Jzc }oetin: jodenhaat ^oedt in Rusland Hamas verplettert Fatah bij verkiezingen in Gaza Bse ontdekt bij Franse geit tel over chaos op taliaanse wegen lmtstedagT'" T erreurverdachte Habib vrijgelaten resident verbreekt zwijgen erdachten van rreur gedood Filipijnen Oud-chef geheime dienst Chili met geweld weggevoerd Musical over val Blunkett Moordenaar Lindh wil naar Servië Hulpfonds Japan voor Afrika Fiscus nieuwe EU-landen mild Tiende dode door vogelgriep ritish Medical Journal rkent fout in Prozac-stuk Gijzelnemers Beslan kregen hulp officieren Bevingen treffen eilanden India HURfc bin «WIP H9R de Jonge Hoek van Dijke lonze redactie buitenland '.§>>K0U - Een bezoek aan het ei malige vernietigingskamp jthwitz heeft president Poe- ertoe gebracht toe te geven Rusland antisemitisme Idten dat dat moet worden k [eroeid. meldden Russische media sren. De Russische president er nog niet eerder over ge lken in de vijf jaar dat hij >de macht is. ?t geleden zei de Duitse idskanselier dat hij zich 11 amde voor het verleden. 1 ir wij moeten ons schamen het heden, omdat zelfs in l4and, dat het meeste heeft ge- ij oom fascisme te verslaan en lMLLA - De Filipijnse strijd- Khten hebben in het zuiden 1 ihet land tientallen vermeen- Itrroristen gedood. tr bombardementen donder- J (kwamen minstens veertig re- J in om, maakte een leger- tóvoerder een dag later be- gj Onder de doden zouden kopstukken van de terreur- ïeging Jemaah Islamiyah degenen die vermoedelijk let zuiden van het eilanden- elkaar kwamen, waren (oguren van de Filipijnse fpering Abu Sayyaf en saah Islamiyah, die in heel iloost-Azië opereert. 5§s Dulmatin, een Indonesiër ervan wordt verdacht het ante zijn achter de bomaan- jen op Bali in 2002, zou van partij zijn geweest. WPA/AFP joden te bevrijden, we vaak symptomen van deze ziekte zien", zei Poetin over het antise mitisme. Moskouse kranten, waarvan sommige van de Staat, bejubel den de in hun ogen moedige en zelfs historische uitspraak. Ketterij Daaraan ging behalve een aan grijpende herdenkingsceremo nie van de bevrijding van het vernietigingskamp Auschwitz nog een gebeurtenis vooraf. Twintig communistische en ul- tranationalistische parlements leden stelden een brief op waar in zij eisten dat joodse groepe ringen in heel Rusland zouden worden verboden. Daarin be schuldigden zij joden van 'zon de, kwaad, ketterij' en 'niets minder dan satanisme'. De brief leidde tot verontwaardi ging van mensenrechtengroepe- ringen, maar de regering in het Kremlin heeft vermelding ervan bijna twee weken lang verme den. Inmiddels is de brief officieel in getrokken. ANP/AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Voor het eerst is bse, de gekkekoeienziekte, vastgesteld bij een geit. De Eu ropese Commissie, het dage lijks bestuur van de EU, heeft gisteren gemeld dat uit nader onderzoek is gebleken dat een verdachte geit in Frankrijk, die in 2002 is geslacht, inder daad aan de ziekte heeft gele den. Consumptie van met bse besmet vlees kan dodelijk zijn voor de mens. De Commissie stelt dat geiten producten zoals kaas zo goed als geen gevaar vormen voor de mens dankzij maatregelen die bse bij geiten moeten voor komen. Die regels zijn al inge steld voordat het keiharde be wijs van gisteren op tafel lag dat deze dieren aan bse kun nen lijden. Bij geiten heet de ziekte officieel tse. Zo is het verboden geiten te voederen met vlees of beendermeel. Het geven van vleesproducten aan herkauwers wordt als waar schijnlijke oorzaak gezien van bse. Naar aanleiding van de ont dekking heeft de Commissie besloten het komende half jaar tweehonderdduizend gei ten te testen, vooral in landen waar bse vaak voorkomt bij runderen. Zo moet duidelijk worden of de Franse geit een uitzondering is. Sinds halverwege de jaren ne gentig, toen een verband aan nemelijk werd gemaakt tussen bse en de voor mensen dodelij ke hersenziekte Creutzfeldt-Ja- cob, is de gekkekoeienziekte een gevoelig onderwerp. In middels is bij 165 Europeanen, voornamelijk Britten, een be wijs of een vermoeden van de ziekte van Creutzfeldt-Jacob vastgesteld.Op Europees ni veau zijn sindsdien tal van maatregelen genomen om bse tegen te gaan, zoals het uit de keten halen van besmette die ren. Het aantal besmettingen neemt gestaag af: van 1364 in 2003 tot achthonderd vorig jaar. Ter vergelijking: in 1992 waren er alleen al in Groot-Brittannië 37.000 geval len geregistreerd. Alle veiligheidsmaatregelen voor de verspreiding van bse bij runderen en geiten gelden ook voor schapen. Tot nog toe is echter nog geen enkel geval van bse gevonden bij een schaap. Recent onderzoek sug gereert dat de dieren genetisch resistent zijn, maar helemaal zeker is dat nog niet. ANP SANTIAGO - Chileense oproerpolitie houdt demonstranten op afstand, terwijl oud-chef Manuel Contreras van de geheime dienst Dina in een busje wordt afge voerd. Contreras weigerde een celstraf van twaalf jaar uit te zitten. Daartoe was hij veroordeeld wegens zijn rol in de ontvoering van de politieke activist Miguel Angel Sandoval tijdens de dictatuur van generaal Pinochet (1973-1990). Behalve Contreras werden vier andere oud-medewerkers van de Dina door de politie meegenomen. Zij moeten voor hun aandeel in de ontvoering van Sandoval straffen van vijf tot tien jaar uitzitten. foto Ivan Alvarado/RTR zaterdag 29 januari 2005 LONDEN - De politieke loopbaan en het liefdesleven vaQ de in december afgetreden Britse minister van Binnen* landse Zaken David Blunkett vormen de inspiratiebron voor een musical van de Britse journalist Ginny Dougary en de Amerikaanse componist MJ. De voorvertoning heeft in april in West End in Londen plaats. Blunkett bereikte ondanks zijn blindheid de top van de Labour-partij. Hij trad terug omdat hij zijn positie zou hebben misbruikt om het kindermeisje van zijn voormali ge minnares aan een verblijfsvergunning te helpen. ANP STOCKHOLM - Mijailo Mijailovic heeft gisteren een offi cieel verzoek ingediend om de levenslange gevangenis straf die hij opgelegd kreeg voor de moord in 2003 op de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Anna Lindh, in Servië uit te zitten. Dat meldden Zweedse kranten. Het verzoek zou vooral ingegeven zijn door veiligheids overwegingen. Hij is bang voor andere gevangenen. Mijailovic werd in Zweden geboren als zoon van twee Ser vische immigranten. Hij woonde als kind gedurende enke le jaren in Servië. ANP TOKIO - Japan wil fondsen oprichten met 1,2 miljard dol lar voor hulp aan Afrika. In dit continent moet steun voor al ten goede komen aan de particuliere sector, zo heeft on derminister van Financiën Hiroshi Watanabe van Japan gisteren tegenover verslaggevers verklaard. Japan oppert een fonds bij de Afikaanse Ontwikkelings Bank (ADB) op te richten dat 200 miljoen dollar moet om vatten. Tokio wil ook een speciaal kredietprogramma voor 1 miljard dollar dat de Japanse Bank voor Internatio nale Samenwerking uitleent aan de ADB. ANP LUXEMBURG - De tien landen die vorig jaar mei lid zijn geworden van de Europese Unie, heffen alle minder belas ting dan gemiddeld. Litouwen heeft met een gemiddelde belastingdruk van 28,7 procent van het bruto binnen lands product zelfs de laagste lasten van de hele Unie, blijkt uit een gisteren verschenen overzicht van bureau Eurostat op basis van gegevens uit 2003. De gemiddelde belastingdruk was in de EU 41,5 procent. Nederland zit daar met 39,3 procent dicht bij. Zweden staat met 51,4 procent bovenaan. Onder belastingdruk verstaat Eurostat alle verplichte heffingen. ANP HANOI - In Vietnam heeft de vogelgriep die 30 december weer de kop opstak een tiende mensenleven geëist. Een 32-jarige man uit de noordelijke provincie Phu Tho be zweek donderdag aan de gevolgen van de virusinfectie, maakte een woordvoerder van het centrum voor tropische ziekten in Hanoi gisteren bekend. De vrees voor een mogelijke besmetting van mens op mens wordt ondertussen steeds groter. Volgens Ameri kaanse onderzoekers heeft een elfjarig kind, dat vorig" jaar in Thailand overleed, de aandoening vermoedelijk doorgegeven aan haar moeder en tante. ANP/DPA/AFP onze redactie buitenland WEN - Het gezaghebbende üsche tijdschrift British Me- ilJournal is begin dit jaar de I in gegaan met een artikel f mogelijke schadelijke bij- kingen van het antidepressi- iProzac. Itijdschrift stelde dat fabri- £Eli Lilly deze gegevens ja- ang bewust heeft achterge iden, maar heeft dat gisteren Q]n internetpagina gerectifi- AHet blad heeft zijn excu- 1 aangeboden aan Eli Lilly, zegt de informatie, die af komstig was van een anonieme bron, zonder kwade bedoelin gen te hebben gepubliceerd. Eli Lilly heeft de excuses van het tijdschrift aanvaard. Maar in een persbericht noemt de ge- neesmiddelenfanbrikant het zor gelijk dat het gerenommeerde blad zich heeft gebaseerd op een anonieme bron en verzuimd heeft wederhoor toe te passen. British Medical Journal blijft er overigens bij dat Eli Lilly al in 1980 op de hoogte was van aan wijzingen dat Prozac 'verontrus tende bijwerkingen' kon heb ben, zoals gewelddadigheid en suicidaliteit. ANP/RTR [onze redactie buitenland )IE De Italiaanse oppositie ft het aftreden geëist van mi- tw Lunardi van Transport, bewindsman zou onvoldoen- hebben gedaan om de al da rrende chaos op besneeuw- ttehvegen te beëindigen. honderd mensen moesten nachten doorbrengen in au- idie door sneeuwval en glad- stilstonden op de autosnel- A3 van Salerno, ten zuiden Napels, naar Reggio Cala- J Een stuk weg van 190 kilo- rr was onberijdbaar. Het Ita- leger moest worden inge- om de gestrande reizigers uit 'benarde situatie te halen, ^el al dagenlang voor slecht was gewaarschuwd, kon automobilisten woensdag zonder sneeuwkettingen de 'bergachtig gebied lopende A3 op. Woensdagochtend kwa men daar honderden auto's en vrachtwagens vast te zitten. Ve len bracht de nachten door in hun voertuig in de hoop dat sneeuwploegen de weg zouden komen vrijmaken. Twaalf men sen zijn naar ziekenhuizen ge bracht wegens onderkoeling. Veel gestrande Italianen zoch ten en vonden onderdak in nabij gelegen scholen of hotels. De getroffenen klaagden over de wijze waarop de overheid hulp bood. Velen zeiden dat ze aan hun lot waren overgelaten en dat er amper water en voed sel werd verstrekt. In veel auto's was de benzine ook bijna op. Minister Lunardi kondigde een onderzoek aan naar het optrer den van Anas, het bedrijf dat de Italiaanse rijkswegen beheert. Maar volgens de oppositie moet hij de schuld bij zichzelf zoe ken. ANP/RTR/DP A van onze redactie buitenland GAZA-STAD - De radicale Ha- mas-beweging heeft de Fa- tah-partij van president Abbas een verpletterende nederlaag toegebracht bij de verkiezingen voor tien gemeenteraden in klei nere plaatsen in de Gazastrook. In zeven van de tien kieskringen behaalde Harnas een meerder heid, zo lieten de einduitslagen gisteren zien. Harnas krijgt 75 van de 118 ze tels en de Fatah-beweging 39. De opkomst bedroeg ruim 80 procent, veel hoger dan bij ver kiezing van 9 januari. Harnas liet weten de overwin ning op te dragen aan oprichter Yassin van de beweging. „Dit be tekent dat de Palestijnse bevol king corruptie afwijst en hoopt op veranderingen om haar belan gen te verdedigen. Dit belangrij ke resultaat betekent ook dat de mocratie heeft gewonnen", ver klaarde een woordvoerder van Hamas in een eerste reactie op de winst. Donderdag mochten slechts ne gentigduizend Palestijnen stem men. In de vier grotere steden en acht vluchtelingenkampen wordt later gestemd. Een datum moet nog worden vastgesteld. In de Gazastrook wonen 1,4 mil joen Palestijnen. De Israëlische legerleider Yaalon heeft gisteren bevolen 'offensieve operaties' in de Ga zastrook te beëindigen. De maat regel kwam, nadat eerder op de dag tweeduizend gewapende Pa lestijnse politiemensen naar het zuiden van de Gazastrook wa ren gestuurd. Eerder waren Pa lestijnse veiligheidstroepen naar het noorden van het gebied gezonden om aanslagen op Israë lische doelen te voorkomen. „In de Gazastrook worden offen sieve operaties beëindigd in de gebieden waar Palestijnse veilig heidstroepen worden ingezet, waar het rustig is en waar geen terroristische activiteiten zijn gericht tegen Israëlische bur gers en militairen", zei Yaalon. Ook gaan drie belangrijke grens overgangen van de Gazastrook volgende week weer geheel open. Ook op de Westelijke Jordaanoe- ver worden de activiteiten van de Israëlische strijdkrachten zo veel mogelijk beperkt. De bevel hebber zei dat doelgerichte liqui- Een Palestijns kind woont een overwinningsparade van Harnas bij in Gaza-Stad. foto Ahmed Jadallah/RTR daties van Palestijnse militan ten op de Westoever alleen nog bij een directe bedreiging mo gen worden uitgevoerd en dan slechts nadat hij toestemming heeft gegeven voor de actie. Yaalon kwam tot zijn besluit 'in het licht van de voortdurende sa menwerking tussen Israël en de Palestijnse Autoriteit'. De Pales tijnse minister Erekat riep na het bekend worden van het be sluit Israël op tot een algeheel staakt-het-vuren. De relatie tus sen Israël en de Palestijnen is sterk verbeterd sinds het overlij den van de Palestijnse leider Arafat en het aantreden van diens opvolger, Abbas. ANP/AFP/RTR MOSKOU - De gewapende man nen die vorig jaar september een school in het Zuid-Russi sche Beslan bezet hielden, kre gen steun van hooggeplaatste militairen. Dat is de conclusie van een Rus sische parlementaire commissie die onderzoek heeft gedaan naar de tragedie die 330 levens eiste, aldus de BBC gisteren De voorzitter van de parlemen taire commissie A. Torshin zei dat twee hoge officieren zijn ge arresteerd op verdenking van het steunen van de gewapende mannen die zich sterk maakten voor een onafhankelijk Tsje tsjenië. ANP/AFP van onze redactie buitenland CANBERRA - Een Australische terreurverdachte die drie jaar heeft vastgezeten op de Ameri kaanse basis Guantanamo Bay, is vrijgelaten en teruggevlogen naar zijn thuisland. In een char tervliegtuig kwam Mamdouh Habib gisteren aan op de lucht haven van Sydney. Op de Australische televisie wa ren beelden te zien van Habib in een jas, wit shirt en een spijker broek. Hij zag er dun uit en had een lange baard. Met een ander klein vliegtuig werd de 48-jari- ge Habib vervolgens naar een onbekende bestemming gevlo gen. „Mamdouh is verenigd met zijn familie", liet minister Dow ner van Buitenlandse Zaken we ten. De Verenigde Staten hebben Ha bib vrijgelaten, omdat ze niet ge noeg bewijs tegen hem konden verzamelen voor een aanklacht. Habib werd een maand na de aanslagen van 11 september 2001 opgepakt in Pakistan om dat hij geen visum bij zich had. De Pakistaanse autoriteiten droegen hem vervolgens over aan de VS, die hem van banden met het terreurnetwerk Al Qae- da verdachten. Vorig jaar kwam naar buiten dat de VS Habib een half jaar naar Egypte zouden hebben ge stuurd voor ondervraging. Hij zou daar zo ernstig zijn gemar teld dat hij er bijna aan over leed. Dit verhaal voedde geruch ten dat de Amerikanen geregeld, terreurverdachten meenemen naar landen waar foltering eet veelgebruikte ondervragings- techniek is. Habib zat de afgelopen jaren sa men met een andere Australiër, de tot de islam bekeerde David Hicks, op Guantanamo vast Hicks is wel voorgeleid aan een' tribunaal in het detentiecen- trum. Tot een uitspraak is het nog niet gekomen. Op Guantana-" mo zitten nog altijd honderden' terreurverdachten vast zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld, zonder rechtsbij stand en zonder enig uitzicht op het einde van hun detentieperio de. ANP/RTR NEW DELHI - De Indiase ei landengroepen Andamanen en Nicobaren zijn de afgelopen 48 uur getroffen door zeker 28 aardschokken. De bevingen hadden een kracht? variërend van 5 tot 5,7 op de' schaal van Richter, aldus de In diase meteorologische en seismo logische dienst gisteren. De ei landen werden eind vorige maand getroffen door verwoes tende vloedgolven. ANP/DPA (Advertentie) LAATSTE showroom modellen met HOGE KORTING TT- ujt modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5