Fikkie gaat verkleed als Spiderman Couscous, van handwerk naar snelkook Kind, ga gehaktballen draaien Nagels Klassieker Ogen Brilletje zaterdag 29 januari 2005 W17 Ook de huisdieren ontsnappen niet aan carnaval. Fun kypet steekt ze in de kleren. Van duiveltjes tot Spider- mannetjes. Een hond in een Fred Flint- stone-pakkie? Fikkie in een smoking? Met carnaval is werke lijk niks te dol. Als het aan het piepjonge bedrijfje Funkypet uit Gouda ligt, doen de huisdie ren vrolijk mee aan de jaarlijk se, tijdelijke, gekte. Blauwe kie len, boerenzakdoeken, of geel-wit-rode Oeteldonk-dassen zitten nog niet in het assorti ment. Ook ontbreken de Sponge bobs. Maar wie weet, als de za ken goed lopen, laat Funkypet die een volgende keer produce ren. Wie nu zijn Jack, Sjors en Charley lollig wil aankleden, moet het doen met duiveltjes, soldaatjes en Spidermannetjes. „Ach, het is weer eens iets nieuws, iets aparts", zegt Chris- ta van den Berg, de vrouw ach ter Funkypet. „Het is gewoon leuk om bij bijzondere gelegen heden een huisdier aan te kle den. Zelf zou ik het ook doen. Mijn katten hebben bijvoor beeld kerstpakjes gedragen. Dat vinden ze helemaal niet erg. Ze accepteren dat ook en gaan er niet aan plukken." In Nederland is het allemaal nog een beetje vreemd, weet ook Christa. „In de VS en Japan is het heel normaal. Maar daar be handelen ze een hond ook soms als een kind. Er worden zelfs mo deshows georganiseerd en clubs op poten gezet." De vaart zit er goed in. De verkoop via winkels en internet (www.funkypet.nl) loopt lekker. „We hebben rek ken met onze kleding geplaatst in een aantal dierenspeciaalza ken, vooral in de regio Rotter dam. We willen langzaam uit breiden over heel Nederland. Soms denk ik: gaat het niet te hard? Van eenmanszaak zijn we in een klein jaar uitgegroeid tot bedrijfje met vier man", consta- Huisdieren aankleden is niet nieuw. teert Christa van den Berg. Hard werken ze aan het actuali seren van de website, die begin februari weer in de lucht moet zijn. Het idee ontstond nadat haar broer een cadeautje meenam uit Oost-Azië. Een pet-tent, een tentje voor kat of hond. „Dat vond ik zo enorm leuk. Toen ben ik eens gaan kijken wat er in Ne derland aan kleding-en accessoi res voor huisdieren is. En dat is niet echt veel." Dat was de aan leiding voor Christa om Funky pet op te zetten. „Dit is iets dat bij mij hoort. Want ik heb wel iets met-mode en ook met huis dieren." Met hulp van haar Grover in een kimono van Funkypet. broer sloeg ze aan het importe ren. Uit welk land ze de spullen haalt, zegt ze liever niet - de con currentie leest mee. Het assortiment biedt de consu ment een ruime keuze. Uiter aard ook in uiteenlopende ma ten, die corresponderen met de diverse rassen. Van chihuahua, terrier, spaniels, jack russels en schnauzers tot labradors. Hun kleertjes zijn deels ook prak tisch en functioneel. „Als het kouder wordt, zie je sommige hondjes zielig bibberen. Mensen vragen mij of ik wat voor hen heb. En wat is er mis met een chihuahua met een leuk truitje? Of met een jasje als het pijpen stelen regent." „Het is heel betaalbare kle ding", merkt Christa op. Ze ver wijst naar de beestenboel die topmerken als Gucci en Chanel op de markt brengen, tot en met hippe schoentjes. Paris Hilton bijvoorbeeld fungeert met haar Tinkerbelletje als uithangbord voor Gucci. De grote merken hanteren dito prijzen. Bij Funky pet kom je voor 20 euro al een heel eind. Stort de jonge onder neemster zich nu zelf ook in het carnavalsgedruis? „Ik vier geen carnaval. Wel ga ik zaterdag naar de optocht hier in het dorp, inReeuwijk." Maar verkleden, nee dat is er niet bij. Maarten van de Rakt Bij ons thuis bepaalde de jari ge job wat er op zijn of haar geboortedag op het menu stond. Ik koos standaard voor hete bliksem. Niets zo lekker als de hete bliksem van mijn moe der. Eenmaal uit huis nam de jaarlijkse belangstelling voor dit Hollandse streekgerecht met (in mijn moeders geval) hachee en appelmoes af. De traditionele gerechten van mama werden verruild voor de internationale keuken. Des te leuker om zoveel jaar na dato he te bliksem terug te zien in het kookboek Kind, ga gehaktbal len draaien! Kind, ga gehaktbal len draaien! is een ode aan alle moeders van Nederland. 'Kind, ga gehaktballen draaien!' is een gevleugelde uit spraak van de moeder van een oud-schoolvriendinnetje van Hilda Spoormaker, de samen stelster van het prachtig geïllus treerde kookboek dat uitslui tend met oude foto's is gevuld. „Ze bedoelde dan dat we niet moesten zeuren en onze handen moesten laten wapperen," schrijft Spoormaker in haar voorwoord. „Het eten was gewoon zoals het was en ik ging ervan uit dat het altijd zo zou zijn. Ik nam de kookgewoonten van mijn moe der over en gaandeweg deed ik het op mijn eigen manier. Soms belde ik even op: 'Mam, hoe maak jij ook alweer kerriesoep?' Tot ze er niet meer was. Tot ook de moeders van mijn vriendinne tjes er niet meer waren en ik me vaak afvroeg: Hoe smaakte de macaroni van toen ook alweer?" Die smaak heeft Spoormaker proberen terug te vinden. Kind, ga gehaktballen draaien! is een knipoog naar vroeger. Geen haute cuisine, geen deftige kost maar wel ouderwets lek ker. Kind, ga gehaktballen draaien bevat 140 herkenbare recepten. Naast hete bliksem (met gerookt spek en zure appels), ook zuur koolstamppot met korstje en griesmeelpudding met vel. Of plumpudding met rumsaus, hutspot met klapstuk en zelfge bakken spritsen. Bij verschillende recepten staan persoonlijke anekdotes. Beetje jammer is wel dat Spoormaker de recepten heeft aangepast aan deze tijd. Minder boter, meer drank en kruiden. Het doet on nodig afbreuk aan moeders re ceptuur. Desondanks blijft Kind, ga gehaktballen draaien! een speelse herinnering aan on ze kinderjaren. Ik kan haast niet wachten totdat ik weer ja rig ben. Dijlan van Vlimmeren 'Kind, ga gehaktballen draaien!', Hilda Spoormaker, 240 pagina's, 29,95 euro). French manicure, mooie glan zende huidkleurige nagels met een spierwit randje, is dé trend. En dat kun je best zelf. Vindt Rimmel London. Daarom komt het cosmeticamerk met twee nieuwe lijnen, waarmee je pro fessioneel aan de slag kunt. Nail- care bestaat uit een Stronger Ba se Coat die voor gezonde en ster ke nagels zorgt. De Super Wear Top Coat geeft de nagels glans en maakt ze schokbestendig. Dan is er nog French Manicure die bestaat uit de Nail Tip Whi- tener waarmee je dat typische witte randje kunt maken en een lak in drie verschillende kleu ren: French Ivory, French Rose en Soft Violet. AI deze produc ten zijn vanaf eind februai'i ver krijgbaar. t-A Olivia Newton-John droeg ze, Priscilla Presley droeg ze. Het waren de tijden van Fame en de powervrouwen die op gympen onder hun mantelpak naar hun kantoor liepen. LA Gear was in de nu o zo hippe 'eighties' een supertrendy gymschoenenmerk voor vrouwen. Want er zaten diamantjes op, kanten randjes aan en de schoe nen waren voorzien van kanten of fluorescerende veters. Vol gens het merk waren zij de eer ste die een brug sloegen van sportschoen naar vrijetijds schoen. Er zijn meer merken die dat claimen, maar hoe dan ook: anno 2005 is LA Gear weer hele maal terug. De pastelroze Tem po met wit, metallic en gedraai de veters was in de jaren tachtig superpopulair. Nu is hij weer te koop voor 80 euro. Laatst hoorde ik het weer, bij een of ander quizpro gramma. De vraag luidde waar het gerecht couscous vandaan komt. De kandidaat had het goed, uit Noord-Afrika. De quiz leidster zat er echter faliekant naast toen ze er eigenwijs aan toevoegde dat couscous een soort kleinkorrelige rijst was. Nee mevrouw, couscous he^ft niets met rijst te maken, het is eerder een korrelig soort pasta. Voor Tunesiërs, Algerijnen en Marokkanen is couscous wat pasta is voor de Italiaan. Ze eten 't het liefst iedere dag, steeds met weer een andere heer lijke saus. Soms met vis, vaak met lams- of schapenvlées of merquez (pittige lamsworstjes), regelmatig met kip en altijd met heerlijke gestoofde groenten. De piepkleine korreltjes worden, net als pasta, gemaakt van grof- gemalen harde tarwe (durum) en bloem. Nu zijn daar speciale machines voor, maar tot voor kort was het draaien van cous cous een dagvullend werkje voor vrouwenhanden. Met draaiende bewegingen wordt de grove tarwe vermengd met wa ter en tot piepkleine bolletjes ge vormd, die zorgvuldig worden gedroogd en bewaard. Het woord couscous zou komen van het raspende geluid dat de kor reltjes maken in de schaal: ksss, ksss, ksss,maar er zijn ook an dere lezingen. Op de dag dat de couscous op het menu staat, moet het ruim een half uur worden gestoomd in een couscousière, een soort stoompan die precies bovenop de pruttelende sauspan past. Daarna wordt de couscous nog maals met de hand fijngewre ven, om eventuele klonten weg te werken, en gaat er geklaarde zoute boter (smen) of olie door heen. U begrijpt al, zelf couscous ma ken is verschrikkelijk veel werk. Maar het hoeft helemaal niet zo ingewikkeld. Pasta maakt u tjes maar zorg dat ze bij het kontje aan elkaar blijven zitten. Druk ze in een krap (weck)potje en bestrooi ze met twee flinke handen zout. Zorg dat het zout goed tussen de partjes komt. Be dek met plasticfolie en bewaar 3 a 4 dagen op kamertempera tuur. De citroenen scheiden sap af dus schudt ze regelmatig even om. Vul de pot af met olijfo lie, sluit hermetisch af en be waar op een koele plaats. Na ca. 3 weken zijn ze klaar voor ge- koken met Puck Kerkhoven toch ook niet (altijd) zelf? Er is tegenwoordig hele goede snel- kook-couscous te koop in vrij wel elke supermarkt. Makkelij ker kan bijna niet: korreltjes in een brede schaal, kokend water opgieten, even laten wellen, af gieten, vermengen met een klont je boter of een scheut olie en klaar. Binnen zes minuten staat er een heerlijk geurende schaal couscous op tafel. Nee, dan kunt u uw kostbare tijd beter gebrui ken voor die heerlijke Noord- Afrikaanse groenten-, vlees-, of kipgerechten die u erbij wilt ser veren. In het kiprecept van vandaag ge bruik ik gepekelde citroenen. Die zijn te koop in Marokkaan se winkels en sommige delicates- senwinkels, maar ook heel een voudig zelf te maken. Ga als volgt te werk: snijd drie schoon geboende citroenen in acht par- bruik maar ze zijn misschien wel een jaar houdbaar. KIP MET CITROEN EN ZWAR TE OLIJVEN (hoofdgerecht voor 4 personen Ingrediënten: 4 grote kippenpo ten; zout en peper; 50 gram bo te; 2 eetlepels olijfolie; 1 grote ui; 3 teentjes knoflook; 1 theele pel gemalen gember; 1 theelepel komijn; 1 kaneelstokje; 1 gepe kelde citroen*; 100 gram zwarte olijven (uit het water); 3 eetle pels verse gehakte koriander; 3 eetlepels verse gehakte peterse lie; 350 gram couscous. Bereiding: Bestrooi kippenpo ten met peper en zout. Snipper ui en hak knoflook fijn, smelt bo ter in een braadpan, voeg olie toe. Fruit ui in ca. 5 minuten gla zig. Voeg knoflook, gember, ko mijn en kaneel toe. Giet er een halve liter water bij en laat al Couscousgerecht in de traditionele Marokkaarise Tajine. roerend aan de kook komen. Leg de kippenpoten hierin en zorg dat ze helemaal met saus bedekt zijn. Voeg desnoods nog wat warm water toe. Breng aan de kook, draai het vuur laag en laat op een vlamverdeler 1 uur zachtjes sudderen. Keer de kip regelmatig. Verdeel citroen in achten, ver wijder vruchtvlees van vier par tjes. Snijd de schilletjes in snip pers. Voeg samen met olijven en de gehakte groene kruiden aan de saus toe. Leg hele citroenpar tjes ertussen. Laat nog een kwar tiertje doorwarmen. Bereid couscous zoals de verpak king vermeldt. Schik kip met saus in een mooie schaal, liefst foto Cor de Vos een Marokkaanse tajine, en geef er een frisse sinaasappelsalade bij (zie recept vorige week). Lek ker met ratatouille en een glas Provengaalse rosé of muntthee. Tip: *geen gepekelde citroen voor handen? Met een goedge- boende verse citroen is dit ge recht ook erg lekker. Twee zachte oogschaduwtinten en een crèmige highlighter. Met het nieuwe Color Appeal Trio doosje van L'Oréal Paris kun je een 'intense blik' creëren zoals model Milla Jovovich, ambas sadrice van het merk, showt. De highlighter laat de ogen groter lijken. En de poeders bestaan uit een donkere kleur (de basis) en een lichte kleur (voor in de ooghoeken). Het doosje kost 10,49 euro. De nieuwe brillen van de jeugdi ge Versacelijn Versus zijn op zijn minst opvallend te noemen. Dikke kunststof monturen in op vallende primaire kleuren om enorme glazen die van heel don ker tot heel licht getint zij nHet model is een beetje geïnspireerd op de gigantische zonnebrillen waarmee Jackie Onassis zich in de vroege jaren zeventig vaak in het openbaar vertoonde. Je loopt in ieder geval behoorlijk in de kijker met zo'n bril op je neus. Opvallend is ook het logo van Versus dat zich vanaf nu ook op de pootjes van de bril zal bevin den: een leeuwenkop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47