>zc Dude Moezel zoekt lieuwe klanten D' B Vraag antwoord Hossen en net over de grens actie bijlagen: 0113-315680 iv.pzc.nl ail: redactie@pzc.nl bus 314460 AA Goes ertentie-exploitatie: rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520 jws-Vlaanderen: 0114-372770 onaal: 020-4562500 erdag 29 januari 2005 Uitgaanstip In het Autotron te Rosmalen wordt van 29 t/m 31 januari de beurs Kamperen en Recreë ren gehouden. De beurs is alle dagen open van 10.00-17.00 uur, entree €7,50. Meer informatie: www.kamperenenrecreeren.nl. Moezel kronkelt zich in allerlei bochten door het oude landschap en is geliefd bij toeristen, leer ook bij Nederlanders, die al generaties lang de knusse stadjes en rust van de druivenhellingen opzoeken, el is onveranderd gebleven, maar ijzeren zekerheden inkelen tussen Trier en Koblenz. A. rTHOM OLINK 3 e wind jaagt even heel hard over de Moezel. Het anders zo rustige water It bij Beilstein onder de ka- )oot die daar heen en weer rt. De veerman is een horlc, vlekje in het lieflijke land- ap. Aan de overkant ligt, g op de linkerwand van het de rest van de Metter- ii-burcht. In de ruïne ont- gt nu een eenvoudig restau- t ondernemende klanten, ut als je geluk hebt en het is mag je met de auto naar en, anders wordt het stevig ateren. Het eindeloze uit- ït over de kronkelende ri- de kleine plaatsen en de ivels ontneemt de gast daar- log eens de adem. ar aan de steile rotswand ft een slechtvalk twee jon- Uniek', zegt de beheerder hij zijn gasten ziet genieten, wat later: 'Die veerman, die an deze wereld vertrokken, joen keer heen en weer, 's iters in zijn eentje. Dat heeft n opgebroken. Hij telt niet t de rest.' De man met schort heeft gelijk, vriendelijk heid is troef tussen de hellin gen. Weer terug in het dal is het tijd voor een korte wandeling door Cochem, doel van ontelbare Ne derlanders, niet zelden per bus aangevoerd en schrikbeeld voor sommige toeristen op zoek naar rust en zichzelf. Onmiddellijk buiten het stadje met zijn domi nante burcht keert de kalmte te rug. Ook in het centrum van Bernlcastel-Kues is het druk tus sen de gevels, die zelfverzekerd en vol burgermanspracht vooro ver leunen. De dagjesmensen blijven achter in de geboorte stad van de grote Nilcolaus Cusa- nus, grondlegger van het Duitse humanisme, als de tocht over de rechteroever verdergaat. On derweg naar Traben-Trarbach staan hoog tegen de hellingen de borden met de vertrouwde namen van kapitale Weingüter. Ideaal voor fietsers Traben-Trarbach maakt gelijk al les duidelijk met zijn brug en prachtige poort over de Moezel. Een wandeling met stevige per centages door deze ansichtkaart is heel aangenaam. Vooral in het voor- en naseizoen regeert koning kalmte aan de oevers; lo pen, eten, drinken en heilende lichaamsverzorging zijn de an kers voor het toerisme hier. Al les lijkt voor de eeuwigheid, maar schijn bedriegt. De bezoe kers komen tegenwoordig ook met andere bedoelingen dan een week halfpension, dorpen en feesten afsjouwen en een boottocht maken. Jonge en ook veel oude liefheb bers van de fiets hebben ont dekt dat de oevers van de Moe zel alles bieden. 'Op hun mobie le gedrag zijn veel ondernemers nog niet ingesteld en daarmee laten ze geld lopen. Eén nacht boeken langs de rivier was vreemd hier', vertelt de eige naar van het wel zeer bijzonde re Bellevuehotel. Hier schittert van deurknop tot gevel de mees terlijke hand van architect Bru no Möhring. Hij was de grote man in de Duitse Jugendstilbe- weging, die uiteraard een tikje zwaarder aandoet dan de Franse ontwerpen. 'We moeten veran deren, topkwaliteit bieden, al het andere, de rivier, het land schap, het onaangetaste verle den, de vele Jugendstilgebou- wen in deze stad, de wijnen en de gemoedelijkheid bezitten we <V Tïier al.' Aan de overkant van de ri vier, veel hogerop is alles an ders. Hier ontstijgt de toerist let terlijk het dal vol geroezemoes. Mont Royal schittert in het late licht, ooit was dit de grootste vesting van Europa met ruim achtduizend soldaten. In het weekeinde leun je er rondvluch ten boven maken. Het terras rondom Waldhotel Marienhöhe zit vol met Nederlanders. 'Hier rusten de gasten het traditione le weekje uit, maar er zijn uitge breide programma's bijgeko men. We zijn altijd bezig oud en nieuw aaneen te knopen. Dyna miek heeft deze streek nodig', vertelt de eigenaresse. Niet alleen dynamiek, ook well ness schrijven ze in de regio rond Bad Bertrich met -een gou den pennetje. Al tweeduizend jaar bekomt de reiziger in dit ke teldal van zijn kwalen en ver moeidheden. Maar sinds de boekhouders door de Duitse zie kenfondsen zijn gegaan en voor elke buikpijn niet meer een reis je kuuroord wordt voorgeschre- Ook fietsers ontdekken de oevers van de Moezel De Moe zel is goe zelf te bereiken per auto, veel touropera tors bieden busreizen naar de Moezelstreek aan. In vrij wel alle stadjes aan de midden-Moezel kan een rondvaart worden ge- - p maakt bij een van de tal- ÜP rijke rederijen, een tocht van circa twee uur kost ongeveer €10. Algemene informatie: Duits Verkeersbureau, Postbus '12051, 1100 AB Amsterdam, tel. 020-697 80 66, folders bestel len tel. 0900-109 10 29, www.duitsverkeersbureau.nl. Zie ook www.moezel.paqina.nl. Traben-Trarbach Bernkastel-Kues ven, moeten de ge zondheidscentra zelf op zoek naar klanten. De gouden tijden van 'overdag fango, 's avonds tango' zijn voorgoed ver vlogen. Het einde van de mid dag is voor zo'n fangobeurt. En het is voor even bloedheet In Bad Bertrich, wel logisch met plastic vellen tot aan de ldn die de hete vulkanische klei op het bovenlichaam vasthouden. Daaroverheen ligt dan nog een dekentje, voor de zekerheid. De donkerbruine cabine doet wel een beetje ouderwets aan. Geheel gereinigd is het tijd voor een wandeling door het verstil de Bad Bertrich. Alles straalt een rust uit. In de grote, lege mu ziekzaal van het lceurvorstelijke paleisje oefenen Hongaarse mu zikanten, buiten vangen een paar mensen in de Kurgarten zo veel mogelijk zon. Onderin de prachtige paleizen is te zien hoe langs lange leidingen het 32 gra den warme water met genees krachtig glauberzout aan de man wordt gebracht. Enkele slokken helpen hopelijk voor een lang leven. 'Wie drinkt, ge- denlce de bron' zeggen de Duit sers. En dat helpt mooi bij de promotie van de Moezelstreek. t rode, drukke vakwerk van de heren- Foto's GPD Zeker op vakantie Nederlanders zijn er aan gewend zich tegen van alles en nog wat te verzekeren, ook wanneer ze op reis gaan. De keuze is groot: van wintersportdekking tot doorlopende annulerings verzekering. Hoe is uw reis verzekering geregeld? "Ui eg Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. ;jjj! Betalen in het buitenland De uitslag van de Graadmeter van vorige week op de vraag Hoe betaalt u het liefst in het buitenland is duidelijk: we kiezen voor zeker en simpel als we in het buitenland geld nodig hebben. De uitslag: Contant geld uit automaat 81% Zoveel mogelijk betalen met credit card 7% In Nederland voldoende contant geld wisselen 5% ,'4;! Gebruik van travellers cheques •,-gji In vakantieland euro's wisselen Met camper en chauffeur door China Een camperreis betekent voor menige vakan tieganger het ultieme gevoel van vrijheid. En vooral nu de dollar relatief laag staat, lokt een rondreis door het campercontinent bij uitstek, Noord-Amerika. Reisorganistie Travelhome speelt daarop in door in het pas verschenen programma 2005/2006 het aanbod in Canada uit te breiden. Nieuwe tours zijn er ook in Zuid-Affika, waar zowel groepsreizen als indivi duele reizen gemaakt kunnen worden. Wie kiest voor Australië of Nieuw-Zeeland heeft eveneens keuze uit diverse soorten tours, en kan soms een chauffeur huren. Dat kan ook in China, het eerste Aziatische land waar Travel home binnenkort campers verhuurt in diverse grote steden. De chauffeur verlaat overigens 's avonds de camper. Voorts zijn er reismogelij- lcen in Europa en Zuid-Amerika. Meer informa tie: tel. 040-211 39 38, www.travelhome.nl. Vakantie na tsunami Ik heb een vakantie geboekt naar Azië. Is het verstan dig na de tsunami daar nog heen te gaan Dirlc-Jan Vermeij, woordvoerder bij het minis terie van Buitenlandse Zaken: 'Wij ontraden va kantiegangers nog steeds naar de getroffen ge bieden te reizen. Dat is een advies, iedereen moet voor zichzelf uitmaken of hij daar wil rondlopen. In de getroffen gebieden bestaat de kans op epidemieën en daarnaast is de infra structuur beïnvloed. Reizigers moeten besef fen dat het er wellicht anders is dan in de reis gids staat beschreven. Als vakantiegangers wil len weten hoe het met hun geboekte vakantie zit, moeten ze navraag doen bij hun reisorgani satie of bij het Calamiteitenfonds.' Zie www.minbuza.nl/reizen. Heeft u ook een vraagMail naar vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. naval staat weer voor de ir. Op 6, 7 en 8 februari host lijst een groot deel van de be lang vol overgave door stra- en steden. In ons land wordt t name in de zuidelijke pro- cies, en enkele 'verdwaalde' ien als Oldenzaal, carnaval ierd. Voor wie zich niet te- 1 in het feestgedruis wil stor- maar toch carnaval wil mee- ken, zijn er tal van toeris me mogelijkheden over de ns. Je kunt natuurlijk naar letië, waar het carnaval ra lang duurt, dit jaar van 28 uari tot en met 8 februari. In zilië dansen grote, bijna blo- neutes door de hoofdstraten iRio de Janeiro en Salvador, ar in eigen land en net over ?rens zijn ook legio mogelijk- len: kijken naar een optocht t grote wagens in bijvoor- ild Maastricht, Den Bosch, sn, Keulen of Bonn, waar 'Beddelakens en wortelen, ofwel Blancs Moussins in Stavelot, en de carnavalsoptocht in Fosse-la-Ville. voor de echte liefhebbers ook nog enkele camavalsmusea te bezoeken zijn. In Duitsland wordt carnaval in grote zalen en cafés gevierd en zijn er optoch ten door de straten, festiviteiten die voor de leek niet veel ver schillen van Noord-Brabant en Limburg. België is een heel ander verhaal. Daar is carnaval vooral gestoeld op eeuwenoude tradities, met bijzondere figuren en kostuums die gelijkheid en broederschap uitstralen. Carnaval wordt vol gende week onder meer gevierd in Binche en in de Oostkantons. Vooral het Carnaval van Binche in Henegouwen is heel bijzon der, dat staat sedert anderhalf jaar zelfs op de werelderfgoed- lijst van Unesco. In januari be ginnen de voorbereidingen met trommelrepetities en gemasker de bals. Op 6 februari, Vette Zon dag, lopen de Gilles vanaf 15.00 uur door de stad en klinken de tamboerijnen. Gilles zijn uit Bin che afkomstige mannen, zo'n duizend in totaal. Op maandag heeft het 'gewone' carnaval plaats met een feest op de Grote Markt, op Vette Dinsdag komen de Gilles reeds vanaf vier uur 's nachts in actie. Ze dragen dan maskers mt groene brillen, 's middags dragen ze een hoge hoed getooid met struisvogelve ren en gooien ze duizenden si naasappels naar de menigte. Soms mikken ze ook hoger, van daar dat veel bewoners langs de route van de stoet hun ramen van kippengaas voorzien. Alles wordt constant begeleid door ge roffel van klompen op de keien. Die bewuste dinsdag drinken de Gilles uitsluitend champagne. Sommige Belgische plaatsen vie ren het Laetare Carnaval op 6 maart. Een van die steden is Sta velot. Daar trekken praalwa gens en muziekkorpsen door de stad in een stoet die ook kinde ren zal aanspreken, gevolgd door de dansende en grommen de Blancs Moussins. Dit zijn in het wit geklede gemaskerde mannen met een wortelneus die herinnert aan een groep monniken die tijdens carnaval ooit teveel aandacht had voor de vrouwelijke inwoners van Stavelot. De witte kleding ver wijst naar beddelakens, de bete kenis van de wortel behoeft geen nadere uitleg. Net zomin als het confettikanon aan het einde van de optocht dat zijn in houd over het publiek spuit. Een soortgelijke optocht is er die dag in Fosses-la Ville. In Gent wordt van 18 tot en met 21 februari carnaval gevierd, met op 19 februari een grote op tocht. In de overdekte Flanders Expo is een Tam Tam Kids Car naval. In Maasmechelen staat de grote, vijftigste internationa le optocht gepland voor 13 maart. Meer informatie: Carnaval des Gilles in Binche (6, 7 en 8 februa ri), tel. 0032-64 33 67 27, www.carnavaldebinche.be. Laetare carnaval van Stavelot (6 maart), tel. 0032-80 86 27 06: Fosses-la-ville, tel. 0032-71 71 46 24, www.laetare.info Belgische Verkeersbureau vooi Wallonië en Brussel, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, tel. 0900-20 20 107, www.belqie-toerisme.net Toerisme Vlaanderen en Brus sel, Koninginnegracht 86, 2514 AJ Den Haag, tel. 070-416 81 10, www.toerisme-vlaanderen.nl. Zie ook www.duitsverkeersbu- reau.nl en www.carnaval.paqina.nl. ALICE PLEKKENPOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37