PZC Geliefde in tegels aan de wand Aubrieta zorgt voor een waterval van lila en paars Een witte ondergrond geeft het beste effect Koelkast Katoen Terras Ronda Doucheset Japan zaterdag 29 januari 2005 Een foto van een land schap of geliefde? Kera mist Solke Pasveer maakt er een tegeltableau van dat zo tegen de muur kan. Daar naast maakt hij tegels in op dracht van kunstenaars. „De tegelindustrie houdt zich liever bezig met het zo veelste marmerstructuur- tje." De naam MaatWerkTegels zegt eigenlijk alles. Utrech tenaar Solke Pasveer produ ceert bijzondere tegels in op dracht van de particulier of'van kunstenaars. Al meer dan twin tig jaar houdt Pasveer zich be zig met keramiek, maar pas an derhalf jaar geleden specialiseer de hij zich in de productie van bijzondere tegels. „Omdat de te gelindustrie zich liever bezig houdt met de productie van het zoveelste behoudende marmer- structuurtje", verklaart hij. En dat terwijl er zoveel moge lijkheden zijn. Dankzij een nieu we printtechniek kan hij bijvoor beeld een kleurenfoto op een of meerdere tegels zetten. Vanaf minimaal 200 euro in een oplage van één, „De afbeeldingen wor den bij hoge temperatuur (800 °C) ingebrand in het glazuur", legt Pasveer op zijn website uit. „Op deze wijze ontstaat een zeer harde verbinding die het zelfde is als gedecoreerd kera miek." De tegels zijn volgens hem bestand tegen zonlicht, nor male schoonmaakmiddelen, zuur- en loogbestendig. Het aar- Allerlei motieven kunnen worden verwerkt op de tegels. dige is dat op die manier een f o- to van een geliefde, een familie lid, een landschap of een mooie tekening een opvallende plaats in de woning kan krijgen. De particulier als ontwerper. Dat maakt volgens Pasveer de mogelijkheid zo bijzonder. Maar MaatWerkTegels gaat ver der. Het bedrijf produceert ook tegels die ontworpen zijn door bekende of minder bekende vormgevers. Waarom? Omdat ontwerpers zelden terechtkun nen bij reguliere tegelproducen ten. „En dat terwijl er zoveel mooie ontwerpen worden ge maakt. Want ontwerpen, dat lukt ze nog wel. De uitvoering is een ander verhaal." En daarin heeft Pasveer zich ge specialiseerd. „Ik hoop dat ik vormgevers met mijn initiatief een platform kan bieden om zo te laten zien dat het ook anders kan." Daarin lijkt hij te slagen. Pasveer produceert bijvoor beeld tegels die zijn ontworpen door MNO, het bedrijf van ont werpers Ben Oostrum en fan Me lis. Ontwerpwedstrijd Hun tegelontwerp PWS kreeg najaar 2004 in Londen een eer volle vermelding van de jury van de internationale ontwerp wedstrijd 100 Tiles. MaatWerk Tegels produceert niet alleen de ze tegel van MNO, maar ook twee andere grafische ontwer pen (W32 en STL). Voor ontwerpster Esther Derkx produceert Pasveer de zoge naamde Bubble-Up tegel, een driedimensionale tegel met een sensueel uiterlijk. Nieuw is de Triangel tegel', een drieh'óekte- gel die is ontworpen door Agnes Laan. Opvallend zijn de gekleur de stippen op de punten. Daarnaast produceert Pasveer decoratieve tegels van onder an dere Dominic Crinson, Pim Wes terweel, Alex Prooper, David Smithson en Topaze. Een deel ervan is van 21 tot en met 26 fe bruari te zien tijdens de Bouw- beurs in de Utrechtse Jaarbeurs. Omdat Pasveer in kleine op lages kan produceren (dankzij de toegepaste techniek), wordt hij geregeld ingeschakeld, door kunstenaars. Voor Ica van Ton geren maakte hij bijvoorbeeld het toilet voor de Arthoteek in Den Haag. Samen met Gerco de Ruiter werkt hij aan een exclu sief tegelontwerp voor een tun nel. Ook verschillende architec tenbureaus hebben hem inmid dels ingeschakeld. Een portret in tegels. foto GPD Een foto op een tegel? MaatWerkTegels kan ieder digitaal fotobe stand overbrengen en inbranden op keramische tegels. Maar ook op bijvoorbeeld borden en kopjes. Pasveer kan (vanaf 50 euro) 'papieren' afbeeldingen overzetten op computer. MaatWerkTegels kan afbeeldingen inbranden op vrijwel alle tegels. De minimum grootte is 5 cm bij 5 cm, de maximum grootte 39 bij 27 centimeter. Een grote afbeelding kan ook worden verdeeld over verschillende tegels, zodat een tegeltableau ontstaat. Maar niet alles kan. De tegels zijn bijvoorbeeld niet geschikt om op de vloer te plaatsen. Bovendien kunnen kleuren afwijken van het origineel. Volgens Pasveer is het resultaat het beste als een witte te gel wordt gebruikt. Paul Geerts Informatie: www.maatwerktegel.nl Aubrieta bloeit al vroeg in het voorjaar. foto GPD In de jaren vijftig en zestig werden aan huizen vaak van die grote bakstenen plantenbak ken vastgemetseld. In die bak ken was het dan droog - gort droog - want niet alleen is het op een kunstmatig verhoogd ni veau altijd al droger dan in de rest van de tuin, maar ook onder schept een overhangende dak goot het meeste regenwater. Meer stof dan grond was het, waarmee die bakken waren ge vuld. Toch waren er nog planten die onder die omstandigheden over leefden. Zieltogende rijstebrij plantjes, goudenmandjes, en slierten aubrieta hingen over de rand. Daarna, in de jaren zestig en zeventig volgden de bielzen- tuin en de zitkuil - een nieuwe kans voor planten om over een rand te hangen, hoewel er ook hangers waren die de geïmpreg neerde spoorbiels niet verdroe gen. Als ik met heimwee aan die tijden terugdenk, dan is het ook niet omdat ik spoorbielzen of zit- kuilen mis, maar omdat in het huidige geweld van siergrassen, bamboe en maaskeien geen plaats meer voor de aubrieta wordt ingeruimd. Terwijl die als vroege bloeier toch niet te evena ren valt. Al in april, tegelijk met de tulpen zijn de pollen van au brieta zo met lila of paarse bloe men overdekt dat er geen blaad je meer te zien is. In een tijd waarin vaste planten nog onder de grond zitten en siergrassen naargeestig ritselen in de wind, staat de aubrieta in volle bloei. Nog steeds zijn er zo'n veertig verschillende variëteiten van dit bescheiden plantje verkrijgbaar maar de meest recente introduc tie, 'Rotkappchen', dateert al weer van 1956. Dat zegt genoeg. Is er dan geen plaats meer voor aubrieta in het moderne tuinie ren? Volgens mij wel. Ik ben geen liefhebber van hanging bas kets, vooral niet sinds ik er een keer lelijk mijn hoofdhuid aan open heb gehaald. Maar als er dan toch zo'n ding bij de voor deur of bij het terras moet han gen, dan kan dat er net zo goed worden beplant met aubrieta, die zo bevallig over de rand kan hangen. Voeg blauwe druifjes, dwergnarcissen en/of krokussen toe, en u heeft uw eigen hangen de Keukenhof binnen handbe reik. Ook de moderne steenslag- tuin biedt mogelijkheden, want waarom zou zo'n kattenbak plat moeten zijn? Maak terrassen die naar het huis toe oplopen door niveauverschillen aan te bren gen met losgestapelde straat- of metselstenen. Plant aubrieta in potten en ver stop die potten tussen de steen tjes achter de rand van de terras sen. Zo maakt u in het vroege voorjaar een ware waterval van lila en paars. Ik weet het: die steentjestuinen worden nu juist gemaakt om van het tuinieren af te zijn, maar een hovenier legt zo'n cascadetuin in een om mezien voor u aan. Ook brede trappen zou je op een dergelijke manier gedeeltelijk met aubrie ta kunnen beplanten. En de toe passingsmogelijkheden houden daarbij niet op. Aubrieta kan ook als rand worden toegepast, langs het pad naar de voordeur, of ter omzoming van een terras. Als opvulling in rozenbeden en als bodembedekker onder tul pen. Vooral de oranje leliebloe- mige tulp 'Ballerina' die oprijst uit een zee van paarsrode aubrie ta 'Red Carpet' is feestelijke- voorjaarsbeplanting. En toch - aubrieta moet hangen; over een stapelmuurtje, uit een mandje, of voor mijn part uit de gaten van een peterseliepot. Ook in de voegen van een muur tje heeft de plant het naar zijn zin, mits die voegen niet met ce ment zijn dichtgesmeerd. Want aubrieta is een plant die van na ture in rotsspleten van het hoog gebergte groeit. In tuinen wordt vaak te pas en te onpas met kalk gestrooid, want veel planten waarvan ge zegd wordt dat ze van kalk hou den doen het even goed zonder. Maar er zijn planten, zoals veel bloembollen, maar ook rozen, anjers en aubrieta die werkelijk baat hebben bij een jaarlijkse dosis kalk. Romke van de Kaa De robuuste koelkast Fab v Smeg die in de jaren vijftig de markt verscheen is eenfi meen op zich. Kenmerkend de ronde vormen, de metale handgrepen en het typische go. Nog opvallender is deki kast met een afbeelding var Engelse vlag (Union Jack).; is sinds kort verkrijgbaar vi 2399 euro. Overigens is del kast ook in tien andere kleu te koop vanaf 1990 euro. Tapijtproducent Van Besom Goirle kwam 35 jaar geleder eerste met een katoenen tap Dat materiaal, gecombineer met 25 procent viscose, vom ook de basis van het nieuwe pijt 6601. Volgens Van Besoi zorgt de combinatie voor eer vaste, compacte structuur. I tapijt is verkrijgbaar in zesli kleuren in een breedte van! centimeter. Vogelpoep, algaanslag of eer vette worst die van de bark' valt. Ze zorgen voor lelijke*! ken op het terras. Het Vlaan bedrijf Marlux heeft daarom een nieuwe beschermlaag om wikkeld. Die heet M-Coat. ft verschillende tegels uit hetai sortiment van Marlux zijn mee behandeld. M-Coat best: uit kunsthars, een materiaal! vuil afstoot. Daarnaast kunm vloeistoffen niet in de tegels doordringen. Ook mossen zul zich volgens, het bedrijf mini snel aan de tegels hechten. M-Coat zou ook beschermen! gen verkleuring door zonlicH De Ronda van Helex is doori halfronde vorm een opvalleni haard. De ruit kan omhooggi schoven worden, waardoor haard een compleet ander uit lijk krijgt. De Ronda is verlui baar in een smalle (2391,9f ro) en in een brede (2510,9' ro). Grohe noemt Movario (beken: van de draaiende douchekop! meest complete doucheset uil collectie. Toch viel er nog w aan te verbeteren. De set is ui! gebreid met aparte hoofd- em douches. Beide kunnen aanü wand worden gemonteerd, ft bestaande glijstangcombinali Trio en Five zijn bovendien w hoekmontage verkrijgbaar J vario is inmiddels verschillet! keren bekroond. Onlangs kre Grohe er nog de iF Design Award China voor. Deze prijs bedoeld voor venieuwendepfi ducten die op de Chinese man verschijnen. Stichting voor Nederlandse Vormgeving Premsela organi seert onder de noemer 'Prek Partner presenteert' een aa tal bijeenkomsten over design De eerste middag is 13 februa georganiseerd samen met dei sterdamse galerie Binnen. De middag staat in het teken van de relatie tussen Nederland Japan en heet dan ook Big in.' pan. Gasten zijn de ontwerpei Toshiyuki Kita en Richard Hi ten. De Nederlandse on twerps vertelt over zijn ervaringen! Japan, waar hij voor een aanü bedrijven ontwerpt. Locatie: Felix Meritis, Keizert gracht 324 in Amsterdam. Hd programma begint om 14.00 uur. De entree is gratis. Informatie: www.premsela.tu!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32