde set de beslissing moest brengen. Na een keihard gevecht bleef De Bruijn zijn teamgenoot één punt door Koen de Vries AMSTERDAM - Laurens van Lieren rijdt vandaag in Jum ping Amsterdam de kür op mu ziek. De dressuurruiter van stal Hexagon moest zich gisteren in de Grand Prix bij de beste vijf tien rijden en dat lukte hem in het sterke veld net: hij werd veertiende. Van Lieren (23) reed in de Am sterdamse RAI op Hexagons Oll- right een keurige proef, die dooi de jury werd gewaardeerd met iets meer dan 65 procent. Lau rens van Lieren: „Misschien een wat lage score, maar je weet met dit sterke veld dat de beoorde ling van de eerste ruiters aan de voor, 15-14 in 14 beurten. Kwali tatief was de wedstrijd niet al tijd even hoogstaand, maar strijd was er volop. Door zijn ze ge werd De Bruijn eerste in de poule en de Zeeuws-Vlaming kwam daarmee bij de eerste vier op de plaatsingslijst voor de kwartfinale. Hij speelt nu om een plek bij de laatste vier tegen Harry van de Ven. KERKRADE - Roda JC heeft Willem II gisteravond ruim ver slagen. Het eredivisieduel in Kerkrade eindigde in 4-0. Bij rust was het 2-0 door Kah en Vicelich. In de slotfase scoorden Koné en Cristiani nogmaals. Doelman Moens behoedde de po vere Tilburgers voor een veel grotere nederlaag. In de eerste divisie nam Sparta twee punten afstand van mede koploper Heracles. De Rotter dammers, die de winterstop als nummer één ingingen op doelsal do, wonnen thuis met 3-1 van Helmond Sport. Heracles had in Velsen lang weinig in te bren gen tegen Stormvogels/Telstar, dat op een 2-0-voorsprong kwam. Maar in de spannende slotfase kwam Heracles toch nog langszij: 2-2. ANP lage kant is. Bovendien weet ik dat mijn proef nog wat spectacu lairder en energieker moet wor den." Thamar Zweistra haalde het startbewijs voor de küur op mu ziek niet. Met Hexagons Kyrain scoorde ze 63,5, wat de stalgeno- te van Laurens van Lieren de twintigste plaats opleverde. De wedstrijd werd gewonnen door Edward Gal uit Kootwij kerbroek. Hij miste met zijn paard Lingh de Olympische Spe len in Athene door een blessure van de viervoeter, maar toonde gisteren aan weer helemaal te rug te zijn. De Zweed Jan Brink en de Deen Andreas Helgstrand werden achter Gal tweede en derde. Lleyton Hewitt heeft weinig o Safin. met de ondergrond van de Australian Open, maar wil in de finale van het tennistoernooi desnoods 'op koeienstront' wel winnen tegen Marat foto Joe Castro/EPA Ükent die jongensboekverhaaltjes wel. Bijvoorbeeld van dat ventje, aten we hem Daantje noemen, dat heel ;oed kan sporten. Laten we zeggen dat lij heel hard kan lopen, maar normaal [esproken net niet hard goed genoeg. )p zekere dag kan Daantje toch aan iet kampioenschap meedoen, als hij en beslissingswedstrijd wint. Dat doet lij en hij wordt nog kampioen ook! portliefhebbers beleven dit soort sce- ïario's wel eens in hun stoutste dromen in dan is niet Daantje, maar de dromer :elf de hoofdrolspeler. ..aten we Daantje nu eens Erben noe men en van hardlopen schaatsen ma ken. Dan klinkt het verhaal plots heel anders. Erben is natuurlijk Erben Wen- nemars, die bijna niet goed genoeg voor het WK sprint was, omdat hij op een za terdagmiddag tijdens het NK in Gro ningen onderuit ging. Hij reed en viel op het ijs dat eerder op de dag nog door honderden recreanten was 'bereden'. Erben mocht nog aan het wereldkampi oenschap meedoen omdat hij een ande re snelle jongen, die ook op zijn kokos noot ging, versloeg in een beslissings wedstrijd, heel creatief skate-off ge noemd. En Erben werd vervolgens kam pioen! Zijn tegenstander Beorn moest de wedstrijd vanaf de kant bekijken. Hij was het slachtoffer van de dichtge timmerde reglementen, die de commis sie topsport van de schaatsbond na lan ge, lange discussies en vele, vele conflic ten met schaatsers, trainers en vele an dere belanghebbenden had opgesteld. Omdat de nummers één tot en met drie van het NK altijd en eeuwig naar het WK mogen, viel topper Beorn buiten de boot, terwijl 'nobody' Jaques wel aan het vertrek mocht staan. Natuurlijk is het fijn als er regels zijn die conflicten voorkomen, maar in dit geval gaat de commissie topsport zijn verplichtingen uit de weg. Die commis sie is onder meer in het leven geroepen om beslissingen te nemen. De commis sie heeft daartoe de kennis en ook de autoriteit. Geen enkele beslissing zal bij iedereen in goede aarde vallen, maar dat hoeft en kan ook niet. Als de beslissing maar op integere wijze is ge nomen. Een echte commissie had naast Jan, Gerard (gevallen op het kampioen schap!) en Erben natuurlijk ook Beorn meegenomen naar het WK. Overigens was het al een belediging dat Erben de skate-off moest rijden. Op het enige schaatsonderdeel waar de concur rentie uit alle hoeken van de wereld komt, wordt een Nederlander wereld kampioen. En die zou door een ongeluk kige valpartij zijn titel niet kunnen ver dedigen? Een wereldkampioen ver dient eeuwig respect, en dal geldt na tuurlijk niet alleen voor de wereldkam pioen schaatsen. Eigenlijk zou het zo moeten zijn dat ie dere kampioen zijn titel kan verdedi gen, zelfs als hij bij wijze van spreken een been minder heeft dan het jaar er voor. De clubkampioen mag zijn clubti- tel verdedigen, de landskampioen de landstitel en de wereldkampioen de we reldtitel. Of hij Erben of Daantje heet, dat maakt niet uit. Koen de Vries het verleden heb ik ooit drie keer meegedaan, één keer in de 60cc en twee keer in de 80cc. Maar dat was niet zo'n succes. Dit jaar voelde ik me er echter klaar voor, mede door de train- gen van Van den Berk. Acht jaar geleden had ik niet kunnen den ken dat ik nu een serie zou win nen." De Jonge is zo reëel om te besef fen, dat hij in de toekomst nog de nodige kwaliteiten moet bij schaven. „Ik moet bijvoorbeeld aan mijn conditie werken. Als je valt, komt dat meestal door ver moeidheid. Ik ben dan direct uit mijn ritme. Ik moet dus meer po wer krijgen om na een val direct door te kunnen gaan. Daarom ga ik nu ook één keer per week fitnessen." Kleine wielen In de andere wedstrijden in Goes leek gisteravond bijna sprake van een Engelse revolu tie. Bij de 85cc kleine wielen stal de kleine Max Anstie de show. Als een raket racete en vloog hij over de baan. Enkele rijders werden in die vijf rond jes zelfs twee keer gedubbeld door de kleine snelheidsduivel. Bij de 8 5 cc grote wielen werd Bradley Smith eerste, Alan Keet derde en Lewis Rose vierde. Bij de Inters, die een demonstra- tiewedstrijd reden, stelde Ri chard Fitch zijn kandidatuur voor de wedstrijden van van daag. Het was dat Owen Dela- ney, de pechvogel van de afgelo pen twee edities met een gebro ken duim (2003) en een gebro ken voet (2004), niet aan de Su per Regio Klasse meedeed. An ders hadden de Engelsen de hele Supercross gisteravond kunnen veroveren. door Rudy Boogert GOES - Met zevenmijlslaarzen maakte Dave de Jonge de afgelo pen twee jaar progressie op zijn motor. De crosser uit Heinkens- zand was een gemiddelde rijder, tot hij aanklopte bij voormalig wereldkampioen John van den Berk. Door diens lessen rijdt De Jonge nu om de prijzen mee. Alle lof had de zeventienjarige De Jonge gisteravond bij de Su percross in Goes voor voormaüg wereldkampioen Van den Berk. „Op woensdagmiddag kreeg ik vrij van school en dan gingen we trainen op verschillende ba nen in Nederland. Met Van den Berks adviezen over bochten en springtechnieken ging het steeds beter en kreeg ik ook steeds meer zin om te crossen." Vorig jaar beleefde De Jonge daardoor zijn beste periode. In de voorwedstrijden voor het Ne derlands kampioenschap 125cc bij de jeugd reed hij met de voorsten mee. Hij werd uiteinde lijk tweede, maar in de finale wedstrijden ging het vervolgens hopeloos mis. „De eerste wed strijd reed ik aan de leiding en ging toen over de kop. De twee de wedstrijd begaf m'n schok demper het en liep de motor vast. In de laatste wedstrijd was ik ziek." een hobby blijft. Bovendien kost het hartstikke veel geld." Gisteravond in de Zeelandhal len trok hij de goede lijn door in de Super Regio Klasse van de Supercross in Goes. Met over macht won hij de eerste serie, vóór Pieter Menue uit Sluis. De tweede serie werd gewonnen door De Jonges trainingmaat Casper Ovaa uit Oost-Souburg, vóór Gregory de Nooijer uit Vlis- singen. In de finale moest De Jonge het zoals in alle voorgaan de wedstrijden afleggen tegen zijn vriend Ovaa. Zijn tweede plaats stelde hij in de voor laatste ronde veilig, toen hij Gre gory de Nooijer uit Vlissingen na vier ronden jagen inhaalde. Symbolisch genoeg begon de mo torcrosscarrière van De Jonge op de plek waar hij gisteravond zo sterk reed. „Toen ik negen jaar was, vond mijn vader dat ik maar 's aan sport moest gaan doen. Hij vroeg wat ik leuk vond en ik zei motorcrossen. We zijn toen acht jaar geleden hier naar de Zeelandhallen gegaan en toen wist ik het zeker. Piet Buteijn, nu hoofdsponsor, heeft toen een motortje geregeld." Maar met de indoorcross in Goes had De Jonge tot gister avond verder niet zoveel. „In Veel geld Dit jaar zint hij op revanche. „Ik wil zo veel mogelijk titels in Nederland winnen. Op interna tionaal gebied kan ik niet zo ver komen. Dat ga ik niet eens pro beren, want om te presteren, moet je daarvoor zó veel laten. Dan kan je nooit 's lekker op Dave de Jonge is op weg naar de winst in de eerste serie van de Superregioklasse. Op de achtergrond stap ofzo. Dat kan wel als het rijdt nummer twee Pieter Menue uit Sluis. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 78