Palingvissers naar de rechter PZC Uitzaaien vreemde mosselen is riskant Oud-PSD'er blijft strijden voor terugkeer veren 17 Onderzoek opleiding verbaast Mandos Onvrede over laten wegzwemmen schieraal uit Grevelingen Oud-directeur CZAV overleden Watstad wint milieu prijs Klapband vernielt voordeur Te Veldhuis in Kiesraad Dominicus wint NK oesters openen Werkstraf voor wietteler uit Hoek Broers boeten voor agressie Volvo krijgt de ruimte in Gent zaterdag 29 januari 2005 swb door Emile Calon VLISSINGEN - Voorzitter J. Mandos van het College van Be stuur van de Hogeschool Zee land vindt het zeer vreemd dat buiten zijn weten om onder zoek wordt verricht naar de kwaliteit van de HZ-opleiding verpleeg- en verloskunde. „In wat voor AIVD-achtige toe stand zitten we nu", merkte hij gisteren bitter op. Met nadruk stelde hij dat hij nimmer geïn formeerd is door de Inspectie van de Gezondheidszorg over een onderzoek naar de oplei ding. Mandos toonde zich ook zeer verontwaardigd dat op de dag dat acht afgestudeerden van die opleiding hun diploma kre gen, de inspectie vraagtekens zet bij de kwaliteit van de nieu we gecombineerde opleiding. Dat is volgens hem geen toeval. Het heeft volgens hem alles te maken met territoriumdrift en jaloezie. Volgens hem wordt over de hoofden van de acht afgestu deerden een ouderwets territo riumgevecht gevoerd. Dat vindt hij uitermate min. „Het steekt blijkbaar dat de hoge school samenwerkt met Bel gië." Om de acht een hart onder de riem te steken sprak hij hen gis teren uitgebreid toe tijdens de diploma-uitreiking en bena drukte hij dat ze hard hebben moeten werken om de gedegen opleiding af te ronden. De KNOV, de beroepsorganisatie van verloskundigen, heeft gro te twijfels over de inhoud van de verkorte opleiding verlos kunde. De Inspectie voor de Gezond heidszorg toetst nu in samen werking met het ministerie van Volksgezondheid of de oplei ding aan de EU-regels voldoet. Mandos ziet dat onderzoek, waar hij volgens eigen zeggen niets van afweet, met vertrou wen tegemoet. Hij stelde dat de onderwijsin spectie vol lof is over de oplei ding. Volgens hem wordt er hard aan gewerkt om die oplei ding, in samenwerking met Bel gische instellingen, de beste van het land te maken. door Freek Janssen THOLEN - De palingvissers in het Grevelingenmeer stappen naar de rechter om de dertigda- jjenregeling te behouden. Dat zei voorzitter J. Geleijnse van de Vereniging van Beroepsvis sers Zuid-West Nederland giste ren tijdens de algemene leden vergadering in Tholen. De dertigdagenregeling houdt in dat de spuisluis in de Brou- wersdam maximaal dertig da gen per jaar wordt gesloten. De schieraal kan dan niet weg uit het Grevelingenmeer, waardoor vissers er meer kunnen van- i. In november werd de rege ling plotseling afgeschaft, zon der dat de vissers zelfs maar op hoogte werden gesteld. Door het openen van de sluis hoopt minister K. Peijs van Verkeer en Waterstaat dat de schieraal naar de Sargassozee bij Bermu- trekt, om zich voort te plan ten. Nederland moet niet probe ren voorop te lopen om de lage palingstand in Europa op te los sen, zei Geleijnse. Juist in het Grevelingenmeer is de stand ge tónd, met stabiele vangsten. ..Waarom wel zo'n punt maken van paling, die niet kan weg zwemmen uit het Grevelingen meer, terwijl elektriciteitscen trales en gemalen trekkende pa lingen blijven vermorzelen? Te recht roepen de vissers de hulp van de rechter in." I van der Wees van Rijkswater staat kon geen antwoord op de waag waarom juist de schieraal HEELSUM - Oud-directeur Be rend Willem Alink van de Coö peratieve Zeeuwse Aankoop Ver eniging (ZCAV) is deze week op 91-jarige leeftijd overleden. Alink kwam eind 1935 naar Zee land om 'zakenvoerder' van de CZAV te worden. Toen hij in 1970 werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, roemde de toenmalige Goese burgemeester H.G. van Suijle- kom hem als 'het kernpunt van hele CZAV'. Alink nam in 1976 na veertig jaar afscheid van de CZAV. Hij wordt maan dag gecremeerd in crematorium Rijk van Nijmegen. De plechtig heid begint om 13.30 uur. in het Grevelingenmeer voor nieuwe aanwas moet zorgen. Rijkswaterstaat heeft de rege ling in opdracht van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat geschrapt. Van der Wees; „Het was aanvankelijk de bedoeling de regeling gewoon voort te zet ten. Maar er ontstond commotie over door de natuurverenigin- gen en de minister is daar gevoe lig voor gebleken. Het besluit is een politieke afweging van de minister. Rijkswaterstaat kan daar niets aan doen, behalve ad vies geven. Het is vanzelfspre kend dat jullie het er niet mee eens zijn. En het staat jullie vrij om de weg naar de rechter te ma ken." Geleijnse wilde weten welke ambtenaren minister Peijs heb ben ingegeven de dertigdagenre geling te schrappen. Van der Wees; „In elk geval niet de direc tie Zeeland. Bovendien kan de minister best zelf een beslissing nemen en dan heb je daar als ambtenaar genoegen mee te ne men." F. van den Heuvel (links) en W. Defaubes (rechts) van Delta krijgen de milieuprijs uit handen van juryvoorzitter J. Luijt-Verheij. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse milieuprijs is toegekend aan nutsbedrijf Delta en wel voor het project Watstad. Juryvoor zitter J. Luijt-Verheij reikte de prijs gisteren uit tijdens een bij eenkomst in het waterschaps kantoor te Middelburg, dat on derdeel is van het winnende pro ject. Watstad maakt gebruik van duurzame energie die op een mi lieuvriendelijke manier wordt opgeslagen in het grondwater om de nieuwe kantoren van de gemeente Middelburg en water schap Zeeuwse Eilanden zowel te verwarmen als te koelen. Het overschot aan warmte in de zo mer wordt 's winters gebruikt en de winterkou wordt 's zo mers benut door middel van een warmte-koudepomp. Een vernieuwend initiatief, met een grote mate van milieubespa ring, zei Luijt-Verheij. Boven dien een project met een 'uitstra lingseffect', in die zin dat grote kans bestaat op navolging door overheden, bedrijfsleven en an deren die een nieuwbouwplan hebben. Ze prees de opstelling van waterschap en gemeente, die instemden met de hogere kosten van de voorziening. De milieuprijs is in het leven ge roepen door Provinciale Staten en wordt eenmaal in de twee jaar toegekend. Behalve een geldbedrag van 4000 euro kre gen Deltavertegenwoordigers F. van den Heuvel en W. Defaubes ook een kunstwerk van de Goe se J. Traanman. De tweede prijs (2500 euro) was voor het project Anphos van ad viesbureau Colsen uit Hulst, dat een systeem ontwikkelde voor het terugwinnen van fosfaten uit het afvalwater van aardap- pelverwerkïng. De fosfaten kun nen als kunstmest worden herge bruik. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Uitzaai van mossels uil de Ierse en Keltische Zee in de Oosterschelde staat op gespannen voet met het beleid dat voor de zeearm is vastge steld. Aan het uitzaaien zijn risi co's verbonden die de natuur sdiade kunnen berokkenen. Het dagelijks provinciebestuur meldt dit aan de Statenleden I. Vogelaar (WD) en B. Feijtel (CDA). Die wilden opheldeiïng over de kritische opstelling van de provincie jegens het overheve len van buitenlandse mossels naar de Oosterschelde. Het dage lijks provinciebestuur houdt de bezwaren onverkort overeind. Belangrijkste reden is een onder zoek van het Expertisecentrum van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit (LNV). Daaruit blijkt dat im port van schelpdieren uit het buitenland een belangrijke oor zaak is voor de komst van uitheemse plant- en diersoorten in de Nederlandse kustwateren. Ook de geschiedenis heeft dat uitgewezen. Het dagelijks pro vinciebestuur wijst op de explo sie van Japanse oester, die voor grote problemen in de delta wate ren zorgt. Het gaat daarbij niet zozeer om het verplaatsen van de mossels zélf (schelpdierziekten daargela ten), Hiervan is het risico be perkt, omdat de Iers-Britse mos sels wat samenstelling betreft overeenkomen met de Neder landse. Het gevaar schuilt veel eer in het feit dat met het verhui zen van de mossels onbedoeld ook vreemde organismen (exo- ten) uit de Ierse en Keltische Zee meekomen. Onderzoek Volgens het dagelijks provincie bestuur is het technisch onmoge lijk om van élke te verplaatsen partij schelpdieren een volledig en betrouwbaar faunistisch en floristisch onderzoek te doen. Daardoor kan geen inschatting gemaakt worden van de kans op vestiging van exoten. De mossel vissers die vergunning voor de mosselimport hebben gevraagd, reppen ook niet over enige vorm van maatregelen in deze. Als schelpdiersector, natuurbe scherming en rijksoverheid zor gen voor een breed gedragen vorm van risicobestrijding (dus zoveel mogelijk voorkomen dat er vreemde planten en dieren mee verhuizen), dan is het dage lijks provinciebestuur bereid de afwijzende opstelling te veran deren. Het wil nagaan of het Vis serij Initiatief Zeeland hierbij een rol kan vervullen. Vogelaar en Feijtel informeer den of al sprake is van versto ring van de Oosterscheldena- tuur door de komst van de vreemde mossels. Het dagelijks provinciebestuur geeft aan dat pas najaar 2003 van een eerste uitzaaivergun ning gebruik kon worden ge maakt. „Gezien deze nog korte periode zijn ons geen gegevens bekend van verstoring." Het dagelijks provinciebestuur herinnêrt eraan dat de Staten het Beleidsplan Oosterschelde hebben vastgesteld. Daarin staat dat nieuwe cultuurvormen alleen mogelijk zijn als er geen exoten meekomen en er geen na delige gevolgen voor de bestaan de schelpdiercultures optreden. In het later vastgestelde beheer- en inrichtingsplan Oosterschel de wordt dit beleid bekrachtigd. De twee Statenleden vroegen om de notulen van het dagelijks provinciebestuur, waarin het standpunt over de mosselïnvoer is vastgesteld. Die krijgen ze niet. „Notulen van de vergade ring van ons college zijn be doeld voor de aanwezige leden." foto Lex de Meester Van Antwerpen Milieutechniek uit Nieuwdorp ging strijken met de derde prijs (1500 euro) voor een waterrecyclingsysteem: wa ter dat bij het sorteren van fruit wordt toegepast, schoonmaken en opnieuw gebruiken. Een eer volle vermelding kreeg rozen kwekerij de Bier kreek bij IJzen- dijke voor het project biologi sche rozenteelt. Voorzitter Luijt-Verheij toonde zich inge nomen met de kwaliteit van de elf ingezonden projecten: van hoog niveau en grote verschei denheid. Op het vlak van land en tuinbouw, waterbeheer, mi lieubesparing en natuur- en mi lieueducatie. Ze constateerde dat het met de vermeende tegen stelling tussen ecologie en be drijfsleven nogal meevalt. Oppassen Luijt-Verheij, Statenlid voor de PvdA, merkte op dat er vrijwel geen dag voorbij gaat zonder een alarmerend bericht over het milieu, temperatuurstijging, wa teroverlast en andere ellende, „We moeten oppassen dat hier door de gedachte ontstaat dat het toch al zo erg is met het mi lieu en dat we er niets aan kun nen doen. Dat we de problemen defaitistisch gaan benaderen en maar doorgaan met niets doen." In de projecten zag ze het bewijs dat een moedeloze instelling voor Zeeland niet opgaat. Geluk kig, vond Luijt-Verheij. „We moeten positief naar de toe komst kijken." stuaks wic \5>m sw z'/i béw swuichtb?11 ■vw tiïzo'h kl£in£"klótemwjihc\e" Trtf.u blROTT F¥NF&X/IHZKDICHTF1Z COR DE JONGE KRABBENDIJKE - Een klapband van een wagen van de Zeeuwse Reinigingsdienst heeft grote schade veroorzaakt aan een voordeur van een woning aan de Nieulandestraat in Krabbendijke. Gisterochtend rond negen uur merkte de chauffeur van de wagen tot zijn grote schrik dat de rui ten en de brievenbus door de klap uit de deur werden ge blazen. De getroffen woning aan de Nieulandestraat stond leeg. MIDDELBURG - De ministerraad heeft J. te Veldhuis uit Middelburg voorgedragen als lid van de Kiesraad. Zijn be noeming gaat - met terugwerkende kracht - in op 1 janua ri 2005 - en geldt voor vier jaar. De Kiesraad adviseert het parlement over uitvoering van het kiesrecht en verkie zingen. De raad treedt ook op als centraal stembureau bij verkiezingen voor de Eerste en Tweede Kamer, het Euro pees Parlement en nationale referenda. Te Veldhuis nam twee jaar geleden afscheid als Tweede-Kamerlid voor de WD. Dat is hij meer dan twintig jaar geweest. MAASTRICHT - C. Dominicus van restaurant Nolet Het Reijmerswale in Yerseke is afgelopen woensdag voor de derde keer Nederlands kampioen oesters openen gewor den. Van de 25 finalisten die tijdens de horecavakbeurs BBB in congrescentrum MECC in Maastricht om de titel streden, maakte Dominicus de vijftig Zeeuwse platte oes ters net als in 2002 en 2003 het snelst open; hij klaarde de klus in zeven minuten en dertig seconden. Overigens was het erepodium geheel Zeeuws; M. Schouwenaar van Grand Hotel Arion in Vlissingen werd tweede, B. de Koe- ijer van de Roem van Yerseke derde. MIDDELBLTRG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren bij verstek een 22-jarige man uit Hoek voor hennepteelt veroordeeld tot 240 uur werk straf en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De wietplantage werd eind maart vorig jaar ontdekt toen de bovenwoning aan de Noordstraat in Hoek vlam vatte. Dit was het gevolg van overhitting van de assimilatielam pen die tegen het dakbeschot waren opgehangen. In de woning werden zeshonderd hennepplanten aangetroffen. De man was al eerder veroordeeld voor hennepteelt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse veroordeelde gisteren een 26-jarige inwoner van Kloosterzande en zijn 25-jarige broer uit Westdorpe voor verkeersagressie tot werkstraffen van zeventig uur. De broers moeten ook opdraaien voor de financiële gevol gen, 9000 euro, van het geweld dat ze vorig jaar 30 april in Terneuzen hadden gepleegd tegen een automobilist. Het slachtoffer raakte in een shocktoestand toen hij op Koninginnedag door de klappen van de broers een gebro ken neus en èen gekneusd jukbeen opliep. Daardoor kon hij vijf weken niet werken. De ruzie ontstond toen de broers met een vriend meereden en vonden dat het slacht offer, dat voor hen reed, te langzaam ging. door Ralph van Wolffelaar PERKPOLDER - Henri West- land geeft het niet op. De oud-PSD'er meent dat er vol doende animo in de regio is om de oude veervérbinding Perkpol- der-Kruiningen in ere te herstel len en richtte een stichting op. Want: 'Iedereen mist de boot.' Westland (55) ziet het al hele maal voor zich. „De veerdienst moet een toeristische en econo mische trekpleister worden. Een dagje uit voor het hele gezin. We hebben hier met Frankrijk en België een achterland met mis schien wel tien miljoen mensen. Dat biedt ongekende mogelijk heden." De verstokte pleitbezorger, die zegt een groep van 25 mensen achter zich te hebben, weet in elk geval al met welk materiaal er gevaren moet worden. „We kopen twee van de vijf schepen die aan Italië zijn verkocht te rug, want over een tijdje is er een brug tussen Sicilië en het Italiaanse vasteland, waar de bo ten moeten gaan varen. En dan heb ik het liefst de Friso en de Beatrix terug, want die zijn nog relatief nieuw en kunnen zo in gezet worden. Met een half mil joen passagiers per jaar moet de verbinding rendabel te maken zijn. Ik mik erop dat we vijftien tot twintig procent van de passa giers die nu door de Westerschel- detunnel reizen, kunnen terug winnen." Westland loopt al jaren tegen muren op. Keer op keer wordt hem van overheidswege te ver staan gegeven dat met de komst van de Westerscheldetunnel er geen behoefte is aan een terug keer van de veerdienst, maar de Middelburger houdt vol. Uurdienst Ook Hulstenaar Albert Broek mans pleit al lange tijd voor een hernieuwde veerdienst, zij het een fiets-voetveer. Westland: „Maar ik zit op een ander ni veau, ik wil gewoon de boot mét auto's terug, tóet die twee boten kunnen we dan een uurdienst draaien. Misschien dat we zelfs ook bij Vlissingen-Breskens nog een dienst kunnen invoeren", mijmert hij. De plannen van Westland zijn nog vrij abstract en vooralsnog niet onderbouwd door een plan van aanpak. Over het financiële plaatje heeft hij zo zijn eigen theorie. „Voor twintig euro per inwoner van Zeeland per jaar zou de veerdienst te realiseren zijn, dan kom je op tien miljoen euro. Dan zijn de buffet- en walinkomsten allemaal extra. De kosten zitten in het perso neel en de aanschaf van de bo ten. We moeten gewoon efficiën ter gaan werken dan vroeger." GENT - Na jaren van onder zoek en overleg vindt in het Gentse havengebied dit jaar de grote herschikking plaats van terreinen voor de uitbreiding van de autofabriek van Volvo. De herschikking van waterge bonden havengronden werd pas mogelijk door de aanleg van het Kuizendok. De Vlaamse rege ring heeft 12 miljoen euro vrijge maakt om de naaste buur van Volvo Cars, houtimporteur Sido- co, te laten verhuizen van het Sifferdok naai' een nieuwe loca tie aan het Kuizendok. Volvo, dat sinds jaren met plaatsge brek kampt, krijgt daardoor de, beschikking over zeven bijko mende hectare. Het gemeente lijk Havenbedrijf wordt eige naar van de gronden van Sido- co. Volvo kan die vervolgens in concessie nemen. De terreinen zullen onder meer worden gebruikt voor logistieke activiteiten, parkeerplaats voor geassembleerde auto's en voor de productie van een nieuw mo- del dat onlangs aan de Gentse, vestiging is toegewezen. Volvo-Gent wil zijn productie, opvoeren tot 300.000 personen-, auto's per jaar. De productieca- paciteit is afgelopen jaar geste gen van 160.000 naar 270.000 au- to's. De productiecapaciteit heeft een forse toename tot gevolg van het aantal lokale vrachtbe- wegingen om de fabriek te be voorraden maar ook om auto's, af te voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 69