»zc Zeeuwland zet Brede School op Stadsaanzien heeft ook waarde PZC Eindelijk opleiding voor Pieter Mogge PZC Fracties bang voor vertraging na kritiek op plan buitengebied 15 remeente heeft te weinig ambtelijke capaciteit AAZET loep om studie aar integriteit Fietsen voor Kinderziekenhuis Academie leuk initiatief Boete voor bedreigen taxichauffeur Jongens bekennen overval op taxi Vlissingse veroorzaakt aanrijding Discozwemmen in Dol-Fijn zaterdag 29 januari 2005 loor Hester Timmermans ZIERIKZEE - Woningbouwver eniging Zeeuwland neemt de op- jcl van de brede school in de v Zierikzeese wijk Noorderpolder ivcr van de gemeente Schou- iven-Duiveland. De organisatie leeft niet voldoende ambtelijke capaciteit om de voorbereiding dit jaar op zich te nemen. De gemeenteraad echter dringt ian op voortgang van het pro- eet. Zeeuwland is al geruime jjd betrokken bij de plannen ;oor een brede school. Dat geldt - ook voor kinderopvang, peuter en peelzaalwerk, het opvoedbu- 'li eau en obs Theo Thijssen- ichool. Het is volgens directeur Ph. van Doorne van Zeeuwland te vroeg om te zeggen wat ff nu allemaal exact gaat gebeu- ijtten. Een aantal zaken is echter jl duidelijk. „Wij zorgen voor og meer uitgewerkte voorstel- :n aan de gemeente dan we al i lebben gedaan. We zullen de fi nanciële consequenties en de losten en de uren van voorberei- iing bekijken. Ook zorgen wij foor het organiseren van over leg tussen de verschillende par ijen", zegt Van Doorne. lolgens hem ligt er voor Zeeuw- land minder belang bij het on- ierwijs in de brede school, maar neer bij welzijn en de integratie woon- en zorgvoorzienin- Vanneer de eerste spa in de (Advertentie) UT KOZIJNEN-ZONWERING BIJ AANKOOP VAN VARISO - KOZIJNEN Landal Een aktie In samenwerking met www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33033^ 'Vraag naar de voorwaarden Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE [Tel: 0111-454647 I Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET •www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl grond wordt gezet, is nog ondui delijk. „Er zijn nog beslismo menten voor alle betrokken par tijen en gemeentelijke besluiten vergen vaak langdurige procedu res", legt Van Doorne uit. Enige haast is volgens hem echter wel geboden. „Wij willen met voort varendheid doorgaan om geen kansen te verliezen." Volgens de Zeeuwland-direc- teur mag in het belang van het onderwijs geen tijd verspild wor den. „De brede school moet ex- staan voordat de huizen in Noor derpolder gebouwd zijn. Het is belangrijk voor de continuïteit van de Theo Thijssenschool, maar ook voor kinderopvang ten behoeve van werkende ouders." Van Doome ziet deze voorzienin gen als belangrijke vestigings voorwaarden voor zowel toe komstige bewoners in Noorder polder als bedrijven die belang stelling hebben voor deze regio. De brede school moet uiteinde lijk bij het sportpark Bannink verrijzen. VLISSINGEN - De fractie van iroenLinks van de gemeente lissingen vindt dat de relatie lussen het dagelijks bestuur en zijn ambtenaren én projectont wikkelaars en aannemers moet worden onderzocht. GroenLinks wijst op recent on derzoek van de Vrije Universi teit waaruit blijkt dat gemeen ten weinig actie ondernemen te gen fraude en corruptie van ei gen ambtenaren en bestuurders. .Van 1998 tot 2002 zijn gemeen ten 117 keer in de fout gegaan. En er zijn tachtig vermeende ie- of corruptiezaken", al- P. van Zalen van Groen links. De partij vindt dat heton- derzoeksbureau Bureau Integri- jeitj Nederlandse Gemeenten moet worden ingehuurd. Pieter Mogge, heer van Renesse en Drëischor, liet in 1756 420.000 gulden na voor de oprichting van een universiteit in Zierikzee. door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - De naam van Pieter Mog ge is plotseling weer actueel, nu er een plan is om een opleidingsinstituut naar hem te noemen. Mogge, heer van Renes se en Drëischor (1698-1756), liet bij tes tament 420.000 gulden na om in Zierik zee een universiteit te stichten. Werd zijn plan niet uitgevoerd, dan zou het geld besteed moeten worden aan een weeshuis voor kinderen van militairen, bepaalde hij. Mogge stamde uit een rijk geslacht en was de enige erfgenaam van zijn ouders, zusters en ooms. Bovendien bleef hij ongetrouwd, wat enorm scheelt in de uitgaven. De meeste pro vincies in de Republiek der Verenigde Nederlanden bezaten een universiteit. Friesland in Franeker, Gelderland in Harderwijk, Groningen en Utrecht in hun hoofdsteden en Zuid- Holland in Leiden. Overijssel en Zeeland hadden er geen. Dat Zeeland, indertijd na Hol land de machtigste provincie, zo'n oplei ding niet had, werd als groot gemis ge zien. De knappe koppen van hier stu deerden noodgedwongen veelal ver van huis, in Leiden. »Mogge bepaalde in zijn testament dat er op de Zeeuwse universiteit docenten zouden worden aangesteld in de godge leerdheid, rechten, medicijnen, filoso fie, literatuur en oosterse talen. Het traktement van de eerste drie hooglera ren bepaalde hij op 1800 gulden en voor de overigen op 1400 gulden per jaar. De Raad van Toezicht zou uit negen perso nen bestaan; de twee burgemeesters en de eerste schepen van Zierikzee en de zes gecommitteerde raden van de stem hebbende steden van Zeeland. De Pro- vinciale Rekenkamer moest toezicht houden op de financiën. Toestemming Na Mogge's dood op 6 november 1756 wendden de executeurs zich al snel tot de Staten van Zeeland, voor de benodig de toestemming. De Staten vroegen ad vies aan de Rekenkamer. Het nieuws drong spoedig door tot buiten Zeeland. De Raad van Toezicht van de Leidse universiteit voelde de concurrentie drei gen. Ze kwamen met een sterk argument: in het aan hen veiieende octrooi van 6 ja nuari 1575 was te lezen dat er nooit een dergelijke opleiding in Holland of Zee land bij mocht komen! Dit hoorden de Zeeuwse Statenleden en zij vroegen nog maals aan het Zierikzees stadsbestuur hoe het nu precies zat. Met behulp van deskundigen bedacht men dat het oude Leidse octrooi geen beletsel hoefde te vormen. Alle provincies hadden immers het recht een universiteit op te lichten. Een delegatie toog op weg om de leden der Rekenkamer te overtuigen, maar dat lukte niet. De Rekenkamer gaf een negatief advies. Van Heemskerk, de ge leerde rector van de Latijnse school, werd te hulp geroepen. Hij kwam ander half jaar later met een lijvig manu script. Hij vond het niet fraai van Lei den om Zierikzee de voet zo dwars te zetten. De Zeeuwse Staten bleven ech ter twijfelen. Ze bedachten dat de stad Prinses Anna (zij was moeder-regentes van prins Willem V) maar eens om ad vies moest vragen. Helaas stierf Anna foto Dirk-Jan Gjeltema in januari 1759, voordat zij antwoord had kunnen geven. De Zierikzeese delegatie lichtte zijn pij len vervolgens één voor één op de Sta tenleden. Dat hielp. Tot de Staten van Zeeland een schrijven ontvingen van hun Hollandse collega's, dat het mo nopolie, door Willem I geschonken, niet geschonden mocht worden. Toen krabbelde men toch weer terug en hield zich verder doof voor Zierikzeese ver zoeken. Dunbevolkt In 1763 deed de gecommitteerde De Jon ge van Campensnieuwland een poging, die echter ook op niets uitliep. De hoop flikkerde nog eenmaal op toen prins Willem V in 1766 een bezoek aan Zee land bracht. Maar nee, ook hij zag er geen heil in. In 1767 beschikten de Staten definitief afwijzend over het verzoek. Een van de redenen was de gedachte dat een univer siteit in het toen dunbevolkte en afgelegen Zeeland weinig bezocht zou worden. Misschien hadden de heren wel een vooruitziende blik. Het kapitaal is later voor andere prijzenswaardige doe len aangewend en intussen opgesou peerd. Stad en Lande zal nieuwbouw Zierikzee niet tot uiterste blokkeren door Ali Pankow ZIERIKZEE - Stad en Lande zal zich niet tot het uiterste ver zetten tegen het woningbouw plan langs de hoek Schuurbe- que Boeyestraat en de Gracht- weg in Zierikzee. Wel zal deze heemkundige vereniging vech ten voor een zuivere voorstel ling van zaken. Daar ontbreekt het tot nu toe aan volgens voor zitter J. Erbrink en bestuurslid D. Schorer. Erbrink weet wel dat er een ima go van 'daar heb je hun weer' aan Stad en Lande kleeft. „Als of wij elké vernieuwing willen tegenhouden. Dat is niet waar", benadrukt de voorzitter. De ver eniging staat echter wel op de bres voor behoud van historisch stadsaanzien. Dat Stad en Lande beslist niet blij is met de sloop van drie ge schenkwoningen ten behoeve van het woningbouwproject van bouw- en ontwikkelingsbedrijf Fraanje, is algemeen bekend. Er gaat een typerend stukje bouw wijze uit het (recente) verleden mee verloren. De heemkundige vereniging bepleit al jaren een gemeentelijke monumentensta tus voor de weinige nog in origi- (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland nele staat verkerende geschenk woningen. Volgens Erbrink en Schorer heeft dat weinig gehol pen. „We praten inmiddels te gen de vierde wethouder op rij. Meestal is het een sport mono loog; er wordt niks teruggezegd. De huidige wethouder Van der Wekken is overigens wel duide lijk in zijn uitspraken: er is geen geld voor, dus geven we er ook geen monumentenstatus aan", zegt Erbrink. Dat in uitzonde ring daarop alleen de vier Noor se woninkjes aan het Duin wegje in Burgh wel worden be schermd, noemt Schorer 'een doekje voor het bloeden'. Hoe wel Stad en Lande er blij mee is, lijkt het hem vooral een po ging de vereniging verder de mond te snoeren over geschenk- woningen. „Onterecht", vult Er brink hem aan. „Het gaat daar alleen om Noorse woningen en dan nog in een gebied waar de watersnoodramp nauwelijks sporen heeft nagelaten." Alternatief De voorzitter hecht eraan dat ook van Zweedse, Finse, D.eense en Oostenrijkse geschenkwonin gen enkele oorspronkelijke exemplaren behouden blijven. Eén van de laatst overgebleven Deense huizen staat in de Mu- lockstraat in Zierikzee. Stad en Lande zou dat liever zo houden, maar kan leven met het alterna tief van herbouw in één van de caissons van het Nationaal Mo nument Watersnood 1953 in Ou- werkerk. Waar Erbrink en Scho rer de meeste moeite mee heb ben, is het nieuwbouwplan van Fraanje. Volgens hen druist dat op veel punten in tegen de ge meentelijke beleidsvoornemens in de structuurvisie Zierikzee. „Zo'n oplopende lijn van laag naar hoog als een soort poort functie als ingang voor de ach terliggende woonwijk. Dat wordt dan dus een poort met maar één kant", schampert Er brink. Passender Hij erkent dat er grote belang stelling is voor dit project. Vol gens hem vooral doordat het zo lang duurt voordat er in Noor derpolder en Poortambacht 11 gebouwd gaat worden. Veel men sen zouden in elk geval niet graag zien dat Stad en Lande het plan tot het uiterste dwars boomt. Volgens Erbrink is dat ook niet bedoeling, maar maakt de vereniging zich wel sterk voor een passender nieuwbouw plan op deze gevoelige locatie en vooral ook voor een totaalvi sie. Daarin moeten ook de rest van de Schuurbeque Boeye straat en de te verplaatsen gara geboxen worden betrokken. De Stad en Lande-bestuurders sig naleren dat de gemeente die za ken nu op de lange baan schuift. Volgens hen dreigt daardoor het gevaar van verbrokkeling en een drastisch verstoord stads aanzien. Stad en Lande .zal trachten dat besef bij de raadsle den te laten doordringen. ZIERIKZEE - Bedrijfsleiding en leden van sportcentrum Take Care in Zierikzee doen vandaag in Rotterdam mee aan een actie voor het Sophia Kinderzieken huis. Dertig Zierikzeese sportievelin- gen zullen drie uur achtereen gaan 'spinnen', oftewel in- ZIERIKZEE - Een leuk initiatief, noemt J. van Donse laar, bestuurslid van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU), de oprichting van de Pieter Mogge Academie op Schouwen-Duiveland. Hij beschouwt de academie niet als een concurrent van het programma van de ZVU. „Wij zijn een volksuniversiteit die iedereen die geïnteresseerd is in ons programma toelaat. Er is geen vereiste vooroplei ding, onze cursussen bestaan vooral uit lezingen en wij houden geen tentamens of examens. Ik denk dat wij een andere doelgroep bedienen." Van Donselaar vraagt zich wel af of Schouwen-Duiveland groot genoeg is om de aca demie financieel haalbaar te maken voor langere tijd. De ZVU is altijd bereid om te kijken of samenwerking op eni gerlei gebied interessant kan zijn, aldus het bestuurslid. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft geen bempeienis met de oprichting en beschouwt de academie volledig als een particulier initiatief. Inmiddels is duidelijk geworden dat de beoogde bestuursvoorzitter van de stichting in op richting waar de academie onderdeel van wordt, J. Meer- dink, zich uit tijdgebrek niet beschikbaar stelt. Ook van managementteamlid Ph. Gudde is nog niet duidelijk of hij daadwerkelijk zitting neemt. Initiatiefnemer P. Groen heeft potentiële bestuurskandidaten per brief benaderd. Verder is hij in gesprek met docenten voor de vakken wijs begeerte, Nederlands recht, middeleeuwse literatuur, landschapsarchitectuur en parlementaire geschiedenis. Op 28 februari wordt een eerste bijeenkomst voor deze mensen georganiseerd. MIDDELBURG - Een dertigjarige inwoner van Westka- pelle is gisteren in Middelburg voor agressief gedrag te gen een taxichauffeur veroordeeld tot 550 euro boete. De man had zich op 26 september vorig jaar misdragen toen hij zwaar onder invloed van drank de taxichauffeur beet pakte en zijn blouse kapotscheurde. Ook zou hij bedrei gend zijn overgekomen door met een achterwaartse bewe ging naar zijn broekzak te grijpen; alsof hij een wapen wilde pakken. Behalve verdachte zaten nog twee mensen in de taxi. Onderweg ontstonden er problemen, waarna een van hen uitstapte. Dat leidde uiteindelijk tot een con flict tussen de Westkapellenaar en de taxichauffeur, die op zijn beurt assistentie opriep. VLISSINGEN - De twee jongens die afgelopen zondag zijn aangehouden als verdachten van een overval op een taxichauffeur in Vlissingen, hebben bekend. De jongens van vijftien en zeventien jaar oud hebben in de nacht van zaterdag op zondag de taxichauffeur, onder bedreiging van een wapen, gedwongen diverse persoonlijke goederen af te geven. Inmiddels zijn ze voorgeleid aan de kinder rechter en zijn beiden in bewaring gesteld. VLISSINGEN - Een dertigjarige automobiliste uit Vlissin gen heeft gisteren rond het middaguur een ongeval veroor zaakt op de President Rooseveltlaan int Vlissingén. Ze ver leende daar op een kruispunt geen voorang aan pen 47-ja- rige automobiliste uit de gemeente Veere. Bovendien had de vrouw geen rijbewijs bij zich. Niemand raakte ge wond. Er was enkel blikschade. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De meeste raads fracties zijn bang dat de vernie tigende kritiek op het ontwerp bestemmingsplan buitengebied tot nieuwe vertraging zal leiden. De provinciale commissie omge vingsbeleid veegt in een lijvige brief aan de gemeente de vloer aan met het plan. Volgens de commissie schiet het plan 'in ernstige mate tekort'. „Daar schrik ik van", zegt W. Stouten (LSD). „Je bent er van overtuigd dat het op grote lijnen oké is en dat krijg je dit." WD-fractievoorzitter A. Verse- put pleit voor een snelle reactie van de gemeente, „zodat we niet weer jaren moeten wachten." De herziening van het bestem mingsplan buitengebied laat al lang op zich wachten. Daardoor is op momenteel geen enkele ont wikkeling in het buitengebied mogelijk, tot groot verdriet van verschillende ondernemers met plannen. Fouten Bij de presentatievan het plan heeft wethouder R. van der Wek ken al aangegeven dat er een groot aantal fouten in zat. „Het rapport is omwille van de tijd doorgezet. Ik zou dat nu nooit meer doen maar ik was toen net veertien dagen wethouder en wilde de voortgang van het be stemmingsplan niet frustreren:" Het plan zelf is voor het overgro te deel onder verantwoordelijk heid van toenmalig wethouder L. Geluk tot stand gekomen. Na haar aftreden is zij in de raad te ruggekeerd en is dus tot op he den nauw betrokken geweest bij het tot stand komen van dit plan. Toch wil ze inhoudelijk niet reageren. „Ik heb het nog niet gezien.Flik- weert (SGP) reageert terughou dend. „Het was verrassend, maar ik wil eerst meer weten", zegt hij. Dit geldt voor meer fracties om dat het college tot nu toe nog niet naar de raadsleden toe heeft gereageerd. Meningsverschillen Inmiddels is BRO door Van dei- Wekken aan het werk gezet om de meeste fouten uit het plan te halen. Dan gaat het om kleinere fouten zoals foutief ingetekende bebouwing. Van der Wekken zelf studeert momenteel op de opmerkingen die gaan over inhoudelijke me ningsverschillen. Hij hoopt binnenkort met de ge deputeerde te overleggen over deze punten. Dan gaat het bijvoorbeeld over de vestiging van nieuwe econo mische dragers in het buitenge bied of de zonering. NIEUWERKERK - In zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk wordt r op vrijdag 4 februari een disco- zwemavond gehouden. Het zwemmen met muziek duurt van 19.00 uur tot 20.30. (Advertentie) door-fietsen op muziek, voor het goede doel. De deelnemers hebben daar de afgelopen we ken flink voor getraind. Aanslui tend zal zondag een groep van tien sportlieden uit Zierikzee meedoen aan de evenementen kickfun en body combat. Ook die onderdelen zullen drie urn- achtereen worden uitgevoerd. DE KEUKENMEGASTORE! www.hfnrys.kilc'ign5 n Breda: Woonboulevard Breda-Kruisvoort 22 "fel(076) 530 19 50 Wateringen: 's-Gravenzandseweg 2 Tel(0174) 290 590 Openingstijden: ma t/m vrij 10.00 - 21 00 uur, za en zo 10.00 -18.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 67