Het gaat er streng aan toe op Vlaamse scholen Wij zijn zeker geen softies Lef is rauw maar doordacht Liedjes blijven in je hoofd Trail redt zich uit avontuur Electronica Kettel geeft rust Tongen is zeer ongezond zaterdag 29 januari 2005 W19 De albums van VanKatoen hebben één ding met el kaar gemeen: ze passen met geen mogelijkheid in je Ikea-op- bergrekje. De vorige was ver pakt in een cd-reismapje, de plaat daarvoor in een soort film- blik. Opnieuw hebben de muzi kanten iets bijzonders bedacht: een cd verpakt in een T-shirt. Hoe dat eruit ziet, moet je zelf maar ontdekken. Omdat het VanKatoen in de eerste plaats nog altijd om de muziek gaat, zijn alle tracks van Lef! - zo heet de plaat - te downloaden op www.vankatoen.nl. Gratis nota bene, zodat de Limburgers genoodzaakt zijn elke cent die ze met hun optredens verdienen in hun cd-producties te steken. Dit sympathieke doe-het-zelf- principe kost dus klauwen vol geld, maar resulteert doorgaans in gedreven en ijzersterke nu me tal. De Nederlandstalige teksten zijn als de muziek: op het eerste gehoor rauw en explosief, bij na- dere beschouwing origineel en weldoordacht. VanKatoen is een eenling in de Nederlandse popmuziek. Een band om te koesteren, derhalve. Martin Groenewold VanKatoen 'Lef!' (vankatoen.nl) Speelduur: 48.55 min. Goese leerlingen laten Belgische 'collega's' zien hoe ze leren koken in de grote keuken van het Goese Lyceum. foto K. J. van Staveren Het gaat er wel streng aan toe op Vlaamse scholen. De leerlingen mo gen geen gekleurd haar heb ben, gsm-telefoons zijn niet toegestaan, er mag niet ge rookt worden in en bij school en ze moeten in rijen van twee gaan staan. Dat zijn enkele spontane reacties van leerlingen van de vmbo-afdeling van het Goese Lyceum na een uitwisseling met een klas van een technische school in Eeklo. De meeste Zeeuwse jongens en meisjes die aan de uitwisseling hebben meegedaan kiezen - na die Vlaamse ervaring - toch maar liever voor hun eigen school, hoewel niet iedereen daarvan is doordrongen. Duide lijke regels en orde hebben ook zo hun voordelen, vindt één van hen. Anja Smet, teamleider bo venbouw op het Goese Lyceum is mede uitvoerder van de uit- 1 wisseling. Haar school werd er bijgehaald omdat het vmbo niet vaak bij dergelijke projecten be trokken is. Meestal gaat het om havo- of vwo-opleidingen. De bedoeling van de uitwisseling is dat het schoolmanagement, de docenten en de leerlingen ken nis met elkaar maken en ervarin gen uitwisselen. Zo raakte het Goese Lyceum in contact met Provinciaal Tech nisch Instituut in Eeklo. Afge sproken werd een uitwisseling te houden tussen leerlingen van de afdeling consumptieve tech nieken in Goes en de technische opleiding, in Eeklo. Zo konden de leerlingen eens kennis maken met een studierichting die ze zelf niet gèkozen hebben. En dat leverde vorige week verras sende ontdekkingen op. Zoals Robin die bleek uitstekend te kunnen lassen. Dat had ze nog nooit eerder in haar leven ge daan. Een natuurtalent werd ze genoemd. Voor de Belgische jongens en meisjes was het wel eens aardig om in de grote keuken van het Goese Lyceum aan de Bergweg te zien hoe hun Zeeuwse colle- gas leren koken, een tafel indek ken en bijvoorbeeld serveren. Beide groepen keken af en toe wel eens vreemd op. Zo zitten er op de Vlaamse school 1050 leerlingen, maar slechts 10 meisjes. De Goese vrouwelijke deelnemers konden zich dan ook in een vvarme be langstelling verheugen. Ze heb ben het nu nog druk met de sms- en email contacten die ze in Eeklo hebben opgedaan.Wat Anja Smet betreft blijven de contacten tussen de scholen be staan. Zo wordt er nu aan ge dacht om met de Goese theater opleiding iets te doen. Als die een productie onder de knie heeft, kan die ook een keer in België uitgevoerd worden. Maar dat idee staat nog in de kinder schoenen. Het Goese Lyceum zelf heeft in ieder geval al iets van de uitwis seling meegenomen. Wat meer tucht zou ook hier geen kwaad kunnen, vinden de docenten, na dat ze eens in Eeklo hebben rondgekeken. Voor de leerlingen die aan de uit wisseling mee hebben gedaan blijft het bij dit incidentele con tact. Tenzij ze natuurlijk privé besluiten er op door te gaan. Rene Schrier E ven voorstellen: Nils (19), Ehsan (16), Mark (20), Ste ven (23) en Anno (22). Samen vormen zij Men2B, de boyband die is ontstaan uit Popstars - The Rivals. Na hun victorie tij dens de finale van het program ma, met een nummer 1 hit Big ger Than That, was het werken geblazen. In een paar weken nam Men2B het debuutalbum op met de titel A Different Way, oftewel een andere aanpak. Zijn ze niet gewoon de zoveelste bij elkaar gezochte boyband? „We weten heus wel dat het pu bliek boybands niet altijd even stoer vindt, maar daar hebben we.maling aan. Het is voor ons zelfs een uitdaging om te bewij zen dat Popstars geen toevals treffer was", vertelt Steven, met 23 jaar de oudste van het stel. „Natuurlijk is Men2B ook een boyband. Alleen willen, wij het net even anders doen, onze ei gen weg zoeken. Vandaar ook dat we de cd A Different Way hebben genoemd. Wij zijn zeker niet de softies die je in andere boybands ziet." „Zeker niet! Wij zijn bikkels!", beaamt Ehsan. Hij is de benja min van de groep, maar zeker niet op zijn mondje gevallen. De jongens zijn trots op hun eer ste album. „Het is echt een te gekke plaat geworden", vindt Nils. „Er zit veel variatie in de nummers. Pop, rock, disco en maar twee ballads. Zeker geen typische boybandmuziek. We hebben nog geen eigen num mers, maar kunnen ons allemaal vinden in de muziek die op het album staat. Onze manager kent onze stijl en onze stemmen, en dat heeft heel goed uitgepakt." „Je moet wel muziek maken die bij je past", vervolgt Mark. „De producer en onze manager heb ben vooraf bedacht welk num mer bij wie past. Dat betekent dat je ons niet allemaal op alle nummers hoort. Sommige num mers hebben maar één of twee leads, waarbij de rest op de ach tergrond zingt. Het is wel alle maal gelijk verdeeld, al staan er op de cd's best nummers die ik graag had gezongen." Dat geldt volgens Mark ook voor de andere jongens. Men2B is al bezig met de keuze van een volgende single. Men2B met vooraan Steven, middelste rij links Anno en rechts Ehsan, bovenste rij links Mark en rechts Nils. Van anonieme tiener tot pop idool. Het is hard gegaan met de jongens van Men2B. Wat vinden ze van al die aandacht? „Ik vond de promotietoer geweldig, van het ene in het andere uiterste", vertelt Nils. „In Hoofddorp wer den we bijna onder de voet gelo pen door gillende fans en moest de politie een eind maken aan de chaos. Vervolgens hadden we op dezelfde dag een signeerses sie in Amsterdam. Daar hebben we precies dertien singles ver kocht." Anno: „We hebben hier alle vijf van gedroomd, anders doe je ook niet mee met zo'n program ma. Ook voor Men2B waren we allemaal al met muziek bezig. De enige moeite die Anno heeft met zijn nieuwe status, is dat hij zijn zoontje Rico nu minder ziet. Ook Mark vindt het soms moei lijk om het thuisfront achter zich te laten. Steven, Ehsan en Nils kijken elkaar even aan, en lachen om het onderwerp. Nils: „Wij hebben geen vriendin, maar het is beter wanneer dat wel het geval zou zijn. Dat maakt je onbereikbaar, en dus aantrekkelijker voor de dames." Roddels Vlak na de finale deden roddels over de band de ronde. Men2B zou ruzie hebben met hun vrou welijke concurrenten van Raf fish, en zich schuldig maken aan playbacken. „Daar hebben we nooit wakker van gelegen", vertelt Steven. „Het klopt dat bij sommige optredens van ons een bandje met zang meeloopt. Maar dat komt omdat sommige nummers meer dan vijf stem men in het refrein hebben. Het is allemaal bullshit, we zingen echt alles live. Dat hebben we vlak na de finale bewezen door op de radio rechtstreeks op te treden bij Evers en bij Stenders. En dat gedoe over die zogenaam de ruzie met de meiden van Raf fish vonden we alleen maar grappig. Ruzie hebben we niet gehad, we kunnen goed met el kaar opschieten." De vijf leden van Men2B wonen verspreid door het hele land. Daarnaast moeten de nieuwbak ken bereomdheden ook hun school afmaken. Het zal dan ook niet gemakkelijk zijn om de agenda's te combineren met het drukke schema van Men2B. Steven: „Tijdens de opnames voor de cd zaten we met z'n allen in een hotel in Haarlem, dus dat was gemakkelijk. Maar binnenkort beginnen we met de repetities voor onze live-shows en zullen we meer moeten rei zen. Ik ga me nog niet helemaal uitschrijven op school, eerst maar eens afwachten hoe druk we het krijgen." Van de 16-jarige Ehsan mag de drukte komen. „Ik ga mijn best doen om op het VWO een paar vakken af te'ronden. Als het vol gend jaar rustiger wordt, dan kan ik de andere vakken alsnog doen. Maar eigenlijk hoop ik dat we het drukker krijgen, want dit is wel mijn ding." Wie helemaal stopt met zijn op leiding, is Mark. Hij verwacht niet zijn werkzaamheden voor Men2B te kunnen combineren met zijn studie Communicatie management: „Ik ga voor de vol le honderd procent voor Men2B. Van mijn school kreeg ik wel een goede brief waarin ze me de mogelijkheid gaven om een op leiding in deeltijd te doen. Dat kan ik altijd nog oppakken. Maar ga er vanuit dat dat nog heel lang duurt!" Rob de Boer Het album 'A Different Way' ligt op 31 januari in de winkel. Meer weten over de heren van Men2B? Check www.men2b.nl. Emoh is zijn eerste officiële soloalbum, maar Lou Bar low geldt al jaren als een van de bekendste lo-fi hometapers. Voorheen bracht hij zijn liedjes onder bij Sebadoh en The Folk Implosion en maakte hij casset tebandjes onder de naam Sen- tridoh. Al sinds Dinosaur jr.-frontman J Mascis het mate riaal van bassist Barlow weiger de, begaf deze zich in projecten of eenzame opnamesessies om zijn liedjes vast te leggen. Het is steeds gemakkelijker geworden, thuisopnamen maakt Barlow nu met behulp van zijn computer. Zelden klonk hij zo toegankelijk en warm. Het is misschien schrikken voor de puristen, toch blijven Barlows liedjes intiem en introvert. Eerlijker kan bijna niet: bij Barlow geen vals senti ment, geen uiterlijk vertoon en ook geen hoorbaar hoogdraven de ambities. Het maakt Emoh bijna te gewoontjes, zo beschei den als de overwegend akoesti sche plaat klinkt. Maar het is juist de voorzichtige, onnadruk kelijke manier waarmee zijn liedjes zich in je hoofd nestelen die maakt dat ze er niet meer uit verdwijnen. Maaike Borst Lou Barlow 'Emoh' (Domino Munich) Speelduur: 50.03 min. De manier waarop ...And You Will Know Us By The Trail Of Dead zich ontwikkelt, zal niet iedereen bekoren. De groep uit Austin, Texas, is een buitenbeentje in het alternatie ve rockwereldje, maar met Worlds Apart worden de ambi ties omgezet in eclectische mu ziekstukken. Gelukkig is de punkhouding intact gebleven. Daarmee redt Trail Of Dead zich uit een gewaagd avontuur. Er wordt volop geflirt met pro gressieve, georkestreerde rock. Aangevuld met blazers, violen, pauken en piano klinkt de tot trio geslonken band groots. Na een wat moeizame start komt de ze vierde cd toch los. Dan horen we weer de energieke noise (oude Sonic Youth) en is het dui delijk dat Trail Of Dead de ware opvolger is van Smashing Pump kins. De groep heeft een fantas tische live-reputatie en is bin nenkort te zien in Amsterdam (Melkweg, 20/2) en Groningen (Vera, 21/2). Peter van der Heide And You Will Know Us By The Trail Of Dead 'Worlds Apart' (Interscope/Universal). Speel duur: 52.47 min. Elektronische popmuziek is een wereldje op zich. Dat ook daar wonderschone dingen gebeuren, bewijst Kettel (Rei- mer Eising). De productieve pril le twintiger bracht sinds 2001 via internet al werk uit op Ame rikaanse en Engelse cultlabels. Ditmaal doet hij het met Through Friendly Waters op Sending Orbs, een nieuw klein label in zijn woonplaats Gronin gen. De elektronica van Kettel is op zijn vijfde cd uiterst toeganke lijk en rustgevend tegelijk. Hier geen overdreven hectisch gedoe of moeilijk genietbare experi- menteerdrang. Over dansbare beats strijden wisselende en dro merige, surrealistische motiefjes om de aandacht. Het prachtige I Was Fine betovert met een reli gieus aandoende melodie en schuivende elektronische beats. Het geheel is organisch, ingeto gen en warm. Niet voor niets wordt de muziek van Kettel, van huis uit klassiek pianist, vaak als folky bestempeld. Ei sing is een van de meest vooraan staande Nederlandse laptopmu zikanten van dit moment. Peter van der Heide Kettel 'Through Friendly Wa ters' (Sending Orbs/ sending- orbs.com) Speelduur: 49.00 min. Valentijnsdag komt eraan, en dat belooft de nodige ro mantiek. Als het even kan mét tongzoen. Alhoewel, Zweedse onderzoe kers raden deze enige echte french kiss met klem af. Een onderzoek naar mondhygië ne heeft nieuwe inzichten gege ven in de gevolgen van tongzoe nen. Conclusie? Hoe lekker het ook is, tongen is zeer ongezond. Met een enkele tongzoen wisselen verliefden meer dan 40 duizend parasieten en 250 verschillende bacterie soorten uit. Ook verplaatsen zich 0,7 gram eiwitten, 0,45 gram vet en 0,19 gram overige organische stoffen van de ene naar de andere eigenaar. Het enige positieve van de speeksel- kus is de calorieverbranding. Mocht je op 14 februari deelne men aan de recordpoging om de langstdurende tonzoen te verbe teren, dan heb je na eenendertig uur tongen zo'n 7436 calorieën verbrand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49